TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Despre pacat si mantuire/Pacatul, o mare dilema Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7 8 9 ... 13
Dana
membru

Locatie: romania
Inregistat: 04/01/07

nicoiono a scris:

deci nu pot sa-l marturisesc pe Isus machiata, cu cercei mai stiu eu cum, imbracata ca pt discoteca si multe altele. noi suntem mici luminite pt semenii nostrii daca vom lumina vom indrepta privirile lor catre Isus.

Daca ai locui in America, crezi ca ai avea aceleasi idei?


_______________________________________
people come into your life for a reason, a season or a lifetime...

28/06/07 19:22

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Dana, punct ochit, punct lovit. Dupa 2 ani de stat in America mi-am dat seama (ceea ce stiam deja, dar nu acceptam pentru ca am fost crescuta printre pocaitii din Romania) ca oamenii pot sa fie credinciosi, pot sa-L iubeasca pe Domnul, sa ii evanghelizeze pe altii PURTAND CERCEI, FIIND MACHIATA. Eu cred ca un crestin ar trebui sa fie imbracat decent - asta nu inseamna babeste.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

29/06/07 04:55

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Sa revenim la subiect.

Despre imbracaminte, etc, s-a discutat destul in alte parti.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

29/06/07 07:59

   
florin arad
membru

Locatie: arad
Inregistat: 29/06/07
Pacatul,o mare dilema.
Pacatul esta ca si o incalcare a legilor(a constitutiei)
sunt oameni care le incalca si sunt pedepsiti,sunt oameni care le incalca si nu sunt pedepsiti.Noi nu putem judeca.Nici nu trebuie.
Raportandu-va din nou la America,gresiti foarte tare.
Libertinismul de care da dovada America, a imbolnavit si libertinizat si ortodoxismul si catolicismul.
La un moment dat la ortodocsi si catolici ai voie sa faci orice si este ok.
Este asa ca sa nu-si piarda enoriasii.
Asa se procedeaza si in America :e voie un cercel,e voie un fard,un ruj,o culoare mai tipatoare,o tigara si multe,multe altele.Si toate astea,doar pentru a avea multi membri,sau pentru a nu-i pierde pe unii.
Nimic din libertinismul aparut de afara nu este placut in fata lui Dumnezeu,si de fapt pe noi asta ar trebui sa ne intereseze.


_______________________________________
Pentru ca nimanui nu ii pasa cand sunt trist, am hotarat sa fiu fericit.

30/06/07 20:13

Site web  
florin arad
membru

Locatie: arad
Inregistat: 29/06/07
nicoiono a scris:

In ceea ce priveste piatra de poticnire trebuie sa fim foarte atenti mai ales ca cei din jurul nostru privesc la noi si i-au aminte, deci nu pot sa-l marturisesc pe Isus machiata, cu cercei mai stiu eu cum, imbracata ca pt discoteca si multe altele.
-------------------------------------------------------------------------------------------

MI-au placut foarte mult cele scrise mai sus.
Este unexemplu de gandire simplu si corect.
Dumnezeu sa te binecuvanteze si faptele tale sa fie aidoma vorbelor tale si impreuna placute Domnului.

Ultima modificare de florin arad (30/06/07 20:17)


_______________________________________
Pentru ca nimanui nu ii pasa cand sunt trist, am hotarat sa fiu fericit.

30/06/07 20:16

Site web  
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

florin arad a scris:

Raportandu-va din nou la America,gresiti foarte tare.
Libertinismul de care da dovada America, a imbolnavit si libertinizat si ortodoxismul si catolicismul.
La un moment dat la ortodocsi si catolici ai voie sa faci orice si este ok.
Este asa ca sa nu-si piarda enoriasii.


Raportarea la America este, intr-adevar, foarte gresita. Raportarea corecta ar fi la Biblie.
Cat despre faptul ca ai voie sa faci orice in ortodoxism si catolicism asta e mai veche decat descoperirea Americii si se trateaza prin spovedanie. Basca, ca poti sa te scoti si dupa moarte prin slujbe, parastase, pomeni si alte minuni d-astea. Asa ca nu America a libertinizat ortodoxia si catolicismul.


florin arad a scris:

Asa se procedeaza si in America :e voie un cercel,e voie un fard,un ruj,o culoare mai tipatoare,o tigara si multe,multe altele.Si toate astea,doar pentru a avea multi membri,sau pentru a nu-i pierde pe unii.


Daca o biserica permite ceea ce ai spus tu numai pentru a avea mai multi membri e, intr-adevar, o poteca gresita. Daca le permite pentru ca au inteles libertatea crestina si ca a fi crestin nu consta in a nu purta cercei sau machiaj atunci e o biserica cat se poate de sanatoasa.


florin arad a scris:

Nimic din libertinismul aparut de afara nu este placut in fata lui Dumnezeu,si de fapt pe noi asta ar trebui sa ne intereseze.


Bine ca avem noi dreapta credinta pe care vor sa ne-o perverteasca apostatii aia din Occident!!! ;)


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

09/07/07 18:01

   
albertina
membru

Locatie: washington
Inregistat: 12/11/06

florin arad a scris:

Pacatul,o mare dilema.
Asa se procedeaza si in America .Si toate astea,doar pentru a avea multi membri,sau pentru a nu-i pierde pe unii.


Ai fost in USA, ai locuit aici? Ai urmarit viata in Hristos sau ai vazut numai cercei si inele? de unde stii tu cu ce scop sunt permise bijuteriile? si unde se spune ca bijuteriile ar fi pacat? sau tv e pacat sau calculator? ( ca asa e prin tarile foste comuniste, ) Astea is interzise de oameni nu de Dumnezeu, si daca exista in bis interzicerea de purtare a bijuteriilor ar fi bine sa se prezinte ca dorinta a bisericii nu ca un pacat...


Nimic din libertinismul aparut de afara nu este placut in fata lui Dumnezeu,si de fapt pe noi asta ar trebui sa ne intereseze.


asta pe ce baza spui? stii ce e aia libertare in Hristos?


_______________________________________
Nu astepta sa nu mai vezi nici o cale de iesire ca sa privesti in sus!!!

13/07/07 20:24

   
florin arad
membru

Locatie: arad
Inregistat: 29/06/07
Pace voua.
Poate ca am fost gresit inteles,sau poate ca punctul meu de vedere este gresit.
Este adevarat.Este adevarat si faptul ca sunt o persoana educabila si cu argumente ,pot fi lamurit ca am gresit,si imi cer si scuze,voua, public si lui Dumnezeu iertare.
Da-mi te rog un simplu argument la ce sunt folositoare bijuteriile;sau fardurile;sau fumatul;sau blugii foarte mulati pe corp(etc.)
Eu vin cu argumentul ca niciuna din cele scrise mai sus nu sunt nici de trebuinta si nici nu ne ajuta sa fim mai buni sau mai intelepti.
Dar as vre sa nu fi suparata pe mine si sa intelegi ca tot ceea ce scriu este parerea mea,parerea unui om.
Iti multumesc de intelegere.
Dumnezeu sa ma ajute sa inteleg si sa fiu mai intelept.Amin!


_______________________________________
Pentru ca nimanui nu ii pasa cand sunt trist, am hotarat sa fiu fericit.

13/07/07 21:14

Site web  
albertina
membru

Locatie: washington
Inregistat: 12/11/06
nu m-a suparat nimic din ceea ce ce ai spus tu, pur si simplu eu locuiesc in SUA si am intalnit si aici oamnei care Cred cu adevarat chiar daca poarta bijuterii, chiar daca vin in blugi la biserica si chiar daca nu poarta batic... Astea da, ai dreptate, nu zidesc... dar oricare haine nu zideste fiind ea mulata sau nu... Eu am spus ceva la imbracaminte...  Si eu am fost asa educata, nu aveam tv ca era pacat, treb sa port batic de la 4 ani, si sa nu port decat fuste si se prezenta ca asta e pacat... nu e, si afirm cu putere asta... necredinta e cel mai mare pacat.... Eu te-a inteles si sorrydaca am parut reutacioasa, Imi place ce spunea cineva : " Sa ne oglindim in cuvantul Lui Dz, nu in principii puse de oameni din teama de a a nu aduce lumea in biserica, dar lumea e mult mai mult decat blugi si bijuterii)..

_______________________________________
Nu astepta sa nu mai vezi nici o cale de iesire ca sa privesti in sus!!!

13/07/07 21:27

   
florin arad
membru

Locatie: arad
Inregistat: 29/06/07
Nici nu sti cat ma bucur sa aud asemenea vorbe.Dar sa sti ca doar cei tari vorbesc asa ca si tine.
Si cei tari sunt cei ce nu se poticnesc in mici detalii ei tin calea si au in suflet dragostea.
Dar ce facem cu cei slabi(si aici departe gandul de a judeca )???
Pentru cei slabi toate acelea pot fi inceputul pierzaniei.


_______________________________________
Pentru ca nimanui nu ii pasa cand sunt trist, am hotarat sa fiu fericit.

13/07/07 21:39

Site web  
albertina
membru

Locatie: washington
Inregistat: 12/11/06

florin arad a scris:

Nici nu sti cat ma bucur sa aud asemenea vorbe.Dar sa sti ca
Dar ce facem cu cei slabi(si aici departe gandul de a judeca )???
Pentru cei slabi toate acelea pot fi inceputul pierzaniei.

cei slabi sa devina tari... imi pare ca uneori oamneii se multumesc sa fie slabi, dar cat un om tre sa fie slab, oare nu Dumnezeu da puterea? pana cand se vor hrani oamneii cu lapte pt ca is slabi... laptele e pt o perioada din viata si daca mai bei inca lapte dupa cativa ani buni, si nu mananci carne, normal ca esti slab... se impiedica de batic si pantalonii nu oamneii abia veniti la credinta ci cei care pretind ca-s tari si asta imi pune semne de intrebare.... Multi se roaga" Doamne vin la tine asa cum sunt" Eu as zice ca e mai corect sa spunem  "Doamne schimba-ma ca sa devin mult mai asemenea Tie, in prezenta Ta nu poate locui intuneric si pacat..."


_______________________________________
Nu astepta sa nu mai vezi nici o cale de iesire ca sa privesti in sus!!!

13/07/07 21:52

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

florin arad a scris:

Dar ce facem cu cei slabi(si aici departe gandul de a judeca )???
Pentru cei slabi toate acelea pot fi inceputul pierzaniei.

Celor slabi trebuie sa li se explice cum stau lucrurile! Nu trebuie sa ingradim libertatea crestina pentru ca nu stiu cine a visat ca nu stiu ce nu e pe placul Domnului. La fel, nu trebuie sa o extindem mai mult decat o face Biblia! O adunare nu trebuie condusa dupa frustrarile celui mai slab membru. O adunare trebuie sa-si maturizeze credinciosii nu sa le cocoloseasca imaturitatea!

Si, dupa cum bine zice albertina, problema nu e cu cei slabi in credinta ci cu cei "tari"! Problema e cu cei care conduc adunari si sunt slabi in credinta. De ce n-am vorbi si despre problema asta? Cum de ajung astfel de oameni sa conduca adunari? Oameni care transforma crestinismul din relatia om-Dumnezeu in cati cm trebuie sa aiba baticul, ce lungime sa aiba fusta si alte chestii d-astea.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

14/07/07 04:16

   
samida
membru

Locatie: Timisoara,Romania
Inregistat: 06/07/07
Intro oarecare masura este corect ceea ce a zis florin, ii dau dreptate.Eu nu ma crescut in familie de credinciosi penticostali si deci nu am purtat batic de la 4 ani ca albertina,dar consider ca nu trebuie sa te rogi inaintea lui Dumnezeu fara ceva pe cap(1 corinteni 11:13)....nah acum m-am legat de aspectul acesta.din intelepciunea pe care mi-a dat-o Dumnezeu k invatatura din familie nu am k sunt singura din familie k sunt la credinta consider k in unele biserici s-a lasat libertatea prea mult tinerilor(in vederea imbracamintei vorbesc),se vede lucrurile acestea dar nimeni nu zice nimic nici de tv sau altele k suntem  in vremurile de pe urma in care la multi le place sa stea in pacatulor.
Daca am deranjat pe cineva spunand aceste lucruri imi cer scuze si rog pe Dumnezu sa ne dea intelepciune la toti si putere sa spunem pacatului pe nume.AMIN


_______________________________________
"Traieste fiecare clipa ca si cum ar fi ultima din viata ta."

18/07/07 00:45

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Ai citit si 1 Corinteni 11:15b? Cunosti contextul istoric si cultural in care a vorbit Pavel?

Ultima modificare de +Archangel+ (18/07/07 00:59)


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

18/07/07 00:58

   
samida
membru

Locatie: Timisoara,Romania
Inregistat: 06/07/07
de ce luati doar versetul acela singur?adica versetul 13 nu are nici un folos???????sa il exculdem?si versetul 5 si 6 ce zice??

_______________________________________
"Traieste fiecare clipa ca si cum ar fi ultima din viata ta."

18/07/07 01:08

   
dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07

+Archangel+ a scris:

O adunare trebuie sa-si maturizeze credinciosii nu sa le cocoloseasca imaturitatea!

Foarte corect. Totusi Dragostea ramane ingredientul fundamental care da eficienta acestui proces de maturizare.


_______________________________________
Dumnezeu nu exista. Dumnezeu este!
Paul Tillich

18/07/07 02:00

   
mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
Pacatul este o boala grava de care omul nu prea isi da seama. Numai cand un bolnav isi da seama de boala lui, atunci cauta scaparea. Daca presupune ca boala lui nu e asa grava, el amana, nu merge imediat la medic. Si amanarea poate fi uneori fatala,caci atunci cand merge, i se spune ca este prea tarziu. Biblia spune ca omul in starea de pacat traieste in intuneric, in moarte spirituala, de aceea nu isi da seama de situatia in care se afla. El e murdar de pacate, e in fundul mocirlei, e pe calea cea larga ce duce la pierzare si nu isi da seama. Dumnezeu ne cheama din intuneric la lumina Sa minunata. La intuneric nimic nu se vede cat este de murdar.

Care e cauza de se aud atatea plangeri printre oameni? Pacatele si urmarile lor. Binecuvantat este acel om care si-a plans pacatele in prezenta lui Dumnezeu. Pe cand fiul risipitor isi plangea pacatele sale in prezenta tatalui sau i-a fost daruita iertarea si pacea.Orice pacat este invins daca l-ai adus la lumina!


_______________________________________
Poate că oamenii se vor îndoi de ce spui, dar vor crede ceea ce faci!

24/07/07 14:55

   
albertina
membru

Locatie: washington
Inregistat: 12/11/06

samida a scris:

consider k in unele biserici s-a lasat libertatea prea mult tinerilor(in vederea imbracamintei vorbesc),se vede lucrurile acestea dar nimeni nu zice nimic nici de tv sau altele k suntem  in vremurile de pe urma in care la multi le place sa stea in pacatulor.

stii de ce consideri asta? pt ca de cativa ani buni, cel putin de 20 ani se tot predica de la amvoane ca pocaitii tre sa poarte batic si sa nu imbrace blugi.... dar pe ce baza se vb?
e scris in biblie sa ne imbracam in mod cuviincios... si celelate versete cu baticul sa nu le scoatem din context...

si da suntem in zilele de pe urma cand oamenii vor vorbi despre cum sa ne imbracam dar nu mai hranesc sufletul nostru. cand vine cineva la bis primul lucru care i se spune e sa-si scoata inelele sa-si puna batic si sa ia fusta lunga si nu ca viata de credinta inseamna  mult mai mult decat exterior...


_______________________________________
Nu astepta sa nu mai vezi nici o cale de iesire ca sa privesti in sus!!!

08/08/07 00:58

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05

albertina a scris:

de cativa ani buni, cel putin de 20 ani se tot predica de la amvoane ca pocaitii tre sa poarte batic si sa nu imbrace blugi

Haolio! Şi pocăiţii tre' să poarte, batic, nu numai pocăitele?

Vaaaaaaaaai, de când am aşteptaaaaaat... Fetele, ce batic îmi recomandaţi să-mi iau? Ce s-ar potrivi cu tenul meu?
:D:D:D


albertina a scris:

cand vine cineva la bis primul lucru care i se spune e sa-si scoata inelele sa-si puna batic si sa ia fusta lunga

Mie nu mi-a zis nimeni aşa ceva... Măi ce fraţi am io pe la biserică!... Deci dacă vin la tine la bise, albertina, o să mi se ceară să:

1. îmi scot inelele. Ce fac dacă n-am? Trebe să-mi fac rost ca să am ce scoate?

2. îmi pun batic. Încă aştept sfauri privind materialul, tiparul, mărimea etc.

3. iau fustă lungă? De pe cine s-o iau? :D:D:D:D:D:D:D:D:D

Ultima modificare de Filip. (08/08/07 08:22)


08/08/07 08:21

Site web  
tamarta
membru

Locatie: Cluj :D
Inregistat: 22/11/06
Filip eu nu o sa ma iau de ce ai scris tu, desi stiu ca ai spus-o in spirit de gluma...
mi se pare deplasat ceea ce a spus Albertina. daca ar veni un necrestin in biserica la tine albertina nu te gandesti cum s-ar simti? Si surorile din biserica daca simt sa poarte fusta si batic atunci o sa poarte. va incurcati in lucruri marunte. Ce rost ar avea ca cineva sa poarte fusta lunga si batic, daca apoi toata slujba o "sa-l injure" pe pastor ca i-a impus asta. Cred ca e nevoie de putina libertate. Tine de fiecare in parte daca poarta sau nu. Eu personal nu intru in biserica fara batic si fara fusta si toate surorile noastre ar trebui sa faca asa, dar nu putem sa le impunem un anumit lucru, pentru ca asa nu se rezolva nimic. la inceput vor purta din obligatie, apoi din obisnuinta si niciodata din placere, pentru ca asa simt ele. Gandeste-te!


_______________________________________
"Nu varsta aduce intelepciunea, nu batranetea te face in stare sa judeci. Iata de ce zic: Ascultati-ma! Imi voi spune si eu parerea"  Iov32:9, 10

08/08/07 08:52

   
tamarta
membru

Locatie: Cluj :D
Inregistat: 22/11/06
Scuze albertina ca am facut referire directa la tine, fara sa studiez atent mesajul tau. M-am uitat doar la ce a luat filip din mesajul tau..acum nu-l voi mai modifica...

_______________________________________
"Nu varsta aduce intelepciunea, nu batranetea te face in stare sa judeci. Iata de ce zic: Ascultati-ma! Imi voi spune si eu parerea"  Iov32:9, 10

08/08/07 08:57

   
mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
1 Corinteni 11:10
De aceea femeia , din pricina ingerilor, trebuie sa aiba pe cap un semn al stapanirii ei.


Iata cum inteleg eu versetul acesta:
In Isaia 6:2,3  ni se arata cum se inchinau ingerii in fata lui Dumnezeu:
"Serafimii stateau deasupra Lui, si fiecare avea sase aripi:cu doua isi acopereau fata, cu doua isi acopereau picioarele, si cu doua zburau.
Strigau unul la altul : Sfant, sfant,sfant este Domnul ostirilor! Tot pamantul este plin de maretia Lui!


Daca ingerii se infatisau astfel in fata Domnului cine suntem noi sa venim cum dorim in fata Celui Sfant??
De ce tindem sa rastalmacim fiecare cuvant si sa-l facem asa cum ne convine noua in loc sa traim smeriti cu Dumnezeul nostru?
Unii gasesc tot felul de scuze, ii gadila la urechi invatatura buna si isi aleg invatatori care sa predice dupa placul inimii lor...
Dar toate acestea trebuie sa se intample ca sa se implineasca Cuvantul Domnului..
Am observat ca multi ziceau ca daca am trai in America nu am gandi asa.. dar ce? in America este un alt Dumnezeu? Un Dumnezeu care trece cu vederea? Un Dumnezeu mai indulgent?.. daca ar fi fost asa nu ar fi dat "cele 10 porunci" ci "cele 10 sugestii"
Dumnezeu este dragoste, bunatate, indurare... da! cunoastem latura aceasta a Lui Dumnezeu.. dar sa nu uitam ca El poate fi foc mistuitor, este un Dumnezeu Sfant, Drept..

1 Petru 3:3
"Podoaba voastra sa nu fie podoaba de afara, care sta in impletitura parului, in purtarea de scule de aur sau in imbracarea hainelor..."

Scrie foarte clar! Daca mergi pe strada poate lumea vedea ca tu esti diferit sau te asemeni cu lumea aceasta? Desigur , la baza sunt faptele dar lumina noastra trebuie sa risipeasca intunericul!
De ce trebuie sa ne impiedicam la lucruri asa de mici? Ce-i atata de greu sa-ti pui un batic pe cap cand te rogi? La ce iti folosesc bijuteriile.. te simti mai frumoasa? nu sunt necesare!! sunt un simplu moft! toata lumea opteaza pentru "open mind"... cica ne-am modernizat :D
As avea multe de spus dar nu vreau sa plictisesc pe nimeni!

P.S. Nu m-am adresat nimanui personal de pe TC, ca sa nu credeti ca judec pe cineva,  am generalizat !

Ultima modificare de mihaella (21/09/07 23:32)


_______________________________________
Poate că oamenii se vor îndoi de ce spui, dar vor crede ceea ce faci!

08/08/07 11:25

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Scuze, dar n-ati putea sa va mutati voi cu discutia asta ?

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

08/08/07 12:53

   
mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
daca ne spui unde ;)

_______________________________________
Poate că oamenii se vor îndoi de ce spui, dar vor crede ceea ce faci!

08/08/07 13:18

   
tamarta
membru

Locatie: Cluj :D
Inregistat: 22/11/06
la Legalism si traditionalism bisericesc sunt discutii despre tinuta in biserica, si despre batic
oricum tot de pacat era legat, dar trebuie sa ne conformam

Ultima modificare de tamarta4jc (08/08/07 16:14)


_______________________________________
"Nu varsta aduce intelepciunea, nu batranetea te face in stare sa judeci. Iata de ce zic: Ascultati-ma! Imi voi spune si eu parerea"  Iov32:9, 10

08/08/07 16:03

   
Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7 8 9 ... 13    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net