TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Crestinismul/Religie si mantuire Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Gata, am inteles! :D In cazul asta un astfel de om nici nu trebuie sa aiba siguranta mantuirii pentru ca sigur nu e mantuit.

03/11/10 08:51

Roxana
membru

Inregistat: 14/03/08
"Religia curată şi neîntinată, înaintea lui Dumnezeu, Tatăl nostru, este să cercetăm pe orfani şi pe văduve în necazurile lor, şi să ne păzim neîntinaţi de lume." (Iacov 1: 27)
Deci care este religia perfecta, care poate duce spre mantuire pe credinciosii din ea?

14/01/11 15:27

+Archangel+
Moderator

Pai ai mentionat-o chiar tu. :D Vezi a doua jumatate a versetului.

14/01/11 15:49

FiicaDeRege
membru

Inregistat: 03/11/08
Intr-un timp o tineam una si buna ca religia simpla nu te mantuieste. Si asa este. Dar m-am gandit ca religia influenteaza modul in care Il percepem noi pe Dumnezeu.

01/03/11 18:31

Roxana
membru

Inregistat: 14/03/08

FiicaDeRege a scris:

Intr-un timp o tineam una si buna ca religia simpla nu te mantuieste. Si asa este. Dar m-am gandit ca religia influenteaza modul in care Il percepem noi pe Dumnezeu.

Clar, eu una sustin acest lucru.

02/03/11 14:06

Claudiu
membru

Inregistat: 30/12/10
In Fapte ni se spune ca "Dumnezeu nu tine seama de vremurile de nestiinta...". In consecinta El ii socoteste credinciosii Lui sinceri chiar si pe aceia care cred gresit (din oricare religie) dar care se supun indemnurilor Duhului Sfant cand acesta le spune sa faca ceva. Romani 2:11-15 si 8:14

El stie dorinta lor de a fi de partea Lui insa lor nu s-a ajuns sa li se predice adevarul biblic si aceasta ptr. ca sunt putini aceia care au inteles intr-adevar evanghelia si o apreciaza din inima.

Ultima modificare de Claudiu (18/03/11 23:38)

17/03/11 17:08

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

Claudiu a scris:

...In consecinta El ii socoteste credinciosii Lui sinceri chiar si pe aceia care cred gresit (din oricare religie)

Vrei sa spui ca un islamic sincer, un budist sincer, un Canaanit sincer, toti sunt socotiti in randul credinciosilor?

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

18/03/11 22:00

ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
pai un budist nu crede in Dumnezeu nu? islamicul de bine de rau crede in allah, da budistul nici macar. eu asa stiu

18/03/11 22:34

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Pai eu asta ziceam.

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

18/03/11 22:54

ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
poi eu cre'ca s-a referit la religiile ce cred intr-un Dumnezeu sub orice forma. banuiesc, nu stiu sigur. budismul din cate stiu e o filozofie nu o credinta.

18/03/11 23:00

+Archangel+
Moderator

Iar incercati sa scoateti piatra aruncata in lac?

In primul rand ca versetul e trunchiat. Dumnezeu nu tine seama de vremurile de nestiinta si atat. Dupa acest preambul dicteaza o porunca: "porunceste acum tuturor oamenilor de pretutindeni sa se pocaiasca".

In al doilea rand acest verset poate fi inteles mai bine in paralel cu acestea:

Ezechiel 18:
21 Dar daca cel rau se intoarce de la toate pacatele pe care le-a savarsit si pazeste toate legile Mele, si face ce este drept si placut, va trai negresit, nu va muri.
23 Doresc Eu moartea pacatosului - zice Domnul Dumnezeu. Nu doresc Eu mai degraba ca el sa se intoarca de pe caile lui si sa traiasca?

21/03/11 14:43

Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Lansez o intrebare la care m-as bucura sa raspunda cat mai multi dintre voi. Ea are drept scop lamurirea unor aspecte foarte importante ce tin de intelegerea mantuirii si care, de obicei raman invaluite in ceata pentru foarte multi dintre credinciosi. Intrebarea este urmatoarea:

Daca mantuirea vine prin credinta, si ea este darul lui Dumnezeu, credinta mantuitoare in ce consta concret (in ce ajungem sa credem de fapt)?

Ultima modificare de Oblio (14/05/12 21:27)

14/05/12 21:25

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
"Şi credinţa este o încredere neclintită în lucrurile nădăjduite, o puternică încredinţare despre lucrurile care nu se văd."

[stiu ca nu la asta te refereai ca raspuns, dar vreau sa o luam 'progresiv' :)]

le : nu cred ca exista credinta in Dumnezeu care sa fie nemantuitoare. [pt ca tu ai spus : credinta mantuitoare. Care ar fi cea nemantuitoare?]

Ultima modificare de edi.theraven (14/05/12 21:33)

14/05/12 21:31

Site web  
Oblio
membru

edi.theraven a scris:

le : nu cred ca exista credinta in Dumnezeu care sa fie nemantuitoare. [pt ca tu ai spus : credinta mantuitoare. Care ar fi cea nemantuitoare?]

Nemantuitoare este credinta care nu-si are izvorul in Dumnezeu,adica nu este din Duhul Sau nu? :)
Continuand cu intrebari si raspunsuri...

Cum stim ca este din Dumnezeu?

Privim la ceea ce rodeste ea (credinta)..., dreptate/nedreptate,adevar/minciuna, bunatate/rautate, mila/neindurare, darnicie/zgarcenie, altruism/egoism, neprihanire/intinare, sinceritate/fatarnicie, etc.
Nu am mai mentionat si dragostea caci in Dragoste se regasesc toate celelalte, adica insasi desavarsirea.

Acum trec la religii si aici marturisesc ca am nevoie de ajutor pentru ca, cunostinte despre crezul si scopul urmarit de celelalte religii am putine si difuze (deci pot impartasi din cunostintele voastre si din ce imi va oferi google :)). Dar o iau inainte si intreb:

Exista si alte religii care sa cultive in oameni Duhul lui Dumnezeu?

Ultima modificare de Oblio (15/05/12 15:03)

15/05/12 15:01

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Normele morale nu sunt dovada ca credinta este autentica in/din Dumnezeu.

Pavel zice sa luptam lupta cea buna a credintei. Deci credinta e o lupta. Stii ca credinta ta este autentica atunci cand te lupti pentru Dumnezeu. Imparatia Cerurilor se ia cu navala.

Apoi, nu religia cultiva Duhul lui Dumnezeu. Duhul lui Dumnezeu este cultivat chiar de Isus. Isus spune ca ne va trimite un Mangaietor. Deci Duhul e trimis de El. Cui spunea asta? Ucenicilor, cei ce erau ai lui Hristos. Deci relatia personala cu Isus cultiva Duhul lui Dumnezeu.

Ultima modificare de edi.theraven (15/05/12 16:50)

15/05/12 16:39

Site web  
+Archangel+
Moderator

Nu exista nicio religie care sa cultive Duhul lui Dumnezeu. Nici macar religia crestina.

Credinta mantuitoare este acea credinta care transforma credinciosul spre deosebire de credinta demonilor.

29/05/12 13:53

Oblio
membru

edi.theraven a scris:

...nu religia cultiva Duhul lui Dumnezeu.

+Archangel+ a scris:

Nu exista nicio religie care sa cultive Duhul lui Dumnezeu. Nici macar religia crestina.

Aşa este, Dumnezeu este Semănătorul.

Mă întrebam însă,dacă un Buda care, căutand Calea ajunge să o descopere în intelepciune, in infranare si Iubire, n-o fi oare o dovadă ca Duhul Sfant intervine/raspunde nevoii sincere a omului de a afla adevarurile vietii?

+Archangel+ a scris:

Credinta mantuitoare este acea credinta care transforma credinciosul spre deosebire de credinta demonilor.

Asta explicam şi eu cu alte ocazii că, nu este suficient să recunoşti existenţa şi suveranitatea lui Dumnezeu ci trebuie să te regăseşti în poruncile şi Calea aratată de El, pentru ca a devenit idealul şi sensul vieţii pe care vrei să-l urmezi.

Ultima modificare de Oblio (01/06/12 17:53)

01/06/12 14:11

Oblio
membru

Revin cu intrebarea care a ramas in suspensie:
Ce credinta mantuieste pe om daca religia nu mantuieste? Cate feluri de credinte mantuitoare exista?

Hai sa deslusim ce ofera Crestinismul si ce pot face alte credinte in acest sens, fie cu baza religioasa fie fara.

[]Din punctul meu de vedere[/u], sunt doua moduri de a te mantui prin credinta ...

Un tip de credinta mantuitoare este aceea care izvoraste din constiinta curata, acea Constiinta ce ne face sa manifestam chipul si asemanarea pe care o avem in Dumnezeu. In constiinta eu vad "rezervorul" sufletului ce este alimentat din Duhul lui Dumnezeu indiferent daca Cuvantului Evangheliei nu a fost auzit inca. In masura in care omul nu a auzit de Isus, dar alege sa se ghideze dupa vocea constiintei, chiar daca nu este constient cine-i pune "lumina" acolo, va fi socotit fiu intelept de Tatal. Alegerea omului de a se lasa condus/modelat dupa valori si principii ce izvorasc din aceasta constiinta va produce faptele incredintarilor sale. Cu alte cuvinte o ascultare de Dumnezeu chiar inconstienta/nemarturisita poate aduce mantuire dupa marea Judecata descrisa in Apocalipsa la capitolul 20:12-14:
Şi am văzut pe morţi, pe cei mari şi pe cei mici, stând înaintea tronului şi cărţile au fost deschise; şi o altă carte a fost deschisă, care este cartea vieţii; şi morţii au fost judecaţi din cele scrise în cărţi, potrivit cu faptele lor. 
Şi marea a dat pe morţii cei din ea şi moartea şi iadul au dat pe morţii lor, şi judecaţi au fost, fiecare după faptele sale. 
Şi moartea şi iadul au fost aruncate în râul de foc. Aceasta e moartea cea de a doua: iezerul cel de foc.

Celalalt mod in care omul este mantuit este prin credinta in numele lui Isus Hristos (marturisirea Numelui Domnului ales, a Celui in care ti-ai gasit Calea). Marturisirea acestei Credinte anuleaza acuzatiile lui satan care ar pretinde ca pacatele omului demonstreaza cine ii este tata. Alegerea este omului si este stabilita prin credinta, nu prin cantarirea faptelor. Ceea ce a reusit sa smulga pacatul de la un crestin nu sunt si voia sa, ci doar slabiciuni de care-l acuza pe ispititor, "declansatorul" lor. Ele nu mai sunt pentru crestin alegeri ci boli de care vrea sa fie tamaduit si Harul Domnului o va face in parte inca de pe acum (dupa masura credintei fiecaruia) si apoi deplin dupa primirea rasplatei (Apocalipsa 22:2). Faptele vor fi totusi cantarite si in dreptul acestora doar in vederea primirii rasplatei (2Corinteni 5:10), dar nu si pentru mantuirea deja primita...

...Ioan 5:24:
"Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are viaţă veşnică şi la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viaţă.

Este intelegerea mea. Daca aveti alte incredintari astept sa le impartasesc si eu. :)

Ultima modificare de Oblio (14/06/12 09:05)

13/06/12 14:20

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

Oblio a scris:

Revin cu intrebarea care a ramas in suspensie:
Ce mantuieste pe om daca religia nu mantuieste ci credinta? ...

Asta e un fel de: ce culoare are o casa alba?  :D :D :D

13/06/12 23:29

Oblio
membru

De fapt voiam sa intreb cate nuante de alb ar avea?:D

Am reeditat mesajul, scuze.

14/06/12 12:00

Oblio
membru

Deci...
Daca cineva nu marturiseste pe Isus cu numele pentru ca nu-L cunoaste sau pentru ca nu este crescut intr-o confesiune crestina si astfel doar a auzit de El... dar marturiseste un crez ce coincide cu cheamarea Mantuitorul... este mantuit?. Daca da, cum?... pe baza credintei lui ori pe baza faptelor?

Eu zic ca-i bine sa facem clar acest aspect pentru a intelege: ce are Crestinismul si ce nu au celelalte credinte?

Ultima modificare de Oblio (31/05/13 01:32)

31/05/13 01:31

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Pai ar trebui sa intelegem intai ce-i mantuirea? Si ncine o poate da?
Pe baza faptelor cine s-ar putea indreptati?

02/06/13 23:02

Oblio
membru

Dumnezeu unicul mantuitor:
Eu, Eu sunt Domnul, şi afară de Mine nu este niciun mântuitor! (Isaia 43:11)

[...]Nu este alt Dumnezeu decât Mine, Eu sunt singurul Dumnezeu drept şi mântuitor, alt Dumnezeu afară de Mine nu este.
Întoarceţi-vă la Mine, şi veţi fi mântuiţi toţi cei ce sunteţi la marginile pământului! Căci Eu sunt Dumnezeu, şi nu altul.
(Isaia 45;21,22)

În bunătatea Ta, Tu ne asculţi prin minuni, Dumnezeul mântuirii noastre, Nădejdea tuturor marginilor îndepărtate ale pământului şi mării! (Psalmi 65:5)

Care este "Numele"? In "Cine" avem rascumpararea?...
În El avem răscumpărarea, prin sângele Lui, iertarea păcatelor, după bogăţiile harului Său (Efeseni 1:7)
Deci Isus Hristos e Numele...

Tatal si Fiul lucreaza deopotriva prin Duhul Sfant pentru mantuirea oamenilor:
Şi aşa eraţi unii din voi! Dar aţi fost spălaţi, aţi fost sfinţiţi, aţi fost socotiţi neprihăniţi, în Numele Domnului Isus Hristos şi prin Duhul Dumnezeului nostru (1Corinteni 6:10)

Şi voi, prin El,... (Dumnezeu) ...sunteţi în Hristos Isus. El a fost făcut de Dumnezeu pentru noi înţelepciune, neprihănire, sfinţire şi răscumpărare(1Corinteni1:30)

E limpede cine...

Am pus aceste versete nu pentru a argumenta (este un aspect limpede oricui a citit si crezut Scriptura), dar uneori mai intra si citesc si dintre cei ce nu au un raspunsul acesta inca, asa ca, sa nu ramana doar un raspuns subanteles.

Ce e mantuirea?
Mai intai iertarea de pacatele care ne fac "prizonierii" mortii si in final eliberarea/rascumpararea/smulgerea din aceasta moarte prin bunavointa si dragostea Dumnezeului nostru.

Pe ce baza? Pe baza Credintei. Dar credintele sunt de multe feluri si fiecare credinta naste faptele ei. Faptele noastre sunt de regula oglinda incredintarilor/aprobarilor/alegerilor noastre dar si a duhului/duhurilor care le anima. Uneori sunt rezultatul slabiciunilor nedorite de pacatosul care se framanta si se lupta sa le biruie, ori a ratacirilor sale orbesti (necunostinta).

Apocalipsa 20:12 (si nu numai) pomeneste de o judecata a faptelor. Old tu intelegi din asta ca nimeni din cei care vor fi supusi judecatii nu sunt mantuiti?

Apare deci o alta intrebare (si spre raspunsul vostru la aceasta tintesc de mult):
In ce consta concret aceasta Credinta mantuitoare?

Vizeaza ea mai multe aspecte? Care sunt aspectele/componentele indispensabile aducatoare de mantuire? Exista o credinta capabila sa mantuituiasca pe cineva care nu l-a marturisit verbal pe Isus Hristos, care nu L-a cunoscut?

Daca da, atunci ce are Crestinul si ce nu ar avea un om necrestin dar totusi neprihanit in credinta sa fara a-L cunoaste/marturisi pe Hristos?

Ultima modificare de Oblio (04/06/13 00:20)

03/06/13 23:19

Pagini:  1 2    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la