TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Crestinismul/Cum e mai bine: Insurat sau neinsurat? Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 ... 6
bairstow
membru

Inregistat: 27/10/07

+Archangel+ a scris:

P.S. Nu-i desconsideri pe catolici dar ii consideri eretici? :)))

Biserica catolica are cateva atuuri de partea ei dar si minusuri. Teologia ei este una mult peste cea protestanta preotii sunt foarte bine pregatiti sunt raspanditi peste tot au minuni de necontestat etc etc. Fara papa ei ar fi fost ca si ortodocsii. Aici e greseala lor.
Preotii sunt obligati ca sa se insoare ca sa stie mai bine viata de familie si sa poata da raspunsuri. Aceste lucruri au fost mostenite din traditie Nt nu este o carte dupa care sa ne ghidam in totalitate ci biserica care este stalp si temelie al adevarului. Si repet aceasta biserica nu poate fi decat cea ortodoxa sau catolica. La fel daca aceste doua biserici nu sunt cele adevarate crestinismul e o mare minciuna(asa consider eu)! E greu de crezut ca Dumnezeu spune ca va avea grija de biserica si sa crezi in aceste biserici protestante care au luat fiinta dintr-o lucrare strict omeneasca. Lucrarea lui Luther! E clar ca Luther a intemeiat aceasta miscare dupa mintea lui fara nici un ajutor din partea lui Dumnezeu. De aceea le spun si la adventi. Daca Luther ar fi fost de la Dumnezeu de ce nu i s-a descoperit sabatul? Ce s-a ales din lucrarea lui Luther? Din biserica sa? Eu as zice ca praful .Sau au si un lucru bun. Orgile care au ramas de la catolici(din traditia catolica deoarece nu scrie nicaieri ca trebuie sa ai orgi in biserica).
Daca Dumnezeu lucreaza in "omul nou" atunci Luther ar fi renuntat la ingroparea sub altar a unor mari oameni ar fi renuntat la rugaciunea catre Fecioara Maria si la alte lucruri. Dar lucrarea lui Luther nu a fost decat una impotriva abuzurilor bisericii catolice! El nici macar nu a vrut sa intemeieze o noua biserica!

Ultima modificare de bairstow (11/08/10 09:54)

11/08/10 09:50

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

bairstow a scris:

Preotii sunt obligati ca sa se insoare ca sa stie mai bine viata de familie si sa poata da raspunsuri.

Pe principiul asta ar trebui sa se apuce si de bautura, de droguri, de femei. Ca deh... sa poata da raspunsuri.

bairstow a scris:

aceasta biserica nu poate fi decat cea ortodoxa sau catolica.

Sunt tare curios ce ar zice Sfantul Sinod (stalpul si temelia adevarului) despre aceasta afirmatie.

11/08/10 11:08

bairstow
membru

+Archangel+ a scris:

Pe principiul asta ar trebui sa se apuce si de bautura, de droguri, de femei. Ca deh... sa poata da raspunsuri.

Nu ar trebui sa se apuce de astfel de treburi deoarece ele sunt pacatoase! Iar a te casatori nu este un pacat dar a ramane crestin neansurat e un lucru mai mare. Asa cum am mai spus cel putin 2 evangheliste dupa scriptura stiau ca mai bine este sa fi necasatorit decat casatorit din punct de vedere biblic. Iisus nu a fost casatorit la fel nu a fost si Ioan. Daca vrem sa il urmam pe Iisus mai bine este sa nu te casatoresti asa cum a fost El.

+Archangel+ a scris:

Sunt tare curios ce ar zice Sfantul Sinod (stalpul si temelia adevarului) despre aceasta afirmatie.

Parerile ar fi diferite. Acest lucru nu ne ajuta la mantuirea noastra. Dar in principiul cred ca ar fi majoritatea de acord cu mine. Eu nu spun ca biserica catolica este sau nu este cea adevarata. Eu spun ca daca una din aceste doua biserici nu sunt conduse de Iisus, Iisus ...

11/08/10 11:32

+Archangel+
Moderator

bairstow a scris:

Daca vrem sa il urmam pe Iisus mai bine este sa nu te casatoresti asa cum a fost El.

Daca ar fi sa facem asa ceva crestinismul dispare in cateva secole.

11/08/10 16:41

bairstow
membru

+Archangel+ a scris:

Daca ar fi sa facem asa ceva crestinismul dispare in cateva secole.

ha ha ...ha
Ma surprinde ca poti gandi. Dar gandesti slabut deoarece mai exista si convertirile facute de noi si de Dumnezeu. De noi cu Dumnezeu ca sa nu te iei de mine ca gresesc :)
Apoi cine a apart crestinatatea de otomani? Doua biserici la care pusti "pocaiti " se uita ca la ....  ale satanei.
P.S Am vazut eu cand am fost la Slanic Prahova

Ultima modificare de bairstow (11/08/10 20:53)

11/08/10 20:52

+Archangel+
Moderator

bairstow a scris:

Dar gandesti slabut deoarece mai exista si convertirile facute de noi si de Dumnezeu.

Tocmai de aceea am zis cateva secole. Nu-mi aduc aminte de nicio persoana care sa traiasca sute de ani din perioada antichitatii pana in prezent. Chiar daca se vor face si convertiri se va intampla una din doua variante: toata lumea va deveni crestina, nu va mai procrea si va disparea sau specia umana va dori sa supravietuiasca si nu va mai imbratisa crestinismul.

bairstow a scris:

Apoi cine a apart crestinatatea de otomani?

Dar in primele secole cine a aparat crestinatatea de prigoanele romane?

12/08/10 09:21

bairstow
membru

+Archangel+ a scris:

Tocmai de aceea am zis cateva secole. Nu-mi aduc aminte de nicio persoana care sa traiasca sute de ani din perioada antichitatii pana in prezent. Chiar daca se vor face si convertiri se va intampla una din doua variante: toata lumea va deveni crestina, nu va mai procrea si va disparea sau specia umana va dori sa supravietuiasca si nu va mai imbratisa crestinismul.

Judecata ta e omeneasca. In primul rand nu toti se pot abtine si decat sa arda mai bine e sa se casatoreasca ne spune Pavel. Apoi lumea spre sfarsit ne spune biblia nu va deveni mai apropiata de Dumnezeu ci dimpotriva.  Eu nu am zis ca a deveni crestin inseamna ca nu mai trebuie sa te casatoresti. Dar cine poate si are chemare e mai bine pentru el sa ramana necasatorit! Cand evanghelia se va auzi la toata lumea atunci va veni si Iisus. Ai uitat?
Cat priveste al doilea raspuns cu privire la imperiul Roman sunt mai multe de spus. Ei nu te opreau sa fi crestin decat in anumite perioade pe vremea unor anumiti cezari. Pe cand imperiul otoman te obliga sa crezi in Alah. Imperiul Roman avea sute de religii imperiul Otoman una singura!
P.S Tu iei la modul absurd. Cum zice un apostol: pot sa beau din paharul tau! Si cum spune alt apostol pe nume Petru: nu ma voi lepada! daca in primul caz Iisus recunoaste ca apostolul poate sa bea din paharul lui in cazul numarul doi Petru se leapada de Iisus. Deci nu toti sunt Pavel sau Petru! Asta o arata si nt! Stii unde? Tu esti egalul lui Petru?

Ultima modificare de bairstow (12/08/10 11:12)

12/08/10 11:11

+Archangel+
Moderator

bairstow a scris:

Judecata ta e omeneasca.

Nu stiu daca sunt de acord cu tine aici. Eu ma gandesc la intentia lui Dumnezeu. Daca El ar fi considerat ca era mai bine pentru creatia Lui sa nu se casatoreasca atunci specia umana nu ar fi avut o existenta prea indelungata daca ar fi fost sa faca precum intentioneaza Dumnezeu. De asemenea, vorbesti despre casatorie ca despre o institutie pe care nu Dumnezeu a creat-o si o recomanda ci mai degraba ca despre o institutie ce a aparut ca urmare a caderii in pacat a omului.

Dumnezeu a creat omul si pentru a se casatori (printre altele). Cresteti si inmultiti-va nu era o porunca a lui Satan.

bairstow a scris:

Eu nu am zis ca a deveni crestin inseamna ca nu mai trebuie sa te casatoresti.

Nu, dar ai spus ca e mai bine sa nu te casatoresti ceea ce intra in contradictie cu porunca lui Dumnezeu.

bairstow a scris:

Cat priveste al doilea raspuns cu privire la imperiul Roman sunt mai multe de spus.

Ceea ce am vrut sa evidentiez e ca nu are nevoie crestinismul de nicio aparare fie ca e vorba de sute de religii fie ca e vorba numai de una. Niciodata razboaiele religioase nu au avut ca motivatie reala religia ci politica si economia.

bairstow a scris:

Tu esti egalul lui Petru?

Nu sunt egalul lui Petru si nici el egalul meu. Fiecare am fost creati diferiti si functionam diferit.

12/08/10 12:11

bairstow
membru

+Archangel+ a scris:

Niciodata razboaiele religioase nu au avut ca motivatie reala religia ci politica si economia.

Din pacate Otomanii vreau sa ne ocupe ca asa le cerea religia! In rest cea ce spui are ceva adevar. Dar nu in acest caz. Apoi in vremurile astea (vremurile din urma sau vremurile de fata) e mai bine sa nu te casatoresti! Dar daca nu poti atunci casatorestete. Pavel spune ca in vremuri de fata, dar asta nu inseamna ca nu si in alte vremuri. Dar Matei? Matei nu pomeneste despre nici o vreme! Iisus nu s-a casatorit si nici Ioan! Deci au fost ei pe o treapta superioara sau inferioara?
Cat despre vremurile din urma ele sunt cele de la inaltare si pana la venire. Acum nu am timp dar acest lucru este arata clar si cred ca o sa ma obligi sa iti arat si acest lucru.
Nu poti sa desfintezi Cuvantul pentru un verset care nici macar nu se referea la crestini! Matei spune :Fiindca sunt fameni, care s-au nascut asa din pantecele maicii lor; sunt fameni, care au fost facuti fameni de oameni; si sunt fameni, care singuri s-au facut fameni pentru Imparatia cerurilor. Cine poate sa primeasca lucrul acesta, sa-l primeasca." (Mat.19:12)
CINE POATE SA PRIMEASCA LUCRU ACESTA... Care lucru Arch? Mereu neoprotestantii se intorc la lucrurile ramase in umbra la fel cum o fac si adventii cu privire la sabat la mancare etc etc. Mereu incercam(adica voi) sa facem o biserica dupa capul nostru neavand incredere ca Duhul Lui Dumnezeu poate apara biserica de erezii. Asa a facut si Luther care nu cred ca a spus vreodata ca Dumnezeu i-a vorbit! Doar mintea lui omeneasca a crezut ca face un bine neatelegand ca Dumnezeu poarta bisericii sale grija Sa. Iar daca nu poarta de grija atunci nu exista!
A spune ca este porunca sa te inmultesti si mai ales obligatorie e ca si cum ai spune ca Iisus a pacatuit! sau nu a respectat legea!

Ultima modificare de bairstow (12/08/10 12:35)

12/08/10 12:30

+Archangel+
Moderator

bairstow a scris:

A spune ca este porunca sa te inmultesti si mai ales obligatorie e ca si cum ai spune ca Iisus a pacatuit! sau nu a respectat legea!

Nu am spus eu asa ceva ci Dumnezeu. Nu este obligatoriu dar asta e mecanismul dupa care functioneaza specia umana si orice alta specie. Pentru ca asa a vrut Dumnezeu sa creeze lumea asta.

bairstow a scris:

CINE POATE SA PRIMEASCA LUCRU ACESTA...

Exact. Cine vrea sa ramana necasatorit pentru Domnul o poate face linistit. Nu pacatuieste. Nici daca se casatoreste nu pacatuieste. Este alegerea fiecaruia. Numai ca nu inseamna ca esti pe o treapta superioara sau inferioara in niciunul din cazuri.

12/08/10 13:01

Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
Arch... Bairstow incearca sa-si justifice esecurile la femei. Si nu doar atat..dar vrea sa ne faca pe toti sa intelegem ca de fapt ar trebui sa fim ca el. Vrea sa faca lege un lucru la care el a esuat. Sa nu se simta singur in alegerea lui. Ca i s-a repetat deja de 10 ori ca nu-i pacat nici una, nici alta....

12/08/10 14:21

bairstow
membru

+Archangel+ a scris:

bairstow a scris:

Nu am spus eu asa ceva ci Dumnezeu.

Dai vina pe Dumnezeu? Deci Dumnezeu a dat porunca si tot El nu o respecta. Asta e tare de tot.Nu ai spus-o tu ca Iisus a pacatuit ci Dumnezeu ...

+Archangel+ a scris:

Numai ca nu inseamna ca esti pe o treapta superioara sau inferioara in niciunul din cazuri.

Biblia te contrazice insa  si chiar logica ta. Adica Dumnezeu imi da porunca sa ma inmultesc dar eu pot daca vreau sa nu ma inmultesc. Pai nu contravine cu porunca sa ma inmultesc? Dumnezeu iti da porunca sa iubesti pe aproape dar eu pot sa nu il iubesc...Iar biblia te contrazice: si sunt fameni, care singuri s-au facut fameni pentru Imparatia cerurilor.
Pai daca s-au facut fameni pentru a lua rasplata nu inseamna ca s-au facut fameni tocmai ca sa fie pe o treapta mai inalta? Puteau sa se faca fameni pentru ei dar asa biblia te contrazicee! Si viata lui Iisus la fel. Si viata lui Pavel si a altora!

Sword a scris:

Sa nu se simta singur in alegerea lui. Ca i s-a repetat deja de 10 ori ca nu-i pacat nici una, nici alta....

ca nu-i pacat e adevarat. Dar a fi famen este un lucru facut pentru Imparatia cerurilor! E o treapta mai inalta! Si Pavel spune ca cel insurat se gandeste cum sa-i placa sotiei si cel neansurat cum sa-i placa Domnului! Deci cine poate sa ramana ca mine(Ca Pavel) dar cine nu poate sa se casatoreasca!
In rest Sword glumele tale sunt de doi bani. Chiar daca ar fi adevarat cea ce spui ( cu toate ca eu am o prietena) nu e bine sa razi de un om ca nu se pricepe sa-si gaseasca o pereche! E bine sa razi de necazul unui om?? Chiar daca as esua si as ramane impotriva vointei mele singur e bine sa razi de necazul unui om cand te crezi crestin? E bine sa nu ravnesti averea mea dar e bine sa razi de necazul meu? E bine daca as rade de o femeie pocaita ca nu stiu cum si nu isi gaseste sot? Sword tata sti ce fel de crestin esti acuma...

Ultima modificare de bairstow (12/08/10 16:17)

12/08/10 16:09

+Archangel+
Moderator

bairstow a scris:

Dai vina pe Dumnezeu? Deci Dumnezeu a dat porunca si tot El nu o respecta. Asta e tare de tot.Nu ai spus-o tu ca Iisus a pacatuit ci Dumnezeu ...

Dumnezeu nu are nicio vina. Asa a gandit El creatia. Si nu am spus ca Iisus a pacatuit ci tu ai facut analogii care n-au legatura.

bairstow a scris:

Biblia te contrazice insa  si chiar logica ta. Adica Dumnezeu imi da porunca sa ma inmultesc dar eu pot daca vreau sa nu ma inmultesc.

Am zis ca e o porunca pentru ca tu nu poti sa observi nuantele si am zis sa fie mai usor. De asemenea, Dumnezeu a zis sa nu ucizi si de multe ori i-a trimis pe evrei sa extermine alte popoare. Se contrazice Dumnezeu?

bairstow a scris:

Pai daca s-au facut fameni pentru a lua rasplata nu inseamna ca s-au facut fameni tocmai ca sa fie pe o treapta mai inalta?

Care e acea rasplata? Si ce inseamna o treapta mai inalta? Ce face unul necasatorit si ce face unul casatorit?

bairstow a scris:

Dar a fi famen este un lucru facut pentru Imparatia cerurilor! E o treapta mai inalta!

Episcopii nu se ingrijeau de Imparatie? Si atunci de ce spunea Pavel sa fie barbatii unei singure femei si copiii sa fie credinciosi? Daca nici astia nu se mai ocupau de Imparatie nu stiu cine o facea.

sword a scris:

Arch... Bairstow incearca sa-si justifice esecurile la femei.

Asta e clar. Transforma o problema emotionala intr-o problema teologica. Dar nu vreau sa ramana si altii cu impresia ca daca esti necasatorit esti pe o "treapta mai inalta".

12/08/10 16:53

Sword
membru

Casatorit este intr-adevar mai greu. Fiindca in afara "datoriilor" religioase trebuie sa ai grija si de cele casnice, familiale. Este o treapta mai "inalta" a inchinarii. La fel cum consider o treapta mai inalta cea de-a reusi sa fii credincios Domnului in mizeria lumii, traind in ea si sa fi cat mai aproape de El, ca s-o evanghelizezi, decat sa te refugiezi intr-o chilie in munti si sa lasi restul altora.

Ultima modificare de Sword (12/08/10 20:51)

12/08/10 20:48

bairstow
membru

+Archangel+ a scris:

De asemenea, Dumnezeu a zis sa nu ucizi si de multe ori i-a trimis pe evrei sa extermine alte popoare. Se contrazice Dumnezeu?

Una este sa ucizi si alta este sa omori ca sa aperi semenul tau sau chiar pe tine. Biblia se refera a nu ucide semenul din anumite motive mai mult sau mai putin justificate. Tu ai voie sa participi la razboi de aparare?

+Archangel+ a scris:

Ce face unul necasatorit si ce face unul casatorit?

pai nu zice biblia ca unul se gandeste cum sa-i placa la sotie iar celalalt cum sa-i placa lui Dumnezeu? Dar nu exista aceasta gradare si in Apocalipsa unde cei 144000 sunt feciorelnici? De ce ar mai tria oamenii dupa acest aspect daca nu ar fi o treapta mai inalta? Nu spune Pavel ca doreste sa ne fereasca de zbuciumul sufletesc?

+Archangel+ a scris:

Si atunci de ce spunea Pavel sa fie barbatii unei singure femei si copiii sa fie credinciosi?
Aici Pavel se refera ca fiind un barbat insurat o singura data! Se vorbeste aici de moralitatea lui si nu ca este obligat sa se insoare! Iar familia lui trebuie sa arate ca fiind si ea foarte credincioasa ca sa fie un bun exemplu dat pentru ceilalti. De exemplu eu eram pagan deveneam crestin dar aveam inca doua casatorii anterioare. Nu puteam deveni episcop deoarece as fi putut sa fiu o piedica sau o piatra de poticnire pentru unii care m-ar fi cunoscut!

+Archangel+ a scris:

Asta e clar. Transforma o problema emotionala intr-o problema teologica.
Faptul ca am fost tras pe sfoara de o pocaita nu inseamna nimic. Am o prietena cu care vreau sa ma casatoresc. Ne fiind inca insurat nu stiu ce imi rezerva ziua de maine! Nu sunt deloc impotriva casatoriei. Doar arat ce ne invata biblia! Repet si apocalipsa arata diferenta dintre cei care sunt asa si cei care nu sunt. Apoi Pavel a gresit cand spune ca e mai bine sa fie ca el? Si de timpuri se poate vorbi si de timpul lui si de timpul de fata si de oricare timp. daca el se referea la timpul lui de ce nu ar putea fi posibil si timpul de fata? Apoi Iisus de ce nu ne-a dat un exemplu casatorindu-se? Ultimul citat arata o rautate dar eu stiu adevarul despre voi si nu as putea sa spun ca nu ma intereseaza persoanele voastre dar numai dumnezeu va poate schimba si vointa voastra. dar voi aveti un Iisus personal dupa cum vreti voi sa fie si nu dupa cum e Adevarat.
Sword sunt oameni necasatoriti care nu sunt calugari! E adevarat ca a trai in lume e mai greu decat in afara ei. Aici ai dreptate. Dar Pavel (repet) spune: Mai bine e sa nu te insori! Matei spune ca unii raman feciori pentru imparatie iar ioan in apocalipsa arata ca doar cei feciorelnici sunt alesi in numarul celor 144000.

Ultima modificare de bairstow (12/08/10 21:05)

12/08/10 21:01

bairstow
membru

10. "Vorbeste copiilor lui Israel si spune-le: "Cand veti trece Iordanul si veti intra in tara Canaanului,

11. sa va alegeti niste cetati care sa va fie cetati de scapare, unde sa poata scapa ucigasul care va omori pe cineva fara voie.

12. Aceste cetati sa va slujeasca drept cetati de scapare impotriva razbunatorului sangelui, pentru ca ucigasul sa nu fie omorat inainte de a se infatisa in fata adunarii ca sa fie judecat.

13. Din cetatile pe care le veti da, sase sa va fie cetati de scapare.

14. Sa dati trei cetati dincoace de Iordan, si trei cetati in tara Canaanului: acestea sa va fie cetati de scapare.

15. Aceste sase cetati sa fie cetati de scapare pentru copiii lui Israel, pentru strain si pentru cel ce locuieste in mijlocul vostru: acolo va putea sa scape orice om care va ucide pe cineva fara voie. Numeri cap 35.

Si sa nu uitam ce zice Domnul Iisus: Si, cand gaseste un margaritar de mare pret, se duce de vinde tot ce are si-l cumpara. (Mat.13:46)

Calugarii nu au ucis pe nimeni dar ei isi vind tot conform versetului de mai sus. toti crestinii trebuie sa propavaduiasca evanghelia batand marginiile pamantului? Nu prea as crede deoarece : 10. Tocmai de aceea va scriu aceste lucruri, cand nu sunt de fata, pentru ca, atunci cand voi fi de fata, sa nu ma port cu asprime, potrivit cu puterea pe care mi-a dat-o Domnul pentru zidire, iar nu pentru daramare.
Nu mai dau alte exemple din Nt dar se vede ca nu toti propavaduiau evanghelia! Unii stateau in orasele lor bine merci.
Ca virgula crestin eu nu trebuie sa bat neaparat marginile pamantului. Am rol de a vesti evanghelia atunci cand este cazul! Nu toti au har de a predica! Nu toti poti sa predice. De aceea fiecare in biserica are harul lui.

Ultima modificare de bairstow (12/08/10 21:23)

12/08/10 21:16

Sword
membru

Tot nu inteleg ce insisti sa intelegem, Bairstow. Ca ar trebui sa nu ne casatorim ca Pavel zice ca-i mai bine?
"1 Corinteni 7:25  cât despre fecioare, n-am o poruncă din partea Domnului. Le dau însă un sfat, ca unul care am căpătat de la Domnul harul să fiu vrednic de crezare."
Si la sfarsitul capitolului Pavel mai aminteste o data ca-i vorba de parerea lui personala, si nu de vreo lege.
Daca insisti mult pe partea celibatului te vei contrazice singur, ca tot tu ziceai ca nu esti impotriva casatoriei, si chiar ai de gand s-o faci.

12/08/10 22:41

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

bairstow a scris:

...Ca virgula crestin eu nu trebuie sa bat neaparat marginile pamantului. Am rol de a vesti evanghelia atunci cand este cazul! Nu toti au har de a predica! Nu toti poti sa predice. De aceea fiecare in biserica are harul lui.

Nu trebuia virgula, pentru ca nui cacofonie.

Te-am contrazis mereu, dar aici ai dreptate. Nu toti au acelasi dar, nu toti au aceeasi slujba, nu toti sunt gura; cum vrei.

Nu doar ca are fiecare harul lui ci fiecare trebuie sa slujeasca cu harul primit de la Dumnezeu; sa slujeasca in folosul altora, pentru ca harismele nu-s date ca apanaj, ci sunt date pentru slujire.

Daca cineva poate sluji mai bine necasatorit, si poate sa pastreze curata haina celibatului e important sa stea necastorit si asa sa-L slujeasca pe Dumnezeu;

Totusi apostolul Pavel zicea ca nu oricine poate primi acest cuvant.

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

12/08/10 22:47

bairstow
membru

In fine eu consider subiectul incheiat. Nu vrei sa vezi si cu asta basta. Pavel indruma la feciorie. Nu e porunca ci e doar pentru cine poate. Reamintim versetele care arata clar acest lucru :1 Corinteni 7,32. Dar eu as vrea ca voi sa fiti fara griji. Cine nu este insurat se ingrijeste de lucrurile Domnului, cum ar putea sa placa Domnului.33. Dar cine este insurat se ingrijeste de lucrurile lumii, cum sa placa nevestei.
(Mat.19:12) Fiindca sunt fameni, care s-au nascut asa din pantecele maicii lor; sunt fameni, care au fost facuti fameni de oameni; si sunt fameni, care singuri s-au facut fameni pentru Imparatia cerurilor. Cine poate sa primeasca lucrul acesta, sa-l primeasca."
4. Ei nu s-au intinat cu femei, caci sunt verguri si urmeaza pe Miel oriunde merge El. (La fel ca iisus care nu s-a insurat)
Exemplu Arch nu are sens :1 Timotei 4:
1 Dar Duhul spune lamurit ca, in vremurile din urma, unii se vor lepada de credinta, ca sa se alipeasca de duhuri inselatoare si de invataturile dracilor,
2 abatuti de fatarnicia unor oameni care vorbesc minciuni, insemnati cu fierul rosu in insusi cugetul lor.
3 Ei opresc casatoria si intrebuintarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a facut ca sa fie luate cu multumiri de catre cei ce cred si cunosc adevarul.
Mai ales ca in vremurile din urma nu au aparut ortodocsii ci protestantii si nu ortodocsii interzic casatoria! Dimpotriva ei spun ca aceasta este o taina a lui Dumnezeu !
Da emanuel. Foarte bine ca m-ai contrazis in sensul bunei cuvinte deoarece eu nici nu am observat. Apoi noi incercam sa aflam adevarul! Tot ce ai scris arata ca ai inteles ce am vrut eu sa transmit. Protestantii au aratat mult timp cu degetul pe calugari. Culmea e ca si ei recunosc ca e mult mai greu sa fi crestin intr-o lume pagana. dar asta nu are legatura cu subiectul de fata.

Ultima modificare de bairstow (12/08/10 22:57)

12/08/10 22:54

Sword
membru

Tot n-am inteles ideea ta. Tu citezi singur ca unii vor opri casatoria, dar pana acum tot tu ai facut propaganda celibatului. Noi am sustinut ca, casatoria nu este  pacat, si nici vreo treapta inferioara cum zici tu. Deci...hotaraste-te. :D

13/08/10 08:37

bairstow
membru

ca sa intelegi mai bine trebuie sa te gandesti la ce a spus Pavel. Un om insurat se gandeste cum sa-i faca pe plac sotiei pe cand un om neansurat(dar in ambele cazuri sa fie acest om crestin) se gandeste cum sa-i faca pe plac Domnului. Sotiea si viata de familie te poate impiedica de la rugaciuni. Te face sa te gandesti la lucrurile lumesti ce sa faci cu bani ce sa le dai de manacare la copii etc etc. Apoi Pavel mai vorbeste si de zbucium. Sa fim seriosi a face dragoste si cu sotia ta este o placere dar Pavel spune ca prin suferinte ne intarim nu prin placeri! Altfel nu mai zic sa faci dragoste fara sa vrei sa faci un copil e pacat. Poate nu folosesti prezervativul dar a face dragoste folosind anumite tertipuri pentru a nu procreea este un pacat!
Eu nu am facut propaganda celibatului! Am zis ca acest lucru este dat numai unora din noi care sunt mai intariti in ale credintei si ca este o treapta mai inalta.Nu toti suntem egali si unii pot suporta mai usor crucea lui Iisus! Cat despre secte care interzic casatoria as putea sa arat multe idei...

13/08/10 09:04

+Archangel+
Moderator

bairstow a scris:

Una este sa ucizi si alta este sa omori ca sa aperi semenul tau sau chiar pe tine.

Daca imi arati unde apar in Biblie aceste exceptii sunt de acord cu tine. In Exod 20 (in decalog) scrie doar sa nu ucizi. Daca tu aduci completari Bibliei e treaba ta.

bairstow a scris:

pai nu zice biblia ca unul se gandeste cum sa-i placa la sotie iar celalalt cum sa-i placa lui Dumnezeu?

Deci episcopii casatoriti nu se gandesc cum sa-I placa lui Dumnezeu. Si atunci de ce ii mai lasa Pavel sa fie episcopi? Interesanta logica ai.

bairstow a scris:

Dar nu exista aceasta gradare si in Apocalipsa unde cei 144000 sunt feciorelnici? De ce ar mai tria oamenii dupa acest aspect daca nu ar fi o treapta mai inalta?

De asemenea, cei 144.000 sunt numai evrei (Apocalipsa 7). Asta inseamna ca daca esti evreu esti pe o treapta mai inalta? Ba mai mult, acestia sunt repartizati in mod fix egal pe cele 12 semintii, cate 12.000 din fiecare. Un pic ciudata potriveala asta, nu?

bairstow a scris:

De exemplu eu eram pagan deveneam crestin dar aveam inca doua casatorii anterioare. Nu puteam deveni episcop deoarece as fi putut sa fiu o piedica sau o piatra de poticnire pentru unii care m-ar fi cunoscut!

Nu cred ca vorbeste despre casatorii anterioare ci despre monogamie.

bairstow a scris:

Doar arat ce ne invata biblia!

Biblia nu invata asa ceva. Daca scoti din context versete Biblia poate invata cam orice vrei tu.

bairstow a scris:

Apoi Pavel a gresit cand spune ca e mai bine sa fie ca el?

Pavel nu a gresit. Daca eu spun ca este bine sa investesti in imobiliare gresesc? Dar daca declaratia mea e din 2006 mai gresesc?

bairstow a scris:

Si de timpuri se poate vorbi si de timpul lui si de timpul de fata si de oricare timp. daca el se referea la timpul lui de ce nu ar putea fi posibil si timpul de fata?

Este posibil si timpul de fata doar daca esti crestin in Sudan, Vietnam, teritoriile palestiniene etc.

bairstow a scris:

Apoi Iisus de ce nu ne-a dat un exemplu casatorindu-se?

Pentru ca a avut alta misiune.

bairstow a scris:

Si sa nu uitam ce zice Domnul Iisus: Si, cand gaseste un margaritar de mare pret, se duce de vinde tot ce are si-l cumpara. (Mat.13:46)

Calugarii nu au ucis pe nimeni dar ei isi vind tot conform versetului de mai sus.

Si apoi ii vezi prin diverse locuri cu cartonase pe care scrie "Ajutati manastirea nu stiu care". Dar acum nu prea i-am mai vazut de cand a inceput sa pompeze statul bani seriosi in Biserica, cel mai bun agent electoral. Se pare ca e bun margaritarul dar parca nici banii nu sunt de lepadat.

bairstow a scris:

Mai ales ca in vremurile din urma nu au aparut ortodocsii!

Vremurile din urma incep o data cu apostolii. Ortodocsii au aparut in 1054 o data cu Marea Schisma.

13/08/10 09:27

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Nu inteleg care e problema. Daca era pacat sa fii casatorit, Pavel nu mai zicea ca daca nu poti, atunci mai bine sa te casatoresti. Si daca era pacat sa fii necasatorit, atunci Iisus ar fi trebuit sa se casatoreasca.

13/08/10 09:32

Site web  
Sword
membru

"Sectele" astea noi, Bairstow, nu sunt de acord cu izolarea omului in munti, ci merg dupa principiul "Va trimit ca pe niste oi in mijlocul lupilor". Crezi ca se sacrifica mai mult calugarii, ascunzandu-se? Pavel spune ca este mai usor necasatorit(si are dreptate), nu spune sa nu ne casatorim. Intre calugari exista cu siguranta si oameni care se dedica in totalitate lui D-zeu, dar cu siguranta sunt putini care o fac. Multi o fac de frica lumii, de neadaptare, din religiozitate, sau mai stiu eu cate motive...

13/08/10 09:37

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Sa nu ne luam acum de sihastri. Sunt multi care scriu carti etc si astfel ii ajuta pe altii. Doar ca par a fi in "tabara adversa" asta nu inseamna nimic.

13/08/10 09:48

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 5 ... 6    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la