TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Crestinismul/Cum e mai bine: Insurat sau neinsurat? Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 6
bairstow
membru

Inregistat: 27/10/07
1 Corinteni 7,32. Dar eu as vrea ca voi sa fiti fara griji. Cine nu este insurat se ingrijeste de lucrurile Domnului, cum ar putea sa placa Domnului.33. Dar cine este insurat se ingrijeste de lucrurile lumii, cum sa placa nevestei.
,,Dacă vine cineva la Mine, şi nu urăşte pe tatăl său, pe mamă-sa, pe nevastă-sa, pe copiii săi, pe fraţii săi, pe surorile sale, ba chiar însăş viaţa sa, nu poate fi ucenicul Meu."
Dupa parerea unui A :) Pavel bate campii pe aici in acest capitol. Dar sa vedem ce ne mai spune apocalipsa :14. Ei nu s-au intinat cu femei, caci sunt verguri si urmeaza pe Miel oriunde merge El. Au fost rascumparati dintre oameni, ca cel dintai rod pentru Dumnezeu si pentru Miel.

bairstow iti plac femeile? Iata intrebarea unui mare credincios pocait. In fine imi plac femeile ca mame! Imi plac femeile ca surori sau prietene. La ce credeti ca sa gandit A?(pocaitul)

Si asta in contexul cand o surioara crestina m-a tradat :( .Omul care ii facea umbra sa nu stea in soare. Omul pacalit de un mesaj in care era invinuit de o pocaita dupa scriptura(cei care se boteaza copii) ca nu a insotit-o in drum spre casa! Iar a doua zi i-a umblat in telefon i-a sters mesajul si la parat la patroni ca nu o lasa in pace(defapt a sters mesaje de pe telefon si de pe posta calculatorului). Si cu toate aste bairstow i-a intins mana iara si i-a zis ca doreste doar sa nu se mai supere pe el. Prosti mai sunt uni oamenii :)

Ultima modificare de bairstow (02/08/10 00:38)

02/08/10 00:26

Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
Bunule Bairstow. Hai sa-ti spun un banc:
"Cice merge unu la un mos acasa. Si acolo observa cu stupoare ca omu avea in curte 10 cocosi si-o gaina. La care intreaba? Hei, mosule! Da cum se face ca ai numa o gaina la 10 cocosi? Eu stiu ca normal trebuia sa fie invers. Mosul raspunde: Hee, fiule! Numa unu-i cocos, restu-s gentlemeni..."
Chestiile cu insurat-neinsurat sunt pentru fiecare in parte la alegerea lui. Nu-i o treaba valabila pentru toti. Tu poate esti un gentlemen, altii vor sa fie cocosi. Fiecare cu treaba lui. Daca vrei sa fii ca Pavel fii ca el. Altii vor sa fie ca Petru sau alti apostoli. Nu-i rau nici una, nici alta.

Ultima modificare de Sword (03/08/10 08:22)

03/08/10 08:21

bairstow
membru

Pavel spune clar: 8. Celor neinsurati si vaduvelor le spun ca este bine pentru ei sa ramana ca mine.

9. Dar, daca nu se pot infrana, sa se casatoreasca; pentru ca este mai bine sa se casatoreasca decat sa arda. 32. Dar eu as vrea ca voi sa fiti fara griji. Cine nu este insurat se ingrijeste de lucrurile Domnului, cum ar putea sa placa Domnului.

33. Dar cine este insurat se ingrijeste de lucrurile lumii, cum sa placa nevestei.

In schimb acei A (banuiti cine ) o dau cu Cresteti si inmultiti-va! Porunca divina! Nici fata citata mai sus nu credea in cea ce cred grupul A!
Si faptul ca monahii nu se casatoresc au legatura cu cei care interzic casatoria!!! Deci daca nu te alege nimeni esti pacatos sau daca vrei sa il asculti pe Pavel esti la fel de pacatos!

Ultima modificare de bairstow (03/08/10 10:00)

03/08/10 09:57

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
bairstow, incearca sa intelegi timpul in care a scris Pavel acest lucru si faptul ca nu face din el o porunca ci doar un indemn.

De asemenea, Pavel ii scrie ii lui Timotei urmatoarele:

1 Timotei 4:
1 Dar Duhul spune lamurit ca, in vremurile din urma, unii se vor lepada de credinta, ca sa se alipeasca de duhuri inselatoare si de invataturile dracilor
2 abatuti de fatarnicia unor oameni care vorbesc minciuni, insemnati cu fierul rosu in insusi cugetul lor. 
3 Ei opresc casatoria si intrebuintarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a facut ca sa fie luate cu multumiri de catre cei ce cred si cunosc adevarul.

03/08/10 10:26

bairstow
membru

+Archangel+ a scris:

Ei opresc casatoria si intrebuintarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a facut ca sa fie luate cu multumiri de catre cei ce cred si cunosc adevarul.

Acest verset nu se poate interpreta gresit cu privire la monahii! Nimeni nu te obliga sa nu te casatoresti! Cat despre bucate aici ii punem pe adventii care chiar de curand au spus ca biblia iti da voie sa bei vin mai putin ei care sunt mai destepti!
Apoi Daca Pavel spune ca e mai bine sa fi singur ca sa fi mai aproape de Dumnezeu cea ce a spus el atunci nu mai e valabil? Pe ce baza?
Apoi si in apocalipsa se spune ca cei 144 000 sunt feciori!
Apo in(Mat.19:12) Fiindca sunt fameni, care s-au nascut asa din pantecele maicii lor; sunt fameni, care au fost facuti fameni de oameni; si sunt fameni, care singuri s-au facut fameni pentru Imparatia cerurilor. Cine poate sa primeasca lucrul acesta, sa-l primeasca."
Deci biblia spune clar si prin Pavel si prin Matei ca daca putem primi acest lucru e mai bine decat sa ne casatorim! Nimeni nu te obliga Arch sa te faci preot sau monah! Dar biblia arata ca este o virtute : si sunt fameni, care singuri s-au facut fameni pentru Imparatia cerurilor!
Stim ca casatoria este o taina in biserica ortodoxa! deci citatul care il citezi nu se poate aplica pentru biserica ortodoxa. sau sa spui ca pavel vorbea pentru timpul lui este o simpla supozitie. Atunci si Iisus vorbea pentru timpul lui si a fi homosexual in vremurile astea nu mai e asa ceva ciudat?!? Iata ca interpretam biblia nu cum vrea Dumnezeu ci cum vrem noi.
Deci acum cum nu ne convine ceva le aplicam pentru vremurile acelea? La fel si cu femeile pastori?

Ultima modificare de bairstow (03/08/10 10:54)

03/08/10 10:48

Sword
membru

Cred ca n-ai prea inteles ce a zis Arch. Nu este pacat nici una nici alta. Pentru unii este mai bine singuri, ptr. altii insurat. Nu-i nici virtute, nici pacat. Este vorba de ce te indeamna pe tine. Insoara-te sau nu...oricum ii bine. Daca auzi pe cineva ca interzice vreuna...ii bai. N-are nimeni voie sa interzica casatoria, si nici sa ne oblige la burlacie. Hotararile aste le putem lua doar singuri..si nu dupa vreo lege.

Ultima modificare de Sword (03/08/10 13:18)

03/08/10 13:16

+Archangel+
Moderator

bairstow a scris:

deci citatul care il citezi nu se poate aplica pentru biserica ortodoxa.

De cand un verset din Biblie nu se aplica pentru biserica ortodoxa?

bairstow a scris:

Acest verset nu se poate interpreta gresit cu privire la monahi!

Nici nu am facut referire la monahi. Nu la acei care aleg aceasta cale, nu care cred ca asta e calea pe care toti trebuie s-o urmeze sau ca sunt mai sfinti daca sunt asa.

bairstow a scris:

Apoi Daca Pavel spune ca e mai bine sa fi singur ca sa fi mai aproape de Dumnezeu cea ce a spus el atunci nu mai e valabil? Pe ce baza?

Pe baza asta:
1 Corinteni 7:26 Iata, dar, ce cred eu ca este bine, avand in vedere stramtorarea de acum: este bine pentru fiecare sa ramana asa cum este.
Stramtorarea de acum se referea la prigonirile pe care le sufereau crestinii. E clar ca acest indemn este conditionat de o situatie data.

bairstow a scris:

Nimeni nu te obliga Arch sa te faci preot sau monah!

Preot sunt obligat sa fiu din moment ce sunt crestin (1 Petru 2:5)

03/08/10 14:42

bairstow
membru

Arch. Mereu te crezi superior. Nu te-ai gandit vreodata ca poate gresesti. Din ce ai scris aici vad ca nu prea cauti adevarul!

+Archangel+ a scris:

De cand un verset din Biblie nu se aplica pentru biserica ortodoxa?

Pai trebuie sa se aplice? Se aplica cap 13 din apocalipsa bisericii tale?

+Archangel+ a scris:

Pe baza asta:
1 Corinteni 7:26 Iata, dar, ce cred eu ca este bine, avand in vedere stramtorarea de acum: este bine pentru fiecare sa ramana asa cum este.
Stramtorarea de acum se referea la prigonirile pe care le sufereau crestinii. E clar ca acest indemn este conditionat de o situatie data.

32. Dar eu as vrea ca voi sa fiti fara griji. Cine nu este insurat se ingrijeste de lucrurile Domnului, cum ar putea sa placa Domnului.

33. Dar cine este insurat se ingrijeste de lucrurile lumii, cum sa placa nevestei.  Nu prea are legatura cu stramtoarea! Citeste in context.
Apoi si Matei spune:iindca sunt fameni, care s-au nascut asa din pantecele maicii lor; sunt fameni, care au fost facuti fameni de oameni; si sunt fameni, care singuri s-au facut fameni pentru Imparatia cerurilor. Cine poate sa primeasca lucrul acesta, sa-l primeasca."
Iata cine poate sa-l primeasca sa-l primeasca! Ce zice Pavel? 9. Dar, daca nu se pot infrana, sa se casatoreasca; pentru ca este mai bine sa se casatoreasca decat sa arda.
De unde aceasta interpretarea rau voita a bibliei? Pai mereu neoprotestantii au aruncat in ce are mai frumos ortodoxia cu pietre si cuvinte de ocara. In viata monahala! De aceea nu vrei sa vezi acest lucru! Dar si in vechime avem astfel de exemple :Moise, Ilie, Ioan Botezatorul, Ucenicii lui Iisus(apostolii), Pavel etc etc. Acesti oameni au preferat sa renunte la un dar ca sa fie mai apropiati de dumnezeu!(Dar cine este insurat se ingrijeste de lucrurile lumii, cum sa placa nevestei. Adica il cam imparte pe Domnul. Stapanul este Iisus dar atentia este impartita!

Ultima modificare de bairstow (03/08/10 15:34)

03/08/10 15:31

+Archangel+
Moderator

bairstow a scris:

Arch. Mereu te crezi superior. Nu te-ai gandit vreodata ca poate gresesti. Din ce ai scris aici vad ca nu prea cauti adevarul!

Imi place cand discut cu cineva care are simtul umorului. :D

bairstow a scris:

Pai trebuie sa se aplice? Se aplica cap 13 din apocalipsa bisericii tale?

Desigur ca se aplica, de ce sa nu se aplice?

bairstow a scris:

Pai mereu neoprotestantii au aruncat in ce are mai frumos ortodoxia cu pietre si cuvinte de ocara. In viata monahala!

Mama m-a invatat ca nu-i frumos sa arunci cu pietre. Si nici sa bagi degetul in nas. Cu prima am reusit sa ma impac.

Nu am nicio treaba cu viata monahala. Cine o vrea si si-o doreste este liber sa faca ce pofteste. Doar ca nu mi se pare deloc a fi pe o treapta spirituala mai inalta decat altcineva care are o familie.

bairstow a scris:

Dar si in vechime avem astfel de exemple :Moise, Ilie, Ioan Botezatorul, Ucenicii lui Iisus(apostolii), Pavel etc etc. Acesti oameni au preferat sa renunte la un dar ca sa fie mai apropiati de dumnezeu!

Exodul 3:1 Moise păştea turma socrului său, Ietro, preotul Madianului.
Matei 8:14 Isus S-a dus apoi in casa lui Petru si a vazut pe soacra acestuia zacand in pat, prinsa de friguri.
1 Corinteni 9:5 N-avem dreptul să ducem cu noi o soră, care să fie nevasta noastră, cum fac ceilalţi apostoli şi fraţii Domnului şi Chifa [Petru]?

Din cei mentionati de tine doar Ilie, Ioan Botezatorul si Pavel nu au fost casatoriti.

Daca am ascultat ce zic apostolii sa ascultam ce zice si Dumnezeu:
Geneza 2:18 Domnul Dumnezeu a zis: "Nu este bine ca omul să fie singur; am să-i fac un ajutor potrivit pentru el."
1 Corinteni 11:11 Totusi, in Domnul, femeia nu este fara barbat, nici barbatul fara femeie.

03/08/10 15:54

bairstow
membru

Corinteni 11:11 Totusi, in Domnul, femeia nu este fara barbat, nici barbatul fara femeie.
Pai femeia crestina fara barbat nu este fara barbat!
E adevarat ca in paradis Adam a primit un cadou. Dar datorita pacatului omul s-a separat de Dumnezeu. Acum unii cum ne spune Matei vor sa se apropie de Domnul mai mult! dar nu toti pot sa fie ca PAvel necasatorit chiar daca e o stare mai buna! Barbatul nu se mai gandeste la sotie ci isi dedica inima numai lui Dumnezeu!
Uite am cautat pe google si cu adevarat Moise a fost casatorit! dar cati in vt nu au fost casatoriti?
Traducerea ortodoxa: 5. N-avem, oare, dreptul sa purtam cu noi o femeie sora, ca si ceilalti apostoli, ca si fratii Domnului, ca si Chefa?
traducerea protestanta : 5. N-avem dreptul sa ducem cu noi o sora, care sa fie nevasta noastra, cum fac ceilalti apostoli si fratii Domnului si Chifa?
As zice ca dupa traducerea protestanta Pavel? indeamna la desfrau! :)))

Din cei mentionati de tine doar Ilie, Ioan Botezatorul si Pavel nu au fost casatoriti.
Linisteste -te Arch. Nu ai demonstrat ca ceilalti 12 apostoli au fost insurati :))

Ultima modificare de bairstow (03/08/10 16:24)

03/08/10 16:22

Roxana
membru

Inregistat: 14/03/08
Şi omul a zis: ,,Iată în sfârşit aceea care este os din oasele mele şi carne din carnea mea! Ea se va numi, femeie, pentru că a fost luată din om”. De aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa, şi se va lipi de NEVASTA SA, şi se vor face un singur trup" (Geneza ). Dumnezeu a creat bărbatul şi apoi a făcut femeia din "oasele lui".
"Nevestelor, fiţi supuse bărbaţilor voştri ca Domnului; căci bărbatul este capul nevestei, după cum şi Hristos este capul Bisericii, El, Mântuitorul trupului" (Efeseni). "Bărbaţilor, iubiţi-vă nevestele cum a iubit şi Hristos Biserica şi S-a dat pe Sine pentru ea" (Efeseni ). “Tot aşa trebuie să-şi iubească şi bărbaţii nevestele, ca pe trupurile lor. Cine îşi iubeşte nevasta, se iubeşte pe sine însuşi. Căci nimeni nu şi-a urât vreodată trupul lui, ci îl hrăneşte, îl îngrijeşte cu drag, ca şi Hristos Biserica" (Efeseni ).
(poruncile)Să nu preacurveşti.
Să nu pofteşti casa aproapelui tău; să nu pofteşti NEVASTA aproapelui tău, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici măgarul lui, nici vreun alt lucru, care este al aproapelui tău.
Izvorul tău să fie binecuvântat şi bucură-te de nevasta tinereţii tale. Cerboaică iubită, căprioară plăcută: fii îmbătat tot timpul de drăgălăşiile ei, fii îndrăgostit necurmat de dragostea ei!(Proverbe)
Am scos doar cateva din citatele care mi-au venit in minte cand ma gandesc la casatorie...Eu cred ca Dumnezeu ne vrea in institutia casatoriei, insa inainte de asta tu esti singurul care trebuie sa stie la ce jug se inhama...daca te insori trebuie sa mergi pana la capat indiferent ce s-ar intampla, daca nu te casatoresti iarasi trebuie sa ai grija pentru ca NU CRED  ca exista credincios care poate rezista daca Dumnezeu il lasa pe Diavol din lesa sa te incerce..este opinia mea.

Ultima modificare de ROXANA82 (03/08/10 16:26)

03/08/10 16:26

Roxana
membru

..trebuie sa ma obisnuiesc sa trec versetele :(..(aveti mila sunt la inceput, invat:D )

Ultima modificare de ROXANA82 (03/08/10 16:27)

03/08/10 16:26

bairstow
membru

N-avem dreptul sa ducem cu noi o sora(cine se ofera?), care sa fie nevasta noastra, cum fac ceilalti apostoli si fratii Domnului si Chifa?  Ce zici Arch?Nu ai o sora care sa ne fie nevasta? Tu o noapte eu o noapte?
Traducerea e proasta de aceea mi-am permis sa exegerez :)
Da Roxana casatoria este un lucru bun dar mai bun daca poti este sa nu fi casatorit .
(Mat.19:12) Fiindca sunt fameni, care s-au nascut asa din pantecele maicii lor; sunt fameni, care au fost facuti fameni de oameni; si sunt fameni, care singuri s-au facut fameni pentru Imparatia cerurilor. Cine poate sa primeasca lucrul acesta, sa-l primeasca."
Cum ai interpreta acest verset? de ce sunt alesi cei care nu s-au: Ei nu s-au intinat cu femei, caci sunt verguri si urmeaza pe Miel oriunde merge El. Au fost rascumparati dintre oameni, ca cel dintai rod pentru Dumnezeu si pentru Miel. (Apoc.14:4)
Daca iisus este cel mai bun exemplu de ce nu s-a casatorit?

Ultima modificare de bairstow (03/08/10 16:35)

03/08/10 16:30

Roxana
membru

Sa nu fi casatorit, DAR crezi ca poti tine piep toata viata incercarilor dure la care vei fii supus..nu ai de unde sa stii daca o sa poti ..daca Dumnezeu te lasa din mana o secunda?!..aici am vrut sa ajung eu.Indubitabil este mai bine sa duci o viata de bun crestin, autentic, care sa staruie in rugaciuni, post si cuvantul Domnului, sa fii sfantul Lui...aceasta este calea de fapt pe care o aleg calugarii nu?!..dar am auzit de o gramada care nu au reusit pana la final..este un cutit cu doua taisuri FOARTE ASCUTITE.
Mare adevar este in fraza asta..ca cel insurat va cauta cele lumesti cum sa-l sau sa o placa sotul/sotia...Si eu am cautat acest lucru , dar Dumnezeu m-a pus in fata unor situatii , iar mai apoi am realizat ca orice as face eu si oricum as arata, sotul meu poate sa o ia pe cai gresite, deci lumesti nu sunt esentiale ca sa fiu pe placul sotului meu.Dumnezeu mi-a aratat ca mai intai trebuie sa fiu pe placul Lui, si cu ajutor de sus sotul meu ma poate iubi, fara sa fie nevoie sa ma sacrific sa fiu mereu pe placul lui..si asta ti-o spun din proprie experienta.
Completare la completarea mesajului tau...Tu si oricare din noi NU ESTE IISUS!!
Probabil la un moment dat (ca am vazut multe pe acest forum)..se va gasi cineva care sa spuna ca este urmas de-al lui Iisus ..ca ma gandesc ca daca se casatorea ar fi fost binecuvantat si cu urmasi.Nu cred ca trebuie sa ne legam de lucruri sfinte..Isus a avut o cu totul alta lucrare pe pamant.

Ultima modificare de ROXANA82 (03/08/10 16:50)

03/08/10 16:37

+Archangel+
Moderator

bairstow a scris:

Pai femeia crestina fara barbat nu este fara barbat!

Si barbatul crestin? Oricum, in verset nu vad niciun adjectiv doar ca se refera la femeie si barbat fie ei crestini sau nu.

bairstow a scris:

Uite am cautat pe google si cu adevarat Moise a fost casatorit!

Tu nu prea citesti ce scriu eu, nu? Ca doar ti-am dat versetul unde scrie si nu mai era nevoie sa cauti pe google.

bairstow a scris:

Traducerea ortodoxa: 5. N-avem, oare, dreptul sa purtam cu noi o femeie sora, ca si ceilalti apostoli, ca si fratii Domnului, ca si Chefa?
traducerea protestanta : 5. N-avem dreptul sa ducem cu noi o sora, care sa fie nevasta noastra, cum fac ceilalti apostoli si fratii Domnului si Chifa?

Desi cuvantul in original inseamna si femeie si nevasta cred ca traducerea Cornilescu foloseste sensul corect deoarece ar fi un pic ciudat ca Petru (Chefa) sa umble cu o femeie din moment ce el era casatorit.

bairstow a scris:

Linisteste -te Arch. Nu ai demonstrat ca ceilalti 12 apostoli au fost insurati :))

M-am linistit ca nu citesti ce scriu si versetele pe care le dau.

03/08/10 16:48

bairstow
membru

Trebuie sa te verific Arch. Eviti raspunsul! Apoi nu cred ca ti-ai lasa nevasta printre niste crestini de-ai tai! Raspunsul e fortat traducerea e proasta! Chifa avea dreptul sa o ia pe sotia lui . in fine intru in concediu.
Poate Pavel era putin invidios? :))) cat despre ro ai dreptate cat am putut citi dar nu imi place ca scrii Isus...
Dumnezeu sa ne aiba in paza.

Ultima modificare de bairstow (03/08/10 17:47)

03/08/10 17:23

Sword
membru

Daca vrei aprobarea noastra Bairstow...Ii foarte bine asa cum alegi. Daca nu-ti place cu nevasta...nu-ti lua nevasta. Daca nu reusesti sa ai nevasta,...poate ca nu esti chemat sa ai una... Daca vrei singur...fie...ii poate mai bine ptr. tine. Nu este nici lege, nici interdictie, nici ptr. una, nici ptr. alta.

04/08/10 00:59

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

bairstow a scris:

...
bairstow iti plac femeile? Iata intrebarea unui mare credincios pocait. In fine imi plac femeile ca mame! Imi plac femeile ca surori sau prietene. La ce credeti ca sa gandit A?(pocaitul)

S-a gandit ca intrebarea lui e retorica. In fine, s-a inselat cat era el de mare. ;)
Poate se gandea ca in general, un barbat sanatos fizic este atras de sexul opus? Sau stia ca nu-ti plac si te-a intrebat sa vada daca recunosti ? :)

Mai bine spune tu ce gandea, sa nu ne dam noi cu presupusul.

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

04/08/10 04:11

Sword
membru

Poate ii plac barbatii... :D

04/08/10 08:05

+Archangel+
Moderator

bairstow a scris:

Trebuie sa te verific Arch.

Baga un search. ;)

bairstow a scris:

Eviti raspunsul!

Eu stiu ce sa zic? Nu eu o dau in balarii.

bairstow a scris:

Apoi nu cred ca ti-ai lasa nevasta printre niste crestini de-ai tai!

As lasa-o oriunde vrea ea pentru ca e matura si vaccinata si stie ce trebuie sa faca.

bairstow a scris:

Chifa avea dreptul sa o ia pe sotia lui.

Pai asta am zis si eu. De aceea traducerea Cornilescu mi se pare ca reda sensul corect.

bairstow a scris:

nu imi place ca scrii Isus...

In primul rand, in discutiile cu tine am scris Iisus. In al doilea rand, nu suntem slavi ci latini. Forma Iisus vine din limba slavona. In latina se scrie Iesus. Daca ar fi sa scriem direct din greaca koine ar fi Iesous.

04/08/10 10:14

mototey
membru

Inregistat: 11/12/06

bairstow a scris:

Pavel spune clar: 8. Celor neinsurati si vaduvelor le spun ca este bine pentru ei sa ramana ca mine.

De ce nu privesti la contextul istoric cand au fost scrise aceste cuvinte? Tu te'ai casatori daca ai stii ca lumea ar fi la un pas de un al 3-lea razboi mondial, unde toate tarile lumii sunt implicate(unde foarte multi vor avea de suferit)? Nu stii daca vei reusi sa te bucuri de familie in astfel de vremuri... Eu sunt de acord cu 'nenea' Traian... poti fi cocos sau gentleman(mai ales ca acum nu mai sunt persecutii prin tara noastra).

07/08/10 14:38

Site web  
bairstow
membru

Biserica ortodoxa arata ca protestantii isi aleg ei un Iisus personal. Adica dupa poftele lor. Biblia scrie foarte clar ca mai bine e sa fi neansurat decat insurat ca te gandesti la Dumnezeu intai. Eu si vreau si nu vreau dar biblia mai spune in Matei ca unii se fac asa (adica se lipsesc de femei) ca sa placa Domnului. Parerea mea e clara. Personal Jesus scrie pe voi. Sau Iisus dupa placerea noastra. Cat despre ispite ca poate nu putem rezista acest lucru il spune si pavel. Celibatul nu este pentru toti! Daca nu se poate infrana mai bine este sa se casatoresca! Biserica ortodoxa care este de la inceput prin traditie a pastrat ce e mai bine. Si astfel calugarii nu se casatoresc. Ca uneori cad este deoarece isi aleg un jug prea mare. Nu toti putem fi Paveli! Nu toti putem face minuni sau sa propavaduim evanghelia! Un om in scaun mobilizat intreaba pe Arsenie Papacioc( eu nu stiu de unde au astia atata teologie invatata in varful muntelui mai degraba daca observati nu vorbesc ei dar in fine fiecare are ochi si fiecare ii foloseste daca vor sau nu) daca e bine sa se faca calugar. Si Papacioc ii spune: fiule si acasa poti sa te rogi.Poti sa te rogi oriunde. Nu te fa calugar. Daca pui astfel de intrebari nu esti pregatit. nu oricine se poate face calugar. Stai linistit in banca ta deoarece si acasa te poti ruga toata ziua...
P.S
Am vizitat Sibiul. Biserica evanghelica e construita in sec 14. Probabil a fost catolica. Langa altar este o intrare unde erau ingropati marii oameni. La fel ca la catolici... Raceala din aceasta biserica a fost incalzita de biserica catolica la nici 50 de metri. trebuie sa recunoastem o biserica mai mica si mult mai frumoasa. Luther dupa capul lui a vrut sa apere biserica de erezile catolice. Ce s-a ales din lucrarea sa? Praful....De ce? raspuns: lucrare omeneasca. dupa faptele lor ...

Ultima modificare de bairstow (10/08/10 14:51)

10/08/10 14:45

+Archangel+
Moderator

bairstow, inseamna ca ti-ai gresit religiunea. Treci la catolici ca acolo celibatul este impus preotilor. Pe cand Biserica Ortodoxa chiar isi obliga preotii sa faca impotriva a ce "Biblia scrie foarte clar". ;)

10/08/10 15:38

bairstow
membru

Eu nu-i desconsider defel pe catolici.  Cei drept ei au greseala asta sau ghimpele asta care se numeste :Papa. Dar nu din templu lui Dumnezeu se va naste antihrist? Apoi eu am vorbit despre ereziile catolice. Asa ca ... O cam dai in bara...

+Archangel+ a scris:

Pe cand Biserica Ortodoxa chiar isi obliga preotii sa faca impotriva a ce "Biblia scrie foarte clar". ;)

Biblia nu recomanda asa ceva...
Cum sa ma duc la ei daca ii consider eretici? Apoi pavel nu obliga pe nimeni sa nu se casatoreasca la fel cum o face biserica ortodoxa. Esti pe langa rau de tot deoarece catolicii obliga la acest lucru asa cum nu o face Pavel .
Parerea mea este ca esti cam tanar si nu te prea intereseaza teologia. inghiti ce ti se da.
p.S Imi cer scuze dar asta este parerea mea despre tine asa cum si despre April nu am o parere prea buna care traieste intr-o tara saraca lipita pamantului cand tara ei este aici. Dar poate are dreptate cand ne gandim la rapirea credinciosilor din locurile mai "putin" bune :)
In Rest Ea s-a schimbat. Tu Nu. Si s-a schimbat in bine :) Si daca ma refer la o schimbare ma refer ca ei totul prea usor totul prea de sus...

Ultima modificare de bairstow (10/08/10 16:17)

10/08/10 16:11

+Archangel+
Moderator

bairstow, Biserica Ortodoxa nu face in cazul preotilor cum e mai bine (dupa cum zici tu) ci ii pune sa se casatoreasca. Asta am vrut sa spun.

P.S. Nu-i desconsideri pe catolici dar ii consideri eretici? :)))

11/08/10 09:19

Pagini:  1 2 3 4 ... 6    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la