TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Prietenie la... distanta ? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 5 6 7 8 9 10
lara
membru

Inregistat: 03/12/06
O relatie la distanta se cladeste mai mult pe suflet - nu pe atractie fizica si sa te indragostesti de  sufletul unui om este mult mai important decat sa-ti intre la inima fizicul prima data.

30/01/07 20:49

Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
Dar nu poti sa "vezi" acel suflet si totul poate fi o minciuna. Varianta asta nu ai luat-o in calcul?

30/01/07 22:35

lara
membru

Ba da,dar sunt situatii si situatii. Personal nu cred in astfel de relatii dar ziceam si eu o varianta pt cei care au astfel de relatii.

31/01/07 07:22

alina p
membru

Inregistat: 10/05/07
as vrea sa spun Larisea k daca il vom lasa pe Dumnezeu sa se implice in viata noastra sentimentala vom fii foarte bicurosii de ceea ce El ne va pregatii.El ne cunoaste mai bine decat ne cunoastem noi insine si stie ceea ce avem nevoie de a fii mantuiti in primul rand si apoi de a fii fericiti.

10/05/07 17:19

benny
membru

Inregistat: 27/05/07
hmm... am citit pe-aici ca sunteti si pro, si contra prieteniei de acest gen. mda, fiecare isi are opinia... si respect lucrul asta.
Eu, personal sincer sa spun, nu am incurajat niciodata aceste relatii, si acum sunt si eu la randul meu intr-una.... Nu spun ca mi-e usor... e foarte greu, dar parerea mea, ca relatia noastra este una foarte sanatoasa, una care se bazeaza pe sinceritate, pe cunoasterea noastra reciproca, si nu implica atractie fizica, daca ne vedem odata la o luna, sau mai grav... Sper ca de la anul sa pot petrece mai mult timp cu ea, deoarece vom fi amandoi in Cluj la facultate, si sigur vom avea mai multa vreme unul pentru altul.
Momentan comunicam prin messenger, sms, telefon, prin ce putem ;) Mi-e greu, dar mi-e bine...
Fiti binecuvantati!!

03/10/07 17:25

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
vad ca unii au scris despre prietenia dintre 2 persoane de sex opus ,altii de amicitie :rolleyes:
Intro astfel de relatie in care te vezi din veac in veac nu poti sa cunosti cu adevarat persoana ,sa ii descoperi slabiciunile ,calitatile ,defecte ,si mai ales sa vezi modul in care se raporteaza la cei din jur .Si mai mult e pacaleala ,pentru ca ,comunicarea prin telefon sau ym deformeaza mult caracterul ,iti ramane in minte numa o imagine in umbra a tipului de persoana .Ar fi culmea ca dupa ce va intalniti o data la 2 luni sa incepeti sa va certati in putinele ore pe care le petreceti impreuna ,sau sa suni la respectiva si sa o iei la rost pt chestiile pe care le-a facut in timpul saptamanii si tu nici nu le stii ,pentru ca cele mai multe certuri ies din lucruri de nimic ,pt ca le observi numai traind langa persoana respectiva ,asa usor pot sa te calce pe nervi anumite reactii ale ei sau obiceiuri

Si eu am relatii din astea ,si mi cam frica de ele 0_0

04/10/07 15:14

cami
membru

Inregistat: 17/07/07
eu nu prea stiu cum este cu prietenia asta la distanta intre doua persoane de sex opus.Parerea mea este ca nu poti sa cunosti o persoana in acest fel pentru ca realitatea este prea diferita fata de cea virtuala.Probabil ca celor care au o astfel de relatie le este foarte greu sa comunice si sa se cunoasca cat mai bine,sa-si cunasca caitatile si defctele unul altuia,ticurile etc.

11/10/07 15:22

lara
membru

Nu cred ca iti este prea greu.... Daca esti pocait cauti pe cineva pocait si in ziua de azi nu oricine iti vorbeste despre D-zeu....decat cei care intradevar il iubesc pe El. Asadar....nu cred ca te prea poti insela pt ca daca-i pocait nu-ti va face viata un iad, iar daca nu....
Eu am vb cu o astfel de persoana si din 2 vorbe mi-am dat seama de ce-i poate mintea. Vorbea faina numai ca nu prea vorbea despre D-zeu.

11/10/07 21:00

mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
Prietenia la distanta? Nu stiu sa va relatez din propria experienta dar cel putin am vazut la prietena mea ca expresia "ochii care nu se vad se uita" a fost aplicata. Mi se pare greu de mentinut prietenia la distanta si aici ma refer la o relatie intre doi iubiti si nu la amicitie.  Eu cand vorbesc cu o persoana trebuie sa o privesc in ochi altfel nu simt "conexiunea" dintre noi.. si nu fac referire la atractia fizica dar este necesar ca intr-o prietenie sa existe discutii deschise , face to face,  nu doar pe mess, telefon sau alte mijloace de comunicare.

12/10/07 18:10

andreya
membru

Inregistat: 07/03/07
prietenie la distanta?da, am experimentat si asta...si vreau sa spun ca daca la baza ei nu este dragoste si Hristos in primul rand, atunci e un esec .

12/10/07 23:48

tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06
benny te inteleg perfect, stiu multe prea bine ce fel este. dupa cum stii si eu sunt implicata intr-o relatie la distanta. imi este si mie foarte greu, dar in centrul relatie noastre se afla Dumnezeu si asta conteaza cel mai mult.
Rainsong, scuza-ma ca iti spun, dar te contrazic. exista riscul sa te indragostesti d imaginea p care celalalt vrea sa te faca sa o ai despre el, dar atata timp cat e indragostit de Hristos nu va dori sa faca acest lucru.si iti spun, ca nu poti juca mult timp teatru. dupa putin timp, adevaratul sau caracter si ceea ce este cu adevarat va iesi la suprafata.
Poate ca nu ai trecut prin asta pana acum. asa spuneam si eu, dar acum am realizat ca lucrurile stau altfel. te poti cunoaste foarte bine si la distanta. eu vorbesc cu el de multe ori pe zi, la telefon, messenger, il vad la web si cand mai da Domnul sa ne intalnim. si atata timp cat ne intalnim in rugaciune zilnic, cat studiem Scriptura impreuna, nu cred ca poate fi vorba doar de o simpla amicitie.
Fiti binecuvantati

14/10/07 04:34

zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07

april a scris:

Ce parere aveti despre prietenia la distanta?
Sau ce influenta poate avea distanta intr-o relatie de prietenie?
Ochii care nu se vad se uita? Prietenia adevarata rezista?

Ati trecut sau treceti prin asta?
E greu sa pastrezi o astfel de prietenie?....

....subiectul este deschis...

Da. Subiect pe care poţi comenta foarte mult.

Din întrebările tale nu pot deduce dacă e vorba despre o prietenie dintre un băiat şi o fată, sau două persoane de acelaşi sex, de aceeaşi vârstă sau vârste diferite, cu aceleaşi preocupări sau cu aceleaşi idei sau principii de viaţă.

În istorie există foarte multe dovezi de "prietenie la distanţă", cele între scriitori sunt cele mai cunoscute (Ex: M. Eminescu şi I. Creangă), care nu au suferit de pe urma trecerii timpului.

Omul nu are nevoie doar de hrană pentru trup, ci şi pentru minte. Din cauza asta, zic eu, o prietenie la distanţă, durabilă şi solidă, e apanajul maturităţii şi echilibrului. E un "club" exclusivist, să zic aşa.

Dacă găseşti o persoană care pentru tine oferă "hrană" sufletului tău, atunci distanţa sau alte oprelişti nu mai contează. Nu simţi atât nevoia de a fi aproape de acea persoană din punct de vedere fizic cât spiritual.

Dacă nu ai nici un prieten la distanţă, cu care comunici constant, nu înseamnă că nu eşti o persoană matură sau nu eşti o persoană echilibrată. Dar pentru aşa ceva e nevoie de amândouă "ingredientele" (sau cel puţin de acestea două) + distanţa.

22/10/07 11:08

essterush
membru

Inregistat: 27/10/07
prietenia la distanta se bazeaza de cele mai multe ori pe incredere si dragoste...fara aceste doua lucruri nu stiu si nu cred ca ar fi posibila astfel de prietenie...

28/10/07 23:09

tamarta
membru

Inregistat: 22/11/06
fara acestea doua ea nu ar fi posibila... dar mai mult de atat, mai presus de toate trebuie sa fie Dumnezeu...funia impletita in trei nu se rupe...
cand El este in centrul relatie toate celelalte se vor rezolva si El va trimite o ploaie de binecuvantari peste cei doi...

03/11/07 11:26

mit4jc
membru

Inregistat: 08/12/05
Prietenia la distanta este posibila datorita faptului ca te face, de multe ori, sa te simti in siguranta atunci cand vorbesti cu persoana respectiva. Iar intimitatile tale de multe ori le poti spune mai usor deoarece ai siguranta ca acea persoana pastreaza ceea ce vorbesti si care, parca ca o regula nescrisa, se intampla ca si cealalta persoana sa impartaseasca intimitati care sa se ridice cel putin la nivelul tau de deschidere.

Persoanele ajung astfel sa se cunoasca intre ele si de aici se ajunge la prietenie care nu odata se poate materializa in casatorie. Nu odata aceste persoane au tendinta de a se impresiona unele pe altele prin modul de a gandi, de a percepe viata sau cu diverse realizari ori implicarea lor in biserica.

Primul lucru care apare este atasarea persoanelor una de alta, deschiderea, apoi increderea... de unde totul este posibil.

28/12/07 23:51

surioara_mymy@yahoo.com
membru

Inregistat: 02/01/08
salut...in legatura cu prietenia la distantza...in momentul de fatza eu sunt implicata intr'o prietenie la distanta...el e la galatzi iar eu sunt in botosani...si ne intzelegem...ne'am zis k dak vrem sa fie totul bine trebuie sa ne rugam ff mult k Domnul sa fie alaturi de noi si sa ne ajute sa trecem peste aceasta distantza mai usor...eu sunt de parere k prieteniile la distantza sunt durabile deoarece ai o emotzie fffffff mare knd te vezi cu persoana iubita si te vezi dupa un timp indelungat...dak te vezi in fiecare zi risti se te plictisesti...asa k e mai bine la distanta...eu ma rog Domnul sa ma ajute sa rezist...si sa ajung si mai departe impreuna cu prietenul meu...Domnul sa va binecuvinteze!!!:*:*:*:)

02/01/08 10:28

surioara_mymy@yahoo.com
membru

Inregistat: 02/01/08
nu il cunosc personal pe benny dar are dreptate...se cauta multe scuze...atat timp cat Domnul este cu noi putem sa avem si o relatzie la distantza...si tot ce trebuie e sa avem rabdare si credintza!!!

02/01/08 10:39

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
bine-ai venit, surioara_mymy .

Nu ai vrea sa-ti scot yahoo.com-ul de la nume ?

02/01/08 13:09

filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Mda. Deci unii vrea să ţie prieteniile la distanţă la distanţă, iar alţii nu vrea să se distanţeze de prietenie, la distanţă. E limpede pentru toată lumea?

Ultima modificare de Filip. (02/01/08 15:28)

02/01/08 15:14

Site web  
mit4jc
membru

surioara_mymy@yahoo.com a scris:

...dak te vezi in fiecare zi risti se te plictisesti...

recomandat este ca cei doi, in cazul in care sunt in acelasi oras sa se vada de cel mult 2-3 ori pe saptamana... parerea mea, motivele cred ca le stiti...

03/01/08 17:28

Jorji
membru

Inregistat: 12/09/07
Hmm..Eu nu prea sunt deacord k dak te vezi in fiecare zi risti sa te plictisesti si nici cà e recomandata sa te vezi de ...ori pe zi.In dragoste nu exista plictiseala..pai..dupa cativa ani de casnicie ce vei face?Te vei plictisi?Cum au mai zis si altii inaintea mea,pana la urma tot Domnul e cel care sa decida daca o relatie rezista sau nu.Cu siguranta ca dak e de la El poti si sa te vezi in fiecare clipa cu cealalta persoana si dragostea nu va  scadea,ba va creste tot mai mult.Si din toata inima imi doresc sa avem fiecare parte de o iubire adevarata nu doar cu vorebe ci si cu fapte...si sunt sigura ca Domnul are ceva bun pregatit pentru mine si pt tine,El ne stie gandurile asa cum spune si in Ieremia 29:11 "Caci eu stiu gandurile,pe care le am cu privire la voi zice Domnul ,ganduri de pace si nu de  nenorocire,ca sa va dau un viitor si o nadejde."  Stiu ca mai sunt si momente cand Domnul ne pune la proba si ne da multe incercari,dar asta doar ca sa stim sa il pretuim pe cel/cea care va fi cu adevarat jumatatea noastra...si eu sunt sigura ca atunci nu va mai fi nici un dubiu,si nici un obstacol nu va putea impiedica cea ce Dumnezeu deja a hotarat pentru fiecare dintre noi.

04/01/08 03:29

stely777
membru

Inregistat: 06/01/08
daca exista dragoste intre 2 persoane, poate exista si prietenie la distanta ... si faza cu "ochii care nu se vad se uita" ... hmm sincer ... :-?? nu cred ca e adevarata ... nu cred ca daca tii la o persoana, ai putea sa o uiti, indiferent de distanta si de timp

aa si ... adevaru e ca poate fi si riscanta ... trebuie sa cunosti persoana respectiva destul de bine,ca sa te poti implica intr-o astfel de relatie

06/01/08 19:43

mit4jc
membru

Jorji a scris:

Hmm..Eu nu prea sunt deacord k dak te vezi in fiecare zi risti sa te plictisesti si nici cà e recomandata sa te vezi de ...ori pe zi.In dragoste nu exista plictiseala..pai..dupa cativa ani de casnicie ce vei face?Te vei plictisi?Cum au mai zis si altii inaintea mea,pana la urma tot Domnul e cel care sa decida daca o relatie rezista sau nu.Cu siguranta ca dak e de la El poti si sa te vezi in fiecare clipa cu cealalta persoana si dragostea nu va  scadea,ba va creste tot mai mult.Si din toata inima imi doresc sa avem fiecare parte de o iubire adevarata nu doar cu vorebe ci si cu fapte...si sunt sigura ca Domnul are ceva bun pregatit pentru mine si pt tine,El ne stie gandurile asa cum spune si in Ieremia 29:11 "Caci eu stiu gandurile,pe care le am cu privire la voi zice Domnul ,ganduri de pace si nu de  nenorocire,ca sa va dau un viitor si o nadejde."  Stiu ca mai sunt si momente cand Domnul ne pune la proba si ne da multe incercari,dar asta doar ca sa stim sa il pretuim pe cel/cea care va fi cu adevarat jumatatea noastra...si eu sunt sigura ca atunci nu va mai fi nici un dubiu,si nici un obstacol nu va putea impiedica cea ce Dumnezeu deja a hotarat pentru fiecare dintre noi.

M-ai inteles gresit. Persoanele sunt diferite, unele se implica mai usor, altele mai greu intr-o relatie. Unele au nevoie de timp pentru a medita, pentru a-si da seama daca este sau nu compatibil/a.
Fiecare dintre noi se deschide mai usor sau mai greu celeilalte persoane si trebuie evitata senzatie de "sufocare emotionala" sau nu stiu cum s-o numesc, cand cei doi datorita faptului ca stau tot timpul impreuna simt ca se epuizeaza, simt nevoia unei pauze in relatia lor... moment in care foarte multe relatii se termina prematur. Nu mai zic de riscul caderii in pacat.

Nevoia de a sta impreuna, unul in prezenta celuilalt, trebuie sa fie o decizie matura, care vine de la sine dupa o perioada de timp si marcheaza, de obicei, cererea in casatorie.

[ Prin a sta unul in prezenta celuilalt nu ma refer ca cele doua persoane sa se mute impreuna sau ceva de genul acesta, ci trebuie evitata situatia sa raman cei doi singuri acasa, pentru a se evita caderea in pacat. ]

Desigur la inceput este pasiunea arzatoare... insa trebuie privit dincolo de pasiune la... dragoste, deoarece este o diferenta uriasa intre cele doua.

Ultima modificare de mit4jc (07/01/08 02:05)

07/01/08 02:02

vanessa86
membru

Inregistat: 26/01/08
scriu pt prima oara aici........am vazut ca fiecare au pareri diferite...despre prietenia la distanta...dar eu zic ca cei care nu au trait o astfel de experienta nu au de unde sa stie...cum e....si ce se simte..atunci cand tanjesti dupa pers iubita..cand nu mai poti de dor....ti-ai dori sa il/o vezi macar pt o clipa...

am scris pt ca sufar..sufar ca cel pe care il iubesc e departe de mine...la inceput era ok...dar deja de un an si jumate....simt ca mor.....nu mai rezist..sa-mi spuneti voi....cei de aici ce sa fac...numai Dumnezeu stie ce va fii...si ma incredintez in bratul lui.....

26/01/08 18:18

Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07
Ce te face sa stai departe de persoana iubita?  Intreb pentru ca si eu sunt departe de iubita mea, dar stiu, ca se va rezolva mai devreme sau mai tarziu.

26/01/08 21:49

Pagini: 1 ... 5 6 7 8 9 10    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la