TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Prietenie la... distanta ? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8 9 10
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
aia e alta treaba...si nu isaac s-a rugat pentru rebecca din cate stiu eu ... ;)

Ultima modificare de Seraphim (05/04/06 14:42)


05/04/06 14:41

   
monik638
membru

Locatie: Borlova
Inregistat: 03/04/06
Prietenie la distanta eu cred ca poate exista. Daca e dragoste adevarata nu e adevarata zicala:"ochii care nu se vad se uita" . Chear cea mai buna prietena a mea e in astfel de situatie si inca a trecut mult timp de cand prietenul ei a plecat , 4 ani , dar nu   areusit sa-l uite, e la fel de indragostita de el si isi continua  relatia doar prin tel, aproape in fiecare zi vorbesc la tel. ; iar acum de pasti vine inapoi  in RO si nu mai pleaca. Nici mie nu-mi vine sa cred cum a putut sa existe o astfel de relatie, dar in unele cazuri chear e posibil asa ceva

05/04/06 17:54

   
black-panther
membru

Locatie: pe Terra
Inregistat: 18/10/05
mi-a venit o idee in timp ce citeam pe forum: intr-o f mare masura pana acum v-ati referit la distanta spatiala. cand veti epuiza aceasta puteti nuanta discutia in directia distantei temporale(diferenta de varsta) dintre cei doi.

_______________________________________
Daca nu lupti sa-ti implinesti visul,... ai visat degeaba!

05/04/06 18:39

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Eu m-am gandit la distanta "spatiala" cand am propus subiectul :)

Despre diferenta de varsta s-a vorbit ( si se mai poate vorbi in continuare, intrebarile nefiind "expirate" ) la "Fetele intreaba"... si "Baietii intreaba"....:)


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

05/04/06 18:52

   
bLuE_eYeS
membru

Locatie: Villa de D. Fadrique Spania
Inregistat: 30/12/05
eu nu prea cred in prietenia la distanta!!! dap e adevarat ca daca iubesti cu adevarat vei astepta dupa persoana aceea.. dar se va schimba foarte multe intre voi!!! "Ochii care nu se vad se uita" si cu timpul, chiar daca inca iubesti persoana respectiva si tii la ea.. o sa va uitati tot cate putin!! Oricum nush ce sa zic!!! Unii pot si altii nu.. depinde de persoane!!

06/04/06 23:01

   
just4u
membru

Locatie: oradea/romania
Inregistat: 18/04/06
de putut...se poate prietenie la distanta!!!!acu depinde de cei implicati in acea relatie....si eu trec printr-o asemenea relatie....pt k prietenul meu e din alt judet...si de putut se poate..desi ii greu.....
am prieteni care s-acu cunoscut pe net....si acu urmeaza sa se casatoreasca.....deci...eu zic ca dak iubesti o persoana din tot sufletul dragostea nu se va stinge chiar dak prietenia e la distanta!!!


18/04/06 15:15

   
black-panther
membru

Locatie: pe Terra
Inregistat: 18/10/05
just4u bun venit pe forum!
speram sa te simti bine in mijlocul nostru!

Spor la postat!


_______________________________________
Daca nu lupti sa-ti implinesti visul,... ai visat degeaba!

19/04/06 15:46

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
(black-panther, bine ai "revenit" pe forum. Ma bucur ca te simti deja bine in mijlocul nostru. :D)

Si la subiect: am citit ieri o cugetare pe care as adapta-o putin:

Distanta este pentru prietenie, ce e vantul pentru foc; pe cel mic il stinge, pe cel mare il inteteste.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

20/04/06 10:44

   
black-panther
membru

Locatie: pe Terra
Inregistat: 18/10/05
(Bine v-am regasit!) Era o vreme cand imi utilizam timpul liber pentru a  cugeta si apoi cand eram la calculator in functie de timpul liber disponibil si in masura in care-mi aduceam aminte gandurile le scriam. Acum folosesc ca "inspiratie" topicurile de pe forumul de aici si de pe 4god.ro(asta e la inceput) si am un avantaj: "meditez" cu tastatura-n fatza si nu mai sunt nevoit sa-mi aduc aminte licaririle mintii pentru ca le scriu tot atunci :D .

_______________________________________
Daca nu lupti sa-ti implinesti visul,... ai visat degeaba!

20/04/06 23:09

Site web  
bLuE_eYeS
membru

Locatie: Villa de D. Fadrique Spania
Inregistat: 30/12/05

just4u a scris:

de putut...se poate prietenie la distanta!!!!acu depinde de cei implicati in acea relatie....si eu trec printr-o asemenea relatie....pt k prietenul meu e din alt judet...si de putut se poate..desi ii greu.....
am prieteni care s-acu cunoscut pe net....si acu urmeaza sa se casatoreasca.....deci...eu zic ca dak iubesti o persoana din tot sufletul dragostea nu se va stinge chiar dak prietenia e la distanta!!!


dap eu am doi verisori, sunt frati care si-au cunoscut perechea pe net.. si acuma sunt casatoriti de cativa ani.. eu nu zic ca nu se poate.. dar trebuie sa fie dragostea foarte mare ca sa poti sa duci asa ceva... Si depinde si de ce distantza vorbim!!... Oricum D-zeu trebuie sa fie inr elatia respactiva!!


21/04/06 16:35

   
crina
membru

Locatie: nord america
Inregistat: 16/05/06
Si eu am o relatie la distanta si din pacate distanta e cam mare. AM TRAVERSAT ATITEA URCUSURI SI COBORISURI!De multe ori ma inteb care e voia D-lui dar nu reusesc sa o prind.Cum va dati voi seama daca o relatie trebuie continuata sau nu, pentru ca de multe ori am renuntat si tot de atitea ori am revenit.

03/08/06 00:08

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
O relatie merita continuata atunci cand tu incepi sa fii dedicat, in momentul in care decizi ca asta e ceea ce vrei sa faci si cand vezi ca cei din jur nu sunt impotriva relatiei. Dumnezeu vorbeste prin oameni. Faptul ca de multe ori vrem sa renuntam inseamna ca noi inca nu stim inca ce vrem. Bineinteles ca sunt importante motivele care au dus la renuntare - trebuie sa tinem cont de ele. O relatie trebuie continuata daca tu incepi sa cresti spiritual si nu te plafonezi. Adica continui sa mergi la activitatile in care erai implicata in biserica, mergi la biserica, petreci timp cu familia, cu prietenii, ai aceleasi rezultate la scoala sau chiar mai bune, etc.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

03/08/06 03:48

Site web  
winnetou
membru

Locatie: Oradea, Romania
Inregistat: 22/12/05
... Majoritatea prieteniilor "la distanta" nu tin! nu vorbesc in necunostinta de cauza ... recunoasteti :)

_______________________________________
i will be here 4You, i'll shine a life 4You

06/09/06 02:25

Site web  
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Daca vorbim la general cred ca o relatie la distanta e sortita esecului inca de la conceptia ei, dar sunt exceptiile care intaresc regula: relatia mea.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

06/09/06 07:52

Site web  
cristina.criss
membru

Locatie: bihor.romania
Inregistat: 13/09/06
Eu am o prietenie la distanta,la aprox.70km,ma bucur k e una la distanta pt k asta mi-am si dorit.O prietenie la distanta eu cred ca e buna din mai multe motive,din care cel mai mare e ISPITA.Langa un om poti sa traiesti o viata intreaga si tot nu ajungi sa-l cunosti,eu consider o pierdere de vreme comunicarea,relatia intre doi tineri de 3,4 ani,pe motiv de a se cunoaste mai bine.Daca planurile a doi tineri sunt de a se casatori dupa o jum de an,dupa ce s-au cunoscut,atunci distanta nu mai e asa de potrivita,totusi trebuie sa vezi daca poti sa-l accepti,sa-i accepti defectele.Eu sunt fericita asa,normal sunt momente cand as vrea sa fie mai aproape,dar  trec peste ele:)
      Pentru toate lucrurile sa-I dam slava DOMNULUI.


15/09/06 19:05

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05

cristina.criss a scris:

eu consider o pierdere de vreme comunicarea

Ma rog ca Dumnezeu sa-ti descopere cat de importanta este comunicarea intr-o relatie si ma refer la comunicarea dintre parteneri nu intre unul din parteneri si o terta persoana! Intr-o relatie in care nu exista comunicare unul dintre parteneri nu este necesar.


_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

16/09/06 04:35

Site web  
monica
membru

Locatie: Europa
Inregistat: 16/03/05
E foarte importanta comunicarea in toate relatiile pe care le avem, daca ea nu este, pot aparea discutii si dificultati in relationarea cu ceilalti si se poate ajunge chiar la conflicte majore.
Eu cred ca in relatiile de prietenie (fete/baieti)  ea e vitala, pentru ca relatia sa se dezvolte si sa reziste in timp.


16/09/06 09:42

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Cum vedeti comunicarea in cazul unei relatii de prietenie la distanta?

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

16/09/06 10:17

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Faptul ca cei doi nu comunica prin limbajul trupului(comunicarea non-verbala) sau cel putin nu-l vad asta nu inseamna ca este intrerupta comunicarea. Comunicarea in scris le sta tuturor la dispozitie in zilele noastre, comunicare prin telefon(comunicarea verbala), comunicarea in duhul este un alt lucru disponibil copiilor lui Dumnezeu.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

17/09/06 02:39

Site web  
nascutinvingator
membru

Locatie: Craiova,Romania
Inregistat: 25/03/06

Larisa a scris:

Faptul ca cei doi nu comunica prin limbajul trupului(comunicarea non-verbala) sau cel putin nu-l vad asta nu inseamna ca este intrerupta comunicarea. Comunicarea in scris le sta tuturor la dispozitie in zilele noastre, comunicare prin telefon(comunicarea verbala), comunicarea in duhul este un alt lucru disponibil copiilor lui Dumnezeu.


....ai uitat de mess ...:)


_______________________________________
Mi s-a inradacinat credinta  ca omul care lupta, chiar si singur,pentru Dumnezeu si Neamul sau, nu poate fi invins niciodata

17/09/06 06:33

Site web  
salomeeaf
membru

Locatie: Oradea
Inregistat: 07/11/06
eu am avut o relatie la distanta...chiar si am programat nunta...dar unul din parintii lui a fost foarte impotriva pe motive utopice, relatia s-a destramat...din motive financiare. o prietenie la distanta  mare necesita si cheltuieli mari.

07/11/06 23:34

   
lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Prietenie la distanta,,,,,,,NU  prea cred in ea,insa in ziua de azi e destul de posibila prin intermediul internetului.

_______________________________________
Nu este nebun cel care da ceea ce nu poate tinea pentru a castiga ce niciodata nu pierde.- Jim Elliot

06/01/07 23:19

   
livio
membru

Locatie: suceava / romania
Inregistat: 04/01/07
prietenie la distanta,hm,nu prea inteleg cum vine asta!

_______________________________________
toate lucrurile lucreaza spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu

07/01/07 12:34

   
Dorina_M
membru

Locatie: Galati, Romania
Inregistat: 16/01/07
Este destul de ciudat sa spui ca ti.ai cunoscut prietenul/prietena pe Internet, iar de obicei oamenii te privesc compatimitor si.ti spun: " Mmda.. si va vedeti o data pe mess, si o data in gara, si dupa aceea e over.."
   
E adevarat ca nu poti fi fizic langa persoana respectiva, dar poti incerca sa o intelegi, sa te identifici cu starile si problemele ei; Si asta presupune o dedicare si un efort mult mai mare decat pare la prima vedere!
Cand tot ce ai de la el/ea sunt doar cuvintele pe care ti le spune, fiecare amanunt devine pretios
   
Si acum depinde de fiecare, daca vrea sa depuna acel efort.. daca intr.adevar considera ca celalalt este persoana pe care a  cautat.o si pentru care merita sa astepti atat..

Ultima modificare de Dorina_M (17/01/07 17:55)


17/01/07 12:05

   
4 HIm
membru

Locatie: arad romania
Inregistat: 29/01/07
cineva mia zis: esti fraier...zic eu: de ce?..ras: pentru ca ai dat para din mana pentru para din copac.....asta e legat de relatia mea...nu intelegeti gresit..nu am lasat pe una pt alta...asta e mediocritate si prostie...parerea mea...dar se referea la distanta..si iam zis:dar daca para din copac e mai buna ca aia din mana?  la care el: o vulpe manca o pasare knd vede alta...si so gandit k poate aia ii mai buna..si se duce dupa aia si pasarea aceea zboara in timp ce o alta vulpe ii fura pasarea deja moarta...nam mai stiut ce sai zic..cu toate ca nu sunt de acord...cata bucurie este cand te intalnesti cu partenera\ul dupa cateva luni decat daca il/o vezi zilnic...poti sta ore intregi doar sa te uiti in ochii ei/lui...e diferit...merita...si mie nu imi plac lucrurile care se obtin usor...e mult mai dificil sa intretii orelatia la distanta dar totusi...suntem impreuna.suntem una..si cum zicea cineva mai sus abia astepti sa ajungi sa ii spui cum o fost ziua la tine...si tot in relatia la distanta se vede cel mai bine daca doar esti indragostit sau si iubesti.....

30/01/07 17:40

   
Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8 9 10    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net