TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Prietenie la... distanta ? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 10
black-panther
membru

Inregistat: 18/10/05
orice relatie presupune o distanta. E drept ca si distanta asta variaza de la mii de Km pt unele perechi, la sute de metri pt altele, zeci de cm pt cei ce nu-si permit sa se tina de mana/mangaie si micro/nano-metri pt cei care nu gasesc nimic vinovat in sarut/etc.
Capetele extreme sunt evitate de majoritatea.

PS: dupa ce mi-am citi postul mi-am dat seama de asemanarea izbitoare intre postul meu si raspunsul din bancul cu cladirea Microsof-ului. Probabil m-am molipsit utilizandu-le sistemul de operare :D .

Ultima modificare de black-panther (24/02/06 17:13)

24/02/06 17:09

Site web  
sakkura_hideaki
membru

Inregistat: 24/02/06
e fain sa vrei sa tina o prietenie de la distanta.
parerea mea e ca daca e de durata sau nu...asta tine de noi si de ceea ce speram si asteptam de la viata.unii,cei mai multi, si-au creat anumite tipare dupa care se ghideaza si nu fac altceva decat sa "joace jocul".e o chestie care ie de personalitatea fiecaruia.eu una's de acord:)

24/02/06 17:47

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05

black-panther a scris:

orice relatie presupune o distanta. E drept ca si distanta asta variaza de la mii de Km pt unele perechi, la sute de metri pt altele, zeci de cm pt cei ce nu-si permit sa se tina de mana/mangaie si micro/nano-metri pt cei care nu gasesc nimic vinovat in sarut/etc.

Oamenii au nevoie de un anumit “teritoriu” individual in care se simt in siguranta. Incalcarea acestui teritoriu poate deveni oricand o forma de agresiune.
Fiecare are nevoie de un spaţiu în jurul lui. Nu oricine poate intra în zona noastră intimă care este între 15 şi 46 cm. Această zonă este rezervată prietenilor apropiaţi, iubiţilor, părinţilor, soţului/soţiei, rudelor apropiate. Sub 15 cm intră deja în sub-zonă, locul unde au loc relaţiile intime. Zona personală este cuprinsă între 46 şi 1,22 m. Aceasta este distanţa pe care o folosim în întâlniri prieteneşti, la conferinţe. Zona socială cuprinsă între 1,22m şi 3, 60 m este dinstanţa pe care o păstrăm faţă de cei care ne fac nouă nişte servicii şi sunt persoane pe care noi le ştim, dar nu le cunoaştem. Zona publică este zona peste 3, 60 m. Aceasta este distanţa pe care o păstrează cel care ţine un speach unui grup.
Cu cât o relaţie se dezvoltă, cu atât se va micşora distanţa dintre cei doi, dar ca măsură de precauţie ar fi bine să nu ne băgăm cu bocancii în sufletul celuilalt.

24/02/06 18:21

Site web  
Andreiutza
membru

Inregistat: 25/02/06
inainte de toate...vreau sa va salut pe toti:)
scriu aici pt ca subiectul asta il traiesc si eu si nu e chiar asa ,,naspha'' cum cred unii.Am o relatie super chiar si la la 150 km distanta, ne vedem in fiecare saptamana, suntem impreuna de 9 luni si anul viitor ne casatorim.
Sunt sigura ca Dumnezeu a binecuvantat relatia asta si binecuvinteaza si celelalte..atata timp cat ne incredem in El.GBU all

25/02/06 16:48

Andyy
membru

Ii foarte greu sa intretii o relatie la distanta. Nu conteaza cat ii de mare distanta in km. Fiindca problema cea mai mare nu ii lipsa de dragoste adevarata, ci o frica ca ceea ce nu poti avea langa tine se departeaza si mai tare. Fiecare din noi avem nevoie sa fim iubiti sau se ne simtim iubiti. Si tendinta multora ii sa caute aceasta iubire in alta parte, pentru ca cel pe care o iubeste sau il iubeste nu este langa persoana respectiva sa-i ofere aceasta iubire. Asa ca acolo intervine gelozia si neicrederea. Chiar si daca intre cei doi este o dragoaste mare. Cel mai greu ii prin prietenia la distanta, ca lipsesc dozele zilnice de dragoste....

25/02/06 19:20

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
Doze zilnice de dragoste? Ce intelegi prin asta?
Ca astea pot fi trimise si prin telefon, posta sau net......si tocmai din cauza distantei, simti nevoia sa trimiti mai multe...
Iar fara incredere, nu rezista o nici relatie la "apropiere".

25/02/06 19:30

Andyy
membru

Perietenia la distanta presupune o incredere si mai mare. Ca una la "apropiere".
Doze zilnice de dragoste. Ii ceva ce fiecare are nevoie sa simta. Adica in fiecare zi pe mai multe reprize sa simti ca esti iubit. Si la distanta, dozele astea se spun doar. la "apropiere" :D se arata. Si nu te gandi doar la a arata printr-un sarut. Ci prin grija care ti-o arata si prin felul in care se poarta. Adica sa poti fi mandru de persoana pe care o iubesti prin ceea ce vezi. Ii mult de detaliat, si depinde cum o intelege fiecare.

Oricum incurajez aceste relatii, pentru ca-s posibile si pot iesi bine. Intradevar nu-s multe situatii fericite, ca in cazul lui Andreiutza. God bless her relationship.

25/02/06 20:01

black-panther
membru

Inregistat: 18/10/05

Larisa a scris:

...Cu cât o relaţie se dezvoltă, cu atât se va micşora distanţa dintre cei doi, dar ca măsură de precauţie ar fi bine să nu ne băgăm cu bocancii în sufletul celuilalt.

MARE lucru să poţi cântări corect gradul de apropiere pe care îl acceptă interlocutorul, mai ales când discuţia e de tipul fată-băiat. E neplăcut şi frustrant şi în cazul băiat-băiat/fată-fată, dar aici cred că se şi permit distanţe mai mici pentru că structura psihică asemănătpare permite mai multe punţi.

25/02/06 20:27

Site web  
Larisa
membru

Am vorbit zilele trecute cu o verisoara de-a mea care are o relatie la distanta si ea se zbatea pentru ca nu avea semnal si diferenta de fus orar e o problema si atunci am ajutat-o sa vada un singur lucru. Atunci cand tu esti la distanta si in special in cazul in care esti intr-o tara straina in care nu ai prieteni, nu ai familie, vecinii nu te saluta s-ar putea sa crezi ca celalalt nu te mai iubeste de nu a mai dat nici un bip de cateva ore incoace sau nu ti-a mai trimis un mesaj de aseara. De fapt problema este ca cel care nu este in mijlocul cunoscutilor, a familiei va percepe lucrurile altfel si va personaliza totul ceea ce este o reactie gresita. Imi aduc aminte de cate ori imi parea rau ca Jesse trebuia sa inchida pentru ca el trebuia sa se culce si eu abia ma trezeam de-a binelea. Si eram frustrata, dar si dragul de el trebuia sa se culce dupa o zi de munca. Black-panther, atunci cand lupti sa respecti granitele pe care ar fi trebuit sa ti le pui la inceputul relatiei trebuie doar sa veghezi ca lucrul acesta sa se intample.

26/02/06 02:48

Site web  
Andyy
membru

wow.. adevarata faza cu bipurile si mesajele. :-s
atunci cand nu le primesti simti ca cel care ii acolo uita de tine, si te deranjeaza mai mult decat isi poate imagina.

Am o intreabare: cei cu relatia la distanta... cum pot sa suporte faptu ca prietenii ii mai intreaba din cand in cand ce le face iubita, sau iubitul.? (cand aceasta ii la distanta). Pentru ca mi se pare aiurea ca intr-un fel persoanei respective ii rusine cu relatia care o are la distanta, doar in fata prietenilor cu care nu vrea sa vb despre asta.
Cand te intreaba ce face, tu zici "hmm... bine." Si parca nu poti zice mai mult din cauza ca stii ca persoana care te intreaba ii convinsa ca relatia ta nu poate iesi bine, doar ca nu zice asta. Si vrea sa iti arate doar ca ii pasa.

26/02/06 14:14

brightsky
membru

Inregistat: 01/07/05
interesant subiectul, imi pare rau ca nu am timp sa citesc tot ce sa scris
Si eu am o prietenie la distanta si sunt tare binecuvintata, chiar daca ne vedem mai rar...oricum vorbim foarte mult!!! si pe zi ce trece tinem tot mai mult unul la altul chiar daca suntem departe; totusi cei care ii au pe cei iubiti aproape de ei sa nu uite niciodata cat de binecuvintati sunt! eu m-am intrebat de multe ori cum ar fi daca el ar fi din acelasi oras cu mine..dar iau totul ca din mana Domnului si ma incred in El pentru aceasta relatie!

26/02/06 20:26

Andyy
membru

ii foarte bine Silvia ca te increzi asa de mult in EL. Asta o sa-ti ajute in mare masura. Si sper ca in cea mai mare masura. Stiu ca-s indiscret, dar as vrea sa stiu daca se poate cati ani ai ? Daca nu se poate ii oke. Iti doresc sa ai parte in continuare de mari binecuvantari. Si sa va aduca Domnu` mai aproape cu fiecare rugaciune.

27/02/06 08:04

april
admin forum

Hei, Andyy...ai putea sa o intrebi privat cati ani are, ce zici? ;)

Sau arunca o privire la Noi, cei de pe forum..poate a scris acolo :)

http://www.tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=206

27/02/06 13:19

brightsky
membru

ms anddy:)
is micuta...anul asta devin majora ;)

27/02/06 17:53

Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
si tu crezi ca el e mai mare?

27/02/06 19:30

brightsky
membru

nu cred, stiu!...e diferenta de 2 ani

27/02/06 22:55

pavel86
membru

Inregistat: 04/02/06
NU cred ca o relatie la distanta poate fi benefica pentru doua persoane. Sunt mai multi factori care pot aparea in acest interval de timp.
Se spune ca "ochii care nu se vad se uita". poate unii pot sa afirme ca sunt mai puternici si pot sa reziste, dar nu este in folosul lor. mesajele si telefoanele nu pot sa suplineasca in totalitate dorinta unuia dupa celalalt.
Sau se poate ca unul din cei doi sa fie gelos, sa umble cu suspiciuni, sa nu arate incredere in celalalt.
Spunem ca relatiile  sunt intemeiate pentru o cunoastere mai profunda, ori la distanta nu se poate face acest lucru. Mediul cel mai adecvat cunoasterii este grupul cu diferitele lui activitati.
ATENTIE!!!!!!! Nu se poate cunoaste o persoana vorbind doar in doi. Atunci fiecare da ceea ce are mai bun si vrea sa arate cat de frumos gandeste. Caracterul unei persoane se studiaza in societate.
Trebuie sa folosim metoda Domnului Isus pentru o relatie...."El a intrat in contextul nostru ca sa ne poata cunoaste felul nostru de viata, ca nu cumva sa ceara mai mult decat putem noi da. Cred ca acelasi lucru se aplica si in cazul nostru, ca nu cumva sa cerem ceva care pentru respectiva persoana este o dificultate.

27/02/06 23:11

Larisa
membru

Ochii care nu se vad se uita in alta parte!

28/02/06 01:22

Site web  
brightsky
membru

prietenia la distanta presupune o foarte mare incredere! si daca este cu adevarat o dragoste ADEVARATA si binecuvintata de Dumnezeu atunci eu nu cred deloc ca "ochii care nu se vad se uita"
e foarte adevarat ca mesajele si telefoanele nu pot suplini in totalitate dorinta unuia dupa celalalt...de aceea exista intalnirile; chiar daca nu suntem din acelasi oras facem tot posibilul sa ne intalnim cat de des putem; si atunci bucuria intalnirii este mult mai mare decat ar fi daca am fi aproape unul de altul!
Cu Dumnezeu orice e posibil!!!

28/02/06 14:37

Andyy
membru

da.. trebuia s-o intreb pe private. Doar ca era riscu sa inteleaga lucrurile gresit. M-am uitat si la link april, dar zice doar ca-i la liceu. Asta insemanand ca poate avea intre 14 si 19 ani chiar. Off topic. sry

Silvia, ai dreptate in privinta intalnirilor si depsre faptu ca o sa fie pline de bucurie. Da sper sa te ajute asta, si sper sa fie cat se poate de indeajuns pentru a va mentine relatia. Dragoastea adevarata ii greu de gasit. Si o faci doar atunci cand esti dedicat Lui 100%.

28/02/06 16:44

Larisa
membru

Andyy a scris:

Dragoastea adevarata ii greu de gasit. Si o faci doar atunci cand esti dedicat Lui 100%.

In momentul in care am decis sa-I slujesc lui Dz cu toata inima mea si sa nu ma mai ghidez dupa hormoni atunci L-am cunoscut pe iubitul meu.

28/02/06 18:27

Site web  
brightsky
membru

Larisa..si mie mi sa intamplat la fel!! ;)

28/02/06 19:40

Andyy
membru

ma bucur pentru voi fetelor :) lasa-ti hormonii..... find GOD :D

28/02/06 22:38

winnetou
membru

Inregistat: 22/12/05

Andyy a scris:

ma bucur pentru voi fetelor :) lasa-ti hormonii..... find GOD :D

bine zis ... dupa cum vb am impresia k n-ai hormoni sau cel putin ... ff putini  :D:D

01/03/06 22:12

Site web  
april
admin forum

Sau poate ca stie sa-i controleze mai bine decat altii? ;)

Celor care au probleme cu hormonii ( si asta se aplica mai ales la BAIETI ), li se recomanda o...PRIETENIE LA DISTANTA ! :D

01/03/06 22:17

Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 10    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la