TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Spune-ti off-ul/Provocare interesanta... Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 5
andrey_dav
membru

Locatie: Cluj
Inregistat: 05/03/10
Pace,

M-am gandit sa fac un experiment interesant. Sa va spun despre ce e vorba. Sunt un tanar student si angajat in acelasi timp si de multa vreme imi doresc sa imi cumpar o masina deoarece mi-ar fi de mare ajutor. Problema e ca am nevoie de banii pe care ii castig pentru a ma intretine si de la parinti nu pot sa cer deoarece au si ei rate si datorii. Astfel ca m-am gandit sa imi pun increderea in Domnul si sa incerc lucrul asta care poate pentru unii o sa para nebunesc. Despre ce e vorba de fapt?... Caut o persoana binecuvantata de Domnul care vrea sa transmita binecuvantarile Lui mai departe; o persoana care ar fi dispusa sa imi ofere in numele Domnului o masina in schimbul unei mici comori in ceruri. Poate sunt prea naiv, dar chiar cred ca mai exista si astfel de oameni.
Acum nu-mi ramane nimic altceva de facut decat sa astept raspunsul Domnului, care cred ca nu va intarzia sa apara. Puteti sa imi scrieti pe adresa de e-mail: andrey_dav@yahoo.com. Domnul sa va binecuvinteze pe toti, Multa pace!


05/03/10 09:43

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
foarte interesanta provocarea ta.
  Am doar o mica precizare: Dumnezeu iti va da o masina [nu neaparat printr-un om, ca donatie] in masura in care vede ca ai nevoie de ea [acuma daca stam sa ne gandim cam toti am avea nevoie de masina, mai mult sau mai putin]. Si chiar daca nu iti va da masina in viitorul apropiat cum ai dori tu, eu cred ca tot o vei avea, Domnul poarta de grija.


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

05/03/10 11:39

   
andrey_dav
membru

Locatie: Cluj
Inregistat: 05/03/10
Amin! Domnul chiar poarta de grija. Am vazut-o in repetate randuri in viata mea. Si chiar Il rog sa nu imi dea acea masina decat daca El considera ca am nevioe de ea. Si da, asa e cum ai spus, poate toti avem nevoie de o masina dar diferenta e ca nu toti ne gandim sa Il punem pe Domnul la incercare, asa cum ne-a incurajat El in Cuvant. GBU

05/03/10 14:16

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

andrey_dav a scris:

Acum nu-mi ramane nimic altceva de facut decat sa astept raspunsul Domnului, care cred ca nu va intarzia sa apara.

Sper sa-ti si convina raspunsul Lui! ;)


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

05/03/10 15:07

   
andrey_dav
membru

Locatie: Cluj
Inregistat: 05/03/10
Eu n-am spus ca raspunsul Lui trebuie sa fie neaparat acela de a-mi da o masina. Dar cum a zis si leprosul: "Doamne, daca vrei, poti..." :)

05/03/10 16:39

   
cami
membru

Locatie: here and there :)
Inregistat: 17/07/07
Andrei, dar tu crezi ca o masina reprezinta o prioritate in momentul de fata? Ti se pare ca nu poti sa fi fara ea sau ca neglijezi diverse activitati importante din pricina absentei ei?

Pentru ca, oricat de greu ti-ar fi, eu cred, ca nu poate fi chiar atat de important sa ai o masina in studentie... nu stiu, spuneai ca trebuie sa te intretii... dar la banii de benzina te-ai gandit :d ?

Cum ai reusit sa-ti gasesti loc de munca? Eu stiam ca studentii nu prea isi gasesc, sau daca isi gasesc, nu prea mai au timp ptr facultate etc. Tot prin credinta ti-ai gasit si locul de munca :) ?

Ultima modificare de cami (05/03/10 18:02)


_______________________________________
"If I find in myself a desire which no experience in this world can satisfy, the most probable explanation is that I was made for another world." - C. S. Lewis

05/03/10 18:01

   
andrey_dav
membru

Locatie: Cluj
Inregistat: 05/03/10
Ok, deci sa ne lamurim :) sunt atatia care mor de foame si nu au 2 lei sa-si ia o paine, sunt atatia care au cancer, si mai grav de cat astea, sunt atatia care nu au mantuire; dar eu cred ca diferenta se face in cat se increde fiecare in Domnul. Cred ca avem un Dumnezeu prea mare pentru problemele noastre; adica, o masina, orice masina, cat ar fi ea de scumpa, e un nimic in ochii Domnului, nici nu trebuie sa puste macar din degete si ti-o poate da. E foarte clar ca prioritatea mea numarul 1 nu e masina, dar am nevoie de una si stiu ca ii un lucru prea mic pentru Domnul sa mi-o dea. Am ales aceasta metoda pentru ca Domnul lucreaza de multe ori prin oameni si doar nu o sa ma rog sa imi cada una in curte din cer, chiar daca si asta ar fi posibil pentru Domnul :)
Oricum, sper sa ma intelegeti si sa nu ma judecati. Nu plang dupa o masina, o cer pur si simplu din mana Domnului iar El daca vrea, poate sa mi-o dea.
Si by the way, locul de munca l-am primit tot de la Domnul, la fel ca si toate lucrile din viata mea, toate le am de la El :)


05/03/10 18:41

   
cami
membru

Locatie: here and there :)
Inregistat: 17/07/07
Da, te cred ca toate le ai de la El :) , nici nu am sugerat altceva . Eu mi-as fi dorit sa fii doar putin mai explicit in privinta locului de munca, daca nu te deranjeaza si nu am fi prea tare off-topic, desigur :) [exista si topic de comentarii adiacente, oricum]

In rest, am inteles unde bati. Sper sa se implineasca voia Lui Dumnezeu si tu sa o accepti indiferent de care ar fi sa fie aceasta :)


_______________________________________
"If I find in myself a desire which no experience in this world can satisfy, the most probable explanation is that I was made for another world." - C. S. Lewis

05/03/10 20:18

   
viorica
membru

Locatie: romania timisoara
Inregistat: 06/03/10
biblia  ne spune  "Nu va ingrijorati de nimic,ci in orice lucru,aduceti cererile voastre la cunostinta lui DUMNEZEU ,prin rugaciuni si prin cereri cu multumiri"

_______________________________________
"Si D-zeul meu sa ingrijeasca de toate nevoile voastre,dupa bogatia Sa,in slava,in Isus Hristos."> . . .. .                         " Harul Domnului  Isus Hristos sa fie cu voi cu toti!"

06/03/10 11:00

   
viorica
membru

Locatie: romania timisoara
Inregistat: 06/03/10
El stie  care sunt nevoile noastre si care nu sunt

_______________________________________
"Si D-zeul meu sa ingrijeasca de toate nevoile voastre,dupa bogatia Sa,in slava,in Isus Hristos."> . . .. .                         " Harul Domnului  Isus Hristos sa fie cu voi cu toti!"

06/03/10 11:03

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08
Eu caut o persoana care sa-mi ofere in numele Domnului o casa, in schimbul unei mari comori in cer... Daca va fi si o masina, pe langa casa, nu refuz.
Puteti sa-mi scrieti aici, pe forum....


06/03/10 11:25

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Si eu exact la asta m'am gandit cand am citit prima data mesajul, irlanda.

06/03/10 13:26

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

andrey_dav a scris:

Acum nu-mi ramane nimic altceva de facut decat sa astept raspunsul Domnului, care cred ca nu va intarzia sa apara. Puteti sa imi scrieti pe adresa de e-mail: andrey_dav@yahoo.com. Domnul sa va binecuvinteze pe toti, Multa pace!

sa ne scrii tu noua cand iti vine raspunsul ;) .


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

06/03/10 15:49

   
polooradea
Exclus

Locatie: oradea
Inregistat: 07/09/09
e interesant.. nu vad ce rost au comentariile negativiste. credeti ca Dumnezeu daca vrea nu ii poate da o masina? si eu m-am rugat pt multe si toate mi le-a dat(telefon, calculator, laptop, bani, etc,etc). iar cand termin liceul o sa-I cer o masina. dupaia o casa si o femeie.. apoi copii, un opel zafira sau autocar, etc :)

_______________________________________
multi o ard aiurea..
http://www.youtube.com/watch?v=WLAjvZ2wgUQ

15/03/10 18:57

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

irlanda a scris:

Eu caut o persoana care sa-mi ofere in numele Domnului o casa, in schimbul unei mari comori in cer... Daca va fi si o masina, pe langa casa, nu refuz.
Puteti sa-mi scrieti aici, pe forum....


Asteapta si tu sa treaca criza. ;)

Ultima modificare de emanuel (20/07/10 22:06)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

19/07/10 21:21

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07

irlanda a scris:

Eu caut o persoana care sa-mi ofere in numele Domnului o casa, in schimbul unei mari comori in cer... Daca va fi si o masina, pe langa casa, nu refuz.
Puteti sa-mi scrieti aici, pe forum....

Vai de capul meu .Ce faci Irlanda?Sincer cred ca a vrut sa spuna altceva..Ar trebui sa Nu ma mai mir la nimic.
Asta e .Eu am mai zis:pac primul pacat si apoi nu te mai opresti.Chiar azi am scris pe un forum advent explicand acest lucru.Eu cred ca a scris altcineva.Mai degraba i-a furat parola.
Sunt unele persoane de aici la care chiar sincer tin foarte mult.
Si Mereu Tanar e pe aceasi unda ca si mine pentru prima data ...

Ultima modificare de bairstow (19/07/10 23:02)


_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

19/07/10 23:00

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
bairstow, citeste toata discutia, poate intelegi de ce irlanda a scris asa ;)

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

19/07/10 23:08

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
Tot nu am inteles ce a vrut sa spuna irlanda.Dar am inteles altceva.La noi se trec pe niste harti niste cereri fata de Dumnezeu.Unii cer sa castige la lotto.Dar nu credeam ca cineva poate sa spuna: poate toti avem nevoie de o masina dar diferenta e ca nu toti ne gandim sa Il punem pe Domnul la incercare.
La incercare si la nu stim ce sa cerem.De ce nu te rogi sa iti arate adevarata cale?Sau de ce nu il rogi sa iti dea o mai putere de munca?
Mare e gradina.Si pe Irlanda tot nu am inteles-o.Dar eu cred ca nu putea sa se schimbe asa dintr-o data.

Ultima modificare de bairstow (20/07/10 00:17)


_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

20/07/10 00:16

   
feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08
daca ai fi mai relaxat, probabil n'ai mai lua de bun si in serios tot ce citesti, probabil ai vedea gluma acolo unde gluma, ai vedea ironia acolo unde e ironie. :)

mesajul irlandei este o ironie la adresa mesajului initial din acest topic, la adresa acelei "provocari interesante".


20/07/10 10:49

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Nu stiu dc unii scormonesc in lucruri statute si ingropate. Las'o tu pe irlanda.

20/07/10 10:50

Site web  
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07

edi.theraven a scris:

Nu stiu dc unii scormonesc in lucruri statute si ingropate. Las'o tu pe irlanda.

Care o fi acele lucruri?S-ar intelege ca Irlanda din cea ce scrii :)
Pe de alta parte eu pot sa vad ironia acolo unde e.Dar Irlanda daca a fost ironica nu a facut-o sa se inteleaga...
andrey_dav am vazut o masina dacia 1310.Costa 500 de lei.Atsa da ironie :).Pe bune am aflat din surse secrete ca ai un Ford focus dar ai ramas fara carnet :(

Ultima modificare de bairstow (20/07/10 19:52)


_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

20/07/10 19:50

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Ba a reusit sa fie foarte ironica. Ca urmare andrei nu a mai postat nimic. Daca ai fi fost activ, ai fi stiu care sunt acele lucuri. Dar, ca alti useri care au plecat de buna voie si nu a mai adus lumea aminte de ei, si irlanda merita, fiind libera sa revina cand vrea.

20/07/10 19:55

Site web  
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
Un crestin nu poate sa dea un raspuns care sa il intelegem?Un raspuns concret?Ce intelegi prin lucruri statute si ingropate?Irlanda din cate am vazut nu a mai postat.De aceea am crezut ca te referi la ea.

_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

20/07/10 20:18

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

edi.theraven a scris:

Ba a reusit sa fie foarte ironica. Ca urmare andrei nu a mai postat nimic.

hai ca nu stim de ce nu a mai postat. probabil n-a obtinut masina.

s-a inscris, a postat, n-a mai venit.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

20/07/10 21:10

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Sau poate a obtinut-o si tocmai de-aia nu mai are nevoie sa intre. :D

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

21/07/10 08:34

   
Pagini:  1 2 3 4 ... 5    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net