TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Pt. baieti : calitatile unei viitoare sotii Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7 8 9 ... 14
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
invers de ce sa nu fie valabil?! ... poate primi tot ceea ce merita :)

22/02/06 21:47

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Bun punct de vedere, Seraphim!

Dz ne calauzeste, dar nu alege in locul nostru! Noi suntem cei care mergem in fatza ofiterului starii civile si zicem da sau nu cand ne intreaba: "De buna voie si nesilit de nimeni, iei in casatorie pe cetateana/cetateanul X?" nu Dumnezeu. Avem cap ca sa ni-L folosim! Dz ne ajuta daca ii cerem ajutorul!

23/02/06 01:03

Site web  
winnetou
membru

Inregistat: 22/12/05

Larisa a scris:

Bun punct de vedere, Seraphim!

Dz ne calauzeste, dar nu alege in locul nostru! Noi suntem cei care mergem in fatza ofiterului starii civile si zicem da sau nu cand ne intreaba: "De buna voie si nesilit de nimeni, iei in casatorie pe cetateana/cetateanul X?" nu Dumnezeu. Avem cap ca sa ni-L folosim! Dz ne ajuta daca ii cerem ajutorul!

si e cazu sa ne facem griji? ce ne impiedica sa nu ne lasam calauziti de Dumnezeu? nu El alege da sigur ne da si El o mana de help :P

23/02/06 07:34

Site web  
Larisa
membru

Ce ne impiedica sa ne lasam calauziti? Dragostea oarba, faptul ca nu vrem sa acceptam voia lui Dz care este buna, placuta si desavarsita, mandria, prostia, faptul ca nu credem in calauzire, faptul ca vrem ca voia noastra sa se faca, etc. E cazul sa ne plecam pe genunchi sau sa stam intinsi pe covor cum faceau evreii sau sa stam in picioare si sa-i zicem Domnului ca suntem gata sa facem toate lucrurile pentru El si prin El.

24/02/06 01:45

Site web  
Cris Cristi
membru

Inregistat: 22/02/06
Eu cred ca alegerea tine si de noi,conditia lui Dumnezeu este "sa fie in Domnul"...Dumnezeu nu ne vrea niste prunci ci oameni maturi, care sa fim in stare sa alegem corect.  Sigur ca in aceasta alegere tre sa fim calauziti de Dumnezeu dar alegerea finala ne apartine....cine e copil sa nu se casatoreasca...avem Cuvantul si Duhul,asa ca nu putem zice nu am stiut...

Marea provocare este daca partenerul e in Domnul si daca va ramine in Domnul...

24/02/06 19:32

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
OK..ok..si care sunt calitatile pe care ai dori sa le aiba sotia ta, Cris Cristi ? Ca de asta ar fi vorba la subiectul acesta....:)

24/02/06 19:46

Cris Cristi
membru

mrs...m-a luat valul... ma mai gandesc inca...

24/02/06 19:49

Andyy
membru

Inregistat: 25/02/06
Calitatile viitoarei sotii ?
pe langa faptu ca trebuie sa fie copil a lui Dumnezeu.
O sa le pun una sub alta,(imi place ordinea) si o sa fie doar cateva mai esentiale pentru mine:

1. blanda
2. Sa aiba un zambet fain
3. sa stie sa ma incurajeze atunci cand sunt cazut.
4. sa fie o fata de caracter.
5. Si ultima si cea mai importanta sa aiba acea scanteie divina, care sa ma faca mandru de ea in orice moment.

26/02/06 00:50

winnetou
membru

ar fi ceva baietzilor sa aprofundam calitatzile astea in afara de cele pe care le vor totzi baietzii...
n-atzi vrea sa stitzi ce calitatzi as vrea yo sa aiba viitoarea mea sotzie :D

26/02/06 21:41

Site web  
Ste.fan
membru

hai ca eu vreau :) ... uimeste-ma!

26/02/06 22:18

Andyy
membru

indianca neaparat ? :D

27/02/06 07:57

winnetou
membru

Andyy a scris:

indianca neaparat ? :D

wow nu ... k imi iau bataie sigur si sincer sa fiu nush dak m-as simtzi prea bine, ma scalpeaza Doamne fereste si nah ...

27/02/06 16:19

Site web  
Ste.fan
membru

se referea baiatu' la India,nu la pieile rosii din America de Nord...

27/02/06 19:27

Cris Cristi
membru

Apoi mai baietilor, as avea si eu ,asa, pretentii mai adancite,dar ...ma mai uit si eu la mine(in "oglinda")si mai zic hoo,ca imi ajunge... :)...si ma mai gandesc  ca nu as vrea sa transformam rubrica asta in matrimoniale  ;)
                  Ma mai gandesc, si asa....daca Dumnezeu crede ca e mai bine pentru mine o persoana care nu are "formula 60-90-60"(adica fata visurilor mele)... Dumnezeu vede mai bine decat noi ceea ce avem nevoie....
                   Deci ca sa nu fiu dezamagit, ma feresc sa am prea multe pretentii,oricum, de regula, Dumnezeu iti da ceea ce meriti...si binenteles si ceea ce accepti si tu, pana la urma...
                   Hai ,totusi, sa va spun eseta "visului meu" :)
                      -sa fie in Domnul
                      -sa fie inteleapta,dar nu mai desteapta decat mine ca atunci probabil va avea probleme cu supunerea ;)  (daca e inteleapta poate sa fie si mai desteapta decat mine :) )
                      -sa imi placa de ea asa incat sa nu-mi fie rusine de fizicul ei sau felului ei de a fi (apropo, nu e frumos ce-i frumos, e frumos ce-ti place)
                       -sa-mi fie un ajutor potrivit
                       -si eu cred ca imi ajung atatea....desi ar mai fii...celelalte le mai las si pentru altii ;)

27/02/06 23:08

winnetou
membru

Cris Cristi a scris:

Apoi mai baietilor, as avea si eu ,asa, pretentii mai adancite,dar ...ma mai uit si eu la mine(in "oglinda")si mai zic hoo,ca imi ajunge... :)...si ma mai gandesc  ca nu as vrea sa transformam rubrica asta in matrimoniale  ;)
                  Ma mai gandesc, si asa....daca Dumnezeu crede ca e mai bine pentru mine o persoana care nu are "formula 60-90-60"(adica fata visurilor mele)... Dumnezeu vede mai bine decat noi ceea ce avem nevoie....
                   Deci ca sa nu fiu dezamagit, ma feresc sa am prea multe pretentii,oricum, de regula, Dumnezeu iti da ceea ce meriti...si binenteles si ceea ce accepti si tu, pana la urma...
                   Hai ,totusi, sa va spun eseta "visului meu" :)
                      -sa fie in Domnul
                      -sa fie inteleapta,dar nu mai desteapta decat mine ca atunci probabil va avea probleme cu supunerea ;)  (daca e inteleapta poate sa fie si mai desteapta decat mine :) )
                      -sa imi placa de ea asa incat sa nu-mi fie rusine de fizicul ei sau felului ei de a fi (apropo, nu e frumos ce-i frumos, e frumos ce-ti place)
                       -sa-mi fie un ajutor potrivit
                       -si eu cred ca imi ajung atatea....desi ar mai fii...celelalte le mai las si pentru altii ;)

bine punctat

28/02/06 13:24

Site web  
Andyy
membru

Cris Cristi a scris:

Apoi mai baietilor, as avea si eu ,asa, pretentii mai adancite,dar ...ma mai uit si eu la mine(in "oglinda")si mai zic hoo,ca imi ajunge... :)

Mi-o placut. Numa sa nu te desconsideri si sa nu te complexezi. Faine puncte ai enumerat acolo. SA fii binecuvantat cu o astfel de sotie, ca mare-ti va fi fericirea :))

28/02/06 16:50

winnetou
membru

Andyy a scris:

Mi-o placut. Numa sa nu te desconsideri si sa nu te complexezi. Faine puncte ai enumerat acolo. SA fii binecuvantat cu o astfel de sotie, ca mare-ti va fi fericirea :))

sau mai bine zis : sa fim binecuvantatzi cu astfel de sotzii :D ... mai adaugam altele pe urma :D

28/02/06 16:57

Site web  
pavel86
membru

Inregistat: 04/02/06
Daca trebuie sa fie ajutor potrivit inseamna ca trebuie sa completeze ceea ce imi lipseste mie si inca, sa poata raspunde la nevoile mele, si bineinteles eu la ale ei.
LIsta:
caracter integru
pocaita in adevaratul sens al cuvantului
comunicativa(imi place sa vorbesc, mai ales..........)
sa se implice in lucrarea Domnului
si calitati fizice cat mai multe
sa aiba puterea sa-si recunoasca slabiciunile ca peste restul se poate trece mai usor

Ultima modificare de pavel86 (28/02/06 17:28)

28/02/06 17:10

Larisa
membru

Cris Cristi a scris:

Si sa presupunem ca e frumusetea intruchipata si dupa doua luni are un accident care ii schimba infatisarea ce faci atunci? O arunci? O tratezi ca si pe cea mai frumoasa femeie din lume? O mai scoti din casa ca sa ai cu cine sa te lauzi?

28/02/06 18:22

Site web  
Cris Cristi
membru

Larisa a scris:

Si sa presupunem ca e frumusetea intruchipata si dupa doua luni are un accident care ii schimba infatisarea ce faci atunci? O arunci? O tratezi ca si pe cea mai frumoasa femeie din lume? O mai scoti din casa ca sa ai cu cine sa te lauzi.
   Chiar nu imi lasi nici o nuanta fireasca ,soro,sunt si eu om  ;) mi-ai vanat "calcaiul lui Achile" :)...dar ,te rog, vezi ca am scris si asta:

Cris Cristi a scris:

Pana la urma, Dumnezeu face tot ce vrea sus in cer si jos pe pamant....sunt convins ca pot aparea si situatii din acestea...aici dai examenul la 1Cor. 13:7...Apele mari nu pot sa stinga dragostea!!!!!! Sotia mea (daca m-oi insura) sunt convins ca trebuie sa fie,(si sa se simnta asa :) ) ,pentru mine cea mai deosebita,frumoasa...persoana de pe pamant...indiferent de cum arata ,sau cum va arata...
        :) :) Dar ce am vrut sa zic cu aceasta calitate...avem si noi nevoia de un partener care sa ne atraga si prin fizicul lui...nu? Nu cauti ceva care ti antipatic... ci pe cineva care ti simpatic...pe "cineva cu care te simti tu insuti"....am zis bine?

Ultima modificare de Cris Cristi (28/02/06 22:09)

28/02/06 21:20

Larisa
membru

Sigur ca nu o sa te casatoresti cu muma padurii, dar asa cum estetica arata daca nu exista notiunea de urat: daca s-ar aduna toate lucrurile intr-o gramada si ar veni cineva care sa ia ceva din gramada respectiva nu ar mai ramane nici un lucru. Normal ca trebuie sa te atraga din punct de vedere fizic, dar nu asta zice tot despre o femeie. Si asa cum ai zis sotia ta va fi cea mai frumoasa in momentul ala pentru tine chiar daca parerea celorlalti este alta!

01/03/06 00:53

Site web  
lucian
membru

Inregistat: 24/01/06
cred ca daca ma atragea, si printr-un accident i se intampla ceva nu prea fericit, voi fi poate si mai apropiat...
Dar daca nu mi-a placut de la inceput... asta nici nu prea iau in calcul, pentru ca, daca sunt realist, nu incep nimic intr-un astfel de caz.

cat despre dimensiunile de mai sus... :
"formula 60-90-60"(adica fata visurilor mele)...
hi hi... cred ca iti propusesei putin inversat :D

02/03/06 21:04

Cris Cristi
membru

Lucian a scris:

cat despre dimensiunile de mai sus... :
"formula 60-90-60"(adica fata visurilor mele)...
hi hi... cred ca iti propusesei putin inversat.

Corect!!!!!!!!!! Ai dreptate...90-60-90...nu mai corectez ce am scris am scris... ;)
      Prin formula 90-60-90, am vrut sa zic, despre fata ideala(in viziunea noastra personala), la care majoritatea baietilor viseaza mai ales in perioada adolescentei...
       Eu am trecut de perioada asta... si fata ideala nu exista, nici noi nu suntem perfecti...asa ca nu o mai caut...=)

03/03/06 19:13

winnetou
membru

mi se parea mie ceva ciudat 90! :D si era si la mijloc :)))

04/03/06 00:08

Site web  
valentina
membru

Inregistat: 04/03/06

Cris Cristi a scris:

Eu am trecut de perioada asta... si fata ideala nu exista, nici noi nu suntem perfecti...asa ca nu o mai caut...=)

Da, imi place raspunsul tau! Ai intelepciune de la Domnul! Fii binecuvantat! :)

08/03/06 13:57

Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7 8 9 ... 14    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la