TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Pt. baieti : calitatile unei viitoare sotii Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 14
Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Interesant este ca de cele mai multe ori cea sau cel cu care ne casatorim este in preajma noastra, dar noi ne uitam la capra vecinului sau ziceam ca iarba din curtea vecinului e mai verde.
Lupea_Filip, nu fi asa de sigur ca dupa ce se-nsoara Ionelcim nu o sa mai poarta vremea pe forum. Uita-te la mine! Si in ceea ce priveste frumusetea inainte de a fi prietena iubitului meu l-am intrebat ce ar face daca frumusetea vietii lui ar avea un accident dupa ce s-a casatorit si ar fi mutilata aproape complet. Mi-a dat un raspuns frumos pentru ca ma avea pe mine in minte. Ganditi-va la aspectul asta!

Ultima modificare de Larisa (03/12/05 02:26)

03/12/05 02:20

Site web  
filip
membru

Inregistat: 27/04/05

Larisa a scris:

dupa

Gândeşte-te şi tu la aspectul ăsta... Şi întreabă-te dacă te-ar fi luat mutilată de-a gata înainte de a te fi cunoscut aşa cum te-a cunoscut. Şi întreabă-te ce l-a atras la tine prima dată.
Io n-am vorbit de "după", ci de "înainte".

Ultima modificare de Lupea_Filip (03/12/05 13:31)

03/12/05 13:29

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
OK....deci, concluzie:

O fata trebuie sa fie frumoasa, ca s-o luati voi de nevasta....foarteeee interesant...

Dar toate fetele sunt frumoase, mai baietilor...mai ales cele care sunt iubite...frumusetea lor este direct proportionala cu iubirea voastra pentru ele...., asa ca, cine are o nevasta "urata"...trageti voi singuri concluzia de ce o are...( ca doar sunteti baieti destepti)

03/12/05 15:50

ionelcim
membru

Inregistat: 01/11/05
poti sa ne  dai si o referinta biblica la ce ai spus?

03/12/05 16:07

gfod
membru

Inregistat: 21/03/05
uite un bibliolatru...

03/12/05 16:55

Site web  
filip
membru

april a scris:

frumusetea lor este direct proportionala cu iubirea voastra pentru ele....

Şi atunci de ce rămân în general fetele din categoria asta de "frumuseţe" nemăritate?

april a scris:

asa ca, cine are o nevasta "urata"...trageti voi singuri concluzia de ce o are...( ca doar sunteti baieti destepti)

Posibile concluzii: din dragoste de:
- bani,
- poziţie,
- viză,
- faimă
- etc.

Ultima modificare de Lupea_Filip (03/12/05 18:01)

03/12/05 18:00

Site web  
april
admin forum

Lupea_Filip a scris:

Şi atunci de ce rămân în general fetele din categoria asta de "frumuseţe" nemăritate?

Pentru ca aveti deficiente la capitolul...a iubi nevasta... Ceea ce ai postat mai jos demonstreaza asta :

Lupea_Filip a scris:

Posibile concluzii: din dragoste de:
- bani,
- poziţie,
- viză,
- faimă
- etc.

Ultima modificare de april (03/12/05 18:19)

03/12/05 18:18

filip
membru

Deci, avem deficit! Deci, de fapt suntem cam făţarnici când venim pe aici şi înşirăm tot felul de "calităţi spirituale" pe care ni le dorim "în primul rând"... Şi vorbesc aici şi despre băieţi şi despre fete.

03/12/05 18:26

Site web  
Larisa
membru

S-ar putea ca cineva sa-ti placa din prima si atunci te gandesti la urmatoarele calitati si eu cred din toata inima ca daca nu ai o relatie inradacinata in Hristos, nu ai nici o temelie buna pentru viitorul tau. Deci s-ar putea ca unii sa nu fie fatarnici cand "insira tot felul de "calitati spirituale".

03/12/05 18:46

Site web  
filip
membru

Larisa, evident, există şi excepţii. Dar dacă voi vă uitaţi în jur şi vedeţi o altă tendinţă generală decât cea pe care am afirmat-o eu... apăi atunci trăim în lumi diferite...

A! Şi io nu zic că-i bine că e aşa. Însă dacă nu recunoaştem întâi problema, nu avem ce îndrepta!

Cât despre mine, io recunosc că deocamdată nu am chef să-mi îndrept această strâmbătate în viaţa mea. Aşa că nu încercaţi... :D

Ultima modificare de Lupea_Filip (03/12/05 18:58)

03/12/05 18:54

Site web  
april
admin forum

ionelcim a scris:

poti sa ne  dai si o referinta biblica la ce ai spus?

Cam tarziu raspund...

Ma gandeam la paralela Hristos - Biserica si sotul - sotia...
Un sot este indemnat sa-si iubeasca sotia asa cum si-a iubit si Isi iubeste Hristos Mireasa ( Biserica). Si valoarea ei nu sta in ceea ce este ea pur si simplu, ci in ceea ce este ea datorita dragostei Lui. El a iubit-o pana la moarte...
Cati soti tind macar sa-si iubeasca si pretuiasca atat de mult sotiile?
De aceea am afirmat ca valoarea sotiei in ochii sotului este direct proportionala cu dragostea lui pentru ea...cu cat  o iubeste el mai mult si ii arata asta, cu atat mai valoroasa se va simti ea...( si mai frumoasa :) )

Ultima modificare de april (19/12/05 19:55)

19/12/05 19:55

Larisa
membru

Exact. Pot sa zic subscriu la ceea ce a zis April cu experienta mea. Sotiorul meu tinde sa ma iubeasca si sa ma pretuiasca. Sunt o femeie fericita! Intr-adevar ma stiu mult mai frumoasa de cand m-am casatorit cu Jesse!

19/12/05 21:35

Site web  
ionelcim
membru

Larisa a scris:

Intr-adevar ma stiu mult mai frumoasa de cand m-am casatorit cu Jesse!

chiar am observat ca unele fete dupa ce se casatoresc sunt mult mai frumoase, parca infloresc......hmmm, deci asta era raspunsul.......sper sa fie asa si cu frumoasa mea.

19/12/05 22:59

winnetou
membru

Inregistat: 22/12/05

mah....cei asa greu....totzi baietzii vor o sotzie kre sa fie perfecta dar am impresia k tre sa facem si noi ceva k sa avem asa ceva sau macar sa meritam aceasta....

Ultima modificare de winnetou (22/12/05 11:58)

22/12/05 11:52

Site web  
firepenthx
membru

Inregistat: 27/12/05
o intamplare: un fiu vine la tatal sa-i spuna despre viitoarea lui sotzie. si fiul zice: 'este desteapta!' tata face un 0 pe o hartie. fiul zice: 'tata e fte fte frumoasa'. tata mai face un 0. din nou fiul: 'tata, e harnica foc' la care tata mai adauga un 0 langa cele anterioare. au urmat alte laude la adresa fetei: bogata, sincera, conduce wild, green eyez, cool style, alea, alea... tatal la fiecare calitate a fetei mai punea un zero pe foaie. in final fiul zice: "...si tata, e fata pokaita si-L iubeste sincer pe Dz!!!" la auzul acestor vb, tata pune in fatza tuturor acestor zerouri un mare, mare UNU si spune: "fiule, ti-ai ales o fata de MILIO@Ne!"

30/12/05 20:52

cricosal
membru

Inregistat: 08/08/05
Da... interesanta povestire... si totusi adevarata... imi place...

31/12/05 12:59

Site web  
april
admin forum

Trebuia sa inceapa cu sfarsitul......:D

31/12/05 14:05

cricosal
membru

Inregistat: 08/08/05
sa fim seriosi... cine se uita prima data la o fata... si e curios cum sta cu pocainta? primadata se vede exteriorul... si e normal...

31/12/05 14:27

Site web  
Larisa
membru

Ai dreptate, Cricosal! E normal ca te uiti la exterior, dar daca ramai acolo o sa fie vai si amar de viata ta! Bineinteles ca vrei sa te afisez cu fotomodelul pe care l-ai achizitionat, dar nu o sa te ajute prea mult in viata pentru ca dupa catva timp frumusetea exteriora trece si ramai cu aia interioara care o sa se exteriorizeze. Faci casa buna cu un copil al lui Dz pentru ca valorile sunt mai inalte! Eu am vrut un om al lui Dz pentru ca am stiut care sunt telurile mele in viata asta!

01/01/06 05:15

Site web  
firepenthx
membru

Inregistat: 27/12/05
da bineintzeles ca te uitz la exterior, first... o vezi ca pe cea mai frumoasa fata din lume, cu ochii tai si  cu inima ta, chiar daca shtii undeva in mintea ta ca sunt altele mii mai frumoase k Ea. insa important nu e trupul. daca o iubesti si ea sufera un accident, n-o vei lasa pt ca s-a zgarait pe fatza si nu mai are tenul fin ca matasa. o vei iubi si mai tare dupa accident pt ca shtii ca iubesti cu o iubire adevarata.

03/01/06 00:26

april
admin forum

cricosal a scris:

sa fim seriosi... cine se uita prima data la o fata... si e curios cum sta cu pocainta? primadata se vede exteriorul... si e normal...

Un baiat credincios ar trebui sa inceapa cu asta. Bineinteles ca nu iti dai seama la prima "vedere" cat de credincioasa e ea, dar faptul ca e credincioasa trebuie sa fie in capul listei. Depinde insa si de ce va uitati la o fata :D. Ca daca nu va uitati cu ganduri asa serioase, discutia asta nu are sens. Aici e vorba de calitatile unei viitoare sotii, nu de calitatile unei fete in general.
( Si eu una nu imi doresc un sot care sa aiba o asemenea ordine de valori: intai exteriorul si apoi restul si in ultimul rand relatia cu Dumnezeu.)

Ultima modificare de april (03/01/06 08:22)

03/01/06 07:58

ionelcim
membru

april a scris:

" Depinde insa si de ce va uitati la o fata :D. Ca daca nu va uitati cu ganduri asa serioase, discutia asta nu are sens. Aici e vorba de calitatile unei viitoare sotii, nu de calitatile unei fete in general.
( Si eu una nu imi doresc un sot care sa aiba o asemenea ordine de valori: intai exteriorul si apoi restul si in ultimul rand relatia cu Dumnezeu.)

eu cred ca aici este valabila zicala: "spune-mi cu cine te insotesti ca sa-ti spun cine esti"
adevarul este ca eu nici pe departe nu mi-as dori o sotie care sa puna pe primul loc exteriorul. dintr-o sg privire poti sa-ti dai seama cat este de inteleapta. adica nu-si da seama ca tineretea si frumusetea si tot ce tine de asta este trecator, si neglijeaza ceea ce tine vesnic: frumusetea interioara.
o astfel de fata are un sistem de valori diferit de al meu asa ca....nu ma intereseaza.p.

04/01/06 21:01

black-panther
membru

Inregistat: 18/10/05
ionelchim mai mult decat atat am auzit o idee intr-o predica potrivit careia o fata cu un asemenea sistem de valori intra intr-o competitie carei din start nu-i va putea face fata, pentru ca oricand va fi o alta mai tanara, mai frumoasa, imbracata mai bine, etc.
[si sa nu fiu total off-topic]
o intamplare:
Intr-o familie tanara au venit cu ordinul de incorporare. Ei bine delegatii sositi n-au reusit sa desparta sotia de tanarul pe cre trebuiau sa-l ia la armata, atat de strans se tinea de el. Gestul acesta chiar m-a impresionat cand am auzit povestioara(eu am auzit-o povestita mai cu talent pe care nu-l prea pot reda :().
Ce voiam sa subliniez?... acea unitate care nu se manifesta prin gesturi publice in mod curent dar cand se manifesta se dezvaluie ca ceva sublim/sacru de care nu poti ramane indiferent.(n-au reusit sa-l ia la armata, cel putin atunci,  pt ca trebuiau sa-i ia pe amandoi)

09/01/06 14:59

Site web  
joy
membru

Inregistat: 23/05/05
e..uite ca am tras si eu cu ochiu la ce au scris baietii, pt cultura mea generala..:D
mey, sa va ajute Domnul sa va gasiti "aleasa"...! pt cei care nu au gasit-o inca..:)

10/01/06 12:14

Larisa
membru

Si sa o acceptati asa cum este! Asta e primul pas spre schimbare!

11/01/06 06:58

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 14    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la