TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Pt. fete : calitatile unui viitor sot Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 16
ionelcim
membru

Locatie: cluj-napoca
Inregistat: 01/11/05

sweet andra a scris:

Invatati sa lasati mai mult de la voi...nu sthiu ...faza proasta e ca prea multzi gadesc cu altceva si that's wrong!...e fain sa stii care-ti sunt prioritatzile..si nu uitatzi Domnu face orice lucru frumos la vremea lui.....


andra nu te supara, da nu prea pricep ce ai vrut sa spui.
cu ce gandesc cei mai multi? dupa cate stiu eu baietii sunt mai rationali decat fetele
care ai vrea sa fie prioritatile sotului tau?
la ce te referi cd spui ca Dl face orice lucru frumos la vremea lui?


_______________________________________
"CAT SUNT IN LUME SUNT LUMINA LUMII" Isus Hristos

14/01/06 21:32

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Daca tot vorbim despre ceeea ce trebuie sa memoreze bajetii, hai sa va zic ce am auzit de la alti flacai ca tre sa memoreze fetele: Proverbe 31. Stiu pe mai multi tipi care aveau ca si standard acest capitol si cel putin unul din ei se insoara maine poimaine, dar nu cred ca, cu cea din Proverbe 31.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

14/01/06 21:35

Site web  
ionelcim
membru

Locatie: cluj-napoca
Inregistat: 01/11/05
acuma sper ca n-a dat inapoi cu 20 de capitole

_______________________________________
"CAT SUNT IN LUME SUNT LUMINA LUMII" Isus Hristos

14/01/06 21:40

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
N-ai idee cum se schimba oamenii cand sunt orbiti de goana de a se marita si insura. Vremea in care traim este asemanatoare celei lui Noe in care cautam sa ne maritam sa ne insuram si lasam alte lucruri nefacute de parca astea pe care le facem acum ne iau tot timpul. Mai, si eu sper ca nu a dat inapoi, dar atunci cand vrei cu adevarat ceva parca nu mai conteaza continutul daca ambalajul te atrage atat de tare, din pacate!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

15/01/06 01:20

Site web  
sweet andra
membru

Locatie: vestul civilizat
Inregistat: 11/01/06
Nu ma supar deloc..suntem liberi sa ne exprimam ideile..foarte multi baieti sunt atrasi din punct de vedere fizic de fete...in loc sa se uite la ceea ce e in interior....proritztile sotului meu...lol sunt cam tanara sa ma gandesc la faza asta da noah...first of all trebuie sa fie 100% pt Domnul...dupa aia sa fiu eu si depinde alte chestii..fara Domnul nu faci nimic in viata orice ar spune altii...este o vreme potrivita pt fiecare...e o vreme cand sa fii asa mai alone si cand sa te casatoresthi vroiam sa spun nu disperati cei care nu v-ati casatorit desi ati ajuns la o varsta mai inaintata..daca pot sa spun asa...fiecare lucru are un perfect  timing

_______________________________________
"Dragostea sa fie fara prefacatorie. Fie-va groaza de rau, si lipiti-va tare de bine." Romani 12:9

16/01/06 16:06

   
daria
membru

Locatie: timisoara, romania
Inregistat: 25/01/06
1. Om dupa placul lui Dumnezeu
2. sa aiba calitati de lider
3. simtul umorului


_______________________________________
in slujba Lui

26/01/06 17:25

   
ionelcim
membru

Locatie: cluj-napoca
Inregistat: 01/11/05

daria a scris:

1. Om dupa placul lui Dumnezeu
2. sa aiba calitati de lider
3. simtul umorului


foarte frumos....si ..se pare ca sti ce vrei....felicitari

aaaa si era sa uit: Domnul sa ti-l dea!


_______________________________________
"CAT SUNT IN LUME SUNT LUMINA LUMII" Isus Hristos

26/01/06 21:10

   
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05

daria a scris:

1. Om dupa placul lui Dumnezeu
2. sa aiba calitati de lider
3. simtul umorului


asa shi? doar nu vrei sa ne pacalesti tu "calitati de lider" [care asculta de sfetnici sau cum?] ... in fine,astepti prea putine dupa prerea mea...simtul umorului il au toti,pana se uita in portofel dupa ce merg cu "sfetnicii" la cumparaturi,sau,mai grav cand trimit doar "sfetnicii" sa se ocupe de aceasta treaba pe care acestia "o detesta" :(

Ultima modificare de Seraphim (26/01/06 23:08)


26/01/06 23:08

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Seraphim, nu uita ca cel care ar fi un lider adevarat ar fi slujitorul tuturor si cred ca adevaratul lider se apuca de facut ucenici cum s-a urcat pe tron.

Un şef conduce, un lider antrenează.

Şeful depinde de autoritatea sa, liderul depinde de voia bună a celuilalt.

Un şef inspiră frică, un lider inspiră entuziasm.

Un şef împarte sarcinile, un lider stabileşte paşii.

Un şef dă ordine, un lider oferă sugestii.

Un şef îşi repară propriul sentiment de vină datorat eşecului, un lider repară eşecul.

Un şef impune, un lider inspiră.

Un şef se complânge, un lider cooperează.

Un şef spune: ,,du-te şi fă’’, un lider spune: ,,să mergem, să facem’’.

Un şef zideşte o maşină, un lider zideşte oameni.


AVEM NEVOIE DE LIDERI ... NIMENI NU VREA ŞEFI!

Ultima modificare de Larisa (27/01/06 04:05)


_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

27/01/06 04:04

Site web  
daria
membru

Locatie: timisoara, romania
Inregistat: 25/01/06
multumesc mult ionelcim.

larisa ai punctat mai mult decit fain ceea ce am vrut sa spun prin lider.

si apropo Sheraphim n u toti au simtul umorului eu sunt  o fire vesela si am nevoie de el.


_______________________________________
in slujba Lui

27/01/06 09:18

   
ionelcim
membru

Locatie: cluj-napoca
Inregistat: 01/11/05
uitati-va la avatarul meu sa vedeti...un lider?cu simtul umorului?

_______________________________________
"CAT SUNT IN LUME SUNT LUMINA LUMII" Isus Hristos

27/01/06 16:20

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
E foarte simpaticut avatarul tau!

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

27/01/06 21:15

Site web  
anda82
membru

Locatie: bucuresti,romania
Inregistat: 26/01/06
e foarte draguta  poza  ta,  ionelcim , boboceii imi plac
baiatul  care va fi cu fata care ii place  cred  ar fi bine  sa invete  si sa vrea sa invete  cum sa inteleaga o femeie,dar si femeia  sa fie  dispusa  sa  iubeasca  barbatul  cum poate mai  bine .
astept  si eu  o relatie  de vis  in care  centrul  sa fie Domnul  Isus,nu o sa fie  de vis  dar daca iL iubim  pe Dumnezeu totul  o sa fie  de vis


28/01/06 18:49

   
daria
membru

Locatie: timisoara, romania
Inregistat: 25/01/06
ionelcim este foarte dragut  avatarul tau.
super


_______________________________________
in slujba Lui

30/01/06 13:41

   
larionemily
membru

Locatie: BAIA-MARE
Inregistat: 09/02/06
nu siut sigur cum as vrea sa fie :cred ca singura conditie si cea mai importanta pentru mine e sa fie pocait,de restul Domnul va avea grija...dar nu cred in sotul ideal,sunt de parere ca unele defecte mai mici ale baietilor ii face sa fie mai draguti...

Ultima modificare de larionemily (11/02/06 15:30)


_______________________________________
Tu mai iubit cat nici nu pot sa spun/Si mi-ai dat har cat nici nu pot s-adun-/Mai coplesit iubindu-ma nespus/Mai cucerit si sunt a Ta ISUS !!

11/02/06 15:29

   
o_fata
membru

Locatie: sv
Inregistat: 11/02/06
sa va zic si eu?:)

1) Sa aiba o relatzie permananta cu Domnul
2) sa aiba un caracter fain
3) sa stie sa se descurce in societate, sa fie desghetat si istetz
si ce nu m`ar deranja sa fie pe langa: ) sa fie lucrator in biserica si  sa fie frumos
nu vreau idealul pt ca nici eu nu sunt!! dar nu cred ca am pretentzii prea mari :)


16/02/06 00:45

   
ionelcim
membru

Locatie: cluj-napoca
Inregistat: 01/11/05

o_fata a scris:

1) Sa aiba o relatzie permananta cu Domnul
2) sa aiba un caracter fain :)


tu ai o relatie permanenta cu Domnul?

ce inseamna pt tine un caracter fain?


_______________________________________
"CAT SUNT IN LUME SUNT LUMINA LUMII" Isus Hristos

16/02/06 14:56

   
draga
membru

Locatie: suceava/romania
Inregistat: 03/01/06
e foarte greu sa gasesti barbatul ideal...dar  nu imposibil...,poate te-ai ggandit ca nu vei aprecia poate niciodata un barbat care are probleme in exprimare sau poate ai spus ca nu vrei sa te casatoresti cu un barbat timid...Dar tu nu te-ai gandit niciodata ca D-zeu te poate folosi pentru a il ajuta pe acel om sa devina un adevarat vorbitor al Cuv. Lui D-zeu.....in dreptul meu ,as aprecia un barbat care sa fie sincer cu mine ...care sa-i pese de mine sincer ..NU unul care se preface a fi un prieten adevarat doar pentru a obtine un lucru anume...SFAT PENTRU BAIETII CARE VOR CU ADEVARAT CA BINECUVANTAREA  LUI D-ZEU SA FIE PESTE CASNICIA LOR ...NU VA CASATORITI CU FETELE SAU MAI DEGRABA NU INTRETINETI NICI O RELATIE DE PRIETENIE CU O FATA DACA NU O IUBITI CU ADEVARAT...

_______________________________________
salutare!!!!

17/02/06 10:29

   
ionelcim
membru

Locatie: cluj-napoca
Inregistat: 01/11/05
aha....cred ca inteleg ce vrei sa spui.......dar este valabil si pt fete, nu? sau numa baietzii tre sa iubeasca cu adevarat?
multumim de sfat, dupa parerea mea este un sfat bun si binevenit.


draga a scris:

e foarte greu sa gasesti barbatul ideal...dar  nu imposibil...,...


da, asta in functie de idealurile pe care le ai, nu? sau mai bine zis de pretentii, cred ca-i mai potrivit pretentii.


_______________________________________
"CAT SUNT IN LUME SUNT LUMINA LUMII" Isus Hristos

17/02/06 12:10

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05

draga a scris:

e foarte greu sa gasesti barbatul ideal...dar  nu imposibil...,poate te-ai ggandit ca nu vei aprecia poate niciodata un barbat care are probleme in exprimare sau poate ai spus ca nu vrei sa te casatoresti cu un barbat timid...Dar tu nu te-ai gandit niciodata ca D-zeu te poate folosi pentru a il ajuta pe acel om sa devina un adevarat vorbitor al Cuv. Lui D-zeu.....

Stiu un caz concret in care o tipa cu pretentii a asteptat cativa ani buni sa se casatoreasca si nu gasea "tipul potrivit" Dupa ce a trecut de o anumita varsta i-a zis Domnului ca accepta ce vrea El sa-i dea. Ei bine, cel mai naspa tip a venit la ea si a intrebat-o daca nu vrea sa se casatoreasca cu el. S-au casatorit. Tipa l-a ajutat sa-si faca schitele la predici si l-a rugat pe pastor sa-l lase sa predice. Cand s-a ridicat la predica nu a putut sa zica nici un cuvant si s-a asezat rusinat. Tipa l-a rugat sa-i mai dea o sansa. A doua oara s-a intamplat la fel. A treia oara pastorul nu mai vroia sa-l puna la predica, dar a facut-o pentru ca tipa a insistat. Acum tipul este un pastor excelent. Deci se poate!


_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

18/02/06 03:00

Site web  
o_fata
membru

Locatie: sv
Inregistat: 11/02/06

ionelcim a scris:

tu ai o relatie permanenta cu Domnul?

ce inseamna pt tine un caracter fain?


incerc si imi doresc sa am o relatzie permanenta cu Domnul, chiar in ultimul timp parca vad cum El lucreaza tot mai mult...dar nu am o relatzie prfecta cu El, vreau mai mult...uneori am impresia ca nu pot singura sa ajung la ceea ce inseamna "mai mult" pentru mine, si imi dorec ca viitorul meu sotz sa ma ajute la asta, sa ma ajute sa cresc din punct de vedere spiritual...

o data ce`l are pe Domnul...caracterul se formeaza, Domnul il formeaza...astea cred ca se leaga intre ele...oarecum sunt in codependentza...cred eu:)


18/02/06 14:45

   
Sunflower
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 04/11/05
hmm...
sotzul meu? pai in primul rand vreau sa fie al Domnului, sa aiba o viata sfanta si placuta inaintea Lui, ca asta aduce multa bucurie sufletului meu.
Sa ma iubeasca la fel de mult cat il iubesc si eu...sa fie bland, sa aiba un suflet bun, sa am sentimentul ala de siguranta cand sunt cu el...sa aiba grija de mine, si sa ma lase sa am grija de el...sa comunicam...sa nu-si doreasca altceva dupa o zi de munca decat sa ajunca acasa la mine (adik la nevasta :P)...sa rada la glumele mele, chiar daca nu le intelege intotdeauna....sa fie un adevarat gentleman...sa fie un om cultivat, sa stie cine a fost Audry Hepburn sau John Wayne...sa fie sincer, sa zambeasca mult...sa stie cum sa ma aduca inapoi cu picioarele pe pamant atunci cand sunt cu capul in nori (si sa faca asta fara sa ma doara)...sa aiba rabdare, chiar indelunga...sa inteleaga ca imi place sa-mi aduca flori si fara sa ii spun eu....sa inteleaga ca trec prin anumite stari pe care el nu le poate intelege (hehe....cine stie cunoaste ;) ).

sa fie inalt, si bine facut....sa fie destept, inteligent...hotarat in deciziile si actiunile lui...sa fie barbat adevarat! sa nu-i fie teama sa isi asume responsabilitatea pentru anumite lucruri. sa fie descurcaret. si pentru ca tot vorbim de sotul meu, imi permit sa spun ca ar fi super daca ar sti sa cante la chitara sau pian....ar mai fi multe de spus....ce vreti, sunt o fata care stie ce vrea :p

ca doar asta voiati sa stiti nu? :D


_______________________________________
Dreams are nothing more than wishes and a wish is just a dream wished to come true...

24/02/06 22:54

   
doitili
membru

Locatie: Curtea de Arges, Romania
Inregistat: 23/10/05
nici nu ai pretentii prea mari!
dar stii ca nu intotdeauna primim ceea ce ne dorim, ci ce avem nevoie pt a fi slefuiti si a ajunge acolo unde ne vrea (sau cum ne vrea) Dumnezeu


_______________________________________
Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El.

25/02/06 00:26

   
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05

Sunflower a scris:

hmm...

sa fie bine facut....hotarat in deciziile si actiunile lui...sa fie barbat adevarat! sa nu-i fie teama sa isi asume responsabilitatea pentru anumite lucruri.  si pentru ca tot vorbim de sotul meu, imi permit sa spun ca ar fi super daca ar sti sa cante la chitara


da-mi un pm...nu am niciuna din calitatile de mai sus ;) ... i'm perfect

[de mutat eventual in recycle bin]


25/02/06 00:29

   
Sunflower
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 04/11/05


[da-mi un pm...nu am niciuna din calitatile de mai sus ;) ... i'm perfect

[de mutat eventual in recycle bin]


haha...nobody's perfect....asta imi aduce aminte de un tricou pe care scria "i'm not perfect, but i'm so close to it that it scares me".

se poate ca Domnul sa imi dea tot ce am pus eu in lista ('neagra") de mai sus, si sa nu fiu fericita, si in acelasi timp se poate sa imi dea ceva complet diferit si sa fiu foarte fericita. Asta nu inseamna ca nu o sa ma marit cu un om daca are toate calitatile alea numa ca nu stie sa cante la chitara....ca deh...poate invata pe parcurs nu? (haha....glumeam)...

casatoria cere multa munca si multe sacrificii.....nu perfectiune.

si nu, Seraphim, nu esti de mutat in recycle bin...

personal, i-am dat deja Domnului si capitolul asta din viata mea, asa ca nu imi fac probleme despre cum o sa fie...

~Domnul detine controlul~


_______________________________________
Dreams are nothing more than wishes and a wish is just a dream wished to come true...

25/02/06 12:01

   
Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 16    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net