TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Pt. fete : calitatile unui viitor sot Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 13 14 15 16
maria_t
membru

Inregistat: 25/01/09

RainSong a scris:


    Dar, stiu baieti care atunci cand inca erau neinsurati faceau prajituri, calcau haine etc iar dupa insuratoare nici furculita nu isi pot lua din sertar, nu ca asa i-a obisnuit sotia, ci pentru ca o "asupresc". 

Este posibil sa nu aibe timp sau sotiei ii este "rusine" sa-si lase sotul sa faca si asta, sau daca ea nu lucreaza, el, considera ca nu e cazul sa o mai ajute (ceea ce este gresit)
Ascultam la RVE zilele trecute si cita cineva pe Luther si anume: ingerii zambesc cand tatii spala scutece .
Exista si casnicii fericite, binecuvantate, nu plecati de la ideea ca nu se poate . Se poate daca astepti pe cel ales de Dumnezeu pt tine si nu alergi tu dupa el. Daca Dumnezeu a hotarat sa te casatoresti iti va trimite darul tau (sotul/sotia e un dar de la Dumnezeu)
Mi-a placut mult articolul
http://www.moldovacrestina.net/casatori ... t-concret/
si vi-l recomand sa-l cititi.


_______________________________________
Binecuvântat să fie Domnul, care zilnic ne poartă povara, Dumnezeu, mântuirea noastră.

23/08/09 23:38

   
corneliu
membru

Locatie: in the middle of nowhere
Inregistat: 05/05/05

tamarta a scris:

El are acel ceva care ma face sa ma simt implinita, intreaga.


Tu ar trebuie sa fi implinita, intreaga in Cristos deja altfel vei seca viata din cealalta persoana. In casnicie vor fi momente in care trebuie sa fii independenta fara sa iti fie teama.


tamarta a scris:

aaa..si nu vorbeste asa mult ca mine

Bineinteles ca nu vb asa de mult ca si tine... femeile au in ele zilnic vreo 100.000 de cuvinte iar barbatii doar 50.000, mai saracaciosi... dar asta e... :))

Ultima modificare de corneliu (24/08/09 02:23)


_______________________________________
favoarea lui Dumnezeu nu poate fi inteleasa, trebuie experimentata

www.prinhar.ro

24/08/09 02:22

Site web  
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06

tamarta a scris:

visam ca al meu sot sa fie brunet, cu ochii verzi

eu nu imi pot imagina cum sa arate, nici macar in linii mari. Nu am preferinte, dar stiu ca nu vreau sa fie blond cu ochi albastri, presupune prea multa dragoste de sine.


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

19/12/09 19:10

   
lorre
membru

Locatie: langa ape.
Inregistat: 07/10/06
Ai dreptate, RainSong.De obicei sunt cam trufasi blonzii cu ochii albastri,sau baietii astia foarte frumosi :-??.
Inca o calitate pt sotul meu : As vrea sa fie simplu si natural.Fara prea multe fite,si nu mi-ar placea sa-si faca parul cu placa,sau sa se dea cu lac de unghii. :D
va urma...

Ultima modificare de lorre (19/12/09 22:39)


19/12/09 22:33

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
am stat sa ma gandesc ce si cum as vrea sa fie baiatul.
  Si am ajuns la concluzia ca toate gandurile nu isi au rostul, ma rog sa fie potrivit pentru mine, daca e sa fie.
  Daca imi fac un prototip poate dupaia sunt dezamagita. Normal ca sunt unele lucruri pe care le voi urmari, dar in rest sa fie cum o fi ,cum trebe sa fie si gata :)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

16/03/10 11:38

   
crisstina
membru

Inregistat: 10/03/08

tamarta a scris:

visam ca al meu sot sa fie brunet, cu ochii verzi

nu m-am gandit ca sotul meu sa arate intr-un anumit fel,dar m-am bazat pe alte trasaturi de caracter :sa fie credincios(nu trebuie sa fie implicat in tot felu de activitati dar sa aiba acea partasie cu Domnul), sa fie langa mine mereu, sa ma incurajeze cand sunt daramata,sa ma inteleaga ,sa se bucure pt reusitele mele ,sa fie atent la nevoile mele...pff am scris deja prea multe dar nu stiu daca chiar sotul meu va fi asa deaceea am incredintat si lucrul asta in mana Domnului,El stie ce ii mai bun pt mine


_______________________________________
Dumnezeu sa-ti dea un curcubeu la fiecare furtuna,un zambet la fiecare lacrima,o binecuvantare la fiecare pas si un raspuns la fiecare intrebare!!!

16/03/10 11:54

   
soph`
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 16/04/09
calităţi, calităţi.
poţi să-ţi doreşti un făt frumos, şi ajungi să te îndrăgosteşti de broscoi. cred că acele calităţi, ideale pt un viitor soţ depind de felul de a fi al fetei, şi de ceea ce ar aştepta ea de la el. Ideal ar fi pt noi creştinii, primul lucru de pe listă să fie credincioşia, să fie el un creştin veritabil, şi apoi celelalte.

o calitate care primeşte steluţe este capacitatea de a asculta, nu doar de a auzi, şi de a ştii unde e limita. de exemplu dacă ea e nervoasă, ar trebui ca el să ştie până unde e de glumă, şi să ştie ce fel de glume face. să nu fie ideea de 'aah. am vrut doar să te fac să râzi'. poate mai mult decât orice face să încerce să înţeleagă, şi dacă nu reuşeşte să-i dea nici un sfat, să o facă să se simtă ascultată, şi să aştepte cu răbdare..


_______________________________________
.say it with a smile.

12/04/10 19:57

   
homeless
membru

Inregistat: 16/02/08
x

Ultima modificare de homeless (13/02/11 23:39)


19/05/10 11:31

   
Stefania
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 19/06/10

homeless a scris:

Si eu am avut tendinta in trecut de a schita caracteristicile ideale pt viitorul meu sot si chiar sa ma ghidez dupa ele.

Me too. Si in general imi placeau baietii inalti, chiar si de 1,90 m daca se putea :) In rest, nu aveam alte "preferinte" pentru aspectul fizic, dar imi place de Ghita Muresan si de-aici visam eu sa fie si viitorul sot la fel :)

Acum tot ce ma intereseaza este sa fie un crestin adevarat, nu doar cu numele si schimbator; stiu ca toti facem greseli si cadem dar pentru mine important este cum reactionam in clipa imediat urmatoare. Mi-ar placea sa stiu ca Il pune pe Domnul pe primul loc in viata lui; iar dintre oamenii de pe pamant, sa fiu eu (tata intotdeauna ii lua apararea "mamicutei" lui in fata mamei mele si ma irita persoanele care fac acest lucru).

In rest, ma atrag politetea, bunul simt si modestia (urasc ingamfarea, tot de la tata).

Asa cum a scris cineva, fiecare trebuie sa fie mai intai implinit in Domnul, nu sa-si puna viata si fericirea intreaga in mainile partenerului. Insa mi-ar placea ca dintre toti oamenii de pe pamant, sotul sa fie primul in care sa am incredere sa apelez.

Momentan nu mai am alte idei...

Ultima modificare de Stefania (19/06/10 23:33)


19/06/10 21:38

   
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
De curiozitate am recitit ce am scris in acest topic si acum, dupa 3 ani de la ultima postare aici, stiu in sfarsit exact ce imi doresc: un om indragostit de Dumnezeu, apoi de mine si de care si eu sa fiu indragostita; intotdeauna in ordinea asta. Restul sunt detalii..

_______________________________________
By grace - Daughter of the most high King

04/07/10 14:43

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

Tanara crestina a scris:

...Restul sunt detalii..

Detalii importante sau nu prea?


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

12/07/10 00:24

   
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07

Tanara crestina a scris:

...Restul sunt detalii..


mereu-tanar a scris:

Detalii importante sau nu prea?


Importante, dar nu pe post de egalitate cu cele 3 de baza ..


_______________________________________
By grace - Daughter of the most high King

12/07/10 01:51

   
FiicaDeRege
membru

Locatie: ascunsa in Dumnezeu
Inregistat: 03/11/08
Cea mai importanta caracteristica este sa fie un crestin adevarat, si nu unul de duminica. Din cate am observat, acest lucru se intalneste destul de rar. Pe de alta parte, nu pot pretinde ca viitorul meu sot sa aiba o relatie foarte faina cu Dumnezeu si eu sa fiu la un nivel mult mai jos.

_______________________________________
Inima mea este Templul Lui.

13/07/10 15:40

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
Cred ca indiferent de calitatile pe care le-am alege ca sa zic asa la viitorul sot tot nu este suficient.Aspectul fizic sau caracterul se pot schimba pe parcurs, ne maturizam, trecem prin diferite etape, trepte, necazuri si toate astea la un loc ne schimba foarte mult...cred ca cel mai important pentru o fata este sa caute la un baiat sa fie cu frica de Dumnezeu, sa fie nu neaparat pregatit ci sa-si doreasca o familie, un camin...cand telul este comun pe pracurs toti ne slefuim, telul este singurul pentru care vom face compromisuri si care ne va uni si ne va ajuta sa biruim.Apropo de aspectul fizic...sotul meu cand l-am cunoscut era uretel(asta am realizat-o de curand uitandu-ma la pozele vechi)..era un copil cand l-am cunoscut, avea 24 de ani..acum la 30 arata superb, e foarte frumos...dar si la inceput iubirea pentru el ma facea sa-l vad ca arata bine :D

Ultima modificare de ROXANA82 (28/07/10 15:36)


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


28/07/10 15:12

   
ggarro
membru

Locatie: Tgm
Inregistat: 02/08/10
Referitor la aceasta tema,eu nu cred k exista un tipar dupa care se poate alege partenerul(a)de casatorie,ci depinde de caracterul fiecarei persoane in parte.

_______________________________________
"Pot totul in Hristos, care ma intareste"! (Filipeni 4:13)

03/08/10 00:12

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

ggarro a scris:

Referitor la aceasta tema,eu nu cred k exista un tipar dupa care se poate alege partenerul(a)de casatorie,ci depinde de caracterul fiecarei persoane in parte.

tema nu era legata de alegerea sotului ci de ceea ce am vrea noi sa gasim la el ;)


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

25/12/10 17:37

   
dhannyella
membru

Locatie: Cluj :)
Inregistat: 06/06/09
Mi-am dat seama ca,mi-as dori foarte mult ca sotul meu sa fie destept/intelept[pe langa toate celelalte :D ] pt ca el va fi cel care va lua decizii si,daca in majoritatea va gresi imi voi "da pumni in cap" :D

_______________________________________
"Ce bine stii sa-ti intocmesti caile cand este vorba sa cauti ce iubesti!Chiar si la nelegiuire te deprinzi."[Ieremia 2:33]

20/12/11 20:31

   
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07

dhannyella a scris:

Mi-am dat seama ca,mi-as dori foarte mult ca sotul meu sa fie destept/intelept[pe langa toate celelalte :D ] pt ca el va fi cel care va lua decizii si,daca in majoritatea va gresi imi voi "da pumni in cap" :D


Good point. N-as spune ca el va lua toate deciziile, ci le vom lua impreuna, pentru ca vom fi una. Dar ca si cap de familie, da, este important sa fie un om intelept.


_______________________________________
By grace - Daughter of the most high King

21/12/11 09:42

   
junia
membru

Inregistat: 18/09/11
As adauga cateva calitati pe care mi-as dori sa le aiba viitorul meu sot:
-sa fie indrumatorul spiritual al familiei (asta presupune sa aiba o relatie personala cu Dumnezeu);
-sa fie intelept in luarea deciziilor;
-sa doreasca sa se implice in educarea copiilor;
-sa aprecieze mancarea pe care o gatesc (sau cel putin efortul,  daca nu ii place mancarea);

Ultima modificare de junia18 (23/12/11 13:55)


_______________________________________
"Noi stim ca toate lucrurile lucreaza împreună spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu!"

23/12/11 13:19

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08
Cred ca ar prinde bine o lista cu "obligatorii" si "optionale".

Cu doritul implicarii in educarea copiilor e mai greu sa iti dai seama uneori.

Adica tu nu vrei sa iti imbunatatesti gatitul? Daca n-ai feedback e mai greu. :P


_______________________________________
A passion lifestyle.

23/12/11 17:51

   
junia
membru

Inregistat: 18/09/11
In privinta gatitului sunt foarte deschisa la sugestii, chiar imi place sa incerc ceva nou.
As vrea insa sa specific la ce ma refeream cand am scris "sa aprecieze" - am observat ca multe persoane au obiceiuri nesanatoase legate de alimentatie.
Ei bine, daca eu ii gatesc ceva ce stiu ca e bine sa manance, el ar trebui sa aprecieze asta si nu sa-mi spuna, de exemplu, ca daca bunicii cu toate ca nu aveau niste obiceiuri alimentare chiar sanatoase au trait totusi 80 de ani, inseamna ca si pentru el o sa fie bine daca face la fel ( tot ce spun e din experienta proprie in contact cu alte persoane).

p.s. in legatura cu lista de "obligatoriu" si "optional" poate intr-un viitor apropiat.

Ultima modificare de junia18 (23/12/11 23:28)


_______________________________________
"Noi stim ca toate lucrurile lucreaza împreună spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu!"

23/12/11 20:35

   
4givenByJesus
membru

Locatie: RO, Prahova
Inregistat: 14/04/08
Trec si eu doar cateva in lista... hotarat (sa stie ce vrea, si de asemenea sa nu se lase influentat de vorbele altora), sa fie responsabil (de ex. in luarea unei decizii importante, sau de orice fel, sa nu se sustraga si sa se faca nevazut), sa-mi ofere protectie emotionala (in primul rand, apoi protectie fizica) sa stie cand si ce sa vorbeasca si cand sa taca (dau un mic ex... nu atunci cand suna... sa insire vrute si nevrute, si la sfarsitul conversatiei "acum spune tu" ...), sa fie creativ, sa ramana langa mine chiar si atunci cand i-am gresit, iar eu vaznd dragostea lui, voi fi castigata de el (nu atunci cand i-am grsit sa imi arunce reprosuri...), sa-si accepte vina atunci cand a gresit, si sa-si ceara iertare... Mai adaug inca ceva... sa imi dea libertate, acceptand copilariile mele...
Sunt multe de spus, dar in principiu, e important sa accepte sa se lase modelat... nu daca si-a facut un vis al lui, sa se ghideze doar dupa el... ci sa fie atent si la ce vrea ea. :)

Ultima modificare de 4givenByJesus (27/01/12 03:37)


_______________________________________
Oricât de tare m-aș supara, tot îmi trece... așa că, ce rost are să mă mai supăr?

27/01/12 03:23

   
Pagini: 1 ... 13 14 15 16    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net