TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/Intrebati un ateu! Moderat de +Archangel+, Old Subiect inchis
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 12
zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07
acea caracteristica perceputa la fel de toti oamenii indiferent de cultura si care are acelasi singur rezultat.

31/03/10 12:09

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

john blacktorne a scris:

uff, +Archangel+ ateii fac diferenta intre bine si rau.

Tocmai, nu ar trebui s-o faca! De ce faci diferenta intre furt si cinste?

31/03/10 15:47

ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
ca am cerebel probabil. ca mai functioneaza (inca)

31/03/10 16:28

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08

john blacktorne a scris:

ti-am explicat mai sus, da' se pare ca n-ai inteles. eu am imprumutat si principii din islamism, asta nu inseamna ca cred in allah. deci ca si concluzie, pot fi de acord caci crestinismul ca si credinta ofera niste exemple pozitive (nu toate) sau legi morale demne de urmat (nu toate). asta nu inseamna ca sunt obligat sa cred in autenticitatea lui Dumnezeu.
Am inteles, mi-ai dat dreptate a doua oara (ca am motive bune sa cred in Dumnezeu) dupa ce inainte mi-ai zis ca nu poti intelege de ce cred altceva decat tine ;). Sincer, nu sunt convins ca stiu ce crezi. Deci: ce crezi si de ce ?

31/03/10 22:02

ultimul mohican
membru

daniel, unde ti-am dat dreptate si unde nu am inteles de ce crezi altceva decat mine?
eu sunt agnostic, am si specificat in vreo trei posturi ca sa-mi stie interlocutorii punctul de vedere.

01/04/10 11:49

+Archangel+
Moderator

john blacktorne a scris:

ca am cerebel probabil. ca mai functioneaza (inca)

Dar cerebelul nu este decat un amalgam de procese chimice si impulsuri electrice. De cand chimia si fizica au devenit jaloane ale moralitatii?

06/04/10 09:33

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

+Archangel+ a scris:

...Dar cerebelul nu este decat un amalgam de procese chimice si impulsuri electrice. De cand chimia si fizica au devenit jaloane ale moralitatii?

pai , nu fizica si chimia, ci softul instalat acolo, acesta da moralitatea.

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

06/04/10 10:45

ultimul mohican
membru

+Archangel+ a scris:

Mi-ar placea sa stam de vorba mai mult despre legea compensatiei. Lucrurile sunt mult mai complexe decat aceasta lege.

fiecare am auzit diverse expresii: totul se plateste, daca faci rau vei fi pedepsit, daca faci un bine si esti om bun, la randul tau ti se va face bine, binele facut se intoarce pana la urma la tine etc.
ei bine eu nu cred in asa ceva, poti face bine, poti fi un om bun si tot ce inaseamna acest aspect si poti avea o viata nefericita. la fel poti face mult rau in jurul tau, iar toate lucrurile sa mearga perfect pt. tine. asta inseamna hazerd si trimite legea compensatiei in cartile de basme pentru copii.

p.s. atentie: nu extrapolez discutia pana la viata de dincolo ci ma refer strict la ce se intampla pe terra :)

Ultima modificare de ultimul mohican (07/04/10 13:26)

07/04/10 13:03

+Archangel+
Moderator

Intr-adevar, legea compensatiei nu functioneaza foarte bine daca este sa luam ca referinta doar viata pe terra. Un bun exemplu sunt crestinii din timpul prigoanelor. Ei au incercat sa faca numai bine si care le-a fost rasplata? Lacrimi, durere, batjocura si moarte. Unde a fost legea compensatiei pentru ei? Psalmul 73 este un exemplu foarte bun ca aceasta lege nu functioneaza tocmai bine daca este luam ca jalon strict ce se intampla pe terra. Dar aceasta este o greseala.

Imagineaza-ti ca ajungi intr-o sala de concerte cu mai mult timp inainte de inceperea spectacolului. Tot ce vei auzi va fi un zgomot infernal de sunete care iti agreseaza urechea. Daca nu ai sti ai zice ca asta e spectacolul si e oribil. Te ridici si pleci furios. Asa se intampla si pe terra. Noi suntem inaintea spectacolului. Armonia simfonica inca nu a inceput. De ce? Pentru ca inca nu a fost separat graul de neghina. De ce nu se separa? Pentru ca mai presus de legea compensatiei este legea dragostei.

De ce a venit Isus pe pamant si cum S-a folosit de legea compensatiei? Tocmai, nu S-a folosit de ea. El nu a venit manat de aceasta lege ci de legea dragostei. A venit pentru ca ne iubeste si ne iubeste atat de mult incat a preferat sa moara in locul nostru decat sa ne dea ceea ce meritam (aplicand legea compensatiei) si anume despartirea definitiva de Dumnezeu. Pentru ca asta meritam de fapt cu totii.

Problema cu legea compensatiei este ca ne credem buni si pentru ca suntem buni meritam sa ni se intample lucruri bune. Dar noi nu suntem asa. Daca ar fi sa ni se aplice pe bune aceasta lege ar fi vai de noi. Cum ar fi sa fii pedepsit pentru orice vorba urata pe care o spui (nu neaparat injuratura), pentru orice gand murdar pe care il ai? Eu, unul, ma bucur ca nu mi se aplica legea compensatiei. Ar fi vai si amar de mine.

Si acum sa trecem la problema dintotdeauna a omenirii. De ce exista suferinta? Nu pentru ca nu exista Dumnezeu ci pentru ca exista oameni pacatosi (rai). Noi avem tendinta de a dilua foarte mult definitia termenului rau. De cele mai multe ori rau inseamna ceea ce nu facem noi. De aceea suntem atat de grabnici sa-L acuzam pe Dumnezeu ca nu pune capat acestui lucru. Dar Dumnezeu are alta definitie si daca ar fi sa puna capat acestui rau atunci ar trebui sa ne omoare pe toti. Cauza suferintei in lume nu este Dumnezeu sau lipsa Lui de implicare. El se implica pentru a mentine acest rau in niste limite rezonabile. Cauza suferintei esti tu si sunt eu.

07/04/10 15:46

ultimul mohican
membru

pai da arhangel, de aceea am si zis ca ma refer strict la terra, incluzand viata de dupa moarte atunci putem vorbi de legea compensatiei ca fiind plauzibila (desi si acilea gasesc ceva de comentat)

eu am inteles strict biblic la ce te referi tu, da si eu si tu suntem pacatosi, eu de exemplu mai injur, tu poate barfesti o data pe cineva fara sa-ti dai seama, alta data poate esti pricina de poticnire, in anumite momente eu poate mai fac alte diverse pacate etc.... dar intre tine si unul, care da-n cap pe strada, care-si bate nevasta, care-si da copiii afara din casa, care face rautati gratuite si absurde e o diferenta, intelegi tu? si de multe ori acea persoana poate avea mai mult "noroc" si fericire-n viata asta trecatoare decat tine. nedrept si absurd. deci hazard :D

07/04/10 16:14

zambezi
membru

ultimul mohican a scris:

si de multe ori acea persoana poate avea mai mult "noroc" si fericire-n viata asta trecatoare decat tine.

ca poate avea mai mult noroc decat unul mai bun decat el inteleg sa spui, dar fericirea lui nu pricep cum o evaluezi deoarece este o chestie care tine de impacarea interioara pe care tu nu ai cum sa o masori la alti oameni. Poti sa iei drept etalon numarul de zambete afisate pe zi, dar ... eu nu m-as baza pe asta prea mult.

Stii, atunci cand un om e fericit si deci impacat cu el insusi ar vrea ca toti oamenii sa fie la fel, ca nimeni sa nu-i strice fericirea si deci nu se va apuca sa-i faca pe altii sa sufere.

Totusi, daca vrei sa vezi cat de fericit este sau a fost un om in timpul vietii, tot ce trebuie sa faci este sa-l privesti cum pleaca sau cum a plecat din aceasta lume, nu degeaba se spune asta in versetul urmator:

Evrei 13:7  Aduceţi-vă aminte de mai marii voştri, care v-au vestit Cuvântul lui Dumnezeu; uitaţi-vă cu băgare de seamă la sfârşitul felului lor de vieţuire, şi urmaţi-le credinţa!

07/04/10 18:26

ultimul mohican
membru

da, corect, fericitea este o chestie ambigua si poate fi diferita de la om la om. totusi, avand un oarece spirit de obervatie si o capacitate de cunoastere a celor din jur, in acelasi timp petrecand destul timp in apropierea unui om, poti deduce daca este sau nu fericit.

zambezi, sunt o multime de oameni ce au murit linistiti, sau in patul lor de batranete, desi in timpul vietii lor au facut destul rau. in acelasi timp sunt altii filantropi care au avut o moarte tragica si brusca.

Ultima modificare de ultimul mohican (07/04/10 18:47)

07/04/10 18:46

zambezi
membru

ultimul mohican a scris:

zambezi, sunt o multime de oameni ce au murit linistiti, sau in patul lor de batranete, desi in timpul vietii lor au facut destul rau.

da, intr-adevar :D : Ceausescu, Stalin, Lenin, Pol-Pot, Hitler, Mobutu-Sese Seco Koko Ngbendu Wa Za Banga, Saddam Hussein. Nu stiu de ce se spune: "cine scoate sabia, de sabie va pieri". Ai cumva idee?

Ultima modificare de zambezi (07/04/10 19:59)

07/04/10 19:56

ultimul mohican
membru

da, am idee, o sa caut si o sa-ti dau suficiente contra-exemple, ca tot suntem pe un site crestin stau si ma intreb, oare cei ce au avut functia de papa pe perioada inchizitiei, au fost asasinati? au avut cu totii sfarsituri violente??

p.s. in cazul lui stalin se banuieste ca a fost otravit, nu e o certitudine.

07/04/10 20:13

zambezi
membru

sa-mi dai contra-exemple de oameni buni care au murit in chinuri? La ce bun daca nu-mi vei putea reda gandurile lor in acele momente? Poate cel mai indicat sa-mi dea asemenea exemple ar fi Alexandru Nicolschi, dar din nefericire a murit de batranete impacat si fericit in patul sau.

07/04/10 20:40

ultimul mohican
membru

nu la oameni buni ce au avut sfarsituri nedrepte ma gandeam, ci la criminali sangerosi ce au murit linistiti de batranete, deja am gasit vreo doua exemple, pot gasi si zeci de astfel de cazuri, dar nu cred ca e cazul sa continui.

07/04/10 20:49

zambezi
membru

ce vroiam sa spun e faptul ca toti oamenii care au discernamant intre bine si rau, au constiinta. Chiar daca sunt unii care aleg sa-si defineasca binele, daca el contravine vorbelor: "ce tie nu-ti place, altuia nu-i face", vor sfarsi prin a avea mustrari de constiinta. Mustrarile de constiinta sunt in stransa legatura cu iertarea iar in momentul in care ea nu mai este posibila fac viata de netrait si ce-i mai rau: acei oameni nu vor simti ca vor fi eliberati prin moarte ci se vor teme de ea.
Deci, eu cred ca nici pomeneala de faptul ca cei care nu fac binele si au constiinta, au posibilitatea de a trai fericiti si netulburati. Cel mai bine pot fi descrisi de faptul ca nici nu traiesc, dar nici morti nu sunt.

PS. Nicolschi a fost un tortionar, care a murit batran in patul sau, recompensat pentru atrocitatile lui cu o pensie mare. A murit la scurt timp dupa Revolutie, cand incepuse lumea sa-l cunoasca si sa vorbeasca nu doar in soapta, pe la colturi, despre el. Coincidenta?

Ultima modificare de zambezi (07/04/10 23:47)

07/04/10 23:27

+Archangel+
Moderator

ultimul mohican a scris:

dar intre tine si unul, care da-n cap pe strada, care-si bate nevasta, care-si da copiii afara din casa, care face rautati gratuite si absurde e o diferenta, intelegi tu?

Acum multi ani tatal meu mi-a dat o explicatie ilustrata a pacatului. Sa spunem ca ai mai multe cabluri de diferite grosimi prin care trece curent electric. Indiferent pe care l-ai atinge mori. Asa e si cu pacatul. Nu conteaza ce pacat faci, daca este mic sau mare. Pedeapsa pentru el este moartea.

Pentru a-ti raspunde la intrebare, din punctul meu de vedere, nu este nicio diferenta. Fie ca mint fie ca ucid tot pacat este si pedeapsa pentru el este moartea. Standardul este perfectiunea. Iacov spune ca cine pazeste toata Legea, si greseste intr-o singura porunca, se face vinovat de toate. Desigur, putem modifica standardul si sa ne dam legi morale care sa ne aline constiinta si sa ne credem buni doar pentru ca ne comparam cu altii mai rai ca noi. Dar asta nu ne face mai buni ci doar mai putin rai.

08/04/10 09:16

ultimul mohican
membru

zambezi, nivelul constiintei nu este la fel la fiecare om, precum si binele nu este identic in fiecare caz. de aici si posibilitatea ca un criminal sa doarma linistit pe perna lui. ca-si va primi rasplata pe lumea cealalta este cu totul alta discutie, aici nu e obligatoriu. de multe ori poate dormi mai linistit decat tine.

+archange+, eu n-am nevoie sa-mi alin constiinta in vreun fel, dar niciodata nu o sa pot pune la acelasi nivel o crima cu o injuratura, o fapta care face rau la 10 persoane, cu o minciuna etc. nu modificam noi standardul ci el exista si a fost de cand lumea. (mai diferit s-a mai transformat dar intelegi ideea)

08/04/10 10:36

+Archangel+
Moderator

ultimul mohican a scris:

niciodata nu o sa pot pune la acelasi nivel o crima cu o injuratura, o fapta care face rau la 10 persoane, cu o minciuna etc.

Poate ca nu sunt la acelasi nivel dar consecinta este aceeasi. Indepartarea de Dumnezeu.

Ceea ce vreau sa mai adaug este ca daca ni s-ar aplica legea compensatiei pe bune atunci am fi mai mult pedepsiti decat rasplatiti. Asa ca eu cred ca e un lucru bun ca nu se aplica intocmai aceasta lege. Acum ca nu imi convine mie ca altuia nu i se aplica asa cum as dori eu tine tot de latura rea a noastra.

08/04/10 11:53

ultimul mohican
membru

daca stau bine sa ma gandesc, nici macar consecinta spirituala nu este aceeasi. imi e greu sa cred, ca, crestin fiind, ma indeparteaza in aceeasi masura de Dumnezeu, o injuratura sau o simpla minciuna pe de o parte, cu sa zicem o crima, sau inselatul nevestei pe de alta parte.

13/07/10 09:25

alex:)
membru

Inregistat: 28/10/06
dovezi in favoarea existentei lui Dumnezeu,a invierii lui Isus,a autenticitatii Bibliei sunt foarte multe...insa pentru a-l descoperii si a-L cunoaste pe Dumnezeu ai nevoie de credinta.

04/08/10 15:26

Roxana
membru

Inregistat: 14/03/08
Cica au ateii biserica...am auzit la stiri :D ..si cel care a infiintat-o este Placinta junior, fiul doamnei ministru sau fost ministru Placinta :) , pustiul care "urina" pe cruce.

08/12/10 17:07

+Archangel+
Moderator

Din cate am inteles eu, Placintel asta ar fi, de fapt, satanist.

09/12/10 08:44

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06
Asa stiu si eu. Maica-sa a zis ca e tare mandra de el, si ca l-a educat bine :rolleyes:

09/12/10 18:56

Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 12   Subiect inchis

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la