TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Intrebari Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6
marian29
membru

Inregistat: 03/10/10

april a scris:

marian29 a scris:

Am zis ca fata nu ma place daca a zis sa nu mai dau nici un sms. Mi-am cerut scuze daca s-a simtit deranjata si am incercat sa ma resemnez. Mai ales ca nu ne-am vazut 2 sapt. Dar ieri,azi in grupul nostru a inceput sa ma tachineze ca si inainte,sa tot ma contrazica,parca intentionat sa ma enerveze. Sa tot zica ceva de mine,cu sau fara rost. Pai de ce se comporta asa? Daca nu ma place de ce nu ma lasa in pace?? Chiar nu mai inteleg nimic...

zi-i sa te lase in pace.

O sa ma comport f.f.rece cu ea. Fiindca cu ce mana dai cu aia primesti..

12/02/11 21:35

marian29
membru

april a scris:

marian29 a scris:

Am zis ca fata nu ma place daca a zis sa nu mai dau nici un sms. Mi-am cerut scuze daca s-a simtit deranjata si am incercat sa ma resemnez. Mai ales ca nu ne-am vazut 2 sapt. Dar ieri,azi in grupul nostru a inceput sa ma tachineze ca si inainte,sa tot ma contrazica,parca intentionat sa ma enerveze. Sa tot zica ceva de mine,cu sau fara rost. Pai de ce se comporta asa? Daca nu ma place de ce nu ma lasa in pace?? Chiar nu mai inteleg nimic...

zi-i sa te lase in pace.

12/02/11 21:38

antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05

marian29 a scris:

Nu cred ca e o atitudine buna. Pur si simplu nu trebuie sa-i acorzi atentie. Iti vezi de treaba ta si nimic mai mult.

p.s. marian29, te rog frumos sa citezi doar spusele acelei persoane.(poti intra aici pentru detalii in acest sens) Multumesc.

Ultima modificare de antonela (12/02/11 22:20)

12/02/11 22:18

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
Marian, incearca sa iti amintesti cum te comportai cu ea inainte sa inceapa sa iti fie draga. Gandeste-te cum percepi comportamentul celorlalte fete si incearca sa aplici aceeasi perceptie si cu ea.

12/02/11 23:14

marian29
membru

Nu,sa o doara si pe ea sufletul cum m-a durut pe mine! S-a comportat rece,arogant de cand a sesizat ca imi place de ea.. Si au alimentat-o si ceilalti. Asa o sa fac si eu... Mie o sa-mi treaca durerea asta. Am trecut peste moartea unui parinte,dar peste asta... O sa ma ajute Dzeu

12/02/11 23:40

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

marian29 a scris:

...

Marian, asta ai invatat din discutia cu noi?  "Ochi pentru ochi si dinte pentru dinte?":rolleyes:
Ti s-a spus sa te comporti normal, natural, asa cum te comporti cu o alta fata pentru care nu ai nutrit niciodata sentimente deosebite.

Daca o sa te comporti asa cum ai zis, ti-ai dat cu firma-n cap.

marian29 a scris:

Nu,sa o doara si pe ea sufletul cum m-a durut pe mine! ...

Crezi ca asa face un crestin adevarat?

Iti mai spun ceva: durerea va fi tot pentru tine cand o sa vezi ca nici asa nu te baga in seama. Ea se va consola si va zice: "Asa se comporta ? Bine ca m-a scapat Dumnezeu de el! "

Ultima modificare de emanuel (12/02/11 23:57)

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

12/02/11 23:53

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

marian29 a scris:

Nu,sa o doara si pe ea sufletul cum m-a durut pe mine! S-a comportat rece,arogant de cand a sesizat ca imi place de ea.. Si au alimentat-o si ceilalti. Asa o sa fac si eu...

Si eu cred ca as face la fel...dar problema e ca pe ea n-o s-o doara decat eventual cel mult in cot. Pe tine te-a durut ca ai tinut la ea. Pe ea nu o s-o doara ca n-a tinut la tine. E o smechera ca multe alte smechere si probabil nu esti nici primul si nici ultimul cu care se comporta asa.

emanuel a scris:

Crezi ca asa face un crestin adevarat?

Fiindca Dumnezeu gaseste ca este drept sa dea intristare celor ce va intristeaza (2Tes.1:6)

emanuel a scris:

Iti mai spun ceva: durerea va fi tot pentru tine cand o sa vezi ca nici asa nu te baga in seama.

Daca nu s-ar purta rece cu ea, ar crede ca-i un prost ametit de o iubire platonica si  care  inca e amorezat dupa farmecele ei irezistibile .

emanuel a scris:

Ea se va consola si va zice: "Asa se comporta ? Bine ca m-a scapat Dumnezeu de el! "

Ea n-are de la ce sa se consoleze. Si daca macar ea cu ea ar fi sincera nu ar gasi aberant sau iesit din comun noul lui ca sa-i multumeasca Domnului ca a scapat-o de el.

13/02/11 00:18

shoricel
membru

irlanda a scris:

Si eu cred ca as face la fel...

Irlanda, ma surprinzi...

irlanda a scris:

Fiindca Dumnezeu gaseste ca este drept sa dea intristare celor ce va intristeaza (2Tes.1:6)

Judecata si razbunarea sunt ale lui Dumnezeu ;)

Ultima modificare de shoricel (13/02/11 00:32)

13/02/11 00:32

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

irlanda a scris:

...Fiindca Dumnezeu gaseste ca este drept sa dea intristare celor ce va intristeaza (2Tes.1:6)

E adevarat, dar asta o face Dumnezeu, pentru ca el evalueaza corect, nu ca noi.

Daca nu s-ar purta rece cu ea, ar crede ca-i un prost ametit de o iubire platonica si  care  inca e amorezat dupa farmecele ei irezistibile .

Eu nu am inteles asta din spusele lui. Am inteles ca el era amorezat si se temea sa-i spuna; ea nu avea de unde sa stie ce avea el in cap. Apoi cand el a trimis niste sms-uri, ea i-a spus sa-si vada de treaba; nu am inteles ca el i-ar fi spus ca tine la ea, ci doar o intreba ce mai face, daca la ea acasa ploua, :D Probabil ea aici s-a gandit ca el vrea sa-i faca avansuri, dar nu era nimic clar, apoi diferenta de confesiune, si ceea ce nu stim noi, iar ea stia in mod sigur era ca nu-l place. Nu am inteles defel din spusele lui ca ea ar fi raspuns macar odata favorabil la "curtarea" lui. (Curtare e impropriu spus pentru ca gardul era doar in mintea lui)

Ultima modificare de emanuel (13/02/11 00:34)

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

13/02/11 00:32

irlanda
membru

shoricel a scris:

Irlanda, ma surprinzi...

Nu te cred :D

shoricel a scris:

Judecata si razbunarea sunt ale lui Dumnezeu

Asa-i...dar pentru ca Dumnezeu e bun poate rosti judecata si razbunarea peste vreo 10 ani sau pe lumea cealalta si poate pe tine n-o sa te mai incalzeasca cu ceva. In schimb razbunarea omului e mai pe moment si de ce sa nu recunoastem e dulce...

emanuel a scris:

E adevarat, dar asta o face Dumnezeu, pentru ca el evalueaza corect, nu ca noi.

Asa-i. Recunosc ca-i total gresit ce am scris, dar mai recunosc si ca poate nu m-as da in laturi daca as avea ocazia sa ma razbun pe cineva care mi-a cauzat o intristare de acest fel. Trebuie sa ma pocaiesc.

emanuel a scris:

Nu am inteles defel din spusele lui ca ea ar fi raspuns macar odata favorabil la "curtarea" lui. (Curtare e impropriu spus pentru ca gardul era doar in mintea lui)

Ca n-a raspuns, n-a raspuns ca nu-i placea de el, dar cu siguranta ca si-a dat seama ca lui ii place de ea si nu i-a displacut postura de "zina zorilor" in ochii lui.

13/02/11 00:54

monday_73
membru

Inregistat: 19/01/08

irlanda a scris:

O persoana bolnava este o povara. Oricat am vrea noi sa ne codim in a recunoaste asta.

Nu retin exact povestirea, dar e ceva-n genul:
Un cuplu care a intrat intr-un restaurant erau foarte fericiti, si erau dragostosi unul cu celalat. Cand au plecat, baiatul s-a dus sa impinga caruciorul cu rotile a fetei. Dupa ce au plecat, cineva a exclamat: "Baiatul acesta ne-a invatat ce-i iubirea!"

Dovada ca se poate.

La lume inteleg, dar la copii ai Domnului nu e normal sa se intample asa ceva: sa consideri ca celalalt e o povara. Daca ti-e greu, cere de la Domnul putere. Daca n-ai indelunga rabdare, roaga-L pe Domnul sa-ti dea indelunga rabdare. Asa n-o sa ajungi niciodata sa-l consideri pe celalalt o povara.

irlanda a scris:

Cred ca in discutie sint fiinte omenesti si nimeni n-ar vrea sa puna accent pe greutati atata timp cat greutatile sint cele care pun accent pe noi functie de soiul lor.

Lucrurile te afecteaza in masura in care le lasi sa te afecteze.

irlanda a scris:

Mai ales dragostea din vremurile noastre care-i asa de diluata si alterata incat nu mai face prea multe chiar si intre doi partenri sanatosi tun...eu nu m-as culca/baza pe perna dragostei care se impartaseste astazi printre oameni/parteneri.

La crestinii adevarati, dragostea nu va fi diluata. :) Pt. ca crestinii stiu cum sa iubeasca. Domnul ii invata.

Ultima modificare de monday_73 (13/02/11 00:59)

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)

13/02/11 00:55

irlanda
membru

Crestinii sint si ei oameni. Cu multe lipsuri, neputinte si defecte.

Ultima modificare de irlanda (13/02/11 01:07)

13/02/11 01:02

marian29
membru

Bine,dar ei nu i-a placut de nimeni niciodata. De aia nu a avut pana acum la aproape 29 ani nicio relatie.. Acum,fiecare e stapan pe viata lui.. Daca ea a dedus ca eu nu sunt cel potrivit pentru ea,ca nu as fi eu ajutorul potrivit pentru ea,e decizia ei. Fiecare cum isi asterne,asa va dormi.Ce pot face? Oricat de greu imi este trebuie sa accept.

13/02/11 08:11

alex
membru

Inregistat: 02/03/09

marian a scris:

Nu,sa o doara si pe ea sufletul cum m-a durut pe mine! S-a comportat rece,arogant de cand a sesizat ca imi place de ea.. Si au alimentat-o si ceilalti. Asa o sa fac si eu...

marian29 a scris:

...

daca asta ai inteles din tot ce am vorbit noi pana acum, atunci ai pierdut vremea degeaba, nu te mai obosi sa ne intrebi ce sa faci atat timp cat nu aplici nimic din ceea ce ti se spune...stiu sunt rautacios, dar observ ca nu te ajuta cu nimic ceea ce ti se spune...

13/02/11 13:40

antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05
alex, ia-o mai incet!

13/02/11 14:20

marian29
membru

Zic si eu asa ca sunt in perioada de covalescenta.. Bine,acum nici nu pot sari in sus de bucurie cand dau nas in nas cu ea toata ziua. Mi-e greu sufleteste,dar Domnul ma va ajuta sa trec peste arta.

13/02/11 14:22

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Ar trebui sa ai o imagine de ansamblu, nu sa privesti doar din punctul tau de vedere. Poate e mai bine ca te'a refuzat inainte sa accepte. Adica eu cred ca e gresit si sa crezi ca tu erai the best bet pentru ea. Nu am inteles exact : ea a dat sau nu semne ca vrea sa incepeti o relatie?

Ultima modificare de edi.theraven (13/02/11 14:36)

13/02/11 14:34

Site web  
homeless
membru

Inregistat: 16/02/08
x

Ultima modificare de homeless (14/02/11 09:38)

13/02/11 15:07

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Lasa, ca atunci cand eram eu mod (nu pe siteul asta, pe unul de modari telefoane, acum e deja inchis, asta se intampla acum 3-4 ani, cu vreo 500 de mebmbrii activi) dadeam 3 avertizari, la 3 avertizari un ban de o sapt, la 3 banuri inchideam contul si era lumea multumita. Eu zic ca e cam greu ca in momentul asta sa nu cantaresti toate sfaturile. Nu cred ca exista cineva in stare sa dea un sfat perfect. Fiecare este cu experienta lui. Daca omul nu poate pune in practica ceva, nu e vina lui. Totusi, eu cred ca ar trebui lasate lucrurile asa. Daca nici dupa ce i'ai zis, nu a fost o flicarire a ei pt tine, atunci nu are rost. Dragoste cu de'a sila nu se poate.

13/02/11 15:14

Site web  
marian29
membru

Nu va certati din cauza mea. Eu sunt acum putin bulversat si ma destainuiam voua. Care a trecut prin asa ceva stie cam ce sentimente te incearca si de aia poate mai bat campii.. Dar nu as face un gest urat fata de persoana respectiva niciodata.. Mi-e mi-a placut fata,iar daca ea nu ma place,eu o sa o iubesc ca om,amica.. Nu trebuie sa iubim doar pe cei ce ne iubesc. Sa iubim fara a astepta neaparat ca ceilalti sa nutreasca acelasi sentiment.

13/02/11 17:40

simona
membru

Inregistat: 19/02/08
homeless: Ne e greu, noua, fetelor sa intelegem ca baietii sunt fiinte putin mai egoiste, din natura. :) [Fetele sunt cele care se "sacrifica", de obicei. Sunt ele create cu o doza mai mare de compasiune, empatie, etc.] Deci eu una cred ca ar fi exclus ca un baiat sa ramana langa o fata, intr-un necaz, daca nu o iubeste. Cu adevarat.

Te inteleg intr-un fel, homeless. M-am gandit de multe ori la asta si am dezbatut subiectul cu Arch. I-am zis ca, cel mai probabil, l-as indeparta. Am gandit exact ca si tine. Dar el mi-a zis de fiecare data acelasi lucru(pe care l-a scris si aici.). Si cred in asta.

Si, daca baiatul asta te iubeste, cu siguranta va vrea sa ramana cu tine. Si daca te iubeste atat, pentru ce nu ai accepta o astfel de iubire?!

Ultima modificare de anomis (13/02/11 19:13)

13/02/11 19:12

shoricel
membru

irlanda a scris:

Asa-i...dar pentru ca Dumnezeu e bun poate rosti judecata si razbunarea peste vreo 10 ani sau pe lumea cealalta si poate pe tine n-o sa te mai incalzeasca cu ceva. In schimb razbunarea omului e mai pe moment si de ce sa nu recunoastem e dulce...

Nu e vorba despre cat de dulce e razbunarea, pentru ca evident, se stie ca e dulce. Si nici nu trebuie sa te incalzeasca pe tine cu ceva modul in care Dumnezeu judeca si rasplateste. :)

irlanda a scris:

Asa-i. Recunosc ca-i total gresit ce am scris, dar mai recunosc si ca poate nu m-as da in laturi daca as avea ocazia sa ma razbun pe cineva care mi-a cauzat o intristare de acest fel. Trebuie sa ma pocaiesc.

Asta pentru ca s-ar putea sa se intoarca la un moment dat impotriva ta. Dar nu neaparat asta ar trebui sa te determine sa nu reactionezi in felul asta, ci faptul ca razbunarea ete opusul dragostei. Dupa cum spune in 1 Corinteni 13, dragostea nu gandeste rau despre aproapele sau, nu pizmuieste, nu se razbuna si este inceata la manie. Nu ai cum sa nu gandesti rau despre celalalt daca ai ganduri de razbunare. Daca Dumnezeu te intelege in anumite momente in care ai fost ranita asta nu iti da unda verde catre razbunare, nicidecum :), ci mai degraba ar trebui sa fie un gand care sa te linisteasca. Dumnezeu mai spune ca trebuie sa traim in pace cu toti oamenii.

irlanda a scris:

Ca n-a raspuns, n-a raspuns ca nu-i placea de el, dar cu siguranta ca si-a dat seama ca lui ii place de ea si nu i-a displacut postura de "zina zorilor" in ochii lui.

Cui nu ii place postura de a fii admirat/a de o persoana de sex opus?

marian29 a scris:

Bine,dar ei nu i-a placut de nimeni niciodata. De aia nu a avut pana acum la aproape 29 ani nicio relatie..

Asta sa crezi tu! marian, si ea este un om, care are gusturi. De multe ori in spatele unui comportament ca al ei, precum o cetate intarita, se gaseste o comoara.

Esti o persoana care de obicei se lasa dusa/intimidata de aparente?

Ultima modificare de shoricel (13/02/11 22:52)

13/02/11 22:52

marian29
membru

Eu nu stiu de ce a reiesit ca as dori sa ma razbun. Am zis o vorba din viteza,apoi am revenit cu alta postare. Ma rog...Vad ca pana la urma majoritatea ii da ei dreptate ei. Posibil poate ca ma aflu pe un forum penticostal,eu fiind ortodax. Pana la urma,sintetizand:o fata m-a refuzat intr-un mod dur fata de cum ma comportam eu cu ea,si cu oamenii in general.Nu ii place de mine si GATA! Restul...E TACERE.

13/02/11 23:21

alex
membru

Inregistat: 02/03/09
mariane, doar o precizare: care e relatia ta cu Dumnezeu? cat il imlpici pe el in ceea ce faci in fiecare zi? dar intr-o eventuala relatie cu fata de care zici?
cat de des te rogi?

13/02/11 23:28

marian29
membru

alex a scris:

mariane, doar o precizare: care e relatia ta cu Dumnezeu? cat il imlpici pe el in ceea ce faci in fiecare zi? dar intr-o eventuala relatie cu fata de care zici?
cat de des te rogi?

am o relatie personala cu Dzeu,ma rog zilnic,el m-a ajutat sa renunt la viata dinainte(bauturi,tigari,petreceri),merg duminica la biserica,ma rog zilnic ca El sa-mi lumineze mintea si sa-mi calauzeasca pasii,sa ma pazeasca. Pentru fata asta m-am rugat lui D-zeu;in primul rand m-am rugat sa ma ajute sa imi gasesc o viitoare nevasta. Iar daca El crede ca ea este cea potrivita,sa ma lumineze,ca eu singur nu pot..

13/02/11 23:47

Pagini:  1 2 3 4 5 6    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la