TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Sanatate/Vindecarea - voia Lui Dumnezeu? Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 6
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Iata ce spune Domnul Isus in "testamentul" pe care il lasa ucenicilor:

Luca 16

15. Apoi le-a zis: "Duceti-va in toata lumea, si propovaduiti Evanghelia la orice faptura.
16. Cine va crede si se va boteza, va fi mantuit; dar cine nu va crede, va fi osandit.
17. Iata semnele cari vor insoti pe cei ce vor crede: in Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi in limbi noi;
18. vor lua in mana serpi; daca vor bea ceva de moarte, nu-i va vatama; isi vor pune manile peste bolnavi, si bolnavii se vor insanatosa."

Iac.5:16

Marturisiti-va unii altora pacatele, si rugati-va unii pentru altii, ca sa fiti vindecati. Mare putere are rugaciunea fierbinte a celui neprihanit.

Pe de alta parte:

1Tim.5:23

Sa nu mai bei numai apa, ci sa iei si cate putin vin, din pricina stomahului tau, si din pricina deselor tale imbolnaviri.

2Tim.4:20

Erast a ramas in Corint, iar pe Trofim l-am lasat bolnav in Milet.

Este vindecarea intodeauna Voia Lui Dumnezeu? Si pentru cine?

De ce ingaduie El boala in viata noastra si in Biserica?

Exista anumite conditii ce trebuiesc indeplinite pentru realizarea unui vindecari? de catre cine trebuie sa fie indeplinite?

Ultima modificare de MRU (09/07/09 08:11)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

08/07/09 23:36

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Eu zic ca vindecarea e voia lui Dumnezeu. :)

09/07/09 10:02

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Argumente. :)

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

09/07/09 12:38

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Viata lui Isus e cel mai bun argument. El facea voia Tatalui. Nu exista motiv sa crezi ca Dumnezeu nu vrea sa te vindece. Isus i-a vindecat pe toti.

17. Iata semnele cari vor insoti pe cei ce vor crede: semnele care urmeaza sunt valabile si azi pentru mine si orice Crestin.

Sunt oameni care sunt la inceput cu credinta. Asa erau Timotei si Erast, parca, dar Timotei avea probleme la stomac din cauza stresului.

Nu exista criteriu de calificare pentru vindecare. Orice Crestin poate sa primeasca vindecarea, chiar si necrestin.

In ziua in care te opresti din lupta si munca si te odihnesti in lucrarea terminata a Lui Cristos, iti vei primi miracolul.

Isus a facut toata lucrarea. Orice ai nevoie, ti-a fost dat deja, la cruce. Asa ca odihneste-te si primeste-ti miracolul!

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (09/07/09 14:52)


09/07/09 13:29

   
harra
+

Locatie: home
Inregistat: 21/04/09
Hm...cred ca te contrazici un pic,ce importanta are daca esti la inceput in credinta sau matur...de unde stii ca din cauza stresului avea probleme cu stomacul Timotei?Eu cred ca nu poti zici ca si lut ,Olarului,de ce?personal,ma confrunt cu o probl serioasa de sanatate,obosita de analizele periodice,am cerut medicului sa fac o data pe an,am fost refuzata.Dzeu mi-a daruit viata,a facut sa iasa bine analizele....cat ingaduie sa traiesc nu stiu...tot ce stiu e ca viata mea e in mana LUI,dar te asigur ca in situatii limita ,niciodata nu stii cum reactionezi...

Ultima modificare de harra (09/07/09 16:19)


_______________________________________
Mai mult sa spun nu-s vrednic la cuvinte/caci vrerii Sale privind pe-a mele/ma-mpinse-nainte asmeni/iubirii ce roteste sorii si stele.Dante Aligheri

09/07/09 16:18

   
lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Dumnezeu uneori lucreaza in moduri pe care noi nu le intelegem. S-ar putea ca vindecarea trupului sa nu fie voia Lui tocmai pentru a vindeca sufletul.

_______________________________________
Nu este nebun cel care da ceea ce nu poate tinea pentru a castiga ce niciodata nu pierde.- Jim Elliot

09/07/09 16:20

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Nu exista caz, in biblie, de om pe care Isus sa nu il fi vindecat. Dumnezeu vrea acum sa te vindece de orice boala. E acelasi pentru totdeauna. Si e mai bun decat parintii pamantesti, care nu ar dori sa fim bolnavi, cu cat mai mult El.

09/07/09 16:35

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

Turcu Ovidiu a scris:

Nu exista caz, in biblie, de om pe care Isus sa nu il fi vindecat.

Intai de toate e Biblia, nu biblia.

Apoi nu ai cum sa spui ca Isus a vindecat toti bolnavii din vremea aia.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

09/07/09 16:56

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Nu eu zic asta ci Biblia.

Mat 4:23  Isus strabatea toata Galilea, învatînd pe norod în sinagogi, propovaduind Evanghelia Împaratiei, si tamaduind orice boala si orice neputinta care era în norod.
Mat 4:24  I s'a dus vestea în toata Siria; si aduceau la El pe toti ceice sufereau de felurite boale si chinuri: pe cei îndraciti, pe cei lunatici si pe cei slabanogi; si El îi vindeca.

Mat 8:16  Seara, au adus la Isus pe multi îndraciti. El, prin cuvîntul Lui, a scos din ei duhurile necurate, si a tamaduit pe toti bolnavii, (de ce?)
Mat 8:17  ca sa se împlineasca ce fusese vestit prin proorocul Isaia, care zice: „El a luat asupra Lui neputintele noastre si a purtat boalele noastre.”

Mat 12:15  Dar Isus, ca unul care stia lucrul acesta, a plecat de acolo. Dupa El au mers multe noroade. El a tamaduit pe toti bolnavii.

Luk 6:19  Si tot norodul cauta sa se atinga de El (de ce?), pentruca din El iesea o putere, care-i vindeca pe toti.

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (10/07/09 13:13)


09/07/09 17:05

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

april a scris:

Biblia, nu biblia.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

09/07/09 22:43

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Tu esti serioasa? Te legi de un detaliu din asta ca si fariseii?

In loc sa te uiti la faptul ca Isus a veindecat pe TOTI oamenii si sa te bucuri tu te legi de o litera?

Fariseii l-au intrebat pe orbul care a fost vindecat: "Cine te-a vindecat intr-o zi de sabat?" In loc sa intrebe "Cine te-a vindecat? Vreau sa fiu si eu vindecat!?" Ei s-au legat de flecareli legaliste.

Ce urmeaza? Sa imi spui ca se zice Domnul Isus si nu doar Isus? :(

Nu exista caz in Biblie in care sa fie asa:

Isus vede un om foarte sanatos si bine facut si ii zice: "Vad ca o duci prea bine; hai sa te smeresc: Primeste lepra!" "AAaAaaAAAAaaaaa" striga tipul. "Doamne, de ce imi faci asta?"

"Ai rabdare fiule, eu lucrez in moduri misterioase, vei avea de invatat de pe urma leprei, am minuni de facut, hai pa."

Niciunde in Biblie nu exista asa ceva dar asta se predica din pricina teologiei stupide. Asa, cine mai are siguranta ca El vrea sa vindece? Nimeni. Numai indoiala. De ce? Pentru ca pastorii nu au curajul si credinta ca sa puna oamenii pe mana Lui si pe Harul Lui. Ei vor sa "play it safe" si asa, oamenii raman la fel.

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (10/07/09 13:12)


10/07/09 08:44

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

Turcu Ovidiu a scris:

Tu esti serioasa? Te legi de un detaliu din asta ca si fariseii?

In loc sa te uiti la faptul ca Isus a veindecat pe TOTI oamenii si sa te bucuri tu te legi de o litera?

In afara de faptul ca nu este corect nici gramatical, mi se pare lipsa de respect din partea ta faptul ca scrii biblia, si nu Biblia

Turcu Ovidiu a scris:

Nu exista caz in Biblie in care sa fie asa:

Isus vede un om foarte sanatos si bine facut si ii zice: "Vad ca o duci prea bine; hai sa te smeresc: Primeste lepra!" "AAaAaaAAAAaaaaa" striga tipul. "Doamne, de ce imi faci asta?"

"Ai rabdare fiule, eu lucrez in moduri misterioase, vei avea de invatat de pe urma leprei, am minuni de facut, hai pa."

Niciunde in Biblie nu exista asa ceva dar asta se predica din pricina teologiei stupide. Asa, cine mai are siguranta ca El vrea sa vindece? Nimeni. Numai indoiala. De ce? Pentru ca pastorii nu au curajul si credinta ca sa puna oamenii pe mana Lui si pe Harul Lui. Ei vor sa "play it safe" si asa, oamenii raman la fel.

In Biblie : citeste cartea Iov si vei avea un caz .


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

10/07/09 13:55

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Cartea Iov e despre cum Satan isi bate joc de Iov iar Dumnezeu il restaureaza. Nu?

Satan a putut veni inaintea Lui Dumnezeu fiindca Adam i-a cedat locul lui atunci cand a ingenunchiat in fata lui satan in gradina Edenului (Geneza 3). Asa ca satan a avut dreptul sa ia locul lui Adam si sa vina inaintea Lui Dumnezeu.

Mai poate satan sa vina inaintea lui Dumnezeu ca sa acuze?

Ca idee: Iov si-a dorit un mediator dar nu a avut (Iov 9:33).

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (10/07/09 15:35)


10/07/09 15:22

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Cazul 1

Elisei s-a imbolnavit de o boala de care a murit. Ioas, imparatul lui Israel, s-a pogorat la el, a plans pe fata lui, si a zis: "Parinte, parinte! Carul lui Israel si calarimea lui!" (2Reg.13:14)

Curios, nu? Tocmai Elisei care vindecase si chiar inviase oameni...

Cazul 2

2 Imparati (2 Regi) 1
1. Moab s-a razvratit impotriva lui Israel, dupa moartea lui Ahab.
2. Ahazia a cazut prin zabrelele odaii lui de sus in Samaria, si s-a imbolnavit. A trimes niste soli, si le-a zis: "Duceti-va si intrebati pe Baal-Zebub, dumnezeul Ecronului, ca sa stiu daca ma voi vindeca de boala aceasta."
3. Dar ingerul Domnului a zis lui Ilie, Tisbitul: "Scoala-te, suie-te inaintea solilor imparatului Samariei, si spune-le: "Oare nu este Dumnezeu in Israel, de va duceti sa intrebati pe Baal-Zebub, dumnezeul Ecronului?
4. De aceea, asa vorbeste Domnul: "Nu te vei mai da jos din patul in care te-ai suit, ci vei muri." Si Ilie a plecat.

Cazul 3

Cronici (2) 21

15. Iar pe tine, te va lovi cu o boala grea, cu o boala de maruntaie, care se va ingreuia din zi in zi pana cand iti vor iesi maruntaiele din pricina tariei bolii."
16. Si Domnul a atatat impotriva lui Ioram duhul Filistenilor si al Arabilor, cari sunt in vecinatatea Etiopienilor.
17. S-au suit impotriva lui Iuda, au navalit in el, au jafuit toate bogatiile cari se aflau in casa imparatului, si i-au luat fiii si nevestele, asa incat nu i-a mai ramas alt fiu decat Ioahaz1, cel mai tanar dintre fiii sai.
18. Dupa toate acestea, Domnul l-a lovit cu o boala de maruntaie, care era fara leac.

De ce ei n-au beneficiat de vindecare?

Ultima modificare de MRU (10/07/09 15:52)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

10/07/09 15:45

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Da. Eu cred ca ei nu beneficiau de sacrificiul lui Isus ca si noi. Erau sub Vechiul Legamant al Legii si asta se vede dupa cum ai scris.

Sunt multe cazuri in Vechiul Testament (care nu e pana la Maleahi ci pana la moartea lui Isus) de oameni care se imbolnavesc, cauza fiind pacatul sau alte lucruri de genul asta.

Revenind la Iov:

Laudat fie Domnul, Isus, ultimul Adam, a venit si varsand sangele Sau, a curatit lucrurile in cer (Evrei 9:22-24). Sangele Sau a curatat si a rascumparat locul necurat pe unde satan a umblat si a stat inaintea Lui Dumnezeu. Asa ca nu a mai ramas nici un loc in cer pentru satan, el nu mai poate veni inaintea Lui Dumnezeu pentru a te acuza.
Din moment ce diavolul nu mai poate veni inaintea Lui Dumnezeu, el vine la tine pe pamant si te persecuta in constiinta ta. Cea mai puternica unealta a sa este inselatoria fiindca el nu are o putere reala. El trebuie sa te insele facandu-te sa gandesti ca Dumnezeu este impotriva ta. El vrea sa te faca sa crezi ca nu mai poti veni inaintea Lui Dumnezeu fiindca L-ai dezamagit sau ca esti bolnav sau sarac din cauza pacatelor tale.
Nu te lasa mintita. Daca Dumnezeu este Cel care te socoteste neprihanit, nimeni nu poate sa aduca acuzatii impotriva ta. Satan nu poate veni inaintea Lui Dumnezeu sa te acuze. Tu, in schimb, ai acces liber la tronul de har al Lui Dumnezeu ca sa gasesti har si indurare care sa te ajute la vreme de nevoie (Evrei 4:16). Sangele sfant al Lui Isus ti-a dat pozitia perfecta in prezenta Lui Dumnezeu.

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (10/07/09 15:58)


10/07/09 15:52

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Sunt si cazuri de vindecari in Vechiul Testament.

Luca 4
18. "Duhul Domnului este peste Mine, pentruca M'a uns sa vestesc saracilor Evanghelia; M'a trimes sa tamaduiesc pe cei cu inima zdrobita, sa propovaduiesc robilor de razboi slobozirea, si orbilor capatarea vederii; sa dau drumul celor apasati,
19. si sa vestesc anul de indurare al Domnului."

Acum ti-am pus o minge la fileu...dar acest vorbeste despre anul de indurare; aceasta era o perioada finita de timp. Este corect sa extindem acest verset la toata dispensatia Harului?

Vindecarile din timpul Domnului ISUS aveau o dubla motivatie: mila si sa arate ca Domnul Isus era Mesia cel asteptat. In acest context, mai pot avea loc vindecari in aceiasi proportie ca pe vremea aceea?!


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

10/07/09 16:03

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Isus a dat niste idei despre viitor cu privire la Crestini, nu neaparat la apostoli:

Joh 14:12  Adevarat, adevarat, va spun, ca cine crede în Mine, va face si el lucrarile pe cari le fac Eu; ba înca va face altele si mai mari decît acestea; pentruca Eu ma duc la Tatal.

Apostolii au lansat o cascada de minuni si vindecari dupa inaltarea lui Isus.

Am stat recent de vorba cu un musulman convertit care, in trecut, a tinut in maini trupul unui copil sfasiat de o bomba. S-a rugat si trupul s-a impreunat si a prins viata in mainile lui. Era multa lume acolo si toti au crezut. Marturia lui se poate vedea online.

Gal 5:4  Voi, cari voiti sa fiti socotiti neprihaniti prin Lege, v'ati despartit de Hristos (Cristos este fara efect); ati cazut din har.

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (10/07/09 16:40)


10/07/09 16:10

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Voia lui Dumnezeu cu privire la viata noastra nu este bunastarea, ci sfintirea noastra.

Un exemplu de suferinta (poate boala?!) cu efecte benefice pentru viitor este relatat de Pavel in versetul:

1 Corinteni 5:5 am hotarat ca un astfel de om sa fie dat pe mana Satanei, pentru nimicirea carnii, ca duhul lui sa fie mantuit in ziua Domnului Isus.

Ultima modificare de MRU (10/07/09 17:10)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

10/07/09 17:05

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Asta e curvarul din Corint. Un om mantuit, Crestin, care a luat-o rau de tot pe alte invataturi. Foarte probabil un nou convertit care nu s-a tinut de invatatura pe care a primit-o si s-a dedat la lucruri carnale rau de tot. Nimicirea carnii, adica el va suferi consecintele prostiei lui pentru ca Pavel l-a lasat pe mana satanei, adica l-a lasat in lume, nu a mai insistat asupra lui cu invatatura Harului pentru ca nu o primea.

10/07/09 17:20

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Ok. Dumnezeu spune ca pedepseste pe cine iubeste. Eu cam asta cred ca s-a intamplat si in cazul acestui om. Boala este un mijloc de pedeapsa. Dar pentru cata vreme?

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

10/07/09 21:27

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Mda, e un bun argument. Vine de aici:

Heb 12:5  Si ati uitat sfatul, pe care vi-l da ca unor fii: „Fiule, nu dispretui pedeapsa Domnului, si nu-ti pierde inima cînd eoti mustrat de El.
Heb 12:6  Caci Domnul pedepseste pe cine-l iubeste, si bate cu nuiaua pe orice fiu pe care-l primeste.”
Heb 12:7  Suferiti pedeapsa: Dumnezeu Se poarta cu voi ca si cu niste fii. Caci care este fiul pe care nu-l pedepseste tatal?
Heb 12:8  Dar daca sînteti scutiti de pedeapsa, de care toti au parte, sînteti niste feciori din curvie, iar nu fii.
Heb 12:9  Si apoi, daca parintii nostri trupesti ne-au pedepsit, si tot le-am dat cinstea cuvenita, nu trebuie oare cu atît mai mult sa ne supunem Tatalui duhurilor, si sa traim?
Heb 12:10  Caci ei în adevar ne pedepseau pentru putine zile, cum credeau ei ca e bine; dar Dumnezeu ne pedepseste pentru binele nostru, ca sa ne faca partasi sfinteniei Lui.

Pedeapsa - e tradus gresit. Trebuie sa fie "instruire" ca si la un copil. (paideia in original - de aici vine "pediatrician")

Indiciu: parintii nostri trupesti ne-au pedepsit (in trup)

ne supunem Tatalui duhurilor ---> ca rezultatul sa fie: si sa traim

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (10/07/09 22:27)


10/07/09 22:16

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Sa traim pentru ce? pamant sau vesnicie?

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

10/07/09 22:27

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Se referala viata de acuma in special (cu extensie la viata vesnica), exprima viata reala traita bine, traita intr-o maniera demna de cuvantul ei, activ binecuvantata de Dumnezeu.

Daca asculti de instruirea Domnului, care e din Cuvant, vei trai bine. Curvarul din Corint a facut de capul lui ce a stiut. Pedeapsa in cazul din Evrei e faptul ca evreii s-au intors la jertfele din vechime dupa ce L-au cunoscut pe Isus. Pavel le da multe exemple din vechime de oameni care au facut lucrurile PRIN CREDINTA. Pedeapsa de care zice Pavel e sa se intoarca la credinta si nu la jertfe pentru ca asa spune Cuvantul.

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (11/07/09 09:23)


11/07/09 09:11

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08

MRU a scris:

Ok. Dumnezeu spune ca pedepseste pe cine iubeste. Eu cam asta cred ca s-a intamplat si in cazul acestui om. Boala este un mijloc de pedeapsa. Dar pentru cata vreme?
Pana da rezultate :)  (ca exemplu ati dat curvarul din corint-el trebuia sa fie pe mana satanei pana se vindeca) in unele cazuri au platit alti oameni pentru pacatele unuia:

2Samuel 21:  1. Pe vremea lui David, a fost o foamete care a tinut trei ani. David a intrebat pe Domnul, si Domnul a zis: "Din pricina lui Saul si a casei lui sangeroase, pentru ca a ucis pe Gabaoniti este foametea aceasta."

3. David a zis Gabaonitilor: "Ce pot face eu pentru voi, si cu se sa fac ispasire, ca sa binecuvantati mostenirea Domnului?"

14  ...Si au facut tot ce poruncise imparatul. Dupa aceea, Dumnezeu a fost potolit fata de tara.

MRU a scris:

Este vindecarea intodeauna Voia Lui Dumnezeu? Si pentru cine?

De ce ingaduie El boala in viata noastra si in Biserica?
Luam exemplu pe Pavel:
2Corinteni 12:7  Si ca sa nu ma umflu de mandrie, din pricina stralucirii acestor descoperiri, mi-a fost pus un tepus in carne, un sol al Satanei, ca sa ma palmuiasca, si sa ma impedece sa ma ingamf.

8. De trei ori am rugat pe Domnul sa mi-l ia.

9. Si El mi-a zis: "Harul Meu iti este de ajuns...

Vindecarea noastra (mai cuprinzator 'sanatatea noastra') depinde de noi si cei din jurul nostru, voia lui Dumnezeu este sanatate in primul rand spiritual si apoi trupesc. Nu vom fi in veci sanatosi spiritual 100% pe acest pamant, deasta  avem suferinte, unele trec mai repede altele mai greu. Prin suferinta a platit Isus pacatele noastre si prin suferinte vom trece si noi. De ce ? Pentru ca pacatele trebuie platite.

Sunt tentat sa zic ca suferinta se va sfarsi doar in Rai dar: Apocalipsa 22:2 In mijlocul pietii cetatii, si pe cele doua maluri ale raului, era pomul vietii, rodind douasprezece feluri de rod, si dand rod in fiecare luna; si frunzele pomului slujesc la vindecarea Neamurilor.    -nu inteleg versetul asta, vreau sa cred ca e ca o pilda sau ceva simbolic.

Ultima modificare de daniel (11/07/09 10:51)


_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

11/07/09 10:49

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09

daniel a scris:

Prin suferinta a platit Isus pacatele noastre si prin suferinte vom trece si noi. De ce ? Pentru ca pacatele trebuie platite.


Voia lui Dumnezeu este sa fi vindecat, nu sa stai in boala. Dar daca Isus a platit pentru pacatele tale si a suferit El pentru ele, de ce sa mai suferi tu?

3Jn 1:2  Prea iubitule, doresc cel mai mult ca toate lucrurile tale sa-ti prospere, si sanatatea ta sa sporeasca tot asa cum sporeste sufletul tau.

El vrea ca noi sa fim bogati si sanatosi.

Intr-adevar, pe vremea lui David trebuia sa faci ceva ca El sa intervina in situatia ta - a facut tot ce i-a fost poruncit. Noi Il avem pe Isus care a facut toata munca pentru noi.

Este alegerea fiecaruia daca vrea sa traiasca cu gandul la incercari sau la binecuvantari. Eu am ales promisiunea. Incercarile nu mai vin in viata mea, sau foarte rar, dar nici nu le simt. Si nu sunt incercari prin boala, pentru ca El nu face asa ceva, ci ma refer la o cearta mica, o factura mai mare la telefon. Atat. Noi suntem chemati sa fim mostenitori ai lumii.

El a luat tot ce meritam noi asupra Lui:

Isa 53:4  Totus, El suferintele noastre le-a purtat, si durerile noastre le-a luat asupra Lui, si noi am crezut (altceva)ca este pedepsit, lovit de Dumnezeu, si smerit.
Isa 53:5  Dar El era strapuns pentru pacatele noastre, zdrobit pentru faradelegile noastre. Pedeapsa, care ne da pacea, a cazut peste El, si prin ranile Lui sîntem tamaduiti. (timpul prezent)

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (11/07/09 11:07)


11/07/09 10:56

   
Pagini:  1 2 3 4 ... 6    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net