TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Educatie si scoala/Disciplinarea Moderat de antonela, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Disciplina are un rol important in viata copilului.
De cele mai multe ori, parintii sunt preocupati mai mult de eliminarea comportamentului nedorit si mai putin de cultivarea comportamentului dorit.Niciun parinte nu poate fi perfect, dar consider ca fiecare parinte poate invata mereu cate ceva pentru a oferi copiilor mai mult din ceea ce au nevoie.
Totusi, ce metode utilizam pentru a-i disciplina? Cum putem sa le aplicam? Vor avea ele rezultatele scontate?
O metoda pe care eu o consider foarte buna este disciplinarea pozitiva, ce cuprinde mai mult decat abordarea comportamentelor problematice. E adevarat, cere mult efort, dar prin aceasta copiii vor invata de la inceput ce trebuie sa faca si va fi nevoie de mai putine actiuni corective.
Ce parere aveti?


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

22/05/09 20:14

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Metodele ce se bazeaza pe diciplinarea pozitiva au avantaje, dar este bine pentru inceput sa identificam care sunt diferentele dintre acestea si metodele bazate pe pedeapsa.

Pedeapsa se exprima prin puterea autoritatii, copilul fiind fortat sa adopte un anumit comportament.
Exemplu:

Tatal: Dan, opreste televizorul! Eu si mama ta incercam sa dormim.


Disciplinarea pozitiva imiplica drepturi egale si respect reciproc. Copilului i se ofera posibilitatea de a lua decizii, de a alege singur modul in care doreste sa se deruleze actiunea, devenind astfel responsabil de comportament si de consecintele acestuia.

Exemplu:

Tatal: Dan, stiu ca este duminica dimineata si urmaresti la televizor desenele tale favorite, dar eu si mama ta incercam sa dorim, te rog sa dai televizorul mai incet sau daca nu, joaca-te afara. Este alegerea ta.


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

23/05/09 10:27

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Pedeapsa este arbitrara, adica este aplicata dupa bunul plac al parintelui, fara sa aiba legatura cu comportamentul inadecvat.


Exemplu:

Mama(pe un ton nervos): Maria, ti-am spus de sute de ori sa-ti pastrezi ordinea in camera. Nu pot sa aspir covoarele cu toata mizeria care este pe jos. Poti uita de filmul la care ai dorit sa mergi sambata seara.


Disciplinarea pozitiva este asociata in mod logic cu comportamentul inadecvat:


Mama: Maria, voi curata azi covoarele. Nu voi putea aspira in camera ta cu toate jucariile si hainele care sunt imprastiate pe jos. Daca nu le aduni, le voi pune in sacose si le voi duce in pivnita.


Astept si parerile celor care au copii sau care lucreaza cu copii, legat de acest subiect!

Ultima modificare de antonela (24/05/09 14:27)


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

24/05/09 14:00

   
harra
+

Locatie: home
Inregistat: 21/04/09
Una e teoria,alta e practica,am avut de a face cu copii de toate varstele,din toate mediile si diferite familii,iar acum am fetita mea,una pot sa spun,copilul iti incerca autoritatea si daca nu faci ceea ce spui,ai pierdut,iar nervii nu ajuta la nimic.Daca trebuie sa aplici pedeapsa fa-o,iar daca e vorba de recompensa ,da-o.E nevoie sa aplici regulile pe care le impui,dar in primul rand sa le respecti tu.Noi ca si parinti sau educatori suntem exemple.

_______________________________________
Mai mult sa spun nu-s vrednic la cuvinte/caci vrerii Sale privind pe-a mele/ma-mpinse-nainte asmeni/iubirii ce roteste sorii si stele.Dante Aligheri

25/05/09 09:44

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Sunt de acord cu tine, harra! Mai intai copilul trebuie sa vada ca tu respecti regulile pe care le-ai impus. Sa fii consecvent. Apoi parintele trebuie sa aiba suficienta maturitate sa ofere atat feedback pozitiv cat si negativ...altfel, fie copilul va ajunge un rasfatat, fie un timorat...

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

25/05/09 13:20

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Da, e adevarat. Parintii, precum si educatorii/invatatorii trebuie sa fie exemple pentru copii. Pana la urma ei vor copia comportamentul acestora si nu spusele lor.
Eu lucrez cu copii si stiu ca nu este usor. Am aplicat  disciplina pozitiva si sa stiti ca a dat rezultate. I-am facut pe copii constienti de fapta lor si nicidecum nu am acuzat persoana lor. A avut efect.
Consider ca intotdeauna copilul trebuie sa stie pentru ce e pedepsit,nu pentru a i se face rau ,ci pentru a-l ajuta sa creasca frumos.


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

25/05/09 17:43

   
harra
+

Locatie: home
Inregistat: 21/04/09
Unul din elementele de baza in cresterea si educarea copiilor e dragostea,orice facem trebuie sa o tinem la vedere,mai ales la copii cu probleme.

_______________________________________
Mai mult sa spun nu-s vrednic la cuvinte/caci vrerii Sale privind pe-a mele/ma-mpinse-nainte asmeni/iubirii ce roteste sorii si stele.Dante Aligheri

26/05/09 10:31

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05

harra a scris:

Unul din elementele de baza in cresterea si educarea copiilor e dragostea,orice facem trebuie sa o tinem la vedere,mai ales la copiii cu probleme.


Tuturor copiilor este bine sa le aratam dragostea noastra. Oricum ei simt daca ii iubim cu adevarat sau doar asa ca e necesar. Sunt cei mai sinceri si mai puri.


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

26/05/09 19:02

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08
"Cine cruta nuiaua, uraste pe fiul sau, dar cine-l iubeste, il pedepseste indata." (Prov.13:24)

"Nebunia este lipita de inima copilului, dar nuiaua certarii o va deslipi de el." - (Prov.22:15)

"Nuiaua si certarea dau intelepciunea, dar copilul lasat de capul lui face rusine mamei sale." (Prov.29:15)

Din versetele de mai sus, eu deduc doua feluri de pedepse pe care Biblia le recomanda si care cu siguranta dau roade.Nuiaua sau certare.

Fiecare copil, cred eu, are un anume fel, este intr-un anume fel sensibil fata de autoritatea parinteasca.
Cred ca fiecare copil are un anume sistem ,care daca este dibuit si inteles de parinti, si la care se umbla exact dupa reactia copilului, incontestabil va avea rezultatele dorite.

Adica sant copii, care nu reactioneaza(in bine) in niciun fel la bataie.
Pot primi bataie de dimineata pana seara ca nu vor asimila de nicio culoare ceea ce parintii vor sa-i transmita prin bataie.La astfel de copii cred ca metoda cea mai benefica este certare.Daca nu-i pasa ca-l bati, cu siguranta ii va pasa, si-l vor durea mai mult vorbele.

Si mai exista si copii, care sistemul lor de a se supune autoritatii parintilor nu functioneaza cu metoda certare, nu prind acel ceva, care sa-i faca sa vibreze, sa-i doara si sa inteleaga, ca-i mai dureros sa te doara din cauza vorbelor, decat din cauza nuielei.

Eu n-am fost altoita fizic de parintii mei niciodata.
De fapt am fost o data , de tata, care mi-a administrat  curele la palma dupa ce au ajuns la urechiile lui niste informatii deloc stralucite despre situatia mea scolara.Mi-a spus ca o sa-mi dea la palma, pana cand o sa-i spun eu sa se opreasca, si bineinteles ca m-am ambitionat sa nu-i spun sa se opreasca, si s-a orpit singur,  desi imi ardeau si mi se umflasera palmele de-mi venea sa urlu.

La mine, cu tata, a functionat metoda certare.
Ma facea bucatele, si ma facea mereu sa-mi para rau de ce-am facut, si aveam o mare dorinta sa pot intoarce timpul inapoi, si sa nu fi facut ce-am facut, ori de cate ori primeam o astfel de pedeapsa.

Cu mama, a functionat metoda nebagarii in seama.Asta ma durea si mai mult decat cearta lui tata.
De cate ori imi aplica aceasta crunta pedeapsa, juram ca n-o sa mai fac data viitoare, si nu stiam cum sa ma port mai bine si mai cuviincios peste tot, doar, doar se va termina perioada de pedeapsa.
Unele perioada erau mai scurte ,altele mai lungi, functie de gravitatea greselii.

In concluzie, eu cred ca, fiecare copil are un punct, sau mai multe puncte sensibile sau favorabile la care raspunde si poate conlucra spre o crestere dreapta si sanatoasa.Totul este sa fie descoperite si umblat cu multa grija la ele.

Ultima modificare de irlanda (08/06/09 20:45)


08/06/09 20:43

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Foarte multe pedepse negative sunt insotite de urmatoarele afirmatii:
-„Fă asta pentru că aşa îţi spun eu!”
-„Îţi arăt eu ţie!”
-„Nu eşti bun de nimic!”
-„Am terminat-o cu tine!”

Ce impact credeti ca au ele asupra personalitatii copilului?


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

12/06/09 14:24

   
harra
+

Locatie: home
Inregistat: 21/04/09
Cel mai rau,reusesti sa distrugi.

_______________________________________
Mai mult sa spun nu-s vrednic la cuvinte/caci vrerii Sale privind pe-a mele/ma-mpinse-nainte asmeni/iubirii ce roteste sorii si stele.Dante Aligheri

12/06/09 16:07

   
GeoAli
membru

Locatie: Valenii de Munte
Inregistat: 28/05/09
exemple pozitive o mica poveste:-Mari fugi si fa-ti curat in camera  ai 60 de minute la dispozitie daca nu trebuie sa te pedepsesc
Mari a neglijat totusi cea ce mama lui i-a cerut
Dupa cele 60 de min,mama i-a spus:pa pa, Mari ma duc la cofetarie...Mari:stai ca vin si eu acum
Mama:imi pare rau tu nu ai facut curatenie in camera ta asa ca vei sta acasa cu tati
Baiatului nu i-a venit sa creada cand a vazut-o pe mama lui venind acasa cu o inghetata mare pe care a mancat-o singura in fata lui  :D
urmatoarea data cand mama i-a spus:ai exact 60 de min sa faci curatenie in camera ta Mari a terminat curatenia in 10 min......... :D


_______________________________________
Iubirea adevărată se exprimă prin vorbe puţine dar prin fapte multe, bune şi frumoase.

12/06/09 17:31

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Naspa.Eu nu as mai fi facut niciodata curat.La mine nu a fost nevoie,mama ma batea oricum ca era enervata pe tata.Si tata ma batea ca nu ascultam si se lua mama de el,altfel nu zicea nimic.

Ultima modificare de editheraven (12/06/09 17:36)


12/06/09 17:36

Site web  
GeoAli
membru

Locatie: Valenii de Munte
Inregistat: 28/05/09
mda am uitat sa spun ca mari era mic daia a reusit sa-l ispiteasca cu inghetata.... :D

_______________________________________
Iubirea adevărată se exprimă prin vorbe puţine dar prin fapte multe, bune şi frumoase.

12/06/09 17:43

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Doua situatii de disciplinare diferite:

- varianta „negativă” -

Personaje: povestitorul, Daniel şi mama lui
     Într-o zi, Daniel, un băieţel de 10 ani, a venit acasă strigând:
     - O urăsc pe învăţătoarea mea. E o proastă!
     Pe faţa lui se putea citi mânia; şi-a aruncat cărţile pe jos şi a mai strigat o dată:
     - O urăsc!
     Mama a fost şocată de această tiradă. A intrat în cameră c-o falcă-n cer şi una-n pământ:
     - Daniel, ţipă ea, mi-e ruşine cu tine! Nu aşa se vorbeşte despre o învăţătoare!
     - Nu-mi pasă! ripostă Daniel. E o proastă şi o urăsc!
     - Destul! Nu-ţi mai dau voie să vorbeşti aşa! strigă mama şi mai tare.
     - Ei şi ce-o să-mi faci ?! se înverşună băiatul.
     - Te pocnesc imediat peste gură! (îl loveşte)
     Daniel începe să plângă şi să ţipe:
     - Şi pe tine te urăsc! Eşti o mamă rea!
     - Nu este bine să urăşti pe nimeni, iar eu ar trebui să te spăl cu săpun în gură pentru că ai făcut pe cineva prost - mai ales pe învăţătoarea ta. Strânge-ţi imediat cărţile pe care le-ai aruncat prin toată camera!
     În acest moment, Daniel era negru de furie. A ieşit val-vârtej din cameră şi a trântit uşa.

- varianta pozitivă -

     Într-o zi, Daniel, un băieţel de 10 ani, a venit acasă strigând:
     - O urăsc pe învăţătoarea mea. E o proastă!
     Pe faţa lui se putea citi mânia; şi-a aruncat cărţile pe jos şi a mai strigat o dată:
     - O urăsc!
     Mama nu a fost de acord cu comportamentul lui Daniel. Ea şi-a învăţat dintotdeauna copilul să-i respecte pe adulţi şi să nu facă niciodată pe cineva „prost”. Însă ea şi-a dat seama că se afla ceva ascuns dincolo de aspectul exterior, care a cauzat această atitudine şi a început să caute problema ascunsă. Iată ce s-a întâmplat:
     - Ooo ...,  zise ea, dar eşti chiar supărat.
     - Bineînţeles că sunt, ripostă Daniel. Învăţătoarea m-a făcut de râs în faţa întregii clase.
     - Te-a supărat faptul că ai fost jignit în faţa prietenilor tăi, nu-i aşa ?
     - Da, aşa e. Faţa lui Daniel începu să se destindă, în timp ce el se aplecă să adune cărţile pe care le aruncase pe jos. Nu înţeleg de ce m-a ales tocmai pe mine. N-a fost vina mea. Şi am încercat să-i spun, dar nu a vrut deloc să mă asculte.
     În acest moment, mânia lui Daniel a început să se topească. Mama se apropie de el şi îl luă în braţe, iar pe obrajii lui începură să curgă câteva lacrimi. Se aşezară pe canapea, iar Daniel îşi spuse toată povestea.
     Când s-a spus tot ce era de spus, după ce s-au ascultat toate explicaţiile şi după ce s-au eliberat toate simţămintele, mama îl întrebă:
     - Daniel, cum crezi că vei rezolva problema cu învăţătoarea ta ?
     Şi în următoarele 10 minute, mama şi Daniel s-au gândit împreună la problemă. La sfârşit, mama a adăugat:
     - Apropo, Daniel, niciodată nu îţi foloseşte, cu adevărat, că te enervezi. Iar faptul că îi faci pe oameni proşti nu rezolvă nimic.
     - Mda, ştiu. O să-ncerc să ţin minte. Şi mulţumesc că m-ai ascultat, mamă!
     
sursa: didactic.ro


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

14/06/09 19:57

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
„Ce aţi face dacă, copilul dumneavoastră ar fugi de acasă ?”- o intrebare pusa de consilieri unor parinti

Voi ce ati face in acest caz?

Ultima modificare de antonela (20/06/09 12:51)


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

20/06/09 12:50

   
celine
membru

Locatie: Midlands
Inregistat: 26/05/08
m-aş întreba "de ce?"

20/06/09 12:56

   
maryus
membru

Locatie: LINZ : AUSTRIA
Inregistat: 19/02/09
eu l-as cauta dar as face si ca celine ;) :)

_______________________________________
crede-ma ca te cred !!!

20/06/09 13:02

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Cum sa disciplinam copilul?

0-2 ani

      Tinand cont de faptul ca toti copiii mici sunt in mod natural curiosi, cel mai bun mod de disciplinare a lor este eliminarea tentatiilor. Mediul trebuie sa fie sigur: ascundeti (plasati-le acolo unde nu le poate descoperi sau vedea) sau tineti sub cheie bijuteriile, telecomenzile, medicamentele, substantele toxice, etc. Cand copilul se intinde sau se indreapta catre un obiect periculos, spuneti calm "nu" si redirectionati-l daca e nevoie chiar prin luarea lui din acel loc sau prin captarea atentiei sale cu alta activitate .
        Time Out-ul (forma de disciplinare care consta in scoaterea copilului din situatie pentru o perioada de timp) poate fi o modalitate de disciplinare eficienta daca simpla redirectionare a atentiei nu functioneaza. Unui copil care a muscat, lovit, sau a aruncat mancarea trebuie sa i se spuna de ce e inacceptabil acel comportament si dus intr-o arie desemnata Time Out-ului pentru un minut sau doua, pentru a se calma. (Time Out-urile mai lungi nu sunt efective pentru copiii mici) .
        Nu bateti copilul. Copiii mici nu sunt capabili sa faca legatura intre comportamentul lor si pedeapsa fizica. Vor simti doar durerea loviturii.
        Nu uitati ca, copiii invata privindu-va pe dumneavoastra. Asigurati-va ca, comportamentul dvs. e un model bun. Veti avea un si mai mare impact asupra copilului daca va vede punandu-va deoparte lucrurile proprii decat daca doar ii spuneti sa isi ridice jucariile in timp ce dvs. va lasati lucrurile imprastiate prin bucatarie .

sursa:  http://psihologice.3x.ro/Cumsadisciplinamcopilul.html#1

Ultima modificare de antonela (24/06/09 12:21)


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

24/06/09 12:20

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
3-5 ani

       Pe masura ce copilul creste si poate intelege legatura dintre actiunile sale si consecinte, incepeti sa stabiliti reguli ale casei si ale familiei. E important sa explicati copiilor ce anume asteptati de la ei inainte de a-i pedepsi pentru un anumit comportament. De exemplu, prima data cand copilul dvs. de 3 ani isi foloseste creioanele pentru desenarea peretilor camerelor, discutati de ce nu e permis acest lucru si ce se va intampla daca o face iar. Explicati-i ca va trebui sa ajute la curatarea peretelui si ca nu va mai avea voie sa se joace cu creioanele sale intrega dupa-amiaza. Daca dupa cateva zile deseneaza iar pe pereti, amintiti-i ca creioanele sunt doar pentru hartie si puneti in aplicare consecintele .
      Parintii tineri trebuie sa fixeze acest "am fixat regula si ma astept sa o asculti sau sa accepti consecintele" pentru binele fiecaruia. Desi e uneori mai usor pentru parinti sa ignore comportamentele rele ocazionale sau sa nu aplice pedepsele cuvenite, ei risca astfel sa creeze un precedent negativ. Consistenta (aplicarea consecintelor stabilite de fiecare data cand regulile sunt incalcate) e cheia disciplinei efective. E important ca parintii sa decida impreuna care sunt regulile iar apoi sa fie consistenti in aplicarea lor.
     In acelasi timp in care va faceti clar cu privire la comportamentele pe care le veti pedepsi, nu uitati sa recompensati comportamentele pozitive. Disciplina nu inseamna numai pedeapsa. Parintii trebuie sa-si aminteasca sa recunoasca comportamentele pozitive. De exemplu, ati putea spune : "Sunt mândru de tine pentru ca iti imparti jucariile cu prietenii tai". Aceasta afirmatie are de obicei mai mult succes decat daca copilul ar fi pedepsit pentru comportamentul opus (zgarcenia si posesivitatea) . In momentul in care va laudati copilul fiti specific (explicati ce anume v-a placut din comportamentul sau), nu spuneti doar "buna treaba".
     Daca copilul prezinta un comportament de neacceptat care nu dispare indiferent ce ati face alcatuiti un tabel in care mentionati (pentru fiecare zi a saptamanii) cate sanse ii oferiti copilului sa arate acel comportament inainte de a-l pedepsi sau de cate ori trebuie sa se manifeste coportamentul pozitiv pentru a-l rasplati. Aveti grjia ca acest tabel sa fie unul atractiv pentru copil (colorat, cu personajele indragite de desene animate, etc.) Afisati tabelul undeva la vedere si tineti contabilitatea zilnic. Acest lucru va va da si dvs. si copilului o viziune concreta asupra a ceea ce face el. Nu uitati sa recompensati copilul pentru ca a invatat sa-si controleze comportamentul negativ si sa aplicati consecintele atunci cand limita comportamentelor negative admise este depasita.
      Time Out-urile pot lucra bine pentru copiii de aceasta varsta . Stabiliti un loc convenabil pentru Time Out, ferit de factori distractori, astfel incat sa-l forteze pe copil sa se gândeasca la comportamentul sau. Amintiti-va ca trimisul in camera copilului avea sens pe vremurile in care nu existau TV, computer, sau alti factori de divertisment. Nu uitati sa stabiliti perioada de timp care se potriveste copilului. Expertii spun ca ar trebui sa fie de 1 minut pentru fiecare an din varsta copilului. Altii sustin ca ar trebui sa dureze pana cand copilul se calmeaza (pentru a-l invata auto-controlul).

sursa: http://psihologice.3x.ro/Cumsadisciplinamcopilul.html#1

Ultima modificare de antonela (25/06/09 13:01)


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

25/06/09 12:57

   
harra
+

Locatie: home
Inregistat: 21/04/09
Of,of Time Out-urile astea ma manca pe mine,ca le aplic,le aplic si fetita incearca din nou sa va daca sunt consecventa in ceea ce ii spun,asa ca ...usor de zis ,greu la practica.

_______________________________________
Mai mult sa spun nu-s vrednic la cuvinte/caci vrerii Sale privind pe-a mele/ma-mpinse-nainte asmeni/iubirii ce roteste sorii si stele.Dante Aligheri

25/06/09 16:28

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
6 - 8 ani

        Time Out-urile si aplicarea consecintelor sunt strategii de disciplinare efective si pentru aceasta categorie de vârsta .
        Din nou, consistenta e cruciala. Netinandu-va promisiunile de a aplica consecintele explicate va subminati autoritatea. Copiii trebuie sa descopere ca sunteti seriosi in ceea ce spuneti si ca va tineti de cuvant. Asta nu inseamna ca nu puteti acorda o a doua sansa sau ca nu puteti sa ii permiteti copilului o anumita marja de eroare, dar in cele mai multe cazuri, trebuie sa infaptuiti cele spuse.
         Fiti atenti sa nu faceti amenintari nerealiste la manie ("Tranteste usa si n-ai sa te mai uiti niciodata la TV !") de vreme ce nu le veti putea infaptui. Daca ii amenintati ca intoarceti masina si mergeti acasa daca nu inceteaza bataia pe bancheta din spate, faceti exact ce ati spus. Ziua de plaja pierduta e mai putin importanta decat faptul ca copiii dvs. sa ia de bun ceea ce spuneti.
         Fiti atenti in plus la dimensiunea pedepselor pe care le administrati. Pedepsele uriase va pot anula puterea de parinte. Daca nu ii dati voie sa iasa la joaca timp de o luna, copilul nu se va simti motivat sa se schimbe deoarece si-a luat deja totul.

sursa: http://psihologice.3x.ro/Cumsadisciplinamcopilul.html#1

Ultima modificare de antonela (26/06/09 13:22)


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

26/06/09 13:20

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
9 -12 ani

Copiii de aceasta varsta - la fel ca si la celelalte varste - pot fi disciplinati cu ajutorul consecintelor naturale. Pe masura ce se maturizeaza si cer mai multa independenta si responsabilitate, faptul de a fi pusi in situatia sa se descurce cu consecintele propriului comportament e o metoda adecvata si efectiva de disciplinare. De exemplu , daca copilul de clasa a cincea nu si-a facut tema inainte de culcare ar trebui sa stati treaz sau sa-l ajutati sa o faca ? Probabil ca nu deoarece veti pierde ocazia sa-l invatati ceva despre viata. Daca nu si-a facut tema mai devreme, va merge la scoala fara ea in ziua urmatoare si va primi nota mica corespunzatoare. E firesc ca parintele sa vrea sa-si "salveze" copilul din fata greselilor sale dar, pe termen lung, i-ati face o favoare mai mare daca l-ati lasa sa esueze uneori. Va observa care sunt consecintele si este probabil sa nu mai greseasca la fel. Daca, copilul pare sa nu invete din consecintele naturale trebuie sa fixati dvs. un set de consecinte pentru a-l ajuta sa-si modifice comportamentul.

sursa: http://psihologice.3x.ro/Cumsadisciplinamcopilul.html#1


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

27/06/09 12:03

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Pro 22:15  Nebunia este lipita de inima copilului, dar nuiaua certarii o va deslipi de el.
Pro 23:13  Nu cruta copilul.de mustrare, caci daca-l vei lovi cu nuiaua, nu va muri.
Pro 29:15  Nuiaua si certarea dau întelepciunea, dar copilul lasat de capul lui face rusine mamei sale.


Pro 19:18  Pedepseşte pe feciorul tău, cât mai este nădejde (de îndreptare), dar nu ajunge până acolo ca să-l omori.
Pro 29:17  Mustră pe fiul tău şi el iţi va fi odihnă şi îţi va face plăcere sufletului tău.


Nuiaua = ("shêbeṭ" in ebraica) un bat - pentru a pedepsi, a umbla, a carmui - corectie, nuia, sceptru. (Deci nu inseamna altceva. Sa nu spiritualizam.)

Adevarat - Eph 6:1  Copii, ascultaţi pe părinţii voştri în Domnul că aceasta este cu dreptate. Eph 6:4  Şi voi, părinţilor, nu întărâtaţi la mânie pe copiii voştri, ci creşteţi-i întru învăţătura şi certarea Domnului.


De asemenea - Col 3:21  Părinţilor, nu aţâţaţi ~ *la mânie ~ pe copiii voştri, ca să nu se deznădăjduiască.


Deznădăjduiască = ("athumeō" in original - apare doar aici in Noul Testament) sa fie fara spirit, adica, sa fie lipsiti de speranta si aprobare in inima.

"ca să nu se deznădăjduiască." - prin repros continuu si prin gasirea de vina in orice lucru, ei vor pierde orice curaj si orice dorinta de a fi pe plac. Copiii nu trebuiesc flatati ci incurajati. Ei nu trebuiesc laudati asa de mult incat sa se simta mari si mandri, dar trebuie apreciati in mod corespunzator atunci cand fac bine. Cel care totdeauna gaseste vina in copilul lui, cel care nu este niciodata multumit cu faptele copilului, care cearta, se plange si ameninta copilul, oricine ar fi, ajunge sa ii franga spiritul, si in curand, ajunge sa distruga delicata tesatura din sufletul copilului, tesatura dispusa in total sa face bine, sa placa.

Copilul, in disperarea lui ajunge sa renunte total la orice efort de a fi pe plac si de a multumi. Devine molatec, inchis in sine, fara dorinta, prost si indiferent fata de toate ocaziile care-i pot fi prezentate, si devine, in mare masura, indiferent fata de ceea ce face el - din moment ce orice ar face este tratat cu aceasi atitudine de catre parinti.

Dumnezeu ne-a dat copiii ca sa-i iubim nu ca sa ii corectam tot timpul.



* - in original nu apare textul acesta, adaugat pentru un inteles mai clar, de aceea e in "italic".

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (27/06/09 13:09)


27/06/09 12:35

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05

Turcu Ovidiu a scris:



Dumnezeu ne-a dat copiii ca sa-i iubim nu ca sa ii corectam tot timpul.


Tocmai, pentru ca ii iubim, nu putem sa-i lasam sa creasca la voia intamplarii. E nevoie de corectare, din cand in cand.

13 ani si mai mult

    Pana acum ati asternut bazele. Copilul stie ce asteptati de la el si stie ca nu glumiti cand spuneti ceva despre consecintele comportamentului negativ. Nu lasati jos garda acum: disciplina e la fel de importanta pentru adolescenti asa cum e si pentru copiii mici. Asa cum copilul de 4 ani are nevoie sa ii fixati o ora de culcare si sa va tineti de ea, la fel si adolescentul trebuie sa stie care ii sunt limitele.

Asigurati-va ca fixati reguli privind temele, vizitele prietenilor, orele de intoarcere acasa, intalnirile si discutati-le dinainte cu copiii, pentru a nu exista neintelegeri. Desi adolescentii se vor plange din cand in cand, vor realiza ca dvs. detineti controlul. Tinerii inca doresc si au nevoie sa li se puna limite care sa le ordoneze viata desi le daruiti mai multa autonomie si responsabilitate .

      Cand adolescentul incalca o regula (se intoarce mai tarziu fata de ora stabilita), cel mai bun plan de actiune pare a fi retragerea privilegiilor. Chiar daca ii interziceti sa iasa un week-end cu prietenii, asigurati-va ca discutati de ce intoarcerea acasa mai tarziu cu o ora decat termenul limita e un lucru inacceptabil si ingrijorator .

       E de asemenea important sa oferiti adolescentului un grad de control asupra vietii sale. Aceasta va limita numarul luptelor pentru putere si il va ajuta sa respecte deciziile pe care dvs. ca parinte trebuie sa le faceti pentru el. Puteti sa ii permiteti sa faca alegerile proprii privind hainele pe care sa le poarte, coafura, starea camerei sale. Pe masura ce creste, universul pe care il poate controla se poate extinde si poate include ocazional si o ora de intoarcere mai flexibila.


Un cuvant despre bataie

Iata de ce trebuie evitata bataia :

*Il invata pe copil ca e in regula sa loveasca cand este furios
*Il poate rani fizic
*Il face sa se teama de parinti si sa incerce sa se ascunda pentru a nu fi prins
*Nu il invata ce comportament sa adopte in schimb
*In cazul copiilor care lovesc pentru a li se da atentie , bataia poate sa-l recompenseze, oferindu-i atentie


sursa: http://psihologice.3x.ro/Cumsadisciplinamcopilul.html#1

Ultima modificare de antonela (29/06/09 10:43)


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

29/06/09 10:36

   
Pagini:  1 2 3    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net