TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/Martorii lui Iehova Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 19
RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06

daniel.drehluta a scris:

Trimite-mi te rog dovezi biblice care sa arate ca Isus este Dumnezeu
.....
Banuiesc ca sunt suficiente dovezi cari arata ca Isus este inferior lui Iehova si nu deopotriva sau aceeasi persoana cu El.

hai ca ma trezesc si eu tarziu :

“Tocmai de aceea cautau si mai mult Iudeii sa-l omoare, nu numai fiindca deslega ziua Sabatului, dar si pentruca zicea ca Dumnezeu este Tatal Sau, si Se facea astfel deopotriva cu Dumnezeu.” Ioan 5:18
“Oricine primeste pe unul din acesti copilasi, in Numele Meu, Ma primeste pe Mine; si oricine Ma primeste pe Mine, nu Ma primeste pe Mine, ci pe Cel ce M-a trimis pe Mine.”  Marcu 9:37
“In adevar, dupa cum Tatal inviaza mortii, si le da viata, tot asa si Fiul da viata cui vrea” Ioan 5:21
“Dupa cum Tatal, care este viu, M-a trimis pe Mine, si Eu traiesc prin Tatal, tot asa, cine Ma mananca pe Mine, va trai si el prin Mine.” Ioan 6:57
“Si chiar daca judec, judecata Mea este adevarata, pentruca nu sunt singur, ci Tatal, care M-a trimis, este cu Mine.” Ioan 8:16
“Eu si Tatal una suntem” Ioan 10:30
“Dar daca le fac, chiar daca nu Ma credeti pe Mine, credeti macar lucrarile acestea, ca sa ajungeti sa cunoasteti si sa stiti ca Tatal este in Mine si Eu sunt in Tatal.” Ioan 10:38
“Si cine Ma vede pe Mine, vede pe Cel ce M-a trimis pe Mine” Ioan 12:45
“Daca m-ati fi cunoscut pe Mine, ati fi cunoscut si pe Tatal Meu. Si deacum incolo Il veti cunoaste; si L-ati si vazut.” Ioan 14:7
“Isus i-a zis: “De atata vreme sunt cu voi, si nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a vazut pe Mine, a vazut pe Tatal. Cum zici tu dar: “Arata-ne pe Tatal?” Nu crezi ca Eu sunt in Tatal, si Tatal este in Mine? Cuvintele, pe care vi le spun Eu, nu le spun de la Mine; ci Tatal, care locuieste in Mine, El face aceste lucrari ale Lui. ” Ioan 14:9,10
“tot ce este al Meu, este al Tau, si ce este al Tau, este al Meu, -si Eu sunt proslavit in ei. Eu nu mai sunt in lume, dar ei sunt in lume, si Eu vin la Tine. Sfinte Tata, pazeste, in Numele Tau, pe aceia pe care Mi i-ai dat, pentruca ei sa fie una, cum suntem si noi.” Ioan 17:10,11
“Ma rog ca toti sa fie una, cum Tu, Tata, esti in Mine, si Eu in Tine; ca, si ei sa fie una in noi, pentru ca lumea sa creada ca Tu M-ai trimis.Eu le-am dat slava, pe care Mi-ai dat-o Tu, pentruca ei sa fie una, cum si noi suntem una” Ioan 17:21,22
“Domnul meu si Dumnezeu meu” Ioan 20:28 [asta ii spune Toma Domnului]
“patriarhii, si din ei a iesit, dupa trup, Hristosul, care este mai pe sus de toate lucrurile, Dumnezeu binecuvantat in veci. Amin!” Romani 9:5
“ca adica, Dumnezeu era in Hristos, impacand lumea cu Sine, netinandu-le in socoteala pacatele lor, si ne-a incredintat noua propovaduirea acestei impacari.” 2 Corinteni 5:19
“El, macar ca avea chipul lui Dumnezeu, totus n-a crezut ca un lucru de apucat sa fie deopotriva cu Dumnezeu” Filipeni 2:6
“asteptand fericita noastra nadejde si aratarea slavei marelui nostru Dumnezeu si Mantuitor Isus Hristos.” Tit 2:13
“Oricine tagaduieste pe Fiul, n-are pe Tatal. Oricine marturiseste pe Fiul, are si pe Tatal.” 1 Ioan 2:23
“La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu. ” Ioan 1:1 impreuna cu “Si Cuvantul S-a facut trup, si a locuit printre noi, plin de har, si de adevar. Si noi am privit slava Lui, o slava intocmai ca slava singurului nascut din Tatal. ” Ioan 1:14
“Toate lucrurile Mi-au fost date in maini de Tatal Meu; si nimeni nu cunoaste deplin pe Fiul, afara de Tatal; tot astfel nimeni nu cunoaste deplin pe Tatal, afara de Fiul, si acela caruia vrea Fiul sa i-l descopere. ” Matei 11:27
“Toate lucrurile Mi-au fost date in maini de Tatal Meu; si nimeni nu stie cine este Fiul, afara de Tatal, nici cine este Tatal, afara de Fiul si acela caruia vrea Fiul sa i-l descopere” Luca 10:22
“Si pe toate fapturile, care sunt in cer, pe pamant, supt pamant, pe mare, si tot ce se afla in aceste locuri, le-am auzit zicand: “A Celui ce sade pe scaunul de domnie, si a Mielului sa fie lauda, cinstea, slava si stapanirea in vecii vecilor!” Apocalipsa 5:13
Desi Isus a spus “Caci este scris: “Domnului, Dumnezeului tau sa te inchini si numai Lui sa-i slujesti.” [Matei 4:10] ,El a acceptat inchinarea : “Cred, Doamne”, I-a zis el; si I s-a inchinat.” [Ioan 9:38] si “Au intrat in casa, au vazut Pruncul cu Maria, mama Lui, s-au aruncat cu fata la pamant, si I s-au inchinat; apoi si-au deschis vistieriile, si I-au adus daruri: aur, tamaie si smirna.” [Matei 2:11]

Paralele  VT - NT care arata lucru asta :

1) Isaia 43:11 “Eu, Eu sunt Domnul, si afara de Mine nu este nici un Mantuitor!”
Osea 13:4 “Dar Eu sunt Domnul, Dumnezeul tau, din tara Egiptului incoace. Tu cunosti ca nu este alt Dumnezeu afara de Mine, si nu este alt Mantuitor afara de Mine.”
1 Ioan 4:14 “Si noi am vazut si marturisim ca Tatal a trimes pe Fiul ca sa fie Mantuitorul lumii.”
2) Deuteronom 10:17 “Caci Domnul, Dumnezeul vostru, este Dumnezeul dumnezeilor, Domnul domnilor, Dumnezeul cel mare, puternic si infricosat, care nu cauta la fata oamenilor si nu primeste daruri”
Apocalipsa 17:14; 19:16 “Ei se vor razboi cu Mielul; dar Mielul ii va birui, pentru ca El este Domnul domnilor si Imparatul imparatilor. Si cei chemati, alesi si credinciosi, cari sunt cu El, de asemenea ii vor biruiPe haina si pe coapsa avea scris numele acesta: “Imparatul imparatilor si Domnul domnilor”
3) Isaia 45:23 “Pe Mine Insumi Ma jur, adevarul iese din gura Mea si cuvantul Meu nu va fi luat inapoi: orice genunchi se va pleca inaintea Mea, si orice limba va jura pe Mine”.
Filipeni 2:9-11 “De aceea si Dumnezeu L-a inaltat nespus de mult, si I-a dat Numele, care este mai pe sus de orice nume; pentru ca, in Numele lui Isus, sa se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pamant si de supt pamant, si orice limba sa marturiseasca, spre slava lui Dumnezeu Tatal, ca Isus Hristos este Domnul”.
4) Psalmul 100:3 “Sa stiti ca Domnul este Dumnezeu! El ne-a facut, ai Lui suntem: noi suntem poporul Lui si turma pasunei Lui.”
Ioan 10:11 “Eu sunt Pastorul cel bun. Pastorul cel bun isi da viata pentru oi.”
5) Isaia 40:28 “Nu stii? N-ai auzit? Dumnezeul cel vesnic, Domnul a facut marginile pamantului”
Geneza 1:1 “La inceput, Dumnezeu a facut cerurile si pamantul.”
Col.1:16-17 “Pentru ca prin El au fost facute toate lucrurile cari sunt in ceruri si pe pamant, cele vazute si cele nevazute”
6) Psalmul 7:11 “Dumnezeu este un judecator drept, un Dumnezeu care Se manie in orice vreme.”
Ieremia 11:20 “O, Doamne, Dumnezeul ostirilor, Tu, care esti un judecator drept, care cercetezi rarunchii si inimile: fa-ma sa vad razbunarea Ta impotriva lor, caci Tie iti incredintez pricina mea!”
2Corinteni 5:10 “Caci toti trebuie sa ne infatisam inaintea scaunului de judecata al lui Hristos, pentru ca fiecare sa-si primeasca rasplata dupa binele sau raul, pe care-l va fi facut cand traia in trup.”
Romani14:10 “Dar pentru ce judeci tu pe fratele tau? Sau pentru ce dispretuiesti tu pe fratele tau? Caci toti ne vom infatisa inaintea scaunului de judecata al lui Hristos.”
7) Psalmul 10:16 “Domnul este Imparat in veci de veci; neamurile sunt nimicite din tara Lui”.
Luca 23:3 “Pilat L-a intrebat: <Esti Tu Imparatul Iudeilor?> . <Da>, i-a raspuns Isus, <sunt.> “
Ioan 19:21-22 “Preotii cei mai de seama ai Iudeilor au zis lui Pilat: “Nu scrie: ,Imparatul Iudeilor`. Ci scrie ca El a zis: ,Eu sunt Imparatul Iudeilor.”
8. Isaia 44:6 “Asa vorbeste Domnul, Imparatul lui Israel si Rascumparatorul lui, Domnul ostirilor: ,Eu sunt Cel dintai si Cel de pe urma, si afara de Mine, nu este alt Dumnezeu.”
Isaia 48:12 “Asculta-Ma, Iacove! Si tu, Israele, pe care te-am chemat! Eu, Eu sunt Cel dintai, si tot Eu sunt si Cel din urma.”
Apoc.2:8 “Ingerului Bisericii din Smirna scrie-i: “Iata ce zice Cel dintai si Cel de pe urma, Cel ce a murit si a inviat.”
9) Isaia 17:10 “Caci ai uitat pe Dumnezeul mantuirii tale, si nu ti-ai adus aminte de Stanca scaparii tale.”
Deuteronom 32:3-4 “Caci voi vesti Numele Domnului. Dati slava Dumnezeului nostru! El este Stanca; lucrarile Lui sunt desavarsite, Caci toate caile Lui sunt drepte; El este un Dumnezeu credincios si fara nedreptate, El este drept si curat.”
1Corinteni 10:4 “si toti au baut aceeasi bautura duhovniceasca, pentru ca beau dintr-o stanca duhovniceasca ce venea dupa ei; si stanca era Hristos.”
10) Isaia 60:20 “Soarele tau nu va mai asfinti, si luna ta nu se va mai intuneca; caci Domnul va fi Lumina ta pe vecie, si zilele suferintei tale se vor sfarsi.”
Ioan 8:12 “Isus le-a vorbit din nou, si a zis: “Eu sunt Lumina lumii; cine Ma urmeaza pe Mine, nu va umbla in intuneric, ci va avea lumina vietii.” “
11) 1 Cronici 16:2 “Dati Domnului slava pentru Numele Lui! Aduceti daruri si veniti inaintea Lui, inchinati-va inaintea Domnului cu podoabe sfinte. “
2 Petru 3:18 “ci cresteti in harul si in cunostinta Domnului si Mantuitorului nostru Isus Hristos. A Lui sa fie slava, acum si in ziua veciniciei. Amin”

aaa ,sunt curioasa cat spatiu ocupa postul asta :) scuze .
Dupaia poti dezbate ce chestii-s superficiale si ce nu . Mi se pare destul de convingator .

Ultima modificare de RainSong (14/03/09 20:34)

14/03/09 20:19

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

daniel.drehluta a scris:

irlanda de ce nu explici si dovezile date de Dolores?

Pentru ca n-am chef. Alea nu-s dovezi, sant niste versete a caror iterpretare este total eronata si deplasata, desi sant atat de clare.
Eu am explicat de ce doctrinele si invataturile voastre, pe care le-a insirat Dolores, sant niste erezii.

14/03/09 20:52

Dolores
membru

Inregistat: 09/07/07

irlanda a scris:
Ce antipatica mi-e mie, vrajeala asta a voastra....chipurile esti gata sa te corectezi...

Nu e vrajeala, sincer daca imi demonstrezi cu Biblia ca Sf treime este biblica, eu sunt gata sa o accept, numai ca la versetele mele nu te-ai prea uitat si mi-ai dat altele care au o explicatie f logica..

irlanda a scris:
Doctrina trinitatii se bazeaza pe cuvantul lui Dumnezeu si pe Biblie, si este cea mai importanta in propovaduirea Evangheliei.
Asta este miezul mesajului ,pentru ca numai  credinta ca Isus este una cu Dumnezeu ,ne poate mantui.Si voi, in incostienta voastra ,tocmai aceasta principala invatatura, o negati cu tupeu.

Credinta in Isus este aceasi cu credinta in Dumenzeu, bineinteles ca nu are cum sa fie 2 credinte diferite.Si da ai f mare dreptate:Isus este una cu D-zeu dar in ce? In scopul pe care il au,acela de a isi duce la indeplinire planul de populare a pamantului cu oameni drepti.In aceasta sunt ei una.
De unde ai tras concluzia ca "doctrina sf treimi este ceea mai importanta in propovaduirea evangheliei? Pt ce a venit Isus pe pamant, sa propovaduieasca sf treimie? Deovezi? Astept un raspuns aici....

irlanda a scris:
Scrie in Isaia 7:14 "De aceea Domnul insus va va da un semn: Iata, fecioara va ramanea insarcinata, va naste un fiu, si-i va pune numele Emanuel (Dumnezeu este cu noi)."  Prin Domnul Isus, Dumnezeu este du noi.

In Ioan in primele 18 versete, se vorbeste despre Cuvant, care ne este prezentat :
   - ca Dumnezeu -Ioan 1:2 "El era la inceput cu Dumnezeu"
   -era la inceput ,la inceputul creatiei El era ,sau deja exista Ioan 1:1 " La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu."
   -Creator - Ioan 1:3 " Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El."
   -viata oamenilor - Ioan 1:4 " In El era viata, si viata era lumina oamenilor."
   -Mantuitor -Ioan 1: 12, 13 " Dar tuturor celor ce L-au primit, adica celorce cred in Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu;
nascuti nu din sange, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu."

In Ioan 1:14 se spune ca Cuvantul ,care era Dumnezeu, Creator, Mantuitor,s-a facut trup prin Isus Hristos.

Prin Isus Hristos, Dumnezeu, a fost vazut. Ioan 14:7 "Daca m-ati fi cunoscut pe Mine, ati fi cunoscut si pe Tatal Meu. Si deacum incolo Il veti cunoaste; si L-ati si vazut."

Ioan 8:19 "Ei I-au zis deci: "Unde este Tatal Tau?" Isus a raspuns: "Voi nu Ma cunoasteti nici pe Mine, nici pe Tatal Meu. Daca M-ati cunoaste pe Mine, ati cunoaste si pe Tatal Meu."

DUMNEZÉU s. (BIS.) 1. atotputernicul (art.), creatorul (art.), divinitate, domnul (art.), dumnezeire, părinte, providenţă, puternicul (art.), stăpânul (art.), tatăl (art.), ziditorul (art.), (în limbajul bisericesc) preabunul (art.), preaînaltul (art.), preaputernicul (art.), (înv. şi pop.) pronie, (pop.) sfântul (art.), sântul (art.), (înv.) atotţiitorul (art.), tvoreţ, zeu. 2. v. zeu. 

Aceasta este insemnatatea cuvantului Dumenzeu in dex.Isus este un dumnezeu dupa cum si Satan este un dumnezeu:2 Corinteni 4:4 a căror minte necredincioasă a orbit-o [.]dumnezeul veacului acestuia[/b], ca să nu vadă strălucind lumina Evangheliei slavei lui Hristos, care este chipul lui Dumnezeu.

Daca am inteles cum e cu apelativul de D-zeu putem sa intelegem si versetele care le-ai citat tu. Un singur lucru nu sunt de acord cu tine, ai interpretat versetul din ioan 1:14
Ioan 1:14 Şi Cuvântul S-a făcut trup, şi a locuit printre noi, plin de har, şi de adevăr. Şi noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tatăl. -versetul asa spune, si aceasta cred ca schimba ecuatia problemei.
Ultimile doua versete care le-ai citat sunt de o importanta covarsitoare, Isus spune acest lucru pt ca ei predindeau ca sunt fii lui Moise dar nu faceau ceea ce Moise facea, si daca ei nu il putea "cunoaste" pe Isus cu atat mai mult nu puteau sa il cunoasca pe Dumnezeu pe care nu il vedea(vezi exemplul cu iubirea aproapelui).

irlanda a scris:
Domnulu Isus nu are cum sa fie muritor, pentru ca moartea a venit in urma pacatului. Plata pacatului este moarteaRomani 6:23 "Fiindca plata pacatului este moartea: dar darul fara plata al lui Dumnezeu este viata vecinica in Isus Hristos, Domnul nostru."

Evrei 4:15 "Caci n-avem un Mare Preot, care sa n-aiba mila de slabiciunile noastre; ci unul care in toate lucrurile a fost ispitit ca si noi, dar fara pacat."

Moartea Domnului Isus a fost o jertfa de ispasire, pe care numai El o putea aduce fiind fara pacat, indeplinind astfel cerinta impacarii noastre cu dumnezeu si a mantuirii noastre.

Acuma Isus nu mai este muritor, dar vedem ca a murit, nu? Iar moartea a venit asupra tuturor oamenilor care s-au nascut din femeie deci si Isus a fost muritor iar odata cu moartea Sa a sters acest "blestem" ca sa il numesc asa, iar El si-a castigat dreptul la nemurire datorita pastrarii credincioasiei in probele care au venit asupra Sa.
Deci ai f mare dreptate,Isus nu a fost pacatos, nu a murit datorita pacatelor Sale, El a murit pt a putea sterge acest blestem dupa omenire si pt a putea avea viata vesnica toti cei ce cred in El si asculta de legile lui Dumnezeu.-versetele care le-ai spus evidentiaza acest lucru, iar ultimul aliniat al citatului tau este perfect adevarat.

irlanda a scris:
Ioan 14:28 "Ati auzit ca v-am spus: "Ma duc, si Ma voi intoarce la voi." Daca M-ati iubi, v-ati fi bucurat ca v-am zis: "Ma duc la Tatal;" caci Tatal este mai mare decat Mine.", face referire la pozitia ca Tatal este mai mare ca Fiul, nu ca si superioritate.Natura lor este una si aceeasi, sant amandoi una.
Ioan 10:30 "  Eu si Tatal una suntem"

Deci ,Fiul este egal cu Tatal.

Ok ai facut o afirmatie care este destul de neclara pt mine:"face referire la pozitia ca Tatal este mai mare ca Fiul, nu ca si superioritate.Natura lor este una si aceeasi, sant amandoi una."
Deci ai zis ca Tatal este mai mare decat Fiul ca si pozitie(deci nu sunt egali!!! unu e Tata iar celalalt Fiu). "Nu ca si superioritate" in ce fel? Iar "natura lor" la ce face referire?
Referitor la ultima ta afirmatie:in ce sens sunt Fiul si Tatal una sau egali?

irlanda a scris:
Ioan 8:19 "Ei I-au zis deci: "Unde este Tatal Tau?" Isus a raspuns: "Voi nu Ma cunoasteti nici pe Mine, nici pe Tatal Meu. Daca M-ati cunoaste pe Mine, ati cunoaste si pe Tatal Meu."
-in sensul ca daca ar vedea minunile si faptul ca Isus este Mesia atunci ar putea avea pretentia ca il cunosc si pe Du-zeu. Dar sa zicem ca nu la asta se refera acest verset, totusi eu nu pot intelege din aceste versete ca Fiul si Tatal sunt una si aceasi persoana.Nu inteleg cum tu poti..

irlanda a scris:
Sant 3 Persoane intr-un singur Dumnezeu.
Persoana Tatalui, Persoana Fiului, si Persoana duhului Sfant.Dar Divinitatea este una singura ,este o glorie egale ,o putere egala o maiestate egal.
Tatal este dumnezeu, Fiul este Dumnezeu,Duhul Sfant este Dumnezeu.

Corectie: Tatal este d-zeu. fiul este d-zeu, Duhul Sfant este puterea de lucru a lui D-zeu.

irlanda a scris:
Duhul Sfant este o Persoana care a fost trimisa sa locuiasca in cei care-L urmeaza pe Isus Hristos. Faptele Apostolilor 2.
Duhul Sfant este o Persoana egala in toate privintele cu Dumnezeu Tatal, si Dumnezeu Fiul.
Este considerat cel de-al treilea membru a Dumnezeirii.
duhul Sfant are insusirile unei Personalitati:
   - are vointa - 1 Corinteni 12:11 "Dar toate aceste lucruri le face unul si acelas Duh, care da fiecaruia in parte, cum voieste."
   -are emotii -efeseni 4:30 "Sa nu intristati pe Duhul Sfant al lui Dumnezeu, prin care ati fost pecetluiti pentru ziua rascumpararii.
   -are intelect - Romani 8:27 "Si Cel ce cerceteaza inimile, stie care este nazuinta Duhului; pentruca El mijloceste pentru sfinti dupa voia lui Dumnezeu." 1 Corinteni 2:12 "Si noi n-am primit duhul lumii, ci Duhul care vine de la Dumnezeu, ca sa putem cunoaste lucrurile, pe care ni le-a dat Dumnezeu prin harul Sau."

Duhul Sfant nu a fost o persoana care urma sa traiasca in cel care urmeaza pe Isus:
Faptele Apostolilor 1:8 Ci voi veţi primi o putere, când Se va pogorî Duhul Sfânt peste voi, şi-Mi veţi fi martori în Ierusalim, în toată Iudea, în Samaria, şi până la marginile pământului." -vedem ca ei au primit o putere si nu o persoana !!!

Zici ca Duhul Sfant are insusirile unei Personalitati, atunci vreau sa te intreb: moartea este o persoana? Daca nu este o persoana de ce Biblia spune ca va fi nimicita, si de ce o personifica in multe versete biblice?

Iov 3:21 care aşteaptă moartea şi nu vine; măcar că o doresc mai mult decât o comoară,

Iov 28:22 Adâncul şi moartea zic: "Noi am auzit vorbindu-se de ea."

Psalmi 49:14 Sunt duşi ca o turmă în locuinţa morţilor, îi paşte moartea, şi în curând oamenii fără prihană îi calcă în picioare: li se duce frumuseţea, şi locuinţa morţilor le este locaşul.

Isaia 28:15 Pentru că ziceţi: "Noi am făcut un legământ cu moartea, am făcut o învoială cu locuinţa morţilor: când va trece urgia apelor năvălitoare, nu ne va atinge, căci avem ca loc de scăpare neadevărul şi ca adăpost minciuna!"

Ieremia 9:21 Căci moartea s-a suit pe ferestrele noastre, a pătruns în casele noastre împărăteşti; a nimicit pe copii pe uliţă, şi pe tineri în pieţe."

1 Corinteni 15:55 Unde îţi este biruinţa, moarte? Unde îţi este boldul, moarte?"

Apocalipsa 9:6 În acele zile, oamenii vor căuta moartea, şi n-o vor găsi; vor dori să moară, şi moartea va fugi de ei.

Pesonificarea este intalnita in toate scrierile.Daca moartea este o persoana atunci putem spune si despre Duhul Sfant ca este o persoana.

14/03/09 21:09

Site web  
Dolores
membru

irlanda ascris:Pentru ca n-am chef. Alea nu-s dovezi, sant niste versete a caror iterpretare este total eronata si deplasata, desi sant atat de clare.
Eu am explicat de ce doctrinele si invataturile voastre, pe care le-a insirat Dolores, sant niste erezii.

Da, da nici eu nu as avea chef sa explic nimic daca as sti ca nu am dreptate.Pot sa spun si eu atunci acelasi lucru despre dovezile care le-ai dat tu?

Eu cred ca ti-am explicat foarte clar si documentat de ce ceea ce spui si sustii tu este o doctrina si o erezie nimicitoare, numai sa ai chef sa citesti...;)

Ultima modificare de Dolores (14/03/09 21:16)

14/03/09 21:14

Site web  
ambasador
membru

Inregistat: 28/02/09

RainSong a scris:

daniel.drehluta a scris:

.....
Banuiesc ca sunt suficiente dovezi cari arata ca Isus este inferior lui Iehova si nu deopotriva sau aceeasi persoana cu El.

hai ca ma trezesc si eu tarziu :

“Tocmai de aceea cautau si mai mult Iudeii sa-l omoare, nu numai fiindca deslega ziua Sabatului, dar si pentruca zicea ca Dumnezeu este Tatal Sau, si Se facea astfel deopotriva cu Dumnezeu.” Ioan 5:18
“Oricine primeste pe unul din acesti copilasi, in Numele Meu, Ma primeste pe Mine; si oricine Ma primeste pe Mine, nu Ma primeste pe Mine, ci pe Cel ce M-a trimis pe Mine.”  Marcu 9:37
“In adevar, dupa cum Tatal inviaza mortii, si le da viata, tot asa si Fiul da viata cui vrea” Ioan 5:21
“Dupa cum Tatal, care este viu, M-a trimis pe Mine, si Eu traiesc prin Tatal, tot asa, cine Ma mananca pe Mine, va trai si el prin Mine.” Ioan 6:57
“Si chiar daca judec, judecata Mea este adevarata, pentruca nu sunt singur, ci Tatal, care M-a trimis, este cu Mine.” Ioan 8:16
“Eu si Tatal una suntem” Ioan 10:30
“Dar daca le fac, chiar daca nu Ma credeti pe Mine, credeti macar lucrarile acestea, ca sa ajungeti sa cunoasteti si sa stiti ca Tatal este in Mine si Eu sunt in Tatal.” Ioan 10:38
“Si cine Ma vede pe Mine, vede pe Cel ce M-a trimis pe Mine” Ioan 12:45
“Daca m-ati fi cunoscut pe Mine, ati fi cunoscut si pe Tatal Meu. Si deacum incolo Il veti cunoaste; si L-ati si vazut.” Ioan 14:7
“Isus i-a zis: “De atata vreme sunt cu voi, si nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a vazut pe Mine, a vazut pe Tatal. Cum zici tu dar: “Arata-ne pe Tatal?” Nu crezi ca Eu sunt in Tatal, si Tatal este in Mine? Cuvintele, pe care vi le spun Eu, nu le spun de la Mine; ci Tatal, care locuieste in Mine, El face aceste lucrari ale Lui. ” Ioan 14:9,10
“tot ce este al Meu, este al Tau, si ce este al Tau, este al Meu, -si Eu sunt proslavit in ei. Eu nu mai sunt in lume, dar ei sunt in lume, si Eu vin la Tine. Sfinte Tata, pazeste, in Numele Tau, pe aceia pe care Mi i-ai dat, pentruca ei sa fie una, cum suntem si noi.” Ioan 17:10,11
“Ma rog ca toti sa fie una, cum Tu, Tata, esti in Mine, si Eu in Tine; ca, si ei sa fie una in noi, pentru ca lumea sa creada ca Tu M-ai trimis.Eu le-am dat slava, pe care Mi-ai dat-o Tu, pentruca ei sa fie una, cum si noi suntem una” Ioan 17:21,22
“Domnul meu si Dumnezeu meu” Ioan 20:28 [asta ii spune Toma Domnului]
“patriarhii, si din ei a iesit, dupa trup, Hristosul, care este mai pe sus de toate lucrurile, Dumnezeu binecuvantat in veci. Amin!” Romani 9:5
“ca adica, Dumnezeu era in Hristos, impacand lumea cu Sine, netinandu-le in socoteala pacatele lor, si ne-a incredintat noua propovaduirea acestei impacari.” 2 Corinteni 5:19
“El, macar ca avea chipul lui Dumnezeu, totus n-a crezut ca un lucru de apucat sa fie deopotriva cu Dumnezeu” Filipeni 2:6
“asteptand fericita noastra nadejde si aratarea slavei marelui nostru Dumnezeu si Mantuitor Isus Hristos.” Tit 2:13
“Oricine tagaduieste pe Fiul, n-are pe Tatal. Oricine marturiseste pe Fiul, are si pe Tatal.” 1 Ioan 2:23
“La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu. ” Ioan 1:1 impreuna cu “Si Cuvantul S-a facut trup, si a locuit printre noi, plin de har, si de adevar. Si noi am privit slava Lui, o slava intocmai ca slava singurului nascut din Tatal. ” Ioan 1:14
“Toate lucrurile Mi-au fost date in maini de Tatal Meu; si nimeni nu cunoaste deplin pe Fiul, afara de Tatal; tot astfel nimeni nu cunoaste deplin pe Tatal, afara de Fiul, si acela caruia vrea Fiul sa i-l descopere. ” Matei 11:27
“Toate lucrurile Mi-au fost date in maini de Tatal Meu; si nimeni nu stie cine este Fiul, afara de Tatal, nici cine este Tatal, afara de Fiul si acela caruia vrea Fiul sa i-l descopere” Luca 10:22
“Si pe toate fapturile, care sunt in cer, pe pamant, supt pamant, pe mare, si tot ce se afla in aceste locuri, le-am auzit zicand: “A Celui ce sade pe scaunul de domnie, si a Mielului sa fie lauda, cinstea, slava si stapanirea in vecii vecilor!” Apocalipsa 5:13
Desi Isus a spus “Caci este scris: “Domnului, Dumnezeului tau sa te inchini si numai Lui sa-i slujesti.” [Matei 4:10] ,El a acceptat inchinarea : “Cred, Doamne”, I-a zis el; si I s-a inchinat.” [Ioan 9:38] si “Au intrat in casa, au vazut Pruncul cu Maria, mama Lui, s-au aruncat cu fata la pamant, si I s-au inchinat; apoi si-au deschis vistieriile, si I-au adus daruri: aur, tamaie si smirna.” [Matei 2:11]

Paralele  VT - NT care arata lucru asta :

1) Isaia 43:11 “Eu, Eu sunt Domnul, si afara de Mine nu este nici un Mantuitor!”
Osea 13:4 “Dar Eu sunt Domnul, Dumnezeul tau, din tara Egiptului incoace. Tu cunosti ca nu este alt Dumnezeu afara de Mine, si nu este alt Mantuitor afara de Mine.”
1 Ioan 4:14 “Si noi am vazut si marturisim ca Tatal a trimes pe Fiul ca sa fie Mantuitorul lumii.”
2) Deuteronom 10:17 “Caci Domnul, Dumnezeul vostru, este Dumnezeul dumnezeilor, Domnul domnilor, Dumnezeul cel mare, puternic si infricosat, care nu cauta la fata oamenilor si nu primeste daruri”
Apocalipsa 17:14; 19:16 “Ei se vor razboi cu Mielul; dar Mielul ii va birui, pentru ca El este Domnul domnilor si Imparatul imparatilor. Si cei chemati, alesi si credinciosi, cari sunt cu El, de asemenea ii vor biruiPe haina si pe coapsa avea scris numele acesta: “Imparatul imparatilor si Domnul domnilor”
3) Isaia 45:23 “Pe Mine Insumi Ma jur, adevarul iese din gura Mea si cuvantul Meu nu va fi luat inapoi: orice genunchi se va pleca inaintea Mea, si orice limba va jura pe Mine”.
Filipeni 2:9-11 “De aceea si Dumnezeu L-a inaltat nespus de mult, si I-a dat Numele, care este mai pe sus de orice nume; pentru ca, in Numele lui Isus, sa se plece orice genunchi al celor din ceruri, de pe pamant si de supt pamant, si orice limba sa marturiseasca, spre slava lui Dumnezeu Tatal, ca Isus Hristos este Domnul”.
4) Psalmul 100:3 “Sa stiti ca Domnul este Dumnezeu! El ne-a facut, ai Lui suntem: noi suntem poporul Lui si turma pasunei Lui.”
Ioan 10:11 “Eu sunt Pastorul cel bun. Pastorul cel bun isi da viata pentru oi.”
5) Isaia 40:28 “Nu stii? N-ai auzit? Dumnezeul cel vesnic, Domnul a facut marginile pamantului”
Geneza 1:1 “La inceput, Dumnezeu a facut cerurile si pamantul.”
Col.1:16-17 “Pentru ca prin El au fost facute toate lucrurile cari sunt in ceruri si pe pamant, cele vazute si cele nevazute”
6) Psalmul 7:11 “Dumnezeu este un judecator drept, un Dumnezeu care Se manie in orice vreme.”
Ieremia 11:20 “O, Doamne, Dumnezeul ostirilor, Tu, care esti un judecator drept, care cercetezi rarunchii si inimile: fa-ma sa vad razbunarea Ta impotriva lor, caci Tie iti incredintez pricina mea!”
2Corinteni 5:10 “Caci toti trebuie sa ne infatisam inaintea scaunului de judecata al lui Hristos, pentru ca fiecare sa-si primeasca rasplata dupa binele sau raul, pe care-l va fi facut cand traia in trup.”
Romani14:10 “Dar pentru ce judeci tu pe fratele tau? Sau pentru ce dispretuiesti tu pe fratele tau? Caci toti ne vom infatisa inaintea scaunului de judecata al lui Hristos.”
7) Psalmul 10:16 “Domnul este Imparat in veci de veci; neamurile sunt nimicite din tara Lui”.
Luca 23:3 “Pilat L-a intrebat: <Esti Tu Imparatul Iudeilor?> . <Da>, i-a raspuns Isus, <sunt.> “
Ioan 19:21-22 “Preotii cei mai de seama ai Iudeilor au zis lui Pilat: “Nu scrie: ,Imparatul Iudeilor`. Ci scrie ca El a zis: ,Eu sunt Imparatul Iudeilor.”
8. Isaia 44:6 “Asa vorbeste Domnul, Imparatul lui Israel si Rascumparatorul lui, Domnul ostirilor: ,Eu sunt Cel dintai si Cel de pe urma, si afara de Mine, nu este alt Dumnezeu.”
Isaia 48:12 “Asculta-Ma, Iacove! Si tu, Israele, pe care te-am chemat! Eu, Eu sunt Cel dintai, si tot Eu sunt si Cel din urma.”
Apoc.2:8 “Ingerului Bisericii din Smirna scrie-i: “Iata ce zice Cel dintai si Cel de pe urma, Cel ce a murit si a inviat.”
9) Isaia 17:10 “Caci ai uitat pe Dumnezeul mantuirii tale, si nu ti-ai adus aminte de Stanca scaparii tale.”
Deuteronom 32:3-4 “Caci voi vesti Numele Domnului. Dati slava Dumnezeului nostru! El este Stanca; lucrarile Lui sunt desavarsite, Caci toate caile Lui sunt drepte; El este un Dumnezeu credincios si fara nedreptate, El este drept si curat.”
1Corinteni 10:4 “si toti au baut aceeasi bautura duhovniceasca, pentru ca beau dintr-o stanca duhovniceasca ce venea dupa ei; si stanca era Hristos.”
10) Isaia 60:20 “Soarele tau nu va mai asfinti, si luna ta nu se va mai intuneca; caci Domnul va fi Lumina ta pe vecie, si zilele suferintei tale se vor sfarsi.”
Ioan 8:12 “Isus le-a vorbit din nou, si a zis: “Eu sunt Lumina lumii; cine Ma urmeaza pe Mine, nu va umbla in intuneric, ci va avea lumina vietii.” “
11) 1 Cronici 16:2 “Dati Domnului slava pentru Numele Lui! Aduceti daruri si veniti inaintea Lui, inchinati-va inaintea Domnului cu podoabe sfinte. “
2 Petru 3:18 “ci cresteti in harul si in cunostinta Domnului si Mantuitorului nostru Isus Hristos. A Lui sa fie slava, acum si in ziua veciniciei. Amin”

aaa ,sunt curioasa cat spatiu ocupa postul asta :) scuze .
Dupaia poti dezbate ce chestii-s superficiale si ce nu . Mi se pare destul de convingator .

Nici o dovada pe care ai aduso nu sustine invatatura treimii!!!!
Toate sunt corecte si adevarate dar nu sustin treimea.

Apropo stii la cat timp dupa terminarea scrierii Bibliei a aparut si acesta invatatura a treimii?Daca da,unde,cand si cine a fost fondatorul ei?

Proverbe 18:10  Numele Domnului este un turn tare; cel neprihănit fuge în el, şi stă la adăpost.

14/03/09 21:56

Atty25
membru

Inregistat: 11/03/09
Irlanda   nu te supara nu dai dovada de om crestin prin replicile care le lasi .. " nu am chef" ... ce indemnare lasa biblia celor care sustin faptul ca sunt crestini " fiti intelepti ca serpi si BLANZI ca porumbeii" daca stii ca ai dreptate de ce nu dai explicatii sa ne luminezi si pe noi ....

De ce mereu te contrazici cu biblia ... vorbesti martorii de rau ...iar biblia si depstre Isus arata ca a fost un martor ... in legatura cu NWT  intre Martorii Lui Iehova sau format mai multe partide .... 1 Corinteni 11:19 " caci trebuie sa fie si partide intre voi, ca sa iasa la lumina cei gasiti buni "  si una dintre aceste partide a creat NWT ... deci nu ar trebui sa acuzi Martorii lui Iehova fara sa stii despre ce este vorba ... ar trebui sa cercetezi intai cum stau lucrurile   in Ieremia 6:16 zice asa " Asa vorbeste Domnul: " Stati in drumuri, si uitati-va, si intrebati care sunt cararile cele vechi, care este calea cea buna: umblati pe ea, si veti gasi odihna pentru sufletele voastrew!" DAR EI RASPUND : "NU VREM SA UMBLAM PE ELE!"  deci tu dintre cari faci parte ?  dintre aceea cari cauta si urmeaza calea cea buna? sau care zice " NU VREM SA UMBLAM PE ELE " ??

Ultima modificare de Atty25 (14/03/09 22:12)

14/03/09 22:07

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

april a scris:

Filipeni 2:6 El, măcar că avea chipul lui Dumnezeu, totuşi n-a crezut ca un lucru de apucat să fie deopotrivă cu Dumnezeu,
Filipeni 2:7 ci S-a dezbrăcat pe sine însuşi şi a luat un chip de rob, făcându-Se asemenea oamenilor.

Era deopotriva cu Dumnezeu dar luand chip de om s-a subordonat lui Dumnezeu.

daniel.drehluta a scris:

Da april el avea "chipul lui Dumnezeu".
Uite si omul a fost facut dupa chipul lui Dumnezeu:"Geneza 1:27  Dumnezeu l-a făcut pe om după chipul Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească şi parte femeiască i-a făcut."
Asta nu inseamna ca omul este Dumnezeu sau asemenea lui Dumnezeu.

Despre om nu este scris ca era "deopotriva cu Dumnezeu".

14/03/09 22:42

Klaudiu
membru

Inregistat: 23/06/07

OLD TRAIAN a scris:

Dolores a scris:

7.D-zeu este din vesnicie iar Isus a FOST CREAT:

Iisus nu a fost creat ci a fost nascut; este o diferenta! Dar tocmai asta este ceea ce sustine doctrina trinitatii!

Isus e primul nascut din toata creatia, deci face parte din creatie, deci e creat. Daca a primit viata de la Tatal atunci e creat. Chiar daca vrei sa te marginesti strict la "nascut", tot rezulta ca Isus are un inceput. Asta spre deosebire de Dumnezeu.

Psalmi 90:2 Înainte ca să se fi născut munţii, şi înainte ca să se fi făcut pământul şi lumea, din veşnicie în veşnicie, Tu eşti Dumnezeu!

Asta nu spune despre Iisus,

Psalm 90:2 e o un indiciu ca Scriptura mai foloseste "nascut" in sensul de "adus in existenta, creat". Asta apropo de Isus ca este "nascut".

Proverbe 8:22 Domnul m-a făcut cea dintâi dintre lucrările Lui, înaintea celor mai vechi lucrări ale Lui.
Proverbe 8:24 Am fost născută când încă nu erau adâncuri, nici izvoare încărcate cu ape;
Proverbe 8:25 am fost născută înainte de întărirea munţilor, înainte de a fi dealurile.

stiu ca doctrina Martorilor sustine ca prov.8 se refera la Iisus, dar nu sunt probe pentru a sustine asta. Este doar o deducere; si e riscant sa interpretam asa.

http://www.tanarcrestin.net/forum/viewt ... 261#140261 (spre sfarsitul postului). Exista mult mai multe indicii ca Logosul este subiectul acestor versete, nu doar faptul ca anumiti trinitari ortodocsi proeminenti au crezut la fel, ca este vorba de Logos, de Isus inainte de a deveni om.

Intelepciunea spune "Cînd a întocmit Domnul cerurile, eu eram de faţă [...]". Cu cine vorbea Dumnezeu cand spunea "Sa facem omul"? Cu cel care era de faţă. De ce era acesta de faţă? "eu eram meşterul Lui, la lucru lîngă el, şi în toate zilele eram desfătarea Lui, jucînd neîncetat înaintea Lui". Da, "sa facem", Isus era mesterul Lui, la lucru langa El. Pentrucă prin El au fost făcute toate lucrurile cari sînt în ceruri şi pe pămînt (Col 1:15)

14/03/09 23:34

irlanda
membru

Dolores a scris:

Astept un raspuns aici....

Asteapta mult si bine...

Cu voi,martorii lui iehova, se implineste versetul: "Sa nu dati canilor lucrurile sfinte, si sa nu aruncati margaritarele voastre inaintea porcilor, ca nu cumva sa le calce in picioare, si sa se intoarca sa va rupa. (Mat.7:6)

Ultima modificare de irlanda (14/03/09 23:41)

14/03/09 23:40

ambasador
membru

irlanda a scris:

Dolores a scris:

Astept un raspuns aici....

Asteapta mult si bine...

Cu voi,martorii lui iehova, se implineste versetul: "Sa nu dati canilor lucrurile sfinte, si sa nu aruncati margaritarele voastre inaintea porcilor, ca nu cumva sa le calce in picioare, si sa se intoarca sa va rupa. (Mat.7:6)

Multumim.
Aceleai sentiment il avem si pt tine.
Cand nu mai ai cuvinte sa raspunzi asta iti e singura afirmare.

Proverbe 18:10  Numele Domnului este un turn tare; cel neprihănit fuge în el, şi stă la adăpost.

15/03/09 00:02

irlanda
membru

daniel.drehluta a scris:

Cand nu mai ai cuvinte sa raspunzi asta iti e singura afirmare.

Cand nu se mai merita sa mai scriu vreun cuvant.

15/03/09 00:09

Klaudiu
membru

irlanda a scris:

Dolores a scris:

Deci aceasta doctrina nu se bazeaza pe cuvantului Lui D-zeu sau pe Biblie

Fals. Doctrina trinitatii se bazeaza pe cuvantul lui Dumnezeu si pe Biblie, si este cea mai importanta in propovaduirea Evangheliei. Asta este miezul mesajului

Fals. Doctrina trinitatii nu se bazeaza pe Biblie. Biblia nu spune ca Isus Duhul si Tatal ar impartasi aceeasi "substanta", nici ca sunt egali, nici ca sunt toti fara de inceput, egali in putere, proeminenta, etc. Dimpotriva, ca Isus face parte din creatie, ca Tatal este mai mare decat el, ca el i se supune Tatalui, ca Tatal este Dumnezeul lui personal, ca Isus il numeste pe Tatal ca fiind singurul Dumnezeu adevarat. Teoria ca Tatal, Fiul si Duhul sunt trei persoane care formeaza un singur Dumnezeu, este straina de Biblie. Ea reprezinta o evolutie post-biblica si post-apostolica, nemarturisita de nici macar un singur scriitor al NT.

si este cea mai importanta in propovaduirea Evangheliei.

Pai daca asa stau lucrurile inseamna ca tu propovaduiesti o alta evanghelie, si ca bietii crestini ai secolului intai habar n-avea de ceea ce este de fapt evanghelia. Acest lucru reiese clar din lipsa batatoare la ochi a trinitatii din mesajul evangheliei pe care ei o prezinta. O sa gasesti o droaie de referinte la ce evanghelie predicau ei, incercand sa-i convinga pe evrei si ne-evrei ca Isus este Mesia cel asteptat si ca prin sangele lui avem iertarea pacatelor, dar n-o sa-i gasesti niciunde incercand sa-i convinga ca Dumnezeu este de fapt trei persoane care impartasesc aceeasi substanta. Conceptul e chiar strain de mediul evreiesc in care s-a nascut crestinismul, si daca Dumnezeu este intr-adevar o trinitate, m-as astepta ca acesti crestini sa incerce sa-i convinga pe ceialti de veracitatea acestui concept, sau macar sa il prezinte - avand in vedere ca este total strain de gandirea religioasa evreiasca.

Si intr-adevar, ei pot fi vazuti dezbatand tot felul de subiecte, de la circumcizie, sabat, legea mozaica, pana la faptul ca Isus e Mare Preot sau nu. Dar niciodata nu dezbat identitatea lui Dumnezeu, ca El ar fi de fapt trei persoane de aceeasi substanta. Se pare pana la urma nu numai ca trinitatea e departe de a fi cea mai imprtanta in propovaduirea evangheliei, ci chiar ca lipseste cu desavarsire din evanghelie.

,pentru ca numai  credinta ca Isus este una cu Dumnezeu ,ne poate mantui.

O invatatura cat se poate de straina de Noul Testament. Credinta ca Isus este Fiul lui Dumnezeu este cea care ne mantuieste, si jertfa lui.

Dolores a scris:

Isus a fost vazut de oameni pe cand Dumnezeu nu a fost vazut si nici nu poate fi vazut:

Fals.
Scrie in Isaia 7:14 "De aceea Domnul insus va va da un semn: Iata, fecioara va ramanea insarcinata, va naste un fiu, si-i va pune numele Emanuel (Dumnezeu este cu noi)."  Prin Domnul Isus, Dumnezeu este du noi.

Exact, dar acesta nu este un raspuns la argumentul lui Dolores. Pe Dumnezeu insusi nu-l poate vedea nici un om si sa traiasca, pe cand pe Isus l-au vazut extrem de multi.

In Ioan in primele 18 versete, se vorbeste despre Cuvant, care ne este prezentat :
   - ca Dumnezeu -Ioan 1:2 "El era la inceput cu Dumnezeu"

Exact; daca era cu Dumnezeu nu era Dumnezeu.

-era la inceput ,la inceputul creatiei El era ,sau deja exista Ioan 1:1 " La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu."

Sigur ca era cu Dumnezeu la inceputul creatiei, doar prin el a creat Dumnezeu tot ce exista.

-Creator - Ioan 1:3 " Toate lucrurile au fost facute prin El; si nimic din ce a fost facut, n-a fost facut fara El."

Da, "prin El" a facut Dumnezeu totul. Ce-are dogma trinitatii cu asta?

-viata oamenilor - Ioan 1:4 " In El era viata, si viata era lumina oamenilor."

Pentru ca Tatal l-a facut sa fie: Tatal l-a trimis ca oricine crede in el sa aiba viata vesnica.

-Mantuitor -Ioan 1: 12, 13 " Dar tuturor celor ce L-au primit, adica celorce cred in Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu;
nascuti nu din sange, nici din voia firii lor, nici din voia vreunui om, ci din Dumnezeu."

Isus este mantuitor, dar nu acest lucru spune 12 si 13. Tatal l-a facut pe Isus mantuitor ("Şi noi am văzut şi mărturisim că Tatăl a trimes pe Fiul ca să fie Mîntuitorul lumii." - 1 Ioan 4:14), dupa cum tot Tatal l-a facut Domn si Cristos.

In Ioan 1:14 se spune ca, Cuvantul ,care era Dumnezeu, Creator, Mantuitor,s-a facut trup prin Isus Hristos.

Ioan 1:14 nu se spune ca "Cuvantul ,care era Dumnezeu, Creator, Mantuitor,s-a facut trup prin Isus Hristos".

Prin Isus Hristos, Dumnezeu, a fost vazut. Ioan 14:7 "Daca m-ati fi cunoscut pe Mine, ati fi cunoscut si pe Tatal Meu. Si deacum incolo Il veti cunoaste; si L-ati si vazut."

Da, exact:

Ioan 12:44 Iar Isus a strigat: ,,Cine crede în Mine, nu crede în Mine, ci în Cel ce M'a trimes pe Mine.

45 Şi cine Mă vede pe Mine, vede pe Cel ce M'a trimes pe Mine.

46 Eu am venit ca să fiu o lumină în lume, pentru ca oricine crede în Mine, să nu rămînă în întunerec.

47 Dacă aude cineva cuvintele Mele şi nu le păzeşte, nu Eu îl judec; căci Eu n'am venit să judec lumea, ci să mîntuiesc lumea.

48 Pe cine Mă nesocoteşte şi nu primeşte cuvintele Mele, are cine -l osîndi: Cuvîntul, pe care l-am vestit Eu, acela îl va osîndi în ziua de apoi.

49 Căci Eu n'am vorbit dela Mine însumi, ci Tatăl, care M'a trimes, El însuş Mi -a poruncit ce trebuie să spun şi cum trebuie să vorbesc.

50 Şi ştiu că porunca Lui este viaţa vecinică. De aceea lucrurile, pe cari le spun, le spun aşa cum Mi le -a spus Tatăl
.``

Cuvintele si invataturile care veneau de la Isus nu erau de fapt ale lui, ci ale Tatalui. Cand cineva il intreba ceva, raspundea asa cum l-a invatat si i-a poruncit Tatal sa vorbeasca. De aceea cine il vedea pe Isus il vedea pe Tatal, cel pe care Isus il reprezenta pe pamant. Nu ca cine-l vedea pe Isus il vedea pe Tatal literalmente. Tatal nu are nas, urechi, par, carne si oase.

Dolores a scris:

D-zeu este nemuritor, asa il arata Biblia, pe cand Isus a murit si a fost inviat:

Fals.
Domnulu Isus nu are cum sa fie muritor, pentru ca moartea a venit in urma pacatului.

Dolores nu asta afirma, ca Isus este muritor, ci ca in trecut, a murit (straw man, pt cine stie), pe cand Dumnezeu este nemuritor - El nu poate sa moara. Si Isus chiar a murit.

Moartea Domnului Isus a fost o jertfa de ispasire, pe care numai El o putea aduce fiind fara pacat, indeplinind astfel cerinta impacarii noastre cu Dumnezeu si a mantuirii noastre.

Exact, si asta nu este un raspuns la argumentul lui Dolores. Isus nu este Dumnezeul Atotputernic al evreilor, pentru ca acela este nemuritor.

Dolores a scris:

D-zeu si Isus NU sunt egali in putere si slava:

Fals.
Ioan 14:28 "Ati auzit ca v-am spus: "Ma duc, si Ma voi intoarce la voi." Daca M-ati iubi, v-ati fi bucurat ca v-am zis: "Ma duc la Tatal;" caci Tatal este mai mare decat Mine.", face referire la pozitia ca Tatal este mai mare ca Fiul, nu ca si superioritate.Natura lor este una si aceeasi, sant amandoi una.

Pai cum sa fie fals, cand il contrazici pe Isus? Ce zici tu e fals. Tatal este mai mare ca Isus.

Ioan 10:30 "  Eu si Tatal una suntem"

Nu "unul", ci una. Se pare ca nu intelegi modul de exprimare a lui Isus, ce inseamna a fi una? Si discipolii aveau (si trebuiau) sa fie una cu Tatal si cu Isus, sunt si ei egali cu Dumnezeu pentru ca sunt una cu El?

Ioan 5:17-23 "
17. Dar Isus le-a raspuns: "Tatal Meu lucreaza pana acum; si Eu de asemenea lucrez."
18. Tocmai de aceea cautau si mai mult Iudeii sa-l omoare, nu numai fiindca deslega ziua Sabatului, dar si pentruca zicea ca Dumnezeu este Tatal Sau, si Se facea astfel deopotriva cu Dumnezeu.
19. Isus a luat din nou cuvantul, si le-a zis: "Adevarat, adevarat va spun, ca, Fiul nu poate face nimic de la Sine; El nu face decat ce vede pe Tatal facand; si tot ce face Tatal, face si Fiul intocmai.
20. Caci Tatal iubeste pe Fiul, si-i arata tot ce face; si-i va arata lucrari mai mari decat acestea, ca voi sa va minunati.
21. In adevar, dupa cum Tatal inviaza mortii, si le da viata, tot asa si Fiul da viata cui vrea.
22. Tatal nici nu judeca pe nimeni, ci toata judecata a dat-o Fiului,
23. pentru ca toti sa cinsteasca pe Fiul cum cinstesc pe Tatal. Cine nu cinsteste pe Fiul, nu cinsteste pe Tatal, care L-a trimis."

Deci ,Fiul este egal cu Tatal.

Deci nu, fals :) Concluzia este contrara celor scrise. Citat din http://www.tanarcrestin.net/forum/viewt ... 325#141325 :

Logica e a evreilor necredinciosi si criminali. Vrei sa zici ca ti-o insusesti? Pai atunci te rog sa citesti si ce le raspunde Isus referitor la aceasta greseala a lor:

Isus a luat din nou cuvîntul, si le -a zis: ,,Adevãrat, adevãrat vã spun, cã, Fiul nu poate face nimic dela Sine; El nu face decît ce vede pe Tatãl fãcînd; ºi tot ce face Tatãl, face si Fiul întocmai.

Le respinge rationamentul ca daca zicea ca Dumnezeu este Tatăl Său, se făcea astfel deopotrivă cu Dumnezeu. El nu se face deoptriva cu Dumnezeu, pentru ca spre deosebire de Dumnezeu, Isus nu poate face nimic dela sine; el nu face decît ce vede pe Tatãl fãcînd.

Dolores a scris:

D-zeu Tatal este una cu Isus Fiul in aceiasi privinta in care suntem si noi crestinii tot una:

Fals.
Sant 3 Persoane intr-un singur Dumnezeu.

Fals. Vezi mai sus. In plus, nu exista o asemenea exprimare in NT, deci este inventia trinitarienilor.

Persoana Tatalui, Persoana Fiului, si Persoana duhului Sfant.Dar Divinitatea este una singura ,este o glorie egale ,o putere egala o maiestate egala.

Idem.

Dolores a scris:

Iar Duhul Sfant este o forta, puterea lui D-zeu, si nu o persoana:

Fals.
Duhul Sfant este o Persoana care a fost trimisa sa locuiasca in cei care-L urmeaza pe Isus Hristos. Faptele Apostolilor 2.

Fals. De unde reiese de-aici ca este o persoana?

Duhul Sfant este o Persoana egala in toate privintele cu Dumnezeu Tatal, si Dumnezeu Fiul.

O alta exprimara nebiblica - dar doar una dintr-un sir intreg de asemenea declaratii.

Duhul Sfant are insusirile unei Personalitati:
   - are vointa - 1 Corinteni 12:11 "Dar toate aceste lucruri le face unul si acelas Duh, care da fiecaruia in parte, cum voieste."

Citeste si contextul:

6 sînt felurite lucrări, dar este acelaşi Dumnezeu, care lucrează totul în toţi.

Dumnezeu lucrează totul în toţi. Cum? De pildă, unuia îi este dat, prin Duhul, să vorbească despre înţelepciune, altuia, să vorbească despre cunoştinţă (8). Dumnezeu lucreaza totul in toti prin Duhul Sau. Toate aceste lucruri le face unul şi acelaş Duh, care dă fiecăruia în parte, cum voieşte El, adica Dumnezeu, care face aceste lucruri prin Duhul Sau.

-are emotii -efeseni 4:30 "Sa nu intristati pe Duhul Sfant al lui Dumnezeu, prin care ati fost pecetluiti pentru ziua rascumpararii.

Se pare ca nu cunosti din nou limbajul biblic. Este Duhul Sfant o persoana pentru ca poate fi intristat? Este duhul lui Ahab o persoana pentru ca este intristat?:

"Nevastă-sa Izabela a venit la el, şi i-a zis: ,,Pentru ce îţi este trist duhul şi nu mănînci?" - 1 Imp. 21:5 (asa cum apare in ebraica originala)

Duhul lui Ahab nu este o persoana. Mai degraba trebuie sa ne familiarizam cu limbajul pe care Scriptura il foloseste, cu idiosincraziile ebraicii de acum 2000-3000 de ani. Noi astazi nu mai vorbim asa. Daca Vasile este trist eu nu-l voi intreba "de ce iti e trist duhul Vasile?", pentru ca limba Romana e lipsita de stilul de exprimare a ebraicii antice. De cate ori se foloseste expresia "duhul lui este cutare", cu privire la oameni sau la Dumnezeu, este vorba de cum se simte persoana respectiva, nu ca de fapt exista doua persoane, una care detine duhul, si a doua duhul insusi. Vezi mai multe aici: http://www.proto-teologia.info/wiki/ind ... ne_mentala

-are intelect - Romani 8:27 "Si Cel ce cerceteaza inimile, stie care este nazuinta Duhului; pentruca El mijloceste pentru sfinti dupa voia lui Dumnezeu."

Ce inseamna "nazuinta"? In greceste fronema (cuvantul folosit de Pavel aici) inseamna "mod de gandire, gandire, minte, aspiratie" conform mai multor lexicoane (le pot furniza la cerere). Acelasi cuvant este folosit si in versetele 6 si 7, unde Cornilescu traduce:

Şi umblarea după (fronema) lucrurile firii pămînteşti, este moarte, pe cînd umblarea după (fronema) lucrurile Duhului este viaţă şi pace. Fiindcă umblarea după (fronema) lucrurile firii pămînteşti este vrăjmăşie împotriva lui Dumnezeu, căci, ea nu se supune Legii lui Dumnezeu, şi nici nu poate să se supună.

De fapt in text nu apare literalmente "firea pămînteasca", ci "carnea". Deci textul spune:

Şi gandirea (fronema) carnii este moarte, pe cînd gandirea (fronema) Duhului este viaţă şi pace. Fiindcă gandirea (fronema) carnii este vrăjmăşie împotriva lui Dumnezeu, căci, ea nu se supune Legii lui Dumnezeu, şi nici nu poate să se supună.

Avem de-a face deci cu modul de gandire propriu carnii pacatoase, care aspira la lucrurile pacatoase, in opozitie cu modul de gandire propriu Duhului, care aspira la lucrurile lui Dumnezeu. Pavel continua:

"Deci ceice sînt in carne, nu pot să placă lui Dumnezeu. Voi însă nu mai sînteţi in carne, ci in duh, dacă Duhul lui Dumnezeu locuieşte în adevăr în voi. Dacă n'are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui."

Gandirea lor nu mai era cea concentrata pe lucrurile pacatoase, ci pe lucrurile lui Dumnezeu. Ce inseamna "Duhul lui Cristos"? Textul ebraic al Isaia 40:13 spune asa:

"Cine a cercetat Duhul Domnului, si cine L-a luminat cu sfaturile lui?"

Insa Septuaginta (traducerea greaca folosita de primii crestini si de Pavel) traduce:

"Cine a cercetat mintea/gandirea/gandul (nous) Domnului, si cine L-a luminat cu sfaturile lui?"

In mintea traducatorilor antici evrei, "Duhul Domnului" se referea la Duhul mintii Domnului (vezi inca o data duhul mintii: http://www.proto-teologia.info/wiki/ind ... ne_mentala), adica mintea/gandirea/gandul Domnului, modul de gandire al Lui. Pavel este foarte de acord cu aceasta intelegere, citand Isaia 40:13 asa cum Septuaginta il reda, inlocuind "duhul" cu "gandul":

Cãci "cine a cunoscut gîndul Domnului, ca sã -I poatã da învãtãturã?" Noi însã avem gîndul lui Hristos. - 1 Co 2:16

Deci si Pavel intelege in acest caz Duhul Domnului la fel ca si traducatorii care-au redactat Septuaginta, adica modul de gandire, gandirea lui Dumnezeu (si e si normal, textul vorbeste despre "invatatura", si "sfat", cine i-a dat sfat si invatatura lui Dumnezeu?). Deci Duhul lui Cristos este gandirea lui Cristos. (forma verbala a lui fronema, froneo, "a gandi", este folosita de Pavel in Filip. 2:5, "asa sa ganditi in voi, ca si gandirea lui Isus")

Ca sa revenim, exista gandirea carnii si gandirea duhului, in opozitie una cu alta (dupa cum si carnea este opusul duhului). Cei care au prima gandire, se axeaza pe lucruri pacatoase, ale carnii. Cei care au a doua gandire se axeaza pe lucrurile lui Dumnezeu, ale duhului. Ce spune atunci vs. 27:

"Si Cel ce cerceteazã inimile, stie care este gandirea Duhului; pentrucã El mijloceste pentru sfinti dupã voia lui Dumnezeu."

Cel care cerceteaza inimile mijloceste pentru sfinti dupa voia lui Dumnezeu. Cine este cel care cerceteaza inimile (ca si Dumnezeu)? Isus:

"Voi lovi cu moartea pe copiii ei. si toate Bisericile vor cunoaste cã ,,Eu sînt Cel ce cercetez rãrunchii si inima``: si voi rãsplãti fiecãruia din voi dupã faptele lui."

El este cel care mijloceste pentru noi; vs 34 spune:

Cine -i va osîndi? Hristos a murit! Ba mai mult, El a si înviat, stã la dreapta lui Dumnezeu, si mijloceste pentru noi! La fel spune si 1 Ti 2:5, Evrei 7:25.

Deci nu reiese nicidecum ca Duhul are intelect din Rom 8:27

Dolores a scris:

D-zeu este din vesnicie iar Isus a FOST CREAT:

Fals.
Isus Hristos ,este Dumnezeu Fiul,deci are aceeasi putere si calitati ca si Dumnezeu Tatal.

Gresit. Nu e niciunde numit "Dumnezeu Fiul", asta e terminologie trinitariana. Cat priveste puterea, el poate sa aiba doar puterea pe care Tatal i-a dat-o (Mt 28:19). Cat despre caracteristici, gresit din nou. Vezi discutia pornita aici: http://www.tanarcrestin.net/forum/viewt ... 930#137930 pana la sfarsit, apoi continuata aici http://www.tanarcrestin.net/forum/viewt ... 242#138242 si aici:  http://www.tanarcrestin.net/forum/viewt ... 891#139891 .

Isus are aceeasi natura cu Tatal.Ioan il numeste pe Isus "cuvantul"si spune urmatoarele la ioan 1:1 " La inceput era Cuvantul, si Cuvantul era cu Dumnezeu, si Cuvantul era Dumnezeu."

Prin fraza "Cuvantul era cu Dumnezeusi "Cuvantul era Dumnezeu" Isus este direct Dumnezeu.

Ba nu chiar. Vezi aceasta discutie: http://www.tanarcrestin.net/forum/viewt ... 6545#46545

Deci, dupa cum Dumnezeu este vesnic, tot asa si Hristos este vesnic.

Gresit din nou, inca o data, Vezi discutia pornita aici: http://www.tanarcrestin.net/forum/viewt ... 930#137930 pana la sfarsit, apoi continuata aici http://www.tanarcrestin.net/forum/viewt ... 242#138242 si aici:  http://www.tanarcrestin.net/forum/viewt ... 891#139891 .

Ioan nu spune "La inceput a aparut Cuvantul,ci spune ,"La inceput era Cuvantul. Asadar este foarte clar dupa forma verbului, ca la momentul inceputului, inainte de creatie ,Domnul Isus Hristos,era, pentru ca El este in afara timpului, fara inceput si fara sfarsit ,tot asa cum este si Dumnezeu Tatal.

Ei da de unde, nici vorba. Cuvantul exista la inceput, ceea ce nu se spune niciodata despre Dumnezeu, de vreme ce e clar ca Dumnezeu exista dintotdeauna. Fiind vorba de insusi Dumnezeu, de ce ar fi nevoie sa se scrie ca El exista de la inceput? Pentru dovezi biblice ca Isus are inceput vezi mai sus.

Ultima modificare de Klaudiu (17/03/09 02:36)

15/03/09 03:50

Klaudiu
membru

april a scris:

april a scris:

Filipeni 2:6 El, măcar că avea chipul lui Dumnezeu, totuşi n-a crezut ca un lucru de apucat să fie deopotrivă cu Dumnezeu,
Filipeni 2:7 ci S-a dezbrăcat pe sine însuşi şi a luat un chip de rob, făcându-Se asemenea oamenilor.

daniel.drehluta a scris:

Uite si omul a fost facut dupa chipul lui Dumnezeu:"Geneza 1:27  Dumnezeu l-a făcut pe om după chipul Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească şi parte femeiască i-a făcut."
Asta nu inseamna ca omul este Dumnezeu sau asemenea lui Dumnezeu.

Despre om nu este scris ca era "deopotriva cu Dumnezeu".

De fapt Filipeni 2:6 nu spun ca Isus avea "chipul" lui Dumnezeu. Cuvantul grecesc folosit de Pavel este morphe si inseamna "forma". Textul spune literalmente:

"care, existand in forma lui Dumnezeu, nu a considerat de apucat sa fie deopotriva cu Dumnezeu, ci s-a golit pe sine insusi luand forma de rob, facandu-se asemenea oamenilor...

Acelasi cuvant e folosit si pentru a descrie ce forma a dobandit ulterior, una de rob. Pavel spune nu ca era Dumnezeu insusi, ci ca era "in forma lui Dumnezeu". Ce forma are Dumnezeu? Dumnezeu este spirit (Ioan 4:24), si ingerii sunt spirite (Evrei 1:14). Insa Isus este mai mult decat ingerii. Doar despre el se spune (in Evrei 1:3) ca este "apaugasma slavei lui Dumnezeu, si charakter al fiintei Lui".

Apaugasma inseamna "stralucire/radiantza/reflectare". De unde Cornilescu traduce "oglindire", adica reflectare.

Charakter inseamna "reprezentare/reproducere exacta". Cu alte cuvinte Isus este reflectarea gloriei lui Dumnezeu, reprezentarea exacta a fiintei Lui. Deci da, in ce priveste forma, o reprezentare, o reproducere exacta, este deopotriva cu originalul. Dar o reprezentare nu va avea niciodata acelasi statut ca si originalul (in plus, o reproducere are prin definitie un inceput, fiind creata). Da, din punct de vedere al formei, Isus era deopotriva cu Dumnezeu. Insa Isus a exista apoi in forma de om; din care punct de vedere erau oamenii deci deopotriva cu Isus? Al "formei", nu ca si statut, eminenta si pozitie, nimeni dintre oameni nu ii este egal in acest sens. Cristos este capul oricarui barbat.

Isus devine deci om, fiindu-i supus lui Dumnezeu. Intrebarea care se pune este, cand se supune el lui Dumnezeu? Inainte de a deveni om, sau dupa? Cand il trimite Tatal la oameni, inainte sau dupa ce devine om? Inainte desigur. El zice "vin sa fac voia ta Dumnezeule" (Evrei 10:7). I se supune Lui inca inainte de a deveni om, fiind trimis de El inainte de a deveni om. Si Isus i se supune in continuare lui Dumnezeu (1 Co 15:28). In prezent, ca si in trecut, il numeste "Dumnezeul meu".

Ultima modificare de Klaudiu (15/03/09 05:02)

15/03/09 05:00

Dolores
membru

irlanda a scris:
Asteapta mult si bine...

Ma asteptam la raspunsul asta irlanda:),eram sigura ca dupa ce nu mai stii ce sa spui si nu mai ai pe unde sa iti scoti camasa , zici ca nu mai are rost.

Versetul care l-ai dat este foarte potrivit, numai sa fi atent la cine se potriveste in situatia noastra:)

Tinad cont de ceia ce a spus si Klaudiu, scuza-ma de expresie, "Prost sa fii si tot intelegi!", aici nu mai este vorba de neintelegere ci de sustinerea unei ideii care nu are nici un fundament biblic, asa numa de dragu de a zice si tu ceva...

Ultima modificare de Dolores (15/03/09 10:33)

15/03/09 10:32

Site web  
zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07

Dolores a scris:

Pesonificarea este intalnita in toate scrierile.Daca moartea este o persoana atunci putem spune si despre Duhul Sfant ca este o persoana.

Ca să poţi să afirmi acest lucru trebuie să poţi să spui despre Duhul Sfânt că este acelaşi lucru ca şi moartea. Dar tu nu poţi spune acest lucru decât dacă spui de la tine.

Dolores a scris:

Daca am inteles cum e cu apelativul de D-zeu putem sa intelegem si versetele care le-ai citat tu.

Dacă nu ai înţeles diferenţa dintre creaţie şi naştere, mă tem că înţelegerea ta nu e bună.

Dolores a scris:

Referitor la ultima ta afirmatie:in ce sens sunt Fiul si Tatal una sau egali?

În ce sens sunt 2 persoane diferite ca şi egalitate dar care cer exact aceeaşi cinste, nu 2 diferite: una mai mare, alta mai mică?

Ioan 5:23 pentru ca toţi să cinstească pe Fiul cum cinstesc pe Tatăl. Cine nu cinsteşte pe Fiul, nu cinsteşte pe Tatăl, care L-a trimis.

Dolores a scris:

Dar sa zicem ca nu la asta se refera acest verset, totusi eu nu pot intelege din aceste versete ca Fiul si Tatal sunt una si aceasi persoana.Nu inteleg cum tu poti..

Nu sunt doar aceste versete. Fiul şi Tatăl nu sunt aceeaşi Persoană. De fapt formularea exactă o găseşti:

1 Ioan 5:7 Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul şi Sfântul Duh, şi Aceşti trei Una sunt.

După cum probabil observi deja, nici măcar nu apare cuvântul "Persoană". Apare "trei" şi "Una". Nu te-mpiedeca de faptul că în manuscrisele originale nu apare acest verset deoarece mărturia Celor 3 apare de foarte multe ori în Biblie, iar din cele spuse de Isus reies clar atributele Lui Dumnezeu: toată puterea în cer şi pe pământ, dreptul exclusiv de a judeca, lipsa unui început, creaţia, îngerii vin şi Îi slujesc, etc.  Iar formularea din Biblie "există un singur Dumnezeu" apare şi în încheierea versetului 1 Ioan 5:7. Deci este vorba despre un singur Dumnezeu care se revelează în Tatăl, Fiul şi Duhul Sfânt, nu în mod consecutiv ci simultan. Dacă nu crezi că aşa ceva există, atunci priveşte materia (acestea două una sunt) creată de El.

daniel.drehluta a scris:

Uite si omul a fost facut dupa chipul lui Dumnezeu:"Geneza 1:27  Dumnezeu l-a făcut pe om după chipul Său,

Măi daniel.drehluta, cele 2 formulări: "avea chipul" şi "făcut după chipul" nu sunt similare. Între sensurile lor nu se poate pune semnul egal şi să ai pretenţia de a fi considerată o dovadă.

15/03/09 10:44

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06

daniel.drehluta a scris:

daniel.drehluta a scris:

Nici o dovada pe care ai aduso nu sustine invatatura treimii!!!!
Toate sunt corecte si adevarate dar nu sustin treimea.
Apropo stii la cat timp dupa terminarea scrierii Bibliei a aparut si acesta invatatura a treimii? Daca da,unde,cand si cine a fost fondatorul ei?

eu am scris versete care sa argumenteze prima chestie ceruta de tine ,cum ca Isus este egal cu Dumnezeu, fiind Dumnezeu intrupat ,acum o intorci cu Trinitatea .. poti tasta pe google si o sa te trimita la site-uri care aduc versete explicate in favoarea trinitatii ,nu sunt in masura sa tin prelegeri si nici n-am timp .

Oricum ,daca as fi adepta pariurilor ,as putea pune pariu cu tine pe orice ,ca tu si gasca  ,cat timp rameti la studiu cu martorii ,o sa respingeti orice verset ,orice dovada contrara invataturilor lor. Mie nu-mi plac oamenii care te tot piseaza la cap cu anumite invataturi ,e dreptul tau sa crezi ce vrei legat de orice subiect ,sfarsitul face diferenta si sper sa ne prinda pe amandoi in Rai ,dar nu in ala de pe Pamant ,ci in ala de langa Dumnmezeu .
Acuma stii cum e ,unii mediteaza pe Pamant la chestii divine si gasesc raspunsuri, altii in iad unde le vine sa se ia de cap ,iar ceilalti le gasesc in Rai implinirea .

Cat despre ultimele intrebari ,nu stiu raspunsul si nu sunt tare curioasa sa ma informez. Prefer sa raman printre aia care cunosc in parte .

15/03/09 12:57

irlanda
membru

@ Klaudiu, nu era nevoie sa-mi dai ca si referinta linkurile de pe tc ,cu privire la conceptia ta despre antitrinitate, pentru ca le-am urmarit la vremea respectiva, si le-am dezaprobat.

Desi ,stiu si vad ca te pricepi sa rastalmacesti Biblia ,ca sa iasa ceva dupa rationamentul tau, sau dupa ceonceptiile tale, eu raman la umila-mi incredintare ca , conform Bibliei, fara a fi rastalmacita ,se vorbeste deslusit ca exista Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul(Isus Hristos) si Dumnezeu Duhul Sfant, si cu toate acestea ,spune clar ca este un singur Dumnezeu.

Este dificil, pentru noi oamenii sa putem intelege trinitatea, de aceea eu ma rezum si cred ce spune Biblia.
" Apoi Dumnezeu a zis: „Să facem om după chipul Nostru, după asemănarea Noastră; el să stăpânească peste peştii mării, peste păsările cerului, peste vite, peste tot pământul şi peste toate târâtoarele care se mişcă pe pământ.”(Geneza 1:26)
De observat ca se foloseste pronumele personal,"noi".

Acest verset impreuna cu multe altele, mie imi sant suficiente sa-mi demonstreze ca Domnul Isus este insusi Dumnezeu, si pentru ca este Dumnezeu, are toate insusirile lui Dumnezeu, nu este o creatie, si este ,la fel ca si Dumnezeu, Creator, fara inceput si fara sfarsit.

Restul sant vorbe-n vant.

Si , ca s-o luam putin mai copilareste, chiar daca , prin absurd ,este cum spuneti voi, unitarieni sau martori ai lui iehova, noi, prin faptul ca-i atribuim Domnului Isus aceasi divinitatea si insusirile lui Dumnezeu, adica dupa minte voastra il facem mai mare decat este, nu cred ca se va supara pe noi.

Pe cand voi,  ca-L limitati in timp pe Domnul Isus, si-i "luati" divinitatea si indentificare Fiului cu Dumnezeu, cred ca va fi un motiv de suparare mare pentru Dumnezeu, si rasplata va va fi pe masura supararii pricinuite.

Dolores a scris:

Ma asteptam la raspunsul asta irlanda:),eram sigura ca dupa ce nu mai stii ce sa spui si nu mai ai pe unde sa iti scoti camasa , zici ca nu mai are rost.

Daca memoria ta nu-i prea scurta si ineficienta, adu-ti aminte ca am spus, de la bun inceput, ca orice discutie cu voi, este fara rost.

Dolores a scris:

Tinad cont de ceia ce a spus si Klaudiu, scuza-ma de expresie, "Prost sa fii si tot intelegi!",

Tinand cont de ce spune Biblia, necredincios ,si neintelept sa fii  sa nu intelegi si sa-i dai crezare.

15/03/09 13:47

ambasador
membru

Cred ca sa discutat si sa tot dicutat pe TC cu privire la invatatura treimii.
S-au adus dovezi foare multe ,foarte convingatoare ca nu este o invatatura sprijita de Biblie.
De partea cealalta sau adus dovezi dar care sun nici o forma nu sprijinesc invatarura treimii si sa explicat fiecare dovata in parte care trinitarienii o folosesc ca sprijin a invataturii lor.
Dupa parerea mea nu mai are rost sa discutam despre treime.
Sa discutam alt subiect care deranjeaza lumea cu privire la martori.
Astept propuneri.

15/03/09 17:35

april
admin forum

Ok.

- cum este cu crucea ?
- de ce martorii accepta acum transplantul de organe si de ce nu l-au acceptat inainte?
- cum este cu venirea invizibila a lui Isus in 1914 parca?
- cine sunt cei 144.000 ?
- de ce numai 144.000 merg in cer ?
- cine L-a inviat pe Isus?

15/03/09 20:22

giany
membru

Inregistat: 18/05/07
x

Ultima modificare de giany (15/03/09 20:58)

15/03/09 20:40

april
admin forum

giany, lasa-i pe ei sa raspunda.

15/03/09 20:49

giany
membru

aha ... nu stiam ca raspund doar ei ... sau dansii ... mno ... in cazul de fatza ... daca am fost si eu pe la niste sedintza cu martori ai lui iehova ... cred ca as putea sa imi dau cu parerea sau daca nu sterg ... dar as dori sa ma corecteze ei ... sau sa imi argumenteze in vreun fel ... mda ... multumesc de intelegere ...

io am impresia ca se cam bat campii campiile dar nu si campionii ... si subiectul ma incita ... deci tre sa vorbesc ...
cum vine aia cu TREIMEA ... martorii astia spun ca e ceva fals ??? asta e intrebarea mea ???

Ultima modificare de giany (15/03/09 20:57)

15/03/09 20:55

april
admin forum

daca vorbesti din ce ai vazut acolo, ok. dar e de preferat sa raspunda ei intai, apoi sa completezi/comentezi tu ;)

si lasa treimea, ca s-a tot discutat despre ea.

15/03/09 20:58

giany
membru

ei se numesc cumva crestini sau nu ...??? stie careva ???
sau sunt doar martori ai lui ... DOAMNE iarta-ma ...!!! nici nu scriu numele ca imi e teama sa nu fac ceva prostie ...

15/03/09 21:01

april
admin forum

giany, citeste odata ce s-a scris pana acum si nu mai repeta intrebarile. gata.

15/03/09 21:02

Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 19    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la