TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Despre pacat si mantuire/Cum poate cineva sa fie mantuit ? Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 11
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
Asa sa fie, Doamne ajuta!

_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


13/12/10 14:44

   
Comitet
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 12/12/10
Parerea mea e ca atunci cand vorbim de mantuire faptele au rolul de a da slava lui Dumnezeu si in acelasi timp de a aduce pe oameni la Dumnezeu..
Foarte multi cred ca ei facand fapte bune impresioneaza pe Dumnezeu si EL la randul Lui o sa aiba grija sa le dea ''o bila alba'' in plus la judecata..
De aici rezulta ceva de genu Credinta + Fapte  =  Mantuire  ..Parerea mea e ca nu exista nimic mai FALS
Exemple in biblie sunt multe si nu ma apuc sa le enumar...Vreau sa spun doar ca mantuirea ne-a fost data ca dar...si ce este dat ca dar nu poti cumpara sub nici o forma ( fapte,milostenii,etc ) . Faptele noastre bune in fata lui Dumnezeu nu sunt altceva decat o carpa murdara ...


21/12/10 18:43

   
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08
Asa-i, Comitet. Dar cat de greu de insusit e!

_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

21/12/10 18:55

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08

Comitet a scris:

Parerea mea e ca atunci cand vorbim de mantuire faptele au rolul de a da slava lui Dumnezeu si in acelasi timp de a aduce pe oameni la Dumnezeu..
Foarte multi cred ca ei facand fapte bune impresioneaza pe Dumnezeu si EL la randul Lui o sa aiba grija sa le dea ''o bila alba'' in plus la judecata..
De aici rezulta ceva de genu Credinta + Fapte  =  Mantuire  ..Parerea mea e ca nu exista nimic mai FALS
Exemple in biblie sunt multe si nu ma apuc sa le enumar...Vreau sa spun doar ca mantuirea ne-a fost data ca dar...si ce este dat ca dar nu poti cumpara sub nici o forma ( fapte,milostenii,etc ) . Faptele noastre bune in fata lui Dumnezeu nu sunt altceva decat o carpa murdara ...

Sau o tentativa de a-L cumpara.Sunt un om bun daca fac fapte bune, asta inseamna ca o sa primesc tot ce e mai bun :D

Ultima modificare de Roxana (16/02/11 16:20)


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


04/02/11 15:25

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

Claudiu a scris:

...Am spus ca indreptatirea prin credinta este conditionata de raspunsul omului fata de indreptatirea juridica pe care el o are deja inainte de a face alegerea de a fi de partea Mantuitorului.
Biblia spune ca se face prin credinta in Mantuitorul. " Va fac cunoscut, fratilor, Evanghelia pe care v-am propovaduit-o, pe care ati primit-o, in care ati ramas
si prin care sunteti mantuiti, daca o tineti asa dupa cum v-am propovaduit-o; altfel, degeaba ati crezut.
V-am invatat inainte de toate, asa cum am primit si eu: ca Hristos a murit pentru pacatele noastre, dupa Scripturi; (1Corinteni15:1-3)



Repet, din punct de vedere legal, juridic, toate fiintele umane sunt iertate de Dumnezeu in virtutea vietii neprihanite a lui Isus, independent de alegerea lor. Exemple?
In afara de cele prezentate mai sus se poate vedea atitudinea lui Isus (deci a lui Dumnezeu) fata de Maria Magdalena, fosta gazda a celor sapte demoni. El o iarta fara ca aceasta sa-si ceara iertare.
De unde stii ca nu si-a cerut iertare? De unde stii ca nu a regretat viata pacatoasa?

Deasemenea Isus iarta fiind pe cruce dusmanii Lui TOT FARA CA ACESTIA SA-SI CEARA IERTARE. ACESTA ESTE UNUL DIN ASPECTELE CARACTERULUI LUI DUMNEZEU,IERTARE NECONDITIONATA.
Pentru ce i-a iertat ai citit atent? Se roaga Isus: "Tata iarta-i ca nu stiu ce fac" Le iarta o actiune prezenta, de moment! Nu spune nimic despre "ce au facut" dici despre "ce vor face", ci strict. Asta ma face sa cred ca ei la judecata nu sunt chemati sa dea socoteala pentru pacatul crucificarii, ci pentru viata lor straina de Dumnezeu. Poa te te ajuta rugaciuneaprimului martir. "Doamne nu le tine in seama pacatul acesta", dar celelalte?
Ideea este ca iertarea de pacat nu este acelasi lucru cu vindecarea de pacat.
Nu inteleg ce vrei sa spui cu asta, pentru ca Biblia nu le diferentiaza asa. Ce s-ar intampla cu omul dupa iertarea de pacat si ce se intampla dupa vindecarea de pacat?

Daca un medic anunta un om ca are o boala incurabila iar omul respectiv isi cere iertare la medic ptr. ca a contactat cumva boala aceasta il face aceasta marturisire imediat si un om vindecat. Nu.

Aici te-ai cam inpotmolit. Nu ai baza biblica pentru asta ce-si cere iertare de la medic. :D Si nici in viata reala nu ai suport. Nu se intampla niciunde asa, daca avem de-a face cu oameni intregi la minte.


Faptul ca Dumnezeu i-a iertat pe toti in Hristos independent de alegerea lor ...
La asta n-ai baza biblica.

Dumnezeu a facut pasul si i-a iertat pe toti dar vindecati de pacat sunt numai aceia care doresc aceasta si care apreciaza iertarea divina, indreptarirea legala, juridica pe care Dumnezeu le-a dat-o mai dinainte, pe cand erau ei pacatosi.
Dumnezeu a facut oferta pentru toti; a rezolvat cu baza juridica pentru iertarea lor, dar ii iarta cand se pocaiesc. Pana atunci au doar sansa iertarii.(sau cum s-a sugerat mai sus, sunt potential iertati)

_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

03/03/11 09:02

   
Claudiu
membru

Locatie: Europa
Inregistat: 30/12/10

Roxana a scris:


Comitet a scris:

Parerea mea e ca atunci cand vorbim de mantuire faptele au rolul de a da slava lui Dumnezeu si in acelasi timp de a aduce pe oameni la Dumnezeu..
Foarte multi cred ca ei facand fapte bune impresioneaza pe Dumnezeu si EL la randul Lui o sa aiba grija sa le dea ''o bila alba'' in plus la judecata..
De aici rezulta ceva de genu Credinta + Fapte  =  Mantuire  ..Parerea mea e ca nu exista nimic mai FALS
Exemple in biblie sunt multe si nu ma apuc sa le enumar...Vreau sa spun doar ca mantuirea ne-a fost data ca dar...si ce este dat ca dar nu poti cumpara sub nici o forma ( fapte,milostenii,etc ) . Faptele noastre bune in fata lui Dumnezeu nu sunt altceva decat o carpa murdara ...

Sau o tentativa de a-L cumpara.Sunt un om bun daca fac fapte bune, asta inseamna ca o sa primesc tot ce e mai bun :D



Ce parere ai Roxana darul este efectiv pentru toti oamenii ca o realitate in Hristos sau este doar ceva potential?
Tu cand faci un dar cuiva asa actionezi? Ii spui ca ii dai darul respectiv numai daca il cere de la tine sau doar il dai chiar punandu-l undeva chiar la el in casa ca sa aiba o surpriza placuta?
Din momentul in care faci darul si acesta este la omul respectiv in casa nu se poate spune decat ca omul nostru are darul, nu? Chiar daca el nu stie de acest dar tot il are in casa si teoretic si practic este al lui, nu?
Acum ma gandesc ca esti de acord ca persoana poate face ce vrea cu acest dar deoarece este al ei. Il poate aprecia sau nu.


_______________________________________
"A vorbi despre Isus înseamnă a invita oamenii să pună mai multe întrebări, nu mai puţine... întrebări menite să conducă la aprofundarea adevărului." A. Graham Maxwell

05/03/11 22:12

   
mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
Darul este oferta. Decizia personală de acceptare a ofertei transformă potenţialul în realitate.
Hai să nu vorbim despre iertare sau mântuire ca despre o cutie împachetată pe care o arunci în neştire în casa prietenului tău, şi el ba ştie, ba nu ştie de ea, dar îi aparţine.
Scrisoarea lui Dumnezeu (Biblia), anunţă oferta. Cum vezi anumite promoţii:"Azi, toate produsele gratis!"
Tu decizi dacă această promoţie va deveni realitate şi pt tine.


_______________________________________
Poate că oamenii se vor îndoi de ce spui, dar vor crede ceea ce faci!

05/03/11 22:55

   
Claudiu
membru

Locatie: Europa
Inregistat: 30/12/10
Cateva ganduri dintr-o carte al carei autor crede ca si mine in ceea ce priveste mantuirea.
"...Apostolul Pavel defineşte această evanghelie ca fiind “neprihănirea lui Dumnezeu“ (Romani 1,16-17; 3,21). Prin aceste cuvinte, el vrea să spună că evanghelia este neprihănirea iniţiată şi planificată de Dumnezeu, înainte de întemeierea lumii, făgăduită de El după căderea în păcat şi împlinită de El în istoria sacră a lui Hristos (Efeseni 1,4; Apoc. 13,8; Geneza 3,15; Ioan 3,16-17; Galateni 4,4-5). Cu alte cuvinte, este o neprihănire produsă în întegime de Dumnezeu, fără nici o cotribuţie umană (Romani 3,28; Galateni 2,16). În această evanghelie, Dumnezeu a realizat mântuirea deplină pentru toată omenirea, astfel ca, în Hristos, neamul omenesc să stea perfect şi complet în faţa lui Dumnezeu şi a Legii Sale sfinte (Coloseni 2,10; Romani 10,4). Această mântuire ne scapă de trei situaţii cu care omenirea este confruntată:
-mântuire din vina şi pedeapsa păcatului;
-mântuire din puterea şi robia păcatului;
-mântuire din prezenţa şi natura păcatului.

Prima mântuire înseamnă îndreptăţirea noastră, a doua înseamnă sfinţirea noastră, iar a treia înseamnă glorificarea noastră. Este important ca fiecare creştin să înţeleagă că, deşi creştinii pot pretinde îndreptăţirea ca un fapt deja împlinit (Romani 5,1), sfinţirea este o experienţă progresivă şi continuă (1 Tesaloniceni 4,2-7; 5,23), iar glorificarea este o speranţă viitoare care îşi găseşte împlinirea la cea de-a doua venire a lui Hristos (Romani 8,24-25; Filipeni 3,20-21).
Toate cele trei aspecte au fost deja împlinite în naşterea, viaţa, moartea şi învierea Domnului nostru Isus Hristos. De aici, cele trei aspecte ale mântuirii sunt oferite în Hristos şi nu pot fi separate. Cel pe care Dumnezeu L-a îndreptăţit, va fi glorificat, cu condiţia ca noi să nu-i întoarcem spatele prin necredinţă (Romani 8,30; Evrei 10,38.39). Astfel, cele trei aspecte ale mântuirii constituie vestea bună şi, deoarece ele vin împreună în Isus Hristos, ele sunt inseparabile şi nu putem alege să primim una fără cealaltă.

În plus, tot ceea ce noi experimentăm, în legătură cu mântuirea noastră în lumea actuală sau care va veni, este bazat pe lucrarea completă a Domnului nostru. Aceasta înseamnă că temelia întregii experienţe creştine este istoria sacră a lui Hristos. Din acest motiv, devine vital ca să ne întemeiem pe adevărul care este în Isus. Dacă cunoaşterea noastră despre misiunea lui Hristos pe pământ este falsă, atunci desigur că şi experienţa noastră va fi falsă. Tot aşa, dacă cunoaşterea noastră a adevărului în Hristos este parţială sau incompletă, la fel va fi şi experienţa noastră. Din acest motiv Isus a spus: “Veţi cunoaşte adevărul şi adevărul vă va face liberi” (Ioan 8,32-36).Prin credinţă, creştinul se identifică cu Hristos cel răstignit. Aceasta înseamnă că, la convertire, cel care crede subiectiv primeşte pe Hristos şi devine una cu Hristos cel răstignit; credinţa face sigure lucrurile nădăjdute (mântuirea lui Dumnezeu în Hristos ), şi este o puternică încredinţare despre lucrurile care nu se văd (Evrei 11,1).
Cele două faze ale mântuirii

După cele de mai sus, putem împărţi mântuirea în două faze legate între ele, dar totuşi distincte. Mai întâi, mântuirea este ceea ce Dumnezeu deja a realizat pentru toţi oamenii, în lucrarea pământească a lui Hristos  (cele trei aspecte ale mântuirii din păcat, menţionate mai sus). Aceasta este mântuirea pe care Hristos a numit-o “vestea cea bună a Evangheliei,” pentru proclamarea căreia El i-a trimis pe ucenicii Săi în întraga lume (Marcu 16,15). Această mântuire este deseori descrisă de Pavel ca fiind “NOI ÎN HRISTOS” (1 Corinteni 1,31; Efeseni 1,3-6; 2,13; Filipeni 3,9). Putem descrie această mântuire ca fiind un adevăr obiectiv realizat în decursul vieţuirii pe pământ a lui Hristos şi prin urmare este cosiderată din punct de vedere teologic ca fiind “evangheliea obiectivă”.

În al doilea rând, mântuirea este descrisă în Scripturi ca ceva împlinit de Dumnezeu în credincioşi prin Duhul Sfânt. Această fază a mântuirii nu este o completare la aspectul obiectiv al Evangheliei, ci este realizarea în experienţa a ceea ce Dumnezeu deja a obţinut pentru  neamul omenesc în Hristos. Ca urmare, ea poate fi descrisă ca fiind roadele Evangheliei obiective. Este o exprimare a ideii: “HRISTOS ÎN NOI” (Romani 8,10; Galateni 2,20; Efeseni 3,17; Coloseni 1,27). Ea include pacea cu Dumnezeu care vine prin îndreptăţirea prin credinţă (Romani 5,1; Fapte 10,36; Coloseni 1,20), include biruinţa asupra păcatului şi schimarea trupurilor noastre supuse putrezirii în trupuri nesupuse putrezirii prin glorificarea realizată la a doua venire a lui Hristos (Romani 8,24-25; 1 Corinteni 15,51-54; Filipeni 3,20-21). Deoarece această ultimă fază a mântuirii are de-a face cu experienţa creştinului, ea este deseori prezentată ca fiind “evanghelia subiectivă”.

Există astăzi o mare cofuzie în mintea multor creştini referitor la cele două faze ale mântuirii. Motivul este că mulţi nu au văzut deosebirea dintre ceea ce Dumnezeu a realizat deja în Hristos acum două mii de ani şi ceea ce face El în realitate în viaţa credincioşilor prin locuirea Duhului Sfânt în ei..."
"Dinamica evangheliei veşnice" (o parte din capitolul 3) - Jack Sequeira

Va continua probabil in curand. Daca va doriti sa cititi intreaga carte va pot indica locul unde se gaseste.

Ultima modificare de Claudiu (05/03/11 23:24)


_______________________________________
"A vorbi despre Isus înseamnă a invita oamenii să pună mai multe întrebări, nu mai puţine... întrebări menite să conducă la aprofundarea adevărului." A. Graham Maxwell

05/03/11 23:16

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08
Si de cand orice iluminat, ca Jack asta, care scoate cate vreo carte e vrednic de crezare? Cartea aia e biblia ta?

06/03/11 00:18

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Am tot zis hai la Biblie. Iata ca am ajuns sa explicam din carti!
Interesanta carte! Uite ce zice:
claudiu a scris:

Aceasta este mântuirea pe care Hristos a numit-o “vestea cea bună a Evangheliei,” pentru proclamarea căreia El i-a trimis pe ucenicii Săi în întraga lume (Marcu 16,15).

Buuuun. Numai ca si aceasta carte scrisa de cum ii zice? Jack Sequeira (n-am auzit de el), trebuie apreciata in lumina Bibliei.
Cartea zice despre Vestea Buna pe care si noi o transmitem. Sa vedem Biblia ce zice despre asta?
Caci si noua ni s-a adus o veste buna ca si lor; dar lor Cuvantul care le-a fost propovaduit, nu le-a ajutat la nimic, pentru ca n-a gasit credinta la cei ce l-au auzit. (Evrei 4:2)
Cartea zice ca este o Veste Buna si Biblia zice la fel. Numai ca Biblia zice ca trag folos doar cei care cred. Mantuirea este numai pentru cei ce cred aceasta veste. Pentru ceilalti vestea ramane veste.

Ultima modificare de emanuel (06/03/11 01:07)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

06/03/11 01:06

   
loveforjesus
membru

Inregistat: 20/10/10
In ceea ce priveste mantuirea Biblia are inca o explicatie : Marcu 10:26,27
"Mantuirea este cu neputinta la oameni, dar nu la Dumnezeu!!


_______________________________________
Frumos este sa laudam pe Domnul, si sa marim Numele Tau, Prea Inalte.

06/03/11 16:40

   
Claudiu
membru

Locatie: Europa
Inregistat: 30/12/10
"...Există astăzi o mare cofuzie în mintea multor creştini referitor la cele două faze ale mântuirii. Motivul este că mulţi nu au văzut deosebirea dintre ceea ce Dumnezeu a realizat deja în Hristos acum două mii de ani şi ceea ce face El în realitate în viaţa credincioşilor prin locuirea Duhului Sfânt în ei..."
"Dinamica evangheliei veşnice" (o parte din capitolul 3) - Jack Sequeira


_______________________________________
"A vorbi despre Isus înseamnă a invita oamenii să pună mai multe întrebări, nu mai puţine... întrebări menite să conducă la aprofundarea adevărului." A. Graham Maxwell

06/03/11 18:28

   
mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
Confuzia asta , ne împiedică să fim mântuiţi?
Nu cumva studiem toate aspectele iertării, şi uităm să mai iertăm?
Despicăm firul în patru când vine vorba de iubire, dar uităm să mai iubim.
Să zicem că sunt de acord cu tine, la ce-mi foloseşte?

Şarpele de aramă înălţat de Moise în pustie ne ajută să înţelegem ideea mântuirii.
Toţi cei care au crezut si au privit spre el au fost vindecaţi.
Era la îndemâna fiecăruia, nu i-a costat nimic , doar să se încreadă în ceea ce le-a fost spus: dacă vor privi , vor fi vindecaţi. La fel stau lucrurile şi cu mântuirea.
Oricum , sunt de părere că prea multă cunoştinţă îngâmfă, pe când dragostea zideşte. Lucrurile sunt mai simple decât ne place nouă să le conturăm.


_______________________________________
Poate că oamenii se vor îndoi de ce spui, dar vor crede ceea ce faci!

06/03/11 19:54

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Claudiu, folosesti multe cuvinte pentru a spune putin. Daca ar fi asa, adica deja am primit darul mantuirii, atunci inseamna ca oamenii se nasc mantuiti si apoi trebuie sa respinga acest dar daca nu il doresc dar Biblia spune taman invers. Ne nastem pacatosi si avem nevoie de mantuirea lui Dumnezeu.

In ce priveste filosofia celor spuse de catre Jack Sequeira este interesanta dar total inutila dupa cum a spus si mihaella iar emanuel a demonstrat-o cu Biblia. Mantuirea aceea despre care vorbesti nu foloseste nimanui la nimic. Si atunci de ce sa mai batem apa in piua despre un lucru nefolositor? Doar de dragul filosofiei? Pot intelege acest aspect dar nu ma atrage.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

06/03/11 21:25

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

Claudiu a scris:

"...Există astăzi o mare cofuzie în mintea multor creştini referitor la cele două faze ale mântuirii..."Dinamica evangheliei veşnice" (o parte din capitolul 3) - Jack Sequeira

Tu sustii asta, sau doar ne informezi despre ce sustine Jack?

Eu as zice ca-s 3 faze ale mantuirii.
1. Mantuit de vinovatia pentru pacat
2. Mantuit de puterea pacatului
3. Mantuit de prezenta pacatului.


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

07/03/11 11:30

   
Claudiu
membru

Locatie: Europa
Inregistat: 30/12/10

OLD TRAIAN a scris:


Claudiu a scris:

"...Există astăzi o mare cofuzie în mintea multor creştini referitor la cele două faze ale mântuirii..."Dinamica evangheliei veşnice" (o parte din capitolul 3) - Jack Sequeira

Tu sustii asta, sau doar ne informezi despre ce sustine Jack?



Toti aceia care au avut rabdarea, timpul si bunavointa de a citi postarile mele cred ca si-au dat seama, daca au fost suficient de atenti la ce am scris ca ma identific cu aceste vederi ale lui Jack cel citat mai sus care,in mod sigur, nu este singurul teolog american care crede ca si mine. Omul, acum pastor pensionar, a fost printre altele si misionar in Africa, coleg cu Robert J. Wieland, un alt teolog care este pastor pensionar acum si el.
Da, si eu cred ca exista astazi o mare confuzie in mintea multor crestini cu privire la cele doua faze ale mantuirii care, in realitate sunt asa de simple dar care au fost mult timp neintelese, oamenii fiind hraniti cu teorii gresite. Vad aceasta confuzie in multe minti ale multor oameni cu care vorbesc, intr-un fel sau altul. Intr-adevar, o intelegere partiala, incompleta a adevarului biblic duce la o experienta crestina incompleta.

Ultima modificare de Claudiu (07/03/11 22:32)


_______________________________________
"A vorbi despre Isus înseamnă a invita oamenii să pună mai multe întrebări, nu mai puţine... întrebări menite să conducă la aprofundarea adevărului." A. Graham Maxwell

07/03/11 22:20

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
trebuie sa ma tin peste tot dupa tine cu acelasi mesaj ? pt a 3-a oara:

april a scris:

Claudiu, invata te rog sa citezi corect:

http://www.tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=1330


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

07/03/11 22:24

   
Claudiu
membru

Locatie: Europa
Inregistat: 30/12/10
Timpul meu este cam limitat acum surioara. Nu stiu ce inseamna ptr. tine a cita corect.Poate imi explici mai clar. Este chiar atat de importanta forma si nu continutul? Nu se intelege ce am de spus? Nu ar trebui sa arat ce a raspuns cineva la o postare de-a mea?

_______________________________________
"A vorbi despre Isus înseamnă a invita oamenii să pună mai multe întrebări, nu mai puţine... întrebări menite să conducă la aprofundarea adevărului." A. Graham Maxwell

07/03/11 22:28

   
dhannyella
membru

Locatie: Cluj :)
Inregistat: 06/06/09
nu te enerva :D

april vrea ca totul sa fie "ca la carte",deci...poti citi atat si,pe viitor sa stii ;)


_______________________________________
"Ce bine stii sa-ti intocmesti caile cand este vorba sa cauti ce iubesti!Chiar si la nelegiuire te deprinzi."[Ieremia 2:33]

07/03/11 22:42

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

Claudiu a scris:


Toti aceia care au avut rabdarea, timpul si bunavointa de a citi postarile mele cred ca si-au dat seama, daca au fost suficient de atenti la ce am scris ca ma identific cu aceste vederi ale lui Jack cel citat mai sus care,in mod sigur, nu este singurul teolog american care crede ca si mine. Omul, acum pastor pensionar, a fost printre altele si misionar in Africa, coleg cu Robert J. Wieland, un alt teolog care este pastor pensionar acum si el.

Robert J. Wieland credea(crede) ca si voi( tu si Jack cel citat mai sus) sau doar au fost colegi.
Faptul ca sunt pensionari nu-i dovada de eruditie ci doar de varsta.
Mai este si altcineva care are aceleasi vederi despre mantuire?

Da, si eu cred ca exista astazi o mare confuzie in mintea multor crestini cu privire la cele doua faze ale mantuirii care, in realitate sunt asa de simple dar care au fost mult timp neintelese, oamenii fiind hraniti cu teorii gresite.

Nu le-au inteles nici apostolii, nici urmasii lor, nici nimeni in toata istoria bisericii. Toti au fost :fie eretici, fie limitati si ingusti la minte. (in cazul in care ideile ar fi corecte).

Pentru aceste motive e corect sa le expui si sa accepti sa fie combatute cat mai vartos, si atunci vom vedea daca se alege untul din aceste idei sau se alege praful de ele.


Timpul meu este cam limitat acum surioara

Nu-i chiar potrivita aceasta atitudine a ta! april este administratorul forumului, si ti-a indicat unde sa te edifici. Dai un clic pe ce ti-a spus si citesti. Acolo am citit si noi ca sa stim.
Raspunsul tau seamana a desconsiderare pentru ceilalti care au inteles si s-au conformat.
Daca timpul ti-e limitat astepti pana ai timp. Nu pui kilometri de citat si explici doar un cuvant sau o propzitie pentru ca si timpul nostru e limitat cand trebuie sa citim, si sunt mai multi cei ce citesc decat cei ce scriu. Sper ca de data asta ai inteles sa nu ne tot abatem de la tema.

Ultima modificare de emanuel (07/03/11 23:24)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

07/03/11 23:21

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08

Claudiu a scris:


Jack cel citat mai sus care,in mod sigur, nu este singurul teolog american care crede ca si mine. Omul, acum pastor pensionar, a fost printre altele si misionar in Africa, coleg cu Robert J. Wieland, un alt teolog care este pastor pensionar acum si el.

Si daca e american, misionar, teolog si pe deasupra si pensionar invatatura lui e de necontestat? Orice invatatura a oricarui teolog trebuie sa treaca testul Bibliei. Daca nu corespunde cu invatatura Bibliei cum de altfel se intampla si cu ideile acestui Jack, nu trebuie primita acea invatatura.

Claudiu a scris:


Da, si eu cred ca exista astazi o mare confuzie in mintea multor crestini cu privire la cele doua faze ale mantuirii care, in realitate sunt asa de simple dar care au fost mult timp neintelese, oamenii fiind hraniti cu teorii gresite.

Daca prin absurd, teoria noastra ar fi gresita, n-ar avea nimeni nimic de pierdut. Dar daca in mod sigur teoria ta este cea gresita iti poti pierde mantuirea tu, si la fel toti cei care pleaca urechea si dau crezare din comoditate si necunoastere invataturii tale.

Claudiu a scris:


Timpul meu este cam limitat acum surioara. Nu stiu ce inseamna ptr. tine a cita corect.Poate imi explici mai clar.

Te numeai inteligent in cateva din postarile tale, asa ca foloseste-ti inteligenta pe care crezi ca o ai si desluseste aceasta taina a citatului corect care de altfel e explicata cat sa priceapa si un copil de clasa a doua.

Si nu-ti mai cauta fratiori si surioare pe aici ca nu-i gasesti.

Claudiu a scris:


Este chiar atat de importanta forma si nu continutul?

Facand exceptie de continutul mesajelor tale care nu reusesc sa capete calificativul de "importante", se poate spune ca forma este la fel de importanta ca si continutul.

Ultima modificare de irlanda (07/03/11 23:44)


07/03/11 23:43

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

Claudiu a scris:

Da, si eu cred ca exista astazi o mare confuzie in mintea multor crestini cu privire la cele doua faze ale mantuirii.

In realitate nu exista decat o singura faza a mantuirii: momentul pocaintei. Restul sunt filosofii de amorul artei.


Claudiu a scris:

Timpul meu este cam limitat acum surioara.

Fa-ti timp. Si rabdarea mea si a lui april sunt cam limitate.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

08/03/11 08:52

   
Claudiu
membru

Locatie: Europa
Inregistat: 30/12/10
Cineva poate fi mantuit in experienta lui zilnica daca crede in faptul ca Isus a murit pentru el pe cand era el fara putere,strain si vrajmas lui Dumnezeu.
Isus nu s-a dat pe Sine Insusi numai ptr. aceia care il vor accepta ci ptr. toti oamenii El a murit.
2 Corinteni 5 14,15
"... dragostea lui Hristos ne strange; fiindca socotim ca, daca Unul singur a murit pentru toti, toti, deci au murit.
Si El a murit pentru toti, pentru ca aceia care traiesc, sa nu mai traiasca pentru ei insisi, ci pentru Cel ce a murit si a inviat pentru ei."

Conform versetelor de mai sus dar nu numai Isus a murit ptr. toti oamenii nu numai ptr. cei care L-au ales sau o sa-L aleaga.

El a murit si pentru cel mai inversunat om, oponent al Sau, si a dat chiar si viata aceasta fizica de acum ca dar tuturor oamenilor care este un timp ptr. ca ei sa se decida daca doresc sa primeasca in viata lor ceea ce El deja a realizat prin viata si alegerea Sa.
El deja a purtat vinovatia noastra a tuturor oamenilor Isaia 53:1-6.
El ii iubeste chiar si pe aceia care noua ni se par greu de iubit. Isi iubeste dusmanii nu doar ne spune noua sa facem aceasta.
Bucura-te, deja nu mai esti sub condamnare din punctul de vedere al lui Dumnezeu.El nu mai tine in socoteala pacatele tale ci ceea ce IL intereseaza este atitudinea ta fata de Isus care ti-a purtat deja pacatele si care l-au ucis pe cruce.

Ultima modificare de Claudiu (11/03/11 19:31)


_______________________________________
"A vorbi despre Isus înseamnă a invita oamenii să pună mai multe întrebări, nu mai puţine... întrebări menite să conducă la aprofundarea adevărului." A. Graham Maxwell

11/03/11 19:23

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

Claudiu a scris:

Cineva poate fi mantuit in experienta lui zilnica

Nu mai ai expresii biblice de folosesti expresia asta inventata? Biblia vorbeste de oameni mantuiti si nemantuiti.


Bucura-te, deja nu mai esti sub condamnare din punctul de vedere al lui Dumnezeu.El nu mai tine in socoteala pacatele tale ci ceea ce IL intereseaza este atitudinea ta ...

Vad ca ai inceput sa ne tii predica. Sa inteleg ca ai epuizat argumentele?

Ultima modificare de emanuel (12/03/11 00:50)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

12/03/11 00:49

   
Claudiu
membru

Locatie: Europa
Inregistat: 30/12/10
Redau mai jos, pentru cei interesati sa citeasca ptr. a vedea cum poate fi expus si altfel ceea ce am spus eu deja. Compilatia este dintr-o carte scrisa de Robert J. Wieland, fost misionar in Africa si pastor pensionar.

"Căci dragostea lui Hristos ne constrânge; fiindcă socotim că dacă Unul singur a murit pentru toţi, toţi deci au murit. Şi El a murit pentru toţi, pentru ca cei ce trăiesc să nu mai trăiască pentru ei înşişi, ci pentru Cel ce a murit şi a înviat pentru ei (2 Corinteni 5, 14-15).

Să analizăm ce se spune aici:

   1. Dacă acel Unul nu ar fi murit pentru noi, toţi am fi astăzi morţi.
   2. Fie că suntem creştini sau păgâni, fie că recunoaştem sau nu obligaţiile noastre faţă de El, tot ce avem sau suntem datorăm jertfei Sale. Hristos a cumpărat lumea cu sângele Său:
...
   3. Doar să crezi acest lucru, spune Pavel, şi vei descoperi că este imposibil să mai trăieşti o viaţă egoistă. Dragostea constrângătoare intră imediat în acţiune şi devine inevitabil să nu trăim pentru Cel „care a murit pentru noi, şi a înviat.”...Ideea este că veţi descoperi că este imposibil să nu slujiţi Domnului cu entuziasm, odată ce aţi înţeles şi apreciat adevărata semnificaţie a crucii lui Hristos.
Acest concept, că este uşor să fii mântuit şi greu să fii pierdut, străbate toată teologia lui Pavel. Iată un pasaj:

Sau dispreţuieşti tu bogăţiile bunătăţii, îngăduinţei şi îndelungii Lui răbdări? Nu vezi tu că bunătatea lui Dumnezeu te îndeamnă la pocăinţă? (Romani 2, 4).

Ideea lui Pavel este că Dumnezeu ia iniţiativa. El nu stă deoparte, cum îşi închipuie mulţi, cu braţele Sale divine încrucişate într-o nepăsare dezinteresată, în timp ce noi ne tăvălim în starea noastră pierdută. El nu spune: „Ei bine, Eu M-am jertfit pentru tine acum două mii de ani; Mi-am făcut partea. Acum este rândul tău. Trebuie să iei iniţiativa. Dacă vrei să vii, vino; iar dacă ţi se pare greu, n-ai decât să nu faci ce se cere spre a fi creştin. Se va găsi cineva să-ţi ia coroana.” Câte milioane de oameni gândesc aşa despre Dumnezeu? Iar unii, timizi şi neîncrezători, gândesc: „Are Dumnezeu destui oameni gata să-mi ia coroana; El nu are nevoie de mine, şi nici nu sunt sigur că mă doreşte.”

"După cum printr-un singur om a intrat păcatul în lume, şi prin păcat a intrat moartea, şi astfel moartea a trecut asupra tuturor oamenilor, din pricină că toţi au păcătuit… Astfel dar, după cum printr-o singură greşeală a venit o osândă, care a lovit pe toţi oamenii, tot aşa, printr-o singură hotărâre de iertare, a venit pentru toţi oamenii o hotărâre de neprihănire care dă viaţa. Căci, după cum prin neascultarea unui singur om (Adam) cei mulţi au fost făcuţi păcătoşi, tot aşa, pin ascultarea unui singur om (Hristos), cei mulţi vor fi făcuţi neprihăniţi (Romani 5, 12-19).

Indiferent de moştenirea transmisă de Adam rasei umane, Pavel arată că Hristos a anulat-o pentru toţi oamenii. Dar nouă ni s-a părut greu să acceptăm aşa ceva. Noi spunem: „Nu, Pavel nu poate avea dreptate. Darul gratuit al îndreptăţirii a venit peste câţiva oameni, nu peste toţi. El vine doar peste acei care fac ceva!
Păcătosul trebuie să se opună prea mult, dacă insistă să fie pierdut! Nu este de mirare că este greu.

Motivaţia necesară pentru trăirea unei vieţi cu adevărat consacrate este oferită abundent de simpla apreciere a adevărului că îndreptăţirea a venit peste toţi oamenii:

Dragostea lui Hristos ne constrânge; fiindcă socotim că dacă Unul singur a murit pentru toţi, toţi deci au murit. Şi El a murit pentru toţi, pentru ca cei ce trăiesc să nu mai trăiască pentru ei înşişi, ci pentru Cel ce a murit pentru ei (2 Corinteni 5, 14-15).

Intenţia lui Pavel pare atât de clară, încât suntem uimiţi cum a putut Calvin să cultive ideea că Hristos a murit doar pentru cei aleşi. Cel care crede că Hristos a murit pentru el recunoaşte imediat că nu posedă nimic prin el însuşi. El rămâne infinit şi veşnic îndatorat lui Isus. Devine astfel imposibil să trăiască mai departe o viaţă egoistă. Ecuaţia „unul a murit pentru toţi = toţi au murit” este dotată cu propria sursă de energie. Crede doar acest adevăr excepţional şi imediat devine uşor să fii mântuit."


"Dacă un om fumează şase pachete de ţigări pe zi, ani de zile, şi apoi se trezeşte cu cancer pulmonar, poate afirma Că Dumnezeu l-a distrus? Desigur, oamenii distruşi, se distrug singuri."

"Saul din Tars avea o luptă cu conştiinţa. Duhul Sfânt aducea asupra sufletului lui convingerea permanentă despre păcat. Ca să îşi poată continua campania nebunească împotriva urmaşilor lui Isus, el trebuia să anuleze şi să înăbuşe toate convingerile şi îndemnurile Duhului Sfânt. Era un lucru greu, care l-ar fi putut aduce la dezordini fizice şi emoţionale severe. Domnul îl iubea atât de mult, încât l-a împiedicat să se distrugă prin continuă nepocăinţă. Iar când Saul a devenit apostolul Pavel, el nu a mai uitat lecţia. Totdeauna, de atunci, el a predicat că este uşor să fii salvat şi greu să fii pierdut. El descoperise “vestea bună.”

"Solia 1888 - o introducere"  de Robert J. Wieland - o parte din capitolul 9 (sublinierea apartine compilatorului)


In lumina celor spuse mai sus in armonie cu Biblia sa ne intrebam:

Credem noi ceea ce vrea Dumnezeu sa credem fiind adevarati crestini care cred adevarul prezent pentru acest timp sau am ramas doar calvinisti?

Ultima modificare de Claudiu (12/03/11 14:50)


_______________________________________
"A vorbi despre Isus înseamnă a invita oamenii să pună mai multe întrebări, nu mai puţine... întrebări menite să conducă la aprofundarea adevărului." A. Graham Maxwell

12/03/11 13:16

   
Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 11    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net