TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Duhul Sfant/Darurile Duhului Sfant Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

livu2day a scris:

...Sunt si daruri prin Duhul Sfant in care este in alt nivel.


Cum e cu nivelele astea? darul e alt nivel, sau cel ce are darul e alt nivel?

Ultima modificare de OLD TRAIAN (30/01/09 14:39)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

30/01/09 14:38

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
Daruri normal sunt in care Domnul le-a dat prin viata si de astea, fie ca ti-a dat o voce, o gandire sa scrii, sa vorbesti si de astea.

Daruri Duhul Sfant e alt nivel pentru ca iti trebuie o viata adevarata sfanta, adica e mai ceva.
Pentru ca daruri acestea nu sunt a-tale ci sunt a-Lui Dumnezeu, cand folosesti acest daruri Dumnezeu te foloseste de tine, deci trebuie sa ai o viata deosebita.
Daca Domnul sa foloseste de tine si faci anumite lucruri, pedeapsa e foarte mare. Nu te poti juca cu darurile date prin Duhul Sfant, e cel mai mare pacat sa intristezi si sa iti batijoc de Duhul Sfant.
De aceea sunt in alte nivel, responsibilitatea e mult mai mare si in asa fel ce faci tu nu e de la tine ci e de la Domnul.


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

30/01/09 14:49

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Asta spuneam si eu. Ca sunt lucruri comune tuturor pe care le da Domnul la toti si sunt aceste Daruri spirituale care le da doar celor potriviti si pregatiti pentru ele.Si am dat si exemplu credinta. Ea este la un anumit nivel accesibila tuturor. Prin ea crestinul se intoarce la El, trece peste greutati etc. Dar Darul Credintei este ceva mult mai tare si mare. Este acel dar prin care omul poate trece peste conditiile normale (Petru prin credinta a mers pe apa, ucenicii au fost certati ca n-au credinta sa invie mortii sau sa vindece bolnavii...etc) Darul acesta nu mai este accesibil tuturor, decat daca El ar considera ca toti sunt capabili sa-l aibe.

_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

30/01/09 16:08

   
belinda2
membru

Locatie: romania
Inregistat: 29/07/09
Darurile Duhului Sfant sunt date fiecarei persoane dupa puterea fiecaruia. Asa cum Dumnezeu ingaduie o problema doar cat o putem duce(nu e nici mai mare,nici mai mica) asa ne da si darurile. Dar depinde si de credinta noastra. Daca nu crezi ca poti invia morti-atunci cum vrei sa o faci?
Darurile le primesti inaintea botezului.
De multe ori cerem ceva total diferit de ceea ce vrea Dumnezeu pentru noi.
Cerem sa vorbim in limbi,cand de fapt Dumnezeu vrea sa ne faca proroci. Sau vrem sa inviem mortii cand Dumnezeu vrea sa ne dea talmacirea.
Sa cerem ca sa primim de la Dumnezeu ceea ce a pregatit El pentru noi.


30/07/09 10:24

   
FiicaDeRege
membru

Locatie: ascunsa in Dumnezeu
Inregistat: 03/11/08

belinda a scris:

Darurile le primesti inaintea botezului.

La ce botez te referi?(poti, te rog, sa imi dai un verset din care sa reiasa ce ai afirmat?)


_______________________________________
Inima mea este Templul Lui.

30/07/09 11:46

   
Cr!$s
membru

Inregistat: 07/01/09

belinda a scris:

Darurile le primesti inaintea botezului.


nu cred ca e neaparat o regula sa primesti darurile inainte de botez...poti sa le si primesti inainte dar eu stiu la mine in biserica la catiheza un frate ne'a spus ca darurile se primesc dupa ce ai primit botezul. acum eu ma gandesc ca Domnul stie mai bine la care si cand sa ne dea aceste daruri.

Ultima modificare de Cr!$s (30/07/09 11:55)


_______________________________________
frumusetea este in ochii celui care priveste

30/07/09 11:54

   
Dorina
membru

Locatie: Calarasi
Inregistat: 10/05/09
De ce totusi darurile Duhului Sfant nu prea mai sunt gasite astazi in biserici? Putina vorbire despre intelepciune...putina credinta, prea putina, in nici un caz nu mutam muntii...Ce mai e?...Ceva proorocii si vindecari, mai rar...altceva? Nu e ingrijorator?

Darurile sunt foarte rare astazi, iar slujbele de apostol si prooroc nu mai sunt gasite, desi Pavel spune ca sunt cinci slujbe importante in biserica.


_______________________________________
Lucrurile  dupa care alergi in viata nu te merita.

04/08/09 22:54

   
pricope lacramioara
membru

Locatie: galati
Inregistat: 20/09/09
am vorbit cu mai multi frati dar toti miau zis acelasi lucru k intai e botezul cu Duhul Sfant si apoi primesti un dar daca doresti sau daca este dupa voia DOMNULUI..referitor la ce spunea kojack eu cred k Domnul nu iti da un dar pe care nu il putem duce ci darul pe care crede EL ca ne este potrivit.

20/09/09 15:47

   
dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07
lacramioara, fratii spun multe ;)
Dar Bblia ce spune?


_______________________________________
Dumnezeu nu exista. Dumnezeu este!
Paul Tillich

30/10/09 16:43

   
polooradea
Exclus

Locatie: oradea
Inregistat: 07/09/09
pai darurile le primesti in functie de cum vrea Domnul sa le dea. asta e parerea mea

_______________________________________
multi o ard aiurea..
http://www.youtube.com/watch?v=WLAjvZ2wgUQ

28/11/09 22:09

   
ambasador
membru

Inregistat: 28/02/09
1 Corinteni 13:8  Dragostea nu va pieri niciodată. Proorociile se vor sfârşi; limbile vor înceta; cunoştinţa va avea sfârşit.
1 Corinteni 13:13  Acum, deci, rămân aceste trei: credinţa, nădejdea şi dragostea; dar cea mai mare dintre ele este dragostea.
  Cu moartea apostolilor au incetat toate. Si au ramas cele din urma cari nu inceteaza: credinţa, nădejdea şi dragostea.


_______________________________________
Proverbe 18:10  Numele Domnului este un turn tare; cel neprihănit fuge în el, şi stă la adăpost.

29/11/09 16:31

   
danny
membru

Locatie: Oradea
Inregistat: 29/11/09
frati mei..mai lasati tastatura la o parte si puneti mana pe Biblie..vb de Duhul sfat..nu pot sa nu scriu ca ma doare in suflet sa vad ceea ce scrieti.am vazut precum ca Duhul sfant se da inainte de botez..frati mei sa fim seriosi intrebarea e Esti nascut dinou..nu din apa ci din Duh.voi vreti saexplicati ceea ce nu se poate vedea cu ochiul liber..lasand rugaciunea ..si sfintenia deorarte...nu va dati cu parerea asa usor...ducand in eroare oameni..adevarat sunt multe de spus despre Duhul sfant felul in carea El lucreaza...dar un singur lucrul vreau sa specific..haideti sa traim in adevar..nu dupa urechiea unora invataturi.sa nu uiti cine esti..Noi suntem copi LUi Dumnnezeu..asa ca haideti sa si traim ca atare.amin

29/11/09 20:57

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

ambasador a scris:

1 Corinteni 13:8  Dragostea nu va pieri niciodată. Proorociile se vor sfârşi; limbile vor înceta; cunoştinţa va avea sfârşit.
1 Corinteni 13:13  Acum, deci, rămân aceste trei: credinţa, nădejdea şi dragostea; dar cea mai mare dintre ele este dragostea.
  Cu moartea apostolilor au incetat toate. Si au ramas cele din urma cari nu inceteaza: credinţa, nădejdea şi dragostea.


Ce-ti spune tie ca au incetat toate cu moartea apostolilor? N-ai citit istoria sa vezi ca ele (darurile Duhului Sfant)au continuat?
Dar mai ales, n-ai citit Biblia sa vezi ca nu-ti sustine opinia?


Daca Biblia spune ca profetiile vor sfarsi, limbile vor inceta, cunostinta va avea sfarsit asa este! Numai ca nu spune ca acestea vor inceta imediat dupa moartea apostolilor asa cum ai citit tu pe undeva!
Desigur nu in Biblie. In Biblie, daca vei lua versetele la rand, iar nu selectiv, vei vedea ca intre versetul 8 si versetul 13, mai sunt cateva versete care elucideaza afirmatia versetului 8, anume: Caci cunoastem in parte, si proorocim in parte; dar cand va veni ce este desavarsit, acest "in parte" se va sfarsi... Acum cunosc in parte; dar atunci voi cunoaste deplin, asa cum am fost si eu cunoscut pe deplin."

Vrei mai clar decat Biblia? Cine ma cunoaste deplin, sau te cunoaste deplin in afara de Dumnezeu? Biblia zice ca vom cunoaste asa cum noi am fost cunoscuti.( Daca ai nevoie de pasaje biblice care sprijina aceasta afirmatie, exista cate vrei, dar cred ca vei fi de acord si nu-ti este straina ideea.) Consider ca inca nu cunoaste deplin, asa ca a ramas ceea ce este in parte, deocamdata. Cand va veni ceea ce este desavarsit, acest "in parte" se va sfarsi!

Cunosc ideea sustinuta ca ceea ce este desavarsit se refera la completarea scrierilor Biblice, iar unii sustin ca este vorba de recunoasterea lor canonica si includerea intr-un intreg; totusi aceasta idee nu se potriveste cu detaliile precizate in 1 Corinteni 13.
Cred ca esti constient de faptul ca in cartea Psalmilor se spune ca Legea Domnului este desavarsita...Totusi, dupa aceasta  Lege Desavarsita a fost nevoie sa vina Hristos, sa urmeze apoi apostolii cu nedesavarsirea lor.

ambasador a scris:


Si au ramas cele din urma cari nu inceteaza: credinţa, nădejdea şi dragostea.

Daca vei citi cu atentie Biblia, (fara idei stabilite dinainte), vei vedea ca si in aceasta afirmatie gresesti, partial, desigur, pentru ca acum toate sunt partial.
Stii de ce? Pentru ca Biblia afirma ca ceea ce este in parte se va sfarsi, dar (timpul biblic) acum raman aceste trei... Acum cat inca nu a venit ceea ce este desavarsit.

Cand vine ceea ce este desavarsit lucrurile se vor schimba putin; daca vom cunoaste deplin, nu va mai trebui sa umblam prin credinta, ci vom umbla prin vedere, deci nu mai este atunci nevoie de credinta. de asemenea nadejdea nu va mai fi necesara, pentru ca lucrurile sperate devin realitate. Vom fi ajunsi la desavarsire, deci nu mai speram aceasta. Dragostea de acum, din partea noastra este de asemenea partiala; doar dragostea lui Dumnezeu este plenara, acum.
Atunci dragostea va fi deplina. Putem concide ca aceste trei, care au ramas acum, credinta, nadejdea si dragostea, care sunt de asemenea lucruri "in parte" se vor sfarsi odata cu limbile si proorociile, cand va veni ceea ce este desavarsit si care le va inlocui.
Pana atunci, nazuim la cat mai mult din acest " in parte", pentru un mai mare folos al nostru si al semenilor.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (30/11/09 11:50)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

30/11/09 10:05

   
polooradea
Exclus

Locatie: oradea
Inregistat: 07/09/09
old traian si acolo la "ce este desavarsit", de ce e Dumnezeu? de ce nu poate fi Biblia? fiindca atunci cand sa scris corinteni inca nu exista Biblia. de ce nu ar fi ea desavarsita? desavarsit nu inseamna doar perfect ci si a duce la implinire, a realiza.

_______________________________________
multi o ard aiurea..
http://www.youtube.com/watch?v=WLAjvZ2wgUQ

30/11/09 13:22

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

polooradea a scris:

old traian si acolo la "ce este desavarsit", de ce e Dumnezeu? de ce nu poate fi Biblia? fiindca atunci cand sa scris corinteni inca nu exista Biblia. de ce nu ar fi ea desavarsita? desavarsit nu inseamna doar perfect ci si a duce la implinire, a realiza.


Dupa ce ai Biblia , cunosti deplin, asa cum ai fost cunoscut deplin?

Vezi, Biblia este desavarsita in ce spune, iar nu in cat spune, pentru ca unele lucruri sunt descoperite in "in parte".


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

30/11/09 13:34

   
polooradea
Exclus

Locatie: oradea
Inregistat: 07/09/09
eu nu ma refeream la ce spune Biblia. ci ziceam de perioada in care va fi terminata, adica in care toate cartile, epistolele vor fi puse la un loc si vor forma impreuna o carte, Biblia. de aceea ziceam ca desavarsit nu inseamna doar perfect ci si a duce la implinire, adica a pune laolalta, cartile Bibliei.

_______________________________________
multi o ard aiurea..
http://www.youtube.com/watch?v=WLAjvZ2wgUQ

30/11/09 13:40

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

polooradea a scris:

. de aceea ziceam ca desavarsit nu inseamna doar perfect ci si a duce la implinire, adica a pune laolalta, cartile Bibliei.


Am inteles ce zici tu, numai ca epistola catre corinteni este destul de clara si nu spune asta. Spune ca acest "in parte" in speta: profetii, cunostinta, felurite limbi, se va sfarsi, cand va veni ceea ce este desavarsit sau implinit, cum zici tu.. Numai ca si explica cat de implinit, adica atunci vom cunoaste asa cum noi am fost cunoscuti, adica vom cunoaste ca Dumnezeu, iar daca vrei inca un loc din Biblie, iata acesta: Prea iubitilor, acum santem copii ai lui Dumnezeu. Si ce vom fi, nu s-a aratat inca. Dar stim ca atunci cand Se va arata El, vom fi ca El; pentruca Il vom vedea asa cum este. (1Ioan.3:2)

Ultima modificare de OLD TRAIAN (30/11/09 13:57)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

30/11/09 13:48

   
ambasador
membru

Inregistat: 28/02/09
Am mai multe exemple vii care mi-au demonstrat ca cei cari sustin a avea felurite daruri de fapt nu au. Am avut o prietena care avea cancer si a umblat pe la toate bisericile din tara si pe la toti cari sustin a avea darul vindecarii cari ziceau ca au mai facut vindecari,mult post si multa rugaciune a dus de-a lungul anilor ca vineri sa moara. Traiane daca tot zici ca cunosti Biblia aduti aminte cum vindecau in acel timp cei care avea aceste daruri,prin punerea mainilor...
  Intr-o discutie cu unul cari tot sustinea ca are darul vindecarii l-am intrebat daca este in stare sa ia un sarpe in mana sau daca are curaj sa bea ceva de moarte(Marcu 16:18 ),bineinteles ca nu a fost in stare sa faca asa ceva si totusi se bate cu pumnul in piept ca are darul Spiritului Sfant.
  Pe unul care spune ac are darul prorociei l-am intrebat daca poate sa imi explice la ce se refera profetia din Judecatori cap 9 unul mi-a spun intr-un fel iar altul in alt fel.
  Astfel se manifesta Duhul Sfant?
  Traiane bineinteles ca in Biblie nu avea cum sa scrie ca ele au incetat pentru ca atata timp cat a durat scrierea Bibliei apostolii le-au avut. Dar tu nu ai nici o dovada ca ele sau transmis si pe mai departe.

Ultima modificare de ambasador (30/11/09 18:45)


_______________________________________
Proverbe 18:10  Numele Domnului este un turn tare; cel neprihănit fuge în el, şi stă la adăpost.

30/11/09 18:44

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

ambasador a scris:

  Intr-o discutie cu unul cari tot sustinea ca are darul vindecarii l-am intrebat daca este in stare sa ia un sarpe in mana sau daca are curaj sa bea ceva de moarte(Marcu 16:18 ),bineinteles ca nu a fost in stare sa faca asa ceva si totusi se bate cu pumnul in piept ca are darul Spiritului Sfant.

Cred ca nu inspirat de Spiritul Sfant i-ai cerut asa ceva !
Si Domnului Isus Mantuitorul i s-a cerut sa poruceasca pietrelor sa devina paini, sau sa aterizeze de pe acoperisul Templului fara sa se loveasca. Desi ar fi avut aceasta putere in mod efectiv daca ar fi voit, totusi stia ca cel ce i-a cerut nu este inspirat de Spiritul Sfant, si de aceea nu s-a supus.


  Pe unul care spune ac are darul prorociei l-am intrebat daca poate sa imi explice la ce se refera profetia din Judecatori cap 9 unul mi-a spun intr-un fel iar altul in alt fel.
  Astfel se manifesta Duhul Sfant?

Pentru a intelege o profetie, nu este neaparat nevoie de darul profetiei, ci este nevoie de iluminare. Eu nu am observat o profetie in judecatori cap.9, dar daca-mi spui despre ce profetie este vorba, poate se gaseste in Biblie lumina care sa ne calauzeasca spre intelegerea ei, deci astept sa clarifici.


  Traiane bineinteles ca in Biblie nu avea cum sa scrie ca ele au incetat pentru ca atata timp cat a durat scrierea Bibliei apostolii le-au avut. Dar tu nu ai nici o dovada ca ele sau transmis si pe mai departe.

Desi te adresezi altui user, eu vad in locul din Biblie in discutie ca nu spune cum au incetat, pentru ca nu au incetat, dar precizeaza cand vor inceta.
O prima dovada nu ca s-au transmis mai departe, ci ca s-au acordat mereu este afirmatia Bibliei. Daca pentru tine afirmatia Bibliei nu este credibila, cred ca sunt si alte dovezi, nu una, ci o multime!

Ultima modificare de mereu-tanar (30/11/09 21:25)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

30/11/09 21:24

   
ambasador
membru

Inregistat: 28/02/09

mereu-tanar a scris:


Cred ca nu inspirat de Spiritul Sfant i-ai cerut asa ceva !

  Nus inspirat de Duhul Sfant si nu cred ca tu esti.

mereu-tanar a scris:

Si Domnului Isus Mantuitorul i s-a cerut sa poruceasca pietrelor sa devina paini, sau sa aterizeze de pe acoperisul Templului fara sa se loveasca. Desi ar fi avut aceasta putere in mod efectiv daca ar fi voit, totusi stia ca cel ce i-a cerut nu este inspirat de Spiritul Sfant, si de aceea nu s-a supus.

   Isus stia cine il ispitea, totusi a fost de multe ori rugat sa vindece si a vindecat bolnavi...


mereu-tanar a scris:

Pentru a intelege o profetie, nu este neaparat nevoie de darul profetiei, ci este nevoie de iluminare.

  Si cum sunt luminati daca unul spune ceva si altul altceva? sau nu este acelasi spirit?

mereu-tanar a scris:

Eu nu am observat o profetie in judecatori cap.9, dar daca-mi spui despre ce profetie este vorba, poate se gaseste in Biblie lumina care sa ne calauzeasca spre intelegerea ei, deci astept sa clarifici.

  Judecători 9:8-15 .Astept pareri...


mereu-tanar a scris:

Desi te adresezi altui user, eu vad in locul din Biblie in discutie ca nu spune cum au incetat, pentru ca nu au incetat, dar precizeaza cand vor inceta.
O prima dovada nu ca s-au transmis mai departe, ci ca s-au acordat mereu este afirmatia Bibliei. Daca pentru tine afirmatia Bibliei nu este credibila, cred ca sunt si alte dovezi, nu una, ci o multime!

  Totusi de ce faptele din ziua de astazi contrazic acest lucru? Spun mai ceva desi poate nu e bine.Un pastor penticostal mi-a povestit acu ceva timp in urma cum prin jurul anului 1992 a avut loc o adunare in aer liber si cu foarte multi invitati(cateva mii).Dupa predica, au adus pe un om intr-un scaun cu rotile si ia zis"Dumnezeu iti porunceste sa te ridici" aratand in fata tuturor ca are darul vindecarii,si spre surprinderea tuturor asa sa intamplat. O inscenare nemaipomenita fiinda acel om nu avea nimic,era complet sanatos pastorul recunoscand  acesta .Si totusi e in continuare capul acele biserici si in ziua de azi...

Ultima modificare de ambasador (30/11/09 23:53)


_______________________________________
Proverbe 18:10  Numele Domnului este un turn tare; cel neprihănit fuge în el, şi stă la adăpost.

30/11/09 23:50

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

ambasador a scris:

Nus inspirat de Duhul Sfant si nu cred ca tu esti.

Nu ai ce sa crezi pentru ca nu am afirmat nimic in aceasta privinta, eventual poti doar sa presupui, iar daca presupui asa, e problema ta.

   Isus stia cine il ispitea, totusi a fost de multe ori rugat sa vindece si a vindecat bolnavi...

Este adevarat, dar tu nu ai cerut vindecare, disperat fiind, ci ai cerut sa ia in mana serpi sau sa bea ceva de moarte, dupa cum ai afirmat, ori aceasta cerere se pare ca nu era potrivita.


  Si cum sunt luminati daca unul spune ceva si altul altceva? sau nu este acelasi spirit?
Lumina este partiala, pentru ca cunoastem in parte; poate ai auzit de vizita orbilor la gradina zoologica.

  Judecători 9:8-15 .Astept pareri...

Judecatori 9 nu este o profetie ci este mai degraba o parabola. Nu te opri la versetul 15 ci vezi si versetele 16-21, si vei vedea ca este o mustrare mascata pentru o decizie electorala eronata.


  Totusi de ce faptele din ziua de astazi contrazic acest lucru? Spun mai ceva desi poate nu e bine.Un pastor penticostal mi-a povestit acu ceva timp in urma cum prin jurul anului 1992 a avut loc o adunare in aer liber si cu foarte multi invitati(cateva mii).Dupa predica, au adus pe un om intr-un scaun cu rotile si ia zis"Dumnezeu iti porunceste sa te ridici" aratand in fata tuturor ca are darul vindecarii,si spre surprinderea tuturor asa sa intamplat. O inscenare nemaipomenita fiinda acel om nu avea nimic,era complet sanatos pastorul recunoscand  acesta .Si totusi e in continuare capul acele biserici si in ziua de azi...

Nu am auzit de acest "pastor". Nu m-ar surprinde chiar daca este adevarat.  Totusi, aceasta fapta nu contrazice afirmatia Bibliei. Biblia ramane adevarata, si Dumnezeu nu are nevoie de simularea oamenilor ca sa o sustina.
Ba, mai mult, eu banuiesc ca "pastorul" respeectiv dorea sa creasca in ochii ascultatorilor sai. Vindecarile reale sunt menite sa-L inalte pe Domnul isus Christos.


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

01/12/09 00:30

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
ambasador, desi cred ca inca sunt valabile si azi darurilor Duhului Sfant nu am niciun astfel de dar si nici nu pot sa zic ca tanjesc dupa unul. Daca Domnul va considera necesar ca se poate folosi mai bine de mine avand un dar atunci cu siguranta mi-l va da.

Ceea ce a facut prietena ta nu condamn dar nici nu recomand. Puterea de vindecare nu este a oamenilor ci este a lui Dumnezeu. Nu ai nevoie de nu stiu ce vindecator ci tot ce ai nevoie este Dumnezeu iar El este mai aproape de noi decat orice om. Eu sunt de acord ca Dumnezeu nu doreste ca noi sa fim bolnavi si sa suferim dar, de multe ori, Dumnezeu lucreaza prin boala si suferinta atat pentru cel care sufera cat si pentru cei din jurul lui pentru a fi o marturie.

Darurile Duhului Sfant sunt extraordinare dar niciodata nu trebuie sa ia locul relatiei cu Dumnezeu. Chiar Isus a spus ca vor fi multi care au facut minuni si au scos demoni dar pe care El nu ii cunoaste.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

02/12/09 11:39

   
tavybr
membru

Locatie: romania
Inregistat: 30/05/10
Din Biblie nu reiese ca cineva ar poseda un dar, adica sa primesti un dar si sa se manifeste toata viata. Un dar se manifesta numai cand voieste Duhul Sfant
De exemplu in Fapte 3 unde este relatat despre vindecarea ologului de la poarta Frumoasa. Petru spune: "dar ce am, îţi dau: În Numele lui Isus Hristos din Nazaret, scoală-te şi umblă!" Petru a primit un dar de vindecare pentru acel bolnav.

Apoi despre darul credintei cred ca primesti acea credinta de la Duhul Sfant pentru a vedea imposibilul posibil.Nu se refera la credinta mantuitoare ci la credinta ce muta muntii din 1Cor13


01/06/10 23:11

Site web  
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06

tavybr a scris:

Petru spune: "dar ce am, îţi dau: În Numele lui Isus Hristos din Nazaret, scoală-te şi umblă!" Petru a primit un dar de vindecare pentru acel bolnav.

  Fapte 5:15 "Pana acolo ca scoteau pe bolnavi chiar pe ulite, si ii puneau pe paturi si pe asternuturi, pentru ca, atunci cand va trece Petru, macar umbra lui sa treaca peste vreunul din ei."


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

02/06/10 09:23

   
tavybr
membru

Locatie: romania
Inregistat: 30/05/10
In judecatori 13.25"Şi Duhul Domnului a început să-l mişte la Mahane-Dan, între Ţorea şi Eştaol." Verbul a misca sugereaza aici ideea de a impinge, de a forta sugerand ca Samson a fost transpus din sfera naturalului in sfera supranaturalului. Cand Duhul venea peste el nu mai putea sa accepte lucrurile asa cum erau, fiind impins sa actioneze prin puterea Duhului

02/06/10 16:08

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 5    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net