TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Imagini / animatii/Micul fotograf Moderat de feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08
Propun acest topic pentru a discuta impreuna despre ce trebuie sa stim despre arta si tehnica fotografierii: ce fotografiem, cum folosim lumina, cum fixam distanta, cum stabilim timpul de expunere, cum realizam o compozitie reusita, etc. etc.
Au cuvantul atat incepatorii, amatorii, cat si profesionistii :) Orice informatie, sugestie este binevenita. :)

Ultima modificare de feedback (28/09/08 01:24)


28/09/08 01:13

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Asa: eu am o intrebare: trebuie sa ai neaparat un aparat foto performant pentru a face fotografii bune?Care ar trebui sa fie "marimea" obiectivului si rezolutia minima a pozelor pentru a face fotografii bune?

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

28/09/08 08:39

   
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08
Am auzit ca cel mai bine e sa fotografiezi ori dimineata, ori seara, pentru ca lumina este cea mai buna atunci.

_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

28/09/08 13:21

   
feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08
raspund eu, desi subliniez din capul locului ca sint amator (nici macar incepator, dat fiind ca doar am citit cate ceva pe ici pe colo :D ). deci invat si eu impreuna cu voi.

nu trebuie un aparat performant pentru fotografii reusite. rezolutia minima (calitatea imaginii) de la 4 megapixeli in sus. (al meu are 7.2 )

"marimea" obiectivului se regleaza din zoom, a carui putere trebuie sa fie de minim 5x. in principiu, zoom-ul optic este ansamblul de lentile care alcatuiesc obiectivul. cu cat aceasta valoare este mai mare, cu atat fotografiile sint mai bune. (al meu de ex are zoom optic 3x :( )

trebuie sa aiba si memorie suficienta. unele aparate folosesc carduri reincarcabile, altele au memoria incorporata (mai practic).

anomis a scris:

Am auzit ca cel mai bine e sa fotografiezi ori dimineata, ori seara, pentru ca lumina este cea mai buna atunci.

corect.

un articol interesant... http://www.studentie.ro/Curs_de_Fotogra ... nr329.html

Ultima modificare de feedback (28/09/08 13:26)


28/09/08 13:24

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Eu am observat la digitale ca timpul de expunere nu functioneaza tot timpul pe automat in conditii mai dificile(inserare, apusuri, noaptea, etc.), asa ca trebuie adjustat din setari. In conditii mai intunecate se da la +, adica se mareste expunerea cu un grad, doua. Si invers daca-i o zona prea luminata. Asta fata de setarea automata.

_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

29/09/08 13:41

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
eu am lucrat foarte mult cu un Fuji Finepix s6500fd, e al fratelui meu...conteaza si megapixeli dar are o mare mare importanta obiectivul... ce distanta focala are, ce tip e (wide, tele, portret) si ce zoom optic are (zoomul digital nu e pentru calitate)...conteaza foarte mult si aparatul, performanta lui, optiunile care ti le ofera...totul depinde de tipul pozei.

sword pe auto nu prea poti face poze de calitate...auto e pentru cei care nu se pricep la setari. :D
norkis setarile obiectivului le faci in functie de tipul pozelor...daca vrei sa faci poze tip portret reusite e nevoie sa alegi o treapta mai mica a diafragmei, daca vrei sa faci poze peisajelor ai nevoie de un zoom optic bun si o treapta cat mai mare a diafragmei pentru claritatea peisajului, pentru a fotografia flori sau obiecte faorte apropiate iti sugerez un aparat cu functia super macro aceasta iti ofera posibilitatea de a apropia obiectivul (zic unii producatori) pana la 0cm dar distanta cea mai indicata este 5 cm. Odata cu apropierea obiectivului creste claritatea si detalierea obiectelor/plantelor fotografiate.



un exemplu de supermacro. (click pentru marime naturala)

Ultima modificare de gabi_aron (29/09/08 16:07)


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

29/09/08 14:39

Site web  
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07
auto nu vine de la automat?adica decat sa stai sa setezi 'flower' sau'landscape ' sau 'snow' pui auto si el le stie face cum e mai bine?

_______________________________________
never regret something that once made you smile...

29/09/08 15:44

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
da..auto e de la automat dar nu-ti va face poza cume  mai bine...va alege un mod in care s-o faca astfel in cate sa aiba o calitate medie...pentru calitate buna lucrezi tu la setari

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

29/09/08 16:01

Site web  
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Clar ca la digitaole functia auto este ptr. o calitate medie. Sa multumeasca pe oamenii nestiutori. Eu m-am confruntat cu probleme doar cand am incercat sa fotografiez luna. Pe auto n-o iesit nimic calumea...asa am inceput sa umblu si eu pe la focalizari ;)

_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

29/09/08 16:04

   
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07
da sunt vreo 10 ...pana stau sa tot setez imi ia minute-n sir :rolleyes:

_______________________________________
never regret something that once made you smile...

29/09/08 16:10

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
daca pasiunea ta sunt pozele merita sa-ti iei un aparat dotat si sa ii inveti setarile (asta iti ia mult timp). daca faci poza doar ocazional de ziua ta, in concediu si de sarbatori e suficient un aparat de buzunar pus pe auto.

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

29/09/08 16:14

Site web  
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Sa vezi cum era pe vremuri cu aparatele analoage. Ca-ti setai manual toate chestiile, si nu exista "auto". da din 36 de pozitii iti ieseau 25 arta. Acum din 2 gb de memorie ies cam...2 poze meserie... ;)

_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

29/09/08 16:34

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
asta in cazul nostru...al amatorilor...un profesionist are un raport "memorie/poza de calitate" bun  :)

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

29/09/08 17:10

Site web  
szabi.zsoldos
membru

Locatie: Targu Mures, Romania
Inregistat: 09/10/08
Sunt fotograf, am aparat semi-pro de vreo 3 luni si vreau sa spun ca sunt multumit de performantele fotografiei digitale, mai ales ca poti prelucra foarte fain raw-urile. Daca aveti si voi intrebari, nelamuriri, sunt aici si pot ajuta si eu cu cate ceva :)

09/10/08 13:41

Site web  
feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

szabi.zsoldos a scris:

Sunt fotograf... Daca aveti si voi intrebari, nelamuriri, sunt aici si pot ajuta si eu cu cate ceva :)

mi'ar place sa definim, pentru inceput, cateva notiuni si termeni specifici (de exemplu, punctul de statie, timpul de expunere, masurarea expunerii, focarul, paralaxa, obiectiv, diafragma, etc.)
dupa ce ne mai dumirim ce si cum, sa vorbim despre eventuale tehnici si "secrete".
multumim pentru disponibilitate :)


20/10/08 21:12

   
abelusca
membru

Locatie: don't worry,be happy!
Inregistat: 20/03/08
Am avut eu o carte depre aparate de fotografiat si modurile de expunere,lumina,intuneric,contrast,blitz,timpul dee xpunere,etc ,tot tacamul,si am facut teste :D ,sincer am invatat multe..insa nu mai gasesc cartea..dar o sa incerc sa va spun ce stiu din cartea asta si din experienta mea .M-a mai ajutat si un fotograf profesionist,e simplu dar trebuie sa stii cateva elemente de baza,care sunt esentiale cand faci poze !:)

_______________________________________
http://www.youtube.com/watch?v=eEZIVeE0xLY

22/10/08 20:02

Site web  
feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

abelusca a scris:

...sincer am invatat multe..insa nu mai gasesc cartea..dar o sa incerc sa va spun ce stiu din cartea asta si din experienta mea...

asteptam :)


23/10/08 13:31

   
crestin_salvat
membru

Locatie: pe un continent
Inregistat: 15/11/08
abelusca, daca iti amintesti macar titlul si autorul cartii, tot ne-ar fi de folos. :) multumesc oricum.

_______________________________________
"Asteapta lucruri mari de la Dumnezeu". -William Carey

22/12/08 04:49

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08

strategy a scris:

task: [stenografie] poza mea e ascunsa in poza ce se vede, iar bitii sunt criptati cu o cheie unica pe 64 biti. enjoy me :D

super tare! acum ca te-am prins, desi mi se pare suspecta si fara sens exprimarea ta (dpdv tehnic), dar in naivitatea mea te rog sa explici ce inseamna criptare pe o cheie de 64 de biti.

laster edit: intre timp am aflat ca e vrajeala faza cu criptarea din contextul de mai sus, intrebarea ramane cu aspect general ;)


_______________________________________
A passion lifestyle.

19/01/09 22:00

   
strategy
membru

Locatie: Oradea, Romania
Inregistat: 06/09/05
stenografie != tehnica fotografica :)) == Shorthand is an abbreviated symbolic writing method that increases speed or brevity of writing as compared to a normal method of writing a language. The process of writing in shorthand is called stenography, from the Greek stenos (narrow) and graphē or graphie (writing). == cu alte cuvinte este si tehnica de a ascunde date/informatii in imagini fara a denatura continutul pe cat posibil etc etc ..

iar, ca sfat ce si de unde sa inveti, iti recomand google. :P
PS: nu e vrajeala cu criptarea .. poza e pusa doar la vrajeala :)) nici criptata nu mi-asi pune poza pe net.
PS2: iar legat de fotografie: da .. imi place sa fac poze.
PS3: daca chiar vrei sa stii mai multe, ask me PM si-ti dau tutoriale si daca pui intrebari, iti voi raspunde in limita timpului meu disponibil si a cunostintelor .. si sa vad ca te intereseaza si ai cautat inainte sa pui o intrebare .. google related ;)


_______________________________________
"I want to know God's thoughts; the rest are details."

19/01/09 22:10

Site web  
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08

strategy a scris:

PS: nu e vrajeala cu criptarea .. poza e pusa doar la vrajeala :)) nici criptata nu mi-asi pune poza pe net.

pai la asta m-am referit. in contextul cu poza aia, e vrajeala. altfel nu te mai intrebam ce inseamna criptare. ;)

strategy a scris:

PS3: daca chiar vrei sa stii mai multe, ask me PM si-ti dau tutoriale si daca pui intrebari, iti voi raspunde in limita timpului meu disponibil si a cunostintelor .. si sa vad ca te intereseaza si ai cautat inainte sa pui o intrebare .. google related ;)

nu prea stiu sa caut pe net, si nici n-am rabdare sa caut prin toate prostiile de siteuri ca sa selectez 15% care sa fie bune. mi se pare mai eficient si primesc informatii mai de calitate daca intreb direct ;)
si te-am intrebat ce inseamna criptare, nu stenografie :P


_______________________________________
A passion lifestyle.

19/01/09 22:21

   
strategy
membru

Locatie: Oradea, Romania
Inregistat: 06/09/05
criptare sau cifrare
pe scurt.. ai un text, sa zicem .. `cadoul este ascuns sub pat` .. si tu vrei sa i-l trimiti pe e-mail la prietena ta ca sa stie unde il gaseste .. dar nu vrei ca fratii tai sa afle. bun .. daca trimiti textul in clar .. oricine il poate citi. asa ca cea mai simpla forma de criptare este substitutia. adica .. avem alfabetul, 26 de caractere plus spatiu, 27 de caractere si facem o substitutie a fiecarui caracter din textul clar tot cu al 3-lea caracter.
textul `CADOUL ESTE SUB PAT` devine `ECFQWNBGUVGBUWDBRCV` .. ea stie algoritmul dupa care ai criptatat textul .. adica C devine E .. al 3-lea caracter in alfabet C devine A .. spatiu devine B si tot asa .. va va face substitutia cu al 3-lea caracter in backway. acest algoritm se numeste Cifrul lui Caesar si este forma cea mai simpla de criptare de text ..
mai exista si alte forme simple de criptare .. de exemplu scrierea cu hieroglife sau cuneiforme .. pentru alte popoare sau culturi. sau .. inventarea unui alfabet propriu de caractere si/sau imagini .. etc.
in 1976 a aparut un standard de criptare DES care presupunea folosirea de algoritmi cu chei simetrice pe 64 biti (54 biti efecti + 8 biti pt paritate) .. din 2001 se foloseste AES care a crescut de la 128 biti in sus .. si multe alte inbunatatiri.
bitul este unitatea de masura pentru cantitatea de informatie stocata.
multipli ...
1 bit = 1 octet = 8 bytes (baiti)
1024 bytes = 1 KiB (kilobaiti)
.. poti sa zici ca bit-ul este un cubulet micut .. sau o pata de o marime fixa care contine informatie .. toata informatia este masurata in totalul de pete care s-a folosit pentru a o scrie. ..
o cheie pe 64 biti inseamna totalul de caractere pe care poti sa le scrii in 64 de pete.


_______________________________________
"I want to know God's thoughts; the rest are details."

19/01/09 23:28

Site web  
strategy
membru

Locatie: Oradea, Romania
Inregistat: 06/09/05
1. citeste cam tot ce poti pe dpreview.com (este cel mai tare forum despre arta fotografica si ii uneste pe foarte multi profesionisti)
2. se gasesc tutoriale pe wiki&google
cuvinte cheie:
- Focus - Punerea unui ob. in claritate
- Aperture - Ambrazura (deschizatura)
- Shutter speed - Timpul efectiv de patrundere a luminii, cu obiectivul deschis
- White balance - Ajustarea intensitatii culorii
- ISO - Masurarea standard a senzitivitatii filmului pe care se imprima imaginea link2
- Autofocus
- Metering - Calcularea timpului de expunere
- Filters - Filtre
- Sensitivity - Sensibilitate
- Recording material - Stocare de informatii
- Contrast
- Underexposure/Overexposure - Subexpunere/Supraexpunere
- Aperture stop - Unghiul conului format de patrunderea luminii prin deschizatura obiectivului
- Color palette - Paleta de culori
- Focal Length - Distanta focala link2
- Exposure Value - Timp de expunere
- Depth of field - Claritate in adancime si perspectiva - DOF
- Angle of view - Perspectiva unghiului - AOW


_______________________________________
"I want to know God's thoughts; the rest are details."

19/01/09 23:51

Site web  
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08
mersi mult de tot. apreciez :)

_______________________________________
A passion lifestyle.

20/01/09 00:06

   
strategy
membru

Locatie: Oradea, Romania
Inregistat: 06/09/05
Aparatele se impart in mai multe categorii:
* aparate cu vizor sau telemetru
* aparate cu vizare prin obiectiv (SLR, reflex)
* aparate cu doua obiective
* aparate cu planfilm
astea ar fi cateva dintre ele ..
Alte doua categorii pentru aparatele foto digitale (dSLR) (astea folosim azi, in mare parte) ar fi: a) profesionale b) point and shut P&S (uzuale) .. iar cele profesionale in semi si pro ..
in categoria de semiprofesionale eu personal introduc cele crop (ex: Canon 450D vs. Nikon D80) si profi ar fi full-frame (Canon EOS-1Ds Mark III vs. Nikon D3) :D evident sunt fan Canon :)
profesionalelor se pot monta obiective .. asta e si ideea, iar camerelor P&S in cea mai mare parte a lor nu. cu mici exceptii exista Canon G9 .. si inca cateva .. care poate avea si particularitatea de a monta obiectiv pe el cu ajutorul unui adaptor.


_______________________________________
"I want to know God's thoughts; the rest are details."

20/01/09 00:06

Site web  
Pagini:  1 2    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net