TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Educatie si scoala/Educaţia Moderat de antonela, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
joy
membru

Locatie: bucuresti, romania
Inregistat: 23/05/05
este importanta educatia pt noi?dak Da, de ce...dak Nu, sustineti...:)

ma gandesc cat suntem noi de avatajati ca mergem la scoala, ca citim o carte, ca avem internet...?
ce impact au in viata noastra?
si cum am fi dak nu le-am avea?
voi ce ziceti?


_______________________________________
joy

15/08/05 12:53

   
fedy_fd
membru

Locatie: rezina,rep.Moldova
Inregistat: 13/05/05
Vreau sa-ti spun ca mie personalnu-mi place sa citesc carti de la scoala.Dar iti spun altceva ca poti invata lucruri bune din cartile pe care ti le recomanda de la scoala.

_______________________________________
.............Fedea......

15/08/05 14:01

   
gfod
membru

Locatie: Cluj-Napoca, Ardeal
Inregistat: 21/03/05
Eu cand o intrebam pe profa mea de lb. romana ce rost are sa citim atatea carti mi-o zis ca daca citesti mult, stii mult, si daca stii mult nu ramai prost si o sa fie mai greu pentru altii sa te manipuleze.....don't go with the flow.....

_______________________________________
sunt si eu om(sclab om!)...

16/08/05 00:10

Site web  
scalcom
membru

Locatie: suceava
Inregistat: 13/04/05
Educatia înseamna sa stii cum sa investesti în tine.
Este cel mai mare bun pe care-l putem lua cu noi oriunde am merge.

A fi educat inseamna multa disciplina in tot ceea ce faci si cuprinde mintea, sentimentele, intreaga noastra fiinta. Prin educatie ne este modificata si mult influentata personalitatea.
Eu cred ca scoala este cea care prezinta metodele clare despre educatie in general, apoi familia este un alt mediu de viata de unde ar trebui sa primim acea educatie de "cei 7 ani de acasa", nu in ultimul rand informatiile pe care le avem la dispozitie si cu care suntem de cele mai multe ori bombardati si cu rele si cu bune.
De fiecare dintre noi depinde la un moment dat valoarea educatiei primite si impactul pe care aceasta o are asupra noastra.
Nu voi uita niciodata cand mergeam la teatru cu bunica mea, ea imi spunea ca teatrul inseamna inimile frante ale actorilor impartite celor care iubesc teatrul, sau imi aduc aminte de biblioteca de 500 de carti stranse de bunicul meu, biblia lui veche de 100 de ani, primita in dar de la un calugar.Daca stau si ma gandesc bine acestea sunt comorile mele cele mai de pret. Da educatia Gabi este deosebit de importanta.
Subscriu cu mana pe inima.


17/08/05 07:17

   
joy
membru

Locatie: bucuresti, romania
Inregistat: 23/05/05
f fain ce s-a scris mai sus....:)

_______________________________________
joy

17/08/05 09:32

   
scalcom
membru

Locatie: suceava
Inregistat: 13/04/05
Tot referitor la educatie Octavian Paler spunea:
"Citim prea putin, ne uitam prea mult la televizor si ne rugam prea rar.
Vorbim prea mult, iubim prea rar si uram prea des.
Scriem mai mult dar invatam mai putin.
Am invatat sa ne grabim dar nu si sa asteptam, avem atat de multe accesorii de a fi educati dar nu avem timp pentru a ne dedica din timpul nostru pentru cel mai important lucru EDUCATIA".


23/08/05 08:52

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Cred ca daca nu as sti sa citesc o carte sau sa scriu sau sa socotesc ar fi un dezastru mai ales in timpul nostru. Eu am lucrat cu copiii la Alfabetizare. Sa vedeti ce greu le era celor care nu prea stiau sa scrie sau sa socoteasca! Doamne, iti multumesc ca mi-ai dat posibilitatea sa merg la scoala ca altfel eram cine stie prin ce boscheti sau mai rau poate dupa gratii. Am vazut o data un tigan in bazar care nu stia sa citeasca si era destul de bine imbracat. Mi-era mila de el pentru ca oricine putea sa-l fraiereasca. Dar pe de o parte ma gandesc ca eu o sa fiu trasa la raspundere mai tare decat cel care nu a stiut prea multe! Naspa! Sunt binecuvantata ca pot sa fac lucrurile pe care altii nu le pot face.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

08/09/05 22:19

Site web  
scalcom
membru

Locatie: suceava
Inregistat: 13/04/05
Ce educatie este asta ??????
dupa citatul tau Larisa:"Eu am lucrat cu copiii la Alfabetizare".
Tot citatul tau:"Naspa!"
Concluzie: Ce legatura are ceea ce ai scris tu:"Dar pe de o parte ma gandesc ca eu o sa fiu trasa la raspundere mai tare decat cel care nu a stiut prea multe! " cu  educatia?????


20/09/05 14:49

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Hello, ma refeream la faptul ca sunt multi care nu stie sa citeasca si sa scrie - eu nu stiu ce ai inteles tu! Nu eu i-am educat! Buna-dimineata, Mariana! Vroiam sa scot in evidenta ce greu ii este unui om needucat sa fie primit bine de societatea in care traieste. Cand am zis ca o sa fiu trasa la raspundere pentru ca am stiut mai multe ma refeream in domeniul spiritual - nu stiu de ce am scris asta aici - acuma imi dau seama. Dar ca sa termin idee asta: eu cred ca oamenii care au stiut mai mult decat altii in ceea ce priveste principiile Imparatiei si nu le-au aplicat or sa fie trasi de Dumnezeu la raspundere mai mult decat ceilalti:"cui i s-a dat mult, i se cere mult!".

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

20/09/05 20:08

Site web  
black angel
membru

Locatie: K-pitala
Inregistat: 25/09/05
EDUKATZIE= fenomen social originar si fundamental DE TRANSMITERE a experientei de viata a generatiilor adulte , a culturii , catre generatiile tinere , in vederea pregatirii lor pentru integrarea in activitatea sociala.Principalii faktori edukatzionali sunt:
familia,skoala,literatura,arta,presa,televiziunea,radioul etc.
Am vrut sa skriu aceasta definitzie cu skopul de a lamuri despre ce este vorba atunci cand vorbim de educatzie si pt. a oferi un punct de reper solid pt. viitoarele mesaje shi pareri. Personal , rekunosk faptul ca aceasta definitzie contine lucruri de care habar nu aveam  cand vorbeam de educatzie shi care m-au surprins. Din definitzia de mai sus rezulta ca un om fara educatzie este NUL shi mai rezulta ca trebuie sa avem intelepciunea de a selekta din multitudinea de informatzii oferite de faktorii educatzionali doar acele lukruri care intr-adevar  contribuie in mod pozitiv la educatzia noastra.


_______________________________________
Life and Death are two beautiful ladies but first of them is too short to live with it so LIVE YOUR DEATH

02/10/05 15:42

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

black angel a scris:

Principalii faktori edukatzionali sunt:
familia,skoala,literatura,arta,presa,televiziunea,radioul etc


Ai uitat un faktor edukatzional f.important :Biserika.

Ultima modificare de april (24/10/05 21:13)


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

24/10/05 21:12

   
joy
membru

Locatie: bucuresti, romania
Inregistat: 23/05/05
ca tot s-a vorbit despre factori ai educatiei......care credeti ca este cel mai important?

_______________________________________
joy

17/11/05 16:41

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Eu zic ca familia....crestina...

Ultima modificare de april (17/11/05 18:54)


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

17/11/05 17:06

   
gfod
membru

Locatie: Cluj-Napoca, Ardeal
Inregistat: 21/03/05
In prea putine cazuri un individ se dezvolta cum trebuie in familie. Eu as zice mediul(scoala, anturaj, etc.).

_______________________________________
sunt si eu om(sclab om!)...

17/11/05 22:46

Site web  
Jesus Inside
membru

Locatie: Hunedoara,Romania
Inregistat: 15/11/05
de acord gfod...de altfel oricand te afli intr-un anumit mediu...:D

_______________________________________
Galateni 2:20

17/11/05 22:53

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Intrebarea era care este cel mai important factor educational...
Daca un copil primeste acasa o educatie buna, atunci are mari sanse sa se descurce in orice mediu...si ma refer in special la familia crestina, nu la orice familie....


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

17/11/05 23:00

   
Jesus Inside
membru

Locatie: Hunedoara,Romania
Inregistat: 15/11/05
mmmda...familia crestina...si biserica ...erau pe primul loc mai demult cand nu exista scoala

_______________________________________
Galateni 2:20

17/11/05 23:04

   
doitili
membru

Locatie: Curtea de Arges, Romania
Inregistat: 23/10/05
familia ca aici se primesc cei 7 ani de acasa

_______________________________________
Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El.

18/11/05 00:20

   
Jesus Inside
membru

Locatie: Hunedoara,Romania
Inregistat: 15/11/05
vroiai sa zici familia crestina ,nu doitili?

_______________________________________
Galateni 2:20

18/11/05 00:36

   
doitili
membru

Locatie: Curtea de Arges, Romania
Inregistat: 23/10/05
crestina sau nu normal orice copil primeste o educatie in primi ani de viata
-parca se discuta de educatie, nu stiu dc s-a mentionat educate crestina


_______________________________________
Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El.

18/11/05 00:49

   
Jesus Inside
membru

Locatie: Hunedoara,Romania
Inregistat: 15/11/05
chiar...de ce neaparat crestina...la asta nu m-am gandit ...ca doar sunt oameni, chiar si mai moral decat unii crestini, care isi educa foarte bine copiii

_______________________________________
Galateni 2:20

18/11/05 00:53

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Asa e ...sunt familii si familii....dar daca o familie este crestina, atunci in educatie nu este uitat Dumnezeu...copiii invata sa-l cunoasca pe El, sunt adusi in contact cu Cuvantul Sau.....stiti cum e : invata pe copil calea pe care trebuie s-o urmeze, si cand va fi mare, nu se va departa de ea... ( si chiar daca se departeaza un timp...va reveni cu siguranta inapoi...)

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

18/11/05 07:54

   
joy
membru

Locatie: bucuresti, romania
Inregistat: 23/05/05
asa e.....nu m-am referit la educatia crestina.....si in general....
din cate stiu primii ani din viata unei persoane sunt cei mai importanti pt ca atunci se dezvolta cel mai repede si acumuleaza multe informatii....chiar dak e afectat pozitiv sau negativ fiecare este influentat mult in aceasta perioada...
oricum nu vreau sa zic ca dupa aia nu mai poate fi influentat, ci din contra mai ales in perioada adolescentei...dar totul este construit pe ce era deja.....:)


_______________________________________
joy

18/11/05 09:43

   
gfod
membru

Locatie: Cluj-Napoca, Ardeal
Inregistat: 21/03/05
nu poti vorbi despre "influente" in primii ani de viata. cred ca ar fi cel mai potrivit cuvantul "formare"...ne formam. Dup-aia, anumiti facotri educationali au "influente" "formatoare" asupra naostra. Dar in copilarie ne formam. si nu numai. cred eu.

_______________________________________
sunt si eu om(sclab om!)...

19/11/05 00:55

Site web  
joy
membru

Locatie: bucuresti, romania
Inregistat: 23/05/05
te formezi in urma a ceea ce vezi, ce auzi, ce ti se spune .....nu esti oare "influentat" intr-o anumita masura....?

_______________________________________
joy

19/11/05 11:31

   
Pagini:  1 2 3    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net