TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Filme/Replici din filme Moderat de feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
Va invit aici sa impartasiti cu noi atat replici faimoase din filme cat si replici ce v-au placut voua in mod deosebit.

02/09/08 21:04

fluflu
membru

Imi place mult filmul 'A walk to remember'.De cand am vazut prima data filmul, mi-a placut in mod deosebit ceea ce a spus tanarul,la sfarsitul filmului: "Jamie saved my life. She taught me everything: about life, hope and the long journey ahead. I'll always miss her. But our love is like the wind: I can't see it, but I can feel it."
In traducere: 'Jamie mi-a salvat viata.Ea m-a invatat totul: despre viata,speranta si despre lunga calatorie ce ma asteapta.Intotdeauna imi va fi dor de ea.dar dragostea noastra este ca vantul: nu o pot vedea,dar o pot simti.'

Ultima modificare de fluflu (03/09/08 13:02)

03/09/08 13:02

fluflu
membru

O replica interesanta am gasit in filmul Forrest Gump:

"Mama always said life was like a box of chocolates. You never know what you're gonna get."

In traducere:"Mama a spus intotdeauna ca viata e asemenea unei cutii de ciocolata: nu stii niciodata ce vei gasi".

21/09/08 21:58

fluflu
membru

Million Dollar Baby:
If there's magic in boxing, [...] it's the magic of risking everything for a dream that nobody sees but you.
In traducere: "Daca este ceva magic in luptele de box, atunci este magia pe care o simti cand risti totul pentru un vis pe care nimeni in afara de tine nu-l vede."

22/09/08 14:34

Norkis
membru

Inregistat: 17/07/08
Poveste din Bronx:
(replica data tipului suparat ca prietenul care ii datora bani intarzia sa ii dea datoria inapoi):
-Nu te plange ca cineva iti datoreaza trei dolari; bucura-te ca ti-au trebuit doar atatia bani sa scapi de o persoana care ti-ar fi dat impresia ca iti este prieten, si ai fi trait cu impresia asta o intreaga viata.

-Shogun, film facut dupa James Clavell:
sfat dat de un batran japonez lui Blackthorne:
-Limpezeste-ti mintea si bucura-te de nectarul fiecarei zile, oricat de amar.

22/09/08 17:27

fluflu
membru

Tocmai am vazut filmul Bounce cu Ben Affleck si Gwyneth Paltrow. Un film tare dragut.
Mi-a placut mult replica 'I want someone to say goodnight to, a last call of the day. I don't have a last call of the day. Do you? '
In traducere: "Vreau sa am pe cineva cui sa ii spun noapte bune, si sa am cui sa ii dau apelul de seara.Nu am cui sa ii dau ultimul apel seara.Tu ai?'
De asemenea ,in acelasi film replica : 'It's not brave if you're not scared.'
In traducere: "Nu dai dovata de curaj,daca nu ti-e teama"

05/10/08 22:05

fluflu
membru

Forrest Gump
'I'm not a smart man, but I know what love is.'
Traducere: 'nu sunt un om destept,dar stiu cee iubirea'

'My momma always said that life is like a box of chocolates! You never know what you are going to get '
Traducere: Mama a spus intotdeauna ca viata e ca o cutie de ciocolata.Nu stii niciodata ce vei gasi.

Ultima modificare de fluflu (08/10/08 19:51)

08/10/08 19:49

fluflu
membru

Replici celebre:

1. I'll be back !  (Ma voi intoarce!) - Arnold Schwarzenegger (Terminator) in The Terminator (1984), un film cu incasari uriase in box-office-ul mondial, considerat printre cele mai reusite prestatii ale lui Arnold Schwarzenegger. 
In scriptul original replica era "Ma voi intoarce" ("I'll come back"). Fraza catchy folosita de Arnold si care a ajuns si marca sa definitorie a iesit, intr-un studiu facut de Consiliul de Film din UK, ca fiind replica de film cel mai des folosita in conversatiile de zi cu zi.

2.  Houston, we have a problem. (Houston , avem o problema) - Tom Hanks (Jim Lovell) in Apollo 13 (1995), replica ce face parte din dialogul dintre centrul de comanda de pe pamant si capsula lansata in spatiu. 

3. You talking to me?  ( Vorbesti cu mine?) - Robert De Niro (Travis Bickle) in Taxi Driver (1976), cu o replica ce a devenit un adevarat item in cultura pop si l-a facut pe De Niro un star. Scena in care a fost rostita replica se desfasoara in fata unei oglinzi pe care actorul o foloseste ca pregatire pentru o confruntare ce l-ar putea face sa fie nevoit sa scoata pistolul. Scena a fost pe de-a intregul improvizata de De Niro, in scriptul original fiind scris doar “Travis se uita in oglinda”

4. Louis, I think this is the beginning of a beautiful friendship ( Louis, cred ca acesta este inceputul unei frumoase prietenii) - Humphrey Bogart (Rick Blaine) in Casablanca (1942), una dintre cele mai memorabile replice de final din istoria filmului. Replica incheie filmul si e rostita de Rick catre Renault (Claude Rains) in scena finala in timp ce cei doi actori dispar in ceata puternica din jurul lor.

5. Frankly, my dear, I don't give a damn (Sincer, draga mea, nu-mi pasa deloc) - Clark Gable (Rhett Butler) in Gone with the Wind (1939), iar replica este rostita intr-o scena din finalul filmului, fiind raspunsul pe care Rhett i-l da lui Scarlet (Vivien Leigh) la intrebarea ei, "Unde sa ma duc? Unde sa ma duc?", daca el o paraseste.
Replica a ajuns memorabila nu doar ca ar contine un cuvant nefolosit si nepermis in filme la acea vreme, ci si din cauza sugestiei ca Rhett a renuntat in sfarsit la Scarlet si nu ii mai pasa ce se va intampla cu ea.

6. I'm going to make him an offer he can't refuse (Ii voi face o oferta pe care nu o va putea refuza) - Marlon Brando (Vito Corleone) in The Godfather (1972), o replica celebra care ocupa in toate topurile un loc intre primele 10. Replica reprezenta o solutie pe care Don Corleone vroia sa o ofere pentru a nu se implica intr-o afacere cu droguri nedorita.

7. You can't handle the truth  (Nu poti sa suporti adevarul!) - Jack Nicholson (Col. Nathan Jessep) in A Few Good Men (1992), replica ce a fost rostita de actor in sala de tribunal a procesului si care face parte dintr-un discurs mai lung al colonelui. Un discurs care condenseaza intrebarile pe care filmul incearca sa le resolve: despre onoare, responsabilitate, patriotism, justitie, morala sau lege

8. May the Force be with you ( Forta fie cu tine) - Harrison Ford (Han Solo) in prima parte Star Wars (1977), replica descrie o intrega cultura si fenomenul creat de seria Star Wars. Este marca si mostenirea pe care seria a lasat-o industriei cinematografuice.

9. Show me the money! (Arata-mi banii!) - Cuba Gooding Jr. (Rod Tidwell) si Tom Cruise (Jerry Maguire) in Jerry Maguire (1996), o replica rostita de cei doi intr-o convorbire telefonica.

10. Love means never having to say you're sorry.  (Dragoste este atunci cand nu trebuie sa spui niciodata “imi pare rau”) - Ryan O'Neal (Oliver Barrett IV) in Love Story (1970), replica ce apare de doua ori in film: prima data folosita de personajul lui Ali MacGraw, Jennifer Cavilleri si a doua oara, ca ultima replica a filmului, atunci cand este rostita de Ryan ca un tribut la adresa lui Jennifer. 

11. After all, tomorrow is another day!  (Si maine e o zi!) - Vivien Leigh (Scarlett O'Hara) in Gone with the Wind (1939), fraza ce a rezistat pana in zilele noastre si este una dintre cele mai catchy fraze ale modernitatii. Replica condenseaza si simbolizeaza taria de character si puterea ce o caracterizeaza pe Scarlett.

Ultima modificare de fluflu (04/11/08 22:30)

04/11/08 22:29

fluflu
membru

Never let the fear of striking out, keep you from playing the game

A Cinderella Story

21/11/08 15:14

crestin_salvat
membru

Inregistat: 15/11/08
fluflu, chiar ai depus ceva efort ca sa pui lista asta cu replici celebre. :) multumim! am vazut unele din filmele de pe lista asta si stiu replicile astea.

16/12/08 03:47

crestin_salvat
membru

asa ca mi-a placut cand am vazut lista pusa de tine. :)

16/12/08 03:48

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
lucian_credincios, iti poti modifica mesajul in loc sa postezi imediat inca unul ;) ( ai "Modificati" sub fiecare mesaj de-al tau ) .

In plus comentariile se fac la subiectul de COMENTARII.

16/12/08 06:27

crestin_salvat
membru

april a scris:

lucian_credincios, iti poti modifica mesajul in loc sa postezi imediat inca unul ;) ( ai "Modificati" sub fiecare mesaj de-al tau ) .

In plus comentariile se fac la subiectul de COMENTARII.

Bine, n-am stiut. scuze

16/12/08 19:39

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
"I've been married for 25 years with the same wonderful, infuriating women.And there are days when I want to set her on fire but I don't.Because I love her.And that would be illegal!"

What happens in Vegas

17/01/09 02:09

jezzy
membru

fluflu a scris:

jezzy,poti te rog sa si traduci replica din '..vegas'?(nu pentru mine,dar stii ca no...e mai bine asa :) )

Mie nu imi place cum suna replicile in romana :P Da' uite, daca e musai:

"Sunt casatorit de 25 de ani cu aceeasi femeie minunata si enervanta.Si sunt zile in care vreau sa ii dau foc, dar nu o fac.Pentru ca o iubesc.Si oricum ar fi ilegal."

Ultima modificare de jezzy (20/01/09 16:26)

20/01/09 16:26

fluflu
membru

'I hope you feel things you never felt before. I hope you meet people with a different point of view. I hope you live a life you're proud of. If you find that you're not, I hope you have the strength to start all over again.'
(The Curious Case of Benjamin Button)

Traducere: Sper sa simti ceva ce nu ai simtit pana acum. Sper sa cunosti oameni cu un punct diferit de vedere. Sper sa traiesti o viata de care sa fii mandru.Daca gasesti ca nu esti multumit de ea, sper sa ai puterea de a o lua de la capat.'

02/02/09 18:02

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
"I believe that God made me for a purpose. For China. But He also made me fast. I when I run ... I feel His pleasure ... It's not just fun. To win is to honour Him ."

Eric Lidell, Chariots of fire .

Eric Lidell - medaliat olimpic la 400 m, in 1924, apoi misionar in China.

02/02/09 18:15

mototey
membru

Inregistat: 11/12/06
"If I tell you where I work, I'm affraid a have to kill you"

Johny English - Actor Mr. Bean

02/02/09 18:49

Site web  
jezzy
membru

Replici din Juno:

"As far as boyfriends go, Paulie Bleeker is totally boss. He is the cheese to my macaroni."

"- Your parents are probably wondering where you are.
- Nah... I mean, I'm already pregnant, so what other kind of shenanigans could I get into?"

08/02/09 00:18

Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
Replica din ,,Love comes softly"
Marty ii spune lui Missie : ,,Dumnezeu a scris propria Lui carte pentru tine : nu pe simtamantul inimii trebuie sa te bazezi ci .. mai degraba gandurile inimii pe care trebuie sa le auzi.. Acea voce interioara care iti spune ca acest barbat va avea grija de tine in orice conditii, ca inca va dori sa te sarute cand vei imbatrani si te va ingriji cand vei suferi, te va onora. Un astfel de om este la fel de pretios ca un diamant!"

Replica din Juno:
  Tatal lui Juno ii spune fetei sale: ,,Cel mai bine e sa gasesti persoana care te iubeste asa cum esti: dispozitie buna, dispozitie proasta,urata, frumoasa, asa cum esti! Asta e tipul de persoana cu care se merita sa stai! "

17/02/09 15:56

fluflu
membru

'Happiness comes in many forms - in the company of good friends, in the feeling you get when you make someone else's dream come true, or in the promise of hope renewed. It's okay to let yourself be happy because you never know how fleeting that happiness might be.'
Traducere:'Bucuria vine in multe forme - in compania unor buni prieteni,in acel sentiment in care intrii cand faci ca visul cuiva sa devina realitate,sau in promisiunea unei sperante reinoite.E ok sa permiti sa fii bucuros pentru ca nu vei stii niciodata cat de scurta poate fi ea.'

'Truth is still absolute. Believe that. Even when that truth is hard and cold, and more painful than you've ever imagined. And even when truth is more cruel than any lie.'
Traducere:;Adevarul este inca necesar. Crede asta. Chiar si atunci cand acest adevar este greu si rece,si mult mai dureros decat ti-ai imaginat vreodata.Chiar si atunci cand el este mai crud decat o minciuna.

'You ever look a picture of yourself, and see a stranger in the background?. It makes you wonder how many strangers have pictures of you. How many moments of other peoples life have we been in. Were we a part of someone's life when their dream came true or were we there when their dream died. Did we keep trying to get in? As if we were somehow destined to be there or did the shot take us by surprise. Just think, you could be a big part of someone elses life, and not even know it.'
Traducere: 'Te-ai uitat vreodata la o fotografie de-a ta si sa vezi un necunoscut in fundal?te face sa te intrebi cati straini au poze cu tine.In cate momente din viata altora am fost si noi prezenti.Am fost o parte din viata cuiva cand visul lor a devenit realitate sau cand visul lor a murit.Am insistat sa intram? ca si cum am fost destinati sa fim acolo sau poza a fost facuta prin surprindere.Doar gandeste-te,ai putea fi o parte importanta din viata cuiva si nici macar sa nu stii asta.'

'Because it´s only when you´re tested that you truly discover who you are. And it´s only when you´re tested that you discover who you can be. The person that you want to be does exist, somewhere in the other side of hard work and faith, and belief and beyond the HEARTACHE and fear of what life has. '
Traducere: 'Doar atunci cand esti testat iti dai seama cine esti.Si doar atunci cand esti testat descoperi cine ai putea fi.Persoana care vrei sa fii exista,undeva in spatele muncii,a credintei,a convingerii si dincolo de durerea inimii si de teama de a nu stii ce-ti rezerva viata.'

'Have you ever heard the expression <the best things in life are free>? Well, that expression's true.'
Traducere: ' ai auzit vreodata de expresia <in viata cele mai bune lucruri sunt gratis>?Pai,aceasta expresie este adevarata'

'To be nobody but yourself in a world which is doing its best, night and day, means to fight the hardest battle which any human being can fight. And never stop fighting.'
Traducere:'Sa fii nimeni altcineva decat tu insuti intr-o lume care face tot ceea ce ea poate,noapte si zi, inseamna sa lupti batalia cea mare.Si sa nu incetezi niciodata sa lupti.'

'At this moment, there are 6,470,818,671 people in the world. Some are running scared. Some are coming home. Some tell lies to make it through the day. Others are just now facing the truth. Some are evil men, that war with good. And some are good, struggling with evil. 6 billion people in the world. 6 billion souls. And sometimes, all you need is one.'
Traducere: 'In acest moment sunt 6,470,818,671 de oameni in lume. Unii alearga speriati.Unii se intorc acasa.Unii spun minciuni ca sa supravietuiasca zilei. Altii infrunta adevarul doar acum.Unii sunt oameni rai, care se razboiesc cu binele.Iar altii sunt oameni buni ce se lupta cu raul. 6 bilioane de oameni in lume. 6  bilioane de suflete.Si uneori, ai nevoie doar de unul.

'Make a wish and place it in your heart. Anything you want, everything you want. Do you have it? Good. Now believe it can come true. You never know where the next miracle is gonna come from, the next smile, the next wish come true. But if you believe that it's right around the corner, and you open your heart and mind to the possibility of it, to the certainty of it. You just might get the thing you're wishing for. The world is full of magic. You just have to believe in it. So make your wish. Do you have it?Good. Now believe in it. With all your heart.'
Traducere: 'Fa-ti o dorinta si plaseaz-o in inima.Orice vrei.Ai reusit? Bun.Acum crede ca poate deveni realitate.Nu vei stii niciodata de unde poate veni urmatorul miracol,urmatorul zambet,urmatoarea dorinta implinita.dar daca crezi ca ea se afla chiar dupa colt,si iti deschizi sufletul si mintea la posibilitatea aceasta e mult probabil sa primesti acest lucru.Lumea este plina de magie.trebuie doar sa crezi in ea.Deci,pune-ti o dorinta.Ai reusit?Bun.Acum crede in ea.Cu toata inima.

{One Tree Hill}

Ultima modificare de fluflu (18/02/09 20:12)

18/02/09 19:30

jezzy
membru

'They pretend they're going to always be there for you, and then one day they pack up and move away and take their love with them, and leave their declawed cat to fend for herself! They leave her, and I wonder what she did wrong.'

'The real world hurts!'

-Bolt-

'Happy endings are just stories that haven't finished yet.'

-Mr. &Mrs.Smith-

Ultima modificare de jezzy (23/02/09 10:48)

23/02/09 10:48

jezzy
membru

"When the going gets tough, the great ones party." [Garfield: A Tail of Two Kitties]

"If you're good at something, never do it for free."[The Dark Knight]

"-What happened to you?
-Just never leave your wife. That's what happened to me."[Out of Time]

02/03/09 22:33

jezzy
membru

Din Fireproof:

“You can’t just follow your heart. Your heart can be deceived. You have to lead your heart.”
[Nu iti urma inima.Pentru ca ea se poate insela.Trebuie sa iti conduci inima.]

"-Marriages aren't fireproof.Sometimes you get burned.
-Fireproof doesn't mean that a fire will never come, but that when it comes, you'll be able to withstand it."
[-Casatoriile nu sunt rezistente la foc.Cateodata te mai si arzi.
-Rezistent la foc nu inseamna ca un foc nu o sa apara niciodata, sau ca daca va veni, ii vei putea supravietui.]

"I have learned that you never leave your partner—especially in a fire."
[Am invatat ca niciodata nu trebuie sa iti parasesti partenerul, in special intr-un incendiu.]

"A woman's like a rose. If you treat her right, she'll bloom. If you don't, she'll wilt."
[O femeie e ca un trandafir.Daca il ingrijesti, va inflori.Dar daca nu, se ofileste.]

11/03/09 22:59

fluflu
membru

Nu l-am vazut recent,insa am vazut afis si mi-am amintit de o faza foarte simpatica din filmul Win a date with Tad Hamilton

'Like do you know she has six smiles? One when something really makes her laugh. One when she's making plans. One when she is laughing out of politeness. One when she is uncomfortable. One when she is making fun of herself. And one when... she's talking about her friends. '
Traducere : 'Stii ca ea are 6 tipuri de zambete?Unul cand ceva o face sa rada.Unul cand face planuri.Unul cand zambeste doar din politete.Unul cand e stanjenita. Unul cand rade pe seama ei.Is unul...cand vorbeste despre prietenii sai.'

19/03/09 19:25

Pagini:  1 2    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la