TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Personaje biblice/COMENTARII Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5
UnderZero
membru

Locatie: n-are conteaza...
Inregistat: 19/04/08
Pe care sa le mut? Pe cel de aici? Pe cele de la Iov? Pe toate?

19/07/09 22:38

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Doar pe cele de la Iov.

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

19/07/09 22:40

   
UnderZero
membru

Locatie: n-are conteaza...
Inregistat: 19/04/08
Ok, rezolvat! Altadata nu o sa mai comentez atata :D!

19/07/09 22:49

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
unde sta? mereu-tanar, raspunde

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (21/07/09 09:06)


21/07/09 08:46

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09

timotei a scris:

Estera

Un exemplu perfect pentru femeile si surorile din biserica in ziua de azi,dar unde sunt acele exemple ?
Orice barbat in ziua de azi ar dorii sa fie cu aceasta femeie,Estera,o copila a lui Dumnezeu,gata sa asculte glasul si chiar daca ar trece prin multe necazuri,mi-a placut intr-un mod ciudat si in acelasi timp o simpatie pentru aceasta femeie,prin faptul ca se increde in Dumnezeu!


Spor la cautat. PS: vezi ca Isus e modelul barbatului pentru fete.


22/07/09 21:31

   
timotei
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 30/06/09
Nu am inteles,la ce sa caut? Imi pare rau,nu am inteles
Modelul Isus este si mai perfect,dar m-am referit la modelul de caracter numai in cadrul femeilor.Ce barbat nu si-ar dorii sa fie langa aceasta femeie plina de putere si credinta in Dumnezeu,in anturajul frate-sora.


22/07/09 21:43

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Ok, timotei, vad ca esti nou pe aici! :)
Deci...
1. Iti poti modifica mesajul dand click pe butonul Modificati.
2. "sa fii cu aceasta femeie" in limbajul cotidian are o semnificatie romantica sau chiar sexuala, ceea ce nu cred ca vrei sa exprimi in legatura cu personajul Estera.
3. Daca iti recitesti mesajul, vei vedea ca e nevoie de putina reformulare pentru ca cei care citesc sa si priceapa ceva. ;)

Spor la postat!


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

22/07/09 21:53

   
timotei
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 30/06/09
Sunt nou
Deci...
1.Am invatat,multumesc
2.M-am exprimat gresit,multumesc de atentionare,o sa caut alt cuvant,duc lipsa de dictionar explicativ al limbii romane.
3.Am recitit mesajul,o sa reformulez ca sa inteleaga si sa priceapa si ceilalti.

Si tie!


22/07/09 21:59

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

frMarian a scris:

"Iată unul din cele mai ciudate lucruri din lume: Mulţi creştini care-L iubesc din toată inima pe Isus se dau repede înapoi şi cu frică atunci când se rosteşte numele mamei Sale, în timp ce mulţi dintre cei care într-adevăr o iubesc, rămân fără cuvinte când li se cere să şi explice de ce anume.

Ca sa parafrazez: iata unul dintre cele mai ciudate lucruri din lume - multi crestini care o onoreaza pe mama Domnului, se uita ciudat daca le vorbesti despre Fiul ei si jertfa Lui...Din paradoxurile crestinatatii...:rolleyes:

Ultima modificare de MRU (27/08/09 21:30)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

27/08/09 21:29

   
frMarian
membru

Locatie: Timisoara
Inregistat: 20/08/09
desıgur sa nu exageram. Eu nu am vazut  ceva de genul asta. ınsa ca sa fım rautacıosı este usor. Ca sa fım subıectıvı este sı maı usor. Nu ne costa nımıc!
Crestını contra crestını!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ultima modificare de frMarian (27/08/09 21:39)


_______________________________________
Deus meus et Omnıa!

27/08/09 21:37

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

frMarian a scris:

Crestını contra crestını!!!!!!!!!!!!!!!!!

N-as prea zice. La master am avut colegi: un pastor adventist, unul baptist si un preot(ortodox). Adica nici unul de confesiunea mea, dar ne-am respectat reciproc(si ei se respectau) pentru ca erau/sunt niste oameni foarte dedicati lui Dumnezeu. Iar cel cu care am avut o relatie speciala a fost preotul ortodox, deci...corect ar fi idei contar idei!

Ultima modificare de MRU (28/08/09 13:23)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

28/08/09 13:16

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06

benny a scris:

subiectul asta e(ra) cu dedicatie? :D

nu, ideea era sa luam apostolii pe rand .


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

20/03/10 15:38

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06

ultimul mohican a scris:

cat despre limba romana, erou exceptional in imprejurari exceptionale- romantism.

Alexandru Lapusneanu, eroul meu literar :)) Cred ca asta ar fi subiectul ideal, caracterizarea lui, desi Negruzzi nu e autor canonic, prefer nuvela asta.


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

02/06/10 18:38

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
e superba nuvela, o s-o recitesc cred. cel mai mult imi plac anumite replici, mai ales cele patru care dau titlurile partilor aferente. "maria ta dar ei e prosti.... prosti da multi." expresia asta a ramas celebra.

_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

02/06/10 18:42

   
lorre
membru

Locatie: langa ape.
Inregistat: 07/10/06
sau " Daca voi nu ma vreti, eu va vreau!" e tare :)

02/06/10 21:02

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
"de ma voi scula, pre multi am sa popesc si eu" :)) Cine a invatat stie :D

_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

02/06/10 21:10

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
care dintre cele 3 expresii vreti sa vi le adresez si eu ;) ?

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

02/06/10 21:54

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

ultimul mohican a scris:

e superba nuvela, o s-o recitesc cred. cel mai mult imi plac anumite replici, mai ales cele patru care dau titlurile partilor aferente. "maria ta dar ei e prosti.... prosti da multi." expresia asta a ramas celebra.

E nuvela? nu piesa de teatru?! God, ma lasa de tot memoria, deh, batranetea...:rolleyes:


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

02/06/10 21:58

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
"prosti da multi". Eram la comentarii :D Copii astia ma sustin pt proba la romana. Stai ca mai era una "ai sa dai sama doamna" ! :))

MRU a scris:

E nuvela? nu piesa de teatru?! God, ma lasa de tot memoria, deh, batranetea...:rolleyes:

pe mine nu are ce ma lasa, daca nu am invatat .

Ultima modificare de RainSong (02/06/10 22:00)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

02/06/10 21:58

   
lorre
membru

Locatie: langa ape.
Inregistat: 07/10/06

april a scris:

care dintre cele 3 expresii vreti sa vi le adresez si eu ;) ?


:)))) fugiiiiti!


07/06/10 16:44

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
Din punct de vedere simbolic - spiritual, Egiptul reprezinta imperiul raului si firea pamanteasca. Increderea lui in suficienta apelor Nilului pentru prosperitate l-a facut un simbol pentru firea pamanteasca, care nu vrea sa depinda de Dumnezeu.
Printre tainele Bibliei este si viitoarea izbavire a Egiptului din robia stricaciunii si asezarea lui in prerogativele binecuvantarilor Dumnezeiesti (Isaia 19:18-25).Ce parere aveti despre ce se intampla cu Egiptul zilelor noastre?
Ce parere aveti despre tot ce se intampla in Egiptul zilelor noastre?

Ultima modificare de ROXANA82 (02/02/11 16:25)


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


02/02/11 16:24

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Roxana, pe langa ce subiect de la topicul asta este comentariul tau ?

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

02/02/11 18:51

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08

april a scris:

Roxana, pe langa ce subiect de la topicul asta este comentariul tau ?

Imi pare rau, am cautat si nu am gasit loc mai potrivit, am putea sa deschidem un subiect pe aceasta tema, avand in vedere ca sunt personaje biblice?Daca nu , te rog sa-mi spui unde as putea muta mesajul ca sa-l sterg de aici.Multumesc


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


04/02/11 13:13

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
deschide la Studiu biblic, daca te intereseaza :)

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

04/02/11 19:30

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

Claudiu a scris:

...Evreii studiosi am aflat ulterior ca si ei cred ca si mine deoarece in urma studiului VT au ajuns la aceasta concluzie.

Au luat de la tine ideea?
Era corect sa zici: sunt unii evrei care avanseaza aceasta ipoteza, iar mie mi se pare frumoasa; nu sa spui ca mintea ta a generat aceasta idee pe care apoi ai regasit-o la "evreii studiosi". Cand ulterior? De cand ai postat pana ti-am raspuns eu, ai studiat la ce concluzie au ajuns evreii astia?

Care-i diferenta intre minciuna si neadevar?

Ultima modificare de emanuel (17/03/11 22:54)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

17/03/11 22:52

   
Pagini:  1 2 3 4 5    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net