TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Zilele din urma/COMENTARII Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 12
anemira
membru

Locatie: alba
Inregistat: 12/01/09

Reynard a scris:

:) interesant...Imi arati si mie unde ai gasit tu in Biblie ca Isus ar fi lucrat in Sabat? Si crezi ca noi, neamurile suntem mai cu mot?
Ai zis de legea lui Moise. Stii ce cuprindea legea lui Moise? cuprindea legea ceremoniala legata de preotie, jertfe etc si era pusa LANGA chivot. Legea lui Moise a fost valabila pana la moartea lui Isus pe cruce pentru ca toate obiceiurile aratau spre jerfa suprema a Mielului care avea sa fie dat pentru noi. Tablele din piatra pe care le scrise insusi Dumnezeu cu degetul Lui erau puse IN chivot si aveau sa fie pentru vesnicie pentru ca a zis "Eu nu ma schimb"
Ca sa-ti faci o idee de durata in timp a Sabatului citeste
Isaia 66:22.23
"Cãci dupã cum cerurile cele noi si pãmîntul cel nou, pe care le voi face, vor dãinui înaintea Mea zice Domnul, asa va dãinui si sãmînþa voastrã si numele vostru.
În fiecare lunã nouã si în fiecare Sabat, va veni orice fãpturã sã se închine înaintea Mea, zice Domnul."

Apocalipsa 14,12
"Aici este rãbdarea sfinþilor, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu ºi credinþa lui Isus."



Exodul 34:21 Şase zile să lucrezi, iar în ziua a şaptea să te odihneşti; să te odihneşti, chiar în vremea aratului şi seceratului

nu vreau sa speculez, dar, din ce am inteles eu din aceste verset, si dintr-o predica pe aceasta tema, este vorba de a 7-tea zi, nu din saptamana, ci simplu a 7-tea zi. implinesti porunca Domnului si daca lucrezi, de exemplu de joi, inclusiv sambata si duminica, pana marti, si ziua de miercuri o dedici lui Dumnezeu.


_______________________________________
ieri e istorie, maine e mister, azi e un dar pentru fiecare, de impartit cu fiecare

24/02/09 00:36

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

Reynard a scris:

Total de acord cu cautarea Imparatiei lui Dumnezeu, dar consider important sa stii ce vrea Dumnezeu de la tine...

Chiar nu te inteleg. Atata se cauta scuze si fel de fel de motive pentru a nu implini ceea ce Dumnezeu a zis clar.


Asa e. Biblia e clara!

profetul Mica a scris:

Ti s-a aratat, omule, ce este bine, si ce alta cere Domnul dela tine, decat sa faci dreptate, sa iubesti mila, si sa umbli smerit cu Dumnezeul tau?
Mica 6:8

_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

02/03/09 16:29

   
Reynard
membru

Locatie: Frad
Inregistat: 16/02/09

anemira a scris:



Exodul 34:21 Şase zile să lucrezi, iar în ziua a şaptea să te odihneşti; să te odihneşti, chiar în vremea aratului şi seceratului

nu vreau sa speculez, dar, din ce am inteles eu din aceste verset, si dintr-o predica pe aceasta tema, este vorba de a 7-tea zi, nu din saptamana, ci simplu a 7-tea zi. implinesti porunca Domnului si daca lucrezi, de exemplu de joi, inclusiv sambata si duminica, pana marti, si ziua de miercuri o dedici lui Dumnezeu.



Inteleg, dar hai sa vedem ce a zis Dumnezeu prin porunca Sa:

Adu-þi aminte de ziua de odihnã, ca s-o sfinþeºti.
20.9 COR Exodus 20.9 Sã lucrezi ºase zile, ºi sã-þi faci lucrul tãu.
20.10 COR Exodus 20.10 Dar ziua a ºaptea este ziua de odihnã închinatã Domnului, Dumnezeului tãu: sã nu faci nici o lucrare în ea, nici tu, nici fiul tãu, nici fiica ta, nici robul tãu, nici roaba ta, nici vita ta, nici strãinul care este în casa ta.
20.11 COR Exodus 20.11 Cãci în ºase zile a fãcut Domnul cerurile, pãmîntul ºi marea, ºi tot ce este în ele, iar în ziua a ºaptea S-a odihnit: de aceea a bbinecuvântat Domnul ziua de odihnã ºi a sfinþit-o.

Daca in aceasta porunca nu ar fi fost si versetul 11 as tinde sa fiu de acord cu tine. Lucrezi 6 zile..care vrei tu, le iei in ce ordine vrei si pe a 7-a o dedici Domnului.
  Insa versetul 11 ne ajuta sa intelegem ca acele zile in care Dumnezeu iti cere sa lucrezi sunt aceleasi 6 zile in care El a creat Pamantul iar ziua pe care sa i-o dedici este acea "a 7-a" in care El s-a odihnit si pe care a sfintit-o.


02/03/09 18:03

   
maria_t
membru

Inregistat: 25/01/09
....... bine ai revenit Maria
Domnul sa te binecuvanteze!! Ma bucur sa te vad din nou.

_______________________________________
Cercetaţi ce este plăcut înaintea Domnului, şi nu luaţi deloc parte la lucrările neroditoare ale întunericului, ba încă mai degrabă osândiţi-le.

Ms, Liviu, e meritul lui nikku, marta si benny, care ..... (apucasem sa le dau ID-ul);)

Ultima modificare de maria_t (05/03/09 23:30)


_______________________________________
Binecuvântat să fie Domnul, care zilnic ne poartă povara, Dumnezeu, mântuirea noastră.

05/03/09 15:51

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
Ma bucur ca ai revenit :D
Domnul sa te ajute :D


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

05/03/09 23:21

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08

Larisa a scris:

http://www.jaspax.com/larisa/

Hmm m-am uitat la site'ul tau :D
E interesant mai ales chestile din India :)


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

07/03/09 03:18

   
tamarta
membru

Locatie: Cluj :D
Inregistat: 22/11/06

april a scris:

http://www.tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=293

multumesc ;)


asta e mesaj de "hai pa" :))) Scuze, nu m-am putut abtine :D


_______________________________________
"Nu varsta aduce intelepciunea, nu batranetea te face in stare sa judeci. Iata de ce zic: Ascultati-ma! Imi voi spune si eu parerea"  Iov32:9, 10

07/03/09 21:08

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
:)))))))))

( nici eu nu m-am putut abtine :D )


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

07/03/09 21:10

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

+Archangel+ a scris:

...dar eu nu bag niciun cip in mine numai pentru a nu risca sa imi fie furate actele sau banii.


Unii nu prea au bani, asa ca n-au nevoie de cip, ci de bani. Si fara bani chiar si actele sunt aproape inutile pentru cine ar vrea sa le fure...


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

09/03/09 15:51

   
nascutinvingator
membru

Locatie: Craiova,Romania
Inregistat: 25/03/06
April,
Se spune "stop joc" nu pauza :)


_______________________________________
Mi s-a inradacinat credinta  ca omul care lupta, chiar si singur,pentru Dumnezeu si Neamul sau, nu poate fi invins niciodata

13/03/09 09:16

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

nascutinvingator a scris:

April,
Se spune "stop joc" nu pauza :)

recunosti ca va jucati?


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

13/03/09 13:13

   
Reynard
membru

Locatie: Frad
Inregistat: 16/02/09

nascutinvingator a scris:

April,
Se spune "stop joc" nu pauza :)

:)) Ce simpatici sunteti. Cand sa mai adaug ceva.. ati inchis topicul.. nu cumva sa ajunga sa-mi dea lumea dreptate. Dar, stati linistiti.. Dumnezeu lucreaza ori cu topicul deschis ori cu topicul inchis, ori cu forum ori fara forum.
Domnul sa va binecuvanteze!


13/03/09 15:41

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

Reynard a scris:

Cand sa mai adaug ceva.. ati inchis topicul.. nu cumva sa ajunga sa-mi dea lumea dreptate. Dar, stati linistiti.. Dumnezeu lucreaza ori cu topicul deschis ori cu topicul inchis, ori cu forum ori fara forum.
Domnul sa va binecuvanteze!

L-am inchis pt ca l-ati pierdut pe Anticrist pe drum, nu pt ca era pericol sa ti se dea tie dreptate.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

13/03/09 15:59

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

raTZiunea a scris:


Dar asa pot sa zic si eu, intr-o zi romania nu va mai fi , cand se va intampla asta, ma veti declara toti profet?


Daca Dumnezeu ti-a spus sa transmiti asta, da!


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

25/03/09 10:12

   
raTZiunea
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 21/03/09

OLD TRAIAN a scris:


raTZiunea a scris:


Dar asa pot sa zic si eu, intr-o zi romania nu va mai fi , cand se va intampla asta, ma veti declara toti profet?


Daca Dumnezeu ti-a spus sa transmiti asta, da!



=)))...asta mi-a placut...si daca zic ca Alah mi-a zis si se va intampla, veti deveni toti musulmani ?


_______________________________________
"Religiile sunt ca licurici. Au nevoie de intuneric ca sa straluceasca. " - Arthur Schopenhaue

25/03/09 11:56

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
nu mai cita tot .

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

25/03/09 12:05

   
raTZiunea
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 21/03/09
are legatura :P, se intelege mult mai usor daca vede lumea la ce sa referit in primul rand

_______________________________________
"Religiile sunt ca licurici. Au nevoie de intuneric ca sa straluceasca. " - Arthur Schopenhaue

25/03/09 12:33

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

raTZiunea a scris:

are legatura :P, se intelege mult mai usor daca vede lumea la ce sa referit in primul rand

mesajele erau deasupra, nu pe alta pagina. intelegea lumea daca le citea la rand, nu era nevoie sa le repeti.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

25/03/09 12:36

   
raTZiunea
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 21/03/09
i-am scutit de un efort :)

_______________________________________
"Religiile sunt ca licurici. Au nevoie de intuneric ca sa straluceasca. " - Arthur Schopenhaue

25/03/09 12:41

Site web  
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Nu fi obraznic! ;)

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

25/03/09 14:15

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

raTZiunea a scris:


=)))...asta mi-a placut...si daca zic ca Alah mi-a zis si se va intampla, veti deveni toti musulmani ?


Nu ai inteles. Am zis: daca Dumnezeu ti-a spus, nu daca tu zici ca Dumnezeu ti-a spus, si cred ca e mare diferenta. Asta in cazul in care rationezi.;)

Ultima modificare de OLD TRAIAN (25/03/09 15:36)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

25/03/09 15:35

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
Tin sa-i multumesc moderatorului +Archangel+ pentru :

+Archangel+ a scris:


april a scris:

Domnule baitstow, sunteti doctor ? Mai usor cu caracterizarile.

Domnul bairstow nu isi exprima parerea lui personala despre White ci a altora. Si s-ar parea ca acei altora ar avea ceva dreptate.


_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

18/04/09 00:29

   
Reynard
membru

Locatie: Frad
Inregistat: 16/02/09
Bairstow si +Archangel+ daca sunteti interesati de subiectul asta va dau niste materiale de citit care va vor ajuta sa aveti o parere personala nu pe a altora.

Ca sa vedeti cum lucreaza inspiratia divina:
http://www.azsforum.org/forum/viewtopic ... amp;t=1097

Argumente pro si contra EGW:
http://www.azsforum.org/forum/viewtopic ... amp;t=2541
http://www.azsforum.org/forum/viewtopic ... amp;t=1397

Iar marea parte cartilor EGW le gasiti aici http://www.adventist.ro/materiale-de-st ... books.html daca doriti o critica mai obiectiva.


22/04/09 12:56

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

Reynard a scris:

Bairstow si +Archangel+ daca sunteti interesati de subiectul asta va dau niste materiale de citit care va vor ajuta sa aveti o parere personala nu pe a altora.



:D :D :D

Asta chiar e tare!

Va dau materiale pentru ca sa aveti o parere a voastra! :D (adica sa revendicati ideile prezentate, ca fiind ale voastre! )

Tare de tot!


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

22/04/09 13:01

   
Reynard
membru

Locatie: Frad
Inregistat: 16/02/09
Prietene..ai acolo sa citesti vreo 2 zile de argumente pro si contra si aici includ si ideile de pe site-ul ellenwhiteexposed.com ... sau nu te intereseaza argumentele pro pentru ca tu esti contra? Una e sa spui... mi-a zis mie nu stiu cine ca EGW e o mincinoasa si alta e sa studiezi sa vezi daca e asa sau nu. Nu crezi ca e trebuie sa asculti ambele parti inainte sa iei o hotarare? Am pus niste linkuri..unde, din punctul meu de vedere, s-au dezbatut din plin subiectele astea. Concluzia ii apartine fiecaruia. Cum bine zicea "inculpata" : "Adevarul nu are nimic de pierdut in urma unei cercetari amanuntite."

Ultima modificare de Reynard (22/04/09 13:15)


22/04/09 13:12

   
Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 12    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net