TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Crestinism practicant sau cu juma' de norma!?/COMENTARII Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8 9 10
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Din ce tin eu minte, din cunostintele mele medii de genetica, nu s-a putut demonstra evolutia asa, ba dimpotriva , involutia.

Parca era si une xemplu cu nu stiu ce porumbei. S-au tot facut incrucisari ca sa se obtine o rasa "evoluata", s-au lasat porumbeii aia "evoluati" pe o insula pustie si dupa cateva generatii cei gasitit pe insula erau porumbei normali. Se dusese pe apa ...marii asa zisa evolutie. Saracii de ei,  involuasera.

Esti invitat la http://www.tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=59


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

23/03/09 21:10

   
raTZiunea
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 21/03/09

april a scris:

Din ce tin eu minte, din cunostintele mele medii de genetica, nu s-a putut demonstra evolutia asa, ba dimpotriva , involutia.

Parca era si une xemplu cu nu stiu ce porumbei. S-au tot facut incrucisari ca sa se obtine o rasa "evoluata", s-au lasat porumbeii aia "evoluati" pe o insula pustie si dupa cateva generatii cei gasitit pe insula erau porumbei normali. Se dusese pe apa ...marii asa zisa evolutie. Saracii de ei,  involuasera.

Esti invitat la http://www.tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=59



Poti sa dai ceva mai multe detali despre un asemenea experiment, eu cel putin nu am auzit de el?
Dar conceptul care l-au aplicat, e similar cu ce-a facut umanitatea cu lupi, adica i-am tranformat in caini (nu toti, doar o parte ma refer ). Rasele cainilor este un fel de evolutie in miniatura, fiecare rasa are o specializare, au fost crescuri cu anumite scopuri, dar asta e mai degraba o "evolutie" fortata. Ar trebui sa citesti despre evolutia balenei, e printre cele mai bine documentate (daca nu chiar ce-a mai documentata) animale in cea ce priveste evolutia. E cu adevarat fascinant, iti arata cum dintr-un animal mic a devenit gigantul lumi acvatice ^^.


_______________________________________
"Religiile sunt ca licurici. Au nevoie de intuneric ca sa straluceasca. " - Arthur Schopenhaue

23/03/09 23:17

Site web  
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

raTZiunea a scris:

... Ar trebui sa citesti despre evolutia balenei, e printre cele mai bine documentate (daca nu chiar ce-a mai documentata) animale in cea ce priveste evolutia. E cu adevarat fascinant, iti arata cum dintr-un animal mic a devenit gigantul lumi acvatice .

Asta chiar ca da! Dintr-un minuscul pui de balena creste ditamai dihania! Pai cum sa nu fie evolutie? ;)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

24/03/09 08:01

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

raTZiunea a scris:

Vroiam alt avatar care nu corespunde cerentilor date :P dar si asta imi place, un somn bun te ajuta sa gandesti ^^

Somnul raTZiunii... ha ha ha, foarte tare! :D

Cat despre genetica banuiesc ca ai auzit de toate mecanismele complexe care previn alterarea ADN-ului.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

24/03/09 08:54

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Nu mai, nu e vorba de asta. Darwin pune altfel problema.
Exista asemanari si deosebiri.
Daca gaina seamana oarecum cu un ...dinozaur, ghici de unde se trag pasarile?

...ai ghicit. Din reptile. Asa se pune problema. :D

Numai ca nu erau conditii prielnice, asa ca dintr-o reptila mare iese o biata de gaina. :D

Ultima modificare de OLD TRAIAN (24/03/09 09:13)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

24/03/09 09:12

   
raTZiunea
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 21/03/09

OLD TRAIAN a scris:

Nu mai, nu e vorba de asta. Darwin pune altfel problema.
Exista asemanari si deosebiri.
Daca gaina seamana oarecum cu un ...dinozaur, ghici de unde se trag pasarile?

...ai ghicit. Din reptile. Asa se pune problema. :D

Numai ca nu erau conditii prielnice, asa ca dintr-o reptila mare iese o biata de gaina. :D



Chiar corect, pentru cei care nu stiu, pasarile sunt descendeti dinozaurilor, deoarece in urma impactului cu asteroidul acela acum 65 de milioane de ani (sau eruperea unui vulcan imens), a schimbat cu mult lumea, in special in cea ce priveste densitatea aerului, aerul care il respiram in momentul pentru un dinozaur era echivalentul, aerului care il respiram noi cand suntem la mii de metri altitudine ,astfel chiar si cei care au supravietuit impactului, trebuia sa se descurce cu aer putin si resurse si mai putine, implicit doar dinozauri mici au supravietuit , ei avand sa deveni ulterior pasarile care le cunoastem azi (pentru cei care nu stiu o parte din dinozauri chiar si inainte de asta aveau pene , nu solzi cum crede multa lume)


_______________________________________
"Religiile sunt ca licurici. Au nevoie de intuneric ca sa straluceasca. " - Arthur Schopenhaue

24/03/09 11:28

Site web  
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
Desi nu mi-ai raspuns inca la mesajul meu, sa vede ca tu mergi pe auzite din toate opinile tale.
Studiezi totul pe jumate si tot nu ajungi la cunostinta indeplina... sti de ce? Pentru ca esti ca orice om care sa straduieste sa afle adevarul si moare fara sa cunoasca totul.
Arata-mi un om care a murit sa cunoasca totul? Toti au aceeas soarta si totul e o desartciune.

Acuma sa vorbim unpic de stiinta... sa te vedem.
Nu exista Dumnezeu? Deci oare tot ce este nu are o temelie? Care tine totul balantat pe pamint de acelea zise "bilioane" de ani?
Daca cunosti si esti intelept... sa vad ce "ratiune" ai.
Sa cercetam ce e intelept nu? Un om intelept intotdeauna este gata sa invata ceva nou... intotdeauna este gata sa creasca, sa se dezvolta. Oare asta nu e evolutie?
Ba inca mai mult tot ce este asa zis "nou" deja exista. Adica temelia ei deja exista sau acel lucru de baza deja exista. Acuma zimi tu cu intelepciunea ta raspunsurile?
Ba eu deja le cunosc... si intelepciunea mea nu e limitat ca din lume pentru ca fata de mine e nebunie. Sti de ce? Pentru ca intelepciunea mea nu are limite ca nu vine de la mine, nu e a mea ci e a-Lui.

N-am nimic de dovedit.
Insa din cate vad ai venit aici sa dovezi tu ceva sau cineva sa iti dovedeasca tie ceva.
Acuma deschide-ti ochii si fi realist.

Si daca as muri si as fi venit din mortii in fata ochii tai, tot nu o sa crezi.. pentru ca nu doresti sa crezi ci doresti mai mult placerile care te lasa gol.

Acuma sa fim realisti... pot sa iti dau mii de dovezi ca El este un Dumnezeu viu si cel Adevarat dar tu nu o sa crezi pentru ca esti impietrit.
Acuma fi cu adevarat intelept si fi pregatit sa accepti Ceva nemarginit, fi gata sa cresti, sa te schimbi si sa "evolve" intrun fiu de Dumnezeu.
Accepta pe Isus ca a murit si a inviat pentru tine, vrei ratiune? Nu exista ratiune si nici logica in omenire ci singura ratiune e Dumnezeu care El tine Totul si este temelia a tot ce este.

Nu incerca sa imi dovedesti mie nimic, ca oameni care si-a dedicat 40+ de anii in stiinta si totusi mi-a intarit credinta... pentru ca El mi-a intarit'o. Mi-a aratat ca intelepciunea lor e limita si fara baza.
Dumnezeu nu lasa pe copii Lui de rusine.

In orice lucru care construiesti... construiesti pe ceva bazat, pe o temelie. Insa daca nu construiesti pe o temelie aceea de la inceput, ce ai construit e o iluzie, e o halucinatie... e ceva fals si e o intelepciune studiata pe o baza falsa.
Se auto-distruge, nu e asa? Logic nu?
Deci daca Dumnezeu nu exista... religia aceasta se prabusia. Dar nu sa prabusit si "Biserica" adica Isus... care represinta Templul si cel mai de baza cladire inca a ramas in picioare. Pentru ca Taria a-lui biserica este Dumnezeu.

Nu trebuia sa intru pe forum.
Totusi... vad o joaca. O joaca unde totul e frumos insa joaca sa opreste pana cineva sa loveste sau sa raneste.

Ultima modificare de livu2day (25/03/09 04:34)


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

25/03/09 04:25

   
raTZiunea
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 21/03/09

livu2day a scris:

Desi nu mi-ai raspuns inca la mesajul meu, sa vede ca tu mergi pe auzite din toate opinile tale.



Cine esti? Serios, nu-mi amintesc sa fi dat de tine pana acum




livu2day a scris:

Acuma sa vorbim unpic de stiinta... sa te vedem.
Nu exista Dumnezeu? Deci oare tot ce este nu are o temelie? Care tine totul balantat pe pamint de acelea zise "bilioane" de ani?


De unde stii ca e dzeu si nu alah? sau orice alta divinitate.


livu2day a scris:


Sa cercetam ce e intelept nu? Un om intelept intotdeauna este gata sa invata ceva nou... intotdeauna este gata sa creasca, sa se dezvolta.


Ai uitat sa mentionezi ca stie sa deoseabeaca cartea de manual si stiinta de fantezie


N-am nimic de dovedit.
Insa din cate vad ai venit aici sa dovezi tu ceva sau cineva sa iti dovedeasca tie ceva.
Acuma deschide-ti ochii si fi realist.


livu2day a scris:


Si daca as muri si as fi venit din mortii in fata ochii tai, tot nu o sa crezi.. pentru ca nu doresti sa crezi ci doresti mai mult placerile care te lasa gol.


De fapt as crede :D, eu nu cred in fantome, dar imi doresc din toata inima sa intalnesc una, daca exista fantome, exista "viata" dupa moarte, si in ciuda aparentelor, si eu as fi fericit daca asa ar fi, dar spre deosebire de alti, eu cand stiu ca nu stiu, zic nu stiu :P


livu2day a scris:


Acuma sa fim realisti... pot sa iti dau mii de dovezi ca El este un Dumnezeu viu si cel A


Chiar te rog


livu2day a scris:

In orice lucru care construiesti... construiesti pe ceva bazat, pe o temelie. Insa daca nu construiesti pe o temelie aceea de la inceput, ce ai construit e o iluzie, e o halucinatie... e ceva fals si e o intelepciune studiata pe o baza falsa.
Se auto-distruge, nu e asa? Logic nu?
Deci daca Dumnezeu nu exista... religia aceasta se prabusia. Dar nu sa prabusit si "Biserica" adica Isus... care represinta Templul si cel mai de baza cladire inca a ramas in picioare. Pentru ca Taria a-lui biserica este Dumnezeu.


Dar baza de care vorbesti nu se bazeaza pe existenta divinitati, ci pe credinta oamenilor in existentei sale, ei sunt baza , fundatia de care vorbesti, daca credinta dispare religia urmeaza :P (gandestete la egiptul antic, crendinta lor a in zei a durat mai mult de crestinismul, asa ca intradevar crestinismul a rezistat 2000 de ani [si sa divizat in 15 mii de factiuni ] dar credinta egiptenilor a durat a rezistat mai mult dar tot a disparut, poate mai e de asteptat "doar" o mie de ani si o sa dispara si asta )



livu2day a scris:


Totusi... vad o joaca. O joaca unde totul e frumos insa joaca sa opreste pana cineva sa loveste sau sa raneste.


Daca simple cuvinte cutremura o credinta, atunci nu este o credinta demna de urmat ^^


_______________________________________
"Religiile sunt ca licurici. Au nevoie de intuneric ca sa straluceasca. " - Arthur Schopenhaue

25/03/09 11:55

Site web  
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08

raTZiunea a scris:


Cine esti? Serios, nu-mi amintesc sa fi dat de tine pana acum

Copil de Dumnezeu... pare bine sa ne intalnim. Adica gandurile noastre sa intalnesc.





De unde stii ca e dzeu si nu alah? sau orice alta divinitate.

Alah e aceeas Dumnezeu, insa ei au pierdut credinta de baza. Adica principile lor de credinta e una falsa. E similar insa anumite chestii ei nu inteleg, la fel ca tine... imi pare rau sa zic.
Stiu destul de bine despre musulmani.



Ai uitat sa mentionezi ca stie sa deoseabeaca cartea de manual si stiinta de fantezie

Ma tem ca nu intelegi.
Intelepciunea e nelimitata, la fel ca Dumnezeu. E o putere nemarginita... noi nu o cunoastem deplin.
Pentru noi intelepciunea pusa pe o temelia si tot zidesti peste aceea temelie... poti sa zidesti, sa dezvoltezi mult mai mult...
Acuma daca ceva nemarginit.. cum putem noi sa imaginam marginea ei? Atunci cum putem noi sa zicem ce este real si ce nu este daca nu cunoastem indeplin.
Sti tu sa deosebesti intre realitate si fantezie? Ce e fantezie si ce realitate? Crezi in lucruri nevazute?



N-am nimic de dovedit.
Insa din cate vad ai venit aici sa dovezi tu ceva sau cineva sa iti dovedeasca tie ceva.
Acuma deschide-ti ochii si fi realist.

Nu inteleg... folosesti ce am zis eu sau ai uitat sa zici ceva despre asta.
Daca ai uitat sa clarific.
Tu ai venit sa dovedesti logica, sa dovedesti ca nu exista acest Dumnezeu... sau ai venit ca cine sa iti dovedeasca tie ca exista acest Dumnezeu.
Eu n-am venit sa dovedesc ci am venit sa impart Adevarul adevarat. Intelegi nu vin sa dovedesc ci vin si imi fac datoria ca crestin sa insemnez Cuvantul Lui.



De fapt as crede :D, eu nu cred in fantome, dar imi doresc din toata inima sa intalnesc una, daca exista fantome, exista "viata" dupa moarte, si in ciuda aparentelor, si eu as fi fericit daca asa ar fi, dar spre deosebire de alti, eu cand stiu ca nu stiu, zic nu stiu :P

Nu exista fantome ci tot ce este mort e in odhina si asteapta sfarsitul.
Ce nu stiu eu, stie El.



Chiar te rog

Am zis ca nu am venit sa dovedesc dar oare ce am zis eu despre tine nu a fost adevarat? Cauti dovezi si cauti ca cineva sa iti dovedeasca.
Uite eu pot sa iti dovedesc, am ffff multe exemple.
Dar in primul rand cerceteaza-te pe tine insusi sa vezi daca chiar ai "inima deschisa" ca sa primesti adevarul.
Dupa aia vedem.




Dar baza de care vorbesti nu se bazeaza pe existenta divinitati, ci pe credinta oamenilor in existentei sale, ei sunt baza , fundatia de care vorbesti, daca credinta dispare religia urmeaza :P (gandestete la egiptul antic, crendinta lor a in zei a durat mai mult de crestinismul, asa ca intradevar crestinismul a rezistat 2000 de ani [si sa divizat in 15 mii de factiuni ] dar credinta egiptenilor a durat a rezistat mai mult dar tot a disparut, poate mai e de asteptat "doar" o mie de ani si o sa dispara si asta )

Gresesti... in primul rand am vorbit despre Tot ce exista. Am zis ca tot ce exista are o temelie... ceva adanc care exista deja.
Dupa aceea ti-am aratat ca temelie aceea e Dumnezeu.
Acuma de credinta crestinilor... inca nu sti indeplin adevarul. Ai negat anumite chestii... pentru ca ai lu-at in considerare credinta doar a "crestinilor" si nu ai lu-at toata credinta care era in acel Unul Dumnezeu.
Era "neamuri" care credea in El si temelie a crestinilor deja exista inainte de egyptenilor.... asa ca exemplu a fost rau.
Credinta noastra deja exista... inainte de toate.
Unile neamuri a crezut in EL dar credinta de baza asa cum zic eu "temelie" a fost una gresita.


livu2day a scris:


Totusi... vad o joaca. O joaca unde totul e frumos insa joaca sa opreste pana cineva sa loveste sau sa raneste.



Daca simple cuvinte cutremura o credinta, atunci nu este o credinta demna de urmat ^^

Reciteste din nou. Am zis ca vad o joaca care te joci tu... o joaca unde totul pare frumos. Dar joaca o sa se opreasca cand cineva se loveste sau se raneste. Adica joaca se opreste pana tu te ranesti.
De mine sa lovesc si sa ranesc credinta mea nu se poate, ce am zis in propozitia asta dovedeste credinta mea.
Doar cum poti sa ma lovesti si sa ma ranesti e cand te lovesti tu insusi... intelegi ce zic? Ma tem ca nu dar astept ca curiozitatea ta sa intrebe de ce ma doare pe mine cand te doare pe tine.


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

25/03/09 14:43

   
crestin_salvat
membru

Locatie: pe un continent
Inregistat: 15/11/08
http://www.answersingenesis.org/article ... gill-slits
aici e un articol scris de o femeie care e om de stiinta, despre desenele false ale lui Ernst Haeckel, un evolutionist de la sfarsitul secolului al 19-lea. A luat niste desene de cate un fat, de la mai multe animale si de un fat uman si le-a modificat ca sa semene intre ele. :-) Cica, fatul in cele noua luni de dezvoltare trece prin aceleasi etape de "evolutie" cum au trecut "stramosii" omului acum milioane de ani.

Toata povestea aia cu "fatul uman are solzi de peste si are trasaturi amfibiene in primele luni de dezvoltare", e o minciuna de toata jena.
Asta a fost de fapt dovedit demult. Pe Haeckel l-au prins chiar profesorii de la Universitatea din Jena, Germania. A fost demascat demult, prin 1875. Din pacate, desenele lui falsificate mai sunt folosite si astazi in cartile de "stiinta" in scoli.

irlanda, ce zici, dupa parerea ta n-are rost sa le spuneam altora nici asta? LOL :)

Ultima modificare de lucian_credincios (20/06/09 04:07)


_______________________________________
"Asteapta lucruri mari de la Dumnezeu". -William Carey

20/06/09 04:05

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

Turcu Ovidiu a scris:

Tu esti serioasa? Te legi de un detaliu din asta ca si fariseii?

Ovidiu, in primul rand te-as ruga sa vorbesti cu mai mult respect fata de adminul forumului.

In al doilea rand, ti s-a atras atentia de nenumarate ori sa scrii Biblia si nu biblia.

Am crezut la un moment dat ca putem avea o discutie constructiva, dar se pare ca m-am inselat. O sa-ti dau totusi sansa sa-ti modifici mesajul. Daca nu o s-o faci, voi propune sa fii banat.

Ultima modificare de MRU (10/07/09 11:52)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

10/07/09 11:44

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
N-as vrea sa ma banezi pentru asa ceva. Uite, schimb.

10/07/09 13:12

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

Turcu Ovidiu a scris:

Asta e curvarul din Corint. Un om mantuit, Crestin, care a luat-o rau de tot pe alte invataturi. Foarte probabil un nou convertit care nu s-a tinut de invatatura pe care a primit-o si s-a dedat la lucruri carnale rau de tot. Nimicirea carnii, adica el va suferi consecintele prostiei lui pentru ca Pavel l-a lasat pe mana satanei, adica l-a lasat in lume, nu a mai insistat asupra lui cu invatatura Harului pentru ca nu o primea.

Adica crezi ca si-a pierdut mantuirea?


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

10/07/09 17:50

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Nu cred, ca apoi Pavel zice ca urmeaza sa fie mantuit, in ziua aceea.

... ca duhul lui sa fie mantuit in ziua Domnului Isus.

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (10/07/09 18:33)


10/07/09 18:32

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

cami a scris:

doctorul Lut, nu inseamna ca moare ? deci ca nu mai primeste vindecare ?

Uite aici o fata isteata! ;)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

13/07/09 18:34

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

purple a scris:

Dintre toti care ati postat aicea , a fost vreunul vindecat?
Daca da, ar fi interesant sa descrieti experienta.

Poti gasi ceva aici:

http://tanarcrestin.net/forum/viewtopic ... 891#150891

http://tanarcrestin.net/forum/viewtopic ... 581#143581

P.S. Bine ai venit! :)

Ultima modificare de MRU (23/07/09 16:47)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

23/07/09 16:42

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

RainSong a scris:

Mi-a dat Domnul carnetul de sofer.

Slava Lui! :)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

04/08/09 12:46

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

RainSong a scris:

Mi-a dat Domnul carnetul de sofer...

Slava Domnului! :) El sa stea in dreapta ta oridecate ori pleci la drum!


04/08/09 14:15

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08

Turcu Ovidiu a scris:


Nu… e nevoie de credinţă ca să primeşti acele promisiuni

Si de o viata traita in neprihanire.

Turcu Ovidiu a scris:


această credinţă vine auzind, de aceea e aşa de important să auzi Cuvântul lui Dumnezeu. Ultimul lucru pe care diavolul vrea să îl faci este să petreci timp cu Dumnezeu, ascultând Cuvântul Său.

Trebuie sa auzi, si sa si implinesti Cuvantul Sau.

"Fiti implinitori ai Cuvantului, nu numai ascultatori, inselandu-va singuri." (Iac.1:22)

Turcu Ovidiu a scris:


Nu te uita niciodată la Pastori, lideri sau experienţe umane pentru a verifica veridicitatea Cuvântului lui Dumnezeu, ci uită-te doar la Cuvântul Lui, şi Dumnezeu singur îşi va împlini promisiunile faţă de TINE!

Cand te uiti doar la Cuvantl Lui, si astepti implinirea promisiunilor lui Dumnezeu, trebuie sa te uiti asa cum vrea El, pruducandu-se acea nastere din nou, fara de care intelegerea adevarata a Cuvantului Sau e imposibila.

Adica fara sa scornesti sau sa rastalmacesti ce scrie acolo, ca sa-ti intocmesti caile in asa fel incat sa traiesti in pofta firii, dar sa pui toata aceasta traire pacatoasa, la adapostul Cuvantului Sau.
Te inseli si te amagesti singur, singurel.

Ultima modificare de irlanda (21/08/09 01:10)


21/08/09 01:08

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Irlanda, repede ia Biblia, deschide la Romani 6:18 si citeste. Orice Crestin traieste in neprihanire.

21/08/09 10:25

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08
Turcule, repede lasa Biblia, ca n-o poti intelege.

21/08/09 10:28

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Taci si citeste acolo, odata.

21/08/09 10:31

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08
"Taci",  sa-i spui cui vrei tu, nu mie, impertinentule.

21/08/09 10:38

   
Turcu Ovidiu
membru

Locatie: Arad, Romania
Inregistat: 16/06/09
Iti explic atunci. Tu ai fost o data o prizoniera a pacatului si nu puteai sa iesi de acolo, dar dupa ce ai crezut in Isus te-ai facut prizoniera a neprihanirii lui Dumnezeu, esti neprihanita ca si El. 2 Cor 5:21

Rom 6:18  Si prin chiar faptul ca ati fost izbaviti de subt pacat, v'ati facut robi ai neprihanirii.


21/08/09 10:45

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

frMarian a scris:

Interesant subıect!
Vındecarıı....
Va recomand sa cıtıtı cartıle luı  Phılıp Yancey: DEZAMAGIT DE DUMNEYEU sı UNDE ESTE DUMNEZEU CAnD SUFAR?
Sunt nıste cartı foarte utıle!!!!


OLD TRAIAN a scris:

Eu nu am aceste carti asa ca nu ar strica sa postezi un scurt rezumat, sau sa dai un indiciu unde pot fi gasite.

http://kerigma.ro/carti.php?detalii=21385

http://kerigma.ro/carti.php?detalii=20466


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

06/09/09 22:34

   
Pagini: 1 ... 4 5 6 7 8 9 10    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net