TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Cum ii spui unei fete/ unui baiat ce simti pt ea/el? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 19
ionutuliu
membru

Inregistat: 19/06/09
mda...da' cam ce ar trebui sa ii spui unei fete, ca sa-si dea seama ca iti pace de ea? :) ;))

19/06/09 23:07

corneliu
membru

Inregistat: 05/05/05
mai nimic... isi va da ia seama... fetele au intuitie... hehe...

o sa observe dupa cum o privesti, ii vorbesti, te comporti cu ea si multe alte semne de care poate tu nu iti dai seama, dar le faci... poate fata chiar sia dat seama ca o placi... dar bineinteles ca nu iti zice ea asta... fetele astea nu prea zic nimic, doar daca le tragi de limba...

inca un lucru ionutuliu, daca te intelegi bine cu fata si chiar vati imprietenit, sunteti buni amici sau ati ajuns sa fiti... ai grija ca daca ii spui ce simti pt ea relatia de amicitie se va cam duce...

acum, tu sti cum stau lucrurile

Ultima modificare de corneliu (19/06/09 23:49)

www.prinhar.ro

19/06/09 23:38

Site web  
Turcu Ovidiu
membru

Inregistat: 16/06/09
Intuitia asta. Bine zic Corneliu. Ele simt ce si cum mai bine ca si noi.

20/06/09 10:02

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
eh lasati ca mai sunt fete care s-au facut de rusine crezand ca lui ii place de ea,si vazand ca el nu o invita nicaieri sau ma rog,a luat ea initiativa si de acolo momentul penibil 'aaa..dar mie nu-mi place de tine'

20/06/09 13:27

ionutuliu
membru

da, da' de unde stiu eu ca si-a dat seama?:))

20/06/09 15:51

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
aia nu stii.
adica daca stie,poate si ei ii place si...va face si ea ceva,daca nu,nu va face nimic in speranta ca'ii trece lui'dar aici vine din nou intrebarea oare stie si nu vrea sa nu stie?
da,e incurcat,stiu.

20/06/09 15:52

ionutuliu
membru

Ca aici apare si ...teama asta: daca zic, poate nu vrea si atunci s-ar putea sa-mi fie rusine de "ea" si o sa ni se strice prietenia dintre noi, sau nu stim cum sa-i spunem..
:))

20/06/09 15:56

ionutuliu
membru

si atunci...mai bine tacem:(

Ultima modificare de ionutuliu (20/06/09 15:58)

20/06/09 15:57

Turcu Ovidiu
membru

I destul de simplu de fapt, mai ales pentru Crestini. Io vorbesc din experienta. Nu stiu despre alti baieti ce si cum. Stiu sigur ca Harul lui Dumnezeu ma ajuta mai ales la fete, pentru ca vreau sa cunosc multe inainte sa aleg una.

Nu sunt nesimtit, dar sunt sincer cu fetele, la toate le spun ce si cum, limitele, si sunt destul de direct: "Vrei sa iesim la un suc/pizza/ciocolata calda?" Mai toate au spus "da". Curaj.(si bun simt)

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (20/06/09 16:01)

20/06/09 15:57

ionutuliu
membru

da...da' nu ii vorba chiar de casatorie, daca la asta te referi

Ultima modificare de ionutuliu (20/06/09 15:59)

20/06/09 15:59

corneliu
membru

Inregistat: 05/05/05
aici e un fel de risti si castigi, sau poate nu castigi...
spunei in gluma ca ai luao de nevasta si vezi ce zice... asa finutz deschizi subiectul...

dar fi atent, din moment ce ii zici la fata ce simti pt ea e ca si cum teai pecetlui... acum depinde de fata.. dar risti ca toata viata sa te vada ca pe baiatul caruia ia placut de ea... asta in cazul in care ei nui place de tine

Ultima modificare de corneliu (20/06/09 16:00)

www.prinhar.ro

20/06/09 15:59

Site web  
ionutuliu
membru

Pai asta zic:))

20/06/09 16:00

ionutuliu
membru

Ca, fetele trebuie luate in asa fel incat sa nu-si dea seama ce vrei...

20/06/09 16:02

Turcu Ovidiu
membru

Faza e ca multe fete se gandesc deja la maritis de cand le propui invitatia si pana o conduci acasa. :)) Nu spune nimic despre asta si nu intri in bucluc, nu ai nicio obligatie ci doar socializezi. Asta nu inseamna nesimtire, bineinteles.

20/06/09 16:03

ionutuliu
membru

Dar eu nu ma refer la casatorie.

Dupa ce un baiat si o fata sunt impreuna, atunci ii simplu, ca se tin discutii deeschis fara rusine, fara nici o problema,...Dar pana sa ajungi aici ii problema. :)

20/06/09 16:04

ionutuliu
membru

DA , ii adevarat1:))

20/06/09 16:04

Turcu Ovidiu
membru

De aia zic ca trebuie sa cunosti fete cat mai multe, sa vezi cum gandesc pentru ca barbatii nu prea le inteleg. Si sigur Duhul Sfant te va invata toate lucrurile si experienta la fel.

Sunt multe fete care inca viseaza (si baieti la fel) si se gandesc asa "first come, first take" si de aia au imaginatia bogata. Datoria ta este sa iesi cu ele, sa le cunosti, dar si sa ai grija de ele, sa le faci sa inteleaga ca trebuie sa iasa ca sa socializeze dar sa inteleaga si ca trebuie o perioada in care cunosti mai multe despre cellalt.

Ultima modificare de Turcu Ovidiu (20/06/09 16:08)

20/06/09 16:06

ionutuliu
membru

Sigur! ;)

Sau printezi asta: http://www.felicitaricrestine.ro/select_fel.php?id=685 .   Si vezi ce zice!:))

20/06/09 16:07

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08

Turcu Ovidiu a scris:

I destul de simplu de fapt, mai ales pentru Crestini. Io vorbesc din experienta. Nu stiu despre alti baieti ce si cum. Stiu sigur ca Harul lui Dumnezeu ma ajuta mai ales la fete, pentru ca vreau sa cunosc multe inainte sa aleg una.

Nu sunt nesimtit, dar sunt sincer cu fetele, la toate le spun ce si cum, limitele, si sunt destul de direct: "Vrei sa iesim la un suc/pizza/ciocolata calda?" Mai toate au spus "da". Curaj.(si bun simt)

Dar ce e ca la piata?Dragostea nu vine daca iti place de cineva,cat ai chema'o.Si dragoste ma rafer de ambele parti,nu hormoni sau altceva.Nu imi plac prieteniile de proba,cu sa vad daca ne potrivim.Daca exista o mica flacara de la inceput,se poate aprinde de la sine,fara sa chemi tu dragostea.In fine,nu pot privi obiectiv asta,fiecare vorbeste din proprie experienta.

20/06/09 16:07

Site web  
ionutuliu
membru

Nu-i ca la piata! Dar daca mie imi place de ea, incerc sa vad daca si ea simte ceva pentru mine. Ca nu am de unde sa stiu, asa pur si simplu.

Si se poate prin diferite metode. Care-s alea?
:))

Ultima modificare de ionutuliu (20/06/09 16:13)

20/06/09 16:11

ionutuliu
membru

Si se poate prin diferite metode. Care-s alea?

20/06/09 16:12

edi.theraven
membru

Depinde.La mine pur si simplu asa a fost;)D'aia ziceam.Plus de asta nu am stiut alta fata pana atunci cu care as fi dorit sa fiu si dupa nici atat.

20/06/09 16:14

Site web  
Turcu Ovidiu
membru

Se cheama socializare, nu piata. Asa se leaga prieteniile. Sunt fete speriate de bombe, datoria baietului i sa o faca sa se simta sigura in Cristos, nu sa profite de ea.

Nu ma intelege gresit. Spun ca trebuie sa fi gentleman.

20/06/09 16:40

Turcu Ovidiu
membru

Fiecare cum e programat, mie im place sa cunosc multe fete, de aia ies cu ele. Imi place sa socializez, chiar daca in ultima vreme am lasat-o mai moale. I o chestie faina. Faza e ca im place sa le ascult cum vorbesc. :))

20/06/09 16:47

edi.theraven
membru

Socializarea exista oricum,si nu are legatura cu a fi sau nu gentleman.Ii propui sa iesiti tocmai cand vezi ca ii placi si o placi.Asa,daca e speriata de bombe cum zici tu si pe langa asta nici nu se gandeste ca tu vrei ceva mai mult decat socializare,incepe sa miroasa treaba a incercare de convingere.In fine,am trecut deja peste,spuneam doar ca socializarea nu are legatura cu a fi sau nu gentleman.Mie nu mi'ar fi placut ca,daca mi'ar fi placut o fata si ea nu ar da nici un semn de reciprocitate sa incerc.Pe langa asta,oricum as cunoaste fata dinainte sa incep sa ii zambesc si chestii,nu cum vad pe cineva incep sa incerc,ca sa zic asa.Si cu socializarea atat mai spun:e ok,e in natura umana sa socializezi,asa se pot forma relatiile si sentimentele.Dar daca tu chemi cu inca 3 amici 4 fete sa mergeti la un suc,de ex,doar pentru a vedea cu care v'ar placea sa iesiti in continuare nu mi se pare ok.Poate sunt eu prea batran nush:))

20/06/09 16:55

Site web  
Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 19    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la