TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Cum ii spui unei fete/ unui baiat ce simti pt ea/el? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 19
abelusca
membru

Inregistat: 20/03/08

Alexa_gvb a scris:

bine bine ii spunem dar cum...??? da-ti cateva exemple ....(daca se poate)...nu de alta dar as vrea sa aflu- vreau si eu sa ii spun unei fete si nu prea stiu cum...  mi-e si mie intradevar teama oarecum de cum va reactiona....va rog da ti macar o idee...

Alex,dacă tu doresţi mult să ii spui domnişoarei că o placi,in primul rând iţi trebuie curaj şi tupeu :D ,asta inseamnă să fii bărbat .
In al doilea rând,iţi trebuie un loc unde să ii spui ce doreşti,astfel incât să fii tu mai in largul tău şi ea (poţi afla de la anturajul ei ce locuri frecventeaza şi care să fie şi pentru tine ok acel loc )
Al treilea rând-cuvintele... ce vei spune? cum ii vei zice?

Dacă ai nevoie de nişte exemple,le putem discuta faţă in faţă,din câte inţeleg,eşti din Sibiu.

PS Mai zi-mi detalii despre tine şi ea ,dar le vei scrie la Comentarii

Ultima modificare de abelusca (16/03/09 23:39)

16/03/09 23:36

Site web  
alex
membru

Inregistat: 02/03/09
ok mersi mult de ajutor mai vorbim la comentarii...

17/03/09 10:32

TheReasonILive
membru

Inregistat: 01/03/08

Alexa_gvb a scris:

bine bine ii spunem dar cum...??? da-ti cateva exemple ....(daca se poate)...nu de alta dar as vrea sa aflu- vreau si eu sa ii spun unei fete si nu prea stiu cum...  mi-e si mie intradevar teama oarecum de cum va reactiona....va rog da ti macar o idee...

in primul rand, cand vrei sa-ti marturisesti sentimentele fata de ea trebuie sa fii sigur, macar sa ai cateva indicii care sa iti demonstreze ca si ei ii place de tine, si atunci sa ii propui sau sa ii sugerezi ca te intereseaza o relatie serioasa cu ea.
  in al doilea rand, daca din contra ei nu ii place de tine,si tu sti asta, mai bine nu ii spui, pentru ca s-ar putea simtii foarte aiurea sa iti spuna ca ea nu impartaseste sentimentele, si apoi poate o sa se comporte cu tine diferit, pentru a nu incuraja sentimentele tale.
  in al treilea rand, daca nu esti sigur de sentimentele ei fata de tine, crezi ca si ei ii place de tine dar nu esti sigur, poti sa ii marturisesti sentimentele tale, fara sa-i propui o relatie instantaneu, ci mai bine sa ii lasi un timp de gandire, sa astepti raspunsul ei pt a propune o relatie.

cum sa ii spui? ei bine in orice caz fata in fata. nu pe mess, mail, telefon sau mai rau prin intermediari, ci fata in fata. nici sa mergi direct la ea si sa ii spui:"sti. te plac f mult", dar dupa o discutie cu ea poti sa-i spui ca ai sentimente pt ea, sau ca o placi. urmaresti feedbackul, daca ii ok cu ceea ce ii spui, continui, daca nu e ok atunci incei subiectul.
    oricum nu cred ca ii o idee buna sa o intrebi daca ei place de tine, pentru ca uneori , noi fetele avem nevoie de timp de gandire mai mult in privinta acesta.

Ultima modificare de TheReasonILive (17/03/09 16:09)

17/03/09 11:13

Andrey4jesus
membru

Inregistat: 14/07/08

[anda] a scris:

mereu_alaturi_de_tine a scris:

Poti sa faci aluzii dar sa spui direct nu mi se pare prea demn pentru o femeie. Acum depinde si de temperament.

de ce nu ar fi demn pentru femeie???poate nu e suportabil pentru barbati :))))

eu sunt de acord cu "mereu alaturi de tine"..adica..pentru un baiat..nu e tocmai fain sa vina o fata sa ishi exprime sentimentele..direct..pare totul prea ushor..sh atunci parca nu mai ai aceeashi atractzie fatza de fata..nu o mai priveshti in acelashi fel...e mai frumos sa o cucereasca baiatul incet incet...:D

20/03/09 23:29

belinda
membru

Inregistat: 13/11/08
intotdeauna e greu prima data sa spui ce simti pentru un baiat/o fata...(am trecut si eu prin asta :D )...dar va veni momentul in care va trebui sa ii spui..mai bine sa o faci de la inceput decat sa lasi pe mai tarziu...si nu prin mesaje pe telefon sau pe mess...cred ca ar fi bine sa ii spui fata in fata..daca sunteti la distanta mare atunci mai merge la telefon... ii spui pur si simplu ce simti...dar inainte de asta ar trebui sa treaca un timp ca sa incepeti putin sa vorbiti mai mult sa va cunoasteti putin mai bine!!! :D :)

"Mandria omului va fi smerita si trufia oamenilor va fi plecata;numai Domnul va fi inaltat in ziua aceea"(Isaia 2:17)...

22/03/09 16:46

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06
..in majoritatea cazurilor fetele sunt cele care fac primul pas si spun ce simt,desi ele sunt cel mai des ranite.oare de ce se tem baietii??

22/03/09 20:41

mototey
membru

Inregistat: 11/12/06
cum ii spui persoanei de sex opus ce simti pentru ea?... foarte simplu... fii liber... spun eu care asa de greu mi-a fost sa ii spun ca o iubesc... dar ma bucur ca am facut acest lucru... :X

trebuie sa fii liber si deschis, dar sa fii sincer cu tine si cu ea/el. :D

22/03/09 23:42

Site web  
KoJack
membru

Inregistat: 29/02/08

lorre a scris:

..in majoritatea cazurilor fetele sunt cele care fac primul pas si spun ce simt,desi ele sunt cel mai des ranite.oare de ce se tem baietii??

poate ca baietii se gandesc si la consecinte :)) iar fetele sunt mult mai nerabdatoare decat baietii ;)

KJ.

23/03/09 01:17

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

lorre a scris:

..in majoritatea cazurilor fetele sunt cele care fac primul pas si spun ce simt

nu cred.

23/03/09 08:08

Melissa
membru

am si eu o intrebare... afli ca ii placi unui baiat, dar cand te vede nimic nu vorbeste cu tine si se poarta parca ai fi ultima persoana din lume care l-ar interesa :-).... ce sa insemne asta? :-) de ce nu-si arata sentimentele? ii este frica...rusine? si cum ar trebui sa se poarte o fata daca ar dori o relatie de prietenie cu el? astept raspunsuri...multumesc..

23/03/09 12:48

adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Pai...cati ani are? e destul de important...
1.unii barbati nu initiaza nimic daca nu au ce oferi material unei femei...
2.poate e timid...
3.depinde ce conceptie are despre relatii...

Ce face o fata:
- se roaga;
-asteapta.
Multumita?!
Si...incerca sa il faca sa se simta confortabil in prezenta ei..;)

Ultima modificare de MRU (23/03/09 13:03)

23/03/09 13:03

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

Melissa a scris:

... afli ca ii placi unui baiat, dar cand te vede nimic nu vorbeste cu tine si se poarta parca ai fi ultima persoana din lume care l-ar interesa :-).... ce sa insemne asta? :-)... si cum ar trebui sa se poarte o fata daca ar dori o relatie de prietenie cu el? astept raspunsuri...multumesc..

Natural. Fi tu insati.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (23/03/09 14:08)

23/03/09 13:32

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
ce sa faca?nimic! daca el face asa,la ce se asteapta?

23/03/09 13:41

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08

Melissa a scris:

am si eu o intrebare... afli ca ii placi unui baiat, dar cand te vede nimic nu vorbeste cu tine si se poarta parca ai fi ultima persoana din lume care l-ar interesa :-).... ce sa insemne asta? :-) de ce nu-si arata sentimentele? ii este frica...rusine? si cum ar trebui sa se poarte o fata daca ar dori o relatie de prietenie cu el? astept raspunsuri...multumesc..

L-ai intrebat si pe Dumnezeu ce vrea cu privire la asta? iti da verde?

Ultima modificare de shoricel (23/03/09 14:57)

23/03/09 14:47

Melissa
membru

o, da, ma rog... dar cum crezi, Dumnezeu are pe unul anume in planul Lui sau depinde si de noi?

23/03/09 15:56

adriana
membru

Melissa a scris:

o, da, ma rog... dar cum crezi, Dumnezeu are pe unul anume in planul Lui sau depinde si de noi?

Oameni (se) aleg si Dumnezeu binecuvinteaza daca se aleg potrivit Voii Lui...

23/03/09 16:01

Melissa
membru

asa cred si eu... multumesc frumos tuturor pentru raspunsuri....

23/03/09 16:05

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08

Melissa a scris:

Dumnezeu are unul in plan pt tine, dupa parerea mea. Dar depinde si de tine. Depinde ce vrei, depinde de maturitatea pe care o ai, depinde de principiile tale, depinde cat de puternice sunt ele... trebuie sa iti construiesti niste principii, cerand intelepciune de la EL! :)

MRU a scris:

Oameni (se) aleg si Dumnezeu binecuvinteaza daca se aleg potrivit Voii Lui...

vrei sa zici ca se aleg pentru a cere de la Dumnezeu confirmare. ca daca ai ales persoana si apoi Il intrebi pe Dumnezeu, apoi te costa niste sentimente, cost care il poti evita daca Il intrebi inainte de a investi sentimente mai mult decat trebuie :)

bine, uneori Dumnezeu mai ingaduie si cazuri in care nu iti e tocmai usor, dar nu trebuie sa devina obisnuinta :) important e ca dupa ce ai identificat greseala sa nu o mai repeti si sa o setezi ca parametru "do not" :D

Ultima modificare de shoricel (23/03/09 16:19)

23/03/09 16:12

Old
Moderator

Melissa a scris:

Pentru El toti oamenii au aceeasi valoare; asa ca fie ti-l da pe x , fie pe y, are aceeasi pagupa.:D

Acuma, clar ti-l da pa ala ce n-o apucat sa-l promita la alta. :D, ca-i om de cuvant. ;)

23/03/09 16:12

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

carmina a scris:

multi nu au curajul sa mearga la persoana pe care o plac sa ii spuna ce simta pt ea...de ce????

sa fie frica de respingere...??
astept raspunsuri si cat mai multe idei ...

23/03/09 20:32

|FLuFy|
membru

Inregistat: 26/03/09
Profitai de tinetere pentru ca este doar o data in viata si sa simtiti gustul iubirii cat mai repede asa ca luati curaj si spuneti fetei/baiatului ca o/il placi si daca are prieten daca tii cu adevarat la ea ii poti spune ca pe tine va putea conta mereu

26/03/09 19:15

|FLuFy|
membru

Inregistat: 26/03/09
eu am fost de 3 ori cu aceeasi fata si anca incerc sa o fac o relatie cu ea...ajutati-ma

26/03/09 19:19

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
sa te ajutam cum?

26/03/09 20:03

Old
Moderator

|FLuFy| a scris:

eu am fost de 3 ori cu aceeasi fata si anca incerc sa o fac o relatie cu ea...ajutati-ma

pai daca ai fost de 3 ori cu fata, de ce v-ati despartit?

26/03/09 20:05

adriana
membru

shoricel a scris:

vrei sa zici ca se aleg pentru a cere de la Dumnezeu confirmare. ca daca ai ales persoana si apoi Il intrebi pe Dumnezeu, apoi te costa niste sentimente, cost care il poti evita daca Il intrebi inainte de a investi sentimente mai mult decat trebuie :)

Eu îi multumesc lui Dumnezeu ca nu mi-a dat pe cine am cerut. As fi ales prost. Intr-o zi(dupa o perioada de multa rugaciune si post) am realizat ca nu e voia Lui Dumnezeu si am cerut ceva mai bun decat "standardul" meu. Nici nu imi inchipuiam ca exista, dar L-am pus pe Dumnezeu la incercare. Si culmea e ca "raspunsul" l-am primit foarte repede...Am primit confirmare dupa confirmare ca el e alesul...Cam la asta m-am referit. :) E greu sa spui cat ai ales tu si cat El...e vorba de o echipa de dublu. ;)\

P.S. Cred ca mergea la alt topic, dar am comis-o...:x

Ultima modificare de MRU (27/03/09 05:54)

26/03/09 20:42

Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 19    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la