TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Cum ii spui unei fete/ unui baiat ce simti pt ea/el? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 13 14 15 16 17 18 19
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Numa' sa priceapa ca asta vrei, nu sa creada ca-i iei prajitura din vitrina. :)

Ultima modificare de emanuel (11/11/10 22:57)

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

11/11/10 22:57

alex
membru

Inregistat: 02/03/09
pai nu l-am intrebat decat ce relatie are cu Dumnezeu si ce vrea de fapt de la fata respectiva...nu e mare lucru :D:D

11/11/10 22:59

bogdan50
membru

Inregistat: 07/11/10
vreau o relatie stabila, nu ma bag in relatii cu fete de distracti! daca lucrurile decurg cum ar trebui da, as lua-o de sotie!

Ultima modificare de bogdan50 (11/11/10 23:12)

11/11/10 23:11

emanuel
membru

Dar inca nu poti semna la primarie. Trebuie sa semneze ...mama  si tatal tau pentru tine. :D :D

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

12/11/10 06:37

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Nu e musai sa semneze acum. Am prieteni care s-au casatorit si dupa 5 ani de relatie si dupa 8 ani. Nu asta e important.

Bogdan, daca tu ai ganduri serioase si nu vrei doar asa o poveste siropoasa poate ca ar fi bine sa lamuresti si ce sentimente are ea fata de tine si, cine stie, poate chiar sa aveti o relatie. Daca se va intampla asta atunci incearca sa fie ceva frumos, da?

A, si fara sex pana la casatorie. ;)

P.S. Vezi poate reusesti sa lucrezi si la treaba aia cu "nu sunt total crestin".

12/11/10 08:59

alex
membru

Inregistat: 02/03/09
la momentul asta, la cei 16 ani ai lui, tind sa cred ca acea seriozitate in privinta casatoriei e puternic influentata de fluturasii din stomac....;)

in alta ordine de idei, cred ca la varsta lui o simpla amicitie e suficienta, si cand zic amicitie, se exclud din start intalnirile atat ocazionale gen st. Valentin si alte iesiri de dragul iesirilor ca doar asa e la moda intre tineri..
chiar si telefoanele alea ar fi bine daca nu ar fi asa de regulate-in fiecare seara- toate astea aduc cu sine o legatura mai intensa intre voi, si o dorinta arzatoare de mai mult, gen azi am vb la telefon, maine vreau sa-l\o vad, apoi nu te mai multumesti doar sa il\o vezi vrei sa petreci cat mai mult in compania respectivei persoane s.am.d.

pe primul loc in viata lui in momentul de fata e consolidarea relatiei cu Dumnezeu, ca tot zicea ca nu e un crestin total- crestin partial sau pe jumatate nu exista, ori esti ori ba!
mai apoi ar trebui sa fie scoala si alegerea unei meserii, care pe viitor sa-i aduca un loc de munca si implicit un castig material cu care sa se poata descurca in prima faza el si mai apoi sa-si poata intretine familia...

stiu ca par rece, insa nu ma intelege gresit bogdane, sunt si eu tanar si am fost si eu in situatia ta..si eu aveam intentii cat se poate de serioase cu fata insa nu a fost suficient...cand m-am inscris pe forum aveam o situatie similara cu a ta ;) si mie mi s-a zis de multe ori pe vremea aia ca sunt prea tanar pt asa o relatie si m-am incapatanat sa fac cum mi s-a parut mie de cuviinta...
o sa intelegi si tu cu timpu si poate candva o sa imi dai dreptate..;)

be blessed! :)

12/11/10 21:24

ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
bogdane, deci a raspuns fata pana la urma? eu zic sa mai insisti (nu abuziv, nu obsedant, ci din cand in cand cate un sms, un mess, nu neaparat sa o intrebi de "sentimente" ci doar sa o saluti, sa nu creada fata ca ai uitat-o). e posibil sa-i fie si frica de o relatie fiind inca adolescenta, deci rabdare. si incearca sa observi daca simte ceva pentru tine, intre timp cate o invitatie la o plimbare in parc, la un suc nu strica. succes

13/11/10 18:29

marian29
membru

Inregistat: 03/10/10
Revin cu povestea mea-va spuneam ca am o colega de serviciu de care imi place. Ne stim de 2 ani. Povesteam,glumeam in grup... Din vara am inceput sa o plac,sa ii fac curte. Uneori parea ca ar fi de acord,alteori... Fata s-a prins cred unde bat,sau au observat si cei din anturaj,ma rog. Cand ma pregateam sa ii spun ca mi-as dori o relatie mi-a spus ca sa nu o mai sun,sa nu ii mai trm.sms ca ea nu vrea sa vorbeasca cu mine. Pur si simplu.. Si uite asa toate visele si sperantele mele s-au dus...

30/01/11 19:19

mit4jc
membru

Inregistat: 08/12/05

marian29 a scris:

Pur si simplu.. Si uite asa toate visele si sperantele mele s-au dus...

Uneori in viata trebuie sa lupti pentru ceea ce iti place si ceea ce iti doresti, dar inainte de a face asta trebuie sa stii si voia lui Dumnezeu cu privire la voi. Roaga-te posteste si daca simti ca Dumnezeu are un plan cu voi doi impreuna, atunci lupta pentru ea.

Fa-ti un plan si incearc-o sa o cuceresti, da tot ce-i mai bun din tine.

30/01/11 19:23

marian29
membru

Mai oameni buni,daca fata mi-a spus sa nu ii mai trimit mesaje ca nu vrea sa vorbeasca cu mine,ce plan sa mai fac? Eu pana acum am tot fost dragut cu ea,etc. Sa ii mai zic ceva par de nesimtit. Eu doar mi-am cerut scuze daca am deranjat-o si am tacut. Voi cum ati mai proceda?

30/01/11 20:10

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08

mit4jc a scris:

Uneori in viata trebuie sa lupti pentru ceea ce iti place si ceea ce iti doresti, dar inainte de a face asta trebuie sa stii si voia lui Dumnezeu cu privire la voi. Roaga-te posteste si daca simti ca Dumnezeu are un plan cu voi doi impreuna, atunci lupta pentru ea.

Fa-ti un plan si incearc-o sa o cuceresti, da tot ce-i mai bun din tine.

mit4jc, te invit sa citesti povestea lui marian29 care incepe cu 4 pagini in urma http://www.tanarcrestin.net/forum/viewt ... 4&p=13 si apoi sa revii cu comentariile, daca vei avea comentarii. :)

30/01/11 21:53

emanuel
membru

marian29 a scris:

Mai oameni buni,daca fata mi-a spus sa nu ii mai trimit mesaje ca nu vrea sa vorbeasca cu mine,ce plan sa mai fac? Eu pana acum am tot fost dragut cu ea,etc. Sa ii mai zic ceva par de nesimtit. Eu doar mi-am cerut scuze daca am deranjat-o si am tacut. Voi cum ati mai proceda?

Un lucru important intr-o relatie sau tentativa de relatie: nu trebuie sa-ti ceri scuze, daca ai fost amabil. Nici nu ai vina ca iti doresti relatie ca sa-ti ceri scuze; doar daca ai fost mitocan, dar ma gandesc ca nu e cazul la tine.
S-ar putea sa nu te placa pentru ca nu te place; s-ar putea sa nu te placa pentru diferentele confesionale dintre voi.
Tu poti vedea cel mai bine cum sta treaba, si poti actiona in consecinta. Aici pe forum ai gasit multe sfaturi bune, iar daca nu e sa fie fata asta, ai putea ramane in continuare pe forum alaturi de noi. Nu trebuie sa fii singur in lumea asta, noi putem fi ca niste frati pentru tine, si pentru ca suntem o comunitate mare fiecare avem ceva experiente prin care te putem ajuta. Inca ceva: poate unii din cei care au citit au invatat ceva din experienta ta, asa cum si tu ai invatat in mod sigur.
Chiar daca pe unele posturi ai fost abordat direct si ai primit alte raspunsuri decat te asteptai, asta-i viata, diferita uneori de ceea ce ne dorim, dar asta-i da si farmecul ei.

Ultima modificare de emanuel (30/01/11 22:07)

30/01/11 22:06

shoricel
membru

emanuel a scris:

Un lucru important intr-o relatie sau tentativa de relatie: nu trebuie sa-ti ceri scuze, daca ai fost amabil. Nici nu ai vina ca iti doresti relatie ca sa-ti ceri scuze; doar daca ai fost mitocan, dar ma gandesc ca nu e cazul la tine.

Si daca si-a cerut scuze ce are?

La general vorbind, e posibil ca tu sa te fi purtat in regula cu fata, dar din diverse motive, mai mult sau mai putin intemeiate, ea a fost deranjata sau suparata. Cu ce strica daca iti ceri scuze? Mai ales in situatii delicate.

30/01/11 22:29

marian29
membru

Multumesc pentru sfaturi. Oare cum sa procedez in continuare? Tinand cont ca zilnic ne intalnim. Sa o evit,sa fiu mai rece? Ca daca as glumi in continuare  ar zice ca totul a fost o gluma... Plus ca nici nu mi-e usor sa trec peste asa ceva,oricat de matur si om cu verticalitate ma consider..

30/01/11 22:43

FiicaDeRege
membru

Inregistat: 03/11/08
Eu iti dau un singur sfat, marian: roaga-te. Ne-ai intrebat de multe ori cum sa actionezi, ce sa ii zici, ce sa faci. Eu zic ca Dumnezeu iti va da intelepciune daca o vei cere. (asta daca ai o relatie personala cu El)

30/01/11 23:02

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08
Mariane  daca fata ti-a cerut ceva fa-i pe plac :D. Nu sti ce gandeste ea sau de ce ti-a cerut asta, poate nu ii placi, poate vrea sa gandeasca mai la rece daca sa raspunda atentiilor tale cu un "da" vadit. In orice caz, ea crede ca are nevoie de "pauza" asa ca trebuie sa te conformezi. Poti profita de acest timp si sa te canalizezi pe viata ta, lipsurile tale.

Eu asa as proceda sau cel putin as incerca :D

marian29 a scris:

Sa o evit,sa fiu mai rece?
Daca lasa de inteles ca trebuie sa fii mai rece, fii mai rece :)

Ultima modificare de daniel (30/01/11 23:04)

30/01/11 23:03

shoricel
membru

marian29 a scris:

Multumesc pentru sfaturi. Oare cum sa procedez in continuare? Tinand cont ca zilnic ne intalnim. Sa o evit,sa fiu mai rece? Ca daca as glumi in continuare  ar zice ca totul a fost o gluma... Plus ca nici nu mi-e usor sa trec peste asa ceva,oricat de matur si om cu verticalitate ma consider..

Fii tu insuti. Conteaza prea mult ce crede ea? Crede-ma ca e posibil sa aiba o parere nu prea buna despre tine din alte puncte de vedere pe care poate nici nu le stii. Fii in continuare politicos, cu bun simt sau cum ai fost pana acum. Plus ca o persoana matura, dupa o intamplare cum ai avut tu, si-ar vedea de treaba. Dimpotriva, e posibil sa aiba o parere aiurea sau sa nu se simta confortabil daca lasi sa se vada ca te-a afectat (depinde de fata). Tine minte ca nu ai reusit sa ii spui ca o placi, deci ea nu stie adancimea sentimentelor, asa ca ca mai bine ar fii (dupa parerea mea) sa nu vada nici consecintele.

Daca nu iti e usor (sau nu vrei) sa treci peste si sa consideri ca nu s-a intamplat evenimentul, fa cum iti e mai ok. Sa fii tu inseamna sa faci cum iti e mai ok (preferabil fara sa deranjezi sau afectezi pe altii, dar nu cred ca ar fi cazul).

Ultima modificare de shoricel (31/01/11 00:43)

30/01/11 23:09

mit4jc
membru

Inregistat: 08/12/05
Am citit toată povestea (mulțumesc șoricel pentru link - am citit până la ultimul post) și imi dau seama că este o situație diferită față de cea la care m-aș fi așteptat, din cauză că vorbim de două persoane ce au în jurul vârstei de 30 de ani, care văd și percep viața într-un mod diferit față de cum ar face-o adolescenții sau tinerii în jurul vârste de 20-25 ani, cel putin din prisma experienței de viață și al așteptărilor.

Mi-aș dori să știu ce ai făcut marian29 concret pentru a-i capta atenția ei. Doar sms-uri și vorbit, tachinări.. la muncă sau ai încercat și prin alte metode să-i atragi atenția, pentru că dacă ai făcut doar atât nu ai demonstrat decât că ești un simplu coleg cu o simpatie mai mare pentru ea.

Probabil că ți-a zis acele lucruri (să nu-i mai trimiți sms și că nu vrea să mai vorbească cu tine) fie pentru că nu știe ce să creadă despre tine și intențiile tale și îi este teamă să nu aibe anumite așteptări pentru ca apoi să fie dezamăgită, fie efectiv nu vrea să fie cu tine. Deși înclin să cred prima variantă. Cred că la 27 de ani ea se așteaptă ca dacă ție îți place de ea să nu te comporți ca un adolescent ci să faci într-adevăr anumiți pași în direcția aceasta.

Acest lucru înseamnă așa cum spunea o fată mai sus) că trebuie să faci un prim pas real - să o scoți cumva la o plimbare într-un parc (un buchet de flori ciar) și să ai o discuție cu ea. Consider că trebuie să vadă în tine un om care îl are pe Dumnezeu cu adevărat în inimă, hotărât, responsabil, sigur pe el, îngrijit, igienă bună, un om al faptelor și nu doar al vorbelor, un om care atunci când spune da este da și când spune nu este nu.

Îi spui ceea ce simți, vezi ce îți spune și ea și apoi o iei într-o anumită direcție sau alta. Consider că sunteți oameni maturi și indiferent care va fi rezultatul este bine să știi care este treaba până la urmă cu ea. Într-adevăr, faptul că sunteți colegi poate fi un lucru destul de dificil de gestionat, dar cred că este mai bine să știi ceva despre un lucru decât să fii ținut în loc de el.

Subscriu la ceea ce am spus anterior în primul post.
Ce plan să faci? De exemplu în ziua în care te decizi să-i vorbești te îmbraci elegant, așa cum trebuie să fie cineva la 30 de ani, parfumat decent, un buchet de flori, o invitație într-un restaurant select sau într-un parc drăguț, dar intim, îi vorbești despre ceea ce simți într-un mod plăcut, agreabil, în așa fel încât să vadă în tine nu un om disperat (nu cred acest lucru despre tine, susțin să îți alegi cu atenție cuvintele) ci o persoană care cu adevărat o place pentru femeia care este și nu alte lucruri. Cum o aduci acolo... folosește-ți imaginația :D. Găsești tu ceva :P

31/01/11 01:15

+Archangel+
Moderator

marian29 a scris:

Cand ma pregateam sa ii spun ca mi-as dori o relatie mi-a spus ca sa nu o mai sun,sa nu ii mai trm.sms ca ea nu vrea sa vorbeasca cu mine. Pur si simplu...

Hmmm... nu vad nicaieri ca ti-a transmis ca nu te place sau ca nu vrea o relatie cu tine. Femeile sunt mult mai complexe decat barbatii. Trebuie sa inveti sa citesti, mariane. ;)

De asemenea, as tine cont si de ce a zis mit4jc. Hai, ca ti-am spus deja prea multe.

31/01/11 09:02

emanuel
membru

Mai, cum vine asta: io ii spun sa-si caute alta, voi ii ziceti ca sa mai spere? ;)

De fapt, daca ma gandesc bine, voi(adica tu si mit) aveti dreptate. Daca "fileaza" o alta, o ia de la capat; cu acelelasi sperante si aceleasi esecuri, cu aceleasi sfaturi; asa ca sunt de acord cu voi: sa mai incerce cu asta, si sa mai spere. Poate intr-o zi... poate poate. :)

Ultima modificare de emanuel (31/01/11 09:11)

31/01/11 09:11

marian29
membru

Fata mi-a spus doar asa:ca nu a bagat in seama mesajele mele ca a crezut ca imi dau seama ca nu vrea sa vorbeasca cu mine.. Cam asta . E si o fire mai timida,f.incapatanata si nu a avut nicio relatie pana acuma. Ce as putea sa mai sper?? Fiind mai incapatanata,nu o pot contrazice in dorinta ei. Si de obicei stie ca nu o contrazic,din viata de zi cu zi. Dar,daca nu-i place de mine? Mi-a taiat  aripile? Ce sperante sa mai ai?

31/01/11 09:52

+Archangel+
Moderator

marian29 a scris:

Si de obicei stie ca nu o contrazic,din viata de zi cu zi.

E timpul sa faci o schimbare atunci. ;)

31/01/11 10:01

marian29
membru

Cum sa ma schimb? Daca sunt un anumit caracter...

31/01/11 14:16

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Caracterul se poate schimba, dar cred ca +Archangel+ nu a mers atat de departe cu optimismul, ci zicea sa-ti schimbi obiceiul despre care ai spus mai devreme, adica obiceiul de a nu o contrazice,

31/01/11 14:20

marian29
membru

Cum sa o contrazic? Daca mi-a zis sa nu mai trimim mesaje,eu sa-i trimit in continuare??

31/01/11 14:46

Pagini: 1 ... 13 14 15 16 17 18 19    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la