TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Biblia si cartile Bibliei/COMENTARII Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08

FiicaDeRege a scris:

Eu am intalnit oameni care au citit-o, dar care nu o considera Cuvantul lui Dumnezeu, si ca atare o vad doar ca pe o carte buna.

Probabil depinde si de felul in care pricepe fiecare sau de cum ii sunt descoperite anumite intelesuri..eu de abia la a treia citire am "vazut", pana atunci mi s-a parut doar o carte buna :D..e cam aiurea spus, ideea e ca de abia a treia oara mi s-a luat valul de pe ochi.

Ultima modificare de ROXANA82 (31/01/11 16:35)


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


10/01/11 13:08

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

FiicaDeRege a scris:

Eu am intalnit oameni care au citit-o, dar care nu o considera Cuvantul lui Dumnezeu, si ca atare o vad doar ca pe o carte buna.

Filip intreba: "intelegi tu ce citesti? " Iar etiopianul zice: "nu ".
Alt exemplu: "Cand un om aude Cuvantul privitor la Imparatie, si nu-l intelege, vine cel rau si rapeste ce a fost semanat in inima lui. Acesta este samanta cazuta langa drum." (Mat.13:19)
E clar ca sunt oameni care citesc si nu inteleg.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (10/01/11 15:49)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

10/01/11 15:48

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08

OLD TRAIAN a scris:


FiicaDeRege a scris:

Eu am intalnit oameni care au citit-o, dar care nu o considera Cuvantul lui Dumnezeu, si ca atare o vad doar ca pe o carte buna.

Filip intreba: "intelegi tu ce citesti? " Iar etiopianul zice: "nu ".
Alt exemplu: "Cand un om aude Cuvantul privitor la Imparatie, si nu-l intelege, vine cel rau si rapeste ce a fost semanat in inima lui. Acesta este samanta cazuta langa drum." (Mat.13:19)
E clar ca sunt oameni care citesc si nu inteleg.

Poate pentru ca exista o vreme pentru fiecare lucru?

Ultima modificare de ROXANA82 (31/01/11 16:35)


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


10/01/11 16:12

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08

Arch a scris:

Despre canonul Vechiului Testament:
http://articolecrestine.com/subcategori ... t/943.html
Mersi, nu stiu de ce nu te-am intrebat (si) pe tine despre subiectul asta :P

_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

11/04/11 14:02

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Nu pe mine trebuia sa ma intrebi ci pe Google. :P

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

11/04/11 16:27

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08
Imi place mai mult de tine, "filtrezi" rezultatele :))

_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

14/04/11 08:55

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Ha, ha, ha... P-asta n-am mai auzit-o. Sunt un fel de plug-in la Google. :D

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

14/04/11 13:58

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08
Asa-i ca esti tare ? :P

_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

15/04/11 15:07

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Hai gata, ca incep sa cred si eu. :D

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

15/04/11 15:44

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
As vrea sa stiu cum se fac genealogiile, m-ati putea ajuta? Pe ce criterii se bazeaza si cum sunt trecute femeile, cum erau trecute in Vechiul Testament?

_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


02/03/13 09:35

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Daca nu este pe undeva un subiect la genealogii ai putea deschide unul.
:)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

03/03/13 08:09

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

Roxana a scris:

As vrea sa stiu cum se fac genealogiile, m-ati putea ajuta? Pe ce criterii se bazeaza si cum sunt trecute femeile, cum erau trecute in Vechiul Testament?

Genealogiile se fac pe linie barbateasca. Uneori este posibil sa sara cateva generatii dar se pastreaza titulatura "fiul lui".


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

07/03/13 15:21

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Imi place mult studiul genealogiilor, mi se pare interesant dar si provocator in acelasi timp.

Cine se mai inscrie la un asemenea demers?

Ce zici Roxana, te inscrii sau aveai doar o intrebare?


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

08/03/13 07:19

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Pentru un studiu pe bune al genealogiilor ar trebui cunostinte solide despre cultura si istoria iudaica din acea vreme dar si despre simbolistica biblica. Nu stiu cati dintre noi ne pricepem bine la asta.

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

08/03/13 10:13

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
M-ar interesa sa studiez si sa aflu mai multe, dar cum spunea si Archangel este nevoie de cunostinte solide despre cultura si istoria iudaica, sincera sa fiu am cam sarit peste genealogii, dar cu cat intru mai profund in subiect cu atat aflu lucruri foarte interesante si folositoare.
Ar fi interesant de aflat cum se studiau/realizau genealogiile, cu atat mai mult cu cat apar in VT numai cei de parte barbateasca, in schimb in NT, in cartea genealogiei Domnului Isus avem cateva femei care apar nu doar ca "mama" si "sotie" ci cu numele.

Ultima modificare de Roxana (11/03/13 06:19)


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


08/03/13 21:32

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Da? Pai, pui mana si studiezi ce este nevoie. :D

Pai, cele ce apar in genealogiile NT de fapt sunt din VT.


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

10/03/13 21:35

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08

Old a scris:

Da? Pai, pui mana si studiezi ce este nevoie. :D

Pai, cele ce apar in genealogiile NT de fapt sunt din VT.


Pai, poti incepe tu ca ai mai multa experienta si te urmez :D


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


11/03/13 12:10

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Uite ca ne-au picat genealogiile evanghelice.

Vorbeam despre genealogia Domnului Iisus Hristos, fiul lui David, fiul lui Avraam.
Matei duce genealogia pana la Avraam, Luca o duce pana la Adam, dar Isaia profetul zice ca obarsia Lui este in vremurile stravechi, ale vesniciei. Ioan prinde aceasta origine, cand zice: "La inceput...Cuvantul era cu Dumnezeu"


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

12/04/13 20:28

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

JustinTime a scris:

Dap. Și putem vedea care sunt efectele teocrației în țările musulmane.

Ei, vezi? Aia nu-i teocratie.


A venit să ne spună cum să ne comportăm unul cu altul, cred că sclavia ar fi fost un subiect foarte important în discuția asta. Fiind fiul lui Dumnezeu, nu crezi că trebuia să abordeze subiectul?

Daca mergem pe ce cred si ce nu cred, ce sa zic? Cred ca a abordat subiectele care trebuiau abordate.


Mai ales că a spus multe lucruri care erau împotriva legilor de-atunci. Oricum a ajuns să fie executat.

Nu a venit sa moara ca lider militar revolutionar, ci sa moara pentru pacat.


Și nu numai că nu a abordat subiectul, ci după cum ai văzut a și întărit ideea că sclavul trebuie să-și asculte stăpânul.

La asta ti-a m raspuns dar te invarti in jurul cozii. A venit intr-o anumita civilizatie, si daca-i indemna pe sclavi la revolta ii impingea in mod sigur spre pedeapsa. In plus, ar fi fost condamnat ca instigator la revolta, si nu asta ii era scopul.

Nu văd cum m-aș contrazice. Îl consideră model de viață în anumite aspecte.

In mult prea putine.


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

02/10/13 20:31

   
gigi2
membru

Locatie: alexandria,romania
Inregistat: 25/12/13
il ateptati mai intai pe ilie,inaitea venirii a doua oara a lui ISUS ??? :D

25/12/13 17:44

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Tu il astepti?

_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

25/12/13 17:55

   
JustinTime
membru

Locatie: Herning, Danemarca
Inregistat: 13/11/12

Old a scris:

A venit intr-o anumita civilizatie, si daca-i indemna pe sclavi la revolta ii impingea in mod sigur spre pedeapsa.


Putea să spună direct că sclavia este ceva imporal, pedepsit de D-zeu tatăl. Și fiecare făcea ce vroia cu informația asta.

În vechiul testament, D-zeu intervine direct în a-i scoate pe evrei din sclavie.  Și totuși nu ține să le menționeze că n-ar fi bine ca ei să ia sclavi la rândul lor. Ba chiar îi încurajează.

La fel ai putea spune că fiind într-o anume civilizație, a-i îndemna pe oameni la creștinism îi împingi în mod sigur spre pedeapsă (din partea romanilor).


Old a scris:

Ei, vezi? Aia nu-i teocratie.


Dar ce e?


28/12/13 01:25

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Cand ii incurajeaza? Asta e marea sinapsa care la multi nu se inchide, intrebarea "Cand?". Nu stiu daca ai realizat dar una dintre ideiile Bibliei este ca moralitatea fara ascultarea si credinta in Dumnezeu egal zero. El a pus pe Osea sa ia de nevasta o prostituata pentru a ilustra starea de decadere a poporului Israel. Si mai sunt alte exemple in care oameni ai lui Dumnezeu se imbata, curvesc sau comit incest. Si apoi acel lucru a fost aratat ca fiind pacat. Dar Biblia pune pe locul intai ascultarea de Dumnezeu. Si, in privinta moralitatii : moralitate ca rezultat al ascultarii de Dumnezeu. Ca asa oricine poate fi moral. Dar pentru crestin asta nu este nicidecum tinta finala a vietii lui de crestin.

Pai chiar le'a spus "că fiind într-o anume civilizație, a-i îndemna pe oameni la creștinism îi împingi în mod sigur spre pedeapsă (din partea romanilor)." Cand le'a spus sa isi ia fiecare crucea, nu era o metafora cum era pentru noi astazi, ci un lucru fizic, ei vazand cruci ale romanilor cu miile.


28/12/13 09:17

Site web  
JustinTime
membru

Locatie: Herning, Danemarca
Inregistat: 13/11/12

edi.theraven a scris:

Cand ii incurajeaza?


Levitic 25:1 Domnul a vorbit lui Moise pe muntele Sinai și a zis:
(...)
Levitic 25:44-46
44. Dacă vrei să ai robi şi roabe, să-i iei de la neamurile care vă înconjoară; de la ele să cumpăraţi robi şi roabe.
45. Veţi putea să-i cumpăraţi şi dintre copiii străinilor care vor locui la tine şi din familiile lor, pe care le vor naşte în ţara voastră; ei vor fi averea voastră.
46. Îi puteţi lăsa moştenire copiilor voştri după voi, ca pe o moşie; şi puteţi să-i ţineţi astfel robi pe veci. Dar cât despre fraţii voştri, copiii lui Israel, niciunul din voi să nu stăpânească pe fratele său cu asprime.


Ce vrei mai clar de-atât?


edi.theraven a scris:

Si mai sunt alte exemple in care oameni ai lui Dumnezeu se imbata, curvesc sau comit incest. Si apoi acel lucru a fost aratat ca fiind pacat.


Corect, iar aici avem un exemplu în care oamenii comit lucruri (ia sclavi) la ordinul lui Dumnezeu însuși.


edi.theraven a scris:

Dar Biblia pune pe locul intai ascultarea de Dumnezeu. Si, in privinta moralitatii : moralitate ca rezultat al ascultarii de Dumnezeu. Ca asa oricine poate fi moral. Dar pentru crestin asta nu este nicidecum tinta finala a vietii lui de crestin.


Hai să nu intrăm într-o discuție despre moralitate, pentru că ăsta e deja alt subiect. Mai ales că aici deja avem un dezacord, pentru că eu nu consider că moralitatea poate avea ca bază ascultarea vreunei autorități. Legea da, moralitatea nu, iar legea poate fi și imorală uneori. Altă problemă e că dacă îți bazezi moralitatea pe ascultarea lui D-zeu, ăsta e un criteriu pur arbitrar, care nu poate fi împărtășit de cei care au alte religii sau de cei care nu cred în Dumnezeul tău.



edi.theraven a scris:

Pai chiar le'a spus "că fiind într-o anume civilizație, a-i îndemna pe oameni la creștinism îi împingi în mod sigur spre pedeapsă (din partea romanilor)." Cand le'a spus sa isi ia fiecare crucea, nu era o metafora cum era pentru noi astazi, ci un lucru fizic, ei vazand cruci ale romanilor cu miile.


Corect, și de ce nu putea face asta și cu sclavii? Asta era critica mea inițială. Printre cele 613 porunci date lui Moise, putea să spună și că a lua sau a avea sclavi e interzis, la fel cum a făcut cu nenumărate alte lucruri. Dar alege nu numai să nu interzică sclavia, ci chiar să o reguleze și implicit să o aprobe.


29/12/13 13:05

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Intrebarea mea era retorica. Nu e deloc arbitrar : poti fi moral fara Dumnezeu dar nu poti spune ca urmezi pe Dumnezeu dar nu esti moral. La ce imoralitate te referi? Uciderea pacatosilor in vechime? Asta nu ma face decat sa ma inchin in fata unui Dumnezeu care poate face asta. Sau nimicirea popoarelor in lupta? Nu pot fi decat bucuros ca inaintea mea merge un asa Dumnezeu.

De ce sa condamne sclavia? Isus a venit in lume nu sa faca razboi cu romanii. A vrut sa le spuna ca nimic din ce se petrece cu ei nu e in afara voii Sale. Dar a mai spus ca daca cineva e rob si poate iesi de sub robie sa o faca. Insa orice autoritate e insituita de Dumnezeu. Isus a venit in lume sa dea putere de credinta chiar si sub acea autoritate. Asta nu au inteles nici evreii atunci.

"Toţi cei ce sunt sub jugul sclaviei, să-şi considere stăpânii vrednici de toată onoarea, pentru ca Numele lui Dumnezeu şi învăţătura noastră să nu fie batjocorite. "
"Sclavilor, ascultaţi de stăpânii voştri pământeşti cu frică şi cutremur, cu o inimă sinceră, aşa cum ascultaţi de Cristos,
nu doar când sunteţi văzuţi de ei, ca nişte oameni care caută să placă altora, ci ca nişte slujitori ai lui Cristos, făcând din suflet voia lui Dumnezeu.
Slujiţi cu râvnă, ca şi cum aţi sluji Domnului, nu unor oameni,
ştiind că fiecare, dacă face ceea ce este bine, va primi la fel de la Domnul, fie că este sclav, fie că este om liber.
Stăpânilor, faceţi-le şi voi la fel! Nu ameninţaţi, ştiind că Domnul lor şi al vostru este în ceruri şi înaintea Lui nu este părtinire! "

Ultima modificare de edi.theraven (29/12/13 13:24)


29/12/13 13:17

Site web  
Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net