TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Biblia si cartile Bibliei/COMENTARII Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 7
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

maria_t a scris:

Isus a spus sa mergem sa vestim Evanghelia , nu sa ingropam talantul.Iar atunci cand vrei sa faci acest lucru unii vin cu tot felul de argumente care te acuza, iar tu trebuie sa arati adevarul.

maria_t,e absolut normal ca satan sa vina cu astfel de pretexte. Ma indoiesc ca argumentele noastre vor convinge pe cineva de ceva. Ma repet consider ca Duhul Sfant le misca inima. Sigur ca si noi trebuie sa le facem partea. Cred, insa, ca cel mai importante argument al unui crestin este o traire plina de devotament pentru Domnul.

Mi-e indiferent cine ma acuza pe mine ca sunt eretica. Treaba lor. In plus, Domnul Isus ne avertizeaza ca in lume vom avea necazuri.


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

31/01/09 15:46

   
nikku
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 26/11/08

maria_t a scris:

Stii ce am inceput eu sa deslusec aici, un loc caldut ,confortabil in care daca iesi un pic din tipar deranjezi.

Nu o lua chiar asa, te rog. Daca te uiti prin forum sunt pareri intre care exista diferente ca de la cer la pamant, nu exista nici un fel de tipar; Biblia e inteleasa si interpretata diferit.
Unii sunt de acord cu tine, altii te vor combate, e ca in viata :D


31/01/09 16:00

   
KoJack
membru

Locatie: Avrig-Sibiu, Romania
Inregistat: 29/02/08

mototey a scris:

sunt total de acord cu tine... :)



ma mir ... ca de obicei avem pareri diferite ... :)) ce sa-i faci rivalismul dintre bapti si penti-bapti ... :P :))


_______________________________________
Semnat...

KJ.

01/02/09 13:07

Site web  
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06
he he he ... mai spui si tu cateodata din greseala cate un mare adevar... :)):)):))


glumeam... :P:D:P:D


_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

01/02/09 14:00

Site web  
maria_t
membru

Inregistat: 25/01/09

MRU a scris:


maria_t a scris:

Isus a spus sa mergem sa vestim Evanghelia , nu sa ingropam talantul.Iar atunci cand vrei sa faci acest lucru unii vin cu tot felul de argumente care te acuza, iar tu trebuie sa arati adevarul.

maria_t,e absolut normal ca satan sa vina cu astfel de pretexte. Ma indoiesc ca argumentele noastre vor convinge pe cineva de ceva. Ma repet consider ca Duhul Sfant le misca inima. Sigur ca si noi trebuie sa le facem partea. Cred, insa, ca cel mai importante argument al unui crestin este o traire plina de devotament pentru Domnul.

Mi-e indiferent cine ma acuza pe mine ca sunt eretica. Treaba lor. In plus, Domnul Isus ne avertizeaza ca in lume vom avea necazuri.

Discuti cu cineva, da?ok.In spatele multor monitoare sunt persoane care asista la aceasta dezbatere.Cel cu care discuti vine cu un argument care iti distruge fundatia pe care ai cladit.(Fundatia=Biblia) Tu ce faci? ("Lasi Duhul Sfant sa lucreze" si atat?).Tu vii cu argumente noi, TU SEMENI CUVANTUL. DUMNEZEU E OLARUL. EL ISI CONTINUA LUCRAREA. EL UDA SI FACE SA CREASCA.
Acum eu ce tb sa fac ?Sa abandonez disutia si sa-i spun,aaaaaaaaa, e ok, tu crezi ce vrei, eu ce vreau si gata?Daca detin informatia prin care ii demonstrez ca greseste, foarte bine!
Doar daca el refuza sa inteleaga e pb lui.Eu mi-am "facut treaba" i-am adus argumente ca nu e adevarat ce sustine.Nu uita ca sunt si altii care asista la discutie si poate ei inteleg.Cea mai mare realizare a mea si a celorlalti a fost ca i-am convins pe multi ca nu sustinem avortul si alte prostii pe care i-a invatat profesorii in facultate(asa sustinea o fica de preot participanta la dezbatere- ca asa fac protestantii)Am primit felicitari de la pastor adventist pt toata munca noastra de acolo si la un moment dat s-a implicat si el.
Deci partea ca o sa lucrese DS la inima lor,e ok, dar daca ei nu au informatii exacte despre noi ci imformatii inoculate de altii tu ce faci, ii lasi sa creada in continuare acest lucru?
Ca sa nu mai spun cu ce teorii vin despre botez si DS, iar eu am spus, faptul ca te-am facut sa deschizi mai des Biblia pt ca nu iti accept argumente din Cleopa si alti ci decat din Biblie astfel facandu-l sa cieasca Biblia pt noi a fost o mare victorie.Restul....Dumnezeu e Olarul, el modeleaza, noi doar semanam.


_______________________________________
Binecuvântat să fie Domnul, care zilnic ne poartă povara, Dumnezeu, mântuirea noastră.

01/02/09 20:18

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

fluflu a scris:

http://www.clcromania.ro/biblia-ntr-nou ... d8104.html
aici sunt detalii

Multumesc,fluflu!


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

03/02/09 19:08

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

mikhael a scris:

  MRU la mine nu deschide linku

De ce nu? Era fain. Merita citit...


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

07/02/09 18:44

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

MRU a scris:

Un alt punct de vedere:

http://philipstheology.blog.com/mesia/

Atata timp cat autorul punctului de vedere nu discuta aici nu prea vad de ce trebuie sa fie citat aici. Daca si-ar sustine el pe forum punctul de vedere ar fi altceva. Atunci ar fi o discutie. Asa insa nu este .

Voi puteti discuta aici pe marginea punctului de vedere si el cum afla de discutii ? I le transmiteti voi ? Apoi ne trimiteti la un alt punct de vedere ?


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

07/02/09 18:56

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Nu. Dar au mai fost citate si alte site-uri pentru a aduce lamuriri,nu? :)
Nu april. Daca intri si citesti, vei vedea ca data e din toamna 2008. '
Stiam de materialul asta si mi s-a parut interesant se dau link-ul.

Ultima modificare de MRU (07/02/09 19:00)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

07/02/09 18:58

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Nu e vorba de orice site.

Mi se pare cel mai corect ca autorul sa-si sustina personal punctul de vedere, pt ca in cazul acesta ar putea. Atunci ar fi o discutie adevarata.

P.S. nu am intrat sa citesc. Te cred pe cuvant.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

07/02/09 19:02

   
mikhael
membru

Locatie: sibiu, romania
Inregistat: 16/01/09
mie tot nu-mi deschide linku ala, nu inteleg de ce. MRU , ce zice nenea ala acolo?

_______________________________________
Oare cand vine Domnul sa ne ia?

07/02/09 19:08

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

mikhael a scris:

mie tot nu-mi deschide linku ala, nu inteleg de ce. MRU , ce zice nenea ala acolo?

Ceva frumos...simplu si pe inteles ;)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

07/02/09 19:22

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

mikhael a scris:

mie tot nu-mi deschide linku ala

Acum se deschide. ;)


07/02/09 20:35

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

livu2day a scris:


Cine e moderator aici, scuza ca am scris in Engleza.. dar sper ca "klaudiu" sa inteleaga macar ce zic.
Puteti sa stergeti, dar va rog sa nu stergeti pina nu el vede.

Fiti binecuvantati, pace.

Liviu, frate, şi eu cum fac să citesc ce ai scris acolo în ingliş? ;) Că eu am prins perioada când se făcea rusă în liceu! :D)) [Şi la rusă era să-mi fur o corijenţă! :D:D ]

Bodogăniţi-vă, fraţilor, pe româneşte, ca să-nţeleagă şi româna mea! ;) Că-s şi eu cu ochii pe voi chiar dacă nu mă bag în discuţii.

Ultima modificare de Magdy (08/02/09 10:05)


08/02/09 10:04

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Klaudiu, daca vrei sa discuti atat despre Ilie si Enoh poti deschide 2 subiecte noi la

http://www.tanarcrestin.net/forum/viewf ... 60&p=1 ;)


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

08/02/09 12:11

   
Klaudiu
membru

Inregistat: 23/06/07
April, eu nu vreau neaparat sa discut "atat" despre Ilie si Enoh, dar altii au vrut. Eu am vrut doar sa discut transfigurarea, si printre altele, de ce apar cei doi acolo.

_______________________________________
http://ascultarearatiunii.wordpress.com/

08/02/09 18:06

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Ok. Oricum poate s-ar merita 2 noi subiecte :) .

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

08/02/09 19:23

   
Klaudiu
membru

Inregistat: 23/06/07
Nu zic ca n-ar merita. Eu sunt de-acord sa creezi doua (sau unul, pentru ca argumentele vor fi asemanatoare) subiecte noi si sa muti ce scrie in vechiul thread acolo.

_______________________________________
http://ascultarearatiunii.wordpress.com/

08/02/09 19:59

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08

Magdy a scris:


Liviu, frate, şi eu cum fac să citesc ce ai scris acolo în ingliş? ;) Că eu am prins perioada când se făcea rusă în liceu! :D)) [Şi la rusă era să-mi fur o corijenţă! :D:D ]

Bodogăniţi-vă, fraţilor, pe româneşte, ca să-nţeleagă şi româna mea! ;) Că-s şi eu cu ochii pe voi chiar dacă nu mă bag în discuţii.


Da am vrut sa vad ceva, am experimentat sa vad daca e problema cum ma exprim eu in Romina sau e problema ca "klaudiu", am facut anume sa vad ca el chiar baga in seama ce zic.

Nu te ingrijora o sa scriu in romina dar nu prea vad mult folos sa mai scriu acuma, despre acest subject. :)

Ultima modificare de livu2day (09/02/09 01:18)


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

09/02/09 01:17

   
KoJack
membru

Locatie: Avrig-Sibiu, Romania
Inregistat: 29/02/08

zambezi a scris:

oare nu s-a indepartat firul discutiei prea mult de titlu?


ai avut rabdarea sa citesti atatea pagini??/ :))


_______________________________________
Semnat...

KJ.

09/02/09 15:29

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

KoJack a scris:

Nu m-am bagat sa citesc mesajele de mai sus cu exceptia cel a lui zambezi ...

era o idee daca citeai.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

09/02/09 17:06

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

KoJack a scris:

Nu m-am bagat sa citesc mesajele de mai sus cu exceptia cel a lui zambezi

Măi, kojackule, cum vrei să-nveţi lucruri noi dacă nu citeşti? ;)


09/02/09 17:23

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

KoJack a scris:


KoJack a scris:

...cred ca inteleg ceea ce am citit dar nu sunt sigur si as dori sa vad si cum alti tineri ma pot ajuta ... :D

Pai atunci prezinta argumentele si dilema...in cuvinte mai multe! :D:D


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

09/02/09 18:53

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Foarte faine versetele din Iov, the_stranger! :)

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

18/02/09 16:09

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

OLD TRAIAN a scris:

Ii poti zice unui copil care vrea sa fie mare: nu-i voie! stai mic ?

Pai la asta ma gandeam si eu...Poate ar trebui sa caut si in alta limba, sa vad cum suna textul...


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

01/04/09 16:41

   
Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 7    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net