TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Crestinism practicant sau cu juma' de norma!?/Facerea de bine :) Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08

mereu_alaturi_de_tine a scris:

M-am tot uitat si nu am vazut niciun topic despre facerea de bine...Mi-a scapat mie ceva?  :) M-ar interesa un astfel de subiect chiar daca implica mai multa practica si mai putina teorie...

O rog pe mereu_alaturi_de_tine atunci cand va fi alaturi de noi, sa posteze aici despre ce ii doreste inima sa se discute la acest subiect :)

Later edit: M-am gandit ca, cel mai potrivit pentru dorinta lui mereu_alaturi_de_tine este sa discutam despre:

Ce intelegeti prin facerea de bine?

O rog sa ma completeze cu ce mai e nevoie.

PS: mersi april ca ai mutat topicul, chiar nu stiam unde ar fi potrivit sa-l deschid :)

Ultima modificare de shoricel (26/06/08 22:25)


_______________________________________
A passion lifestyle.

26/06/08 18:23

   
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07
ce curajos shoricelu nostru :D :D

_______________________________________
never regret something that once made you smile...

26/06/08 22:52

   
Andreea
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 16/08/06

shoricel a scris:

Ce intelegeti prin facerea de bine?:)


Personal,prin facerea de bine înţeleg toate acele fapte,pe care un om este dispus să le facă pentru altul,cu o condiţie mai precară faţă de a sa.Modul în care poate să înfăptuiască facerea de bine poate fi divers,în funcţie de nevoile pe care le vede la acea persoană. ;)


_______________________________________
His grace is enough!

26/06/08 22:58

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08

fluflu a scris:

ce curajos shoricelu nostru :D :D

ce e asa mare curaj mai fluturas sa deschizi un topic? :P sunt atatea topicuri deschise si n-au patit nimic cei care le-au deschis. :)
anyway, mersi pt compliment, daca pt tine chiar e o forma de curaj :)

Ultima modificare de shoricel (26/06/08 23:41)


_______________________________________
A passion lifestyle.

26/06/08 23:40

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Era pe timpul foametei din America si o familie nu mai avea decat un borcan cu dulceata in camara. Pustoaica a venit acasa de la scoala si a intrebat daca nu au ceva de mancare ca invatatoarea colecteaza mancare pentru copiii care nu au ce manca. Mama ii spuse sotului ei ca nu pot sa dea si ultimul borcan cu dulceata pentru ca ei atunci mor de foame la care tata a raspuns: "Draga, daca nu ii dam acest borcan sa-l duca la scoala ea va crede ca este saraca si toata viata o sa se astepte ca altii sa-i dea ei!"

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

27/06/08 04:55

Site web  
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
La noi la usa vin destul de des cersetori [veneau inainte si la vecini ,dar cum aia nu le deschideau deloc au renuntat ... si ii mai si goneau :x :x] .Si le facem un sandwich ceva ,le mai dam o caciula ,niste pantofi cand e frig .
Intro zi au venit 2 fete si eu ,bucuroasa ca pot ajuta ,le-am facut sandwich-uri .Dupaia m-am uitat dupa ele afara si am vazut ca s-au oprit la scara vecina [unde e o tanti penti] si acolo ,o fata desface plasa ,se uita la borcanul pe care il daduse mama [cred ca era gem] si arunca hartia cu care era invelit exact in mijcolul aleii .Si mai avea si o moaca nu stiu cum ,asa prost mi-a picat .
Alta faza :au venit niste baieti ,si cand au plecvat din scare ,alergau sa se prinda unu pe altu ,si nu stiu cum au lovit/ trantit usa de la intrarea in scara ca s-a crapat geamul [si acuma geamul respectiv e tot crapat ,daca se mai loveste usa cad toata bucatile] .
Am citit undeva ca tu ,atunci cand dai ceva ,dai ca si cum i-ai da Domnului si nu trebe sa te intereseze dupaia ce se intanpla cu acel ceva ,tu te gandesti ca Domnul se va ingriji de asta .Dar nu imi convine sa avem probleme cu vecinii din cauza copiilor [oricum la oameni le e de ajuns ca esti pocait] ,mama le-a tot zis sa se astampere .

Intrebare :cum procedari cand vedeti cersetori pe strada care va cer bani de obicei :le dati bani ,mergeti la magazinul de langa si le luati o banana ,ii lasati in pace ? [bun ,acuma nu cred ca poti sa dai la toti astia de pe strada ca e plin de ei] Stiu ca sunt multi copii pusi de parinti sa cerseasca si dupaia parintii beau sau fumeaza banii ,si nici daca le dai mancare nu e bine .


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

27/06/08 09:20

   
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07

shoricel a scris:

ce e asa mare curaj mai fluturas sa deschizi un topic? :P sunt atatea topicuri deschise si n-au patit nimic cei care le-au deschis. :)
anyway, mersi pt compliment, daca pt tine chiar e o forma de curaj :)

pai daca se tot pasa mingea de la unu la altu care sa deschida topicu :rolleyes: (vezi 'intrebari legate de site/forum' )
in fine...
am observat ca ai vazut ;)(paranteza de mai sus :) )

RainSong a scris:

Intrebare :cum procedari cand vedeti cersetori pe strada care va cer bani de obicei :le dati bani ,mergeti la magazinul de langa si le luati o banana ,ii lasati in pace ? [bun ,acuma nu cred ca poti sa dai la toti astia de pe strada ca e plin de ei] Stiu ca sunt multi copii pusi de parinti sa cerseasca si dupaia parintii beau sau fumeaza banii ,si nici daca le dai mancare nu e bine .

eu cand cum.aceia extrem de insistenti ma enerveaza si nu mai stiu cum sa scap de ei,ca se tot tin de mine.dar sunt unii carora le dau ceva...

Ultima modificare de fluflu (27/06/08 10:41)


_______________________________________
never regret something that once made you smile...

27/06/08 10:38

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Eu cred ca atunci cand esti darnic nu trebuie sa fi si prost. Ca una-i sa fii darnic si alta sa risipesti. Sunt unii cersetori profesionisti. Astia traiesc ca sa faca asta, iar daca au o ocazie sa munceasca sa-si castige painea ne va rade in fata. Altii o fac desi au destule. Altii sunt batrani, bolnavi si nu pot sa mai munceasca chiar daca ar vrea. Mai sunt si cei parasiti de familii, case de copii..etc.. Problema este cum selectam cui dam si ce sau in ce fel. Eu de multe ori am simtit inauntrul meu un impuls care ma "forta" intr-un mod bland sa dau cuiva anume. Si chiar uneori ma intorceam din drum sa dau cutarui om. Ce ma deranjeaza cel mai mult este nu insistenta cu care unii iti forteaza mana....ci ingamfarea pe care o improsca daca le spui ca n-ai ce sa le dai sau daca nu-i bagi in seama. Ma deranjeaza ca nu-si vad conditia. Mult mai mult castiga cei care pot sa fie smeriti. Sau sa-i vezi aruncand mancarea ce le-o dai, sau sa te injure ca n-ai vrut sa le dai din banana ce tocmai o mancai...Exista pe langa ingamfare si o mare doza de nesimtire animalica. Bineinteles ca este de inteles ca nu au avut parte de nici o educatie, dar exista oameni de la tara needucati care stiu sa aibe bunul simt de balta macar...

_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

27/06/08 13:02

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Era o tipa la un colt de strada cu un bebelus si cersea bani pentru ca zicea ca nu are bani de chirie. In general eu nu sunt comfortabila cu ideea de a le da bani asa ca ne-am oferit sa mergem cu ea la un magazin si sa o aprovizionam cu tot ce ea avea nevoie acasa, dar ea ne-a refuzat zicand ca are doar nevoie de bani. I-am dat numarul nostru de telefon si i-am zis ca daca se razgandeste sa ne dea un bip. Ei bine nu ne-a sunat nici in ziua de astazi. Aici sunt cersetori care se multumesc cu orice le dai si nici nu te deranjeaza tinandu-se dupa tine. Daca fac asta politia se leaga de ei.

_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

29/06/08 03:01

Site web  
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Facerea de bine nu se refera doar la a da bani/alimente/haine cersetorilor...ci de a raspunde nevoilor celor ce se afla in dificultate...nevoile nu sunt totdeauna materiale, nu?
Biblia spune ca cine stie sa faca un bine si nu-l face savarseste un pacat...
Pe mine m-ar interesa in ce proiecte de binefacere sunt implicate bisericile voastre...exista astfel de proiecte?

Ultima modificare de mereu_alaturi_de_tine (03/07/08 20:58)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

03/07/08 20:52

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Corect.

_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

03/07/08 20:57

   
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08
Pai, teoretic, am propus sa strangem bani, alimente si haine pentru cei mai saraci din bise, si pentru saracii care locuiesc pe strada noastra. Dar, unele dintre surori, s-au opus ferm, cu urmatoarele replici:"Ii invatam sa nu mai munceasca", "Daca dai la o familie mai saraca, si e o mama mai infometata, mananca mama, si copiilor ce le mai ramane?". Am ramas mai mult decat perplexa. Pentru ca nu ma asteptam ca discutia vis-a-vis de strangerea de ajutoare sa devina o cearta. De Paste s-au strans bani pentru o familie care avea nevoie, familie din biserica. Insa, proiectul cam a stagnat. Nu stiu ce se va alege de el. :(

_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

03/07/08 21:27

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08

mereu_alaturi_de_tine a scris:

Pe mine m-ar interesa in ce proiecte de binefacere sunt implicate bisericile voastre...exista astfel de proiecte?

Nu exista.  Eu cred ca daca ar fii s-ar intampla ca in cazul amintit de anomis. Nu imi surade ideea de a face un proiect de genu pentru ca nu vreau sa impun asta, in plus daca cei care fac milostenii vad ca sunt persoane care nu sunt asa de darnice automat sunt impanzite de felurite ganduri si framantari care 'teoretic vorbind' nu ar fii acoperite de faptele bune facute 'prin' acest proiect.

  Cum fac eu?  Nu conteaza ca e batran, tanar, ciung, cunoscut, strain. E adevarat ca la batrani le dau mai des dar cand cugetul imi zice sa nu dau, nu o fac. Cand sunt in incercari sau stramtorari sunt mai darnic . :D


_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

04/07/08 01:01

   
Daniela Matei
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 01/05/08
Eu i-am aratat mamei ce inseamna facerea asta de bine:)) si cat de fraiera e. Venise intr-o zi la noi la usa o femeie cu un copil sa ceara un pahar de apa si o bucata de paine ...eu le-am dat jet si repede a venit mama sa-i dea + haine pentru copilas desi am rugat-o sa nu faca asta. Dupa 10 minute aceste 2 persoaneje au spart casa vecinei mele si i-au furat vr 20 de milioane  si toate bijuteriile din casa. Eu una nu suport oamenii care vin la usa si cersesc si au o conditie fizica f buna (cum avea femeia care a venit sa ceara) + ca nici nu am incredere in ei. Noi am avut noroc cu cainele. Ca vecinei mele i-a intrat in casa cat s-a dus dupa apa si paine;).

04/07/08 05:58

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Facerea binelui nu trebuie sa se rezume la caritate...sa arunci cu banii in stanga si-n dreapta nu mi se pare binefacere...facerea binelui este o roada a Duhului Sfant...binele trebuie facut aceluia care are nevoie de el...aici apare dilema cum putem stii cine e in nevoie si cine profita?
Oricum, chiar daca unele persoane profita nu cred ca trebuie sa ne oprim...nu cred ca e o scuza in fata lui Dumnezeu...E trist ca oamenii fara Dumnezeu au pastrat principiul biblic si l-au exclus pe Dumnezeu din binefacerile lor iar oamenii lui Dumnezeu pretind ca El e Domnul lor si nu asculta indemnurile lui...
Eu cred ca binefacere inseamna mai mult decat darnicie...adica un bine masurat in bani...poti sa fii alaturi de o persoana si sa faci un bine sau uneori doar sa o asculti,nu?
Eu cred ca aproape orice proiect social poate fi binefacere....

Ultima modificare de mereu_alaturi_de_tine (04/07/08 09:21)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

04/07/08 09:09

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Tit 2:7"...şi dă-te pe tine însuţi pildă de fapte bune, în toate privinţele..."

Tit 2:14"El S'a dat pe Sine însuş pentru noi, ca să ne răscumpere din orice fărădelege, şi să-Şi curăţească un norod care să fie al Lui, plin de rîvnă pentru fapte bune."

Tit 3:8"Adevărat este cuvîntul acesta, şi vreau să spui apăsat aceste lucruri, pentruca cei ce au crezut în Dumnezeu, să caute să fie cei dintîi în fapte bune. Iată ce este bine şi de folos pentru oameni!"

Tit 3:14" Trebuie ca şi ai noştri să se deprindă să fie cei dintîi în fapte bune, pentru nevoile grabnice, şi să nu stea neroditori."

Ultima modificare de mereu_alaturi_de_tine (10/07/08 20:19)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

10/07/08 20:18

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
V-ar tenta să mergeţi ca voluntari la o asociaţie/fundaţie care se ocupă de persoane în nevoie, la Centre de bătrâni, penitenciare etc.?

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

20/09/08 12:52

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
mie mi-ar place sa merg la penitenciare sa incerc sa ajut ... cred ... dar numai ca ajutor nu si sa mi se asigure cazare si masa :)

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

23/09/08 13:59

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
Eu cred giany ca tie ti-ar place sa faci multe lucruri bune pana ai ajunge la fata locului.Esti putin infierbantat :).Mai bine ai ajuta copii strazii si i-ai chema la tine acasa sa manance ceva sau ceva de genul asta.
Si mie mi-ar place sa predic pe Adevaratul Iisus in New york unde e un amalgam de credinte :P


_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

23/09/08 22:28

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06

mereu_alaturi_de_tine a scris:

Pe mine m-ar interesa in ce proiecte de binefacere sunt implicate bisericile voastre...exista astfel de proiecte?

la noi sunt .De sarbatori se duc alimente la bise pentru cei nevoiasi din biserica. Sau am mai fost in vreo 2 ani cu colinda la un centru de copii si le-am dat pungi cu dulciuri. Se mai fac colecte pentru diferite biserici care nu au bani etc
Si la scoala se merge cu colinda la centrul de batrani si vin prin clasa ca sa stranga bani sa cumpere fructe sau alte alimente .

MRU a scris:

V-ar tenta să mergeţi ca voluntari la o asociaţie/fundaţie care se ocupă de persoane în nevoie, la Centre de bătrâni, penitenciare etc.?

pe mine m-ar tenta [bun ,mai mult in vacanta cand am vreme] .


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

08/02/09 21:24

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

mikhael a scris:

Vis-a-vis de suferinta celor din jur:
Ma tot gandesc de ceva vreme sa fac o fundatie umanitara. Sunt o groaza de batrani care traiesc cu 100 de ron pe luna.Cred ca daca le duci un pachet cu mancare(cartofi, fasole, orez, etc..) de inca 100 ron si ii ajuti prin casa e un inceput. Daca strang 3000 ron pe luna ajut 30 de persoane sau familii nevoiase.M-am gandit sa ma sfatuiesc cu voi, poate aveti ceva idei. Chestia asta implica o groaza de lucruri care sunt sigur ca nu le stiu acum. Am spatiu pentru birou, am masina . Ma gandesc la posibilitatile practice de a strange acesti bani lunar.Astept sfaturile voastre.

Nu stiu daca e cazul sa faci fundatie. Cred ca sunt prea multe formalitati. Iar pentru subventii trebuie sa ai vechime in activitate. Eu zic sa incepi sa cauti voluntari. Vorbeste cu pastorul. Trebuie sa gandesti fiecare aspect. Dupa ce vei avea o imagine clara asupra a ceea ce vrei sa faci atunci lucrurile vor merge bine. Trebuie sa determini si segmentul de beneficiari,criteriile de eligibilitate,eventualii sponsori etc.

Pentru bani, daca te sustine Biserica ta, se poate face lunar o coleta destinata persoanelor varstnice. Eventual ar trebui ca sa prezinti Bisericii lucrarea si nevoile pe care vrei sa le acoperi. Poti merge si in alte Biserici sa prezinti lucrarea si poti fixa de comun acord cu Bisericile o data in care sa revii pentru colectarea banilor. De asemenea, ai putea sa faci un fel de club, sa organizezi concursuri de crosetat, tamplarie, etc., iar produsele sa le vinzi pentru a mari fondurile. Iar in schimbul prosuselor, poti oferi diplome. ;)

Ultima modificare de MRU (04/03/09 23:47)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

04/03/09 23:46

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06

livu2day a scris:

Suferinta e semn ca traim pe pamint... o sa avem tot timpul suferinta.
Daca vrei sa faci ceva bine "mikhael", sa faci la fratii tai. Adica la fratii si surorile in Isus... la copii Lui Tatal.
Degeaba faci la cei din lume... cei din lume n-au nevoie de bani si mancare asa de mult... ei au nevoie de Cuvantul Lui sa asculte.


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

05/03/09 10:59

Site web  
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06

mikhael a scris:

In privinta banilor stransi la biserica e foarte greu.Sunt implicat in biserica si bani se strang f greu la colecta si pentru ai nostrii. Va dati seama ca prioritari o sa fie cei nevoiasi din biserica,  dar in prinvinta asta, liviu, sa stii ca DOMNUL ISUS NU FACEA DIFERENTA. INTRE CEI DIN BISERICA SI CEI DIN AFARA EI. Am vazut ca se practia genul asta de diferentiere in bisericile evanghelice , dar sunt sigur ca pentrul Domnul Isus nu era nici o diferenta si nu este. EL sufera la fel de mult pentru orice om din lumea asta si plange pentru fiecare suflet in suferinta.Ce vrei sa zici? hai sa-i lasam pe cei din lume sa sufere ca sa vina la Dumnezeu? Poate omul acela din lume s-a rugat sincer si singur la Dumnezeu si asteapta un semn de la EL.. La asta te-ai gandit?
Nici prin gand sa nu-ti treaca ca tu  (sau cei din biserica) esti mai breaz sau mai bun sau mai privilegiat. Cat despre Cuvantul Evangheliei, acesta se vede din fapte si omul se deschide singur la discutii.
Si liviu, fratii mei sunt toti aceia pe care ii iubeste Domnul Isus, iar EL iubeste neconditionat pe toata lumea: de la preot la ucigas.Sper din toata inima sa intelegi asta ..cam asta e Isus Hristos..
Astept in continuare niste idei utile si realiste.


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

05/03/09 11:00

Site web  
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Atunci mikhael, tot ce iti ramane e sa cauti sponsori. Fa-ti o lista cu cei mai importanti agenti economici din zona si expune-le proiectul tau. Mediaza-ti actiunile. Dar pentru asta trebuie sa iti faci fundatie.

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

05/03/09 11:21

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06

mikhael a scris:

M-am interesat si cel mai usor , ca acte e sa fac o asociatie umanitara. Necesita un capital mai mic decat fundatia non profit si e mai usor de administrat.
Multumesc MRU. va trebui sa studiez bine segmentul persoanelor carora ma adresez si sa fac un proiect.


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

05/03/09 11:22

Site web  
Pagini:  1 2 3 4    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net