TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/"Lumina sfanta" de la Ierusalim Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Intotdeauna am banuit chestia asta cu asa zis-a "Lumina SAfanta" de la Ierusalim, de a fi un truc ptr. amagirea constienta a credinciosilor care sunt siguri ca este un semn divin special ptr. ortodoxie, unii crezand chiar ca prin asta se arata ca ea este ADEVARATA religie. De curand am primit un material prin care se explica ce si cum fac preotii ca sa aprinda lumanarile astea. Se impregneaza in fosfor si in contact cu aerul in 20 de min se aprind singure. Pacat ca nu pot pune aici materialul ca nu stiu cum, dar voi da un link pe youtube unde arata experimentul cu lumanarile. In materialul meu powerpoint explica mult mai multe si o sa le citez mai tarziu daca va intereseaza.
http://www.youtube.com/watch?v=S66f87b05oM


_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

09/04/08 21:06

   
eudemonistul
+

Inregistat: 01/06/07
Mda! Era normal ca prostia sa fie acasa peste tot. Poate sa-mi spuna cineva cine sunt cei care controleaza preotul care intra sa ia Lumina? A auzit cineva despre faptul pa in primul aproape 1 minut de la aprinderea lumanarii ( de catre cei care sunt in primele randuri) flacara nu te arde daca pui palma deasupra ei?

10/04/08 11:17

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Foarte tare. Banuiam eu ca trebuie sa fie o smecherie la mijloc. As vrea sa intru si eu in posesia power-point-ului.

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

10/04/08 11:18

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
In powerpointul asta arata imagini cum ca aceasta flacara nu arde. Am uploadat pe un site.

         Vrajeala_luminii.pps

Deci nu mai sunt nevoit sa "citez" din articol, fiindca-l pot lua toti direct.

Eudemonist... Nu-mi plac minciunile si trucurile de impresionare a multimii gata sa creada orice.

Ultima modificare de Sword (10/04/08 16:25)


_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

10/04/08 16:10

   
eudemonistul
+

Inregistat: 01/06/07
Nici mie. D-aia nici nu sunt agresiv in sustineri sau intrebari.Uite, de exemplu, imi pot permite sa intreb cine are puterea de a scoate dracii din om? In fond...si ei sunt impotriva luminii sfinte, nu?

10/04/08 19:23

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Dracii nu sunt impotriva "luminii sfinte" decat atata timp cat prin asta pot insela...Daca ar fi intr-adevar una..si eu as crede. Dar nu scrie despre asa ceva decat in contextul in care se vorbeste despre cel rau unde zice ca va insela facand semne si mununi....Si nu ar da Domnul o chestie "speciala" doar unui cult, fiindca Adevarul nu este revelat unui singur cult, ci omenirii istorice, si mai multor culte ca sa nu aibe cu ce se lauda nimeni unul impotriva altuia.

Ultima modificare de Sword (10/04/08 20:20)


_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

10/04/08 20:17

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Dracii sunt impotriva luminii sfinte dar o pot imita.

Si nu este de mirare, caci chiar Satana se preface intr-un inger de lumina. 2 Corinteni 11:14


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

11/04/08 09:48

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Mutare:

Discuţia despre puterea de a scoate demoni - aici.


11/04/08 18:56

Site web  
evilkind
membru

Inregistat: 30/10/07
bravo lor. fiecare cu trucurile lor, nu? :D

11/04/08 22:12

   
eudemonistul
+

Inregistat: 01/06/07
filip, ai articolul pe Forum ADS la sect. Articole.

12/04/08 13:01

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Nu am gasit articolul. Da-mi si mie un pm cu link-ul. :)

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

12/04/08 13:56

   
eudemonistul
+

Inregistat: 01/06/07
Arch, doar sti! Pe forum, jos de tot este sectiunea Articole, ultima. Deschizi si gasesti Articole pt. revista ADS.

12/04/08 15:17

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Stiu asta, dar nu stiu cum se numeste articolul.

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

12/04/08 15:26

   
eudemonistul
+

Inregistat: 01/06/07
Trinitatea crestina si Pasarea Phoenix. Ultimul articol.

12/04/08 15:33

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Nu exista un astfel de articol. Trimite-mi pm cu link-ul.

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

12/04/08 17:05

   
eudemonistul
+

Inregistat: 01/06/07
Exista. Acum m-am uitat.Ai dreptate. N-am stiut. In acea sectiune accesul membrilor este restrictionat. Trebuie sa astepti pana apare in Revista ADS. Probabil o saptamana. Scuze.

Ultima modificare de eudemonistul (12/04/08 19:00)


12/04/08 18:57

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Uitati-va si pe youtube sa vedeti cata lume credula poate fi adunata acolo ptr. "minune". Nu ca se poate face o smecherie ii uimitor, ci cati pot crede ca-i ceva "sfant"

_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

14/04/08 11:58

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Sword, nu m-as grabi chiar atat de tare sa-i judec. Cine stie cate prostii credem si noi si vom avea o mare surpriza in cer cand ni se vor dezvalui toate lucrurile. :D

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

14/04/08 12:40

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Cu siguranta ca vor fi multe surprize.. :D

_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

14/04/08 13:06

   
eudemonistul
+

Inregistat: 01/06/07
Cu siguranta ca habar nu aveti.Chiar stiti cum se aprinde lumina? Unde? Cine sigileaza usa? Cine face controlul?Inreb si eu:"Daca nu credeti ceea ce vedeti..." Trist.Prefer sa fiu considerat satanist...

14/04/08 18:32

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Controlul de chibrituri se face la intrare in "pestera", dar nimeni nu controleaza de imbibare in fosfor. Si dupa cum scria pe materialul acela, chiar si mai marii lor stiau de truc, care inainte se facea cu o candela aprinsa din spatele unei icoane, dar s-a ascuns treaba asta de frica multimii care le-ar fi pus pielea-n par daca ar fi aflat ca-s indusi in eroare. Si oricum cei care merg acolo nu-si pun problema de truc si nici nu se vrea sa se puna din moment ce reprezinta un lucru atat de mare ptr. ei.

_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

14/04/08 20:10

   
eudemonistul
+

Inregistat: 01/06/07
Ceea ce spui tu este chiar culmea prostiei si a rautatii! Vreau sa-ti amintesc ca nimeni nu umbla la cele 40 candele din aur de la mormant iar vata asezata pe lespede este verificata de reprezentantii armatei israeliene, un rabin si un imam.In Mormantul Sfant nu intra decat Patriarhul Ierusalimului imbracat doar intr-o camasa din matase alba, descult, perchezitionat fiind de un alt rabin, un alt imam si un cadinal fireste catolic.Chiar crezi ca evreii sau musulmanii nu s-ar bucura sa "prinda" siretlicul? Dar...pana si Pavel a vorbit despre voi...

15/04/08 12:02

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
De fosfor tot n-ai pomenit nimic. Interesant cum incerci sa "aperi" crestinismul la faze de-astea si il ataci in lucruri de fundament. Se specifica faptul ca flacara nu arde primele minute. Uita-te pe materialul ala sa vezi ca exact asa-i si flacara cu fosfor.

Ultima modificare de Sword (15/04/08 12:28)


_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

15/04/08 12:26

   
eudemonistul
+

Inregistat: 01/06/07
Omule! Repet: cred ce vad. Da fugutza la Bethleem si prinzi minunea. Eu nu mi-am cumparat lumanari cu fosfor alb in ele! Aveam o lumanare obisnuita. Despre ea iti spuneam ca atunci cand am aprins-o, ca sa-i imit pe altii, am pus mina deasupra flacarii.Cred ca am tinut-o aproape 10 sec pana am inceput sa-i simt caldura. Ce legatura are cu fosforul? Si-apoi, tu crezi ca evreii ascund fosfor in vata ca sa serveasca minunea intru Isus?Cat despre atacurile impotriva crestinismului...mai vedem. Eu atac erorile din carti, nu crestinismul.

15/04/08 13:10

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Ma refeream la fosforul din fitilul lumanarilor. Daca tot o aprobi desi ai facut-o doar de fatada, spune-mi ce parere ai? Crezi ca este o minune? Care-i scopul ei? Scrie ceva despre ea undeva? Stiu ca despre anticrist scrie ca va face sa coboare foc din cer sa impresioneze multimile. Alte minuni de-astea nu stiu.

Ultima modificare de Sword (15/04/08 15:42)


_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

15/04/08 15:40

   
Pagini:  1 2 3    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net