TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Dragoste la prima vedere? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 14
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
eu sunt convinsa k nimeni nu crede in asa-zisa,,dragoste la prima vedere"...dak e sa ne uitam la semnificatia acestei expresii ar insemna k eu pot sa vad pe cineva pentru prima data si din momentul ala sa-l iubesc(in adevaratul sens al cuvantului)...ori asa ceva e imposibil...in cel mai bun caz pot sa spun k ,,iubesc" fizicul lui dar dragostea e mai mult decat atat...si totusi unii iau in serios dragostea asta la prima vedere...
spunea odata o tipa:Sunt atat de indragostita!... tocmai ne-am cunoscut la discoteca si ne-am si logodit pe loc...wow!!!stii la o sticla de coca-cola...=)...vi se pare k e de ras?mi imi vine sa plang(in ciuda motto-ului meu)

Ultima modificare de jezzy (10/05/06 15:41)

10/05/06 15:38

Larisa
membru

Inregistat: 22/05/05
Si mie mi se pare de plans tipa cu logoditul pe loc. Se intampla ca atunci cand vezi un tip sa stii ca o sa te casatoresti cu el. Ceea ce se numeste "dragoste la prima vedere" este excitare. Este atractie fizica si nimic mai mult. Este fructul oprit as putea spune.

11/05/06 05:54

Site web  
sunshine
membru

Inregistat: 10/04/06
groaznic...chiar ca e de plans...da cat va regreta acea persoana acest lucru...este doar atractie fizica...tot ce paote fi numit atractie fizica...

11/05/06 10:03

black-panther
membru

Inregistat: 18/10/05

jezzy a scris:

eu sunt convinsa k nimeni nu crede in asa-zisa,,dragoste la prima vedere"...dak e sa ne uitam la semnificatia acestei expresii ar insemna k eu pot sa vad pe cineva pentru prima data si din momentul ala sa-l iubesc(in adevaratul sens al cuvantului)...ori asa ceva e imposibil...in cel mai bun caz pot sa spun k ,,iubesc" fizicul lui dar dragostea e mai mult decat atat...si totusi unii iau in serios dragostea asta la prima vedere...

... si totusi sufletul unui om infloreste pe fata acestuia de aceea e startul multor relatii.

spunea odata o tipa:Sunt atat de indragostita!... tocmai ne-am cunoscut la discoteca si ne-am si logodit pe loc...wow!!!stii la o sticla de coca-cola...=)...vi se pare k e de ras?mi imi vine sa plang(in ciuda motto-ului meu)

<=> foc de paie cu toate implicatiile sale  :( .

11/05/06 12:13

Site web  
ioanna
membru

Inregistat: 12/07/06
dragostea este un joc ciudat :sau amandoi castiga sau amandoi pierd!!!:)
dragostea e o floare foarte placuta ,dar trebuie sa ai curajul sa te duci sa o culegi de pe marginile unei prapastii infricosatoare!!!;)

18/07/06 08:48

raita4christ
membru

Inregistat: 29/06/06
E clar k nu poa' sa existe dragoste la prima vedere.  Dragostea este o suma de alegeri, iar cand vezi pt prima data o pers nu poti spune k alegi sa o iubesti.  Pt k sa poti iubi p cineva tre' sa cunosti cat de cat acea pers. NU exista dragoste la prima vedere, punct.
eu cred k asta tre' sa fie f clar pt toti pokitii.

Liber sa fac ce TREBUIE!  Gal. 5:13

18/07/06 10:28

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

ioana_anamaria a scris:

dragostea este un joc ciudat :sau amandoi castiga sau amandoi pierd!!!:)
dragostea e o floare foarte placuta ,dar trebuie sa ai curajul sa te duci sa o culegi de pe marginile unei prapastii infricosatoare!!!;)

Frumos :), dar aici ar fi vorba despre Dragoste la prima vedere. Despre dragoste este un subiect separat ;)

18/07/06 12:52

Larisa
membru

raita4christ a scris:

E clar k nu poa' sa existe dragoste la prima vedere.  Dragostea este o suma de alegeri, iar cand vezi pt prima data o pers nu poti spune k alegi sa o iubesti.  Pt k sa poti iubi p cineva tre' sa cunosti cat de cat acea pers. NU exista dragoste la prima vedere, punct.
eu cred k asta tre' sa fie f clar pt toti pokitii.

Probabil cred ca am putea spune ca exista excitare, placere la prima vedere si nu dragoste.

19/07/06 04:50

Site web  
black-panther
membru

Larisa cred ca acel beculetz care se aprinde brusc si te determina sa vezi cu alti ochi o persoana, plus impulsul puternic de a te apropia si a o cunoaste mai bine nu cred ca are de-a face neaparat cu excitarea.

20/07/06 21:13

Site web  
Larisa
membru

Hai sa-ti zic, black-panther, ca lumea a facut din noi niste obsedati sexual. Si asta nu o zic numai eu ci si studiile care s-au facut! Cand zice cineva un cuvant sau o exprisie prima reactie e sa ne gandim la conotatia sexuala pe care o are pentru ca ori e sugerata ori se refera direct la ea. Eu cred ca in momentul in care te uiti la cineva imediat decizi daca iti place sau nu acea persoana. In momentul in care incepi sa te gandesti cum ar fi daca ... deja s-ar putea sa o fi luat pe o panta gresita.

21/07/06 03:09

Site web  
antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05
Sunt de acord cu tine Larisa.
Dragoste la prima vedere nu exista. Cand vedem o persoana, tb. sa avem curajul sa decidem daca ne place sau nu. Daca lasam lucrurile sa mearga asa... fara sa luam o decizie...lucrurile s-ar putea complica.

22/07/06 12:00

simple
membru

Inregistat: 19/10/05
putem iubi cu adevarat doar o singura persoana dar a ne "indragosti "la prima vedetre pote sa ni se intample de mi de ori...deci putem trage concluzia ca "dragostea la prima vedere" nu exista!

24/07/06 23:40

brightsky
membru

Inregistat: 01/07/05
nu cred ca exista! cum poti iubi pe cineva fara sa sti de ce ii poate capul?? mi se pare o totala aberatie!

25/07/06 03:28

simple
membru

draga silvia, daca spui ca ce spusesem eu e aberatie cred ca nu ai tinut cont de ghilimele si de nota de ironie...logic ca nu exista!

25/07/06 22:55

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

laura_emma a scris:

putem iubi cu adevarat doar o singura persoana dar a ne "indragosti "la prima vedetre pote sa ni se intample de mi de ori...deci putem trage concluzia ca "dragostea la prima vedere" nu exista!

Cred ca putem iubi cu adevarat mai multe persoane si mai cred ca nu putem sa ne indragostim la prima vedere de mii de ori.
O "dragoste la prima vedere" se poate transforma intr-o dragoste adevarata, poate fi inceputul unei dragoste adevarate. Dar dragostea adevarata se poate dezvolta foarte bine si fara aceasta "dragoste la prima vedere".

30/07/06 19:05

Cris Cristi
membru

Inregistat: 22/02/06
Sunt de acord cu tine April...si asta o spun din experienta altora, si mai putin, si din a mea...dragostea la prima vedere poate fi un inceput, dar nu e totul...dragostea adevarata e carbunele care mentine o relatie ,indragostirea e ca un foc de paie, dar isi are si ea, timpul si farmecul ei...

30/07/06 21:43

jenyfer
membru

Inregistat: 30/07/06

Larisa a scris:

Probabil cred ca am putea spune ca exista excitare, placere la prima vedere si nu dragoste.

putem vorbi despre atractie sau respingere <la prima vedere>...cred ca dragostea presupune mult mai mult :)

30/07/06 22:37

simple
membru

si ce exista intre perioada de  "dragoste la prima vedere" si cea de "dragoste adevarata"?

02/08/06 23:11

Larisa
membru

Perioada de tranzitie in care fiecare se intreaba daca chiar vrea sa fie cu persoana respectiva, perioada in care esti cu capul in nori, in care vezi daca esti pe o cale gresita, etc.

03/08/06 04:19

Site web  
crina
membru

Inregistat: 16/05/06
Dragostea este o decizie. Este normal ca la inceput este vorba doar de o atractie fizica determinata de aspectul exterior, asa sutem proiectati sa fim atrasi de sexul opus. Dar ca sa construiesc o relatie cu persoana de care ma simt atras imi trebuie si sentimente si ratiune si vointa. O voi iubi si la bine si la rau pentru ca asa am decis.Voi dezvolta cu persoana respectiva o anumita intimitate emotionala, mentala, spirituala si
fizica.Se intelege ca intimitatea fizica se ia in considerare numai in cadrul mariajului. Cineva spunea ca trebuie sa decizi daca persoana iti place sau nu.Dar ce sa iti placa? Numai fizicul ei?Asta nu este suficient. Trebuie sa cunosti sufletul persoanei, credinta, nazuinte, idealuri , aspiratii. De fapt prin asta ramii legat de cineva pe care il iubesti.

Ultima modificare de crina (03/08/06 21:01)

03/08/06 20:53

crina
membru

Inregistat: 16/05/06
Pe mine ma preocupa o problema: Este normal sa mai fii atras de alte persoane de sex opus, sa ai pasiune pentru ele, cind deja esti intr-o relatie de dragoste cu partenerul tau de 4 ani? Daca intr-o zi partenerul v-ar spune ca va iubeste dar nu sunteti singura persoana care il atrageti, ca sexul opus il atrage in general, ati fi linistiti?Inseamna asta ca tu nu esti totul pentru el? Ce se poate intimpla intr-o astfel de relatie in care partenerul este tot timpul,, un admirator '' al sexului opus, cu alte cuvinte toata lumea il atrage la prima vedere.

Dupa mine cred ca ar trebui ca ceea ce a inceput de la nivelul simturilor sa fie transferat pe plan cerebral. Cred ca pe masura ce dezvolti intimitatea cu un partener, pe masura ce devii mai deschis cu el, sa incepi sa te inchizi fata de alte persoane pe plan emotional, sa-ti controlezi sentimentele, sa-ti pui niste bariere.
Voi ce credeti?

Ultima modificare de crina (03/08/06 21:26)

03/08/06 21:17

black-panther
membru

oaw cata luciditate in analiza unui sentiment atat de cald si acaparator!

personal mi se pare naturala acea scanteie care te face sa privesti cu mai mult interes o persoana de sex opus, adica acea tendinta de a reveni cu privirea asupra unei persoane.

Naturala si nevinovata e prima revenire cu privirea asupra unei persoane. Din acest moment fiecare in dreptul sau cunoaste daca se simte mustrat pentru decizia de a privi mai departe sau nu.

Eu unul prefer sa privesc in alta parte in cazul in care persoana respectiva e "inofensiva"(adica nu reactioneaza in vreun fel la toate trairile mele).
Daca sunt "atacat" imi comunic statutul printr-o privire ferma si sugestiva. In cazul in care persoana respectiva e agresiva(ceea ce rareori se intampla in acest gen de raporturi) raspund pe masura(printr-o privire cu scantei daca e cazul :p)

In general ispite sunt si vor veni. Mi-a placut o idee dintr-o predica: "nu poti opri cioara sa treaca pe deasupra casei si nici n-o poti impiedica sa-si lase mamaligutza pe tabla casei, da' cu siguranta o poti impiedica sa-si faca cuib pe hornul tau" (lasand la o parte cuibul de cioara de pe horn as dori sa vedeti aici ideea de infranare in stadiul incipient al trairilor ce au loc in astfel de incercari)

03/08/06 22:43

Site web  
Larisa
membru

Acum s-ar putea ca ceea ce zic sa fie ofensiv pentru fete, dar un tip in toata firea zicea ca a ajuns sa se controleze foarte bine in cazul in care avea de luptat cu o "ispita". Cum? In momentul respectiv se uita la ea ca la un sobolan si zicea el: "eu nu ma excit cand vad un sobolan, tu?" Mi-a zis ca pentru el a functionat.

04/08/06 06:02

Site web  
black-panther
membru

Mi se pare o solutie prea necuviincioasa. Poti sa te controlezi si sa te pastrezi curat daca-ti doresti asta fara sa faci afirmatii/aluzii jignitoare. Tine de disciplina interioara a fiecaruia.

Cert este ca avem un instinct care isi are farmecul si valoarea lui maxima daca il cultivam intr-un pur si curat.

Dureros este ca unele fete/femei sunt inconstiente in purtarea lor si nu-si dau seama de ceea ce starnesc in jurul lor sau mai grav o fac cu buna stiinta si asta mi se pare inadmisibil.

08/08/06 18:44

Site web  
Larisa
membru

black-panther a scris:

sau mai grav o fac cu buna stiinta si asta mi se pare inadmisibil.

Din pacate cele nemaritate si care vor sa starneasca dragostea o fac cu buna stiinta. Fiecare fata care vrea sa-si puna eticheta: " singura" isi va pune mai putine haine pe ea si se va machia pana la refuz - doar, doar o va vedea cineva. Si cand te gadesti ca ele ar trebui sa-si fi tras deja valoarea din Dumnezeu si de la parinti si nu din hainele pe care le poarta si bajetii pe care ii agata. Cand o femeie se casatoreste abia atunci incepe sa realizeze cat de important este ca ea sa se imbrace cuviincios si sa fie un exemplu pentru cele nemaritate si sa nu fie o ispita pentru ceilalalti barbati din jurul ei. Prea tarziu?!

09/08/06 05:38

Site web  
Pagini:  1 2 3 4 5 6 7 ... 14    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la