TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Principii crestine, etica, morala/Ajutor pentru a muri - eutanasia Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10

+Archangel+ a scris:


ultimul mohican a scris:

acel om are dreptul sa decida cand si cum vrea sa moara

La fel cum are dreptul sa decida cand si cum vrea sa omoare un alt om.


divaghezi, extrapolezi, fortezi o analogie ce nu-si are rostul.


Viata nu este a noastra la fel cum viata altora nu este a noastra.


pana la proba contrarie viata pe care o traiesc este a mea. viata altora, este a fiecaruia personal in parte. ca eu pot atenta la viata lor este una, dar nu este logic, nici firesc. in schimb asa cum bine spunea eminescu, desi nu-mi pot alege momentul nasterii, imi pot alege timpul sfarsitului.


Filosofia despre faptul ca nu noi am cerut sa ne nastem ar trebui sa o lasam pentru momentul in care vom avea suficiente date pentru a trage o concluzie pertinenta.


filozofia despre faptul ca viata e un cadou de la Dumnezeu, ca noi nu suntem stapani pe timpul si pe actiunile noastre, ar trebui sa o lasam pentru clipele in care aceasta ipoteza va fi dovedita.


_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

29/09/10 18:16

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

ultimul mohican a scris:

divaghezi, extrapolezi, fortezi o analogie ce nu-si are rostul.

Pe ce baze diferentiezi dreptul de a dispune de viata noastra fata de dreptul de a dispune de viata altora?


ultimul mohican a scris:

pana la proba contrarie viata pe care o traiesc este a mea.

Viata pe care o ai nu ti-ai dat-o tu si nici nu ai contraprestat ceva pentru a o merita. Asa ca nu inteleg de ce crezi ca este a ta.


ultimul mohican a scris:

ca eu pot atenta la viata lor este una, dar nu este logic, nici firesc.

De ce nu e logic? De selectia naturala ai auzit? Intr-adevar, nu este logic in religia crestina dar tu joci in alta liga. Sau ma insel?


ultimul mohican a scris:

desi nu-mi pot alege momentul nasterii, imi pot alege timpul sfarsitului.

Eu as reflecta un pic mai mult asupra primei parti. Ce imi spune asta despre controlul pe care il am asupra propriei vieti? Si totusi, chiar iti poti alege timpul sfarsitului? Tind mai mult sa il cred pe Iorga decat pe Eminescu: "In viata risipim ani iar la moarte cersim clipe"


ultimul mohican a scris:

filozofia despre faptul ca viata e un cadou de la Dumnezeu, ca noi nu suntem stapani pe timpul si pe actiunile noastre, ar trebui sa o lasam pentru clipele in care aceasta ipoteza va fi dovedita.

In locul tau n-as face asta dar... ai dreptul de a alege.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

30/09/10 09:12

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10

+Archangel+ a scris:

Pe ce baze diferentiezi dreptul de a dispune de viata noastra fata de dreptul de a dispune de viata altora?


pentru ca daca ma sinucid, imi iau viata mea din vointa proprie si asa cum sunt stapan pe actiunile ce se petrec in viata mea, imi fac mie un bine. sau rau. nu conteaza. accentuam cuvantul mie. nu altora. reflexiv. intelegi? eu fac actiunea eu o suport. nu altii. deci diferentiez pe baza logicii, a ratiunii si a bunului simt.





Viata pe care o ai nu ti-ai dat-o tu si nici nu ai contraprestat ceva pentru a o merita. Asa ca nu inteleg de ce crezi ca este a ta.
iar revin cu faptul ca n-am cerut sa ma nasc. iar daca este un cadou, fie si de la Dumnezeu, este dreptul meu sa-l folosesc asa cum vreau. tu cand primesti o masinuta (un pulover, un tricou, etc) de ziua ta faci ce vrei cu acel obiect. chiar daca nu ai facut nimic pentru acel dar, este dreptul tau sa faci ce vrei cu el.


ultimul mohican a scris:

ca eu pot atenta la viata lor este una, dar nu este logic, nici firesc.


+archangel+ a scris:

De ce nu e logic? De selectia naturala ai auzit? Intr-adevar, nu este logic in religia crestina dar tu joci in alta liga. Sau ma insel?


de fapt in religia crestina este ok sa atentezi la viata altora in numele lui Dumnezeu. au facut-o si moise si iosua si papa de la roma si multi altii. acestia au omorat pe altii in religia crestina.  deci cre'ca te inseli. liga ta a omorat oameni, nu "echipa" mea.


ultimul mohican a scris:

desi nu-mi pot alege momentul nasterii, imi pot alege timpul sfarsitului.


+archangel+ a scris:

Si totusi, chiar iti poti alege timpul sfarsitului? Tind mai mult sa il cred pe Iorga decat pe Eminescu: "In viata risipim ani iar la moarte cersim clipe"


ai dreptate. dar pe jumatate. atitudinea omului in mortii nu este cea descrisa de crestini(si anume senzatia de frica, de ce se intampla dupa, de viata de dupa moarte sau teama de moarte insasi) ci mai degraba vorbim de regretul ca parasim aceasta viata, prieteni familie, sau cum zicea goga"nu cate-au fost, ci cate ar fi putut sa fie imi vin acum in minte" deci vorbim de regretul parasirii vietii nu de panica ca ajungem in iad.


_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

30/09/10 17:34

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

ultimul mohican a scris:

...deci diferentiez pe baza logicii, a ratiunii si a bunului simt.

Pe baza carei logici? Ratiunea si bunul simt sunt termeni variabili, notiuni abstracte!


arh a scris:


Viata pe care o ai nu ti-ai dat-o tu si nici nu ai contraprestat ceva pentru a o merita. Asa ca nu inteleg de ce crezi ca este a ta.

ultimul mohican a scris:

iar revin cu faptul ca n-am cerut sa ma nasc. iar daca este un cadou, fie si de la Dumnezeu, este dreptul meu sa-l folosesc asa cum vreau. tu cand primesti o masinuta (un pulover, un tricou, etc) de ziua ta faci ce vrei cu acel obiect. chiar daca nu ai facut nimic pentru acel dar, este dreptul tau sa faci ce vrei cu el.

Viata n-am primit-o ca un cadou de ziua noastra ci ca un bun necesar, vital chiar. Ori cand primim ceva ca un bun necesar, primim si instructiunile de folosire.
Iar chestia cu tricoul sau adidasii ce mi-i cumpara tata nu se aplica cum zici tu. El nu zice: eu ti-am cumparat dar tu strica-i maine.

Am prins ideea ta ca daca de ziua ta un prieten iti cumpara un tricou faci ce vrei cu el, iar daca zice ceva , de ce ti-ai lustruit pantofii cu tricoul primit te doare-n cot de el; dar exemplul acesta nu se aplica asa, pentru ca relatia cu un parinte, cu cel ce ne-a dat viata este alta decat cu un prieten. Asta poate sa ne spuna chiar logica, si bunul simt la care faci apel.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (01/10/10 08:50)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

01/10/10 08:49

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Cum old a raspuns la prima jumatate voi continua cu ce-a de-a doua.


ultimul mohican a scris:

de fapt in religia crestina este ok sa atentezi la viata altora in numele lui Dumnezeu.

Nu, nu este ok. Mai documenteaza-te.

Din raspunsul tau sa inteleg ca daca si in religia crestina se intampla asa cu atat mai mult sunt indreptatiti cei care nu tin de aceasta religie sa actioneze la fel? Ca nu am inteles care este legatura intre crimele comise de unii si selectia naturala.


ultimul mohican a scris:

atitudinea omului in fata mortii nu este cea descrisa de crestini

Nu, este cea descrisa chiar de catre muribunzi. Si acele descrieri s-ar putea sa contrazica viziunea ta.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

01/10/10 09:11

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
old si archangel,tin sa fac o precizare: in legatura cu subiectul de fata,eu imi spun parerea din punct de vedere uman, in spiritul logicii si ratiunii limitate, mari sau mici,pe care le detinem. cum am spus de la inceput,este clarca, dpdv. crestin nu este ok sinuciderea legala.

old un cadou ramane un cadou. stiam ca o sa primesc o replica asemanatoare celei postate de tine, dar mi-a ost lene sa mai tastez in postul anterior aceasta adnotare: este logic ca din respect pentru parinte (chiar si pentru un prieten neinsemnat) tu sa nu arunci acel tricou primit in dar. daca o faci nu este "frumos" sa zic asa dar pana la urma e lucrul tau.

archangel, ceea ce am scris referitor la "ok cu omoratul in religia crestina" a fost mai mult o replica la faptul ca tu ai lasat de inteles ca daca nu esti crestin valorile si principiile morale sunt mai degradate si-n "liga" mea ar fi ok sa omori.

cat despre faptul ca logica si ratiunea sunt notiuni abstracte, nu va contrazic, totul e relativ (vezi teoria relativismului la subiectul in sine :D )dar intelepciunea ta lasata de la Dumnezeu in liga crestina, ce-ti spune? ca e acelasi lucru daca atentezi la viata ta cu omorul altei persoane? sincer acuma.......


_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

01/10/10 11:05

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Nu, valorile si principiile morale nu sunt mai degradate daca nu esti religios. Ele ar trebui sa nu mai existe deoarece vin in contradictie cu selectia naturala, adevaratul motor al evolutionismului. Eu niciodata nu am reusit sa inteleg care este motivatia unui ateu sau agnostic de a fi moral in afara de cea empirica.

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

01/10/10 11:31

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
eu niciodata nu am reusit sa inteleg de ce ca sa fii bun ai nevoie de Dumnezeu, de ce ca sa fii cinstit, omenos, amabil ai nevoie de biblie. adica daca tu nu esti in stare sa realizezi singur ca nu e bine sa furi, sa omori si sa-ti inseli nevasta si ai nevoie de "religie" pentru asta, inseamna ca tot comportamentul tau si toate principiile tale reprezinta o mare ipocrizie. pentru ca tu nu faci aceste lucruri bune pentru ca-ti dai tu seama ca e bine, ci le faci ca sa nu mergi in iad si ca asa iti zice Dumnezeu.
ca sa fiu mai explicit eu cand daruiesc 10 lei sau ajut o batrana o fac din inima si pentru ca asa simt. tu o faci pentru ca asa iti spune biblia, nu sufletul sau vointa ta.
cat despre faptul ca un ateu/ agnostic sau necredincios nu poate fi moral, este unul dintre miturile ce le-am auzit f.des. sa ne intelegem. nu o sa caut in dex definitia moralei ci o sa explic cam cum vad eu treaba. codul moral a aparut din cele mai vechi timpuri si a evoluat odata cu trecerea timpului suferind diverse modificari. el are si-n ziua de azi diferente nuante de la o tara la alta, de la o cultura la alta.fundamentul sau este cam acelasi peste tot: sa nu omori, sa nu furi, sa nu ucizi, sa nu minti, sa fii amabil, sa nu atentezi la libertatea altuia etc. iar moralitatea o are orice om intrinsec, prin capacitatea de a diferentia binele de rau. apoi aceleasi principii morale se formeaza in cerebel de multe ori constient alte ori subliminal prin relatii cu cei din jur, deci cu societatea. ca-n codul etic se gasesc multe principii din biblie, coran sau alte carti este ok, dar asta nu inseamna ca moralitatea este conditionata de religie sau credinta. poate ai reusit sa pricepi cate ceva acum cum un ateu poate fi mai moral decat un crestin de multe ori.

p.s. apelativul "tu" folosit mai sus nu se adreseaza cuiva anume ci este doar un mod de exprimare.

Ultima modificare de ultimul mohican (01/10/10 14:45)


_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

01/10/10 14:27

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
Ultimul mohican...aceleasi vorbe i le-am spus eu referitoare la sotul meu cuiva.Sotul meu nu este pocait, ma tot chinui sa il fac sa se imprieteneasca cu Biblia dar pana acum nu am reusit..El, ca om, se considera, citez "mult prea bun pentru societatea in care traim"...si chiar asa este, privit de un nepocait.Excat exemplele pe care le-ai dat mai sus, legate de diverse situatii il caracterizeaza pe sotul meu drept un om moralist, ca si in exemplul cu batrana cersetoare, sotul meu este genul de om care ofera sau ajuta pentru ca asa simte, vine ceva din inima lui.Eu cred ca felul lui de a fi pe care eu l-am adoptat dupa pocainta, deci le-am aflat din Biblie(nu toate) la el reprezinta un "ceva" normal si firesc.Dar eu nu cred ca asa este el, din fierea lui, eu cred ca Dumnezeu este in el sau a pus un dar, un har..care la timpul potrivit, dupa citirea Bibliei, a pocaintei, a revarsarii Duhului Sfant in el, se va slefui si va deveni un diamant veritabil.Eu am crescut intr-un mediu super, am fost invatata despre "moralitate",am fost un copil foarte bun, ascultator, educat, cu principii, dar mi-a lipsit "acel ceva" si am savarsit multe pacate pentru ca am crezut in modernism.Eu pana mai acum 4 ani nu am stiut ca avortul reprezinta o crima, si da, puteti rade sau ma puteti judeca.Am trait intr-o societate si intr-un anturaj(prieteni, colegi, tv, liceu, facultate, etc) unde se spunea ca avortul este alegerea femeii si femeia are aceleasi drepturi cu barbatul si nu traim in epoca de piatra, ce rost are sa-ti distrugi viata, etc.Sper ca ai inteles mesajul meu.Sunt foarte multe lucruri pe care numai credinta, pocainta, citirea Bibliei le desavarseste si le transforma in credinta autentica.Eu cred ca acesti oameni care sunt buni, fara Biblie, sunt cumva "alesi" si au ceva in ei pus de Dumnezeu.
Si ca sa fiu pe subiect mai mult...eu NU CRED ca avem dreptul asupra vietii nimanui,v-am povestit de curand despre amicul acela care s-a trezit din coma dupa aproape un an, desi doctorii au spus clar ca nu se mai poate face nimic.Daca sotia lui sau medicii i-ar fi scos aparatele din priza acum nu mai era.Cred ca Dumnezeu are un plan cu fiecare din noi.Daca dati un simplu google despre oamenii aflati in coma, o sa cititi si despre come de 13, chiar si 20 ani, despre oameni care au stat atata timp in coma si apoi s-au trezit.Deci clar sunt impotriva.

Ultima modificare de ROXANA82 (01/10/10 14:48)


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


01/10/10 14:39

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10

ROXANA82 a scris:

Ultimul mohican...aceleasi vorbe i le-am spus eu referitoare la sotul meu cuiva.Sotul meu nu este pocait,...... legate de diverse situatii il caracterizeaza pe sotul meu drept un om moralist, ca si in exemplul cu batrana cersetoare, sotul meu este genul de om care ofera sau ajuta pentru ca asa simte, vine ceva din inima lui


exact asta am explicat si eu. poti fi un om moral si bun fara a fi credincios. cei care spun ca nu este posbil acest lucru, au citit prea multe basme.


.Dar eu nu cred ca asa este el, din fierea lui,eu cred ca Dumnezeu este in el sau a pus un dar, un har..care la timpul potrivit, dupa citirea Bibliei, a pocaintei, a revarsarii Duhului Sfant in el, se va slefui si va deveni un diamant veritabil


eu zic ca asa este el, oamenii nu se schimba peste noapte. nu se transforma din buni in rai in trei zile. aici ai zis bine slefuit, credinta si Dumnezeu te pot ajuta, in sensul ca-ti cizeleaza si finiseaza calitatile si valorile pe care le ai. dar felul tau de a fi, sufletul, inima sau modul de gandire aici nu-ti schimba nici 3 divinitati aceste aspecte in doua zile.


Eu pana mai acum 4 ani nu am stiut ca avortul reprezinta o crima, si da, puteti rade sau ma puteti judeca.Am trait intr-o societate si intr-un anturaj(prieteni, colegi, tv, liceu, facultate, etc) unde se spunea ca avortul este alegerea femeii si femeia are aceleasi drepturi cu barbatul si nu traim in epoca de piatra, ce rost are sa-ti distrugi viata, etc.


aici tine umpic de modul de a privi trebile. eu personal cunosc o multime de fete/femei (nu tocmai cuminti daca ma intelegi) care nu-s credincioase dar pentru ele avortul ar reprezenta o ultima solutie extrema.


Sper ca ai inteles mesajul meu.


da, ai fost destul de concisa.



Si ca sa fiu pe subiect mai mult...eu NU CRED ca avem dreptul asupra vietii nimanui,v-am povestit de curand despre amicul acela care s-a trezit din coma dupa aproape un an, desi doctorii au spus clar ca nu se mai poate face nimic.Daca sotia lui sau medicii i-ar fi scos aparatele din priza acum nu mai era.Cred ca Dumnezeu are un plan cu fiecare din noi.Daca dati un simplu google despre oamenii aflati in coma, o sa cititi si despre come de 13, chiar si 20 ani, despre oameni care au stat atata timp in coma si apoi s-au trezit.Deci clar sunt impotriva.

stiu ce zici. si au fost si o sa mai fie destule cazuri in care doctorii nu mai acorda sanse pacientui si acesta se vindeca. in acelasi timp sunt si cazuri in care oamenii mai au de trait 3-4 luni in chinuri graoznice fara nicio speranta sau drogati cu morfina. eu nu-i pot contesta alegerea acelui om referitoare la viata lui. indiferent ce decizie ia


p.s. scuze de off-topicuri, trebuia sa trec la comentarii postarea.

Ultima modificare de ultimul mohican (01/10/10 15:34)


_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

01/10/10 15:30

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

ultimul mohican a scris:

exact asta am explicat si eu. poti fi un om moral si bun fara a fi credincios. cei care spun ca nu este posbil acest lucru, au citit prea multe basme.

Eu nu spun ca nu este posibil acest lucru. Doar ca acesti oameni traiesc intr-o contradictie. Nu poti sa crezi in selectia naturala si in moralitate in acelasi timp. E ca si cum ai crede ca pamantul este rotund dar este si plat.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

01/10/10 15:40

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
1.sau poate ca nu. ia explica-mi tu mai amanuntit te rog la ce te referi cand zici selectie naturala. merci anticipat.
2. daca nu crezi in Dumnezeu nu sustii obligatoriu teoria evolutionismului. nici vorba. hai sa-ti dau un exemplu. sa zicem ca eu sunt parchetar. altceva nu stiu sa fac , absolut nimic. daca tu vii si ma intrebi daca gresia merge taiata cu fierastraul eu o sa-ti zic cu siguranta ca nu, desi nu stiu cu ce se poate taia acea faianta.


_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

01/10/10 15:56

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
1. Supravietuirea celui mai puternic si disparitia celui mai slab. Titlul cartii lui Darwin e si mai explicit: "On the Origin of Species by Means of Natural Selection, or the Preservation of Favoured Races in the Struggle for Life"
2. Daca nu stii sa faci nimic altceva in afara de parchetare de ce esti atat de sigur ca nu poti taia gresia cu fierastraul?


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

01/10/10 16:06

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
1. nu vad ce legatura are acest aspect cu moralitatea. selectia nautrala la care se refera darwin, spune ca natura insasi lucreaza si creeaza conditiile optime pentru dezvoltarea celui mai puternic.

2. irelevant. sa zicem ca am vrut sa pun singur cinci gresii si am incercat sa le tai cu soricelul. nu merge. deci...?


_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

01/10/10 16:11

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
1. Si noi nu facem parte din natura, din acelasi mecanism care lucreaza si creeaza conditiile optime pentru dezvoltarea celui mai puternic? Interesant cum ne detasam de natura si procesele ei ca si cum am fi exteriori ei. Da, ai dreptate. Suntem exteriori ei. Dar e cam greu sa recunoastem asta deoarece implica alte lucruri care nu ne plac.

2. Deci nu merge sa tai gresie cu soricelul. Ai constatat un fapt empiric.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

01/10/10 16:28

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
1. oricat de altruisti am fi, un orb sau un olog, nu are atatea sanse de reusita in viata ca un om sanatos (si aici ma refer la cariera, intemeierea unei familii, bani, toate premizele ce duc la perpetuarea speciei.) deci de aici ajungem la selectie naturala
2. putea sa nu fie empiric, ci pur si simplu o axioma. stiu cum taie acel soricel stiu ca gresia e usor casanta. n-am nevoie de demonstratie.

Ultima modificare de ultimul mohican (01/10/10 16:37)


_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

01/10/10 16:31

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
1. Asadar, luand in considerare toate aceste aspecte nu este ilogic si contraproductiv sa fim altruisti?

2. De ce o axioma? Empiric am vazut ca nu se poate taia gresie cu soricelul si nu am stabilit eu axiomatic ca gresia nu se poate taia cu soricelul. N-ai nevoie de demonstratie pentru ca stii caracteristicile gresiei si ale soricelului si e un non-sens sa incerci asa ceva. Cam cum e cu selectia naturala si moralitatea. :D


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

01/10/10 16:56

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
1. da si nu. e discutabil si deja vorbim de procente de sanse de de.... dar oricum omul in afara de ratiune are sentiment. asta ne diferentiaza de acei roboti aproape identici cu oamenii pe care-i vedem in filme.

2.de fapt acilea stii de la ce am plecat. nu e obligatoriu sa cred mota-mo, in teoria evolutionismului daca nu cred in Dumnezeu.


_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

01/10/10 17:12

   
feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08
va rog sa reveniti la subiect. multumesc :)

01/10/10 18:13

   
Pagini:  1 2 3 4    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net