TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Despre pacat si mantuire/Ispita Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
evilkind
membru

Inregistat: 30/10/07
eudemonistule, poate ca nuanta de care pomeneai este necesara pentru unii cu mai putina intelegere. insa cred ca mare parte din cei care  stiu rugaciunea, inteleg  semnificatia acelui cuvant.

Klaudiu, am ajuns sa te compatimesc intr-o asa masura, incat sunt aproape de depresie. si nu mai am nimic de adaugat in privinta ta, ca nu merita efortul...

acuma insa ar trebui sa ne referim la subiect - ISPITA...


17/11/07 23:01

   
eudemonistul
+

Inregistat: 01/06/07
Pai...creaza tu silogismul si vezi ce iese.Bine...se va gasi cineva care va spune ca logica omului nu concorda cu cea a lui Dumnezeu.O tampenie spusa de cei care-l cred mincinos pe Dumnezeu, pentru ca acesta a spus ca doar nemurirea ne face sa fim diferiti.Nemurirea fizica, evident.Amuzant e ca se poate induce ideea ca toti marii teologi crestini au fost purtati spre eroare de Duhul Sfant...de Satana (depinde de pozitia pe care te situezi)care - prin mine - i-a ...dus in ispita.Chiar as vrea sa vad daca cineva are curajul sa afirme ca Duhul Sfant e cel...

Ultima modificare de eudemonistul (18/11/07 08:46)


18/11/07 08:35

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05

eudemonistul a scris:

sa foloseasca in loc de "non ci indurre in tentazione" ( nu ne duce pe noi in ispita) se va citi "non abbandonarci alla tentazione" ( nu ne abandona ispitei).

Mie mie se pare un lucru rău. În loc să se explice fiecăruia că a aduce pe cineva în preajma unei ispite nu este echivalent cu a genera ispita, se preferă o traducere care va ridica semne de întrebare asupra credibilităţii traducătorilor Bibliei. Şi le va da apă la moară celor care vor să discrediteze Biblia şi să o considere produsul unor conspiraţii mondiale.

Mie mi se pare atât de limpede ceea ce pentru alţii constituie o dilemă, încât încerc să mai explic odată, cu alţi termeni: Testarea ne confirmă atât nouă înşine cât şi lui Dumnezeu, starea noastră spirituală. Dacă tatăl meu mă duce cu maşina la examen, se cheamă că el este examinatorul? Sau examenul?

Dar, în fine. Faptul e împlinit.


18/11/07 15:17

Site web  
eudemonistul
+

Inregistat: 01/06/07
Filip, zau, nu vreau sa cred ca tu ai scris postarea de mai sus.Te rog sterge-o. ( si pe asta a mea).Intelege ca nu Dumnezeu a gresit ci oamenii, acei oameni care s-au crezut inspirati de Sfantul Duh cand au scris.
PS. In exemplul tau, tatal nu are nicio legatura cu examenul. Puteai merge pe jos, cu autobuzul, cu taxiul.


18/11/07 17:12

   
evilkind
membru

Inregistat: 30/10/07

eudemonistul a scris:

Pai...creaza tu silogismul si vezi ce iese.Bine...se va gasi cineva care va spune ca logica omului nu concorda cu cea a lui Dumnezeu.O tampenie spusa de cei care-l cred mincinos pe Dumnezeu, pentru ca acesta a spus ca doar nemurirea ne face sa fim diferiti.Nemurirea fizica, evident.Amuzant e ca se poate induce ideea ca toti marii teologi crestini au fost purtati spre eroare de Duhul Sfant...de Satana (depinde de pozitia pe care te situezi)care - prin mine - i-a ...dus in ispita.Chiar as vrea sa vad daca cineva are curajul sa afirme ca Duhul Sfant e cel...


mda, e curios faptul cum pun unii monopol pe... Duhul Sfant. vezi un exemplu mai sus. plus ca e si o ideea sa Il si primesti, asa din senin, mi se pare o blasfemie. cat despre problema asemanarii diferentei dintre Dumnezeu si om, ma tem ca nu vom avea niciodata suficiente date. omul este doar o marturie fizica a Creatorului, asa cum vasul de lut e munca olarului. nu vad de ce ar trebui sa merg cu mintea mai departe.

nemurire, zici? nici nu stim ce inseamna. dat fiind faptul ca omul este o dualitate spirit-trup, mi se pare total nepotrivit sa pun acest termen in corespondenta cu materia. e considerat postulat ca spiritul este nemuritor.

apoi, materia, desi aproape inepuizabila ca forma, este finita cantitativ. dupa stiinta de acum, materia este infinita calitativ (adica in substanta), dupa "nimic nu se pierde, nimic nu se castiga, totul se transforma".

dupa logica credintei mele, nemurirea nu este posibila in material. spiritul (mai bine zis duhul) va trai intr-un alt trup, transfigurat, a carui natura nu o pot intui.


18/11/07 17:23

   
eudemonistul
+

Inregistat: 01/06/07
Nu fii asa sigur ca in lumea materiala nu exista nemurire. Din cate stiu eu, sunt cam 10 ani de cand s-a demonstrat ca atomii de carbon sunt biogeni; cu alte cuvinte ei se vor re-compune (nu stiu daca e corecta exprimarea) tot intr-o fiinta vie si nu intr-o piatra sau lemn sau mai stiu eu ce.

18/11/07 18:17

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05

eudemonistul a scris:

Filip, zau, nu vreau sa cred ca tu ai scris postarea de mai sus.Te rog sterge-o.

Ştii prea bine că în multe aspecte avem opinii diferite. Accept că îţi indisplac ideile mele în această privinţă, şi probabil prin formularea aceasta ai vrut să subliniezi cât de mult.

eudemonistul a scris:

Intelege ca nu Dumnezeu a gresit ci oamenii, acei oameni care s-au crezut inspirati de Sfantul Duh cand au scris.

Hehe, despre aceasta vorbeam. Dacă accept ideea ta, de aici nu mai e decât un pas până la a contesta şi alte pasaje biblice cheie, cum ar fi cel din Ioan 1:1 (ştii despre ce vorbesc). Îmi pare rău, dar eu deocamdată nu am nici un motiv să cred că autorul nu ar fi fost inspirat de Duhul Sfânt când a scris exact ce a scris. Dumnezeu nu minte despre El Însuşi, şi nici nu se prezintă într-un mod uman-idealizat.

eudemonistul a scris:

In exemplul tau, tatal nu are nicio legatura cu examenul. Puteai merge pe jos, cu autobuzul, cu taxiul.

La orice examen? Şi între "puteai" şi "ai fost dus" nu crezi că există o diferenţă? Nu ţi-a venit niciodată să fentezi vreun examen? Dar despre examenele vieţii pe care nu vrei să le dai, dar Dumnezeu te obligă, mai cu uşorul, mai cu forţa, să treci pe acolo? Este prin aceasta Dumnezeu examinatorul? Sau examenul?


18/11/07 22:41

Site web  
evilkind
membru

Inregistat: 30/10/07

eudemonistul a scris:

Nu fii asa sigur ca in lumea materiala nu exista nemurire. Din cate stiu eu, sunt cam 10 ani de cand s-a demonstrat ca atomii de carbon sunt biogeni; cu alte cuvinte ei se vor re-compune (nu stiu daca e corecta exprimarea) tot intr-o fiinta vie si nu intr-o piatra sau lemn sau mai stiu eu ce.


teoriile astea le cunosc. si mai stiu ca unii s-au aventurat sa vorbeasca si despre siliciu. in fine, fiecare cu ce crede. dar te rog sa nu incepi povesti cu baze azotate si aminoacizi care de la ceva bla-bla-uri au devenit proteine si celule, dupa aia, ca nu mai postez... :)


19/11/07 00:35

   
eudemonistul
+

Inregistat: 01/06/07
evilkind, nu vreau sa nu mai postezi asa ca...Oricum nu ma omor dupa...nemurire.
Filip, chiar daca nu-mi plac ideile cuiva, nu le resping a priori.Poti admite ca in Cartile Sfinte este cuibarit Adevarul si ca acesta inca nu a fost sesizat in totalitatea lui? Cat despre examene...viata este "materia" la care permanent dai examen.Fireste ca Dumnezeu este examinatorul. Altfel nu ti-ar fi dat liberul arbitruci te-ar fi predestinat, excluzand pacatul deci coborarea lui Iisus in trup.


19/11/07 08:16

   
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
ce drepti sunt pusi in cuptorul necazurilor ca si ei sa fie curatiti; ca exemplul lor sa convinga si pe altii de realitatea credintei si evlaviei lor; si ca drumul lor neabatut sa condamne pe cei rai si necredinciosi

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

20/09/08 15:36

   
graal
membru

Locatie: romania
Inregistat: 16/09/08
Mda. De fapt sunt doua persoane care se ispitesc pe sine in ambele moduri: individual si colectivitate. Sunt doua persoane care cu siguranta nu fac cinste lui Dumnezeu, care de fapt se mandresc prea mult, se acuza prea mult si incita spiritele pentru alti necunoscatori. Asa ca eu nu voi raspunde in nici un mod la acet subiect - desi era asa de frumos sa discutam despre ispita - pana nu se vor lua masuri. Dumnezeu sa fie cu voi cu toti.

27/09/08 00:01

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
despre cine vorbesti?

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

27/09/08 02:27

Site web  
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

graal a scris:

Mda. De fapt sunt doua persoane care se ispitesc pe sine in ambele moduri: individual si colectivitate. Sunt doua persoane care cu siguranta nu fac cinste lui Dumnezeu, care de fapt se mandresc prea mult, se acuza prea mult si incita spiritele pentru alti necunoscatori. Asa ca eu nu voi raspunde in nici un mod la acet subiect - desi era asa de frumos sa discutam despre ispita - pana nu se vor lua masuri. Dumnezeu sa fie cu voi cu toti.


Graal, dacă tot ne-ai băgat în ceaţă, bine-ar fi să ne şi scoţi!


27/09/08 10:51

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
daca unul dintre ei e eudemonistul te anunt cu mari mari pareri de rau ca si-a incheiat viata pe pamant cu ceva timp in urma...esti liber sa vorbesti acum despre ispita pentruca el a iesit din "joc"

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

27/09/08 10:54

Site web  
Norkis
membru

Locatie: Puppa
Inregistat: 17/07/08
Daca Eva n-ar fi intrat în discuţie cu ispititorul, ea ar fi fost sigurã; dar s-a aventurat sã ducã tratative cu el şi a cãzut victimã vicleniilor lui. Tot astfel sunt biruiţi şi astãzi unii. Ei se îndoiesc şi discutã cu privire la cererile lui Dumnezeu

_______________________________________
Istetimea nu inseamna intelepciune...

27/09/08 15:01

   
onlygod
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 20/09/12
nu e chiar asa...ca daca eva nu ar fi intrat in discutie cu ispititorul...e aberant ce spui norkis...ti-o spun cu parere de rau.

_______________________________________
vand accesorii samsung galaxy mini detalii pe privat

03/10/12 12:43

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
de ce ar fi aberant ?

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

03/10/12 20:34

   
Pagini:  1 2    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net