TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/COMENTARII Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 19 20 21 22 23 24 25 ... 26
edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
@peshtisor  : Nu, religia ateista este o constructie fara aplicatia pt ca religia in sine este aplicarea credintei intr'o divinitate. Ceea ce este aplicarea teismului. Deci religia in sine presupune o deitate, existenta ei. Nu poti concepe religia fara existenta unei deitati.

Ultima modificare de edi.theraven (03/01/11 20:38)

03/01/11 20:02

Site web  
april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
cu cine vorbesti , edi?

03/01/11 20:37

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Gata....

03/01/11 20:38

Site web  
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
april, da-mi te rog exemple de schimbari ale unor oameni rai, adica pe cine cunosti tu personal ca s-a schimbat. (nu ma intelege gresit nu-ti cer nume ca oricum nu i-as cunoaste, ci in ce a constat schimbarea lor, ce au fost inainte, cum erau, cum gandeau, vizavi de acum.)eu nu cunosc. si am trait intre si cunosc sute de crestini.

03/01/11 21:36

april
admin forum

ultimul mohican a scris:

april, da-mi te rog exemple de schimbari ale unor oameni rai, adica pe cine cunosti tu personal ca s-a schimbat. (nu ma intelege gresit nu-ti cer nume ca oricum nu i-as cunoaste, ci in ce a constat schimbarea lor, ce au fost inainte, cum erau, cum gandeau, vizavi de acum.)eu nu cunosc. si am trait intre si cunosc sute de crestini.

erau hoti, betivi, batausi, adulteri, mincinosi, violenti etc = > au devenit credinciosi si s-au schimbat in oameni "cuminti", cinstiti, de nadejde, blanzi etc. dar nu vorbesc despre cei care-s crestini doar cu numele, ca ma indoiesc ca ai trait intre si cunosti sute de credinciosi.

03/01/11 23:15

ultimul mohican
membru

iote ce-am scris eu cu cateva posturi inainte:

cunosti oameni care si-au schimbat modul de viata si comportamentul dupa ce au devenit crestini, cunosti oameni ce au renuntat la vicii si alte pacate dupa converire, dar mare atentie, asta nu inseamna ca au devenit mai buni, mai iubitori, mai toleranti, nup, au ramas la fel, doar si-au schimbat comportamentul, poate doua trei principii si cam atat. daca erau rai inainte, asa vor fi si dupa, ca acea rautate se va manifesta in cu totul alta maniera asta e altceva.

deci poate nu am fost destul de succint. eu ma refeream la schimbare sufletului unui om( adica cam ce implica asta: rautate gratuita -in bunatate, a judeca oamenii transant si intaransigent, critic- in ai intelege, accepta si chiar daca nu esti de acord cu pacatele sau greselile lor, a incerca sa-i ajuti in primul rand si abia apoi sa-i "certi". zgarcenie (nu neaparat financiara) nepasare- in generozitatate (si aici nu vorbim de un altruism, pe care sa-l ai ca asa iti scrie tie in Biblie, ci pentru ca asa simti pt . ca asa gandesti si ai placerea de a darui neconditionat, desi stii ca nu castigi absolut nimic din asta) etc. deci tot ce implica o schimbare a sinelui, a unei mentalitati rele si a unei inimi rautacioase fara motiv -in ceea ce se spune popular, un suflet de aur.

hotul nu inseamna obligatoriu om rau, ba chiar deloc. ci un om gare greseste (de multe ori legal si crestineste dar nici macar nu e obligatoriu ca hotia sa fie o greseala morala).atat.

betivul a renuntat la un viciu, nu s-a transformat spiritual sufleteste sau psihic.

cel ce-si inseala nevasta, respecta apoi daca nu o mai face, niste conventii sociale, nu s-a schimbat cu absolut nimic din rau in bun.

au ramas batausii si oamenii violenti. daca ininte acestia nu bateau pe nimeni fara motiv. adica sareau la bataie doar cand erau injurati, loviti sau atacati, apoi au invatat sa-si controleze temperamentul si cam atat. daca cumva erau violenti si fara motiv aci, da e singurul exemplu din cele date de tine in care putem vorbi de o schimbarela nivel de psihic sau spirit.

deci dupa ce am detaliat, acum poti fi sincera cu tine insati, poti face o analiza a oamenilor pe care-i cunosti, inainte vizavi dupa si spune cati s-au schimbat.

eu vorbeam de crestini penticostali care merg frecvent la biserica, care sunt botezati si fac parte activ din bisericile unde merg ( acu' sincer de multe ori poti merge tu april, zi de zi cu ei la biserica si nu poti sti daca sunt doar de fatada sau adevarati, adica eu iti spun de cei pe care-i vad, si stiu asa cum i-am inteles , nu sunt cititor perfect de suflete ca sa stiu daca vor ajunge in rai) adica iti vorbesc de cei ca din biserica in care mergi tu si-i cunosti in aceeasi masura pe "ai tai" cum cunosc eu sutele de credinciosi (ai mei) . daca la prima strigare, acu cand scriu, am factu un mic exercitiu de memorie si gandindu-ma mi-au venit in minte in numai intr-un minut peste o suta de nume daca-mi dai 5-10 minute imi pot veni in minte sute de oameni pe care-i cunosc, plus inca separat alte cateva sute probabil pe care-i stiu din vedere.

04/01/11 13:39

april
admin forum

ultimul mohican a scris:

deci dupa ce am detaliat, acum poti fi sincera cu tine insati, poti face o analiza a oamenilor pe care-i cunosti, inainte vizavi dupa si spune cati s-au schimbat.

sunt sincera. s-au schimbat din interior spre exterior, nu doar in exterior - si asta a facut credinta, nu eforturile lor proprii. dar nu are rost acum sa argumentez in continuare. Dumnezeu te poate schimba si pe tine, nu eu.

si in fine, treaba ta, pt mine a fost urat ce ai scris in general despre crestini. si de aia ma mir ca te simti atat de bine printre noi, cu toate ca nu suntem deloc mai buni decat paganii etc.

e oricum bine ca iti stiu parerea, ca sa stiu la ce ma mai pot astepta din partea ta pe viitor.

04/01/11 14:09

ultimul mohican
membru

credeam ca asa cum a inteles emanuel referitor la ce am scris, a inteles toata lumea. ca a fost doar un exemplu pentru a-l face pe doom sa inteleagace si cum.

parerea mea despre crestini am spus-o de atatea ori. oameni normali. unii mai buni altii mai rai decat cei "din lume" . cat despre faptul ca ma simt atat de bine printre voi, nu neg, dar nici nu e singurul spatiu virtual pe unde bantui.

Ultima modificare de ultimul mohican (04/01/11 19:38)

04/01/11 14:21

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

zacariah a scris:

...O persoana a sexului mai slab (asa zice Pavel ,nu eu )

Unde zice Pavel despre sexul mai slab sau sexul slab?

12/10/11 21:46

zacariah
membru

Inregistat: 07/10/11

OLD TRAIAN a scris:

zacariah a scris:

...O persoana a sexului mai slab (asa zice Pavel ,nu eu )

Unde zice Pavel despre sexul mai slab sau sexul slab?

Din cand in cand ,mai citeste si biblia ,lasa forumul ...

Bărbaţilor, purtaţi-vă şi voi, la rândul vostru, cu înţelepciune cu nevestele voastre, dând cinste femeii ca unui vas mai slab, ca unele care vor moşteni împreună cu voi harul vieţii, ca să nu fie împiedicate rugăciunile voastre.1Petru 3;7

12/10/11 21:53

Old
Moderator

De asta te-am intrebat pentru ca citesc si eu Biblia. ( nu biblia

iar in versetul ce l-ai citat nu se vorbeste despre sexul mai slab, ci despre un vas mai slab, si asta-i altceva.

In plus, nu Pavel zice ce ai citat tu, ci Petru, nu?

Ghici cine trebuie sa citeasca si din Biblie?

Sau pentru tine Petru si Pavel nu sunt persoane distincte? E aceeasi persoana care s-a descoperit pescarilor sub forma de Petru, iar celor cu mai multa carte sub forma de Pavel?

Ultima modificare de OLD TRAIAN (12/10/11 22:09)

12/10/11 22:06

zacariah
membru

OLD TRAIAN a scris:

De asta te-am intrebat pentru ca citesc si eu Biblia. ( nu biblia

iar in versetul ce l-ai citat nu se vorbeste despre sexul mai slab, ci despre un vas mai slab, si asta-i altceva.

In plus, nu Pavel zice ce ai citat tu, ci Petru, nu?

Ghici cine trebuie sa citeasca si din Biblie?

Sau pentru tine Petru si Pavel nu sunt persoane distincte? E aceeasi persoana care s-a descoperit pescarilor sub forma de Petru, iar celor cu mai multa carte sub forma de Pavel?

Si vas slab ce inseamna ptr tine Traiane ?Iar Petru sau Pavel de cine a fost inspirat ,de care persoana din sf familie ?Toata BIBLIA ..de care persoana este inspirata ,Petru sau Pavel au inspiratii deosebite ...?

12/10/11 23:30

Old
Moderator

Acuma nu o-ntoarce. Tu a zis ca Pavel, si te-am intrebat unde scrie Pavel. M-ai trimis pe mine la Biblie...

Tu trebuia sa-mi arati unde scrie Pavel expresia vas mai slab. Sa-ti spun sa mai pui mana pe Biblie, cred ca e de prisos.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (13/10/11 00:04)

13/10/11 00:03

april
admin forum

zacariah, scrie sursa mesajelor la care faci copy-paste.

ia asta ca avertizare.

13/10/11 00:07

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

zacariah a scris:

Frumos .Imi place altruismul tau Traian ,dar unde ramane nepartinirea ,dreptatea si corectitudinea ?

Cred ca acesti termeni de dreptate , nepartinire si corectitudine, iti sint total straini, barbate, din moment ce in tine musteste gretoasa fiertura a misoginismului...

zacariah a scris:

O persoana a sexului mai slab (asa zice Pavel ,nu eu )poate sa fie injurioasa si ironica la adresa barbatului ?

Deci, nu era nico problema daca o persoana a "sexului tare" era injurioasa la dresa unei femei...

Daca-ti place s-o faci pe cocosul, apai fa-o cu nevasta-ta, daca o ai, si daca nu, roaga-te sa-ti dea Domnu' una muta sa te simti si tu barbat...

zacariah a scris:

Fata e cam obraznica si se crede si o somitate in materie .

Obraznica-i indrazneala si blasfemiile cu care ai tupeul sa spui ca vorbesti despre Dumnezeu si Biblie si cu care ne-ai intoxicat de cand dai tarcoale din nou acestui forum.

zacariah a scris:

Nu crezi ca orice fel de subiectivism trebuie sa lipseasca de pe un forum crestin ?

Nu crezi ca nu prea e treaba ta pe un forum crestin?

Daca eram in locul lui april, consideram ca mi-ai dat destule motive pertinente sa te zbor de aici definitiv. Da' poate te cari de buna voie...

nenea OLD a scris:

Unu' ca el este incapabil sa vada vreo diferenta. Daca traia neica zacariah asta in evul mediu acum eram pasibila la ardere pe rug pentru indrazneala mea de a sta impotriva unui barbat ca el, sau a amicul lui stefan...

Un barbat adevarat, integru si om a lui Dumnezeu, niciodata n-o sa se simta amenintat sau deranjat de vreo prezenta feminina in ceea ce priveste impartasirea invataturilor Bibliei in limita impusa de Biblie, bineintels.

Cei care iti dau cu Biblia in cap sa taci in fata lor sint niste lepre, nu barbati, care profita de statutul pe care-l au neconstientizand ca n-au niciun aport sau merit la acesta si nefiind in stare sa se poarte si sa inteleaga ce inseamna sa fii un barbat crestin.

13/10/11 00:18

zacariah
membru

irlanda a scris:

Cei care iti dau cu Biblia in cap sa taci in fata lor sint niste lepre, nu barbati, care profita de statutul pe care-l au neconstientizand ca n-au niciun aport sau merit la acesta si nefiind in stare sa se poarte si sa inteleaga ce inseamna sa fii un barbat crestin.

Tocmai din cauza asta au ajuns pocaitii de rasul lumii .Femeia i-a adus in situatia asta ,cu moda si cu introducerea lumii in biserica .Abia astept sa le vad hirotonisite si pe eve ,sa dea lectii de morala de la amvoane .Oricum nu mai este mult pana atunci .Doar aici pe forum te poti da "barbata"...te asigur .Am mai intalnit femei de tipul tau ,care au inceput sa faca spume la gura ,daca le pui la punct cu Scriptura.Demonii nu ies la povesti telenuvelistice si pupaturi de fuste sau maini .

13/10/11 14:28

irlanda
membru

zacariah a scris:

Tocmai din cauza asta au ajuns pocaitii de rasul lumii .Femeia i-a adus in situatia asta ,cu moda si cu introducerea lumii in biserica .

Misogin scarbos ce esti, inoculat de prorpia-ti biblie care crezi tu ca te face superior sau mai sfant  femeilor...pai tocmai din cauza unor ratati ca tine, dupa parerea carora femeia este buna doar la pat si sa-ti faca tie de mancare, a ajuns femeia la cealalta extrema a emanciparii.

...si in Eden s-a dat vina pe femeie...

Daca cei care conduc bisericile ar fi barbati, nu lepre si paparude pe post de barbati, nu s-ar fi ajuns la situatia de acum a pocaitilor. Degeaba incerci sa pui in carca femeii incapabilitatea unor barbati.

zacariah a scris:

Abia astept sa le vad hirotonisite si pe eve ,sa dea lectii de morala de la amvoane .

Vezi ca prin occident, femeile sint de mult la amvoane...ca barbatii au obosit....

zacariah a scris:

Doar aici pe forum te poti da "barbata"...te asigur

Ca-mi spun o parere nu inseamna ca ma dau barbata. Dar pentru tine care consideri ca doar barbatii au voie la o parere, atunci da, ma dau barbata si nu doar aici pe forum. Te asigur.

zacariah a scris:

Am mai intalnit femei de tipul tau ,care au inceput sa faca spume la gura ,daca le pui la punct cu Scriptura.Demonii nu ies la povesti telenuvelistice si pupaturi de fuste sau maini .

Tu faci spume la gura inca de cand ai revenit si ai fost pus la punct cu Scriptura...

Si eu am intalnit "barbati" ca tine, care din pricina faptului ca sint niste impotenti spirituali si niste nulitati pe toate planurile, ii roade ciuda ca exista femei mai inteligente, mai capabile, mai haruite si mai folosite de Dumnezeu decat ei si astfel isi varsa mizeria lor de frustrati incapabili asupra femeilor.

Abea astept ziua cand sa se rosteasca cea mai aspra judecata in dreptul unor astfel de aratari. Ati merita tazniti pe loc sa va ias fum pe urechi...

april a scris:

zacariah, scrie sursa mesajelor la care faci copy-paste.

Poate ai orbul gainii si n-ai vazut.

Dai in prostie copy/paste si nu raspuzi clar la intrebarile care ti se pun.

Vezi ca te-ai cam incurcat in copy/paste-uri si incepi sa le repeti...sau ti s-a epuizat sursa cereasca?

Ultima modificare de irlanda (13/10/11 15:50)

13/10/11 15:37

zacariah
membru

irlanda a scris:

Misogin scarbos ce esti, inoculat de prorpia-ti biblie care crezi tu ca te face superior sau mai sfant  femeilor...pai tocmai din cauza unor ratati ca tine, dupa parerea carora femeia este buna doar la pat si sa-ti faca tie de mancare, a ajuns femeia la cealalta extrema a emanciparii.

...si in Eden s-a dat vina pe femeie...

Vezi ca prin occident, femeile sint de mult la amvoane...ca barbatii au obosit....

Ca-mi spun o parere nu inseamna ca ma dau barbata. Dar pentru tine care consideri ca doar barbatii au voie la o parere, atunci da, ma dau barbata si nu doar aici pe forum. Te asigur.

Tu faci spume la gura inca de cand ai revenit si ai fost pus la punct cu Scriptura...

Si eu am intalnit "barbati" ca tine, care din pricina faptului ca sint niste impotenti spirituali si niste nulitati pe toate planurile, ii roade ciuda ca exista femei mai inteligente, mai capabile, mai haruite si mai folosite de Dumnezeu decat ei si astfel isi varsa mizeria lor de frustrati incapabili asupra femeilor.

Abea astept ziua cand sa se rosteasca cea mai aspra judecata in dreptul unor astfel de aratari. Ati merita tazniti pe loc sa va ias fum pe urechi...

Esti plina de dragoste frateasca ,si ai un limbaj super-duhovnicesc .Iata ce zice Biblia despre  intelepciunea ta ;
Cine dintre voi este înţelept şi priceput? Să-şi arate, prin purtarea lui bună, faptele făcute cu blândeţea înţelepciunii!
Dar, dacă aveţi în inima voastră pizmă amară şi un duh de ceartă, să nu vă lăudaţi şi să nu minţiţi împotriva adevărului.

Înţelepciunea aceasta nu vine de sus, ci este pământească, firească, drăcească.

Căci acolo unde este pizmă şi duh de ceartă, este tulburare şi tot felul de fapte rele.
Înţelepciunea care vine de sus este, întâi, curată, apoi paşnică, blândă, uşor de înduplecat, plină de îndurare şi de roade bune, fără părtinire, nefăţarnică.
Şi roada neprihănirii este semănată în pace pentru cei ce fac pace.Iacov 3.

13/10/11 16:07

irlanda
membru

zacariah a scris:

Esti plina de dragoste frateasca ,si ai un limbaj super-duhovnicesc .

Dupa ce ai spus despre mine si dupa atitudinea irationala si inumana  fata de partea feminina, faci pe victima si ai pretentia la dragoste frateasca si la un limbaj super-duhovnicesc?

Cu unii ca tine nu trebuie facuta risipa de dragoste frateasca si limbaj duhovnices/frumos.

Vad ca ai pus link-uri de unde-ti speli tu creierul.

Acum mai urmeaza sa pui sursa si la ceea ce scrii pe forum, la copy/paste-ul pe care-l faci in postarile tale. Nu ne lua de fraieri.

Ultima modificare de irlanda (13/10/11 18:10)

13/10/11 17:17

april
admin forum

faceti o pauza sau vreti sa primiti una ?

13/10/11 20:26

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

irlanda a scris:

Ati merita tazniti pe loc sa va ias fum pe urechi...

Irlanda, irlanda...

Luca 9:
54 Ucenicii Sai, Iacov si Ioan, cand au vazut lucrul acesta, au zis: "Doamne, vrei sa poruncim sa se coboare foc din cer si sa-i mistuie, cum a facut Ilie?" 
55 Isus S-a intors spre ei, i-a certat si le-a zis: "Nu stiti de ce duh sunteti insufletiti!"

14/10/11 10:26

stefan
membru

Inregistat: 24/03/06

+Archangel+ a scris:

Luca 9:
54 Ucenicii Sai, Iacov si Ioan, cand au vazut lucrul acesta, au zis: "Doamne, vrei sa poruncim sa se coboare foc din cer si sa-i mistuie, cum a facut Ilie?" 
55 Isus S-a intors spre ei, i-a certat si le-a zis: "Nu stiti de ce duh sunteti insufletiti!"

Asta imi place.In sfarsit un moderator nepartinitor!

14/10/11 18:46

irlanda
membru

Daaa, intr-adevar, acest moderator este nepartinirea personificata...

Arch a scris:

Irlanda, irlanda... "Nu stiti de ce duh sunteti insufletiti"

Eu nu spun ca am fost insufletita de Duhul cand am scris, ce-am scris dar nu crezi ca li se potrivea acest mesaj al tau, de "moderator nepartinitor", si celor doi care au provocat acea insufletire?

15/10/11 01:29

zacariah
membru

irlanda a scris:

Daaa, intr-adevar, acest moderator este nepartinirea personificata...

Arch a scris:

Irlanda, irlanda... "Nu stiti de ce duh sunteti insufletiti"

Eu nu spun ca am fost insufletita de Duhul cand am scris, ce-am scris dar nu crezi ca li se potrivea acest mesaj al tau, de "moderator nepartinitor", si celor doi care au provocat acea insufletire?

8Cine păcătuieşte este de la diavolul, căci diavolul păcătuieşte de la început. Fiul lui Dumnezeu S-a arătat ca să nimicească lucrările diavolului.

9 Oricine este născut din Dumnezeu nu păcătuieşte, pentru că sămânţa Lui rămâne în el; şi nu poate păcătui, fiindcă este născut din Dumnezeu.
1Ioan 5.18;
10 Prin aceasta se cunosc copiii lui Dumnezeu şi copiii diavolului. Oricine nu trăieşte în neprihănire nu este de la Dumnezeu; nici cine nu iubeşte pe fratele său.1 Ioan 3.

15/10/11 19:54

Old
Moderator

Aici sunt comentarii ce deriva din tema dar nu se refera la tema in mod direct. Nu aici discutam despre noi forumistii. Pentru asta este alta tema aici: http://www.tanarcrestin.net/forum/viewt ... 2&p=42

Ultima modificare de OLD TRAIAN (15/10/11 20:55)

15/10/11 20:54

Pagini: 1 ... 19 20 21 22 23 24 25 ... 26    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la