TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/COMENTARII Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 18 19 20 21 22 23 24 ... 26
gabi
membru

Inregistat: 14/11/06
Daca tot a venit vorba de greşeli în scriere, vezi că încurci "că" cu "căci"; asta aşa, pentru viitor :D :)

29/03/10 16:31

Site web  
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
da, bine punctat. :)

29/03/10 16:35

benny
membru

Inregistat: 27/05/07

john blacktorne a scris:

nu sunt un perfectionist, chiar eu insami

Hotaraste-te, esti baiat sau fata? Masculin sau feminin?

29/03/10 16:35

ultimul mohican
membru

da, ma refeream la mine ca persoana, deci feminin. sau am dubla peronalitate. sau as putea recunoaste ca am gresit. deci raman valabile primele doua variante . :D

29/03/10 16:45

zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07

john blacktorne a scris:

cum as putea eu sa ma cred omniscient, omnipotent si omniprezent, cand am posibilitatile de cunoastere reduse la vreo 6-7% din cerebel.

sper ca nu vrei sa spui ca oamenii folosesc cel mult 10% din creier asa cum eronat s-a crezut, conform articolului de aici, care ridica procentul undeva aproape de 100%.

Ultima modificare de zambezi (29/03/10 22:15)

29/03/10 22:13

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08

john blacktorne a scris:

daniel, unde ti-am dat dreptate si unde nu am inteles de ce crezi altceva decat mine?

john blacktorne a scris:

o filozofie de genul asta am intalnit-o de multe ori si mereu mi s-a parut absurda
Mi-ai dat dreptate in sensul ca nu (mai) sunt absurd sa cred in Dumnezeu la fel cum tu nu esti absurd, doar din crestinism ai invatat multe lucruri pe care le sustii acum.

john backtorne a scris:

eu sunt agnostic, am si specificat in vreo trei posturi ca sa-mi stie interlocutorii punctul de vedere.
Nu am citit nici una din acele postari. Singurul lucru ce l-am aflat acum e ca nici nu ai intentia sa cunosti ce esti, de ce...etc.

ps: ma opresc aici cu discutia asta. :)

01/04/10 21:59

ultimul mohican
membru

daniel, nu am postat concis si este vina mea. cand am scris acea idee  raspundeam unui argument adus de archangel, in nici un caz tie, apoi am raspuns unei alte idei aceleiasi persoane, doar ca i-am tastat si numele cand m-am adresat.(de unde si confuzia, tu ai crezut ca prima data ti-am raspuns tie) in acel context eu spuneam ca mi se pare absurda parerea ca numai un crestin poate fi moral, in nici un caz ca mi se pare ridicola credinta in Dumnezeu. capici acum? :)

de unde stii ca nu sunt curios sa stiu ce si cine sunt? tu esti sigur ca ai aflat?

Ultima modificare de john blacktorne (01/04/10 22:15)

01/04/10 22:14

daniel
membru

Inregistat: 01/03/08
ok.
de unde stii ca nu sunt curios sa stiu ce si cine sunt? tu esti sigur ca ai aflat?
Ai zis care e baza moralei tale. Mai e altceva (exceptand prezentul)?

Am toate motivele sa cred ca stiu suficient.

ps: ti-am zis ca inchei discutia pentru ca o sa intru mai putin pe forum :), cel putin asa intentionez :D

01/04/10 23:51

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

john blacktorne a scris:

...eu sunt agnostic, am si specificat in vreo trei posturi ca sa-mi stie interlocutorii punctul de vedere.

Daca te declari agnostic., ce-i cu semnatura ta?

john a scris:

"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

Agnosticismul e concepţia filozofică potrivit căreia adevărul anumitor afirmaţii, mai ales afirmaţii teologice privind existenţa unui Dumnezeu sau a unor zei, este fie necunoscut fie imposibil de aflat.

Daca este imposibil de aflat ce arati? Sau daca nu cunosti ce poti prezenta altceva decat ignoranta?

Ultima modificare de mereu-tanar (06/04/10 10:53)

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

06/04/10 10:50

ultimul mohican
membru

mereu-tanar,  semnatura mea este o maxima din seneca, iar eu am perceput-o si acceptat-o  fara inteles religios.de ex. eu am fumat, deci iti spun tie ca, calea cea buna e sa fii nefumator. eu am furat de exemplu, deci iti spun tie ca am descoperit tarziu si cu-n anumit pret ca e bine sa fii cinstit.

Ultima modificare de john blacktorne (06/04/10 11:38)

06/04/10 11:33

feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

mereu-tanar a scris:

Agnosticismul e concepţia filozofică potrivit căreia adevărul anumitor afirmaţii, mai ales afirmaţii teologice privind existenţa unui Dumnezeu sau a unor zei, este fie necunoscut fie imposibil de aflat.

e recomandabil ca atunci cand preluam texte de undeva, sa punem ghilimele de citat si sursa.

mereu-tanar a scris:

Sau daca nu cunosti, ce poti prezenta altceva decat ignoranta?

cam fortata ideea. ignoranta presupune lipsa unor cunostinte elementare, a unei certe culturi, si nu cred ca e cazul. si, in alta ordine de idei, poti spune ca tu, ca om, ca si crestin, stii Tot, poti raspunde oricarei intrebari?
nu cumva o doza de "ignoranta" avem toti, si nu cumva avem toti o serie de cunostinte (mai vaste ori nu), indiferent de religie?

john blacktorne a scris:

cum as putea eu sa ma cred omniscient, omnipotent si omniprezent, cand am posibilitatile de cunoastere reduse la vreo 6-7% din cerebel.

zambezi a scris:

sper ca nu vrei sa spui ca oamenii folosesc cel mult 10% din creier asa cum eronat s-a crezut, conform articolului de aici, care ridica procentul undeva aproape de 100%.

a folosi e una, a cunoaste e alta. cred ca john blacktorne nu voia sa spuna ca ne folosim 6,7,10% din creier, ci, ca doar atat se cunoaste despre el. opinie la care subscriu.

Ultima modificare de feedback (06/04/10 12:12)

06/04/10 11:54

ultimul mohican
membru

sincer asa am crezut si eu (si multi altii) ca omul foloseste un procent relativ de pana-n zece la suta din chestia aia ce-o are-n bostanul de pe umeri. cat despre opinia lui feedback, da si eu sunt de aceiasi parere, creierul prezinta inca o multime de necunoscute.

in alta ordine de idei, cred ca mereu-tanar( offtopic: ai citit "pururea tanar"?) a vrut sa spuna referitor la ignoranta, ca daca nu pot cunoaste/demonstra existenta lui Dumnezeu, evident aseasta problema ramane o necunoscuta de unde si ignoranta, nu cred ca a vrut sa faca referire la incultura.

Ultima modificare de john blacktorne (06/04/10 12:47)

06/04/10 12:47

feedback
Moderator

chiar daca am extrapolat putin, am inteles ce a vrut sa spuna mereu-tanar prin ignoranta, de aceea am spus ca e cam fortata ideea. in sensul ca agnosticul nu neaga existenta lui Dumnezeu, si insasi aceasta non negare elimina, in opinia mea, ignoranta.
e una sa spui "nu ma pronunt", sau "nu stiu", sau "consider ca omeneste nu pot proba/ demonstra existenta" si e alta sa spui "nu, nu exista si gata".

(off topic. in cazu' asta, iti puteai pune id'ul uncas :D )

06/04/10 14:02

emanuel
membru

feedback a scris:

...e recomandabil ca atunci cand preluam texte de undeva, sa punem ghilimele de citat si sursa.

Cand e citat, punem ghilimele cum ca citam; daca e o idee majoritar acceptata o prezentam ca idee. Daca spui ca painea e facuta din faina alba, nu trebuie sa pui ghilimele si sa arati sursa. :)

...cam fortata ideea. ignoranta presupune lipsa unor cunostinte elementare, a unei certe culturi, si nu cred ca e cazul. si, in alta ordine de idei, poti spune ca tu, ca om, ca si crestin, stii Tot, poti raspunde oricarei intrebari?
nu cumva o doza de "ignoranta" avem toti, si nu cumva avem toti o serie de cunostinte (mai vaste ori nu), indiferent de religie?
Nu e fortata, ci nu ai prins ideea. Nu pot sa consider incult pe cineva daca nu-l cunosc destul de bine si sa constat acest lucru cu obiectivitate; cand am spus ignoranta ma refeream la "definitia" nepusa in ghilimele; la domeniul despre care am vorbit.

john a scris:

in alta ordine de idei, "pururea tanar" :D a vrut sa spuna referitor la ignoranta, ca daca nu pot cunoaste/demonstra existenta lui Dumnezeu, evident aseasta problema ramane o necunoscuta de unde si ignoranta, nu cred ca a vrut sa faca referire la incultura.

Ma refeream in general la un agnostic, nu in mod special la tine. La incultura nu aveam cum sa ma refer. Nu ma consider prea cult incat sa fac asemenea afirmatii.

Ultima modificare de mereu-tanar (06/04/10 21:12)

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

06/04/10 21:05

feedback
Moderator

mereu-tanar a scris:

Cand e citat, pnem ghilimele cum ca citam; daca e o idee majoritatr acceptata o prezentam ca idee. Daca spui ca painea e facuta din faina alba, nu trebuie sa pui ghilimele si sa arati sursa. :)

exact asta am spus si eu: cand e de citat, punem ghilimelele de rigoare si sursa.
tu poti sa prezinti cate idei vrei, treaba e sa fie spusa cu cuvintele tale.
definitia data de tine se gaseste pe wikipedia, http://ro.wikipedia.org/wiki/Agnosticism , si de aceea am spus. poate e un articol scris de tine, s'atunci ar fi de'nteles lipsa citatului :)

mereu-tanar a scris:

Nu e fortata, ci nu ai prins ideea. Nu pot sa consider incult pe cineva daca nu-l cunosc destul de bine si sa constat acest lucru cu obiectivitate; cand am spus ignoranta ma refeream la "definitia" nepusa in ghilimele; la domeniul despre care am vorbit.

fix la el m'am referit si eu. citeste mesajul meu anterior: de aceea am spus ca e cam fortata ideea. in sensul ca agnosticul nu neaga existenta lui Dumnezeu, si insasi aceasta non negare elimina, in opinia mea, ignoranta.
e una sa spui "nu ma pronunt", sau "nu stiu", sau "consider ca omeneste nu pot proba/ demonstra existenta" si e alta sa spui "nu, nu exista si gata".

06/04/10 21:20

emanuel
membru

Se poate gasi; eu nu am luat de acolo; nu prea citesc pe wikipedia, poate ei au luat de la mine.

Tocmai, ca nu se declara ateu; nu poate sa spuna ca nu exista; agnosticul spune ca nu se poate cunoaste, iar ce nu se cunoaste e mai degraba ignoranta decat ce nu exista.

Daca ti-ai propus sa ma contrazici, nu vreau sa continuam, si asta din respect pentru ceilalti colegi de pe forum care nu vor asta.
Numa' bine.

06/04/10 22:56

feedback
Moderator

mereu-tanar a scris:

Se poate gasi; eu nu am luat de acolo; nu prea citesc pe wikipedia, poate ei au luat de la mine.

:D :D :D

mereu-tanar a scris:

Daca ti-ai propus sa ma contrazici, nu vreau sa continuam, si asta din respect pentru ceilalti colegi de pe forum care nu vor asta.

chiar daca nu "mi'am propus sa te contrazic", as vrea sa continuam, sa'nteleg si io unde te'am contrazis si de unde ai dedus ca mi'as face asa propuneri.

despre citat, am spus, ai repetat si am reconfirmat ca trebe ghilimele si sursa. nu'mi rezulta nicio contrazicere, dimpotriva, un perfect acord :D

despre agnostici/ agnosticism vorbeam si tu si eu, si ai spus: "Sau daca nu cunosti, ce poti prezenta altceva decat ignoranta?". iar eu am spus ca pe agnostic, prin faptul ca nu neaga existenta, nu l'as numi ignorant, precizand "in opinia mea".
cred ca sint libera sa'mi exprim parerea, cu sau fara permisiunea ta.

mereu-tanar a scris:

Numa' bine.

multumesc, numa' bine si tie :)

07/04/10 11:16

Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
Am vazut ca ati schimbat titlul subiectului meu in "Falsi Mesia". Nu-i bai, doar ca ideea mea era de "Falsi mesia contemporani", sau "Falsi mesia ai zilelor noastre"

15/07/10 21:59

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
se rezolva

15/07/10 22:01

Sword
membru

Inregistat: 01/02/08
merci :)

15/07/10 22:16

april
admin forum

cu placere :)

15/07/10 22:28

april
admin forum

ultimul mohican a scris:

pe un forum normal in cazul unei discutii religioase si eu scriu cu totul altfel, de exemplu scriu Dumnezeu cu d mic, ironizez biblia poate si de multe ori poate chiar si pe Isus. dar tinand cont ca aici sunt pe un forum de crestini, chiar daca eu cred poate ca au o filizofie de viata in care cred ridicola, sau poate ii cred ignoranti, fiind in casa lor, ma manifest cu respect fata de ei.

doar poate ?

ultimul mohican a scris:

cat despre faptul ca, crestinii ar fi masi toleranti sau mai buni decat cei necredinciosi, astea sunt mituri urbane. nu au fost nu sunt si nici nu vor fi vreodata. sunt oameni si oamenii. unii sunt mai buni, altii mai rai.

de ce petreci atata timp cu noi daca nu suntem deloc mai buni decat altii ?

03/01/11 17:33

ultimul mohican
membru

pentru ca in aceeasi masura petrec timp si cu altii pe care-i cred mai rai si acu alti oameni pe care-i cred mai buni. niciodata un credincios nu o sa fie mai bun ca unul necredincios din cauza religiei. el poate fi mai bun sau mai rau pentru ca asa este el ca om.

03/01/11 17:56

emanuel
membru

Daca te referi la temperamentul natural, da. Daca insa te referi la temperamentul controlat, motivat, atunci este diferenta uriasa. Ma cunosc destul de bine.

03/01/11 18:38

april
admin forum

ultimul mohican a scris:

niciodata un credincios nu o sa fie mai bun ca unul necredincios din cauza religiei. el poate fi mai bun sau mai rau pentru ca asa este el ca om.

poate fi mai bun tocmai din cauza credintei, nu pt ca ar fi mai bun ca ... om.

cum explici schimbarile unor oameni "rai" sub influenta credintei ?

03/01/11 19:55

Pagini: 1 ... 18 19 20 21 22 23 24 ... 26    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la