TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/COMENTARII Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 17 18 19 20 21 22 23 ... 26
giany
membru

Inregistat: 18/05/07
cred ca acu isi seteaza vitezele la cursiera ... nici nu stie ca avem vant la pupa ... io am bicicleta cu panze ... nu stie drehluta nik ... e tot la pedalat ... :D:D:D

13/04/09 22:46

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
potoleste-te.

13/04/09 22:47

giany
membru

bine sefa ... scuze ... dar imi sboara imaginatia ... ce pot face ??? nu ma pot abtine si nici opri uneori ... te rog sa ma crezi ... :D ... nu vreau ... dar nici nu pot ... :)

13/04/09 22:48

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Stai linistit, pentru asta suntem noi aici... sa te oprim, cand nu vrei si nu poti. ;)

14/04/09 09:20

giany
membru

mda ... dar vantul care bate de la pupa ... pe ala cum il opresti daca eu nu las panzele jos de la bicicleta mea nu ma poti opri ... nici daca vrei ... :)

14/04/09 09:40

giany
membru

e clar ... tragi cu puscociul in panzele mele ... clar ... alta solutie nu ai ... :)

14/04/09 11:01

april
admin forum

maria_t a scris:

Iti recomnd forumnul 9am, si provoaca-l pe adipopa pe aceasta tema, au mai incercat vreo doi dea-i vostrii si au parasti forumul fara nici un comentariu.
Mult succes.
Mesajul copiat mai sus e pt tine. Acel text ii apartine lui adipopa.

daniel.drehluta a scris:

Invita-l tu pe acest forum.

sa nu amestecam lucrurile, forumurile, persoanele .

26/04/09 13:39

bairstow
membru

Inregistat: 27/10/07

giany a scris:

bine sefa ... scuze ... dar imi sboara imaginatia ... ce pot face ??? nu ma pot abtine si nici opri uneori ... te rog sa ma crezi ... :D ... nu vreau ... dar nici nu pot ... :)

Deci esti ingradit ?Ai sefa?
Chiar ma gandeam o biserica crestina in care fiecare membru sa aiba dreptul sa vorbeasca din ce a scris in timpul saptamanii despre Iisus si biserica.Sa nu fie nici un pastor doar poate paznici ca sa pazeasca credinciosii de credinciosii :)
Si am si ceva biblic legat de acest lucru.Marturisiti-va pacatele unii la altii.
Eu as predica despre iuda si iad,si mi-as atinti privirea la cel care ma suparat recent :))

Ultima modificare de bairstow (26/04/09 13:48)

26/04/09 13:46

Batrânul
membru

Inregistat: 07/08/08
...adventisti, baptisti, evanghelisti, yehovisti, bapto-penticostali (de astia, chiar nu am auzit niciodata, dar am vazut ca exista pe aici)....:) toti o apa si-un pamant!
Sunt curios: ce reprezinta pentru voi Ortodoxia si Catolicismul (crestinismul, intr-un cuvant)? ...si pe langa ele...marile religii ale lumii (iudaismul, islamul, budismul etc.)?

Ultima modificare de Batrânul (29/04/09 08:50)

28/04/09 14:52

livu2day
membru

Inregistat: 06/11/08
Batranul lasa religele, cauta pe Isus care Si-a dat viata pentru tine si pe Dumnezeu.
Cauta Adevarul si dragostea divina... pocaieste-te.

Ultima modificare de livu2day (01/05/09 17:53)

01/05/09 17:53

ambasador
membru

Inregistat: 28/02/09
livu, ti-am trimis mesaju de care spuneai, nu stiu de ce nu l-ai primit.:|.In mesaje private cauta-l. Nu am adresa ta de mail ca iti trimiteam pe mail.

Proverbe 18:10  Numele Domnului este un turn tare; cel neprihănit fuge în el, şi stă la adăpost.

02/05/09 14:35

Batrânul
membru

livu2day a scris:

Batranul lasa religele, cauta pe Isus care Si-a dat viata pentru tine si pe Dumnezeu.
Cauta Adevarul si dragostea divina... pocaieste-te.

...vorba lui Laplace..."n-am nevoie de acceasta ipoteza...!"

Pai daca voi nu sunteti de acord cu marile religii ale lumii care sunt si recunoscute oficial de catre institutiile in cauza... ce sa mai zic...voi ati aparut ca ciupercile dupa ploaie...dar tot pe baza invataturilor acestor religii! Daca, crestinii, musulmanii, iudeii etc. nu erau....voi nici atat!!!
Inclinarea omului spre necunoscut...religie, cum i se spune astazi....este mult mai veche decat Iisus (care, apropo se scrie cu doi "i" corect!...ceea ce-ai scris tu, se traduce "asin, magar")...cu mii de ani inainte de El!!!
Ma da, iarasi va intreb ...de oamenii primitivi ce-mi puteti spune?...numa' sa nu-mi spuneti ca nu au existat...:):):)

05/05/09 11:24

UnderZero
membru

Inregistat: 19/04/08

Batrânul a scris:

...voi ati aparut ca ciupercile dupa ploaie...dar tot pe baza invataturilor acestor religii!

Respect pe toti, dar sincer eu imi bazez invatatura pe Scriptura nu pe vreo religie. Ca aceasta Carte a ajuns in mana mea datorita multor oameni ai Lui Dumnezeu (si nu numai), misionari, etc. - nu contest nici o clipa. Domnul se foloseste de toate imprejurarile, bune si rele, si isi va duce Planul la indeplinire. Tocmai de aici rezida marea Lui Intelepciune. Paradoxal, aparent, dar va reusi, chiar daca omul a pacatuit in Eden, sa isi implineasca Scopul initial -> Geneza 1:26.

Batrânul a scris:

Daca, crestinii, musulmanii, iudeii etc. nu erau....voi nici atat!!!

Daca Domnul nu exista -> ei nici atat!

Batrânul a scris:

Inclinarea omului spre necunoscut...religie, cum i se spune astazi....este mult mai veche decat Iisus (care, apropo se scrie cu doi "i" corect!...ceea ce-ai scris tu, se traduce "asin, magar")...cu mii de ani inainte de El!!!

Normal ca exista. Scrie doar ca El a pus in om gandul vesniciei. Deci dorinta de infinit, de ceva mai mult decat Pamant si pacat, exista in fiecare dintre noi. Pe mine nu ma mira aceasta.

Batrânul a scris:

Ma da, iarasi va intreb ...de oamenii primitivi ce-mi puteti spune?...numa' sa nu-mi spuneti ca nu au existat...:):):)

Ba au existat(vezi Geneza). Si credeau in Creatorul lor.

Ca un fapt divers: "mitul" lui Noe exista in aproape fiecare cultura, inclusiv pe insule ce, pana la un moment dat, nu au putut avea legaturi cu credinta crestina. Numele e aproape identic: vezi China (nu, nu afirm e insula), Hawaii, etc.

Ma rog, ideea e ca anumitor lucruri ti se vor da raspunsuri aici. Altele ne sunt tuturor ascunse pana in ziua in care se va da valul la o parte si vom pricepe totul. Altfel, credinta nu ar mai fii credinta. Ea e lucrarea Duhului Sfant, nu consecinta a anumitor discutii, prin care eu te conving de ceva ( nici cand macar sa incerc nu vreau, personal, sa te conving de ceva, pentru ca sansele ar fii, din start, UnderZero :D ). Tot ce pot face e sa iti spun experienta personala si de ce cred ceea ce cred. In rest - sfatul meu e sa citesti cu inima fara prejudecati o Evanghelie, cap-coada, si sa judeci singur si sa iei o decizie in sensul asta. Daca exista Dumnezeu -> ii esti dator cu un raspuns. Daca nu exista - ai pierdut cateva ore din viata. Vorba lui Pascal (parafrazata, sunt sigura ca ai auzit de logica aceasta, cam cinica, ce-i drept):
-> daca crezi si EL exista -> castigi o vesnicie,
-> daca crezi si El nu exista -> sa zicem ca nu te "bucuri" de ceva placeri vremelnice,
-> daca NU crezi si EL NU exista -> castigi placerile vietii acesteia;
-> daca NU crezi si El exista: II BAI!

Ultima modificare de UnderZero (05/05/09 12:18)

05/05/09 12:13

Batrânul
membru

Batrânul a scris:

Ba au existat(vezi Geneza). Si credeau in Creatorul lor.

E na! Ei saracii nici nu stiau sa manance bine...si tu imi spui ca-i dadeau slava lui Dumnezeu! Hai sa fim seriosi...si curcile rad daca le spui asa ceva! Si unde scrie in Geneza ca au fost oameni primitivi? Si..ce intelegi tu prin "oameni primitivi"?
N'ai auzit ca au fost cazuri de oameni, care pur si simplu au trait in salbaticie..au fost gasiti din intamplare...n'au avut nici un contact cu civilizatia?!... habar n'aveau de ...oameni...d'apai de Dumnezeu!!! :))))
Stiti si voi lucrurile astea..dar....n'aveti ce face...:))) "daca o imparatie se dezbina pe sine...!" :)

...era sa uit...am citit Evangheliile ..la fel de bine ca toate cartile Sf Scripturi! Si tocmai ca, dupa atatia ani de studiu..in care ..am plecat de la Evanghelii si de la Biblie, si am continuat in paralel cu stiinta.... am inteles ca totul.. este o minciuna!...

Ultima modificare de Batrânul (05/05/09 15:51)

05/05/09 15:46

UnderZero
membru

Batrânul a scris:

E na! Ei saracii nici nu stiau sa manance bine...si tu imi spui ca-i dadeau slava lui Dumnezeu! Hai sa fim seriosi...si curcile rad daca le spui asa ceva!

Si sa inteleg ca tu ai trait pe atunci si stii... Scuza-mi cinismul, dar nu cred ca avem de unde stii exact ce stiau sau nu stiau pe atunci. Chiar si oamenii de stiinta au retineri la anumite aspecte, inclusiv in ceea ce priveste datarea cu carbon. Evident, depinde pe cine crezi... Si curcile nu rad - asa fac ele :D!

Batrânul a scris:

Si unde scrie in Geneza ca au fost oameni primitivi? Si..ce intelegi tu prin "oameni primitivi"?

Bine zis! Evident, nu inteleg acelasi lucru ca si tine :). Tu intelegi "maimuta", eu inteleg om ce a trait cu ceva mii de ani in urma, dar om.

Batrânul a scris:

N'ai auzit ca au fost cazuri de oameni, care pur si simplu au trait in salbaticie..au fost gasiti din intamplare...n'au avut nici un contact cu civilizatia?!... habar n'aveau de ...oameni...d'apai de Dumnezeu!!! :))))

Dupa turnul Babel, oamenii s-au imprastiat pe tot Pamantul, ce-i drept. Salbaticie? Avand in vedere ca nu foloseau telefoane mobile, tot ce e posibil. In rest - nu stim noi exact cum a fost (asta daca scoatem Biblia din discutie, si alte mii de documente istorice).

Batrânul a scris:

...era sa uit...am citit Evangheliile ..la fel de bine ca toate cartile Sf Scripturi! Si tocmai ca, dupa atatia ani de studiu..in care ..am plecat de la Evanghelii si de la Biblie, si am continuat in paralel cu stiinta.... am inteles ca totul.. este o minciuna!...

Adica, practic ai ales sa crezi stiinta, care, vorba fie intre noi, acum zice ceva si peste 10 ani descopera ca a gresit (vezi craniile care cica sunt de partial-maimute, dar care s-au descoperit a fii de fapt boli ale oaselor, precum si "schimbarile de macaz" din ultimii zeci de ani).

Ce sa mai zic, atunci? Ok! Inteleg ceea ce crezi, momentan cel putin, si iti respect decizia.

Ultima modificare de UnderZero (05/05/09 16:17)

05/05/09 16:08

Batrânul
membru

UnderZero a scris:

Ce sa mai zic, atunci? Ok! Inteleg ceea ce crezi, momentan cel putin, si iti respect decizia.

Poate ai dreptate...nu stim noi nimic...:)

05/05/09 16:19

UnderZero
membru

Dar putem alege ce sa credem ;) (nu ma prinzi tu pe mine, inca :D )

UnderZero a scris:

In rest - nu stim noi exact cum a fost (asta daca scoatem Biblia din discutie, si alte mii de documente istorice).

Ultima modificare de UnderZero (05/05/09 17:01)

05/05/09 16:28

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

Batrânul a scris:

...Iisus (care, apropo se scrie cu doi "i" corect!...ceea ce-ai scris tu, se traduce "asin, magar")...

Eu mor de curiozitate sa stiu cine a fost "translatorul" ala intelectual caruia i-a traznit ideea ca Isus ar insemna "magar".Exista intr-adevar o explicatie de ce unii scriu in forma Iisus, dar nu are nici pe departe legatura cu magarul.Argumentul asta cu magarul, mi se pare unul idiot si fara nici o acoperire in limbile ebraica si greaca si de obicei vine din partea unora care habar nu au de aceste limbi.

05/05/09 17:31

livu2day
membru

Inregistat: 06/11/08

Batrânul a scris:

...vorba lui Laplace..."n-am nevoie de acceasta ipoteza...!"

Zici asta... dar cand va veni timpul, vei vedea ca ai fi avut nevoie de ea.

Pai daca voi nu sunteti de acord cu marile religii ale lumii care sunt si recunoscute oficial de catre institutiile in cauza... ce sa mai zic...voi ati aparut ca ciupercile dupa ploaie...dar tot pe baza invataturilor acestor religii! Daca, crestinii, musulmanii, iudeii etc. nu erau....voi nici atat!!!

Ce doresti sa vorbim despre religi? Religile te opreste sa cunosti pe Dumnezeu?
Nu asta te opreste ci ce te opreste e inima si mintea impietrita... nu doresti sa cunosti Adevarul.
Tu doresti sa cunosti Adevarul adevarat si adanca, insa cum sa faci deosebirea cand... n-ai gustat din adevar niciodata. Cum zice un orb nascut din nastere... eu stiu cum arata lumina cel mai bine... sau cum cineva care a mancat lucruri amare toata viata lui si nu a gustat ceva dulce.. sa zica, eu stiu ce este dulce...

Pe mine nu ma intereseaza religia ci doar credinta.
Nu simt nevoia sa explic ceva care nu poti sa pricepi.

Isus a fost inainte de toate...
Vobeste serios cu doi ii? Sti gramatica romana? Daca vrei sa scrii Isus correct trebuia sa fie Yeshua... insa merge dupa gramatica romana si ce ai zis nu e correct gramatical.

Depinde la ce te referi la oameni primitivi?
Si tu poti sa fi primitiv si eu, alti etc... ce oameni primitiv vorbesti?

Inca odata cheama pe Isus in viata ta si iti spun ca Adevarul il vei afla.

Ultima modificare de livu2day (05/05/09 19:26)

05/05/09 19:24

Batrânul
membru

jezzy a scris:

Eu mor de curiozitate sa stiu cine a fost "translatorul" ala intelectual caruia i-a traznit ideea ca Isus ar insemna "magar".Exista intr-adevar o explicatie de ce unii scriu in forma Iisus, dar nu are nici pe departe legatura cu magarul.Argumentul asta cu magarul, mi se pare unul idiot si fara nici o acoperire in limbile ebraica si greaca si de obicei vine din partea unora care habar nu au de aceste limbi.

Biblia a fost scrisa prima data..in aramaica veche (ar trebui sa mai studiezi) si apoi a fost tradusa in ebraica si greaca....iar traducerea corecta este cu 2 "i"...

07/05/09 09:01

april
admin forum

Batrânul a scris:

Biblia a fost scrisa prima data..in aramaica veche (ar trebui sa mai studiezi) si apoi a fost tradusa in ebraica si greaca....iar traducerea corecta este cu 2 "i"...

Biblia a fost scrisa: VT in ebraica si cateva parti in aramaica, NT in greaca ( ar trebui sa mai studiezi ;) )

07/05/09 17:33

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

Batrânul a scris:

Sunt curios: ce reprezinta pentru voi Ortodoxia si Catolicismul (crestinismul, intr-un cuvant)?

ce zici aici nu este crestinismul intr-un cuvant ci in doua cuvinte. In plus cred ca terbuie subliniat ca crestinismul nu este nici monocolor, nici bicolor, ci este multicolor; si asta e bine.

...si pe langa ele...(ce reprezinta) marile religii ale lumii (iudaismul, islamul, budismul etc.)?

Cred ca nu pot fi puse toate intr-o oala, pentru ca fiecare reprezinta altceva.

jezzy a scris:

Ιησούς:(din greaca) NU este tradus in romana ci este transliterat. In citirea greaca suna mai degraba Iisus  decat Isus. Totusi cred ca nici una dintre forme nu trebuie sa prezinte probleme.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (07/05/09 23:30)

07/05/09 23:11

maria_t
membru

Inregistat: 25/01/09
http://www.civic.md/blogosfera/secta-mo ... ldova.html

voi ati auzit de secta moonista? Exista in Romania? se pare ca in Moldova "s-a raspandit".

http://www.moldovacrestina.net/erezii/o ... nificarii/

Ultima modificare de maria_t (07/11/09 21:55)

07/11/09 21:54

T-pop
membru

Inregistat: 20/01/06

Batranul a scris:

Batrane, ce surse de studiu ai? Te-au ametit evolutionistii cu ipotezele lor cu pretentie de teorie, dar fara suport real. Lasa pseudostiintele.

09/12/09 00:36

Site web  
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10

edi.theraven a scris:

Sunt foarte coerent si ai gresit cu raspunsul tau necitind tot ce am scris eu. Exagerate? Nu prea cred. Chiar nu sunt. Viata a ajuns undeva unde anumite comportamente pot fi considerate exagerate, dar a le enumera nu e nimic exagerat.

daca vreau sa raspund unei anumite idei din postarea ta, citez doar fraza respectiva, nu tot ce ai scris tu.(asta nu inseamna ca nu am citit tot ce ai avut de spus) asta-i o regula nescrisa pe orice forum.

uite un exemplu, aici esti incoerent si confuz: " Sau sa faci totul pentru tine si nu pentru Dumnezeu oricat de moral ai fi in viata." - cam ce-ai vrut sa zici?

nu sunt un perfectionist, chiar eu insami fac o multime de greseli in scriere sau vorbire, dar daca vrei sa te inteleg, ai grija putin la topica si semantica inainte de a ma acuza pe mine ca nu citesc ce ai tastat.

P.S. am dedus caci devierile de la subiectul in cauza, se posteaza pe "comentarii". in caz ca nu am inteles bine, imi cer scuze si va asigur ca o sa ma obisnuiesc/adaptez in cel mai scurt timp "trebilor" tehnice ale forumului.

Ultima modificare de john blacktorne (29/03/10 16:19)

29/03/10 16:18

Pagini: 1 ... 17 18 19 20 21 22 23 ... 26    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la