TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Persoana potrivita ? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 27
Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07
Am auzit si eu o intamplare (nu mai stiu daca adevarata sau nu), dar, spunea cam asa:  Un tata mergea cu fiul sau sa ii gaseasca nevasta.  Mergeau cu caruta si se opresc la o rascruce de drum:  un drum o lua spre casa unei fete frumoase dar cu un caracter mai putin frumos, iar altul spre casa unei fete mai uratica dar buna.  Se opresc ei si isi pun semnul urmator:  acolo unde vor trage caii, de acolo sa ia nevasta pentru fecior.  Baiatul, pentru ca ii placea mai mult de fata frumoasa, a tras putin de haturi ca sa o ia in directia casei ei. 

Dupa cativa ani, fiul vorbeste cu tatal lui, disperat ca nu se intelege cu nevasta si zice:  "Tata, nu inteleg de ce nu ma inteleg cu nevasta-mea daca asta a fost voia lui Dumnezeu.  Tatal raspunde: "Fiule, poate ar fi bine sa tragi din nou de haturi ca sa se rezolve problema." 

Morala:  Cateodata primim ceea ce dorim, dar asta nu inseamna ca este voia lui Dumnezeu.

Referitor la ce a zis Archangel ca el nu crede in cineva special pentru el.  Eu am crezut si cred ca Dumnezeu a pregatit o singura persoana pentru mine sa imi fie sotie.  Asta mi-a fost credinta.  Pe ce ma bazez cand afirm lucrul asta?  In primul rand, Dumnezeu a vazut ca Adam era singur si nu era bine pentru el.  I-a adus toate animalele in fata lui, si totusi el nu si-a gasit perechea, chiar daca vedea ca ceea ce a creat Dumnezeu era frumos si bun.  Apoi, Dumnezeu se hotaraste sa ii faca perechea tocmai din costa barbatului.  Acum, Dumnezeu nu a creat o Eva, ci a creat-o pe Eva.   

Mai departe, Dumnezeu este Tatal nostru si vegheaza asupra noastra.  Nu ne porunceste ca unor robi, dar, pentru binele nostru, ne indeamna sa Il ascultam.  Acum, ca Dumnezeu si Imparat al universului, oare nu stie El ce persoana ar fi cea mai potrivita pentru fiecare dintre noi?  Oare, asa cum El a creat-o pe Eva pentru Adam, nu poate sa faca acelasi lucru pentru fiecare dintre noi?  Cred ca noi suntem liberi sa alegem pe cine vrem, si teoretic poate fi o casnicie buna.  Dar oare, este cea mai buna?


_______________________________________
Dar cei ce se incred in Domnul isi innoiesc puterea, ei zboara ca vulturii; alearga si nu obosesc, umbla si nu ostenesc.

22/12/07 05:02

   
asher
membru

Locatie: Tg-Jiu
Inregistat: 13/07/05

Joseph7 a scris:

Cum stii ca persoana este potrivita?  Buna intrebare si greu de raspuns.  Dar, cred ca vei putea deslusi voia Domnului prin faptul ca toate lucrurile se potrivesc si nu trebuie sa te lupti tu pentru ca o relatie sa se lege.  Am observat anumite lucruri care sunt foarte importante.  In primul rand, relatia lor cu Dumnezeu sa fie stabila si cam la acelasi nivel.  Apoi, principiile de viata sa fie asemenatoare pentru ca atunci veti putea forma un camin fericit.  Diferente vor mai fi, dar nu in ce priveste felul cum vad viata si ce doresc de la viata.  Cred ca important este si acordul parintilor, a pastorilor, a celor apropiati pentru o relatie ce poate duce la casatorie.  Dumnezeu ne spune ca este bine sa ascultam de cei ce au fost pusi cu autoritate si responsabilitate peste noi.  Primii sunt parintii si ascultarea de parinti este prima porunca insotita de o fagaduinta.

In rest, nu stiu cum se poate explica, dar Dumnezeu te va calauzi cum nu poti sa iti imaginezi, daca ii esti credincios Lui.  Tot ce stiu e ca daca sunt impotriviri, este mai bine sa astepti.  Dumnezeu pregateste ceva si mai bun decat iti imaginezi tu


Imi place ce ai scris aici Joseph7 :)


_______________________________________
"Un cuvant spus la vreme potrivita , este ca niste mere de aur intr-un cosulet de argint." (Prov. 25:11)

22/12/07 21:14

   
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07

mihaella a scris:

"El vorbeste cand intr-un fel cand in altul.. vorbeste prin visuri.. dar oamenii nu iau seama.."


apropo de visuri...eu am niste vise ciudate..mereu visez un baiat...niciodata nu-i vad fata dar simt ca e acelasi din visul precedent,doar ca sub alta ipostaza..nu stiu ce sa inteleg..pana la urma am hotarat ca daca visul asta e ca sa imi spuna de ceva,s-ar putea sa-mi transmita sa astept..sa-l astept ca el va aparea intr-un fel sau altul,la momentul potrivit..nu stiu cum se face dar ma simt asa de fericita in vis,simt ca toata lumea e a mea..voi ce parere aveti? Visurile astea dureaza de vreo 2 ani..nu in fiecare noapte,bineinteles..din cand in cand dar ma face sa astept cu mare curiozitate..oare ele se trag din dorinta mea puternica de a aparea el in viata mea? sau chiar se doreste sa mi se transmita ceva? straniu... voi ce credeti?


_______________________________________
By grace - Daughter of the most high King

25/01/08 13:45

   
dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07

Tanara crestina a scris:

voi ce parere aveti?

M... dupa mine esti indragostita pierduta.. :D Cum il cheama.. :D ?


_______________________________________
Dumnezeu nu exista. Dumnezeu este!
Paul Tillich

25/01/08 13:50

   
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07

dodo86 a scris:

M... dupa mine esti indragostita pierduta.. :D Cum il cheama.. :D ?

da,sunt ..de viitorul meu sot..pe care inca nu-l cunosc..eu il iubesc chiar daca nu-l cunosc..cum se poate una ca asta..simplu..stiu ca ce imi pregateste Domnul e cel mai bine pt mine..asa ca eu pastrez tot ce e mai bun din mine pt el..problema mea insa e legat de visurile astea care ma pun pe ganduri.. mie imi place mult psihologia si potrivit ei visurile mele s-ar explica prin faptul ca dorintele mele se ,,implinesc in visurile pe care le am" dar daca totusi nu e asa si e altceva? in lucrul asta sunt nelamurita!


_______________________________________
By grace - Daughter of the most high King

25/01/08 14:05

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
nu mai fiti asa entuziasmati ... io cam stiu despre ce e vorba dar... mai intai sa se cuminteasca unii de pe aici ... daca vor fi cuminti o sa incerc sa va spun ...

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

25/01/08 14:18

   
daaria
membru

Inregistat: 20/05/07

Tanara crestina a scris:

...oare ele se trag din dorinta mea puternica de a aparea el in viata mea?


cred ca da :)


25/01/08 14:24

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
ste.fan ...!!! tu chiar esti suparat pe faza cu sec (era sa scriu sex :):):) )(iar iesea ca fac misto) ... sincer nu am spus-o cu rautate ... tre sa intelegi un lucru ... tot ce scriu nu e cu rautate nici in batjocura ... uneori mai glumesc (nu este si cazul asta) ... vreau un raspuns de la tine ... mersi .

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

25/01/08 14:41

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

Tanara crestina a scris:

...stiu ca ce imi pregateste Domnul e cel mai bine pt mine..problema mea insa e legat de visurile astea care ma pun pe ganduri.. .... in lucrul asta sunt nelamurita!


Mergi pe Mâna Domnului,Tânara crestină! :) :)

Psalmul 55:22 :"Încredinţează-ţi soarta în mâna Domnului..."
Filipeni 4:6 :"...aduce-ţi cererile voastre la cunoştinţa lui Dumnezeu,prin rugăciuni şi cereri,cu mulţumiri."


El îţi va pregăti viitorul,conform voii Lui;cum ai spus şi tu ,ce-ţi pregăteşte Domnul e cel mai  bine pentru tine!!! :) :)


25/01/08 18:20

   
Joseph7
membru

Inregistat: 02/03/07

Tanara crestina a scris:

voi ce credeti?


Este posibil sa ai visurile datorita dorintei tale, dar, este foarte posibil sa fie si din alta cauza.  E mai delicat sa interpretezi visuri si sa deosebesti care sunt bune si care nu.  Ai rabdare si vei afla :).


_______________________________________
Dar cei ce se incred in Domnul isi innoiesc puterea, ei zboara ca vulturii; alearga si nu obosesc, umbla si nu ostenesc.

26/01/08 03:55

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07

Tanara crestina a scris:


apropo de visuri...eu am niste vise ciudate..mereu visez un baiat...niciodata nu-i vad fata dar simt ca e acelasi din visul precedent,doar ca sub alta ipostaza..nu stiu ce sa inteleg..pana la urma am hotarat ca daca visul asta e ca sa imi spuna de ceva,s-ar putea sa-mi transmita sa astept..sa-l astept ca el va aparea intr-un fel sau altul,la momentul potrivit..nu stiu cum se face dar ma simt asa de fericita in vis,simt ca toata lumea e a mea..voi ce parere aveti? Visurile astea dureaza de vreo 2 ani..nu in fiecare noapte,bineinteles..din cand in cand dar ma face sa astept cu mare curiozitate..oare ele se trag din dorinta mea puternica de a aparea el in viata mea? sau chiar se doreste sa mi se transmita ceva? straniu... voi ce credeti?



Dacă nu sunt de la Domnul vor înceta acele vise! :)


26/01/08 18:02

   
cami
membru

Locatie: here and there :)
Inregistat: 17/07/07
cea mai logica concluzie pe care am putea-o trage,Tanara crestina e ca aceste vise pe care le ai se trag din dorinta ta arzatoare de a aparea el in viata ta,dar caile Domnului sunt de diferite feluri,asa ca nu putem stii concret :)oricum,eu,personal,nu cred ca ar putea fi vreun semn rau :)

_______________________________________
"If I find in myself a desire which no experience in this world can satisfy, the most probable explanation is that I was made for another world." - C. S. Lewis

26/01/08 20:27

   
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
multumesc tuturor care si-au dat parerea si daca mai vreti sa spuneti ceva lagat de acest subiect puteti continua...Domnul cu voi!

_______________________________________
By grace - Daughter of the most high King

26/01/08 21:07

   
Magdy
membru

Inregistat: 09/01/07
Şi cu tine,draga mea prietenă mică!! ;)

26/01/08 21:31

   
tamarta
membru

Locatie: Cluj :D
Inregistat: 22/11/06
ma lup tin fiecare zi cu aceasta intrebare... credeam ca ii stiu raspunsul..asta am crezut de 2 ori, dar se pare ca nu a fost asa. am fost deplin incredintata. am pus semne care s-au impinit, am avut multe visuri... dar cred ca am interpretat totul asa cum doream eu sa fie. asta este marea problema a tuturor celor din ziua de azi. cu greu mai putem deosebi ceea ce ne vorbeste Domnul, de ceea ce dorim noi sa intelegem, de gandurile noastre.
...de acum, voi fi pe deplin incredintata doar atunci cand Domnul imi va spune El exact care este voia Lui..
si cred ca la asta ar trebui sa ne gandim toti..


_______________________________________
"Nu varsta aduce intelepciunea, nu batranetea te face in stare sa judeci. Iata de ce zic: Ascultati-ma! Imi voi spune si eu parerea"  Iov32:9, 10

29/01/08 16:23

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
E posibil sa fie fost asa cum zici! Dar Dumnezeu ti-a spus vreodata ca nu aproba relatia? Sau au fost numai semne pozitive?

Pentru ca in cazul lui Balaam chiar Dumnezeu ii da voie sa mearga sa blesteme pe Israel. Asta dupa ce inainte ii spune sa nu se duca. Uneori Dumnezeu nu se opune celor mai puternice dorinte ale noastre!


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

29/01/08 16:34

   
mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
Tanara crestina, un tanar de la noi care acum e pastor in Canada si-a cunoscut sotia pt  prima data intr-un vis. I-a vazut chipul , a stiut atunci si cum o cheama iar apoi dupa ce s-au intalnit "face to face" se pare ca si ea a avut acelasi vis. Asa a lucrat Dumnezeu.
In ceea ce te priveste nu cred ca este un semn rau dupa cum a spus flory.. dar tu ar trebui sa-ti dai seama in ce categorie poti integra acest vis: poate fi de la D-zeu ..sau.. rezultatul dorintei tale..si asta numai tu poti sa deosebesti. Oricum, datoria ta este sa te rogi si la timpul  potrivit vei vedea daca Dumnezeu ti-a vorbit sau nu. Hmmm ..si  "dorinta arzatoare" lasa ca stie Domnul cand sa o implineasca ;)


_______________________________________
Poate că oamenii se vor îndoi de ce spui, dar vor crede ceea ce faci!

29/01/08 17:58

   
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07
da.si eu stiu multe cazuri din astea, mihaella. Domnul lucreaza in cai misterioase.

_______________________________________
never regret something that once made you smile...

29/01/08 18:28

   
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
mey ce prieteni binevoitori sa ma ajute cu raspunssuri...  :) Multumesc

_______________________________________
By grace - Daughter of the most high King

29/01/08 19:12

   
tamarta
membru

Locatie: Cluj :D
Inregistat: 22/11/06

+Archangel+ a scris:

E posibil sa fie fost asa cum zici! Dar Dumnezeu ti-a spus vreodata ca nu aproba relatia? Sau au fost numai semne pozitive?

Pentru ca in cazul lui Balaam chiar Dumnezeu ii da voie sa mearga sa blesteme pe Israel. Asta dupa ce inainte ii spune sa nu se duca. Uneori Dumnezeu nu se opune celor mai puternice dorinte ale noastre!


au fost numai semne pozitive.... poate ca asta a fost... in acel moment era ceea ce imi doream cel mai mult. poate ca El a ingaduit asta ca sa realizez ca ceea ce imi doresc eu nu este ceea ce aveam nevoie, sau ceea ce este mai bine pentru mine....


_______________________________________
"Nu varsta aduce intelepciunea, nu batranetea te face in stare sa judeci. Iata de ce zic: Ascultati-ma! Imi voi spune si eu parerea"  Iov32:9, 10

29/01/08 19:41

   
dduduciuc
membru

Locatie: hunedoara
Inregistat: 02/02/08
daca nu ne mintim unul pe atul santem unul t.altul

02/02/08 21:03

   
mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
[ Daca nu ne mintim unul pe altul , suntem unul pt altul] ..asta am inteles eu dduduciuc( cu greu :rolleyes: ) ..in fine,..daca asta e ideea nu sunt de acord cu tine..e nevoie de mai mult decat sinceritate ca sa realizezi daca sunteti "unul pentru altul "..uite, eu incerc sa fiu sincera cu toata lumea, asta nu inseamna ca ne potrivim.. Daca ai rabdare , poti sa citesti mesajele anterioare si o sa gasesti raspunsul pt ca s-a cam discutat. :)

_______________________________________
Poate că oamenii se vor îndoi de ce spui, dar vor crede ceea ce faci!

02/02/08 23:15

   
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07

mihaella a scris:

[ Daca nu ne mintim unul pe altul , suntem unul pt altul] ..asta am inteles eu dduduciuc( cu greu :rolleyes: ) ..in fine,..daca asta e ideea nu sunt de acord cu tine..e nevoie de mai mult decat sinceritate ca sa realizezi daca sunteti "unul pentru altul "..uite, eu incerc sa fiu sincera cu toata lumea, asta nu inseamna ca ne potrivim.. Daca ai rabdare , poti sa citesti mesajele anterioare si o sa gasesti raspunsul pt ca s-a cam discutat. :)

total de acord cu mihaela


_______________________________________
By grace - Daughter of the most high King

03/02/08 13:57

   
tamarta
membru

Locatie: Cluj :D
Inregistat: 22/11/06
dduduciuc daca ar conta numai sinceritatea, as sta linistita...
conteaza mult si asta, dar sunt mult mai multi factori care trebuie luati in seama. sunt multe relatii care se sfarsesc, chiar daca intre ei a existat mereu sinceritate.


_______________________________________
"Nu varsta aduce intelepciunea, nu batranetea te face in stare sa judeci. Iata de ce zic: Ascultati-ma! Imi voi spune si eu parerea"  Iov32:9, 10

03/02/08 14:30

   
dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07
Apropo de aceasta problema am auzit o istorioara si nu stiu daca e reala dar vo povestesc.
Un tanar hotarat sa se insoare face o intelegere cu Dumnezeu: "Doamne... Vom face asa... Azi merg la biserica si tu trebuie sa faci in asa fel incat cea pe care tu mio tii deoparte sa iasa ultima din biserica". Zis si facut. Se termina programu la biserica, tanarul nostru extrem de emotionat ca ia ajuns timpul insuratului asteapta nerabdator si agitat ca toti sa iasa din biserica. Intr-un final biserica se eliberiaza iar tanarul nostru individuase deja pe aleasa vietii sale. Iese afara bucuros, o trage pe sora deoparte si cu un entuziasm de nedescris ii spune: "sora... Domnu mio descoperit ca trebuie sa ne casatorim". La care sora placut uimita raspunde: "pai asteapta sa vad ce zice si sotu" ... :D :D :D

p.s: ma.. radeti.. ca de nu ma supar pe voi :D

Ultima modificare de dodo86 (11/02/08 01:13)


_______________________________________
Dumnezeu nu exista. Dumnezeu este!
Paul Tillich

11/02/08 01:10

   
Pagini:  1 2 3 4 5 6 ... 27    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net