TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Persoana potrivita ? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 22 23 24 25 26 27
lorre
membru

Locatie: langa ape.
Inregistat: 07/10/06
ma bucur ca-mi impartasiti aceleasi pareri :) cam asa cred si eu,cum ati spus voi.

01/04/09 13:56

   
lorre
membru

Locatie: langa ape.
Inregistat: 07/10/06
pai..era pacaleala de 1 aprilie.el a luat idu meu de pe un chat..deci,imi pare rau ca am mai scris si aici..am consumat pagina degeaba :D

01/04/09 18:43

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

UnderZero a scris:

Nu cred ca Domnul ne da o persoana pe care noi sa nu o putem iubi!

Teoretic, suntem capabili sa iubim pe oricine.Doar asta inseamna dragostea neconditionata.

oricum persoana nu renunta la sotie pt ca il innebunea, nici nu a zis ca nu o mai iubeste

Nu am inteles ce ai vrut sa spui.

Dar Domnul nu e genul: Auzi, draga, iti place sau nu - asta e al tau/ a ta!

Nici nu am spus asta.

mikhael a scris:

Jezzy eu nu sunt de acord cu ideea asta inradacinata mult la pocaiti, ca e posibil ca Domnul sa-ti dea un sot/sotie prin care sa te slefuiasca.
Ce, Dumnezeu n-are ce sa faca decat sa te mai faca si nefericit acasa?Hai sa fim seriosi..
Eu sunt singur si sunt si singuratic si Dumnezeu ma slefuieste prin Duhul Lui dar si prin circumstante, dar intotdeauna Duhul LUi e acolo. Si am vazut ca asta se intampla si cu cei casatoriti, indiferent daca se inteleg bine cu partenerul.

Trecand peste faptul ca te cam contrazici(sau poate mintea mea imi joaca feste la ora asta), te-ai gandit vreodata de ce se spune ca "după ce vor învia din morţi, nici nu se vor însura, nici nu se vor mărita"?(Matei 12:25)

Ultima modificare de jezzy (25/05/09 00:15)


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

25/05/09 00:15

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

mikhael a scris:

Jezzy eu nu sunt de acord cu ideea asta inradacinata mult la pocaiti, ca e posibil ca Domnul sa-ti dea un sot/sotie prin care sa te slefuiasca.

Daca Dumnezeu te slefuieste inseamna ca sunt niscaiva asperitati ...Biblia spune ca doar cine se increde in Domnul este fericit. Nu cine se casatoreste. Nici nu cred ca Dumnezeu iti da pe cineva care nu-ti place, dar in anumite momente Dumnezeu lucreaza la caracterul nostru si prin oameni. Inclusiv prin familie:sot/sotie. Dar nu cred ca 24/24 Dumnezeu te "apasa" prin traiul cu partenerul.

Ultima modificare de MRU (25/05/09 00:32)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

25/05/09 00:31

   
mikhael
membru

Locatie: sibiu, romania
Inregistat: 16/01/09

MRU a scris:

Daca Dumnezeu te slefuieste inseamna ca sunt niscaiva asperitati ...Biblia spune ca doar cine se increde in Domnul este fericit. Nu cine se casatoreste. Nici nu cred ca Dumnezeu iti da pe cineva care nu-ti place, dar in anumite momente Dumnezeu lucreaza la caracterul nostru si prin oameni. Inclusiv prin familie:sot/sotie. Dar nu cred ca 24/24 Dumnezeu te "apasa" prin traiul cu partenerul.

Eu nu stiu daca oamenii au asperitati sau nu, si unde si daca trebuie slefuiti, eu  doar am intrebuintat expresia folosita de pocaiti "slefuire".
Asta vroiam sa subliniez si eu ca Dumnezeu nu te apasa prin traiul cu partenerul.
Din contra eu vreau ca partenerul meu sa-mi fie un sprijin in viata de zi cu zi, in deciziile care le iau, in viata spirituala, sa-mi fie complementar acolo unde am lipsuri.


jezzy a scris:

Trecand peste faptul ca te cam contrazici(sau poate mintea mea imi joaca feste la ora asta), te-ai gandit vreodata de ce se spune ca "după ce vor învia din morţi, nici nu se vor însura, nici nu se vor mărita"?(Matei 12:25)

In ce ma contrazic?
Ce legatura are viata de dupa inviere cu cea de acum? Nu inteleg.Aici e o viata traita in trupul acesta, supusa randuielilor acestora, inclusiv a casatoriei.
Dupa inviere vom avea un trup de slava, vom fi ca ingerii si vom avea alta randuiala.


_______________________________________
Oare cand vine Domnul sa ne ia?

25/05/09 09:10

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Nu mai stiu ce am vrut sa spun . Atunci la ora 00 avea sens, acum nu stiu ce sa mai zic.

_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

25/05/09 09:32

   
lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Voia lui D-zeu este fericirea noastra. Cred ca D-zeu ne slefuieste, dar sotul\sotia trebuie sa fie un ajutor potrivit, nu o cruce. Sunt de acord cu ideea ca D-zeu nu-ti poate da un sot\sotie care sa te "slefuiasca".

_______________________________________
Nu este nebun cel care da ceea ce nu poate tinea pentru a castiga ce niciodata nu pierde.- Jim Elliot

25/05/09 10:45

   
Dorina
membru

Locatie: Calarasi
Inregistat: 10/05/09
Depinde de fiecare daca va fi un ajutor sau o cruce...Iar daca vreunul di cei doi are nevoie de slefuire, Dumnezeu se va folosi de toate mujloacele si persoanele pentru a-l aduce la forma la care vrea, inclusiv de sotie sau sot. Si nu e vina lui Dumnezeu, dar asta e, cand ai colturi zgarii tot in jur si totul te va slefui automat prin faptul ca interactioneaza cu tine.

_______________________________________
Lucrurile  dupa care alergi in viata nu te merita.

25/05/09 11:29

   
UnderZero
membru

Locatie: n-are conteaza...
Inregistat: 19/04/08

jezzy a scris:

Teoretic, suntem capabili sa iubim pe oricine.Doar asta inseamna dragostea neconditionata.

Amin! Doar ca nu ma pot casatori cu oricine, chiar pocait sa fie. Ii iubesc precum fratii, dar sa ma pot crede in stare sa ma trezesc cu acea persoana in fiecare dimineata - e ceva foarte diferit.

jezzy a scris:

Nu am inteles ce ai vrut sa spui.

Ma refeream ca l-o fii innebunit, nu zic nu, dar nu divorteaza din cauza asta. Lucrurile pe care le iubeste la ea "acopera" diferentele inerente.

jezzy a scris:

Nici nu am spus asta.

Din asta am dedus:
jezzy a scris:

Da, dar de multe ori ideea Lui de persoana potrivita, nu corespunde cu ideea ta.
Poate am dedus prea multe...

25/05/09 11:52

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08

mikhael a scris:

Jezzy eu nu sunt de acord cu ideea asta inradacinata mult la pocaiti, ca e posibil ca Domnul sa-ti dea un sot/sotie prin care sa te slefuiasca.

mikhael, si daca nu stii sa te porti cu fata/femeia si faci tot felul de lucruri "tipic masculine" si mai esti si incapatanat de nu vrei sa te schimbi pentru persoana iubita, ce faci? ca vei avea probleme cu caru in relatie cu stilul asta la bord ;)

apropo, asta se numeste imaturitate ;)


_______________________________________
A passion lifestyle.

25/05/09 13:01

   
mikhael
membru

Locatie: sibiu, romania
Inregistat: 16/01/09

jezzy a scris:

Nu mai stiu ce am vrut sa spun http://www.in-cult.info/smileys/ym/9.gif. Atunci la ora 00 avea sens, acum nu stiu ce sa mai zic.

poate iti aduci aminte ..diseara la 00 poate are iar sens ca m-ai facut curios.


_______________________________________
Oare cand vine Domnul sa ne ia?

25/05/09 14:31

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08

mikhael a scris:

Jezzy eu nu sunt de acord cu ideea asta inradacinata mult la pocaiti, ca e posibil ca Domnul sa-ti dea un sot/sotie prin care sa te slefuiasca.


lara a scris:

Voia lui D-zeu este fericirea noastra. Cred ca D-zeu ne slefuieste, dar sotul\sotia trebuie sa fie un ajutor potrivit, nu o cruce. Sunt de acord cu ideea ca D-zeu nu-ti poate da un sot\sotie care sa te "slefuiasca".

ok, hai sa facem o mica recapitulare. pt a te casatori, trebuie sa fii pregatit, asa-i? sa zicem ca te-ai pregatit, ai primit jumatatea, dar apoi te-ai "razgandit" si ai revenit la vechile obiceiuri (din diverse motive), acelea care te faceau nepregatit, si apar probleme in relatie. ce e de facut? trebuie sa iti calci peste orgoliu si mandrie, sa recunosti ca ai gresit si ca trebuie sa te schimbi. altfel, te vor durea coltisorii pe care i-a numit MRU asperitati. asta ce e, nu slefuire? (nu o lua personal, nu te-am dat pe tine ca exemplu, de asta nu am vb nici la feminin ;) )

daca aveti impresia ca Dumnezeu nu va va slefui prin persoana iubita atat in prietenie cat si in casnicie, veti fi dezamagiti amarnic. chiar Biblia se refera indirect la slefuire, prin insasi definitia dragostei din 1Corinteni 13:4-7. Dragostea este îndelung răbdătoare, este plină de bunătate: dragostea nu pizmuieşte; dragostea nu se laudă, nu se umflă de mândrie, nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mânie, nu se gândeşte la rău, nu se bucură de nelegiuire, ci se bucură de adevăr, acoperă totul, crede totul, nădăjduieşte totul, suferă totul."

si ironia este ca pasajul asta descrie cea mai buna definitie a slefuirii ;))

asta in cazul in care avem aceeasi definitie a slefuirii. in caz contrar, nu ma bag :D

Ultima modificare de shoricel (25/05/09 15:52)


_______________________________________
A passion lifestyle.

25/05/09 15:47

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Cam la pasajul asta ma gandeam si eu, shori.
Daca toate ar fi perfecte, fara asperitati, n-ar mai fi nevoie nici de iertare, nici de acoperire, nici de...dragoste, nu?


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

25/05/09 17:20

   
lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Bine shoricel, genul asta de slefuire cred ca exista in absolut orice familie. Eu faceam referire la acel gen de slefuire in care sotia este calcata in picioare de barbat si batuta si etc etc.
Nu cred ca D-zeu da asa ceva. Se poate tu sa-ti iei asa ceva, dar D-zeu nu-ti da asa ceva pt a te slefui.


_______________________________________
Nu este nebun cel care da ceea ce nu poate tinea pentru a castiga ce niciodata nu pierde.- Jim Elliot

25/05/09 17:35

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08
asa mai vii de-acasa :P

_______________________________________
A passion lifestyle.

25/05/09 18:20

   
nikku
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 26/11/08
E cineva pregatit 100% inainte de a se casatori? Eu cred ca nu :)
Dar ar fi indicat ca la slefuire sa nu se foloseasca un smirghel prea abraziv, ci unul mai... finut :)


25/05/09 19:19

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
http://www.tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=436

Si prin persoana potrivita ne slefuieste Dumnezeu.

Nu e potrivita persoana care nu ne influenteaza in bine, in crestere spirituala, intelectuala si maturitate etc.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

25/05/09 19:30

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

UnderZero a scris:

Cunosc persoane ce au primit semne elocvente, cunosc anumite cazuri cand Domnul a raspuns pricipiilor cladite, etc. Exista diverse moduri prin care Domnul vorbeste. Nu cred ca exista un tipar si nici ca ceea ce mi se potriveste mie, i se potriveste si altuia. Oricum, in esenta: PUR SI SIMPLU STII! Uite, in cazul meu sunt 100% convinsa ca e EL!

Cum ?


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

16/06/09 21:05

   
UnderZero
membru

Locatie: n-are conteaza...
Inregistat: 19/04/08
Eram convinsa ca la topicu asta ajung :D.

Sunt o persoana incapatanata de felu' meu, si nu ma las usor convinsa de mai nimic. Domnul a stiut sa raspunda inimii mele indaratnice intr-un fel original. Bine, poate pentru restul nu e, pentru mine a fost. Is de parere ca 1+1 fac 2 si nu mai eram dispusa sa ... nimic cu virgula!

Dar Domnul a ales momentul potrivit si modul potrivit. Cum mi-a vorbit? In multe feluri: de la principii confirmate, la evenimente practice, starea mea spirituala imbunatatita semnificativ (era un musai obligatoriu :D ), confirmari de tot soiul si insasi relatia mea cu el. Sa zicem ca mai mult decat m-am asteptat sau as fii vrut, chiar :D. Unele confirmari nu au fost usor de acceptat, pentru ca m-am impotrivit, pe baza unor principii formulate de mine, fara neaparat o baza solida biblica (recunosc, acum :P ). M-a uimit cum Domnul a lucrat si simt ca va mai lucra.

Detalii? Nu-s persoana potrivita de intrebat detalii. Mi se par prea...intime :)! Dar da - cam asta a fost, in mare. Si acum, Domnul are grija sa ma "loveasca", intr-un fel sau altul, pentru a-mi da puterea necesara sa merg mai departe. Nu-i usor, dar e foarte fain.

Ultima modificare de UnderZero (16/06/09 21:32)


16/06/09 21:31

   
monday_73
membru

Locatie: romania
Inregistat: 19/01/08
Am auzit o opinie interesanta conform careia Dumnezeu nu doreste pentru noi un partener compatibil de casatorie, ci un partener prin care Dumnezeu sa ne modeleze caracterul si sa fim asemenea lui Hristos.
Ca este egoism sa-ti doresti ca el/ea sa atinga toate standardele tale, asadar e egoist din partea ta sa-ti doresti sa fie cat mai compatibil cu tine. Ci trebuie sa-ti doresti ca persoana cealalta sa fie puternica in domenii in care esti slab, si invers, astfel incat sa fiti modelati unul prin celalalt si sa ajungeti amandoi sa fiti asemenea lui Hristos.
Cel putin asta am inteles eu :D din articolul http://nazireat4him.blogspot.com/2010/0 ... viata.html

Ce credeti despre asta?
Va astept parerile. :D

Ultima modificare de monday_73 (31/10/10 18:01)


_______________________________________

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)


31/10/10 18:00

   
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08
Eu cred ca compatibilitatea inseamna sa fiti pe aceeasi lungime de unda.
Apoi, cred ca el trebuie sa fie puternic in ceea ce tu esti slaba si slab in ceea ce tu esti puternica. Prin compatibilitate in cuplu, mai inteleg si implinire, completare. Spre exemplu: eu sunt mai agitata, prietenul meu este mai calm; eu sunt mai aeriana, el este mai cu picioarele pe pamant. Te-ai astepta sa nu ne intelegem, dar tocami faptul ca suntem diferiti, ca ne completam e ceea ce e minunat.

Uite, acum nu stiu daca e un lucru egoist, dar pe langa alte lucruri, mi-am dorit ca viitorul sot sa fie as in gramatica. Chiar era ceva important pentru mine. Si Domnul mi-a daruit un sot care nu e doar exemplar in ale gramaticii, dar ma mai corecteaza si pe mine. :D

Deci, nu stiu cat de gresit e sa ai standarde. Eu zic ca e bine sa le ai. Dar in acelasi timp sa te gandesti si la faptul ca trebuie sa fie o persoana care sa te completeze. Pana la urma, Dumnezeu "i-a creat barbat si femeie", diferiti adica, sa formeze un singur trup. :)

Impreuna cu sotul tau, trebuie sa ii slujesti Domnului. De regula, zic eu cazurile in care "el/ea e o cruce", cred ca sunt cazurile in care ai ales gresit, dupa ochi si nu dupa voia Domnului.

Ultima modificare de anomis (31/10/10 19:58)


_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

31/10/10 19:57

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Cat timp ai nevoie de modelare crede-ma ca nu exista partener compatibil 100%. :D

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

01/11/10 09:35

   
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08
Poti fi compatibil cu cineva in gandire. Tocmai in asta poate consta aceasta compatibilitate. Adica, amandoi sa fiti de acord ca e nevoie de modelare, remodelare, schimbare, etc.

_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

01/11/10 19:01

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
ARCH si Anomis..si daca indivizii isi schimba gandirea pe parcurs..?

_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


02/11/10 15:56

   
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08
In general, gandirea oamenilor e data in mare parte de educatie-pe care au avut-o, sau nu.

La ce fel de schimbare te referi?


_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

02/11/10 20:26

   
Pagini: 1 ... 22 23 24 25 26 27    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net