TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Literatura/Literatura crestina Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 7 8 9 10
yacko
membru

Inregistat: 03/01/10
Depinde de nivelul de intelegere al omului. Aici vorbesc spiritual, atat cat si intelectual. Pentru mine, cartea care mi-a deschis ochii a fost "Crestinismul redus la esente" de CS Lewis. (Re)zidirea spirituala implica disciplina rugaciunii, a invataturii, a inchinarii si a lepadarii de sine. Deci degeaba citim daca nu ne rugam, degeaba mergem la biserica daca nu suntem in stare sa dam socoteala de ceea ce credem.

Alte carti de Lewis in ordine crescatoare a dificultatii: "Cele patru iubiri", "Scrisori catre Malcolm", "Scrisorile lui Spiridus (Screwtape?", "Reflectii despre Psalmi", "Miracole", "Surprins de bucurie".

Carti devotionale in limba romana nu cunosc asa de bine, dar vezi daca sunt traduceri:

"Hunger for God" , de John Piper (foamea dupa Dumnezeu), o carte pentru cei care-l cauta pe Dumnezeu dar parca Dumnezeu nu se lasa gasit

"A Renegade's Guide to God", de David Foster (ghidul rebelului spre Dumnezeu), o carte pentru cei care au ramas desiluzionati cu religia (forma de evlavie) a zilelor noastre

"Ucenicia Crestinului" de Soren Kierkegaard, un ghid mai filozofic

"Pretul Uceniciei" de Dietrich (cred ca i-am scris bine numele) Bonhoeffer

"Cu frica si cutremur" tot de Kierkegaard, un ghid al credintei

"Confesiunile Sfantului Augustin", despre lupta dintre orgoliu si Dumnezeu

Nu pot sa comentez asupra ceea ne nu am citit, dar mi s-a si recomandat:

"Pelegrinajul crestinului" de John Bunyan
"Cetatea lui Dumnezeu" de Augustin
"Comoara imparatului David" de Spurgeon (despre Psalmi)
"In lumina ?" de Tolstoy
Cartile lui G. K. Chesterton

28/01/10 17:58

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

fluflu a scris:

Ce carte ati recomanda unei persoane care la un moment dat in viata s-a indepartat de DOmnul, a luat-o pe cai gresite,dar de ceva vreme a primit iertarea din partea Domnului si acum inca e in procesul de rezidire spirituala ?

Biblia. ;)

Cred ca asa cum zicea si Yacho, trebuie sa te gandesti la ceva devotional si daca ai acces la persoana respectiva sa o inveti sa aiba o relatie zilnica cu Dumnezeu. Acuma tu cunosti mai bine persoana. Daca e visatoare(or) poate un roman cu tema crestina, daca o e persoana foarte pragmatica atunci neaparat ceva studii biblice; tu esti fata desteapta si o sa-ti dai seama ce nivel de dificultate sa fie. :)

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

29/01/10 08:16

Tiana
membru

Inregistat: 25/01/10
cinva mi-a zis cu ceva timp in urma "in spatele fiecarei carti este un duh asa ca roagate ca atunci cand citesti o carte sa iei ce este bun din ea".am tinut minte chestia asta,sper sa va ajute.Si inca o chestie pe care am descoperit-o de cand citesc carti crestine-incearcati sa cititi cartea in limba in care a fost scrisa de autor,este putin mai greu dar merita mai mult.

29/01/10 11:58

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

Tiana a scris:

cinva mi-a zis cu ceva timp in urma "in spatele fiecarei carti este un duh ...

Da, da, ... a celui ce a scris-o. Se scrie cu caractere ascunse identitatea lui! :)

29/01/10 12:01

Tiana
membru

doar am vrut sa dau un sfat scuze daca am gresit cu ceva.

29/01/10 12:04

Old
Moderator

E ok, bine ai zis. Am facut doar completare. La fel chestia cu limba in care a fost scrisa. Perfect de acord.

Sau ce? Cum ar suna scrierile lui Eminescu in magiara? Sau cum suna shaekspaire in poloneza, ca nici in romana nu prea suna!?

29/01/10 12:09

Tiana
membru

asa e!(credeam ca te iei de mine :)

29/01/10 12:28

Tiana
membru

Eu vorbeam mai  mult despre literatura crestina.Cu Biblia este alta chestie,ai un pastor,poti studia poti intreba si chiar te poti ruga daca chiar iti doresti(cand esti sincer si chiar vrei sa stii ce a vrut D-zeu sa spuna ,El iti va descoperi nici nu ma indoiesc).dar atunci cand eu am spus chestia aia ma refeream la carti crestine pe care ai avea posibilitatea sa  le citesti in limba in care au fost scrise (si cum cele mai multe, majoritatea, sunt in engleza)nu cred ca este chiar atat de greu.Eu am tradus anul trecut o carte crestina din engleza si m-am confruntat mult cu problema asta- foarte multe expresii pt care nu gaseam corespondent in limba romana-si trebuia sa inlocuiesc iar sensul deja se schimba sau isi pierdea din continut.Nu spun ca nu este bine sa le citim in romana,slava Domnului ca citim si le avem si asa,citesc mult si carti traduse ,dar  cand am ocazia si pot alege o iau pe cea originala.

02/02/10 11:29

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
Tocmai mi-a sosit comanda de pe Kerigma.Miam comandat 2 carti nou-noute : 'Cand greierii plang' si '90 de minute in Rai'. Abia astept sa le citesc! :)

15/02/10 20:19

Arira
membru

Inregistat: 08/06/10
Stie cineva de unde as putea face rost de cartea "Cand Dumnezeu iti taie calea"?
Am tot cautat pe interet si la toate librariile crestine, dar degeaba. Nu o au in stoc si nici nu o mai retiparesc.

08/06/10 12:29

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

Arira a scris:

Stie cineva de unde as putea face rost de cartea "Cand Dumnezeu iti taie calea"?
Am tot cautat pe interet si la toate librariile crestine, dar degeaba. Nu o au in stoc si nici nu o mai retiparesc.

http://www.tanarcrestin.net/forum/viewt ... 049#186049

08/06/10 15:51

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Apropo de Maini inzestrate - Ben Carson, ca am vazut ca s-a amintit si de film.
Am citit-o acum ceva timp si intr-adevar e o carte impresionanta, dramatica, doar ca am impresia ca uneori au exagerat unele chestii ce tin de medicina, poate tocmai pt dramatism si nu mi se pare ok.Stiu ca volumul nu e tratat de medicina, dar totusi.
Imi vine in minte de exemplu, faza cand vorbeste de operatia de despartire a siamezilor si trebuia sa refaca vena care se duce la creier intr-o ora, altfel murea creierul. Si spre final incepe sa numere invers, si termina fix in ultimele secunde, de parca creierul ar rezista exact 60 de minute, daca intarzie 5 secunde, s-a dus totul.
Si mai sunt si alte faze, nu imi amintesc
acum.

28/03/11 23:21

april
admin forum

jezzy a scris:

Imi vine in minte de exemplu, faza cand vorbeste de operatia de despartire a siamezilor si trebuia sa refaca vena care se duce la creier intr-o ora, altfel murea creierul. Si spre final incepe sa numere invers, si termina fix in ultimele secunde, de parca creierul ar rezista exact 60 de minute, daca intarzie 5 secunde, s-a dus totul.
Si mai sunt si alte faze, nu imi amintesc

nu stii cat de importante puteau fi secundele alea. posibil asa mai fi rezistat inca 5 secunde creierele lor dar nu cred ca ar fi scris asa ceva daca nu ar fi fost exact asa : sa termine exact in ultimele secunde.

este o carte f buna si o recomand tuturor, dar recomand si urmatoarea: Gandeste cutezator. o completeaza f bine pe prima.

29/03/11 20:21

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Ideea e ca am vorbit cu un medic despre carte.Deci sunt niste pareri avizate, nu doar presupunerile mele.
E o carte buna, nici eu n-am spus altceva, eu ma refeream strict la unele chestii medicale, care sunt exagerate de amorul artei.

29/03/11 22:58

april
admin forum

ai vorbit cu un neurochirurg? ca unul mai bun decat Ben Carson nu gasesti.

in fine. ne indepartam de partea crestina a cartii respective. cred c-o s-o recitesc curand.

30/03/11 11:08

Old
Moderator

A citit cineva cartea: Bad Girls of the Bible: And What We Can Learn from Them
(Liz Curtis Higgs)
E un titlu provocator, dar inca nu mi-a picat in m‚nă cartea.

07/10/15 21:19

Pagini: 1 ... 7 8 9 10    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la