TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Probleme, idei, sfaturi utile/COMENTARII Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Ii poti da seara cereale.

16/04/13 21:22

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

felyy a scris:

adriana....eu as vrea sa manance putuna paine sa ii tina de foame mai ales peste noapte

Da-i pita cu clisa, daca  vrei sa-i tina de foame. :))

Ultima modificare de Old (16/04/13 22:45)

16/04/13 22:44

felyy
membru

Inregistat: 23/06/08
de o vreme nu mi le mai mananca

ma tot gandesc daca e bine cum procedez
dim (dupa ora 10 cand se trezeste): o banana si un mar sau para (banana zdrobita cu furculita si marul pe razatoare)

parnz: ciorba, tocanita....ce mancam si noi

pe la 5,6 mai ciuguleste ceva

apoi sera  pe la 8,9 iar mancare serioasa, altfel pana dim ma tezeste de n ori

intre mese mai rontaie cate ceva tot ce pot sa ii dau in mana ii dau sa manace ea...sa simta gustul la toate, chiar si paine ii dau in mana si isi umple gura apoi arunca, nu inghite nimic

16/04/13 22:49

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
http://www.tanarcrestin.net/forum/viewtopic.php?id=1893

17/04/13 00:31

feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

felyy a scris:

as vrea sa ii scot laptele de noptea, cand era mai mica nu manca noptea dar acum de cand a crescut....bea lapte spre dimineata in jur de 3, 4

felyy a scris:

dim (dupa ora 10 cand se trezeste): o banana si un mar sau para (banana zdrobita cu furculita si marul pe razatoare)

parnz: ciorba, tocanita....ce mancam si noi

pe la 5,6 mai ciuguleste ceva

apoi sera  pe la 8,9 iar mancare serioasa, altfel pana dim ma tezeste de n ori

... din putina mea experienta... :D

cred ca inainte de a regla orele de masa, e important sa fie reglate orele de somn.

in mod normal copiii trebuie sa aiba 3 mese principale (mic dejun, pranz, cina) si 2 gustari intre mese (una intre mic dejun si pranz, si alta intre pranz si cina).

daca ea se trezeste la 10 dimineata, e clar ca sare peste o masa principala... pe care (pe drept) o revendica noaptea :)

eu as incepe prin a inlocui laptele de noapte cu apa. p'orma as culca'o devreme (maxim ora 21.00), pt a se trezi devreme. (eu am fost/ sint foarte rigida cu orele de somn, pt ca influenteaza si orele de masa, si de activitate, etc ).

sper sa'ti fie de folos :)

17/04/13 14:17

felyy
membru

Inregistat: 23/06/08
feed spui foarte bine
am incercat cu somnul mai repede dar nu prea mi-a reusit
nu am mai insistat pt ca dim la ora 6,7 ma trezea, noi de obicei sera terminam munca tarziu, iar dim ne trezim la ora 8, deocamdata asa ne este progrmul si nu putem schimba...fiind ff obosita de sera mi-e greu si mii sa ma trezesc la 6 dim sa ma joc cu noemi...asta e motivul pt care am acceptat sa doarma mai tarziu seara

e plina de energeie....unerori aprope pica din picioare de somn si nu vrea sa se lase....

nici eu nu am experienta, incerc sa invat din mers, intreb si alte mamici..

am intentia sa ii scot laptele de noaptea(bea cam 150-200 ml) dar pana nu manaca ceva mai consistent sera nu reusesc ca spre dimineata ii e foame
poate daca mai creste

20/04/13 21:46

adriana
membru

Eu am fost cam la polul opus...eram asa obsedata ca nu mananca copilul suficient, incat ma trezeam la 5-6 dimineata sa i dau un biberon in plus. El n-avea nicio treaba...si a scos rand pe rand meselede noapte...spre dezamagirea mea care am stat cu pixul in mana multe luni sa calculez cat mananca...Eh...asa e la tinerete...dupa o varsta, te mai inteleptesti... :D

22/04/13 15:07

observator
membru

Inregistat: 15/05/13
Regulament

1. Prezenta pe acest forum si acceptarea ca user reprezinta un PRIVILEGIUuu si nu un drept. In orice moment puteti fi banat daca NU respectati regulamentul si daca nu aveti un comportament civilizat.
...
6. Cand realizati o noua postare va rugam sa nu folositi... "mirc-style"... Este un forum in LIMBA ROMANA.

Salutari.

Lucrurile sunt confuze inca din start...

In primul rand dreptul meu de a fi crestin este totodata un privilegiu (un "u" este suficient de explicit) prin voia Tatalui, in Numele lui Isus Cristos si prin puterea Duhului Sfant. Ca sa-l citez pe Ioan: "dar tuturor celor ce L-au primit, adica celor ce cred in Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu."

Bun, asadar, sunt un privilegiat pentru dreptul care mi s-a dat, indiferent care este parerea de moment a unei alte persoane. Daca totusi imi este pusa la indoiala starea, este dreptul celuilalt sa aleaga astfel, dar atunci am si eu un alt drept mai mic, sa ma intreb daca am intrat intr-adevar pe un forum crestin. Simplu pana aici si, dupa cum se va observa si de aici incolo.

In al doilea rand, sunt indemnat la punctul 6 sa nu folosesc un limbaj "mirc-style". Dar am ramas deja blocat mintal la termenul "banat" de la pct 1, astfel ca nu pot face deosebirea intre "limba romana" scrisa cu majuscule si cea scrisa cu minuscule... Poate este de vina "mirc-style"-ul care mi- a virusat sistemul de operare... To be banned -a fi interzis, nu prea are nimic in comun cu romanescul... http://dexonline.ro/definitie/banat.

Pana aici, lucrurile s-ar mai putea intelege cat de cat... dar nu asa se intampla atunci cand la inscriere se mentioneaza in formular cerinta... "Biserica". Optional sau nu, ce mai conteaza, gafa a fost gandita si infaptuita. Biserica/Ekklesia este una singura si anume "adunarea celor chemati afara" in Numele lui Isus Cristos. Dar, daca totusi, firea indeamna la o imparteala, de ce nu s-au simplificat lucrurile mentionandu-se "Cult" in loc de "Biserica"? Pavel ar intreba... "Cristos a fost impartit?"

Dupa cum se observa, nimeni nu-i perfect...atunci de ce toate astea?

Inspiratie!

15/05/13 01:48

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

observator a scris:

In primul rand dreptul meu de a fi crestin este totodata un privilegiu (un "u" este suficient de explicit) prin voia Tatalui, in Numele lui Isus Cristos si prin puterea Duhului Sfant. Ca sa-l citez pe Ioan: "dar tuturor celor ce L-au primit, adica celor ce cred in Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu."

Bine ai venit pe acest forum.
Da, prezenta aici este privilegiu, si nu te califica in ce priveste mantuirea. Doar moartea Domnului Iisus Hristos te salveaza.
In cve priveste prezenta pe acest forum, este exact cum as veni eu la tine acasa. Nu fac ce vreau, si nu e un drept al meu sa stau la tine in casa dar daca tu imi dai cheia pot sta in conditiile convenite. Nu ma apuc insa sa dau cu noroi pe pereti.

Bun, asadar, sunt un privilegiat pentru dreptul care mi s-a dat, indiferent care este parerea de moment a unei alte persoane. Daca totusi imi este pusa la indoiala starea, este dreptul celuilalt sa aleaga astfel, dar atunci am si eu un alt drept mai mic, sa ma intreb daca am intrat intr-adevar pe un forum crestin.

Da, ai intrat pe un forum crestin dar ai intrat cu cizmele pline de noroi asa cum vii din alta parte.

Atitudinea ta imi da si mie un mic drept sa ma intreb daca esti bine intentionat si te las in casa sau trebuie sa te dau afara ca sa nu-mi strici casa.
"Bun, pana aici simplu. Si de aici incolo va fi la fel."(adaptare dupa afirmatia ta)

In al doilea rand, sunt indemnat la punctul 6 sa nu folosesc un limbaj "mirc-style". Dar am ramas deja blocat mintal la termenul "banat" de la pct 1, astfel ca nu pot face deosebirea intre "limba romana" scrisa cu majuscule si cea scrisa cu minuscule... Poate este de vina "mirc-style"-ul care mi- a virusat sistemul de operare... To be banned -a fi interzis, nu prea are nimic in comun cu romanescul... http://dexonline.ro/definitie/banat.
Daca ti-ai unge putin rotitele s-ar debloca. :D

Pana aici, lucrurile s-ar mai putea intelege cat de cat... dar nu asa se intampla atunci cand la inscriere se mentioneaza in formular cerinta... "Biserica". Optional sau nu, ce mai conteaza, gafa a fost gandita si infaptuita.

Mai devreme vorbeai de limba romana. Am vazut ca aveai si dictionar. Ar fi bine sa-l deschizi si sa vezi ce spune, nu doar sa-l recomanzi.

Biserica/Ekklesia este una singura si anume "adunarea celor chemati afara" in Numele lui Isus Cristos.

Nu toti care intra aici stiu greaca.

Dar, daca totusi, firea indeamna la o imparteala, de ce nu s-au simplificat lucrurile mentionandu-se "Cult" in loc de "Biserica"? Pavel ar intreba... "Cristos a fost impartit?"

Este bine sa stii si tu ca nu toate comunitatile religioase au statut de cult. (poate nu stiai)

Dupa cum se observa, nimeni nu-i perfect...atunci de ce toate astea?

Tu de ce faci asa?
Probabil pentru ca nu esti perfect, dar te asigur ca daca ramai pe acest forum ai oportunitatea sa devii ceea ce ar trebui.

Ultima modificare de Old (15/05/13 07:02)

15/05/13 07:01

Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Bun venit si din partea mea observator!
Chemarea ta cu usor iz ecumenic la suprafata este insotita de o atitudine ce tradeaza intentii deloc ecumenice la interior. Dar cum sugerai si tu, apoi cum lasa de inteles si Old, toti avem defecte si toti putem creste spiritual. Totul depinde mai intai de calitatea intentiilor.

Mi-ar fi placut ca "degustand" opinia ta, sa constat cu bucurie ca nu ai uitat sa presari in ceea ce ne-ai pregatit si ceva ingrediente care sa-i dea savoare cum ar fi un "daca-mi permiteti o observatie"ori "sper sa nu va fie cu suparare" sau "oare aici nu ar fi fost mai potrivit/corect ..." etc.

Sa ai o sedere benefica pe forum si o inima buna! Asta ca sa putem conlucra si impartasi opinii in acel Duh ce se poate statornici acolo, in inimi. Cu voia noastra deci si prin bunavointa Mantuitorului nostru Isus Hristos  sper ca vom reusi.

15/05/13 09:07

Delmoniko
Exclus

Inregistat: 16/05/07
S-a gasit cineva sa critice "regulamentul". :)
Parca nu v-am dat destula critica :)
O fi oare constructiva?

Si Biserica e una singura? Parca erau vreo 3000 de culte crestine la ultima numaratoare. Incapetit toti "afara"?

Ultima modificare de Delmoniko (15/05/13 13:17)

15/05/13 12:57

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
observator, sunt impresionata ca cineva a citit regulamentul si l-a luat atat de in serios. nu pricep de ce ai scris aici, in loc sa o faci la subiectul respectiv.

in primul rand nu vad ce satisfactie poti avea in a te lega de o greseala de tastare ("uu"), printre altele.

in al doilea rand sunt multe privilegii in lumea asta. nu cred ca nu stii asta.

in al treilea rand sunt iar impresionata de cineva care stie atat de bine limba romana. mai rar asa ceva in randul tineretului( in caz ca esti inca tanar, dar presupun ca esti, altfel nu te-ai asorta cu titlul )

in al patrulea rand, daca esti asa de bun la teorie ar cam fi trebuit sa stii si ca acest cuvant, si anume Biserica ( Adunare din partea mea ) este folosit si ca termen pt o biserica/adunare locala, iar despre asta este vorba in formularul ala de inscriere.

in al cincilea rand nu a sustinut nimeni ca am fi perfecti. "Toate aceastea" au un scop. Dumnezeu este un Dumnezeu si al randuielii, de ce nu ar fi si aici ceva randuiala ?

si in ultimul rand, de ce am impresia ca ai mai fost pe aici ?

15/05/13 22:47

giany
membru

Inregistat: 18/05/07

adriana a scris:

Mai...sunt retete cu orez, dar la alt topic.
http://www.tanarcrestin.net/forum/viewt ... 8&p=28

da ... multumesc ... uitasem si nu stiam pe unde mai e si subiectul asta ...

01/05/14 19:57

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Pe filelist este un thred numit "Lifestyle & Stupid Questions". Poate ar trebui si pe TC facut asa ceva, pentru mici intrebari care nu isi au locul niciunde.

Pana atunci, intreb aici : ce sa aleg pentru un card/cont de salariu intre Raiffeisen si ING?

15/07/14 19:19

Site web  
adriana
membru

a scris:

Am nunta acum in august si as avea nevoie de cineva care sa se ocupe de organizare la sala,la masa..pentru a organiza jocuri si altele..pentru a face o atmosfera placuta,mai pe scurt sa nu intervina plictiseala intelegeti ce vreau sa zic?

Sincer, nu!
Mi se pare ciudat sa ajungi sa te plictisesti cu proprii invitati, dar ma rog...ce stiu eu, nascuta in epoca de piatra?!...

04/07/15 23:04

Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

edi.theraven a scris:

Pe filelist este un thred numit "Lifestyle & Stupid Questions". Poate ar trebui si pe TC facut asa ceva, pentru mici intrebari care nu isi au locul niciunde.

Pana atunci, intreb aici : ce sa aleg pentru un card/cont de salariu intre Raiffeisen si ING?

Probabil ca ai ales deja. De regula intrebi la banci despre comisioane la retragere (daca e gratuit sau nu), dobanzi, descoperire (ideal sa nu apelezi la asa ceva), etc.
Poti cere oferte de la mai multe banci si apoi sa le compari, dar asteapta-te sa nu afli totul despre dezavantajele tale, (de regula sunt mascate bine de formulari interpretabile).

26/09/15 21:44

Pagini:  1 2    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la