TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Maxime si cugetari/Fericire / nefericire Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Ferice de cine nu suspina dupa ce nu are si se bucura de ce are. (Epictet)

Fericirea in casatorie e un bun pe care trebuie sa-l castigi, sa ti-l meriti zi cu zi, ceas cu ceas. (Lucio de Ambra)

Niciodata nu poti fi fericit, daca te vei mahni vazand ca altul e mai fericit decat tine. Cand vezi cati sunt inaintea ta gandeste-te cati sunt in urma ta. (Seneca)

De s-ar cladi CASA FERICIRII, cea mai mare incapere ar fi sala de asteptare. (J.Renaud)

Fericirea nu inseamna sa ai ceea ce doresti, ci sa doresti ceea ce ai.

Daca nu esti fericit cu ceea ce ai, crezi ca vei fi mai fericit cu mai mult?

Pe unii oameni nu-i face fericiti nimic decat schimbarea. La fel si pe unii nou-nascuti.

Pentru a fi fericit nu aduna posesiuni, ci scade din dorinte.

Doua lucruri contribuie la fericirea omului: acelea fara de care putem trai, si cele cu care putem trai.

Fericirea inseamna sa nu fii multumit cu ce esti, dar sa fii multumit cu ce ai.

Ultima modificare de april (08/12/05 20:38)


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

08/12/05 20:36

   
doitili
membru

Locatie: Curtea de Arges, Romania
Inregistat: 23/10/05
Secretul fericirii nu este in a face ceea ce iti place ci in a-ti place ceea ce faci. (George al V-lea , Rege al Angliei)

Ce bine ar fi daca si fericirea ar fi la fel de contagioasa ca si gripa.

Dumnezeu nu ne poate da fericire si pace daca stam departe de El insusi, pentru ca asa ceva nu exista! Pacea si fericirea se afla ele insele in Dumnezeu.

Sa nu uitam ca fericirea este o atitudine pe drum, nu o destinatie.

Fericirea este un lucru minunat; cu cat o urmaresti mai mult pentru celalalt, cu atat o ai mai mult pentru tine.

Fericirea nu este o statie terminus la care ajungi, ci un anumit fel de a calatori.


_______________________________________
Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El.

30/12/05 02:38

   
Alessandra
membru

Locatie: Sibiu, Romania
Inregistat: 04/03/06
Daca exista o galaxie a fericirii, doresc ca cea mai frumoasa stea sa se aprinda pentru tine.

Daca n-ai vrea decat sa fii fericit, ar fi usor; dar vrei sa fii mai fericit decat altii si asta este intotdeauna greu pentru ca suntem incredintati ca ceilalti sunt mai fericiti decat i realitate.

Omul cel mai fericit este cel care poate sa-i faca fericiti pe cat mai multi din jurul sau.

Cauta sa fii fericit.. iar daca fericirea ta aduce suferinta cuiva, renunta la ea..


_______________________________________
Love never fails

08/03/06 11:52

   
vaxaly
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 28/03/05
Nu vorbiti despre fericirea voastra unui om mai putin fericit decit voi. (Pitagora)

Bucuria omului e in om, intre ei se infripta prietenia care umple cel mai intins desert al sufletului omenesc. A iubi si a fi iubit, iata taina fericirii. (Cicero)

Fericirea inseamna a sti sa te multumesti cu orice. In orice nefericire exista intodeauna si putin bine. (Lucio de Ambra)

Trei lucruri sunt necesare pentru a fi fericit: trup sanatos, spirit liber, inima curata. (I.Drutsa)

Pentru fericirea personala este necesar sa iti controlezi fiecare cuvant, fiecare fapta, caci exista cuvinte care lovesc mai puternic decat batul si multi sunt aceia care junghie cu limba mai rau decit cu pumnalul. (S.Smilles)

Paradoxurile fericirii:

-inaltare prin coborare.
-primire prin daruire.
-castigare prin pierdere.

Nu ne cunoastem fericirea, totul ni se pare atat de simplu; trebuie sa fi cunoscut privatiunea totala pentru ca, in cele din urma, simplul fosnet al unui ramurele in atingere cu o banala scoarta de copac sa te faca sa-ti dea lacrimile. (Jean-Louise Etiene)


_______________________________________
"Nu de aripi are nevoie spiritul omenesc, spune Bacon, ci de plumb. Cu prea mare usurinta se avanta in cele mai inalte abstractiuni pierzand orice contact cu omenescul si realitatea."

31/03/06 15:46

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Omul care se crede fericit, chiar este fericit.(D.Diderot)

Daca nu putem fi fericiti, greseala e de obicei in noi insine. ( J.L.Avebury)

Fericirea ..se afla in noi, niciodata in jurul nostru. (M.Sadoveanu)

Trecem adeseori pe langa fericire, fara s-o vedem, fara s-o privim sau daca am vazut-o si am privit-o, fara s-o recunoastem. (Al.Dumas-tatal)

Nu exista oameni mai neiduplecati si mai duri decat cei preocupati de nefericirea lor. (M.Eminescu)

Unii oameni sunt impinsi parca de soarta sa caute cu lumanarea nenorocirile, si vegheaza, se trudesc si plang pentru a le face cat mai dureroase si mai indelungate. (U.Foscolo)


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

16/04/06 14:48

   
teen-elle
membru

Locatie: Under the Sky
Inregistat: 02/05/06
Cea mai sigura cale de a fi fericit este de a cauta sa faci alta persoana fericita!

Daca vrei sa ajungi la fericire, pune-ti orice ca tinta, numai un lucru nu: fericirea. :)

Ultima modificare de teen-elle (02/05/06 15:10)


_______________________________________
Cu cat judeci mai mult, cu atat iubesti mai putin. (Honore de Balzac)

02/05/06 15:08

   
deliamm
membru

Locatie: tg mures Romania
Inregistat: 07/07/06
Fericirea nu-i decat un vis, durerea este intotdeauna reala.

Fericirea este o minge de fotbal, cand este aproape o lovesti cu piciorul, cand este departe alergi dupa ea!!!!

DACA VREI SA FII FERICIT O CLIPA, RAZBUNA-TE...DACA VREI SA FII FERICIT O VIATA, IARTA!!!"

Daca vrei sa ajungi la fericire, atunci pune-ti orice ca tinta, numai una singura nu: fericirea. (L. Blaga)


_______________________________________
Daca este cineva in Hristos,este o faptura noua.Cele vechi ...s-au dus. 2 Corinteni 5:17

07/07/06 23:59

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Nimeni nu este proprietarul fericirii, uneori ai norocul sa ai un contract de inchiriere si sa fii locatarul ei. Trebuie sa-i platesti foarte regulat chiria, altfel esti evacuat foarte repede.(Marc Levy)

Nu exista fericire de care sa-ti amintesti fara tristete.(Octavian Paler)

Fericirea înseamnă să ai o familie mare, iubitoare, grijulie, închegată, care să locuiască într-un alt oraş.(George Burns)

Fericirea este armonia dintre ceea ce gândeşti, ceea ce spui şi ceea ce faci. (Mahatma Gandhi)


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

02/12/07 13:35

   
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Un înţelept a spus odată:

„Viaţa aşa cum este pe pământ este tot iadul pe care-l va experimenta vreodată un credincios, şi este tot raiul pe care-l va experimenta vreodată un necredincios.”

Ultima modificare de Filip. (27/02/08 15:15)


27/02/08 15:15

Site web  
cami
membru

Locatie: here and there :)
Inregistat: 17/07/07
"Cea dintai conditie a fericirii este intelepciunea."

"Nu toti care sunt buni,sunt si fericiti."

"Nu este fericit cine nu se vede fericit."

"Dupa Epicur,doua sunt bucuriile din care-i alcatuita fericirea suprema:"un corp lipsit de durere si un suflet netulburat"."

"Fericirea consta in inchipuirea ca o posedam."

"Lumea aceasta, teatru de orgoliu si de ratacire este plina de nefericiti care vorbesc despre fericire."-Voltaire

"Sunt oameni care traiesc fericiti fara sa stie."

"Inca n-am vazut sfarsind fericit pe cineva, asupra caruia zeii revarsau darurile lor cu maini mereu pline."

"Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra,decat ceea ce avem."-Schopenhauer


_______________________________________
"If I find in myself a desire which no experience in this world can satisfy, the most probable explanation is that I was made for another world." - C. S. Lewis

12/04/08 09:32

   
diana.m
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 17/07/07
Fericirea se afla in noi.

_______________________________________
daca toti am avea aripi , ne-am tine de mana si am zbura...

12/04/08 14:41

   
cami
membru

Locatie: here and there :)
Inregistat: 17/07/07
"Fericirea e la indemana noastra la picioarele noastre,ca o floare de camp nu trebuie decat sa ne aplecam ca sa o culegem,dar cum ea este inconjuarata de mai multe flori ne putem insela asupra culori si a mirosului...asa nu ne atingem telul."

"Fericirea este un parfum pe care nu îl poţi turna pe alţii fără să cadă şi pe tine câţiva stropi".
"Ati aflat ca... exista... dintotdeauna... o fabrica... care are nevoie de angajati... de tot mai multi angajati... e vorba de "FABRICA DE FERICIRE" si poate veni oricine... nimeni nu va fi respins deoarece Domnul Isus e CEL care imparte fericire tuturor acelor care se incred in totalitate in EL!"

"O fericire pe care nu o poti gandi durabil, nu este fericire si fara certitudini nu pot fi pe lume nici adevar si nici frumusete."

"Fericirea nu înfloreşte decât în inima celui care se jertfeşte pe sine şi care trăieşte pentru binele celor din jur."

"Singura cetate ce nu poate fi cucerita e sufletul tau. Tu pastreaza-l curat si vei avea parte de adevarata fericire."

"Fericirea este o mica grăunte plantată in inima celui nou in Hristos. Ea trebuie ingrijită cu multă grijă pentru a rodi in viaţa aceasta şi mai ales in cea viitoare."


_______________________________________
"If I find in myself a desire which no experience in this world can satisfy, the most probable explanation is that I was made for another world." - C. S. Lewis

12/03/09 10:51

   
antonina
membru

Inregistat: 16/09/09
izvorul fericirii este Dumnezeu - nimeni si nimic nu se poate compara cu fericirea ce vine dintr-o inima curata

_______________________________________
Omul fericit este omul care il poarta pe Dumnezeu in sine!

17/09/09 13:25

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
"Să fii prost, egoist şi să ai o sănătate de fier, sunt cele trei condiţii necesare pentru a fi fericit. Dacă însă prostia lipseşte, celelalte două nu mai contează."  - Gustave Flaubert

_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

08/04/10 19:50

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
"Daca n-ar exista fericirea altora, nu ne-am sinchisi de nefericirea noastra" - Marin Preda

_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

10/06/10 17:33

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Fericirea nu este in noi si nu este nici in afara noastra. Fericirea este numai in Dumnezeu. Si daca L-am gasit pe El, atunci este peste tot. ( Blaise Pascal )

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

19/06/10 11:42

   
Lucica
membru

Inregistat: 06/06/09
"Da-mi, Doamne, seninatatea
Sa accept lucrurile pe care nu le pot schimba
Curajul de-a le schimba pe cele pe care le pot
Si intelepciunea de-a le deosebi"

O inima vesela este un leac minunat pe cand un duh fara curaj usuca oasele (Biblie)

"Mare parte din ceea ce numim Rau...poate fi adesea transformata intr-un Bine tonic si inviorator printr-o simpla schimbare a atitudinii interioare - de la una de teama la una de lupta"

"Rasul este un antidot sanatos impotriva grijii si te pastreaza in stare buna in mijlocul durerii si al suferintei."

"Ingerii pot zbura pentru ca se simt cu inima usoara" (G.K. Chesterton)

"Bogatia, fala, toate sunt supuse pierii, dar bucuria inimii tale, chiar daca uneori se intuneca, te va ajuta sa fii fericit toata viata. Atata vreme cat poti privi cerul fara teama, cu inima neprihanita, fericirea nu te va parasi
niciodata." (Anne Frank)

"Fericirea nu numai ca dureaza incontinuu, dar si creste mereu; daca raul n-are fund, apoi nici binele n-are plafon" (N. Steinhardt)

"Pacea este mana lui Dumnezeu care ne ingrijeste toate ranile"

"Numai focul indrepteaza lemnul care-i stramb crescut
Numai suferinta-ndreapta pe un om adanc cazut-
de aceea totdeauna e un bine-n orice rau
daca omul intelege si-si indreapta drumul sau."


20/07/10 14:08

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
aici le-ai cam amestecat :)

exista subiecte despre bine si rau, pace, suferinta ( ai scris acolo ), ras, veselie.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

20/07/10 17:24

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Fericiti cei care stiu să râdă de ei însisi: nu vor înceta să se distreze.
Fiintele umane cele mai fericite nu posedă mare lucru, ele sunt.
Fericiti cei care stiu să distingă o pietricică de un munte: vor evita multe neplăceri.
Secretul fericirii nu este să faci ce-ti place, ci să-ti placă ceea ce trebuie să faci.
Fericiti cei care stiu să asculte si să tacă: vor învăta multe lucruri noi.
Fericirea e ceva ce nu se atinge niciodată… dar pentru căutarea ei merită să alergi toată viata!
Fericiti cei care sunt atenti la cererile celorlalti: vor fi împărtitori ai bucuriei.
Când altii te cred fericit si tu crezi că nu esti, ia-te după ei!
Fericiti veti fi dacă veti sti să priviti cu atentie la lucrurile mici si cu pace pe cele importante: veti ajunge departe în viată!
Alergăm după fericire, până departe, fie pe mare, fie pe uscat, dar fericirea e aici, aproape.
Fericiti sunteti dacă stiti să apreciati un zâmbet si să uitati o ofensă: drumul vostru va fi mereu însorit.
Dacă vrei să ajungi la fericire, atunci pune-ti orice ca tintă, numai un singur lucru nu: Fericirea!
Fericiti sunteti dacă veti sti să interpretati cu bunăvointă atitudinea celorlalti, chiar împotriva aparentelor: veti fi considerati naivi, dar acesta este pretul iubirii.
Fericirea nu este nimic decât o sănătate bună si o memorie proastă.
Fericiti cei care gândesc înainte de a actiona si se roagă înainte de a gândi; vor evita multe greseli.
Când o usă se închide, o alta se deschide, dar deseori ne uităm atât de mult la usa închisă că nu o mai vedem pe cea care s-a deschis pentru noi.
Constitutia doar dă oamenilor dreptul la fericire. Trebuie însă să o găsesti singur!
Fericiti sunteti mai ales voi cei care stiti să-L recunoasteti pe Domnul în toti cei pe care îi întâlniti: ati găsit adevărata lumină si adevărata pace.
Fericirea este o călătorie nu o destinatie.


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

26/07/10 10:11

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
"Fericirea este o chestiune launtrica; ea vine din faptul de a avea o stima de sine sanatoasa si o relatie crescanda cu Dumnezeu."

sursa: Meditatii zilnice- Bob Gass


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

13/12/11 23:51

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
"Cauta fericirea si nu o vei gasi niciodata, cauta neprihanirea si vei descoperi ca esti fericit- va fi acolo fara ca tu sa stii, fara sa o cauti. Exista un singur lucru de facut, cauta-L pe El cu adevarat, cauta-L pe El Insusi, intoarce-te la Insusi Domnul Isus Hristos." M.L.Jones

_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

25/12/11 22:00

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
"Fericirea omului consta in a fi un caracter asemanator lui Dumnezeu." R. Wurmbrand

_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

06/01/12 00:20

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Fericirea care vine dintr-o inima predata cu totul lui Dumnezeu, se simte dincolo de cuvinte.

_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

07/04/12 15:00

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
„Cel ce face nedreptăți este mai nefericit decât cel ce le îndură.”
Democrit


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

10/03/15 21:45

   
Pagini: 1    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net