TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Prietenii nostri Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5
belinda
membru

Inregistat: 13/11/08
cel/cea mai buna pritena/prieten e atunci cand el/ea se simte in siguranta langa tine,are incredere in tine, si gaseste mereu la tine dorinta de al/a o ajuta(chiar daca e 2 noaptea)!
prietenul cel mai bun e atunci cand te asculta ,te intelege, simte impreuna cu tine!!

"Mandria omului va fi smerita si trufia oamenilor va fi plecata;numai Domnul va fi inaltat in ziua aceea"(Isaia 2:17)...

12/02/09 14:37

marianb
membru

Inregistat: 27/08/08

just_for_jesus a scris:

cel/cea mai buna pritena/prieten e atunci cand el/ea se simte in siguranta langa tine,are incredere in tine, si gaseste mereu la tine dorinta de al/a o ajuta(chiar daca e 2 noaptea)!
prietenul cel mai bun e atunci cand te asculta ,te intelege, simte impreuna cu tine!!

necesita foooooooorte mult timp sa gasesti un astfel de prieten(a), si  poate nu il vei gasi niciodata ;)

Filipeni 4:13 Pot totul în Hristos, care mă întăreşte.

http://marianescu.blogspot.com

15/02/09 21:29

fluflu
membru

Inregistat: 20/09/07
mai,daca pe mine ma suna o prietena la 2 noaptea,si eu chiar sunt genul care e musai sa doarma far sa fie deranjata,si plange in hohote sau mai stiu eu ce,e clar ca stau sa vorbesc cu ea!

15/02/09 21:34

Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07

just_for_jesus a scris:

marianb a scris:

necesita foooooooorte mult timp sa gasesti un astfel de prieten(a), si  poate nu il vei gasi niciodata ;)

Din fericire, eu am astfel de prieteni... Domnul m-a binecuvantat in sensul asta... prieteni care sunt gata sa faca multe pt mine si eu pentru ei... :)

15/02/09 23:48

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08

april a scris:

Prieteni sau doar cunostinte? Unde este granita?

Granita dintre prieten si cunostinta o reprezinta libertatea pe care o ai sau nu, in ati destainui tainele launtrului tau spre o inima gata sa primeasca ceea ce-i incredintezi.
Daca nu ajungi la aceasta libertate ,iti este cunostinta ,dar daca ajungi la aceasta libertate, iti este prieten.

april a scris:

Cum ne alegem prietenii?

Eu nu cred ca ni-i alegem.Eu cred ca ne sant pregatiti dinainte de Domnul.

april a scris:

Care sunt cei mai buni prieteni ai nostri?

Cei care in nenorocire ajung ca niste frati.

april a scris:

De ce sunt cei care sunt cei mai buni prieteni ai nostri? Ce calitati apreciem cel mai mult la ei?

De obicei cred ca apreciem cel mai mult la prieteni calitaile pe care nu le gasim la noi ,si faptul ca te ajuta sa ti le vezi , sa ti le descoperi si sa ti le valorifici si tu pe ale tale.

april a scris:

Cati prieteni avem de fapt? Prieteni adevarati?

Unul ...maxim doi.Pentru ca daca vrei un prieten adevarat ,trebuie sa fii tu un prieten adevarat.Si asta inseamna multa daruire ,si nu cred ca ne putem darui asa cum o cere o relatie de prietenie adevarata,la prea multe persoane.

april a scris:

Putem trai fara prieteni?

Un timp am crezut ca da ,dar acum cred ca ...categoric nu.
Pentru ca  asa ne-a construit Dumnezeu launtrul nostru,sa avem nevoie unul de celalalt ,si o nevoie speciala de un prieten.

april a scris:

Ce fel de prieteni suntem noi?

Daca am ceva in mine ,care ma multumeste ,si pentru care ii multumesc Domnului,este faptul ca mi-a dat harul sa inteleg prietenia,si sa fiu o prietena adevarata

april a scris:

Ne considera cineva "cel mai bun prieten"?

Da ,am primit chiar o "diploma" de cea mai buna prietena. :)

22/02/09 01:43

livu2day
membru

Inregistat: 06/11/08
Prietenii si orice om din lume... te folosesc cum doresc, majoritatea sa gandesc numai despre ei insusi. Nu vreau ca zic ca sunt mai bun dar asta e lumea, omul te loveste si te raneste din reflex.

Omul sa foloseste de om, cum cineva cu manuri murdare sa foloseste de carpa.

23/02/09 02:15

irlanda
membru

Nu ,adevaratii prieteni nu fac asa.

23/02/09 02:22

livu2day
membru

Inregistat: 06/11/08
Omul fara sa stie poate sa te loveasca, e din reflex. Adica te ranesc daca tu astepti si te increzi in omul si nu in Dumnezeu.
Adica sa te increzi ce este in om, Dumnezeu din om. Daca te increzi in acest lucru nu prea pierzi.

Dar din experiente... am avut prieten de care il cunostiam de cande eram bebelash. El sa folosit de mine ca o carpa ca sa scape de mizeria in care era... totusi ii doresc cel mai bine.
Insa era mai ceva decat frate, faceam totul impreuna si muream pentru el. Era o lectie importanta.... am invatat ff multe lucruri.

Prieteni adevarati sunt exemple ca David si Ionatam, prieteni in Domnul acesta doresc.... Ce a fost cu adevarat special era, caci ei sa incredea in relatia care avea ei in Domnul.
Sti a ca David eram omul a-Lui Dumnezeu si la fel cu Ionatam.

Poate o sa am si eu asa ceva dar acuma il am pe Isus, am prieteni dar nu am asteptari la ei si nici nu ma incred in ei... poate sunt mai rece dar la chestii de acestea e bine asa.

Ultima modificare de livu2day (23/02/09 02:33)

23/02/09 02:32

benny
membru

Inregistat: 27/05/07
Oricât de mult ţi-ai dori să nu fie aşa, oamenii dezamăgesc. Toţi o fac, toţi o facem, din păcate.
Trebuie să ai foarte multă grijă în cine te încrezi, cui te deschizi, pentru că nu ştii niciodată că nu se va întoarce împotriva ta.

17/08/09 16:35

miles_to_go
membru

Inregistat: 08/06/10
cum zicea cnv....nu exista prieteni..si amici e prea mult de zis!!aevarul ii ca numai Isus e Prietenul nostru..restul...te tradeaza,cu totii! eu am patit-o cu toti...o asa zisa prietena s-a dat la baiatul de care imi placea mie :)
si o cunosc de la gradi...tot observam ca imi bate ea apropoul ca,cati care in lista de tel cu 'A'.numele baiatului incepea cu A,,dar eu nu mi-am dat seama:/
si uite asa toti o patim cu asa zisii prieteni:)

10/06/10 14:27

laladenisa
membru

Inregistat: 10/06/11
Eu una nu am nici o prietena foarte buna :) doar mama mea.Din punctul meu de vedere nu exista prietenie adevarata ca tot odata iti face ceva sau te raneste asa ca mai bine doar amici si atat.

10/06/11 02:41

irlanda
membru

laladenisa a scris:

Din punctul meu de vedere nu exista prietenie adevarata ca tot odata iti face ceva sau te raneste asa ca mai bine doar amici si atat.

"A iubi/a avea prieten inseamna si a suferi si cum multi fug de suferinta, putini stiu sa iubeasca/sa aiba prieten."

10/06/11 12:07

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

laladenisa a scris:

Din punctul meu de vedere nu exista prietenie adevarata ca tot odata iti face ceva sau te raneste asa ca mai bine doar amici si atat.

din punctul de vedere al Biblie exista, din fericire, si prietenie adevarata:

Prietenul adevărat iubeşte oricând, şi în nenorocire ajunge ca un frate. – Proverbele 17:17

Cat despre rani, daca vin de la un prieten adevarat, care nu-ti "lauda nebuniile", cum zicea cineva, ci-ti spune adevarul :

Rănile făcute de un prieten dovedesc credincioşia lui, dar sărutările unui vrăjmaş sunt mincinoase. – Proverbele 27:6

Ferice de cine are asemenea prieteni.

11/06/11 11:18

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
Vestea "proasta" este ca sa iti faci prieteni adevarati poti incepe prin a fi tu insuti unul. :)

PS: Observam ca Biblia nu da o "reteta" directa la a-ti gasi prieteni adevarati, ci doar la cum poti fi un prieten adevarat. Caci, in fond, dragoste cu sila nu se poate.

13/06/11 01:10

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Noi insine nu puem fi prietenii nosti, ci altcineva.
Nu cred ca-i gasim peste noapte, ci se castiga in timp.

13/06/11 01:14

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
Traiane, nu m-am referit la a-ti fi tu insuti prieten. Ar fi fost chiar culmea sa zic asta :)))) M-am referit la a fi tu insuti prieten adevarat pentru prietenii tai.
Ca se castiga in timp n-am contestat. :) Se potriveste mai bine verbul a-ti face prieteni decat a-ti gasi, ai tu dreptate.

13/06/11 01:17

giany
membru

Inregistat: 18/05/07
sunt unele personae pe acila carora le-as spune o povestioara despre o calatorie a mea ... de anul asta ... dar am sa fac doar un rezumat ... in orice caz eu o consider o calatorie buna.
acum o luna cu aprox. m-am dus la un prieten, nu l-am mai vazut de vreo 20 de ani. nu m-a recunoscut dar mi-a deschis ... am intrat ... fusese si ziua lui asa ca ii dusesem si un cadou ... I-a spus nevestei sa faca doua cafele ... a pus si ceva de baut si ne-am asezat la discutii.
dintr-una in alta am ajuns si la chestii de religie ... fiind un tip glumet si el ... imi spune ca o persoana tot incerca sa il convinga ca ne tragem din maimute ... la care nicolae (prietenul meu) ii raspunde : ne tragem din maimute dar tu nu te tragi bine. :) ... sper la anul sa ajung iar ...

21/02/14 17:13

antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05

livu2day a scris:

Prietenii si orice om din lume... te folosesc cum doresc, majoritatea sa gandesc numai despre ei insusi. Nu vreau ca zic ca sunt mai bun dar asta e lumea, omul te loveste si te raneste din reflex.

Omul sa foloseste de om, cum cineva cu manuri murdare sa foloseste de carpa.

Adevarat.

irlanda a scris:

Nu ,adevaratii prieteni nu fac asa.

Asa e. Mai rar gasesti in ziua de azi oameni sinceri, care sa iti fie cu adevarat prieteni, la bine si la greu. Unii cand se vad cu sacii in caruta, se fac nevazuti.

03/03/15 22:23

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Păi, nici nu trebuie multi prieteni. Putem avea mai multi amici, mai multi apropiati, dar prieteni adevarati mai putini.
„Cine isi face multi prieteni, ii face spre nenorocirea lui, dar este un prieten care tine mai mult la tine decat un frate.” - (Prov.18:24)

Ultima modificare de Old (04/03/15 17:16)

04/03/15 17:16

antonela
Moderator

Inregistat: 02/11/05
Sunt de acord cu tine, Old.

04/03/15 17:31

Pagini:  1 2 3 4 5    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la