TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Zilele din urma/Cei doi batrani de la Zidul Plangerii Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06
cei doi martori sunt Moise si Ilie... asta e parerea mea... si iata si de ce...


Apoc 11:6 "Ei au putere sa inchida cerul ca sa nu cada ploaie in zilele proorociei lor; si au putere sa prefaca apele in sange si sa loveasca pamantul cu orice fel de urgie, ori de cate ori vor voi"



De ce Ilie?... la cuvantul lui timp de trei ani jumate nu a plouat deloc


De ce Moise?... Dumnezeu i-a dat puterea sa schimbe apa in sange(prima urgie revarsata asupra Egiptului)


_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

01/09/08 16:52

Site web  
KoJack
membru

Locatie: Avrig-Sibiu, Romania
Inregistat: 29/02/08
de ce nu e Enoh??? ai putea sa ne dai un raspuns cu dovada biblica???

_______________________________________
Semnat...

KJ.

14/09/08 13:09

Site web  
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08
Mai, cred ca pana la urma, tot ceea ce stim despre cei doi batrani, sunt simple speculatii. Ceva sigur nu putem sti. Dumnezeu a hotarat sa taca in dreptul acestui lucru. Asa ca... Nu prea putem da un raspuns cu dovada biblica. Banuim, datorita anumitor versete. Sunt simple portite lasate deschise. Am intrat pe ele, dar nu e sigur ca si detin informatia cautata. ;)

_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

14/09/08 22:52

   
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06
corect anomis...;)

_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

15/09/08 00:50

Site web  
maria_t
membru

Inregistat: 25/01/09

mototey a scris:

eu cred ca cei doi batrani de la zidul Plangerii sunt Enoh si Ilie


Timotei, dar nu spunea Isus ca Ilie este Ioan?Ce a vrut sa spuna Domnul Isus aici?


_______________________________________
Binecuvântat să fie Domnul, care zilnic ne poartă povara, Dumnezeu, mântuirea noastră.

25/03/09 23:12

   
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06
da... dar spune ca unul din cei doi va avea putere sa pogoare foc din cer... cine a avut aceasta puterE?... sau ... sa spun... cui i s-a dat aceasta putere?... sunt niste lucruri distincte fiecaruia... cred...:)

_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

26/03/09 00:29

Site web  
mikhael
membru

Locatie: sibiu, romania
Inregistat: 16/01/09

maria_t a scris:


mototey a scris:

eu cred ca cei doi batrani de la zidul Plangerii sunt Enoh si Ilie


Timotei, dar nu spunea Isus ca Ilie este Ioan?Ce a vrut sa spuna Domnul Isus aici?

daca ar fi asa am da frau liber adeptilor reincarnarii. se explica undeva mai clar ca ioan a venit in duhul si puterea lui Ilie.Apoi se vede clar Ioan botezatorul e o persoana independenta cand Isus spune ca in plan spiritual , cel mai mic in imparatia cerurilor e mai mare ca Ioan. Ilie se suise demult la cer, Ioan a venit doar cu duhul si puterea lui .Stim ca si peste Elisei lasase Ilie din puterea duhului sau, deci acest lucru e posibil.
Plecand de la aceste premize, putem spune ca cei doi de care spune Mototey vor veni in puterea  duhurilor lui Moise si Ilie, avand in vedere ca ei aveau aceste puteri.Cine vor fi ei , nu stim insa, dar parerea mea pesronala e ca vor fi 2 persoane independente care vor lucra insa in puterea duhului celor 2 prooroci.


_______________________________________
Oare cand vine Domnul sa ne ia?

26/03/09 01:32

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

mototey a scris:

da... dar spune ca unul din cei doi va avea putere sa pogoare foc din cer... cine a avut aceasta puterE?... sau ... sa spun... cui i s-a dat aceasta putere?... sunt niste lucruri distincte fiecaruia... cred...:)

nu trebuia s-o fi avut in trecut ca s-o poata avea in viitor.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

26/03/09 10:32

   
maria_t
membru

Inregistat: 25/01/09
Maleahi 4:5  Iatã, vã voi trimite pe proorocul Ilie, înainte de a veni ziua Domnului, ziua aceea mare si înfricosatã.
Mat 11.14;Mat 17.11;Marc 9.11;Luc 1.17;Ioel 2.31; 

Matei 11:14  Si, dacã vreti sã întelegeti, el este Ilie, care trebuia sã vinã.
Mal 4.5;Mat 17.12;Luc 1.17;

Matei 17
10  Ucenicii I-au pus întrebarea urmãtoare: "Oare de ce zic cãrturarii cã întâi trebuie sã vinã Ilie?"
Mal 4.5;Mat 11.14;Mar 9.11; 

11  Drept rãspuns, Isus le-a zis: "Este adevãrat cã trebuie sã vinã întâi Ilie, si sã aseze din nou toate lucrurile.
Mal 4.6;Luc 1.16-17;Fapt 3.21; 

12  Dar vã spun cã Ilie a si venit, si ei nu l-au cunoscut, ci au fãcut cu el ce au vrut. Tot asa are sã sufere si Fiul omului din partea lor."
Mat 11.14;Mar 9.12-13;Mat 15.3-10;Mat 16.21; 

13  Ucenicii au înteles atunci cã le vorbise despre Ioan Botezãtorul.
Mat 11.14

Ilie=IOAN, cel despre care se spune in Maleahi??
....inainte de a veni ziua Domnului.Se deduce de undeva si cu cat timp inainte de venirea Domnului va veni Ilie? Sau se vb doar de faptul ca va veni si atat, si ca nu conteaza intervalul de timp(anii) dintre venirea lui Ilie(Ioan)si ziua venirii Domnului?

Ultima modificare de maria_t (26/03/09 11:16)


_______________________________________
Binecuvântat să fie Domnul, care zilnic ne poartă povara, Dumnezeu, mântuirea noastră.

26/03/09 11:10

   
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06

april a scris:


mototey a scris:

da... dar spune ca unul din cei doi va avea putere sa pogoare foc din cer... cine a avut aceasta puterE?... sau ... sa spun... cui i s-a dat aceasta putere?... sunt niste lucruri distincte fiecaruia... cred...:)

nu trebuia s-o fi avut in trecut ca s-o poata avea in viitor.



mototey a scris:

sunt niste lucruri distincte fiecaruia... cred...:)


_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

26/03/09 11:35

Site web  
mihai33
membru

Locatie: constanta
Inregistat: 25/06/10
Probabil sursa de inspiratie nu a fost cea biblica ci o revelatie care probabil nici nu are lrgayura ci cei doi ci cu alti doi si anume Ilie si Mihail cei doi promisi iar Mihail sa fi mai trait sub numele de Enoh iar Gabriei sa fi fost Ilie si Ioan Botezatorul care a fost  cel mai mic din Imparatie desi uneori mic inseamna de fapt mare.
Iar vb cu foc sa simbolizeze cuvint cu sfintenie adevar si putere de convingere.
In acest caz e posibil sa fie vestiti undeva in perioada venirii vizibile a lui Iisus.
Despre ei exista si profetii ruse care spun ca sint rusi ambii acum. Unul va fi in fruntea bisericii si va lupta pt reintregirea ei dupa o scindare partiala "de la git in jos" iar celalt in fruntea tarii uns de insusi Dumnezeu fiind al cincilea dupa caderea zidului rosu.


22/09/14 08:58

   
Pagini:  1 2    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net