TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Predestinare sau liber-arbitru?/Raiul si iadul Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 10 11 12 13 14
ambasador
membru

Inregistat: 28/02/09
daca nu e suparare,o insiruire de dovezi cu privire la acest subiect se gaseste aici http://proto-teologia.info/wiki/index.php5?title=Iad

Proverbe 18:10  Numele Domnului este un turn tare; cel neprihănit fuge în el, şi stă la adăpost.

13/09/11 17:51

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Banuiesc ca ai citit si tu pe acolo, de asta recomanzi link-ul.

Am citit si eu. Daca n-as citi Biblia, poate as crede ca acolo au informatia corecta, dar este mult prea trunchiata si adaptata unei teorii, astfel ca Biblia trece in plan secund. Sunt folosite parti din Biblie, iar celelalte sunt omise fara nici o explicatie.

De exemplu, sursa indicata de tine preia din Biblie versetul care zice: "fumul chinului lor se suie in vecii vecilor", dar nu explica de ce Domnul Iisus foloseste termenul chin; din moment ce se vehiculeaza acolo ideea anihilarii totale, cuvantul chin, este lasat pe dinafara pentru ca nu foloseste "cauzei".

Ultima modificare de OLD TRAIAN (15/09/11 11:55)

15/09/11 11:54

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Mi se pare ca e chiar site-ul lui ambasador.

15/09/11 16:23

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
in astea 14 pagini, stiti cumva unde se discuta despre faptul ca iadul/raiul ar fi ne/populate la ora actuala? Am dat cautare si nu merge si nici nu as citi fir-a-par 14 pagini.

26/01/13 23:50

Delmoniko
Exclus

Inregistat: 16/05/07
Raiul e liber, mai jos e aglomeratie :)
Acum e frig afara, e zapada, acolo jos e cald :)

27/01/13 12:59

Old
Moderator

RainSong a scris:

in astea 14 pagini, stiti cumva unde se discuta despre faptul ca iadul/raiul ar fi ne/populate la ora actuala? Am dat cautare si nu merge si nici nu as citi fir-a-par 14 pagini.

Ce intelegi prin rai si ce prin iad, asta ca sa putem stabili cu obiectivitate cum e.
Nu-mi amintesc sa fi discutat problema asta.

27/01/13 13:28

zambezi
membru

Inregistat: 19/09/07

RainSong a scris:

Da, RainSong. E la pagina 8. Ai scris si tu acolo :)

http://www.tanarcrestin.net/forum/viewt ... 066#180066

27/01/13 13:31

Old
Moderator

Acolo se vorbea doar despre popularea in viitor a raiului si iadului.

27/01/13 13:55

RainSong
membru

lumea intelege in mod diferit raiul si iadul? Ramanem la definitia aia cu care e de acord tot omul.

Am auzit saptamana trecuta o predica [din pilda bogatului Lazar de altfel] in care pastorul zicea ca ambele spatii sunt nepopulate de suflete omenesti la ora actuala [in afara de ingeri si demoni], pana la judecata. Voi ce credeti? [sigur s-a discutat pe undeva, poate in vreun topic cu judecata, ce fac sufletele pana se ajunge in momentul ala]

ps: nu era discutia de la pagina 8 zambezi, dar multumesc pentru link, e amuzant sa imi citesc postari vechi si sa vad ce ma ducea mintea pe vremea aia :D

28/01/13 11:45

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

RainSong a scris:

Am auzit saptamana trecuta o predica [din pilda bogatului Lazar de altfel] in care pastorul zicea ca ambele spatii sunt nepopulate de suflete omenesti la ora actuala [in afara de ingeri si demoni], pana la judecata. Voi ce credeti?

Isus i-a spus talharului "Astazi vei fi cu Mine in rai".Nu cred ca era o metafora, pentru ca talharul Ii ceruse sa isi aduca aminte de el cand va veni din nou, dar Isus il asigura ca nu va trebui sa astepte pana atunci.Raiul vine imediat dupa moarte.Si la urma urmei, unde s-ar fi putut duce, din moment ce nu exista decat rai si iad?Nu se vorbeste in Biblie despre vreun al 3 lea loc.

Si Pavel spune "as dori sa ma mut si sa fiu impreuna cu Hristos".Pentru el plecarea insemna a fi cu Hristos.Si unde oare putea fi cu Hristos?

02/02/13 22:03

Old
Moderator

Isus i-a zis: "Adevarat iti spun azi vei fi cu mine in rai!"
Afirmatia in original este asa cum am scris, fara nici o virgula(in traducreea noastra este o virgula care-i imprima un sens) . Daca nu avem virgula, atunci, doua sunt sensurile posibile.

jezzy a scris:

Si Pavel spune "as dori sa ma mut si sa fiu impreuna cu Hristos".Pentru el plecarea insemna a fi cu Hristos.Si unde oare putea fi cu Hristos?

Dar in ce conditii voia sa plece?
Nu zicea :vreau sa mor! El zicea: nu ca vreau sa ma dezbrac de cortul acesta, ci sa ma imbrac cu celalalt peste acesta. Asta inseamna ca el nu dorea sa moara ci sa fie transformat.
Totusi, impotriva dorintei lui, s-a dezbracat de "cortul acesta".

02/02/13 23:26

jezzy
membru

Old a scris:

Isus i-a zis: "Adevarat iti spun azi vei fi cu mine in rai!"
Afirmatia in original este asa cum am scris, fara nici o virgula(in traducreea noastra este o virgula care-i imprima un sens) . Daca nu avem virgula, atunci, doua sunt sensurile posibile.

Daca stau sa ma gandesc bine, nici Isus nu s-a dus in rai in ziua aia, cu atat mai putin talharul.In dimineata invierii, cand se intalneste cu Maria, ii spune:
"Nu ma tine,caci inca nu M-am suit la Tatal Meu. Ci, du-te la fratii Mei si spune-le ca Ma sui la Tatal Meu si Tatal vostru, la Dumnezeul Meu si Dumnezeul vostru." (Ioan 20:17)
Deci El s-a suit in cer pentru prima data dupa moarte, abia in ziua cand S-a inaltat.

Si daca citim si versetele din 1 Tesaloniceni 4:

15. Iata, in adevar, ce va spunem prin Cuvantul Domnului: noi cei vii, care vom ramane pana la venirea Domnului, nu vom lua-o inaintea celor adormiti.

16. Caci insusi Domnul, cu un strigat, cu glasul unui arhanghel si cu trambita lui Dumnezeu, Se va cobori din cer, si intai vor invia cei morti in Hristos.

17. Apoi, noi cei vii, care vom fi ramas, vom fi rapiti toti impreuna cu ei in nori, ca sa intampinam pe Domnul in vazduh; si astfel vom fi totdeauna cu Domnul.

Mi-a atras atentia expresia aia "ca sa intampinam", si noi care suntem vii si aia care au murit deja, ca si cum ei nu se intalnisera pana atunci deloc cu Isus.Cel putin eu asta inteleg.Si atunci unde au fost in tot timpul, de cand au murit?

Eu m-am gandit mereu ca mori si te duci fie in iad, fie in rai, banuiesc ca am luat-o de buna, fara sa cercetez, dar acum observ ca sunt niste chestii care nu se leaga.

04/02/13 13:36

RainSong
membru

stiam eu ca esti fata inteligenta jezzy :D

Eu ma mai gandeam si la faza cu judecata, daca oamenii imediat ce mor ajung in iad/rai, atunci de ce ar mai fi la sfarsit judecata, daca ei au fost deja judecati pentru a fi repartizati? 

[in pasajul citat de tine, mie imi reiese ca Pavel credea ca el va prinde in viata venirea Domnului si asta imi ridica semne de intrebare, oare ce alte chestii mai putin corecte credea? Nu imi place Pavel, scrie prea controversat.]

04/02/13 13:58

jezzy
membru

Toata lumea din vremea aia credea ca vor prinde in viata venirea Domnului, ma rog, sperau.Si noi ar trebui sa facem la fel, sa fim pregatiti ca si cum ar veni azi.Daca nu vine in timpul vietii noastre, nu inseamna ca am crezut in ceva gresit.

Dar totusi, unde se duc oamenii dupa ce mor?Adica soarta ti-e cam pecetluita, rai/iad, nu se mai pot face schimbari dupa moarte, singura chestie e ca trebuie sa astepte toti pana la judecata.Imi vine in minte si chestia cu "adormirea".Dupa moarte omul intra cumva intr-o stare de inconstienta pana in ziua judecatii?

04/02/13 14:17

RainSong
membru

totusi, eu ma asteptam de la un om care a scris mare parte din Noul Testament sa stie ca nu o sa fie in vremea lui venirea. In fine, n-are rost sa ma gandesc ca dupaia apar indoieli de alte feluri.

Asteptam pareri oameni buni, dati ce e mai bun din voi. Eu am mai google-it dar nu prea gasesc. Un raspuns e:
"Intrebare: Ce se întâmplă după moarte?

Răspuns: Întrebarea cu privire la ceea ce se întâmplă după moarte poate genera confuzie. Biblia nu este explicită în ceea ce priveşte momentul când o persoană va ajunge să îşi dobândească destinul veşnic. Biblia ne spune că după momentul morţii, oamenii merg în Rai sau în Iad în funcţie de alegerea pe care a făcut-o de a-L primi sau nu pe Hristos ca Mântuitor personal. Pentru credincioşi, condiţia de după moarte înseamnă să fie în absenţa trupului dar în prezenţa lui Dumnezeu (2 Corinteni 5:6-8; Filipeni 1:23). Pentru necredincioşi, condiţia de după moarte constă într-o pedeapsă fără sfârşit în Iad (Luca 16:22-23).

Iată de unde vine confuzia cu privire la ceea ce se întâmplă după moarte. Apocalipsa 20:11-15 arată că cei prezenşi în iad sunt aruncaşi într-un iaz de foc. Capitolele 21 şi 22 din Apocalipsa descriu un Cer Nou şi un Pământ Nou. Aşadar, se pare că până la învierea finală, după moarte, oamenii trec într-un Rai şi Iad “temporare”. Destinul veşnic al unei persoane nu se schimbă, însă “locul” unde se va petrece destinul veşnic al unei persoane se va schimba. La un anumit moment după moarte, credincioşii vor merge în Cerurile Noi şi Pământul Nou (Apocalipsa 21:1). Tot astfel, la un anumit moment după moarte, necredincioşii vor fi aruncaţi în lacul de foc (Apocalipsa 20:11-15). Acestea sunt destinaţiile finale şi veşnice pentru toţi oamenii – iar locul unde ei se vor duce este bazat în totalitate pe decizia fiecărei persoane de a crede numai în Iisus Hristos pentru mântuirea păcatelor."
http://www.gotquestions.org/Romana/inta ... oarte.html

04/02/13 14:51

Andreea
membru

Inregistat: 16/08/06

jezzy a scris:

"Astazi vei fi cu Mine in rai".

Eu sunt curioasă ce semnificație are acel "Mine" în scrierea originală. Pentru că dacă s-ar referi la Sfânta Treime, atunci lucrurile s-ar simplifica. :)

04/02/13 14:58

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Mai intai ar trebui sa raspundem la o intrebare: Cum trece timpul intr-un loc in care nu exista timp? Si atunci poate vom reusi sa intelegem ce se intampla cu sufletele (care ies din capcana timpului) pana cand se scurge timpul de aici.

04/02/13 16:24

Lucian494
membru

Inregistat: 19/06/14
Eu is pe principiul:

1-Prima Moarte este asociata cu un somn. In acelasi mod in care inchizi ochii noaptea si dupa 2-3 secunde ii deschizi si e dimineata asa este si cu moartea.

2-La venirea lui Isus se vor deschide mormintele si vor invia cei morti in Hristos si cei din vechiul legamant care au ascultat de Dumnezeu iar impreuna cu cei vii vor fi rapiti la cer unde vor domni in mia de ani.

3-Evenimentele,urgiile, cutremurele si alte dezastre care insotesc venirea lui Hristos vor aduce moartea celor ramasi pe pamant ,iar diavolul va fi legat. Cum va fi legat? Dat fiind faptul ca cei nelegiuiti vor fi morti el nu va putea sa insele pe nimeni nici sa paraseasca pamantul.Astfel va fi obligat sa hoinareasca singur pe pamant.

4-Dupa cei o mie de ani vor invia si mortii care au trait in nelegiuire iar diavolul va fi dezlegat. Prin dezlegare se intelege ca va avea din nou pe cine sa insele.Astfel el va aduna toata acea multime de nelegiuiti si vor incerca sa asedieze Cetatea Sfanta.

5-Din cer se va pogora un foc care-I va nimici pe toti si astfel vor fi uitati.

P.S Asa cum n-ai stiut nimic dinainte sa te nasti tot asa va fi si cu cei nelegiuiti pe care-I va nimici Domnul, vor cadea in aceasta necunostinta.

Ultima modificare de Lucian494 (11/07/14 12:39)

11/07/14 12:34

Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

Lucian494 a scris:

Eu is pe principiul:

1-Prima Moarte este asociata cu un somn. In acelasi mod in care inchizi ochii noaptea si dupa 2-3 secunde ii deschizi si e dimineata asa este si cu moartea.

Unii cand dorm viseaza adanc, poate chiar au cosmaruri (si nu le percep de 2-3 secunde) ;):)

Daca aveti/gasiti timp sa urmariti acest film... cred ca merita...
https://www.youtube.com/watch?v=rgj6f4bTjKA

Ultima modificare de Oblio (12/07/14 03:14)

12/07/14 03:14

Pagini: 1 ... 10 11 12 13 14    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la