TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Cererea in casatorie Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
Christina
membru

Inregistat: 15/01/10

alex a scris:

fosta mea profa de engleza din liceu ne-a zis o data ca asa a cerut-o barbatu' su de nevasta pam pam din prima :D

asta a fost un caz fericit. dar mie mi se pare ft naspa cand se intampla ca ea sa refuze. oricum mai mult prin filme am vazut ca ea refuza, dar in viata reala rare cazuri am auzit.

20/07/11 17:54

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
Ai auzit rare cazuri pentru ca in principiu nu prea se spune. Cum ar fi sa se laude un baiat "Am fost refuzat cand am cerut o fata in casatorie! Hahaha, ce tare!! Mai vreau!" :D

Nici in filme nu cred ca sunt prea multe cazuri din astea, decat in cele cu scop dramatic sau cand personajul nu este afectat de situatie.

Ultima modificare de shoricel (20/07/11 18:00)

20/07/11 18:00

Christina
membru

Inregistat: 15/01/10

shoricel a scris:

Hahaha, ce tare!! Mai vreau!" :D

:))
pai nu trebuie sa spuna baitul , spune fata :D

20/07/11 18:11

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08
In functie de cat de inspirata a fost cererea si cat de mult respect are fata pt baiat ;)

Totusi incep sa ma gandesc daca sunt eu naiv cand zic ca nu prea se spune. :D

Ultima modificare de shoricel (20/07/11 18:52)

20/07/11 18:50

suflet bland
membru

Inregistat: 18/01/13
si totusi nu am vazut pe nimeni sa ne spuna cum a fost ceruta in casatorie :D... ar fi frumos sa ne spuna cineva

04/02/13 14:05

FiicaDeRege
membru

Inregistat: 03/11/08
Pai, poti da tu startul. :)

26/02/13 21:33

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Sau asteptam pana ne spui tu si tot dam cu presupusul pana atunci, daca nu se anunta nimeni. :D

26/02/13 21:39

felyy
membru

Inregistat: 23/06/08
hai sa va spun eu.....daca tot nu spune nimeni :D

Era intr-o seara si venise la mine ca de obicei, povesteam noi...apoi m-a laut in brate, pe genunchii(era semn ca urma ceva important):D si m-a cerut :D :D
apoi am mers sa le spunem alor mei, vb vine sa ma ceara de la tata...i-a spus tatalui meu ca vrea sa ma fure.....si de acolo au inceput deja povesti despre pregatiri.....

pana sa ma cera mi-a tot batut el apropouri....ulterior mi-a povestit ca vroia sa se asigure ca voi spune da :D

a fost tare fain...parca m-as mai mrita odata...tot cu el :D :))

26/02/13 21:58

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
dupa cat timp de cand va stiati te-a cerut?

26/02/13 22:06

FiicaDeRege
membru

Inregistat: 03/11/08
Deci nu ati vorbit sa va casatoriti inainte de a te cere? :D

26/02/13 22:29

alex
membru

Inregistat: 02/03/09

FiicaDeRege a scris:

felyy a scris:

pana sa ma cera mi-a tot batut el apropouri....ulterior mi-a povestit ca vroia sa se asigure ca voi spune da

26/02/13 23:12

felyy
membru

Old a scris:

dupa cat timp de cand va stiati te-a cerut?

dupa aproape 2 luni de cand eram pieteni.....am povestit o bucata buna de vreme pe internet nimicuri, eu nu prea aveam timp si il cam lasam cu ochi in soare :D
apoi ne.am cunoscut mai bine face to face, el m-a recunoscut intr-o seara al o evanheliare
.....apoi am devenit prieteni
eu ma intelegeam bine cu sora lui si habar nu aveam ca el ii e frate :))
apoi am aflat ca eu eram in vizorul lui de mult timp doar ca a trebuit un timp sa ajunga la mine :D :D

FiicaDeRege a scris:

am vorbit
chiar de la inceput eu i-am spus ca nu vreau o relatie doar de dragul de a fi ca alti
i-am spus ca numai asa sunt de acord daca incepem relatia cu gandul ca ne vom casatori daca toate merg bine si ne vom intelege 
si el vroia acelas lucru
niciodata nu am crezut ca vom ajunge sa ne casatorim asa de repede....eu care ziceam ca tr sa ai mut timp sa te cunosti etc etc...am petrecut mult timp impreuna, ne vedeam zilnic cel putin 2 ore si vorbeam la tel tot cam atat sau mai mult :D :D
mi-a batut apropouri inainte sa ma ceara dar nimic concret :D
eu nu ma asteptam asa repede...culmea a fost ca ai mei se astptau :)) :D
cred ca eram tare indragostita si  nu am avut timp sa gandesc :D :)) ai mei l-au citit pe Adi mai bine ca mine :))

Ultima modificare de felyy (26/02/13 23:37)

26/02/13 23:37

irlanda
membru

Inregistat: 14/03/08
Eu nu inteleg cum vine treaba asta cu cererea in casatorie si nici nu ii vad rostul...Adica e la plesneala? Intai ne cunoastem, vedem daca merg lucrurile si dupa aia se asteapta cererea in casatroie care fie vine fie nu vine?

Pai nu trebuie sa vina de prima data convins fiind ca el e pentru tine si tu pentru el?

26/02/13 23:55

felyy
membru

irlanda a scris:

Eu nu inteleg cum vine treaba asta cu cererea in casatorie si nici nu ii vad rostul...Adica e la plesneala? Intai ne cunoastem, vedem daca merg lucrurile si dupa aia

daca nu e intelegere nici nu poate fi vorba de casatorie....
tocmai de aceea noi am discutat de la inceput depre asta...

irlanda a scris:

se asteapta cererea in casatroie care fie vine fie nu vine?

noi am discutat de la inceput depre asta...majoritatea relatilor nu au in vedere de la nceput asta....ma vezi pe la 15 ani ca au prieten crezi tu ca se vor si casatori?

irlanda a scris:

Pai nu trebuie sa vina de prima data convins fiind ca el e pentru tine si tu pentru el?

unul dintre lucurile care imi confirma ca e pentru mine era tocmai "intelegerea"
deci..

Ultima modificare de felyy (27/02/13 08:04)

27/02/13 07:58

irlanda
membru

Nu inteleg ce vrei sa spui...pai ma pot intelege cu o suta si niciunul sa nu fie pt mine...

Pentru mine sint absolut de neinteles relatiile care incep prin nimic de la Domnul.  Adica baiatul care are gand de casatorie sa intre intr-o relatie cu o fata, care si pe ea o bate gandul casatoriei, fara a avea unda verde/lumina din partea Domnului ca in directia aia trebuie sa se indrepte.
Cine are timp de pierdut cu asa ceva? cine are chef sa stea sa-si roada unghiile in fiecare seara ca nici azi n-a cerut-o in casatorie? Poate maine...

27/02/13 18:40

felyy
membru

nici nu ma astptam....

27/02/13 19:32

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
nu te asteptai ca irlanda sa inteleaga ?

felyy a scris:

noi am discutat de la inceput depre asta...majoritatea relatilor nu au in vedere de la nceput asta....ma vezi pe la 15 ani ca au prieten crezi tu ca se vor si casatori?

ooooooo, la credinciosi ? si ar fi ok daca ar fi asa ?

si felyy, poate te grabesti si/sau nu ai mult timp, dar te rog sa scrii mai corect gramatical / sa tastezi mai atent, ca asa poate sunt sanse mai multe sa fii ...inteleasa :) .

27/02/13 21:04

felyy
membru

da si la credinciosi.... am fost ca lider in tabere de adolescenti cateva veri si am ramas uimita de unele lucuri care se petrec printre ei

eu ca si mama nu as fi de acord cu o relatie la 15 ani....e timp si pentru asta, toate la timpul lor

ms de atentionare april.....imi mai scapa si mie una alta
de felul meu sunt in criza de timp dar nu ma pot lasa de Tc....doar daca inchid netul :D

Ultima modificare de felyy (27/02/13 22:27)

27/02/13 22:24

irlanda
membru

felyy a scris:

nici nu ma astptam....

Intotdeauna m-am pierdut in fata profunzimii mesajelor tale...

felyy a scris:

da si la credinciosi.... am fost ca lider in tabere de adolescenti cateva veri si am ramas uimita de unele lucuri care se petrec printre ei

Hai ca nu vorbim de adolescenti aici...

Cererea in casatorie trebuie sa vina odata cu inceperea relatiei, bazandu-se pe incredintarea deplina a baiatului ca fata pe care vrea s-o cunoasca este cea randuita de Domnul pentru el.

27/02/13 23:38

alex
membru

Inregistat: 02/03/09

irlanda a scris:

Intotdeauna m-am pierdut in fata profunzimii mesajelor tale...

puteai lasa la o parte replica ei si sa nu raspunzi :)

irlanda a scris:

Cererea in casatorie trebuie sa vina odata cu inceperea relatiei, bazandu-se pe incredintarea deplina a baiatului ca fata pe care vrea s-o cunoasca este cea randuita de Domnul pentru el.

asta asa ar trebui sa fie, dar vezi tu, ce procent din tinerii din bisericile noastre mai pastreaza asta? din pacate ne-am cam lasat influentati de curentul lumii hollywoodiene si vrem sa probam, multi dintre noi nici macar nu-l mai includem in ecuatie pe Dumnezeu...

05/03/13 12:04

irlanda
membru

alex a scris:

puteai lasa la o parte replica ei si sa nu raspunzi

Iar imi spui tu ce puteam si ce nu?

alex a scris:

asta asa ar trebui sa fie, dar vezi tu, ce procent din tinerii din bisericile noastre mai pastreaza asta? din pacate ne-am cam lasat influentati de curentul lumii hollywoodiene si vrem sa probam, multi dintre noi nici macar nu-l mai includem in ecuatie pe Dumnezeu...

Procentajul este infim, intr-adevar, dar asta nu-L schimba pe Dumnezeu care are asteptari si pretentii de la ce trebuie, nu de la ce se poarta.

Si se mai mira lumea de ce esti necasatorita la 33 de ani...pai cu asa procentaj si cu asa preturi si oferte mizerabile sa ma ajute Domnul sa raman 150 de ani tot necasatorita.

Ultima modificare de irlanda (05/03/13 15:34)

05/03/13 15:23

Pagini:  1 2    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la