TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Stiinta si/sau religie?/COMENTARII Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1
m3diator
admin

Inregistat: 08/12/04
Subiect pentru comentariile adiacente subiectelor de la acest topic.

Daca aveti intrebari sau comentarii legate de anumite mesaje ale celorlalti, care nu au legatura cu subiectul, sunteti invitati sa le discutati aici.

Multumesc.

01/11/11 16:39

Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Ceszares, nimeni nu e perfect, toti gafam dar nu toti avem puterea sa recunoastem. Daca ai observat, Old nu a facut trimitere la regulament tocmai pentru ca a considerat-o ca pe o scapare. De ce nu ai interpreta sfatul sau drept intentie de ajutor (chiar si daca nu ar fi asa). Pana la urma e important cum esti tu nu cum sunt altii, dar ochii din afara iti pot fi oglinda care sa te ajute sa imbunatatesti cate ceva, nu?
Asa e, nu era o abatere de scos in evidenta, reactia ta insa a fost.

Eu unul sunt bucuros de prezenta ta aici, si nu o spun doar de fatada.

Ultima modificare de Oblio (17/08/12 22:54)

17/08/12 22:51

Ceszares
membru

Inregistat: 26/04/12
Oblio... imi cer iertare sincer daca am facut ceva gresit... Chiar nu am intentia asta deloc... Faptul ca prin ochii celorlati ma pot indrepta in anumite privinte desigur ca e asa, pe cat e de adevarat ca deasemenea prin modul meu de a ii judeca pe cei din jurul meu imi stabilesc valoarea...:) Eu nu am gafat... Eu chiar nu eram constient de aceea greseala care o faceam...:) Si daca nu s-a inteles clar in ce priveste folosirea lui ,,caci", repet din nou: eu mi-am propus sa repar aceasta scapare, cum ai numit-o, desi nu am dat asta de inteles pentru a testa si eu ceva, nimic de condamnat in asta ma gandesc, nu? Deci l-am acceptat si ca sfat, pentru ca, desi nu am dat impresia, imi place sa invat de la altii cand am ce invata chiar foarte mult...:)
Inca ceva... Sa sti ca eu nu am facut referire doar la acel mesaj in care el mi-a spus asta, ci la toate in care mi-a dat vreun raspuns...:D

Multumesc mult de incurajare...:)

18/08/12 00:57

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Ce parere aveti despre teoria planeitatii terrei intr'un spatiu nu euclidian ci Minkowski?

Eu personal cred ca e o aberatie :D Dar inteleg ca e o chestie tare si multi inclina sa o creada.

31/08/12 22:05

Site web  
+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Pai Columb a rezolvat-o de vreo 500 de ani, nu?

03/09/12 09:24

edi.theraven
membru

Da si nu :D Conform fizicii, ma refer.

03/09/12 09:36

Site web  
+Archangel+
Moderator

Si... conform fizicii, Columb a picat de pe marginea pamantului? :D

03/09/12 10:13

edi.theraven
membru

teoria spune ca exista spatii in care coorodonatele liniare se calculeaza ca cele polare sau cilindrice, astfel, atingerea marinii terrei e imposibila dat fiind ca ce stim noi ca linie dreapta este de fapt un cerc concentric la polul nord. astfel. putem ajunge in celalalt ptc al pamantului crezand ca mergem liniar dar traiectoria reala este un cerc. mie mi se pare o aberatie. pana intr'un pct teoria e plauzibila. dar dupa el, e doar paranaoia

03/09/12 10:32

Site web  
+Archangel+
Moderator

Unii s-au gandit ca daca iei o linie si o indoi pana o faci cerc atunci si pamantul ar putea sa fie ca o linie indoita? Fascinant. Cat timp liber au unii.

03/09/12 10:57

Oblio
membru

Dar ce văd astronauţii din cosmos sau ce văd sateliţii, cum explică adepţii acestei fantasmagorii.

Apoi, marginea aceea, ar trebui să accept că nu este tangibilă nici din greşeală?

Soarele cum face să dispară de pe cerul nostru cand în alte părţi de pe Pămant este vizibil?

03/09/12 11:19

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

Oblio a scris:

Apoi, marginea aceea, ar trebui să accept că nu este tangibilă nici din greşeală?

Nu se vede decat din apropiere. Are balustrada si nu cazi. :D

12/09/12 22:43

Oblio
membru

Păi eu asta vreau... să ajung acolo.  De căzut nu îmi e teamă, dintotdeauna m-am tot cocoţat şi încă o fac  cu succes pe la serviciu. Balustradele... ca şi cand nu ar fi.  :D

Dar dacă tot vorbim de ajuns undeva... voi ce credeţi? A păşit omul pe lună sau o fi vre-o gogoriţă de-a americanilor? (presupun că aţi văzut filmuleţul acela care a starnit mari controverse pe acest subiect)

15/09/12 22:18

edi.theraven
membru

Oblio a scris:

Păi eu asta vreau... să ajung acolo.  De căzut nu îmi e teamă, dintotdeauna m-am tot cocoţat şi încă o fac  cu succes pe la serviciu. Balustradele... ca şi cand nu ar fi.  :D

Dar dacă tot vorbim de ajuns undeva... voi ce credeţi? A păşit omul pe lună sau o fi vre-o gogoriţă de-a americanilor? (presupun că aţi văzut filmuleţul acela care a starnit mari controverse pe acest subiect)

Se zice ca curbura spatiu/timp previne accesul cu mijloace traditionale de a ajunge acolo.

Da, cred ca omul a ajuns pe luna. Ceea ce ma face sa ma indoiesc sunt nenumaratele misiuni spatiale care inca au probleme. Dar inclin sa cred ca s'a ajuns pe luna.

15/09/12 22:44

Site web  
Oblio
membru

edi.theraven a scris:

Se zice ca curbura spatiu/timp previne accesul cu mijloace traditionale de a ajunge acolo.

Adica, daca plec spre est cu avionul si sfarsesc calatoria in acelasi loc tinand aceasta directie, de fapt eu parcurg o traiectorie circulara avand nordul in interiorul acestui cerc iar sudul in exterior (ori viceversa, sudul in interior si nordul la exterior)? Nu stiu daca intelegi unde bat. ;)

edi.theraven a scris:

Da, cred ca omul a ajuns pe luna. Ceea ce ma face sa ma indoiesc sunt nenumaratele misiuni spatiale care inca au probleme. Dar inclin sa cred ca s'a ajuns pe luna.

Edi, poate nu ai vizionat filmul:  http://www.trilulilu.ro/video-calatorii ... una-sau-nu

Ai ceva explicatii pentru fluturarea drapelului, cruciulitele acelea partiale de pe fotografii, modul cum s-a putut face fata radiatiilor sau temperaturilor cu echipamentul si structura navei spatiale, fundalul acela care este identic cu cel din alta zi cand se aflau la 4 km distanta...

In lumina acelor fotografii si filmari selenare raman sceptic. Prefer sa nu cred nimic cat timp imaginile si filmarile prezentate de conspirationisti nu sunt contestate de NASA ca fiind neoriginale.

Am intrebat si in ideea ca cineva cunoaste si o varianta care sa dezminta cele prezentate si ar putea oferi un link ori altceva... ceva demn de luat in seama.

Ultima modificare de Oblio (16/09/12 20:52)

16/09/12 20:48

Old
Moderator

Mai, in chestia cu drapelul e simplu.
Nu erau curenti de aer ci flutura de la elicea elicopterului. :D

16/09/12 22:46

Oblio
membru

Aaaa! Deci tot erau ceva gaze pe acolo că aer/tmosfera am înţeles că nu era de unde ca să aibă ce împinge elicea. Iar dacă gaz selenar no fi fost poate măcar de la fasolea mancată de cosmonauţi în imponderabilitate. :D:D

16/09/12 23:34

Old
Moderator

april a scris:

asta de unde ai copiat?

Ce ochi format ai ! :D :D

28/11/12 07:53

edi.theraven
membru

Mi s-a parut interesant

http://www.goldennumber.net/bible/
http://www.youtube.com/watch?v=3eiuLUk7fAI

Ultima modificare de edi.theraven (06/02/13 21:14)

06/02/13 21:01

Site web  
Pagini: 1    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la