TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Invitatie pentru cei divortati Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 3 4 5 6
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

Roxana a scris:

Daca unul comite adulter, tie ti se pare normal ca este vina amandurora?.

In nici un caz, dar o contributie poate sa existe partea cealalta.

Roxana a scris:

Singurul care poate salva o casnicie din punctul meu de vedere este DUMNEZEU ..

Foarte adevarat, dar este nevoie ca mai intai sa vrei tu asta
(am raspuns la general nu in particular, nimeni nu poate sti prin ce a trecut Alina.)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

05/12/11 20:51

   
suflet bland
membru

Locatie: italia
Inregistat: 18/01/13

shoricel a scris:

April, scuza-ma, dar nu prea ai de unde sa stii daca chiar il lasai sau nu. Este vorba de curvie si de calcarea increderii si dragostei pe care ti-o ofera partenerul de viata. In astfel de momente, si am vazut pe viu, nu-ti mai arde decat sa te stii ca duci cu bine fiecare zi prin care treci.


april a scris:

Scuza-ma, dar cred ca stiu mai bine ce as fi facut sau nu ;). Cu ce m-ar fi deranjat pe mine daca pastorul voia neaparat sa incerce ? Treaba lui. De ce sa nu-l fi lasat ? De teama ca nu cumva sa aiba succes ?

Nu comentez toata povestea elenei alina, ci m-am legat strict de raspunsul ei la incercarea pastorului de a-i impaca.

e ceva vreme de cand nu s-a mai postat aici, dar tin si eu sa va precizez, ca stiu din experienta, ca pastorul nu se duce singurel la partener, ia pe celalalt partener si merg impreuna...apoi nu mai spun ca acolo incep mii si mii de amintiri si sa se vada de unde a plecat problema...si asa mai departe... nu e deloc placut ci din contra.... :D


_______________________________________
Iov 14:1 ``Omul nascut din femeie, are viata scurta, dar plina de necazuri``

27/01/13 18:59

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Cred ca e de preferat sa ti explorezi trecutul in fata pastorului, decat in fata judecatorului. Desigur, daca ai bani sa platesti un avocat probabil ca te ustura doar la buzunar si nu te doare sufletul.

Ultima modificare de adriana (27/01/13 19:47)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

27/01/13 19:47

   
suflet bland
membru

Locatie: italia
Inregistat: 18/01/13

adriana a scris:

Cred ca e de preferat sa ti explorezi trecutul in fata pastorului, decat in fata judecatorului. Desigur, daca ai bani sa platesti un avocat probabil ca te ustura doar la buzunar si nu te doare sufletul.

Nu ma itelege gresit.. ce voiam sa spun este faptul k nu e usor sa treci prin asa ceva, si ca pastorul nu merge singur(cum spunea april).... ca de vrei se mai intampla ca alaturi de partenerii in cauza se mai afla si un copilas sau poate 2... e grea o astfel de situatie, mai ales pentru copii... :(


_______________________________________
Iov 14:1 ``Omul nascut din femeie, are viata scurta, dar plina de necazuri``

27/01/13 20:08

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

suflet bland a scris:

..., ca stiu din experienta, ca pastorul nu se duce singurel la partener, ia pe celalalt partener si merg impreuna...apoi nu mai spun ca acolo incep mii si mii de amintiri si sa se vada de unde a plecat problema...si asa mai departe... nu e deloc placut ci din contra.... :D

Problema nici nu se pune asa, daca se duce singur sau nu.
Depinde de la caz la caz.
Sta de vorba cu ambii daca-s comunicativi, daca  nu, s-ar putea sa stea de vorba cu ei la inceput individual, apoi sa stea de vorba cu ambii.

Dar ce zici de cazuri in care unul dintre ei nu vrea sa stea de vorba cu pastorul?
Crezi ca-i o cauza pierduta?

Ultima modificare de Old (27/01/13 22:12)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

27/01/13 22:11

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Un om care nu vrea sa comunice sigur e o cauza pierduta. Pentru ca are o decizie luata si nu vrea sa i se arate si alte unghiuri ale adevarului.

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

27/01/13 22:54

   
felyy
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 23/06/08

Old a scris:



Dar ce zici de cazuri in care unul dintre ei nu vrea sa stea de vorba cu pastorul?
Crezi ca-i o cauza pierduta?


Ma tem ca e o cauza pierduta....
Faptul ca nu comunica insemna cu nu vrea sa is rezolve problemele, se numeste lasitate
Unii nu vor sa isi spuna casa dar nici problemele nu si le rezolva singuri, alti au variante total diferite, a sotului de a sotiei, nici nu mai sti pe care sa ii crezi :D

Nu pot intelege cum poti sta nepasator si iti lasi casnicia sa se duca pe rapa....nu inteleg

Te-ai casatorit din dragoste, ai facut alegere potrivita si ajungi la divort....formula asta nu o inteleg, undeva e gresala

Deavolul da tarcoale asta-i meseria lui dar noi nu trebuie sa ne lasam


_______________________________________
Complimentele nu ma ridica, criticile nu ma coboara..sunt ceea ce sunt, nu ceea ce vor alti sa fiu. Nu sunt perfecta, nici nu vreau, nici nu pot..sunt ceea ce este mai simplu EU

28/01/13 12:00

   
suflet bland
membru

Locatie: italia
Inregistat: 18/01/13

Old a scris:


suflet bland a scris:

..., ca stiu din experienta, ca pastorul nu se duce singurel la partener, ia pe celalalt partener si merg impreuna...apoi nu mai spun ca acolo incep mii si mii de amintiri si sa se vada de unde a plecat problema...si asa mai departe... nu e deloc placut ci din contra.... :D

Problema nici nu se pune asa, daca se duce singur sau nu.
Depinde de la caz la caz.
Sta de vorba cu ambii daca-s comunicativi, daca  nu, s-ar putea sa stea de vorba cu ei la inceput individual, apoi sa stea de vorba cu ambii.

Dar ce zici de cazuri in care unul dintre ei nu vrea sa stea de vorba cu pastorul?
Crezi ca-i o cauza pierduta?




de multe ori cauza e pierduta si dupa ore si ore de vorbit cu pastorul.. nu inca daca nici nu vrea sa vorbeaca....


_______________________________________
Iov 14:1 ``Omul nascut din femeie, are viata scurta, dar plina de necazuri``

28/01/13 12:11

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

felyy a scris:



Ma tem ca e o cauza pierduta....
Faptul ca nu comunica insemna cu nu vrea sa is rezolve problemele, se numeste lasitate...

Repede zici ca cineva trebuie sa se dea batut!

Daca  unul vrea sa comunice inseamna ca acel unul e pe calea buna, chiar daca nu este perfect.

Si nu trebuie sa cedeze. Rugaciunea face minuni.
De asemenea, recunoasterea vinovatiei face minuni.

Asta nu-i o lege, dar e o sansa, si cred ca un partener care vrea sa-si salveze casnicia se bate pentru sansa ce o are; se bate cu cele mai eficiente arme.


suflet bland a scris:

...
de multe ori cauza e pierduta si dupa ore si ore de vorbit cu pastorul.. nu inca daca nici nu vrea sa vorbeaca....

Asa e . Ai drepate. Dar cel/cea care vrea sa-si salveze casnicia nu se multumeste cu acele multe cazuri ci stie ca unul dintre cazuri este altfel, si acela e cazul lui!

Ultima modificare de Old (28/01/13 12:19)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

28/01/13 12:16

   
felyy
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 23/06/08
old
eu nu am vazut scris "unul" nu e de acord.....:))

cred ca e un semn ca am ajuns atat de obosita :(( incerc sa fac fata postnd si citind ceva folositor


_______________________________________
Complimentele nu ma ridica, criticile nu ma coboara..sunt ceea ce sunt, nu ceea ce vor alti sa fiu. Nu sunt perfecta, nici nu vreau, nici nu pot..sunt ceea ce este mai simplu EU

28/01/13 13:59

   
Pagini: 1 ... 3 4 5 6    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net