TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Crestinism practicant sau cu juma' de norma!?/Credinta Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

MRU a scris:

Da...dar crezi in ciuda a...tocmai pentru ca stii in Cine ,nu? :D

Logic :D . De data asta intra logica in actiune :P


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

28/02/09 09:46

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
iep ;)


MRU a scris:

stii in Cine ,nu? :D

da, dar asta e tot pe baza credintei, nu e logica...tot credinta...crezi in ceva ce nu vezi. :)

Ultima modificare de gabi (28/02/09 09:49)


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

28/02/09 09:47

Site web  
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Ok...atunci ce e credinta? Ca il are pe Dumnezeu in centru este clar...dar cum crezi ca se naste ea in sufletul nostru?

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

01/03/09 14:32

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06

gabi a scris:

Nu cred ca e un dar, si nici nu cred ca se face rost de ea, e o traire puternica interioara care cred ca o avem in noi...priveste la un copil, cand e cu tatal sau poate sa fie orece ar fi, el stie ca de tot se ingrijeste tata...cred ca din momentul in care suntem pe deplin constienti ca Dumnezeu e mai mult decat un tata pentru noi, crede ca totul vine de la El, cand trebuie si cat trebuie...aceasta cred ca e credinta,


uite aici :D


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

01/03/09 14:47

Site web  
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Nu descrierea procesului...si sursa lui...poate fi credinta explicata in cuvinte?!
Sa fiu mai specifica: care este relatia dintre credinta si Duhul Sfant?

Ultima modificare de MRU (01/03/09 15:01)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

01/03/09 14:59

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
pai..sugeram si sursa mai sus, incerc s-o exprim acum :D

Sursa credintei e pocainta, constientizarea faptului ca totul e sub controlul Lui DUmnezeu si ca El niciodata nu ne va lasa...e simplu,nu? ...crezi ca El e totul si ai credinta :D si, desi noi afirmam foarte des ca suntem foarte constienti de afirmatiile anterioare, cred ca de multe ori constienta se rezuma la suprafata lucrurilor. :)


MRU a scris:

care este relatia dintre credinta si Duhul Sfant?

o vad in sensul urmator: credinta samanta, DS pamant foarte fertil....cred ca DS ofera un cadru impecabil pentru dezvoltarea credintei.

Ultima modificare de gabi (01/03/09 15:07)


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

01/03/09 15:05

Site web  
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Pai...putem vorbi despre pocainta fara credinta?! :D

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

01/03/09 15:07

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
depinde de ce nivel al credintei vorbim...si mai e ceva, pocainta nu e o stare la care ajungi si apoi esti somer...ci pocainta e un proces continuu pana la moarte...cu cat esti mai pocait cred ca ai si credinta mai multa. la o pocainta mediocra merge si o credinta mediocra, sau implica :)

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

01/03/09 15:09

Site web  
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Din punctul meu de vedere credinta este logica ce Il include si pe Dumnezeu in procesul de rationament.

Nu inteleg de ce se discuta despre credinta vs logica. Este cel mai logic lucru sa te increzi in Dumnezeu. Problemele care apar sunt tocmai datorita faptului ca ai incalcat logica increderii in Dumnezeu.

Asa cum este ilogic pentru oricine sa nu se increada in parintii lui cand este mic tot asa este ilogic ca un om sa nu se increada in Dumnezeu.

Credinta este logica iar logica nu poate fi completa pana nu include si credinta.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

03/03/09 10:00

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
arch, ti se pare logica fraza "daca ati avea credinta cat un bob de mustar ati potunci muntilor sa se mute in mare si ei s-ar muta" (nu stiu daca am scris chiar corect citatul dar esenta e aceasi)? :)
sau exemplul care l-am mai dat si mai sus ....ti se pare logic sa incepi o constructie fara niciun ban avand doar credinta ca maine vei primi de la un necunoscut toti banii? din punct de vedere a standardelor gandirii omenesti, mi se pare ca facem lucruri ilogice. :)


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

03/03/09 10:47

Site web  
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

gabi a scris:

arch, ti se pare logica fraza "daca ati avea credinta cat un bob de mustar ati potunci muntilor sa se mute in mare si ei s-ar muta" (nu stiu daca am scris chiar corect citatul dar esenta e aceasi)? :)

Da, mi se pare logica. Dumnezeu a creat intreg universul. De ce ti se pare ilogic ca poate muta un munte?


gabi a scris:

sau exemplul care l-am mai dat si mai sus ....ti se pare logic sa incepi o constructie fara niciun ban avand doar credinta ca maine vei primi de la un necunoscut toti banii? din punct de vedere a standardelor gandirii omenesti, mi se pare ca facem lucruri ilogice. :)

Pai aici e smecheria. Ca banii nu ii primesti de la un necunoscut. Sau n-ar trebui sa fie necunoscut. Pentru ca ii primesti de la Dumnezeu (prin cineva). Nu ti se pare logic sa primesti niste bani de la un prieten? Si ce e ilogic daca ti-i trimite printr-o persoana pe care nu o cunosti?


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

03/03/09 12:50

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
nu faptul ca primesti banii mi pare ilogic, ci faptul ca ai increderea ca poti incepe lucrarea fara bani, ca ii vei primii...si am mai spus, pentru noi crestinii e normal, dar cand zic "logica" ma refer la gandirea intre limitele omenesti...credinta e ceva supraomenesc, nu exista premise palpabile si api concluzii, repet, in limitele omenesti.
un predicator, ne prezenta intr-o lume bidimensionala, iar in acel plan bidimensional simula introducerea verighetei sale. Pe planul bidimensional aparea ceva de genu 
                       .
                       |
                     |   |
                       |
                       .   acesta era verigheta in planul bidimensional in care apareau doi oameni, unul dintre ei are certitudinea ca aceea e o verigheta, dar e contrazis de celalalt care e un tip foarte rational si ia totul logic, acesta din urma zice clar, a fost "punct, linie, doua linii, linie, punct" si nimic mai mult...eh, adaptand aceasta faza la topicul nostru as zice: credinta este cea care te face sa vezi dincolo de bidimensionalul logic, sa patrunzi mai adanc in decursul lucrurilor. :)

Ultima modificare de gabi (03/03/09 13:01)


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

03/03/09 13:01

Site web  
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Aaaaa... pai zi despre ce logica vorbesti. :D

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

03/03/09 15:07

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Tu crezi ca Dumnezeu este unul, si bine faci; dar si dracii cred... si se infioara! (Iac.2:19)

Oare sunt doua tipuri de credinta?! Una sterila...si alta care te face sa intri in actiune?!

Ultima modificare de MRU (08/03/09 22:14)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

08/03/09 22:14

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08
Eu cred ca exista o credinta care te schimba ,si o credinta care doar te infioara, fara a te schimba.

Dracii ,cred ca exista un Dumnzeu in fata caruia n-au nici o sansa,si se-nfioara de lucrul acesta, dar ei raman tot draci.
Si ei cred ca Dumnezeu este unul. Cred ca exista. Dar ei nu sunt transformati de Harul Sau.


09/03/09 00:29

   
zambezi
membru

Locatie: ro
Inregistat: 19/09/07

Delmoniko a scris:

Revenind, zambezi, in lipsa credintei viata e foarte posibila. Cum crezi ca traiesc ateii, agnosticii si alte confesiuni? Ultima fraza e o falsa analogie, o eroare de logica despre care am discutat. Omul are nevoie de dovezi in cazul lucrurilor abstracte/simbolice/absolute, nu in cazul celor practice ca mersul la job.


eu cred ca ori n-ai inteles ce inseamna falsa analogie, ori n-ai inteles despre ce vorbesc. Eu nu incerc sa-ti dovedesc existenta lui Dumnezeu prin existenta credintei. Daca nu poti avea nici o dovada clara, doar calcule probabilistice, ca iesind din casa ajungi teafar la lucru, atunci inseamna ca nu te bazezi exclusiv pe calcule concrete cand iesi afara ci si pe o doza buna de necunoscut.

Nu e nici o eroare de logica, e doar consecinta faptului ca mintea umana poate lucra in mod natural cu lucruri abstracte, nefiind prizoniera acestei lumi materiale. Adica e capabila de credinta.

De fapt, exista o intreaga ramura a fizicii care se bazeaza pe acest lucru: fizica teoretica. Conform ei, biroul la care stai, si care e cat se poate de concret, e facut din... nimic. (sau in orice caz, din ceva care ne depaseste simturile fizice, palpabil doar teoretic). Vezi teoria corzilor, a brane-urilor, multivers etc., toate aparute in goana dupa 'theory of everything'. Dar despre Crearea Universului si cat de material si practic este el, putem vorbi pe alt subiect :)

Ultima modificare de zambezi (26/01/13 15:30)


26/01/13 15:25

   
Pagini:  1 2 3    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net